HET PRUISISCHE REFERENDUM MISLUKT. BUITENLAND. Ruim drie millioen aanhangers tekort. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 Ongeveer 37 pCt. van de stemmers vóór Landdagontbinding. De gevolgen voor den binnenlandschen toestand. En het buitenland? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Pruisische -premier Otto Braun. Het aantal stemgerechtigden voor het re ferendum in Pruisen bedraagt 26.553.837 en voor ontbinding van den sinds 1921 zittenden Landdag zou een meerderheid zich er voor hebben moeten uitspreken, en minstens 13.225.000 stemmers hun biljet met ja heb ben moeten onderteekenen. De communisten die in dezen o paradox samenwerkten met hun vijanden, de uiterst rechtschen, die het initiatief namen tot het „Begehren" en het referendum, hebben het met de Duitsche Volkspartij niet verder dan 36.9 pet. van 't to taal aantal uitgebrachte stemmen kunnen brengen. Het referendum in Pruisen is dus mislukt en een zware zorg is daarmede van de schou ders van Duitschlands regeerders, gewenteld. 9.125.000 stemmen werden door de Pruisi sche communisten, Hitlerianen en Duitscli- nationalen, bij de jongste Rijksdagverkiezin gen in totaal uitgebracht. Thans bracht deze groep, gesteund door de Duitsche Volkspartij slechts 9.703.603 stemmen uit een vermeer dering van slechts ruim 660.000 In aanmerking genomen, dat de Duitsche Volkspartij nu ook van de partij was en dat tal van „buitenstaanders" uit arren moede en geleid door crisisoverwegingen uit wan hoop, vóór het referendum zullen hebben gestemd, kan men dus aannemen dat de Hitlerianen en de Duitsch-nationalen aan kracht en populariteit hebben ingeboet. Deze veronderstelling krijgt een nog waarschijnlijker vorm, als men zich her inneren wil, dat de communisten den laat- sten tijd vooral in intellectueele kringen door de gunstige berichten uit Sovjet Rus land en door de moeilijkheden van het kapi talistische systeem in Europa, terrein hebben gewonnen. De Duitsche regeering, die dank zij de bovenmenschelijke krachtinspanningen van Bruening, Curtius en de financieele experts, goed op weg is, de enorme moeilijkheden glansrijk te overwinnen, en wier positie in Europa, ook al weer door het Internationale ijveren van Bruening en Curtius, danig ver sterkt is, ziet zich door dezen uitslag, van een groote zorg verlost. Wanneer het referendum een voor de rechtsche partijen en de com munisten gunstigen uitslag gehad zou heb ben, zou het met de rust in Pruisen gedaan geweest zijn en zou ook de positie van de regeering Bruening aanzienlijk geschokt zijn geweest. Het moet voor de aanhangers van de ge matigde richting en voor de geestelijke op volgers van Stresemann een buitengewoon veilig idee zijn, dat de extremisten, de hulp van de Volkspartij ten spijt, ruim drie mil lioen ja's te kort kwamen! Doch van even groote beteekenis is het, dat deze uitslag zijn goede uitwerking op het buitenland, en in het bijzonder op Frankrijk, niet zal missen. Uit de Engelsche, Fransche, Italiaansche en Amerikaansche perscommen taren is wel duidelijk gebleken, met hoeveel belangstelling men in Amerika en Europa den afloop van het Pruisische avontuur te gemoet zag! Dat Duitschland's moreele positie buiten de grenzen, (al aanzienlijk gesterkt door de ministerbezoeken aan Londen, Parijs en Ro me) thans weer veel steviger is geworden, zal iedereen begrijpen. Mussolini, die vlak voor de volksstemming, aan de Duitsche jour nalisten in Rome mededeelde, dat hij een te genbezoek aan Berlijn zal brengen, heeft door deze geste wellicht ook nog invloed uit geoefend op de stemming van dat gedeelte van de Pruisische bevolking, dat politiek nog niet verkaveld is en zich heeft laten leiden door die voorteekenen, die bewezen dat het huidige beleid het eenige juiste is. Hoe