IJMUIDEN Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD aan groot gevaar ontsnapt. De machinist Brouwer van den stoom trawler „Derika IV", IJm. 385, van de Ver. ex ploitatie Mij,, is aan een zeer groot gevaar ontsnapt, dank zij de hulp van den schipper. Op zee raakte een vlampijp lek, zoodat deze moest gestopt worden. Om dit te kunnen doen, moest het vuur getrokken en over de roosterbanen planken gelegd worden. Voor de verlichting werd van een olielamp gebruik gemaakt. Door den trek werd de vlam zoo sterk, dat de soldeer smolt en de lamp in brand vloog, waardoor ook de kleeren van den machinist begonnen te branden. Door den schrik had hij nog het ongeluk in de roetkolk te vallen. De schipper die dit bemerkte had de tegen woordigheid van geest hem door den vuur mand te trekken en redde hem daardoor van een vreeselijken dood. Bij binnenkomst werd de gewonde onmid dellijk door een dokter onderzocht, waarbij bleek, dat hij reeds zware brandwonden aan armen en beenen bekomen had. Op advies van den dokter kan hij thuis verpleegd worden. bouw schaftlokaal. De bouw van het schaftlokaal voor den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en transportarbei ders is aan de firma Mulder en Rijke opge dragen voor 9897.25. naamsverandering. De stoomtrawler „Spaarnestroom" IJm. 87 zal door de heeren Blok en Versluys weer in de vaart gebracht worden onder den naam „Neptunus" IJm. 87. sciieepvaartnieuws Het Engelsche s.s. ..Monkstone" heeft aan het Hoogovcnbedrijf, IJmuiden, een lading ruwijzer ingenomen en is Zondagmorgen naar Newport in Engeland vertrokken. Het Fransche s.s. „Daphne" ligt te Caen in lading en zal waarschijnlijk hedenavond vandaar vertrekken met een lading ijzererts voor het Iloogovenbedrijf te IJmuiden. Het uitgaande s.s. „Aurora" van de K.N.S. M. heeft aan het Hoogovenbedrijf een partij ruwijzer bijgeladen en is Zondagmorgen ver trokken met bestemming Hamburg. Het Engelsche s.s. „Ravensoe" met een lading graan van de La Plate Rivier voor Amsterdam passeerde Zaterdagmorgen de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 69 d.M. Na haar lading ijzererts aan het Hoog ovenbedrijf, IJmuiden. te hebben gelost is het Spaansche s.s. „Artxanda Mendi" Zon dagmorgen in ballast naar Sunderland ver trokken, om aldaar te laden voor Marseille. Het Nederl. passagiersstoomschip „Crijns- sen" van de K.N.S M, is Zaterdagavond met restant lading stukgoederen naar Hamburg vertrokken. Het Duitsche motorpassagiersschip „Ga- licia" met passagiers en stukgoederen van West-Indië wordt a.s. Dinsdag, 18 dezer, te Amsterdam verwacht. VERGADERING VAN HARINGVISSCHERS. Naar men ons mededeelt zullen de haring- reeders in verband met den slechten toe stand in het haringvisscherijbedrijf heden, Maandag te 's-Gravenhage in vergadering bijeenkomen ter bespreking van den toe stand. IN ZINKENDEN TOESTAND De stoomtrawler „Rotterdam", IJm. 112, (7an de Vereenigde Exploitatie Mij. kwam Zaterdag uit het dok en reeds twee uur later bemerkte men dat de trawler zich in zin kenden toestand bevond. De sleepboot van de V.E.M. koos oogen- blikkelijk ligplaats naast de ..Rotterdam" om deze ledig te pompen en boven water te houden. De „Wilhelmina van dezelfde maatschap pij. welke zich in het dok bevond moest direct plaats maken voor de „Rotterdam". Bij een nader onderzoek ontdekte men een groot gat onder de