FINANCIEELE KRONIEK. JAPON VERSCHOTEN? KLEUR VERVEELT U? Het Raadsel van Tanbuck Hall J. LOTTGERING BmAWtEM'S DAGBLAD MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. EEN INTERVIEW MET DEN KRANTENKONING HEARST. Ontwapening is een Euro- peesch probleem" Internationale opklaring. Politieke toestand in Duitsch- land verbeterd. Betalïngsver- verkeer hersteld. Disconto verlaging van 15 tot 10 pet. te Berlijn.. Het verbroken even wicht tusschen geld en goederen. Loonsverlaging bij de U. .S Steel Corp. Verdere daling der Croothandelsprijzen. Slappe beurzen. Het kan niet worden ontkend, dat de at mosfeer in de internationale politiek in de afgeloopen week aanmerkelijk is opgeklaard. Allereerst door het mislukken van den ge- zamenlijken aanval van fascisten en com munisten op de Pruisische regeering--Braun, die thans door dei nederlaag van Hugen- Iberg en Hitier vaster in het zadel zit en krachtiger kan medewerken met.de Rijks- regeering tot uitvoering van de plannen tot herstel van Duitschland's précaire positie, zoowel naar binnen als naar buiten. Beide aspecten zijn sinds de vorige ;week opge klaard. Het volkomen herstel van het binnen- landsche betalingsverkeer heeft de vorige week kunnen plaats vinden zonder dat het publiek daarvan gebruik maakte om zijn op gepotte gelden te vergrooten. Integendeel bij de spaarbanken hebben de inlagen de •uitbetalingen overtroffen en ook bij de Duit sche Rijksbank zijn reeds groote bedragen teruggekeerd die haar uit wantrouwen jegens het Duitsöhe ruilmiddel waren onttrokken. Dat het vertrouwen in de waardevastheid van het Duitscihe ruilmiddel de laatste dagen grooter geworden is, blijkt ook uit den vas- teren Markenkoers en uit het voornemen de Duitsche effectenbeurzen na het midden dezer maand te heropenen. De Bcrlijnsche metaaLbeurs is op 11 dezer reeds weer geopend. Voorts is het Eerlijn- sche disconto, dat op 1 Augustus van 10 tot 15 pet. werd verhoogd, weer tot 10 pet. te ruggebracht. Onder vigueur van de noodver ordeningen worden ook voor de financiering van den in- en uitvoer en den transport- handel deviezen beschikbaar gesteld, zoodat ook de buiten]andsche handed zich geleide lijk zal kunnen herstellen. Dit zijn inderdaad belangrijke en hoop volle aanwijzingen. Vooral sinds de laatste dagen is ook het Duitsche crediet, dat volgens den vroageren president der Duitsche Rijksbank, naar de haaien is, weer wat gestegen. De besprekingen over de „stilhaltung" ten aanzien der op korten termijn gesloten .credieten hebben geen ongunstig verloop, met name wat Amerika, Engeland en Frank rijk betreft. De Nederlandsche bankiers, •die in verband met den omvangrijken han del op Duitschland vrij zwaar worden ge troffen door de surséance van betaling, welke Duitschland door het niet terugbetalen dei- verleende credieten, zich zelf heeft verleend, staan nog ietwat gereserveerd ten opzichte van nieuwe consessies, maar zij zullen toch vermoedelijk meedoen aan de internationale bank Ier sc o nf erentiewelke binnenkort te Parijs zal worden gehouden en waar de voorwaarden zullen worden besproken waar op bepaalde credieten op korten termijn in credieten op langere» termijn kunnen wor den geconverteerd. Als symtoom van inter nationale toenadering tot bevordering van den wereldvrede en den economisohen op bouw van Europa, zijn de pèrsoonlijke be sprekingen tusschen de eerste ministers der groote staten zeker niet zonder beteekenis. Wij hebben er