groot de invloed van het Prui sische avontuur op de stemming in Europa inderdaad was, bleek wel uit het gerucht, dat Briand en Laval, de Fransche minister van buitenlandsche zaken en de Fransche minister-president, geen tegenbe zoek aan Berlijn.zouden brengen, als het re ferendum een succes voor de extremisten van rechts en links geworden zou zijn De negende Augustus is voor het Duitsche rijk een zeer belangrijke dag geweest. De dag der overwinning voor de gematigde par tijen en de sociaal-democratie samen, een bevestiging van de meening dat men op den goeden weg is naar volledig herstel en dien tengevolge naar een gezonder en veiliger Europa. L. A. DiutscMsind, Het resultaat van het referendum. BERLIJN, 9 Augustus (V.D.) Als voorbeeld van de verdeeling der uitgebrachte stemmen gen volgen: Berlijn Keulen Essen Aken stemger. 3.378.515 540.000 433.900 113.593 ja. neen. 1.043.929 33.650 74.358 1.812 113.289 3.794 15.889 591 94.472 2.328 94.476 1.981 73.203 6.605 87.444 2.517 Frankfort a'M. 428.078 Dusseldorf 366.773 Maagdenburg 221.729 Koningsbergen 220.200 Ernstige relletjes op de Bulowplatz. BERLIJN, 9 Augustus (V.D.1 Zondag- avond te ongeveer 9 uur is het op de Bulow platz tot bloedige botsingen gekomen tusschen politie en communisten. De politie werd uit de huizen en op straat door communisten be schoten. Twee politiebeambten werden ge dood, een ander zwaar gewond. De politie be antwoordde het vuur, zoodat ook aan Com munistische zijde slachtoffers verwacht wor den. Nadere bijzonderheden ontbreken. BERLIJN, 9 Augustus (V.D.) De schiet partij op de Bulowplatz duurde nog voort. De politie is krachtig opgetreden tegen de Com munisten en heeft eenige huizen op het plein ontruimd. Daarbij werd nog een politie beambte ernstig gewond. Het aantal doodge schoten communisten is nog niet bekend. Er zijn in ieder geval reeds eenige lijken gebor gen. Negen personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Volgens onbevestigde geruchten, zou het aantal dooden 15 bedragen. BERLIJN, 10 Aug. (VT.) Zondagavond ontstonden op den Bulowplatz ernstige com munistische relletjes. Tegen 20 uur waren in de nabijheid van het gebouw van de „Rote Fahne" eenige honderden communisten bij eengekomen die tegen de politie, die hen wilde verspreiden een dreigende houding aannna- men. Daar niet voldoende politieagenten aanwezig waren, werd versterking ontboden. Toen daarop de politie begon de communisten van het plein te drijven, vielen plotseling uit eenige huizen schoten. De kapitein van politie Anlauf, werd gedood. Ook kapitein van poli tie Lenk 'werd zwaar gewond, zoodat hij kort daarop overleed, terwijl een derde politieman, wachtmeester Willig zwaar werd gewond. De politie, die tot op dat oogenblik zeer kalm was opgetreden, nam nu de huizen, waaruit geschoten was onder vuur. Bij het ontruimen van het plein, vond men midden op het plein een man dood liggen. De schietpartij breidde zich nu verder uit tot de Pranzlauer Allee, tot aan de Olivaer Strasse. Auto's met schijnwerpers verschenen snel ten tooneele, die daken en gevels belicht ten. De geheele buurt geleek op een leger - kwartier in oorlogstijd. Op de hoeken der straten stonden agenten met den karabijn in aanslag. Alle straten werden afgezet. Ver scheidene communisten werden gearresteerd. Kort voor 12 uur waren de ongeregeldheden geëindigd, en was de politie den toestand vol komen meester. De Bulowplatz zelf ligt geheel verlaten. Enkele politiemannen slechts pa trouilleeren er. Krachtige afdeelingen politie trekken door de omliggende straten, die sys tematisch worden afgezocht en met schijn werpers worden verlicht. Sedert middernacht wordt vooral het Karl Liebknechthuis. de haard der ongeregeldheden, aan een grondig onderzoek onderworpen, evenals de bureaux