BUITENLAND. ENGELAND'S FINANCIEELE ZORGEN. Het nieuwe Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling. fTAAR'tTM*S DACB1AD DINSDAC 18 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Het tweede bezuinigingsprogram gereed. In strijd met de partijpolitiek der arbeiders? Qroote moeilijkheden voor de Labou rregeering. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De uit vijf leden van het kabinet bestaan de bezuinigingscommissie is Maan dagmiddag weer bijeengekomen. Men verwacht dat de commissie in staat zal zijn Woensdag aan het kabinet het ontwerp van een bezuinigingsprogram voor te leggen. Het parlement zou dan reeds eind Augustus in buitengewone zitting worden bijeengeroe pen ofschoon het wetsontwerp dan nog niet geheel voltooid zou zijn. Het ontwerp zou de volgende maatregelen behelzen: Verlaging der geraamde credieten voor de groote staatsuitgaven met inbegrip van de uitgaven voor het onderwijs; verlaging der bijdragen voor verzekering gevolgd door verlaging van werkloozenondersteuning; uit stel der werkzaamheden voor wegenbouw; vorstellen tot verlaging der salarissen van ministers en parlementsleden; bezuinigingen bij de post. Zoodra er overeenstemming is be reikt over de belangrijkste maatregelen, zal de regeering een manifest publiceeren. Men betwijfelt in arbeiderskringen of de conservatieven hun belofte zullen houden en of zij de positie niet voor partijpolitieke doeleinden uit zullen buiten. Er bestaat echter meeningsverschil over de vraag of de nadruk moet worden gelegd op de bezuinigingspolitiek of op de heffing van belastingen. De conservatieven zouden als principe aannemen dat er meer door bezui niging dan door nieuwe belastingen moet worden verkregen. Ook de liberale „Star" legt er den nadruk op dat het doel niet zoo zeer door verhooging der staatsinkomsten als door verlaging der uitgaven moet worden bereikt. Van meer belang is het echter, dat het bovenomschreven plan eenige punten bevat, die den scherpen tegenstand van de arbei derspartij zullen uitlokken, en die de positie van de regeering Macdonald er niet makke lijker op zullen maken. Wij bedoelen de verlaging van den werkloozensteun en de be zuinigingen bij de post, die vermoedelijk ook wel zullen uitdraaien op vermindering van de inkomsten der kleine luyden. De verlaging der salarissen van ministers èn departementsleden vormen hiertegen over geen bijzonder indrukwekkend tegen wicht en of er wat van bezuiniging op zee ën landmacht zal terecht komen is, gezien de houding der conservatieven nog zeer de vraag. Het lijdt geen twijfel of dit program van de nienuwe commissie zal bij de arbei derspartij even goed bestrijding ondervinden als het bezuinigingsrapport van de commis sie May, waar wij verleden week over schre ven. In ieder geval bewijzen de hardnekkige ge ruchten over een zeer spoedige bijeenroeping van het parlement, dat men van plan is, thans spijkers met koppen te trachten te slaan. De regeeering kan deze zaak, niet meer op de lange baan schuiven. De over haaste komst naar Londen van financieele- en politieke kopstukken, uit vele vacantie- oorden in Europa en Schotland was een de monstratie op zichzelf van de koortsachtige spoed, waarmee de regeeering gedwongen .werd te werken. De vraag of de regeering Macdonald de moeilijkheden met succes zal kunnen bestrij den, is met dat al aan veel twijfel onderhe vig. L. A. 