meer dan eens op gewezen dat het economisch herstel van ons wereld deel door de politieke verdeeldheid en den bewapeningsdrang der groote mogendheden wordt tegengehouden. Uit vrees voor staatkundige strubbelingen én het wassen van den invloed der extremis tische elementen onder de verarmde bevol king der Midden-Europeesche staten, heeft het kapitaal zich grootendeeis van de beur zen teruggetrokken en is de internationale credietgeving geheel ontwricht. Hierin kan alleen verandering komen, wanneer het ver trouwen in de staatkundige verhouding der Europeesche staten wordt hersteld en ook de innerlijke politieke verdeeldheid der bevolkingen door de nationale gedachte wordt tegengegaan cn overheerscht. Naarmate de toestand in Europa zich in deze richting ont wikkelt, zal den weg naar een financieel en économisch herstel worden geëffend. Dat wil echter allerminst zeggen, dat de terugkeer van het nationaal en internationaal staatkundig evenwicht onmiddellijk door een krachtig herstel van goederenpjrijizen en ef- fectenkoersen zal worden gevolgd. Dit redres zal tenslotte niet kunnen uitblijven, FEUILLETON. .(Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 38) HOOFDSTUK XVI. MORGAN'S PLANNEN. Zeer tegen Ida's verwachting ging haar vertrek den volgenden dag niet door. Lady Dove scheen van gedachten veranderd, want 's ochtends, direct na het ontbijt werd de gouvernante een haastig, met potlood ge schreven briefje gebracht. „Beste juffrouw Cashell", schreef de vrouw des huizes. „Ik heb nog eens goed nagedacht over ons gesprek van gister avond. Daar mijn zoon met u wil trou wen, ittgeval juffrouw Verily zijn aan zoek afwijst, ben ik bereid mij niet te verzetten'; doch ik stel enkele voorwaar den. In de eerste plaats moet u trachten de Hall voor mijn zoon zien te koopen tegen een redelijk bedrag en ten tweede moet u mij den armband, waaraan ik zoo gehecht ben, terugbezorgen. Inmid dels kunt u hier bij ons blijven, niet meer als gouvernante, maar als mijn aanstaande schoondochter. SARAH DOVE." Ida vertrouwde deze plotselinge front verandering niet; LadyDove was er de vrouw piet naar om iemand, die haar plannen, maar men stelle zich niet voor, dat geduren de 'de eerstkomende jaren de prijzen en koer sen van 1929 zullen weerkeeren. De bevolking van Europa en van de Ver- eenigde Staten zal zich moeten aanpassen bij een geheel ander levensniveau, waartoe een deel reeds wordt gedwongen, maar dat ook door de thans nog bevoorrechte groepen zal moeten worden aanvaard. Het feit, dat ondanks de internationale toenadering en de verbetering van Duitschland's positie, ge volgd door een krachtig koersredres der Duitsche fondsen, de prijzen der stapelpro ducten verder zijn gedaald, is daarvoor een duidelijke aanwijzing. Daar is door de vele gebeurtenissen van den laatsten tijd in de verhouding tusschen geld en goederen een radicale wijziging ge komen. Wat de groothandelprijzen betreft, zou men kunnen zeggen, tiat er een nieuwe evenredigheid is ontstaan met betrekking tot de waarde van het geld. Tegenover de waardevermindering der goederen, staat een waardecerminderlng van het geld. Iémand die vroeger f 100.000 bezat, maar dit tot f 50.000 heeft zien inkrimpen, kan voor deze halve ton thans evenveel koper, rubber, ka toen, suiker of andere stap el producten koopen als vroeger voor f 100.000. Zijn koopkracht is dus nagenoeg gelijk gebleven. Maar aan ruwe, onbewerkte producten heeft hij, die