machinekamer. alleen van leningrad naar amsterdam. Zaterdagmiddag 15 Augustus werd de op merkzaamheid van 'verschillende zeelieden getrokken door een eigenaardig gevormd schoepje. ITct was ongeveer 4 a 5 M. lang en 1 1/2 M. breed en had ongeveer 25 c.M. boord boven water. Voorin was pen soort roefje ge bouwd en achterin was het geheel open. Al pompende kwam het de sluis binnen; slechts één persoon was aan boord en deze bleek een Fin te zijn. In een onderhoud met hem deelde hij ons mede. met deze klomp van Leningrad naar Rouaan gezeild te hebben en nu op den terugweg te zijn naar zijn vader land. Eerst wilde hij echter nog naar Amster dam. waarom hij hier binnenliep. Na geschut te zijn, vertrok het scheepje dan ook naar Amsterdam. besommingen Heden waren aan den Rijksviso's"'18 trawlers en 1 kotter. De besommingen waren Trawlers: Manden O. N. 86 nog niet bekend. A. C. 251 nog niet bekend. 509 Christine f 3000 510 Jolianne Elisabeth f 2600 550 Luther f 3200 575 Mies en Truus f 3709. Marij nog niet bekend. Paris nog niet bekend Holland 4 nog niet bekend. 100 Mascotte f 1800 170 Avila f 2200. 455 Protinus f 3300 560 Adriatic f 2900 Izabel nog niet bekend. 115 Bruinvisch f 2200 320 Eli Chenivière f 2300 130 Dolfijn f 2200 110 Jenny'Elza 1' 2300 Kotter; Kromhout f 530. Naar wij hedenmorgen vernamen blijft de duikboot O. 12 v 1 Zuid-Westerstorm voorloopig nog a .u „jii toeristensteiger te IJmuiden liggen. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 GROOTE VANGST. De stoomtrawler Clasine Luther IJm. 59 van de V.E.M. kwam gisteren (Zondag) na een reis van 10 dagen binnen met 800 man den visch. GEMEENTELIJK CRISISONDERWIJS. Van 24 tot 29 Augustus komt alhier in de Visschershaven de motorboot van het „On derwijsfonds voor de Binnenvaart" om voor practische lessen te dienen voor de leerlingen van het Gemeentelijk Crisisonderwijs. Od ver zoek der leeraren is deze boot, genaamd „Prins Hendrik" door den directeur van ge noemd fonds voor dit doel afgestaan. OPDRACHT. Het maken van een brug over de Ring vaart van den Buikslotermeerpolder in den Rijksweg AmsterdamWieringen te Buik sloot is door den Rijkswaterstaat opgedragen aan de laagste inschrijvers Gebr. J. H. en A. Luppens alhier, voor f 24.800. DE WERKLOOSHEID IN HET VTSSCHERIJ- BEDRI.TF TE IJMUIDEN. Het Fonds voor Sociale Voorzieningen be richt: Over de week van 1 tot en met 7 Augus tus werden aan 56 (47) werklooze opvaren den uitkeering verstrekt tot een totaal be drag van f263,20 (f454,25). Dit aantal was als volgt over de verschil lende gemeenten verdeeld: 29 Velsen, 15 Eg- mond, 2 Katwijk, 6 Scheveningen, 4 overige gemeenten. Aan het einde der verslagweek waren in totaal 1108 (535) zeelieden uitgetrokken en wel: 408 (145) Velsen, 238 (108) Egmond, f>7 (41) Katwijk, 174 (122) Scheveningen, 191 (119) overige gemeenten. Gedurende genoemde week werden 4 nieuwe werkloosheidskaarten uitgereikt waardoor het v/m. 1 Januari 1931 totaal aan tal uitgereikte kaarten steeg tot 1710. N.B. De tusschen haakjes geplaatste getal len hebben betrekking op de zelfde week van het vorig jaar. Van 1 Juni 1931 af wordt doorliet Fonds 50 pet van de reglementaire uitkeering ver strekt. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen: 15 Augustus: Duitseh, Iris, Santerie. Letsch, Velta, Rouaan. Engelsch, Ravenshol, Buenos-Aires. Ned.. Telamon, Lissabon. Ned., Larenberg, Archangel. Ekuadorch, Talanga, Soram. Deensch, Vera, Leningrad. Duitseh, Ursula Visser, Archangel. Engelsch, Stokforce, Swansea. Grieksch, Morias, Bona. Ned., Willy, Siam. Nee., Thearo, Belfast. Ned., Molenwater, Conception. IS Augustus: Ne'" motor, Alcinos, Batavia. Ned., Lingestroom, Londen. Engelsch, Laverock, Londen. Engelsch stoomjacht, Rosa Bella, Noordzee E-celsch motor, Perrella, Londen. Engelsch Queenwerth, Sunderland. Ned., Rijnstroom, Hull. Ned.. Iris. Odersee. Ned., Salland, Bremen. Vertrokken schepen: 15 Augustus: Ned., Orpheus, Copenhagen. Duitseh, Theresia L. M. Russ, Hamburg, Noorsch, Almora, Sarspborg. Letsch, Linhope, Rotterdam. Ned„ Reggestroom, Hamburg. Duitseh, Therris, Bremen. Zweedsch, Osk, Rotterdam. Duitseh, Galilea, Hamburg. Ned., Maasstroom, Leith. Letsch, Nelta, Riga. Engelsch, Gateshead, New-Castle. Ned., Crijnssen, Hamburg. Ned. motor, Anna, Poole. Zweedsch, Patria, Gothenburg. Ned.. Polygenis, Liverpool. Engelsch, Mavis, Londen. Engelsch, River Ribble, Goole. Ned., Hontestroom, Londen. Ned. Gouwestroom, Plymouth. Ned., Vechtstroom. Hull. Duitsch, Manilla, Dantzig. 16 Augustus: Nca„ Aui'ora, Hamburg. Engelsch, Monkstone, Newpoort Mon. Spaansch, Arxtzande Mendi, Sunderland. EEN ONDERZEEëR. Hedenmorgen, omstreeks tien uur is de onderzeeër O. 12 van de toeristensteigeï al hier vertrokken, voor oefeningen op de Noordzee. Naar wij vernamen is de O. 12 een onder zeeër, die een maand geleden voor het eerst in dienst is genomen, De bemanning bestaat uit ongeveer 30 koppen, terwijl de boot uitgerust is met 5 lanceerbuizen, vier van voren en een van achteren. De onderzeeër wordt door twee ruw oliemotoren, van 1000 P.K. voortgedreven en bereikt een snelheid van 15.8 mijl, terwijl on derwater een snelheid van pl.m. 10 mijl be reikt kan worden. Naar wij verder vernamen, wordt over een paar maanden de O. 13 verwacht, over een half jaar zal de O. 14 van stapel loopen. AANVOER PEKELHARING. De stoomtrawler „Victor" IJm. 149 van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij kwam Zaterdagmorgen van de haringvisscherij bin nen met 33 last pekelharing. VREDESGROEP IJMUIDEN. Bovengenoemde groep hield Zondagmiddag een openluchtbijeenkomst op een bosch terrein te IJmuiden (O.). Sprekers waren de heeren C. D. Wesseling, voorzitter der R.K. Volkspartij, met het onderwerp „Nieuws in het Westen" en Paul Kiës ex-legerofficier met het onderwerp „Oorlog of vrede". Mede werking werd verleend door de gemengde zangvereeniging „IJmuider Volksstem". Te ongeveer half drie opende de heer J. E. Scholtse, als waarnemend voorzitter der „Vredesgroep" deze bijeenkomst, hij heette de talrijke aanwezigen welkom. De heer Wesseling begon met te zeggen, dat in de eerste plaats de gedachten terug gaan naar de jaren van 19141918. Hij liet de revue passeeren wat er in die jaren aan het Westelijk front is gebeurd en wat men heeft geleden in de loopgraven. j Toen 11 Nov. 1918 het bericht kwam van den wapenstilstand, omhelsden vriend en 1 vijand elkander, omdat men zoo blij was, dat eindelijk aan dien vervloekten oorlog een einde was gekomen. De kreet van „Nooit, nooit meer oorlog" vloog van mond tot mond, omdat men zoo'n haat had gekregen aan het militairisme, dat zooveel leed over het menschdom had ge bracht. Maar na dezen oorlog brak een andere oorlog uit, namelijk de economische, de