V7 HAARLEM'S DAGBLAD Ontvangen boeken. JONGENSBOEKEN WOLLEN DEKENS Arts J. LEIJH C. G. J. BOS Gevestigd Dr. A. MELCHIOR FRANSCH- ENGELSCH FOTO'T U? DIT IS IETS NIEUWS grootAfdrukken VOOR HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 IJMUI DEN BESOMMINGEN. r' Heden waren aan den Rij ksvisch afslag te •Umuiden 13 trawlers en 1 logger. De besom mingen waren: MandenTrawlers 370 Ro. 1 f 8000. 245 Wilhelmina f 3800. 765 Caroline f 5200 420 Amsterdam IJm. 58 f 2400. 70 Penelope f 1900. 100 Clivia f 2300 410 Ita f 2000. 230 IJszee f 2700 385 Azimuth f 2500 320 Rijnmond f 2000. 315 Eemmond f 2200. 320 Peter B f 1800 105 Dordrecht f 2200 Logger: KW 167 f 550. MARKTPRIJZEN. Taribot per kilo f 2.25f 1.30. Griet per 50 kilo f 75f 30. Tongen per kilo f 3.25f 2.35. Zetschol per 50 kilo f 43f 31. [Kleine sc^ol per 50 kilo f 27.f 4.80. Bot per 50 'kilo f 9f 1.50. Schar per 50 kilo f 11.f 7.50, Rog per 20 stuks f 26. Vleet per stuk f 13—f 1,25. Pieterman en poon per 50 kilo f 26f 2.10. Groote schelvisch per 50 kilo f 36f 35. Middelschelvisch per 50 kilo f 24f 18.50. KI. mid .schelvisch per 50 kilo f 6.60f 2.30. Kabeljauw per 125 kilo f 69f 47. Gullen per 50 kilo f 14f 2.90, Leng per stuk f 1.20f 0.46. [Heilbot per kilo f 2-f 1.60. Wijting per 50 kilo f 4.40-f 2.50. Koolvisch per stuk f 0.70f 0.12. Makreel per 50 kilo f 22f 14. Versche haring per kist f 16f 1/1. DE LUCHTDIENST OP GRONINGEN GEOPEND. Vrijdagmiddag is op het -vliegveld Eelde de K.L.M.-proefddenst GironingenAmster dam, aansluitende op de diensten naar Enge land, België enz., opengesteld. Prof. Woldemaras als beklaagde. KOWNO, 14 Augustus (V. D.) Op 17 Augustus a.s. zal prof. Woldemaras, de vroe gere dictator van Litauen, tezamen met 23 aanhangers voor den Krijgsraad terecht staan wegens hoogverraad. In de aanklacht worden Woldemaras en zijn medebeklaagden ervan beschuldigd te hebben behoord tot een geheim verbond, dat ten doel had door een gewapenden op stand de regeering ten val te brengen. De revolutie "ZoU midden Juli 1930 door het gar nizoen van Kowno worden begonnen. Tegelijkertijd zou de Staatspresident, Smetona,/op eéh fee'st in de [.ti'taivsche bad-;/ plaats aan, cl'e OostzeePolangeri door of ficieren van het garhizoen: uit Memel Wor den gevangen genomen. Aan de officieren van het garnizoen' te Schaulen was de taak toegedacht Woldemaras uit zijn verban ningsoord Platellen,waar hij na den .val ,van zijn regeering, door de nieuwe regee ring gevangen ^gehouden, werd,, te bevrijden en naar Polangen te brengen. Hier zou de staatspresident met geweld gedwongen wor den Woldemaras de vorming van een nieuwe regeering op te dragen. Deze plannen kwamen ter kennis van de geheime Litausche politie, die den Staats- o president waarschuwde, zoodat deze niet aan de feestelijkheden te Polangen deel nam. Tegelijkertijd greep de regeering in en nam de helpers van Woldemaras gevangen. Verder wordt Woldemaras beschuldigd organisator te zijn van verschillende aan slagen, in het bijzonder den aanslag op den chef der geheime politie Boesteika, waarbij .deze zwaar gewond werd. Het proces, dat eenige weken zal duren, Zal met gesloten deuren plaats hebben. Prof. Woldemaras kwam zooals bekend, na den militairen „Putsch" in December 1926 aan het hoofd der Litausche regeering. In September 1929 werd hij toen, nadat er onoverkomelijke moeilijkheden in zijn Ka binet waren gerezen, door zijn eigen partij ten val gebracht. Daar Woldemaras na zijn val een