zijn geldelijke vermogen of inkomen zag ver minderen, geen behoefte. Hij heeft het be werkte product of fabrikaat noodig en merkt bij het koopen daarvan, dat dit niet over eenkomstig den teruggang van zijn vermo gen of inkomen, in prijs is gedaald. Zijn koopkracht is dus aanmerkelijk verminderd en kan slechts weer toenemen, wanneer ook de kleinhandelprijzen worden verlaagd. Dit proces, op de nood-zakelijkheid waarvan wij herhaaldelijk hebben gewezen, is wel reeds begonnen, maar stuit op groote moeilijk heden, vooral van socialen aard, welke echter geleidelijk zullen moeten worden overwon nen door het sterker wordend besef, dat loonen en salarissen, die thans grootendeeis den kleinhandelsprijs vormen, niet op het voorspoedsniveau kunnen worden gehand haafd, als de koopkracht van het meerendeel der bevolking aanzienlijk is verminderd. Het is daarom een gelukkig verschijnsel dat het verzet tegen loonsverlaging door den drang der omstandigheden langzamerhand ver zwakt. In de V. S. zijn de loonsverlagingen 1 in de groote (bedrijven aan de orde van den dag. Dat de groote staaltrust ter wereld, de U. S. Steel Corp. de loonen 10 a 15 pet. heeft verlaagd, is in dit opzicht van groote be teekenis, omdat men van werknemerszijde de trustificatie der bedrijven steeds als een der krachtigste hulpmiddelen heeft .beschouwd tot verkrijging en handhaving van hooge j loonen en salarissen. Wij raken met deze beschouwing in dit hoekje misschien wat uit den koers en keeren daarom tot cijfers en feiten terug. Deze leeren nu, dat in de afgeloopen week op de goederenmarkten voor tal Van producten nieuwe" laagterecords, zijn bereikt. Zoo is de tarweprijs weer gevoelig gedaald", hoewel de V.S. groote hoeveelheden aan de markt ont trekt. Hetzelfde geldt van Katoen dat te New-York tot 6.85 dollarcent per l.b. is ge daald. dat is ca. 2 dollarcent lager dan de noteering van twee weken geleden: in den voorspoedig kwam een prijs van 24 dollar cent voor! De raming van den Amerikaan - schën katoenoogst die aanvangelijk 14 mil lioen balen bedroeg is verhoogd tot 15 1/2 mil- lioen, terwijl nog ca. 9 millioen balen uit. den ouden oogst aanwezig zijn en de wereld consumptie op niet méér dan 14 millioen balen wordt geschat. Lagere prijzen zijn ook ontstaan voor koper, tin, lood en suiker om niet te spreken van rubber, dat deze week te Londen tok 2 5/16 d. per lbs. daalde en te Amsterdam voor 15 pet. per 1/2 K.G. werd verhandeld. Ook voor thee en koffie blijft het aanbod grooter dan de vraag. Aangenomen wordt, dat de Indische theeproducenten voor hun product gemiddeld thans niet meer dan 20 et. per 1/2 K.G. ontvangen, hetgeen zelfs voor de best geconditioneerde ondernemin gen beduidende verliezen beteekent. Het behoeft daarom niet te verwonderen dat vooral gedurende de eerste dagen der dwarsboomde, zoo snel te vergeven. „Wat zou ze in haar schild voeren?" peinsde Ida. „En waar zou ik dien armband tooh verloren hebben? Het was namelijk géén leugen geweest, dat ze hek sieraad kwijt was geraakt. Ik zal om te beginnen een belooning uitloven voor den vinder. Maar in ieder ge val zijn we een flinken stap verder geko men. Nu nog eens met Reginald praten!" Dit gesprek had spoedig plaats en daar de licht ontvlambare, en weinig standvastige jongeman wel inzag, dat Judith geen afstand zou doen van Lancelot Ashton, terwille van hèm, was hij bereid zich tevreden te stellen met Ida Cashell, die hij een aantrekkelijke