'AmeriKa. De verwerping 'door Yougo- Slavië van het plan-Hoover. LONDEN, 17 Aug. (V.D.l Naar uit Washington wordt gemeld, wordt van toon aangevende zijde in het Amerikaansche staatsdepartement inzake de weigering van de Zuid-Slavische regeering deel te nemen aan het Hoover-moratorium verklaard, dat het hier een geval betreft, waarvoor geen precedent bestaat. Een oplossing is nog niet gevonden. In ieder geval staat echter vast, dat de weigering van Zuid-Slavië noch het Hooverplan doet mislukken, noch de resul taten van de Londensche conferentie in ge vaar brengt. Wederopleving crisis stemming? De crisis in het bankwezen, waardoor eenige maanden geleden, vooral kleine in stellingen in landbouw-streken werden ge troffen schijnt op te leven. Uit Lincoln (Nebraska) wordt de sluiting gemeld van zes kleine banken met totale deposito's van 1.130.000. Een bank in Richmond (Virginia), die met een kapitaal van 250.000 werkt, heeft even eens hare betalingen gestaakt. Dit bericht is, in aansluiting op het telegram dat wij reeds gisteren publiceerden, voor de sluiting van vier groote banken in Toledo (Ohio) niet van bijzondere beteekenis ont bloot. Zwitserland. De deskundigen eischen ingrijpende maatregelen. BAZEL, 17 Aug. (V.D.) Van een wel-inge- lichten medewerker van de Bank voor Inter nationale Betalingen verneemt de Neue Zue- richer Zeitung". dat in het door de financieele deskundigen uit te werken rapport aan de regeeringen een clausule zal worden opgeno- pien, waarin van Duitschland ingrijpende be zuinigingsmaatregelen verlangd zullen wor den, opdat door deze bezuiningingen de be- grootigen van Rijk, landen en gemeenten in evenwicht gebracht kunnen worden. De uitstelovereenkomst gereed. BAZEL, 17 Aug. (V. D.) Heden zijn tus- schen de Engelsche, Fransche, Amerikaan sche en Duïtsche leden van de uitstelcom missie npg kwesties in het reine gebracht, zoodat thans de uitstelovereenkomst op alle belangrijke punten gereed is, met uitzonde ring van het probleem der buitenlandsche markenrekeningen, waarover tot dusverre nog geen overeenstemming is bereikt. Daar hierbij een bedrag van circa 800 millioen mark, in het spel is, is het Duitschland on mogelijk met het oog op de deviezenbepalin- gen en den geheelen financieelen toestand om hierover volledig vrije beschikking te ge ven. Dr. Melchior heeft een langdurig telefo nisch onderhoud gehad met de Rijksregee- ring. Voor Dinsdagmorgen zijn opnieuw tus- schen de daarbij vooral geïnteresseerde le den van de uitstelcommissie besprekingen vastgesteld. Of het dan echter zal komen tot een voor beide kanten aanvaardbare formule inzake de Markenrekeningen staat nog niet vast. Daar de tijd dringt en men beslist Dinsdagavond tot een voorloopig eindigen van alle onderhandelingen wil komen, heeft men besloten, zoo noodig de kwestie der mar kenrekeningen open te laten. Rijksbankdirecteur dr. Fuchs, directeur Seltel en Baron Wendel zijn reeds uit Bazel vertrokken. Het met Duitschland aangegane uitstelaccoord zal tot model dienen voor alle andere landen. De verlenging met 6 maanden begint vanaf den dag van de onderteekening van de overeenkomst. Dus van 13 Augustus af. en Inzake' de eveneens door Duitschland ge vraagde verlenging met 6 maanden van de 100 millioen dollar rediscontocrediet is tot dusverre nog geen beslissing genomen. Er verluidt echter, dat ook in deze zekere con cessies zullen worden gedaan. Werkzaamheden van de commissie-Wiggin geëindigd. BAZEL, 17 Aug. (V. D.) De financieele des kundigen van de commissie-Wiggin hebben in een zitting, welke 4 uren duurde, beraad slaagd over het hun door de Londensche conferentie opgedragen rapport over de on middellijke en verdere credietbehoeften van Duitschland en de mogelijkheid van omzet ting van een deel van de credieten op kor ten termijn in credieten op langeh. termijn, welk rapport voltooid werd. Het rapport zal in de voor Dinsdag 14 uur 30 vastgestelde zitting worden onderteekend, waarbij de financieele deskundigen echter een definitief stelling nemen tot het uitstel accoord zich voorbehouden. Het rapport is ongeveer 5000 woorden groot. Het zal aller eerst in het Fransch en Engelsch worden op gesteld en later in 't Duitsch en Italiaansch worden vertaald. Rusland. Begin 1932 geen private landbouwbedrijven meer?, MOSKOU, 17 Augustus (V. D.) De partij leiding van de communistische partij deelt mede, dat het aantal collectieve landbouw bedrijven van 15 Augustus 70 pCt. bedroeg van het totaalaantal boerenbedrijven. Dit aantal zal, volgens een mededeeling van den Commissaris van den Landbouw, Jakoblow per 1 November a.s. opgevoerd zijn tot 90 pCt. van het totaal. Jakoblew verklaarde verder, dat er in Sovjet Rusland begin 1932 geen private landbouwbedrijven meer zullen z«n. Engeland. Bijeenroeping van het parle ment begin September?, LONDEN, 17 Augustus (V. D.) Uit alle deelen van Engeland zijn de „big five", Mac Donald, Snowden, Henderson, Graham en Thomas, naar Londen gekomen waar zij om' vier uur hedenmiddag in hun hoedanigheid van leden der kabinets-bezuinigingscom- missie opnieuw in een zitting bijeen kwamen, om het tijdens het week-end door den mi nister van financiën uitgewerkte rapport en de aanbevelingen voor de voorgenomen be zuinigingsmaatregelen tot sluitend making van de staatsbegrooting te bestudeeren. In politieke kringen houdt men het voor zeker dat het parlement reeds begin Sep tember a.s. in een bijzondere zitting zal wor den bijeengeroepen. Hetverluidt dat de regeering voornemens is het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk te doen afhandelen en zal trachten geen kost baren tijd verloren te laten gaan met over bodige debatten. DuitscMand. Begrafenis der slachtoffers van de schietpartij BERLIJN, 17 Augustus (V. D.) Maandag middag heeft in de Turnhal der politie aan de Karlstrasse de rouwdienst plaats gehad van de op 9 Augustus bij de onlusten op de Buelowplatz doodgeschoten politie-offi- cieren Anlauf en Lenck. Een afdeeling Schupo, in paradeuniform, vormde de eere- wacht. Naast den Pruisischen minister van Bin- nenlandsche Zaken Severing, die persoon lijk kransen deponeerde op de beide lijk kisten, namen plaats de politiepresident van Berlijn Czreczinski en de vice-president van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- politie Weiss. Het Rijksministerie van Bin- nenlandsche Zaken was vertegenwoordigd door den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Wirth. Geen beurs in Augustus. BERLIJN, 17 Augustus (V. D.) De Duit sch e handelsdienst verneemt, dat de beurzen dezemaand niet meer geopend zullen worden. In een bespreking van den Pruisischen Mi nister voor Handel en Industrie met de voor zitters van de beursbesturen van Berlijn, Frankfort en Keulen en vertegenwoordigers uit het particuliere bankbedrijf werd men het er over eens dat dringende algemeene belangen een opening van de beurzen in de maand Augustus niet toelaten. CIRCUS GLEJCH. KOMT IN HAARLEM. Zooals we reeds gemeld hebben zal het circus Gleich Vrijdag in het Sportpark te Heemstede zijn openingsvoorstelling geven. Vier-en-een halven dag blijft het dan trekt het weer naar elders. Het was in 1928, dat het circus Holland voor het laatst be zocht heeft. Thans reist het hier weer rond en komt ook in Haarlem. In het speciale tijdschrift door de directie uitgegeven vinden we, dat Julius Gleich, de directeur zich in 10 jaren tijds van een arm straatmuzikant, nadat hij 20 jaar rondge zworven had als cowboy, goochelaar, goud zoeker, detective enz., heeft opgewerkt tot „circuskoning". Er zijn nu ongeveer 500 personen aan zijn circus verbonden, en hij heeft over 500 dieren de beschikking. Alleen de inrichting van de tent en de stallen zijn al een bezichtiging overwaard. De Arnhemsche Courant schrijft o.a. over een voorstelling: „Het paardrijden was feilloos en maakte een uitstekenden indruk op het publiek. Toeren met vijf kameelen, vijf olifanten en een serie Zebra's, gevolgd door een num mer, waarin alle dieren in tegengestelde richtingen caroussel liepen, gingen vooraf aan de groote luchtpotpourri, die alles over trof op het gebied der luchtacrobatiek, wat wij tot nog toe zagen". Over