en redactievertrekken van de „Rote Fahne". Later in den avond is nog een vierde ambte naar van politie gewond. Tot middernacht waren in totaal 86 personen gearresteerd. Het aantal slachtoffers van deze relletjes staat nog niet vast. Door de Schupo wordt medegedeeld, dat voor zoover tot dusverre kan worden vastge steld aan de zijde van de demonstranten 1 doode en 16 gewonden zijn gevallen. Hoe groot het aantal is, kan echter niet worden vastgesteld. Dat bij de schietpartijen ver scheidene communisten moeten zijn gedood, wordt als vaststaand aangenomen. Zij schij nen hun dooden en gewonden echter voor het grootste gedeelte te hebben meegenomen. Mussolini zal een bezoek aan Berlijn brengen! ROME, 8 Aug. (V. D.) Het officieele com muniqué, dat heden gepubliceerd is over het bezoek en de onderhandelingen van de Duit sche ministers luidt afe volgt: Gedurende zijn verblijf te Rome heeft rijks kanselier dr. Bruening den chef der Ita liaansche regeering uitgenoodigd te Berlijn gast te willen zijn van de Duitsche rcgecring. De chef der Italiaansche regeering heeft de uitnoodiging van rijkskanselier Bruening in dank aanvaard en zich voorbehouden het tijdstip van zijn bezoek vast te stellen. Gedurende het verblijf van rijkskanselier Bruening en rijksminister van buitenland sche zaken Curtius te Rome op Vrijdag en Zaterdag hebben herhaalde gedachtenwisse- lingen plaats gevonden tusschen de Duit sche staatslieden en den Italiaanschen re- geeringsleider. Deze gedachtenwisselingen stonden in het teeken van wederzïjdsch vriendschappelijk begrip en warme hartelijk heid. In het verloop der besprekingen is de algemeene toestand van Europa diepgaand besproken en is men tot de erkenning geko men van de noodzakelijkheid van een ver trouwelijke en daadkrachtige samenwerking van alle regeeringen ter overwinning van de huidige moeilijkheden. Eveneens bestond er eensgezindheid over het feit, dat het noodzakelijk is alles te doen, opdat de a.s. ontwapeningsconferentie gun stige en tastbare resultaten in het belang van den vrede en van den economischen en mo- reelen wederopbouw van de wereld zal heb ben. Bruening en Curtius uit Rome vertrokken. ROME, 8 Aug. (V. D.) Om "21 uur 40 zette de extra-trein van den Italiaanschen premier zich in beweging, waarmede de rijkskanse lier en de minister van buitenlandsche za ken, benevens hun gevolg, weer huiswaarts keerden. Tot aan den Brenner begeleidde Graaf Baldoni van het Italiaansche ministe rie van buitenlandsche zaken de Duitsche gasten. De minister van buitenlandsche zaken, Grandi, was op-het station aanwezig, om af scheid te nemen. Spanje Een radiojoto van de aankomst van Bruening en Curtius in Rome. Van links naar rechts: Bruening, Mussolijni, Curtius en GrancU, Wijzigingen in het ontwerp- Grondwet De parlementaire constitutioneele com missie van 21 leden heeft het eerste deel vol tooid van het ontwerp-grondwet, dat over de nationale structuur handelt, aldus meldt De Tel. Dit ontwerp verschilt aanzienlijk van het vroeger opgestelde. De republiek zal heeten: democratische federale republiek. Het Cas tilaansch zal de officieele taal zijn, doch regionale dialecten worden erkend. Madrid is de hoofdstad der republiek. Het ontwerp voorziet in de scheiding van kerk en staat en de ontbinding.van alle religieuze orden, wier bezittingen staatseigendom zouden worden. De voornaamste verschillen in het nieuwe ontwerp vergeleken met het oude, betreffen bepaalde gebieden, die een regionaal statuut kunnen verkrijgen op voorstel van de ge meenteraden in het district en als 66' pet. der bevolking zich er voor uitspreekt. Amerika. Verlaging der Amerikaansche marinebegrooting? NEW-YORK, 8 Aug. (V. D.l De uit Wash- ington verspreide geruchten dat de regee ring der Vereenigde Staten twee