fi- nancieele oorlog. Oorsprong van een nieuwen strijd was daar. En ondanks de goede bedoe ling van vele landen, kon men niet tot een heid komen. Dit jaar toch loopen er 20 millioen werkloozen rond. De voorraden levensmiddelen zijn groot genoeg, maar toch wordt er honger geleden. In Amerika gebruikt men het graan om de locomotieven te stoken, in andere landen gooit men balen met koffieboonen in zee. De wereld staat aan het begin van een chaos. Nu is er nieuws in het Westen! zegt spreker. Onder leiding van president Hoover heeft het groot kapitaal zich opgemaakt om tot nieuwe inzichten te komen. Het kapitalisme heeft Ingezien, dat het zoo doorgaande, zijn eigen graf gereed maakte. De Vredesbeweging zal trachten het militai risme tot een minimum te beperken. Spreker bracht een woord van hulde aan MacDonald en Henderson voor hun optreden om de gedachte van den wereldvrede nader onder de volken te brengen. Hij wees er ver der op, dat de verschillende bladen van ons land zich in dienst hebben gesteld van de vredesgedachte. 2 1/2 millioen handteekenin- gen zijn er gekomen voor de ontwapening. „Nederland (zoo riep spreker) is voor den vrede en voor de ontwapening!" Dit is in 't Westen iets nieuws. Ieder, van welken godsdienst of politieke gezindheid men ook mocht zijn, voelde, dat het noodig was, dat de vrede werd gebracht en de ontwapening werd voorgesteld. Het militairisme moet worden afgezworen. Het denkbeeld moet in ons opkomen iets voor den vrede te willen opofferen. Wanneer ieder daarvoor wat opoffert, dan zal een wereld komen van geluk en welvaart. Laat ons dan, zoo eindigt spreker, elkander beloven dat wij opnieuw vooraan zullen staan in de rijen om de wereld een mooie en nieuwe toekomst te bereiden. Hierna bracht de IJmuider Volksstem eenige toepasselijke liederen ten gehoore. De heer Paul Kiës zei, dat het treurig is, dat men 17 jaren na den grooten oorlog nog moet propageeren voor den vrede. Moest niet ieder doordrongen zijn van het groote en goede dat er in zit om het militairisme uit te roeien met alles wat daar aan vastzit? De Augustusmaand van 1914 kwam als een la wine over de volken. 80 millioen hebben onder de wapenen gestaan. Spreker memoreerde o.a. hoe er gestreden is bij Verdun en hoeveel slachtoffers daar zijn gevallen. De oogen zijn nu geopend, voor de wijze waarop men in den oorlog is geworpen. Wilt gij Nederland verdedigen, dan zult gij zien dat door die verdediging uw land ver woest wordt. We moeten nieuwe wegen inslaan. De Ge nerale Staf wilde den tiendaagschen veld tocht herdenken, maar de organisaties heb ben dat plan doen mislukken. In Nederland is de massa voor ontwapening. Laten de menschen van verschillende rich tingen elkander toch vinden, zei spreker. Ook deze rede werd met applaus beloond. De heer Scholtse dankte de sprekers en wekte op lid te worden van de vredesgroep. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.80f 1.50. Griet per 50 kilo f 72f 35. Tongen per kilo f 3.20f 2.60 Zetschol per 50 Kilo f 43f 31. Kleine schol per 50 kilo f 31f 5.20 Schar per 50 kilo f 13. Vleet per stuk f 3.36f 1.80 Pieterman en poon per 50 kilo f 11—f 4.10 Groote schelvisch per 50 kilo f 33f 28.50 Middelschelvisch per 50 kilo f 23.50—f 1850. KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 14.50f 7.50 Klesine schelvisch per 50 kilo f 7.50f 2.80. Kabeljauw per 125 kilo f 83f 39. Gullen per 50 kilo f 17f 2.30. Leng per stuk f 0.89f 0. 