knappe vrouw vond. Zij kreeg hem zelfs zoover, dat hij er in toestemde om zoo spoedig mogelijk te trouwen, in alle stilte. De rouw wegens Sir Giles dood was hier voor een goed excuus. Na haar gesprek met Reginald ging ze uit. Ze wilde probeeren of zij den verloren armband niet kon opsporen en besloot op zieken- en armenbezoek te gaan en bij dezen en genen navraag te doen. Terwijl ze haar rondgang deed, ging Lady Dove ook uit. Zij deed een paar .boodschap pen in High Street en ging toen naar het kantoor van Pickering. Lady Dove had op zichzelf niets tegen den man; het ergerde haar alleen onuitsprekelijk, dat hij Tanbuck Hall niet wilde verkoopen; overigens ge loofde ze, dat de haat van de menschen in Brunlea alleen een gevolg was van zijn welvaart. Zij kende dergelijke antipathieën uit eigen ondervinding. Morgan Pickering begroette zijn bezoek ster beleefd, bood haar een stoel aan en deed de deur dicht. ..Het verbaast mij u hier te zien", merkte hij op. ..Waarom?" vroeg de dame, die in schran derheid den geldschieter niet veel toegaf, Morgan, ging achter zijn schrijftafel zitten» ij verven ze voor U in NIEUWSTE MODE-KLEUREN Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 week voor cultuurwaarden en met name voor Rubberaan&eelen een verdere koers daling intrad, waarbij zich ook Tabaks- waarden aansloten. De verhooging van het Indische uitvoerrecht op tabak en de (moei lijkheden welke bij den afzet van het nico- tiaansche kruid naar Amerika worden ver wacht, houden de koopers van deze af- deeling terug. Koopers van eenige betee'kenis worden er trouwens ook op de Amsterdamsche beurs nauwelijks meer aangetroffen. De fondsen handel is tot een minimum gereduceerd, zoo dat de prolongatiekoers haar beteekenis goed deels heeft verloren. •UETHNGA. BINNENLAND GIFTEN VOOR ONS PAVILJOEN TE PARIJS. STEUN VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. De Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam hebben aanzienlijke bedragen in het vooruitzicht gesteld voor den nieuwen bouw van het Ned. paviljoen ter Parijsche tentoonstelling, waardoor het ingezamelde be drag de f 45.000 ruim is overschreden. KONINKLIJKE INZENDING TE PARIJS? H. M. WIL VOORWERPEN IN BRUIKLEEN AFSTAAN. De Koningin heeft aan het Nederlandséh Comité voor de Internationale Koloniale Ten toonstelling te Parijs doen weten, dat zij be reid is, die voorwerpen uit haar Indische ver zameling, welke daarvoor in aanmerking ko men, aan het Nederlandsch Paviljoen in bruikleen af te staan. OVER HET BADPAK NOG EEN BADMANTEL. STRENGE EISCHEN TE BERGEN AAN ZEE. Wij lezen in het Hbld.: Een ingenieur uit Schiedam, die tijdelijk te Bergen aan Zee vertoefde, werd daar op 4 Augustus geverbaliseerd, omdat hij zich op het strand in badcostuum bevond en daar over niet een badmantel had gedragen. De ingenieur ontkende dat hij, zooals de politieverordening dat voorschreef, op dit gedeelte van het strand „niet voorzien was van een badmantel". Hij was daarvan wel degelijk voorzien, maar had den mantel op het zand uitgespreid. Hij beweerde gekleed te zijn geweest in een voegzaam zwart bad costuum. Waar de verordening slechts voor schrijft, dat men „voorzien" moet zijn van een badmantel, meende hij niet strafbaar te zijn. De ambtenaar van het OM. van het Alk- maarsche kantongerecht, dat gisteren deze zaak te behandelen kreeg, zeide, zich noch juridisch noch anderszins met de plaatse lijke verordening te kunnen