vlootbouw- vacant-iejaren zou willen voorstellen, worden van officieele zijde gedementeerd. Het Staats departement verklaart, dat vóór het bijeen komen der Geneefsche Ontwapeningsconfe rentie geen nieuwe ontwikkeling van de Vloot bouwkwestie is te venvachten. De vooruitzichten van den komenden winter! NEW-YORK. 7 Aug. (VB.) President Hoover heeft een conferentie gehad met de leiders van de Kamer van Koophandel over de vooruitzichten voor den komenden win ter. Zoowel president Hoover als zijn adviseurs zien de toekomst, wat de werkloosheid be treft, donker in. Venvacht wordt voor de ko mende wintermaanden een stijgende werk loosheid. Een onderwerp van bespreking is de mogelijkheid geweest om zoowel de werk loosheid te bestrijden als verbetering te brengen in den steun aan werkloozen. Van de zijde der K. v. K. werden ver schillende bezwaren tegen het verstrekken van uitkeeringen aan werkloozen kenbaar gemaakt, omdat zij van meening is, dat Amerika daardoor op een hellend vlak zou koriien. Zwitserland. Deskundige commissie bijeen. BAZEL, 8 Aug. (V. D.) De eerste beraad slagingen van de commissie van deskundi gen van de Bank voor Internationale Beta lingen hebben ongeveer 3 1/2 uur geduurd. Tot president werd gekozen de Amerikaan Albert Wiggins. Zondag zal de Duitsche ver tegenwoordiger, dr. Melchior tijdens de twee de zitting een uitvoerig rapport over de Duit sche financieele situatie uitbrengen. Frankrijk- Ontevredenheid over Engelsch Ontwapeningsmemorandum. Men neemt hier in de leidende kringen met groote teleurstelling kennis van de be woordingen, waarin het Engelsche ontwape ningsmemorandum, aldus het Hbld., dat bin nenkort gepubliceerd zal werd, is vervat. In de besprekingen van Henderson te Parijs had hij verzekerd dat dit memorandum in geen enkel opzicht strijdig zou zijn met het Fransche memorandum en dat het met gematigdheid de speciale inzichten van de Engelsche regeering zou uiteenzetten, maar thans wordt duidelijk dat het*en levendiger polemiek dan ooit te voren voert inzake de quaestie der veiligheid, formeel weigert de beperking der bewapeningen ondergeschikt te maken aan de zaak der veiligheid en aan de internationale hulpverleening tegen aan vallen terwijl het van oordeel is, dat de in ternationale maarregelen door Engeland ge nomen, reeds voldoende zijn. Men weet dat Italië dezelfde gezichtspunten in nog bon diger termen zal uiteenzetten. Ook de Fran sche diplomatie tracht zich thans te ver eenzelvigen met de verklaringen die de vijl kleine met Frankrijk verbonden mogend heden zullen moeten formuleeren om in deze zaak een gemeenschappelijk front en alge- heele solidariteit te toonen. Toch erkent mm dat de toestand in 1932 moeilijk zal zijn ten aanzien van de drie groote mogendheden, Engeland. Italië en Duitschland, daar deze de in het Fransche memorandum uiteenge zette voorloopige voorwaarden hebben ver worpen. Engeland. Pro en contra een nationale regeering. De Londensche correspondent der N.R.C. meldt: De Times schrijft over de gedachte van een nationale regeering die door het bezuinigings rapport bij velen weder op den voorgrond ge raakt is. Baldwin zei daarvan, dat het een kwestie van enkel strategisch belang is, maar de Times kan dat niet met hem eens zijn. De bezuiningingscommissie heeft den indruk ge wekt, dat zoo ingrijpende maatregelen noodig zijn, dat zij met den steun van slechts een enkele partij niet goed ingevoerd kunnen worden. Een nationale regeering kan alleen waarde hebben wanneer alle partijen gelijke lijk verantwoordelijk zijn voor een politiek, die v/ij allen steunen- kunnen. De Times meent, dat het rapport der bezuinigingscom missie niet erg bemoedigend was t.a.v. een te bereiken overeenkomst. Het feit alleen reeds dat er een sociaal-democratisch minderheids