44. Heilbot per kilo f 1.75f 1.65. Wijting per 50 kilo f 4.30f 2.50. Koolvisch per stuk f 0.25f 0.15. Makreel per 50 kilo f 17f 11. Versche haring per kist f7.50f 4.90. AANRIJDING. Zaterdag heeft een aanrijding plaats ge had op den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord tusschenu een autobus, bestuurd door T. B. een vrachtauto bestuurd door J. van L. De vrachtauto reed achter op de autobus, waar door deze ernstig beschadigd werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. TER WAARSCHUWING. Zondagmiddag omstreeks 4 uur hadden zich een zestal personen waaronder 2 kinde ren, naar het uiteinde der Zuiderpier bege ven. Door het wassende water en den opko menden Zuid-Wester storm sloegen de gol ven weldra over de pier, waardoor de men schen niet dorsten terug te keerenmede in verband met het levensgevaar, dat hieraan •verbonden was. Twee stand agenten be merkten de hachelijke positie van deze men schen en begaven zich langs de leuning van de pier naar het uiteinde, De twee kinderen werden in bescherming genomen, waarop de age.nten met hen voorop gingen en de vol wassenen volgden. Zij zijn behouden aan het strad gekomen en over het onverantwoorde lijke van hun daad door de politie onderhou den. De pier werd hierna gedurende ander half uur door de poliaie afgezet. ZANDVOORT DE HEER TERMES EN DE REDDINGS BRIGADE. De heer J. Termes tot 't vorige jaar ex ploitant van het vroegere bad Driehuizen, heeft bedankt als voorzitter van de Zand- voortsche Reddingsbrigade, wat voor deze instelling een gevoelig verlies beteekent. In de jaren van dokter Varekamp behoorde de heer Termes ree'ds tot de belangstellenden in alles wat de zee betreft, vooral met 't oog op het reddingswezen. DE WETHOUDERS VERKIEZING. Meerderheid voor de heeren Siegers en ^Molenaar? Naar wij vernemen is in een bijeenkomst in Groot Badhuis van de groep Molenaar (3 leden) de R.-K. fractie (2 leden) en de hee ren Rauch (Vrijheidsb.) en Druif (partij loos) overeenstemming bereikt in zake de verkiezing voor de wethouders. Daar deze combinatie 7 leden telt, dus de meerderheid van de 13. schijnt de verkiezing van de hee ren C. Siegers (R.-K.) en T. Molenaar (par tijloos) tot wethouder, verzekerd. VELSEN DE WETHOUDERSVERKIEZING. EEN NIEUWE SITUATIE ONTSTAAN. Naar wij vernemen zijn de verschillende raadsfracties mede in verband met de eischen der S.D.A.P., die twee zetels opeischt nog niet tot overeenstemming gekomen. De rechtsche raadsfracties hebben thans aan de S.D.A.P. bericht gezonden, dat zij niet be reid zijn hun medewerking te verleenen tot het benoemen van twee soc.-democratïsche wethouders. Door deze weigering is een ge heel nieuwe situatie ontstaan. De mogelijkheid zou wel eens kunnen blijken zoo werd ons verzekerd dat er een college gevormd wordt zonder mede werking der Chr.- Historisch en Roomsch- Katholieke raadsfracties. Zooals bekend is wil de heer Sluyters C.-H.) niet met zijn fractie medewerken en zijn er in de partij reeds stemmen opgegaan hem als lid der Christelijk-Historlsche partij te royeeren. Als de S.D.AP., welke 7 zetels heeft, zich tevreden zou stellen met één wethóuderszetel men verder den heer Sluyters (C.-H.) en de A.