levendige propaganda tegen de nieuwe regeering ontwikkelde, werd hij in Juil 1930 gearresteerd, en naar het land goed Platellen in de nabijheid van de Li- tausch- Memelsche grens verbannen. Hier heeft hij de plannen voor een omwenteling uitgewerkt. Volgens het strafrecht van Litauen kan aan Woldemaras en zijn medebeklaagden in dit proces de doodstraf worden opgelegd. IS DE COURANT ®Jj WAARIN GIJ MET i|| HET MEESTE SUCCES ADVERTEERT De Hond in dë Litteratuur. „Tim" door Pirn Pernel. Wie heeft toch voor het eerst de mallig heid begaan van over „hondsche manieren" te praten. En daarmee iets anders te bedoe len dan de verstandige trouw, de roerende aanhankelijkheid, de opmerkelijke schran derheid van dezen metgezel des menschen. Het moet iemand geweest zijn die zelf geen hond bezat, want toegegeven dient te wor den dat het lieve dier bovengenoemde eigen schappen slechts £h in dat slechts steekt zijn verdienste vertoont ten opzichte van Zijn weldoeners. Zoo hij de gansche mënschlieid in zijn trouw, zijn aanhankelijkheid enz. - betrok, gou hij geen hond maar bijna, een mensch zijn. Goed dat wij het zelf zeggen, anders geloofden we het niet. Dat verklaart waar om een relletjesmaker den hond anders be kijkt dan de diender die den hond op hem loslaat, en de wegfietsende kippendief den hond die hem in de kuiten bijt, anders be schouwt dan de boer, aan wien de schran dere vluggerd een stuk van de pantalon des kippendiefs apporteert. In de litteratuur nu wordt „van de andere zijde" over den hond weinig gerept. Hij geniet, het voordeel steeds „van den goeden kant" bekeken te worden. Hij heeft, wat men noemt, een goede pers. Een echt hondenvriend zal in het verhaal van Alkibiades, die zijn hond den staart af sneed opdat de Atheners over hem, Alkibia des, praten zouden, minder op hét wreede idiotisme van den eigenaar, dan op het of ferend dienstbetoon van den hond als recla me-agent den nadruk leggen. Er zijn sinds Alkibiades heel wat hondenstaarten afge sneden met onnoozeler bedoeling! In de fraaie letteren waarin de hond een rol Is toebedeeld is, als in zooveel ander fraais, een zekere evolutie te bespeuren. Ik had, als kind, lang geleden, helaas een prachtig prentenboek. Op een mooie, groote plaat werd de kleine Noortje gered door Bello, uit den diepen vijver, waar ze bijna in verdronken was, daar alleen Bello haar, al spelend, had zien afglijden in den diepen kom. Ik zie het nog vóór voor me. Noortje had een blauw-zijden jurkje aan, en een wit stroohoedje op met roosjes er omheen. Bello kwam aanzwemmen van het midden van den vijver, den kop hoog boven het water, de tanden vast gezet in het blauw-zijden jurkje en Noortje, die lag of ze sliep, het witte stroohoedje nog op, hoog heffend bo ven den waterspiegel. Uit het versje eronder leerden we dat Bello, alvorens zich te water te begeven, luidkeels geblaft had, waardoor de opgeschrikte ouders naar buiten gesneld waren en de redding voltooid hadden. Bello kreeg, na vele jaren, een eigen graf in den tuin bij den vijver. Dat was uit den tijd dei- pure romantiek, Delacroix' Ophelia in de schilderkunst; Veltman op het tooneel. 