rapport is, dat maar tot weinig bezuinigen bereid is en alle benoodigde gelden v/il vin den door extra belastingen op onverdiende inkomens, bewijst, dat er een kloof bestaat. Het minderheidsrapport gaat feitelijk heele- INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 10 - TEL. 10750 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN maal tegen het meerderheidsrapport in en daar er reden bestaat om aan te nemen, dat Snowden het met het minderheidsrapport in hooge mate eens is. zou eerst moeten ast- staan. dat hij van gedachten is veranderd. Overigens meent de Times wel dat. al moet er op de werkloosheids uttkeering aanzienlijk bezuinigd'worden, er alle reden bestaat om althans ten deele naar andere en minder eenzijdig drukkende middelen om te zien. Het tweede punt, waarop overeenstemming be staan moet, die waarschijnlijk niet gevonden zal kunnen worden, is een fiscaal tarief op inkomende goederen. Echter is dit een middel, dat een heele tijd vraagt om voldoende op te leveren ook dit vraagstuk zou ongetwijfeld de bitterste geschillen opleveren. De heele kwes tie van een nationale regeering is volgens de Times dus niet een kwestie van stategle, zoo als Baldwin denkt, maar van uitvoerbaarheid en hangt af van de vraag of alle partijen be reid zijn vroegere overtuigingen op te offeren als een nationale politiek noodig-is. De hou ding der ministers op het aanstaande labour congres te Scarborough zal reeds een aan wijzing kunnen geven, wat hierover hun ge dachten zijn. LONDEN, 7 Aug. (N.T.A.) De regeering zal zich binnenkort met het rapport bezig houden. MacDonald zal daartoe medio Augus tus zijn vacantie in Schotland onderbreken en met Snowden, Henderson, den minister van handel Graham en den minister voor de Dominions in Londen over een uitgebreid be zuinigingsprogram confereeren De bedoeling Is om een groote bezulnigings- wet voor te bereiden. Hierbij zal men reke ning moeten houden met het feit. dat de ar beidersorganisaties ernstig geprotesteerd heb ben tegen een verlaging der werkloozenult- keeringen, die door de bezuinigingscommissie is aangeraden. De vakbonden bereiden zich op een scherpen sttijd tegen deze maatrege len voor. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Norwonc cn oversPatlne,1 oi'us'ïg IICl VCUo en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnha rd t's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AGENDA MAANDAG 10 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Revue „Hallo, hier heen!", 8 uur. Palace: ..Der Bettelstudent", Tooneel: The Frieme Bros, 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Gigolo"' en- „Misdadigers volgens de wet". Tooneel: Orlgineele Eskimo Spelen, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Kijk uit. Harold!" Tooneel Collins en Ray, 2.30. 7 en 9.15 uur. Zandvoort. Hotel Groot Badhuis. Concert H.O.V., georganiseerd door Vreemdelingen, verkeer. 8.15 uur. DINSDAG 11 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur Gem. Concert-gebouw: Revue „Hallo, hier heen!", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middag en des avonds. Teyler's Museum, Spaarnc 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEK DIENSTEN. Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. lederen Vrijdag verschijnt het GEÏLLUSTREERD zondagsblad van HAARLEM'S DAGBLAD Eenmaal abonné, altijd abonné. flinin!lilll!III!RIKIIimiinn!R!!!L!!nTi;il1l!l!ll!!I:!ilII!ll UlilllIII!llllllllllllIIIIIIIIllltlllIlinilllIlüll!ll!IIIIillIID!liI!lIlllllil Dc ernstige onlusten op het Bueloioplatz, toerden voorafgegaan door relletjes van min der ernstigen aard in het centrum van de Duitsche hoofdstad. Schupo's te Paard patrouilleerden er en hielden voorbijgangers in het oog.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5