-R. ook ieder een zetel aanbood en ten slotte nog één aan de groep Schilling, komt men reeds tot een stemmentotaal van 12. Rekent men hierbij den Vrijzinnig Demo craat en den Oud-Katholiek, dan is men reeds met 14 stemmen in de meerderheid. Als candidaten werden opgegeven: Visser (S.D.AP.)Sluyters (C.-H.); Dalmeyer (groep Schilling) en Homburg (A.R.). Als tweede mogelijk wordt een combinatie ge noemd van de Roomsch-Katholieken, Chris- telijk-Historische, Anti-Revolutionnairen en de dissidente groep sociaal-democraten, welke gezamenlijk, met uitsluiting van het Christelijk Historisch raadslid Sluyters, over 14 stemmen beschikken en dus ook een meerderheid vormen. Mocht men echter de meening toegedaan zijn, dat aan de S.D.A.P. als een der groot ste fracties toch één zetel aangewezen be hoort te worden en deze geaccepteerd zou worden, dan zou de combinatie S.D.A.P., R.-K., C.-H. en V. D. gevormd.kunnen wor den. Maar het blijft op dit moment nog gissen en men kan nog voor verrassingen komen te staan. TENTZENDING. De Ned. Herv. Gemeente te Velsen (N.) or ganiseert op een terrein bij de voormalige tramremise een tentweek, welke van 23 Aug. tot 30 Aug. gehouden zal worden. Kapiteine v. d. Ploeg, Ds. Groeneboer, Ds. Gerbrandy, Dr. v. Katwijk, ds. Kroese en vele anderen hebben reeds toegezegd een spreek beurt te zullen vervullen. RINGRIJDERIJ. De prijzen voor de op 25 Augustus te hou den ringrijderijen behendigheidswedstrijden, uitgeschreven door de ringrijdersvereeniging „de Prins", zijn in een der etalages van „de Faam" tentoongesteld. HAARLEMMERMEER. .AANBESTEDING. Het leggen van een rioleering met ruim- kokers, trottoirkolken en aansluitingen in een gedeelte van den Kruisweg te Hoofddorp gelegen tusschen hotel „De Beurs" en Spoorwegovergang bij den geniedijk, werd na door het gemeentebestuur van Haarlem mermeer gehouden openbare aanbesteding gegund aan de N.V. Aannemersmaatschappij voorheen A. van Baarsen en A. v. d. Voorde te Amsterdam, voor de door haar inge schreven som van f 12447. BEGRAFENIS D. F. G. SCHILLING. Ten teeken van rouw voor de begrafenis van den oud-wethouder van Sociale Zake'n, den heer D. F. G. Schilling, welke hedenmid dag twee uur plaats vindt, waait de vlag van de gebouwen van het N.A.S. en van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders halfstok. BLOEMENDAAL CONCERTEN IN HET BOSCH. In verband met een te geven concert in het Bloemendaalsche Bosch door een zang vereeniging, wordt het aangekondigde con cert door „Euphonia" tot nadere aankondi ging uitgesteld. HEEMSTEDE verlichting torenuurwerk op valkenburgerplein. Reeds meermalen is in den Raad de wen- schelijkheid naar voren gebracht om over te gaan tot verlichting van de openbare tijds aanwijzing. B. en w. zijn van oordeel, dat dit in het al gemeen belang kan worden geacht. Het komt B. en w. gewenscht voor te beginnen met het uurwerk van den Kerktoren op het Val kenburgerplein. Op elke wijzerplaat zal een ring worden aangebracht voorzien van 12 lampjes. Ten einde deze lampjes te kunnen vernieuwen zal deze ring afneembaar worden bevestigd; op deze wijze kan het doorboren van de wij zerplaat worden vermeden. De wijzers zelf zullen worden voorzien van gloeilampjes. De kosten van het geheele werk worden ge raamd op 800 terwijl de kosten van stroom verbruik, aangenomen dat de verlichting den geheelen nacht blijft doorbranden, der jaar 300 zullen bedragen. Gelijktijdig zou kun nen worden overgegaan