't Werd anders. Het gevoelig-realisme met (in de litteratuur) moraliseerenden inslag kwam de romantiek-puur,. vervangen. Jozef Israëls schilderend, Heyermans voor 't voet licht. Ook de hond krijgt zijn portie. U kent natuurlijk den „Soldatenhond", dat op de laatste strofe na voluit prachtig doorleef de rijm van Charivarius. Rijm klinkt te be scheiden, ge moogt gerust hier van gedicht spreken. Even naamloos als zijn baas is de hond, maar even naamloos ook het leedge voel dat dit verhaal van hondentrouw bij ons opwekt. Bij het boek van Pim Pernel dat ik nu eigenlijk vandaag wilde aankondigen en dat de roman bevat van de hond Tim (uit gever Strengholt A'dam) wordt men verrast door een bijna Freudiaansch onderbewust zijn dat de auteur bij zijn heldin (Tim is een teefje) vooronderstelt. De hond in de litteratuur is hier in zeer moderne sfeer aangeland. De mate van intelligentie die de familie Van den Berg, en vooral Henk, de voetballer, die Tim's baasje is, aan den huis genoot, die zich in ernstige momenten gaar ne in „roomsoesvorm" vertoont, toekent, is betrekkelijk grenzenloos. De zielen van Tim en Henk communieeren op een wijze die ieder misverstand buitensluit en als de auteur ons zou hebben willen bijbrengen dat Tim in een vorige incarnatie Schopenhauer's „Welt als Wille und Vorstellung" bestudeerd had, zouden we dat misschien dadelijk toe- gevën. Wé maken maar eèn grapje, natuur lijk, - eh de heer Muiier, die Pim Pernel is, overdrijft als echte hondenvriend een beetje. In. ernst,. hij heeft er een aardig boek- van gemaakt, dat ook in'dë gêdeélten' w.aar Tim er niet, of bijna niet aan te pas komt, vol amusante' situaties is, dat zich gemakkelijk lezen laat en aan jong en oud heel genoe- gelijk een paar uurtjes van ontspanning kan. bezorgen. Men moet dolveel van beesten houden, en ik zou bijna zeggen ook van jongens als Henk, om zoo'n hondenroman naar behoorèn te crëëeren. Pim Pernel ver slet at dat kunstje. Er is aan Tim, noch aan Pim, ook maar één kwaad haar. En dat zegt 'veel in zoo'n hondenhistorie. Voorloopig noteeren wij even dat dezelfde actieve uitgever ons De Duivel op Aarde (door Ben van Eysselstein), een Minnaar (door Carman Barnes) en „de 100.000" (door C. de Dood) toestuurde. Reeds een portie van de laatste zou menigeen gelukkig ma ken; reden te meer om op het geheel terug te komen. Er wachten echter ook nog: 1. Een Venetiaansch Avontuur, door Johan Fabricius. (256 pag. Den Haag. Leopold's Uitg. maatschappij). 2. Soldaat. Roman door Piet van Veen (334 pag. A'dam Nederl. Uitg. Mij.). 3. Galatea en Hans Bril, door Jan Walch (A'dam Wereldbibliotheek). 4. Dwalenden, door Alex. Frank (305 pag. A'dam, Van Kampen en Zoon). 5. De man die een ander was. Roman door Maurits Dekker (243 pag. A'dam, Ne derl. Uitg. Mij.). En een paar dichtbundels. 6. Vaart-verzen door Jan H. de Groot. 7. Branding, door Jan H. Eekhout. Beide uitgaven van de Uitg. Mij. Holland. Dan van diezelfde uitgeefster: 8. Letterkundige Studiën van de 19de eeuw door J. Koopmans, verzameld door J. H. van den Bosch en Dr. C. G. N. de Vooys (351 pa gina's) en nog een paar vertalingen, uitga ven van W. de Haan, Utrecht n.l. 9. Joseph Roth. Roman van een simpel man en 10 Wilhelm Speyer. Ik ga uit en jij blijft thuis. Ik neem mij voor dit alles ernstig door te werken. Dan gaat gij uit, en ik blijf thuis. 