Sailor-Jackson, den leeuwentemmer, zegt het blad, dat hij de dieren prachtig on der controle had. De Cow-boys ontlokten met hun verrich tingen in lassowerpen, scherp schieten, mes- sengooien enz. het publiek een ware ovatie. PERSONALIA. Bij de Schooleompagnie van den Motor- dienst is aangesteld tot dienst plichtig vaandrig, de dienstplichtige sergeant in opleiding voor reserve-officier S. Kersten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Wilken, Zomervaart 158rd. reserveauto- wiel; J. van Norden, Olycanstraat 11, badpak en handdoek: Politieposthuis, Rijksstraatweg, ballen; Bureau van Politie, Smdeestraat, ceintuur; Kennel Fauna, Parklaan 119. hond: v. d. Berg, Nassaulaan 34 j., hond; Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 honden; Deen, Sla- matstraat 15, handschoenen, Grijmans, Zaa- nenlaan 9, autodop; Kennel Fauna, Parklaan 119, 6 katten; Bureau van Politie, Smede- straat, mantel; J. Roosen, Heerensingel 93, mantel; Knape, Jansstraat 36rd., portemon- naie met inhoud; Kluit, Waldeck Pyrmont- straat 2 rd., portemonnaie m.i.; S. Klaassen, Leidscheplein 10 zw.. portemonnaie m.i.; Buraeu van Politie, Smedestraat, portemon naie m.i.; C. W. Keuger, Paul Krugerstraat 70 zw. sleutels; G, Kraan, Nijlstraat 17, vul potlood; v. d. Boogaard, Kolkstraat 12 rd., idem; G. Schaapman, Patriarchstraat 7, rijwielpomp; G. Wegman, Pijlslaan 41, rij- wielbelastingplaatje; D. v. d. Graas. Amster damstraat 43, rijwiel; van Hoof. Hoofman- straat 24, riem; v. d. Wiel, Rijksstraatweg 401, richtingaanwijzer v. e. auto Huizing, Padangstraat 21, jas. EEN NIEUWE GRONDWET VOOR SPANJE. MADRID, 17 Augustus, (N.TA.) Volgens het ontwerp der grondwet zal Spanje een de mocratische republiek vormen. Het Castil- laansch zal de officieele taal zijn. Een staats godsdienst wordt niet erkend. Alle godsdien stige orden worden ontbonden en het vermo gen gaat over op de staat. Alle Spanjaarden zijn gelijk voor de wet. Alle Spanjaarden, zoo wel mannen als vrouwen, hebben van hun 21ste jaar af het actief en van hun 23ste jaar af het passief kiesrecht. Lager onderwijs is verplicht en kosteloos. De president der re publiek en de leden der Cortez worden vol gens algemeen direct en geheim kiesrecht ge kozen. Vrijheid van godsdienst en gewetens vrijheid zal worden afgekondigd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE BLOEMENDAALSCHE PIJNBANKEN. Zoo dikwijls ik in het Bloemendaalsche Bosch kom dat is niet dikwijls, vanwege de pijnbanken erger ik mij om de banken. Wie zijn de wreedaards, die die verfoeilijke getimmerten ontworpen hebben? Het Bosch is mooi en lokt tot verpoozing. Maar wie, behalve de fakir, die zich het lijf ongevoelig kan maken, houdt het op die smalle latten langer dan twee minuten uit? En met een eenvoudige rugleuning maakte men van deze folterwerktuigen gemakkelijke zetels, waarop men voor geen ruggegraatsverkromming en gewrichtsverzakking met ondragelijke pijnen te vreezen had. In Engeland weet men beter. Daar komen de ambtenaars, de onderwijzers in de parken beladen met schrift en boek en studeeren er uren lang heerlijk gezond in de frissche lucht, gezeten op banken. Daar zijn zitbanken, geen slachtbanken. Maar ook dichterbij zijn beschamende tegen stellingen: de eenvoudige, gemakkelijke ban ken van Groenendaal. nu nagebootst in den Hout. Willen de hartelooze Bloemendalers die niet eens gaan bekijken en bezitten? Een I leuning, een leuning, mijn koninkrijk voor I een leuning! A CHARIVARIUS- Een reusachtige prestatie. (Van onzen Parijschen correspondent). Het is een even hatelijke als algemeene nei ging van de menschen om in gevallen als deze de verzuchting te slaken: tja, 't is héél mooi.... maar 't haalt nu eenmaal niet bij het oude Maar we kunnen hier meteen met de sleur breken en in oprecht enthousiasme verklaren: nee, t is mooier, 't is beter, 't is grootscher dan hetgeen eens aller bewondering genoot, 't welk plotseling in dien tragischen Zondag nacht van 28 Juni verloren ging in de loeien de vlammen, 'n Oud Fransch gezegde uit heroieke tijden zegt, dat 't woord „impossible" in deze taal niet bestaat: Nederland, op schitterende wijze heeft thans bewezen dat 't woord „onmogelijk" ook bij ons onbekend is. 