tot de verlichting van het uurwerk van de „Dreefschool" waar van de installatie reeds geheel gereed is. bloempjesdag. De Zaterdag alhier gehouden verkoop van bloempjes ten bate van Herwonnen Levens kracht heeft ruim 328 gulden opgebracht. HAARLEMMERMEER 25-JARIG JUBILEUM. Zaterdag was het 25 jaren geleden, dat Pastoor Huf te Hoofddorp, tot priester ge wijd werd. Dit feit werd in stilte herdacht, wijl de jubilaris aan zijn parochianen had te ken nen gegeven, dat het wegens de tijdsomstan digheden zijn wensch was, dat er geen uiterlijk feestbetoon plaats vond. SCHOOLBOUW. Bij het Roomsch Katholiek Kerkbestuur van de parochie van de H. H. Engelbewaar ders, gevestigd te Lisse, bestaat het plan een school voor lager onderwijs te stichten te Abbenes nabij de Leeghwater alhier. Van wege genoemd kerkbestuur werd ter plaatse ook reeds een R. K. hulpkerk ge sticht. AUTO VERBRAND. Zaterdagmiddag geraakte op den Ringdijk nabij de Cruquius de bestelauto van den bo- terhandelaar G. te Haarlem, plotseling in brand. Door middel van zand werd direct het blusschingswerk aangevangen, doch men slaagde er niet in het vuur te dooven, zoo dat de auto geheel uitbrandde en ook de inhoud verloren ging. Verzekering dekt de schade. BRAND. Zaterdagavond werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in een achtervertrek van het huis, bewoond door L. G. aan denAker- dijk alhier, terwijl de vrouw zich achter in den tuin bevond. Vermoedelijk was de vlam uit een fornuis in een pan met vet geslagen. Hoewel het vuur snel om zich heen greep, zijn de buren er met emmers water in geslaagd den brand te blusschen. De brandweer kon er door een spoedbericht nog intijds mee in kennis ge steld worden dat zij geen dienst behoefde te doen. HILLECOM 40-JARIG PRIESTERFEEST PASTOOR JOS. J. A. M. KROOK. Zaterdag en Zondag zijn voor parochianen der St. Martinuskerk een tweetal vreugde volle dagen geweest: de viering van het 40- jarig priesterschap van hun pastoor. Een uitgebreide voorbereiding is dit feest voorafgegaan. De kerk was in- en uitwen dig versierd. Vroolijk wapperde van vele wo ningen de driekleur. Zaterdagavond werd de hooggeachte jubi laris door het kerkbestuur per auto afge haald van Oosteinderbrug af, de noordelijke grens der parochie. Op het kerkplein waren de feestcommissie, de collectanten, de R.-K. Harmonie en legio bruidjes. Terwijl de pas toor de kerk doorschreed werd een welkomst lied gezongen, waarna een kort lof volgde. Zondag naderden de geloovigen ter H. Ta fel, terwijl te 10 uur door pastoor Krook een. plechtige H. Mis van dankbaarheid werd op gedragen met assistentie. Des middags te kwart voor een had de aanbieding plaats van het stoffelijk hulde blijk: een geldsom van f 4500 voor stichting van een fonds voor een nieuwe bewaarschool. Te 1 uur begon de receptie, die zedr drük bezocht was. Ook Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, kwam zijn gelukwensch bren gen. 1 Te 3 uur celebreerde de jubilaris een plech tig danklof, waaronder hij dankte voor de hulde. 1 Te 9 uur concerteerde de R.-K. Harmonie op het terrein over de pastorie, waarna te half 10 een schitterend vuurwerk volgde. A. N. W. B.