13 Augustus 1931 J. H. DE BOIS C. Goudriaan, De Geheimzin nige Inbreker (uitg. Gebr. Kluit man, Alkmaar), C. Geertsema, Koert's Groote Vacantie (uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar). K. Smedenborgh, Heintje Ple zier (uitg. Valkhof f en Co. Amersfoort), Het is-een algemeene klacht, "dat de boeken markt overstroomd wordt met waardelooze jongensboeken. Elk jaar weer verschijnen er tientallen boeken voor de jeugd, die het drukken nauwelijks waard zijn. Waarom zoo vraag ik mij dikwijls af bij het lezen van nieuw verschenen jongensverhalen leggen de uitgevers zich niet meer toe op een inten siever exploitatie van goede, oude jongens boeken o.a. door goedkoope herdrukken dan telkens weer nieuwe onbeteekenende boeken op de markt te gooien! Onze jeugd zou er bijvoorbeeld niet heel veel bij verlo ren hebben, wanneer de drie jongensboeken, welke mij thans weer ter recensee'ring zijn toegezonden, nooit gedrukt waren geworden. De heer C. Goudriaan, die" verantwoordelijk is voor De Geheimzinnige Inbreker, meent blijkbaar, dat het voor jongens voldoende is enkel in gesprekvorm te schrijven. Een vlotte dialoog kan aan een boek zeker iets levendigs geven, maar het is toch wel wat al te sim plistisch om eeri verhaal, dat blijkbaar voor jongens van 12 tot 15 jaar bestemd is, door louter gesprekken aan elkaar te rijgen. Van s t ij 1 kan men dan ook bij den heer Gou driaan onmogelijk spreken. Toch zou ik over dit bezwaar nog heen kunnen stappen, wanneer de avonturen, wel ke de twee „helden" uit dit jongensboek be leven, eenigszins te aanvaarden waren. Maar heel dit verhaal van De Geheimzinnige In breker hangt van den onmogelijksten onzin aan elkaar. O zeker, jongens houden van het avontuurlijke en van romantiek, maar een schrijver dient toch eenigszins maat te hou den. Jaap en Herman zijn van zoo'n stoïcijn- sche heldhaftigheid, dat je als oudere je zelf 'n belabberd broekemannetje gaat vinden tegénover zulke „reuzekerels"! Het zijn Hol- landsche jongens van stavast, waarbij verge leken Michiel de Ruyter nog maar 'n prulletje was. Duitsche groot-industrieelen staan bij het zien van zulke Hollandsche jongens dan ook zóó paf, dat zij hun zeiljacht zoo maar dadelijk aan hen toevertrouwen en „bewon derende blikken werpen op deze zeventien jarige knapen, die met ijzeren vuist de roer pen omklemd houden!" Natuurlijk weten zij het jacht door woeste stormen heen te stu ren. Een geheimzinnige inbreker en lid van een internationale dievenbende vervolgt hen overal waaromis mij tot het eind van het verhaal niet duidelijk geworden maar wat trekken jongens van Jan de Witt zich van zoo'n kleinigheid aan? Tegen zulke kna pen moeten oude Urker schippers het in de zeilkunst zelfs wel afleggen en wij zijn ten slotte over niets meer verbaasd, zelfs niet als de eéne jongen zoo maar van een schat rijken Duitscher aan het slot van het ver haal 'n prachtig zeiljacht cadeau krijgt en de ander maar even tot opvolger van den Duit- schen millionnair als chef van een wereld vermaarde werf te Hamburg wordt bestemd. Het is immers niets onmogelijker dan alles, wat er aan vooraf gaat. De heer Goudriaan heeft het al te mooi willen maken en is met zijn fantasie geheel op hol geslagen; zelfs jeugdige lezers kun nen daar onmogelijk blind voor zijn. De schrijver van Koert's Groote Vacantie is blijkbaar een nuchterder mensch en blijft in zijn verhaal dan ook meer met zijn voeten op den grond. De titel zegt reeds, wat de heeï Geertsema heeft willen geven. Het boek on derscheidt zich in niets van andere vacantie- verhalen, welke zijrr eollega-sclirijvers, die al evenmin veel te vertellen hadden, vóór hem produceerden; het- is niet slechter en niet beter dan de rest. Koert, het jongetje uit Velsen, dat bij een neefjé in Vollenhove logeert, heeft al heel weinig persoonlijks van den schrijver meegekregen. De heer Geert sema geeft evenals zijn meeste collega's zijn jeugdigen