vereenigen. Op grond van art. 135 van de Gemeentewet, die aan de bevoegdheid ,van den gemeente lijken wetgever, paal en perk stelt, moest z.i. een dergelijke verordening niet bindend worden verklaard. Spr. zag geenszins de noodzakelijkheid in, dat een behoorlijk bad pak, zooals men dat overal draagt, door een badmantel bedekt dient te-worden. Deze ver ordening was z.i. niet gegrond op de maat schappelijke orde. de goede zeden of de ge zondheid. Hij eischte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. en glimlachte grimmig. „Niettegenstaande Daxley's bekentenis, houden sommigen mij toch voor den moordenaar van Sir Giles. Ik meen uit uw komst te mogen opmaken, dat u daar een ander oordeel over hebt". „Dat heb ik inderdaad. Ik wil u wel eer lijk vertellen, meneer Pickering, dat ik geen moment aan uw schuld geloofd heb. De man, die Sir Giles vermoordde, is dood; dus laten we niet verder over dit punt praten". Zij zweeg en keek hem recht in 't ge- zich. „Meneer Pickering, u weet dat ik een echte zakenvrouw ben, nietwaar?" „Ja, dat bent u ongetwijfeld", verklaarde de geldschieter met iets complimenteus in zijn toon. Hij wist uit ervaring dat Lady Dove een gladde vogel was. „Ik ben ervan overtuigd dat Sir Giles veel van zijn succes aan u te danken had". „Ik hielp hem wel eens", zei Lady Dove bescheiden. „Sir Giles was de man, die werkte en leiding gaf en ik raadde hem wel eens het een of ander aan of af. Maar laten we ter zake komen. U kent onze gou vernante, Ida Cashell?" „Ja, die ken Ik heel goed", „Hoe kent u haar?" Pickering dacht even na. „Vertelt u mij liever eerst, waarom u dat vraagt." Lady Dove keek naar de deur. „Wij kun nen toch niet gestoord worden? Neen? Wel nu, danwaarom hebt u haar het vooi'keurs- recht op de Hal! gegeven?" „Omdat zij mij heeft geholpen, Daxley's schuld aan het licht te brengen. En nu komt u mij waarschijnlijk verzoeken mijn belofte aan jufrouw Cashell in te trekken, om op die manier een wapen te hebben om het huwelijk van haar met uw zoon te be letten," ,.U hebt het voor een deel bij het rechte eind. maar of zij de Hall koopt of niet, met Sir. Reginald trouwen zal ze nieti,"- „ONS LAND HEEFT EEN ZEER KLEIN LEGER."' Een redacteur van het Nederlandsch Cor respondentie-bureau voor dagbladen te 's-Gravenhage heeft een interview gehad met den Amerikaanschen Krantenkoning Hearst, die in ons land vertoefde. Het eerste onderwerp dat aangeroerd werd, was de economische toestand, waarin de geheele wereld thans verkeert. „Daarover weet ik eigenlijk niet meer dan ieder ander", zeide de heer Hearst; „wij heb ben in en na den oorlog de reserves opge maakt, welke er nog waren. Wij hebben ons dit toen nog niet dadelijk gerealiseerd, maar thans voelen wij eerst, wat wij reeds veel eerder hadden moeten voelen. Maar ik ver trouw. dat alles in orde zal komen. In Amerika is geld genoeg. De kapitalen zitten alleen vast in de banken. Het geld moet er uit en moet op de markt komen. Men moet zijn kapitaal in het bedrijfsleven brengen en dan zal het gevolg zijn: een algemeene opluchting, een algemeene werkverruiming en een algemeene activiteit", „U bent ook in Duitschland geweest! Komt men daar weer eenigszins over de moeilijk heden heen?" „Ongetwijfeld, de toekomst van Duitsch land is zeker hoopvol. De lasten van den oorlog' drukken echter op dat land wel bij zonder zwaar; niet alleen heeft 'het zijn eigen oorlogskosten op te brengen, maar ook nog die van de