-AUTOKAART VAN NEDERLAND Het derde en laatste blad is thans ver schenen van de door den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland samengestelde en uitgegeven auto-kaart van Nederland, schaal 1:200.000. Hiermede is het omvangrijke en kostbare werk voltooid, dat aan zulk een uitgave is verbonden en waartoe werd overgegaan, om dat in de kringen der tienduizenden auto mobilisten, welke de A. N. W. B. onder zijn' leden telt, de behoefte aan een speciale autokaart van Nederland werd gevoeld. Het nieuwe blad, dat aansluit aan het reeds eerder uitgegeven blad van Midden- Nederland, omvat het noordelijk deel van ons land, benoorden de lijn Bergen-Urk- Staphorst-Coevorden, met het aangrenzend Duitsch gebied en is, evenals de twee vorige bladen, met groote zorg en nauwkeurigheid uitgevoerd. De kaart is in zes kleuren ge drukt en de Rijksgrens is door een donkere arceering aangegeven. Alle van wegwijzers van de A. N. W. B. voorziene wegen zijn in roode kleur aangeduid; de overige voor het autoverkeer belangrijke wegen zijn geel ge kleurd. De rijwielpaden zijn weggelaten, het geen. aan de overzichtelijkheid ten goede komt; kanalen, vaarten, bruggetjes en klei nere zijwegen zijn wel aangegeven, om den automobilist in staat te stellen, zich bij een gedwongen oponthoud gemakkelijk te oriën- teeren en nauwkeurig te bepalen waar hij, zich bevindt. Er is dus niet het systeem ge volgd om alleen de hoofdwegen aan te ge ven, daar men in de praktijk de zijwegen en de oriënteeringspunten langs den weg toch niet kan missen. Voorts zijn aangegeven we gen in aanleg, wegen die slechts in één richting bereden mogen worden, de hoogten ter aanduiding van hellingen in de wegen en de kleine dorpen en gehuchten, die bij het zich snel uitbreidend vrachtgoederenver- keer per auto, geregeld door vrachtauto's worden bezocht, zoodat het nuttig is, dat ze op de kaart voorkomen. Langs de hoofd verbindingen, die duidelijk uit het overige wegennet te voorschijn komen, zijn de kilo meterafstanden met roode cijfers aangege ven. Het teeken voor de pontveren is duide lijk in zwarte kleur gedrukt en bijzondere zorg is besteed om de namen der douane kantoren, de Hollandsche, zoowel als de Duitsche, te vermelden. Op de meeste kaar ten komen die niet voor. Bij het ontwerpen van deze nieuwe kaart heeft de A. N. W. B. wederom in ruime mate de medewerking ondervonden van vele ge meentebesturen. Ook de Wieringermeerpol- der komt op de kaart voor. De verklaringen zijn in vier talen gedrukt; Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch, zoodat de kaart ook voor buitenlandsche toe risten te lezen is. Deze nieuwe auto-kaart, op stevig papier gedrukt, wordt ook uitgegeven op linnen ge drukt (om in garages e.d. op te hangen) en op linnen geplakt en is, evenals de rijwiel- padkaarten van den Bond, zoo gevouwen, dat ze gemakkelijk tijdens het rijden kan worden geraadpleegd. Voor het auto toerisme is deze nieuwe Bondsuitgaaf een aanwinst, daar er geen andere dergelijke nauwkeurige en geheel bijgewerkte wegenkaart van ons land be staat. Levensmorgen. Kristinann Gudmundsson heeft dezen ro man geschreven, den 'roman van twee zwij gende menschen, die elkander hun liefde niet bekennen waaruit voor velen de droefste gevolgen ontstaan. Het zoeken van den man Haldor naar rust en vrede, is door den schrijver diep gevoeld en goed geteekend. Het boek. verschenen bij H. D. Tjeenk Willink en Zn. N.V. te Haarlem, is vertaald .uit het Noorsch door Cl. Bienfait, UIT DE OMSTREKEN

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8