lezers natuurlijk de noodige lessen in weldadigheidszin mee, maar het is opmerkelijk, hoe weinig variatie deze schrij vers in hun verhalen weten te brengen. Al tijd weer zijn het arme, oude vrouwtjes liefst moeders van bleeke kinderen die door de jongens op edelaardige wijze gehol pen worden. Sinds Dik Trom daarin voorging schijnen alle knapen in jongensboeken ook de hierop volgende Heintje Plezier vindt zoo'n arme weduwe om er zijn edelaardig heid aan te demonstreeren hem op dien weg te moeten volgen. Of ik weldadigheids zin bij kinderen dan niet-wil opwekken? O .zeker, maar h$t Js —..met altijd dat zelfde .voorbeeld van_ de arme wéflüwe zoo opge legd 'in onze jóhgëhsböëken, "ëh het maakt" mij kregel, als ik lees, hoe de schrijver een dokter tot de jongens laat .zeggen: „Laat 't altijd zoo blijven, jongens, dan kunnen jullie ferme kerels worden! Vergeet nooit, dat wel doen boven alles gaat. Liefde tot je naasten zij immer je parool; dan'groeit uit een kwa jongen, mits eerlijk en opre§bt, een man van karakter, een sieraad voor zijn stand. Arm of rijk doet hier niets ter zake!" Zie zoo, nu weten zij het weer. „Het is goed bedoeld, beste dokter, maar liet is toch niet de ware toon", zou ik zoo zeggen. En dien waren toon mis ik ook te veel in heel dit boek, waarin Koert en zijn „gezellig keuve lende" vrienden niet echt tot jongensleven zijn gebracht. Heintje Plezier ïs verwant aan Dik Trom. Heintje's Vader, Jan Plezier, de dikke bakker van het Groningsche plaatsje Sappezand, die aldoor „zijn tonnetjes-ronde buik moet vast houden van het lachen" en om den anderen zin zegt „Maak je niet dik, dun is de mode!"- zou een halfbroer van. vader Trom kunnen zijn. En een veldwachter als Hazewind, die den Sappezander jongen altijd maar weer „tot mosterd wil malen, en wil krakebeenen", liep ook al in het zoo populaire boek van Kieviet rond. Sinds Dik Trom de kinderwereld verover de, hebben tal van schrijvers van jeugdboe ken dit model tot voorbeeld genomen in de hoop, dat ook hun de gebraden succesduif in den mond zou vliegen. De heer K. Smeden borgh is een van de velen en hij heeft blijk baar 'n grondige studie van Kieviet's boeken gemaakt, vóórdat hij Heintje Plezier op sta pel zette. Erg oorspronkelijk kan men Hein tje Plezier dan ook niet noemen; heel dit boek is doordrenkt van den geest van Dik Trom en zijn vele kinderen. Heintje Plezier is béter geschreven dan de twee hier vooraf besproken jongensboeken. Het zou mij dan ook niet verwonderen, als Smedenborgh nog eens een goed jongensboek zal schrijven, wanneer hij. zijn eigen fanta sie geheel laat werken en niet te veel naar andere voorbeelden kijkt: Hij weet reeds nu den jongenstoon in den dialoog dikwijls goed te treffen en er zijn gedeelten in zijn boek zooals de vergadering van de voetbalclub waarin de jongenswereld aardig geteekénd is. Kinderen, die minder critisch zijn dan wij, ouderen, zullen met dit neefje van Dik Trom van de tak „Plezier" dan ook wel met genoe gen kennis maken, al zullen zij zich mis schien ook wel eens afvragen, waarom het stelen van kersen uit een andermans tuin door Heintje Plezier en blijkbaar ook door den schrijver als een doodonschuldig vermaak en het weg nemen Van eieren uit het kippenhok van een buurman wanneer dit gebeurt/door den ge- haten Kees Kruimel als een doodzonde wordt beschouwd. En zij zul len er zich zeker ook over "verbazen, dat een plaats als Sappezand waar zelfs notabene ee'n H.B.S. met een groot