andere landen". „Maar- nu is er toch het plan-Hoover, dat eenige verlichting brengt?" „Het plan-Hoover is ongetwijfeld „all right", maar het is niet compleet. Het zal helpen, natuurlijk, maar bijzonder effectief zal de hulp wel niet zijn". „Blijft de houding van Amerika inzake de oorlogsschulden ongewijzigd?" „Dat weet ik niet. Maar u moet bij het be- oordeelen van Amerika's houding niet ver geten, dat wij ons altijd een gemakkelijk schuldeischer hebben betoond. Wij hebben zlefs nooit geëischt, dat onze vrienden ons de gelden terug zouden betalen, welke zij tijdens den oorlog van ons geleend hadden. Wat wij wenschen, is dat men ons slechts terug betaalt de leeningen van na den ooi-log". „In Frankrijk was men u niet zoo vriende lijk gezind. Houdt dat verband met uw stand punt ten opzichte van de oorlogsschulden?" „Misschien wel. Ik heb inderdaad in Frank rijk eenige moeilijkheden gehad. Toch was daar werkelijk geen grond voor. Ik ben een vriend van Frankrijk, zooals elke Amerikaan een vriend van Frankrijk is. Maar de Fran- schen kunnen zich niet indenken, dat er ook nog andere meeningen mogelijk zijn dan de hunne. Zij eisclien, dat ieder het Fransch gezichtspunt aanvaardt, en dat gaat nu eenmaal niet". Daarna kwam het gesprek op de ontwape ning en op den Volkenbond. „Ontwapening is een Europeesch pro bleem. Wij hebben er niet mee te maken. Voor Amerika bestaat deze quaestie inder daad niet. Ons land heeft slechts een zeer kleine leger, werkelijk niet de moeite waard. De Volkenbond is voor Amerika niet noo dig. Het zou zelfs een gevaar voor ons land -kunnen beteekenen. Wij zouden -daardoor in Europeesche verwikkelingen kunnen komen, waarmede wij niet te maken hebben. De Vol kenbond is ook geen vredestribunaal. En daaraan heeft de wereld wel behoefte. Voor Amerika is een arbitragehof, zooals het Haagsche Hof, voldoende. Dat wenschen wij, doch niet meer". Ten slotte kwam het gesprek nog even op ons land. Economisch bezien, achtte mr. Hearst ons land bijzonder bevoorrecht. Maar ook wat het natuurschoon betreft, vond hij Nederland een verrukkelijk land met prach tige steden en pittoreske landschappen. Hij was ook in Italië geweest, en had daar kennte gemaakt met Mussolini; „een groot man, die het land uitstekend regeert". Het onderhoud was hiermede geëindigd. Zaterdagavond vertrok mr. Hearst via Hoek van Holland naar Londen. Over eenige weken keert hij naar Amerika terug. NIEUWE AANSLAG MET KOPSPIJKERTJES? Zaterdag vroeg lagen er, volgens het Hbld. flinke hoeveelheden kopspijkertjes op den rijweg vóór de Koopmansbeurs op het Beurs plein te Amsterdam gestrooid. De stadsrei niging heeft ze opgeruimd, voordat ze lekke banden hadden veroorzaakt. Waarom ze er gestrooid waren is niet bekend. - „En toch hebt u uw zinnen op de Hall gezet, nietwaar?" „Dat wil ik niet ontkennen, maar ik be gin in te zien, dat de prijs te hoog is". „Dat zou lk niet zoo zeker durven zeg gen, maar in elk geval verzeker ik u. Lady Dove, dat, wanneer juffrouw Cashell uw schoondochter wordt, ik mijn belofte zal houden." „Och", Lady Dove's gezicht kreeg een pijnlijke uitdrukking, „mijn man heb ik ver loren, doordat hij bezeten was door de ge dachte om Tanbuck Hall te koopen en nu moet ik mijn zoon ook nog opofferen om het in bezit te krijgen. Is het werkelijk uw bedoeling om het huis aan juffrouw Cas hell te verkoopen?' „Ik heb haar een optie gegeven, de prijs wordt later vastgesteld. Als ik weiger om het