'n Kreet van afschuw ging door héél de wereld toen de radio het sinistere bericht verspreidde: het Nederlandsche Paviljoen met al zijn kunstschatten is geheel verwoest. En we stonden verbijsterd, onthutst voor de puin- hoopen van 'tgeen enkele uren te voren nog ons aller glorie was. Die tragische oogenblik- ken, we zullen er altijd aan terugdenken. De stoere Moojen, de man die paviljoen, inte rieurs, alles en alles had ontworpen, getee- kend, uitgevoerd, Moojen, die van den eersten dag af aan zelf het werk had geleid, die vijf en veertig kisten met kunstvoorwerpen uit zijn beroemde collectie verloren zag gaan, Moojen, die het meest en zwaarst werd ge troffen was de eerste die tot bezinning kwam, Ik zal handhaven. Ons nationale devies, dat Moojen tot het zijne maakte, galmde over héél de wereld. Het trotsche woord „Ik zal handhaven" dat al onze vitaliteit, onze energie, onze nationale fierheid verraadt is in alle landen herhaald; toespraken, artikelen over ons land, ze be ginnen alle met den Nederlandschen leef regel: Ik zal handhaven.We hebben een onher stelbaar verlies geleden, miljoenen zijn ver loren gegaan, kunstschatten welke niet kun nen worden vervangen zijn we armer gewor denmaar we zijn nu rijker dan ooit. Want in die zes weken heeft héél de wereld met stijgend enthousiasme, met ontroering, met bewondering gezien hoe een klein land in staat is groote dingen te volbrengen. Het is geen nood-gebouw, geen hulp-barak, maar weer een statig paleis waarop in gouden letters de woorden „Royaume des Pays-Bas", „Koninkrijk der Nederlanden" prijken. De brand had het gebouw der particuliere inzen dingen gespaard en om een architectonische eenheid mogelijk te maken werd besloten een paviljoen te bouwen diiemaal zoo groot als het particuliere en in den zelfden trant met de zelfde decoratieve elementen. In den na middag van den 3den Juli werd het terrein vrijgegeven en belastte de stad Parijs zich met de opruiming der puinen en den dag daarop konden verschillende werkploegen ge lijktijdig beginnen. Moojen, bijgestaan door ing. Wegerif, voor de algemeene technische diensten, en den heer Van der Valk, voor de teekenkamers en de ateliers waar de afgiet sels moesten worden vervaardigd, had al weer een nieuw plan ontworpen. Op 8 Juli was de inschrijving voor den ruwbouw, van de firma Grupe en Co. uit Den Haag aanvaard: Don derdag, 10 Juli, waren alle werkplaatsen in actie, werden de profielen uitgezet, werd het eerste materiaal aangevoerd zoodat men 12 Juli met het opzetten der spanten begon. Het nieuwe paleis heeft een frontbreedte van negentig meters: de gevel is acht meter hoog, behalve bij de uitspringingen, op de hoeken, waar hij tot ruim elf meter gaat. Door in den gevel dezelfde decoratieve stut beeren te plaatsen en de daardoor verkregen verdeeling der muurvlakken weder met de decoratieve paneelen, Balineesche reliefs, te vullen, het geheel van een zeer hoog basement te voor zien en een kroonlijst daarmede overeen komend, werd een monumentaal aspect ver kregen. Het nieuwe gebouw werd iets verder op het terrein gezet, waardoor men een nog mooier overzicht krijgt. De hoofdingang, een oud bronzen welving boven een statig terras dat als naar een tempel opvoert, wordt inge sloten tusschen twee goden-beelden. Het vrij-gekomen terrein werd geheel met bloemen, asters en gladioles beplant. Men nadert thans tusschen een rij van Balinee sche beelden, waarin op kunstige wijze schijn werpers zijn verborgen (brevet-Shadowlite; uitgevoerd