internaat wordt aangetroffen het met één en aan het slot van het verhaal met twee veldwachters kan stellen. Bij een volgend boëk wensch ik den heer Smedenborgh wat meer zelfkritiek en wat fijneren smaak toe. Hij zal dan zeker episo des als die van den aan een molenwiek ben gelenden vogelverschrikker en de geschiede nis van. den beerput schrappen. Het boek is door Valkhoff kloek uitgegeven en door N. J. B. Bulder niet onaardig ge ïllustreerd. J. B. SCHUIL. ADVERTENTIES Do Heer en Mevrouw WOLTER S—DIJKSTRA geven met blijdschap kennis van de geboorte vnn hun Doclvter MARGUéRITE DITA ."MARIA Amsterdam, 14 Augustus 1931 Lutherscbe Diaconessenlnrlcbting In plants van kaarten Verloofd: TRUUS VAN STRAATEN" en JACOB VAN WILLIGFXBURG Haarlem, 15 Augustus 1931 Olycanstraat 27, Haarlem Spuistraat 35, Helder. S r 1 o en P. J. v. d. HORST Ged. Raamgracht 5S Gen. Cronjéstraat 18 r. Haarlem, 16 Augustus 1931 Heden trof ons een zware slag door het plotseling overlijden van mijn Innig geliefde Vrouw en der kin deren zorgzame Moeder Catharina Alida Drogtrop gob. do Wcers in don ouderdom van 36 jaar. A. DROGTROP en Kinderen Haarlem, 13 Aug. 1931 Romolenstraat 60 A rd. Eenige en algemeene kennisgeving De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 17 Augustus a.s. te 10.45 uur op do Algemeene Be graafplaats aan de Klever laan te Haarlem. Heden overleed tot onze diepe droefheid, geheel onverwachts, onze lieve Dochter, Zuster, Behuwd zuster en Tante Catharina Alida Drogtrop gob. de Wcers |n den ouderdom van 36 jaar. (Iaarlem, 13 Aug. 1931 Namens do Familie DE WEERS Heden overleed tot onze diepe droefheid geheel on- .verwachts, onze lieve Be huwddochter, Behuwdzus ter en Tante Catharina Alida Drogtrop gcb. de Weers .In den ouderdom van 36 jaar. Haarlem, IS Aug. 1931 Namens de Familie i DROGTROP Heden overleed onze lieve Zuster en Behuwdzuster Wilhelmina Louisa Ribbe Haarlem: 'J. B. D. RIBBE? Boxtel C. M. RIBBE Bussum: Mr. Dr. D. A. RIBBE G. RIBBE—LOEFF Haarlem: G. A. ZUIDEMA RIBBE R. ZUIDEMA Boxtel: W. A. RIBBE Haarlem, 14 Aug. 1931 Leklschevaart 9 6 Do teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 18 Aug. a.s. ten 11 ure op de Begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gra- venhage. AFWEZIG tot 24 Augustus: Th. J. D. LUDGE Med. Drs. Arts Waarnemers Drs.: Bornwater, O verveen, Groenendijk, Zijlweg 308, Feilzer, Spaarne 62. 8 Eerste Heemst. Begrafenisonderneming F. OOSTERHOORN ZN. Gevestigd sedert 1891. Heemstede, Telef. 28090, Raadhuisstraat 6. Rouw- en volgauto's. Reeds gedurende veertig jaren mochten wij ontelbare families uit letterlijk alle maatschappelijke kringen Ieder was steeds ove dienst xijn. tarieven en uitvoering zeer tevreden. door ons gestoomd, zien er altijd keurig heldor uit. U bouiftlt er misschien Iets meer voor, maar het werk is ook boter. Arts TERV00REN AFWEZIG Waarnemers do doktoren v.d. Aa v. d. Breggcn, Tj. Franken (tot l September), MaurUz, Roorda, de Vries (na 1 September). A. H. GARRER Oogarts hervat MAANDAG 17 Augustus do praktijk Dr. VAN DER KLOET Waarnemers: Dr. Dusterbeck, Dr. Luining en Dr. van Waveren. AFWEZIG Waarnemers: Dre. van Beers, v. do Belt. v. d. Breggen, Chorlox. Luining en do Vries. Arts is AFWEZIG Praktijk wordt waargenomen door de Doktoren Bornwater. van Beusekom, Brongorsma, Westenburg. Vrouwenarts, KENAUPARK 12 SPREEKUREN part. 13 —15 t TEL. 15451 Bij vonnis der Arrondisse- mcnts-Rechtbank te TInarlem d.d. 11 Augustus 1931 is uitge sproken hei faillissement vnn J. II. SPITHOVEN, expediteur wo nende te Haarlem, Lange Boo gaardstraat 11 rood, zulks met benoeming van den E. A. Hoer Mr. Th. F. Raedt tot Reohter- Comtnlssarls en van ondergetoe- lcendo tot curalrice. De curatrice: Mr. H. J. DEENIK Haarlem, Kenaupark 30. Privaatles degelijk en grondig met de boste lccrmldd. Snelle vorderingen. 