huis te verkoopen of een te hoog bedrag vraag, dan draait de zaak op niets uit". „Dus die brief is, practisch gesproken, waardeloos?" „Inderdaad. Ik ben ook niet van plan jufrouw Cashell gelegenheid te geven een spaak te steken tuschen mijn plannen". „En hoe zit het dan met uw dankbaar heid tegenover haar?" vroeg Lady Dove een 'tikje spottend. Morgan Pickering negeerde deze vraag. „Geloof mij. Lady Dove, als u eenig idee had van mijn motieven, zoudt u mijn han delwijze begrijpen". Ze haalde de schouders op. „Misschien", zei ze onverschillig. „Geeft u mij liever rechtstreeks antwoord op deze vraag. Wilt u mij Tanbuck Hall verkoopen voor den prijs, dien ik u geboden heb?" „Neen. Ik heb het al eerder geweigerd en ik weiger het nog. Waarom onderhan delt u niet met, juffrouw Cashell?" „In de eerste plaats, omdat, zooals u zelf toegeeft, die. heele optie .waardeloos is. Eo- DE BRAND TE HEENVLIET. VERDACHTE VOORLOOPIG IN VRIJHEID. De rechtbank te Rotterdam heeft Zaterdag behandeld het verzoek van het O.M. tot ver lenging van de voorloopïge hechtenis van den landbouwer te Heenvliet, die verdacht wordt van opzettelijke brandstichting in de woning van zijn moeder te Heenvliet, bij wel ken brand, naar men weet, 3 kinderen om het leven zijn gekomen. De rechtbank vond geen termen om de voorloopige hechtenis te verlengen, en beval de invrijheidstelling' van verdachte. Het onderzoek tegen hem wordt echter voortgezet. A_ls raadsman van verdachte trad op mr. L. J. Hyman van den Bergh. ZETTERIJ TE UTRECHT UITGEBRAND. ZETSEL VAN SPOORBOEKJE, BEGROOTING EN TELEFOONGIDS VERLOREN? Ongeveer half vier in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een felle uitslaande brand uit gebroken in de drukkerij van de firma Van Boekhoven aan de Begijnestraat te Utrecht. Het vuur had spoedig een grooten omvang aangenomen, en hét werd geheel door een huizenblok ingesloten. Door tal van omliggen de huizen en vanaf de daken der huizen werd met een groot aantal slangen een enorme hoeveelheid Singelwater in de vuur zee geworpen. In een uur tijcis was het groot ste gevaar geweken. Dank zij het actieve optreden van de brand weer kon de schade worden beperkt tot een vleugel van het gebouw, waar de handzetterij en een gedeelte van de drukkerij uitbrandde De monotype-afdeeling en de papiervoorraat kregen waterschade. De schade, die nog niet te schatten is, is zeer groot, daar tal van zet sels, die voor afdrukken gereed lagen, en groote hoeveelheden cliché's verwoest werden. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De schade wordt door verzeke ring op beurspolis gedekt. Belangrijk werk was onder handen o.a. de gemeentebegrooting van Utrecht, het spoor boekje en de rijkstelefoongids. Vermoed wordt, dat een groot gedeelte van dit zetsel verloren is gegaan. Bij informatie bij de af- deeling dienst en treinenregeling der Ned. Spoorwegen vernam het Hbld., dat inderdaad materiaal betreffende het spoorboekje ver brand is en het dus gevolgen zal hebben, maar van welken omvang kon men thans niet overzien. Ook ter gemeentesecretarie ver wachtte men, dat het afdrukken der begroo ting vertraging zou ondervinden. VEERTIG-JARIG PRIESTERFEEST PASTOOR PERQUIN. Pastoor L. H. Perquin OP., voorzitter vaii den Katholieken Radioomroep heeft Zater dag zijn 40-jarig priesterjubileum gevierd. Nadat hem een zanghulde was gebracht is hem namens de leden van het bestuur van den K.R.O. zijn borstbeeld in brons aange boden, dat geplaatst zal worden in de studio te Hilversum. WILLY VAN HOUTEN IN OEN SCHOUWBURG JANSWEG. In langen tijd hadden wé den bekenden goochelaar Willy van Houten niet in Haarlem gezien. Zaterdag was hij echter hier weer ééns opgedoken en we kunnen dadelijk mededee- len, dat we den opvolger van Bamberg met genoegen aan het werk hebben gezien. Wil van Houten is niet alleen een bewon derenswaardig goochelaar. Hij is tevens een uitstekend conférencier, die de kinderen met allerlei grapjes en ook door henzelf in de goochelarij te betrekken, kostelijke uurtjes weet te bezorgen. Daarbij kruidt hij zijn. praatje met verschillende toespelingen en op merkingen, bestemd voor de ouders, zoodat tenslotte een ieder zich op zoo'n middag best amuseert. Een bijzonder aantrekkelijk programma had deze hofgoochelaar in elkaar gezet. Wij zagen hem allereerst als prestidigitateur met biljartballen, met speelkaarten, met geheim zinnig groeiende bloemen, e.d. En telkens ste gen er weer kreten van bewondering uit de zaal op, als de goochelaar al zijn merkwaar dige kunststukjes liet zien. Maar ook kwam Willy van Houten met nieuwigheden voor den dag. Zoo introduceer de hij met veel succes zijn alwetenden en al- zienden kabouter bij het jonge volkje. Zoo ook bracht hij de kinderen in extase met zijn zeepbellen, die wel gedresseerd leken, en met zijn wonderlijke Chineesche tooverkunst. Willy van Houten heeft met deze voorstel lingen te Haarlem de goede reputatie, die hij geniet, vólkomen bevestigd. Wij hopen hem spoedig eens weer te zien. vendien verkies ik niet, dat zij zal gaan denken, dat ik er in toestem dat zij met mijn zoon trouwt; dat zal ik nooit doen." Morgan knikte. „U hebt volkomen gelijk. Zij is niet de vrouw om Sir Reginald gelukkig te maken." Lady Dove keek hem nieuwsgierig aan. „U praat of u haar bijzonder goed kent," merkte ze op. „Dat doe ik ook. Ik ken haar beter dan iemand anders hier in Bruntlea, één persoon uitgezonderd. „En wie is dat?" „Daar ons gesprek toch strikt vertrouwe lijk is, wil ik u dat wel vertellen. Ik bedoel mijn huishoudster op de Hall, juffrouw Jorvin." „Hoe kent die haar dan?" „Dat is nogal eenvoudig! Ze zijn zusters." „Wat zegt u daar? klonk het verbluft. Toen dacht Lady Dove even na. „En toch had ik dat misschien wel kunnen vermoeden, ze hebben iets van elkaar. Alleen is juffrouw CashelFs haar geverfd; ze is geweldig opge maakt. Ze kan niet ver van de veertig zijn." „Negen en dertig," deelde de geldschieter mede. „Dat dacht ik wel," verklaarde Lady Dove. „En die opgeschilderde oude feeks heeft de brutaliteit om mijn zoon te willen inpalmen. Hoe kan ik toch zoo dom zijn geweest om haar aan te nemen!" „Weet u dat u haar eigenlijk door imij ge kregen hebt?" vroeg Morgan. „Juffrouw Jor vin vroeg mij of ik geen betrekking voor haar zuster wist. en toen heb ik juffrouw Cashell aan Sir Giles aanbevolen. Ze had goede ge tuigschriften." „Ja, nu 'herinner ik mij ook, dat mijn man uw naam genoemd heeft. Over haar werk heb ik trouwens niet te klagen." „(Wordt [vervolgd,). ■m INGEZONDEN MEDEDEELINGEi. a 60 Cts. per regel. IPS IT Tfö, fS *TP WC ïy* »P»t. lochia», jicht, griep. hoofd-, kies-en zenuwpijn wordtvolgena A w B'E fir"R Er* tl I 5v/H U H r6000 eenecsheeren op de meest afdoende wijie bestreden door l S Hffl A [I fiSkS JIJLUI w Z 1/JA Togaltabletten. Toga! rschaadt hart noch maag en kan dus worden

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6