4.por maand. Bowijzon van uitstekende resul taten voorhanden Duvenvoordestr. 81 rood Tandarts zoekt beschaafd meisje tot hulp In de practijk 's mid dags. Adres te vern. bur. v.d. bl. Flinke Werkster gevr., voor huis schoon te ma ken en vervolgens eiken Vrijdag. Br. 110. 9318 bur. van dit blad. illu; KUNNEN WIJ VAN UW OPNAMEN MAKEN. UW FOTO'S KOMEN DAN VEEL BETER TOT HUN RECHT DE MATEN EN PRIJZEN: Briefkaart; 1 1 13 X 18 c.m. 18 X 24 c.m. Glanzend Mat Kunstpapfer I 0.20 0.25 0.30 i 0.40 0.45 0.60 i 0.75 0.80 1.00 UW OPNAMEN VOOR 10 UUR GEBRACHT ZIJN OM 5 UUR ONTWIKKELD EN OP AGFA LUPEX PAPIER AFGEDRUKT, MOOIEKIEKJES... VLUG EN GOEDKOOP FOTÖ-'AFDEELINC OPTICIENS CL.HOUTSTR, UZ Gevraagd .tegen 7 Sopt. in go-» zin van 2 personen oen NET MEISJE 1 als noodhulp, voor don dag. Salaris 10.— p. w. Eenv.. goed kunn. koken, V. g. g. v. Zich aan te molden 's avonds na 7 uur Chrysnnthcmumliian 3. Heemst., (bij de Zit ml v. Allee). Aankomende Coiffeuse b. z. a. Br. lott. J boekh. Loronz Zand voort. 4 Gevraagd juffr. op leeftijd v.d, Huishouding en eenige verpleging. Aaiwn.f Hoogcweg 47 huis, Zandvoort. - Gevraagd voor 1 Oot. te Aor- donhout net zelfstandig Keukenmeisje en 2de Meisje goed kunn. tafeldlonen. strijken en naalon. Z. g. g. on nood lg zich aan te melden. Tijdelijk adres:; Ilazepaterslaan 3, Haarlem. 10 DAMESCONFF.CTIE VERKOOPSTERS gevraagd voor do aiMeollug damesconfectlo. Brieven m. opgaaf van tegenwoordig" betrekking en verdiend sa laris no. 9313 bur. v.d. blad NET MEISJE gevr. op leant, to Heemstede, v, telefoonbod., vnn 9.3012 ca 13.30—17.30. Siil. f 5 p. w. Br, no. 9312 bur. van dit blad. t Met 1 Sept. gevraagd te Blo»« mendaal. vlak bij trein en tra» een flink Hollnndsoh TWEEDE-MEISJE v. g, get. voorz. Br. no. 9297 bu* van dit blad. 6. Wordt gevraagd tegen 25 Aug. voor noodh. of vast een flink MEISJE-ALLEEN Goed kunn. koken, v. g. v. Klein gezin. Hoog- loon. Tot 1 Oct. In Zandv., later A'dam, Pers. of schrift, nanm. Lovonbach Brc- d er odestraat 149, Zandvoort. HUWELIJK Duitache dame. 37 jaar. zookt kennismaking met hoer. 3848 Jaar. P.O. Br. no. 9310 bur. van dit blad. 6 Meid-Huishoudster biedt zich aan bij hoor of dame* alleen of klein gezin, v. g. g. v. Br. no. 9308 bur. wan dit bind iiDBiBiiiiiBgmiiHniiii!inii]iiiiitiniiiiniiiQioi9tn!niiTiiisrdiui!!'ni,'uiJ!ui!iiQi K. SLICHT Horlogemaker, KI. Houtstr. 97 Ruime keuze in Horloges, Klokken Pendules enz. tegen scherp concurcerende prijzen Reparation spoedig en billijk. IIIE1llllll!ICIIIII!!I!lllllllllllll!!|[lllllill!lllllll!ll!ll!lllll!ll!ll!IIIIIIIIII!ll!!llllllllllll!IIIB Electrische Rijwiellamp 10.— en 11.50 Zwltsersch Fabrikaat. Honderdduizenden in gebruik Prachtig licht, jaren te ge bruiken. Eischt dit merk en weigert namaak. Import Hcercngr. 308 A'dam Vereenigings-D ruitwerk Handel s-D rukwerk Familie-D rukwerk Massa-oplagen Periodieken Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitga ven en Algemeene Drukkerij N.V. HAARLEM Uitsluitend goed verzorgd druk werk, op den tijd dien wij beloven TEGEN BILLIJKE PRUZEN

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3