door Groenewegen te A'dam, onder leiding van ing. Van Dooren) en een park vol bloemen en planten het statige hoofdgebouw. De ontvangzaal (dertig bij 18 meter) is in dezelfde verhoudingen gebleven als de oude zaal en het caissons-plafond volgt weer de zaalverdeeling door de vier zuilen bepaald. De vloer is geheel van wit marmer en de be timmeringen zijn in djati- en coromandel- hout waarboven de decoratieve paneelen met in verguldsel de Balineesche motieven. Langs de wanden tien fraaie vitrines waarin talrijke kunstvoorwerpen, krissen, beelden, kostbare batikwerken. Terzijde de groote maquette op 1/100 van het vorige paviljoen. In den door kijk naar de achterzaal het bronzen borst beeld van de Koningin. H.M. heeft uit Haar persoonlijke collectie enkele kostbare voor werpen, zooals een gouden, met juweelen in gelegde Kris, geschenk van den Soenan van Solo, in bruikleen afgestaan voor een van de vitrines. Maar ook de Franschen, vol bewon dering, hebben willen helpen en zoo stond het Musée Guimet en het ethnografisch mu seum Trocadéro talrijke kostbare gouden en zilveren voorwerpen tijdelijk af voor ons Nederlandsche paviljoen. Ook is in deze zaal weer de sectie muziekinstrumenten (verzame ling Scheurleer) opgesteld. In de decoratie zijn boven de breede doorgangen de groote schilderingen opgenomen van Sayers en Pau- lides, voorstellende de reis van een Javaan- schen koning in de 14de eeuw (Sayers) en de aankomst van Houtman in Indië in 1596 (Paulides). Boven de ingangen zijn weer de groote, decoratieve kaarten van Indië aan gebracht. Ter weerszijden van den doorgang welke naar de ethnografische zaal leidt zijn de beide bestuurskamers. Men heeft, met het enorme diorama van Eland op den achter grond een schitterende doorkijk langs de rijen boeddhabeelden. Het diorama" ver plaatst ons in het Goentoerlandschap. Eland vervaardigde hier een doek met een door zicht van tien meter op 22 meter breedte en acht meter hoogte. De achterzaal dan is be stemd voor de ethnografische afdeeling en Prof. de Bussy komt alle eer toe voor de voorbeeldige wijze waarop hij andermaal deze afdeeling wist te installeeren. In de zaaldecoratie vindt men een belangrijke suite van Boeroeboedoer-reliefs alsmede een collectie Balineesche schilderwerken en een rijkvoorzienen verzameling weefsels. De acht voornaamste Boeddha en Boeddhaha- safcyabeelden zijn in nissen geplaatst, met de rijk gekleurde weefsels als achtergrond. Tusschen de nissen en het diorama zijn de vrije ruimten aangevuld met een prachtige collectie wajangpoppen, waarvan aan de eene zijde de wajang-golek en kroetjal. aan den anderen kant de wajang-perwa. Archi tect Moojen, prof. de Bussy en prof. Van Eerde, bijgestaan door den heer Lemster, conservator, hebben gezamenlijk met deze magnifieke inzending van het koloniale In stituut een voorbeeldig overzicht gegeven van de Kunst. De staatkundige zaal. ingericht door een afdeeling van het Ilandelsmuseum (Prof. de Bussy) en Tropische Hygiëne (Ir. Uther- mark als vertegenwoordiger van Prof. Schnuffer) is 30 bij 28 meter groot. Binnen tredend vindt men eerst de kanonnen der O.I. Compagnie welke door het vuur werden gespaard en een auto van het „Bureau voor de Volkslectuur". In het midden van de zaal de groote kaart van bevolkingsdichtheid op Java, waarop ook andere kaarten en maquettes, o.a. van de drinkwatervoorzie ning, veestapel, de haven van Tandjong Priok van de electriciteitsvoorziening etc. aansluiten. Er is weer de geldkist die uit de trechters der Nederl. Indische bronnen haar goudstukken ontvangt. Tegen de wanden een schilderij, een schema van onze be stuursorganisatie en haar hiërarchie en in deeling, met de kroon in den top, een schema van de onderwijsorganisatie, van de zending en de missie, vervolgens vari den arbeid van Landbouw en Nijverheid-departement. De lijst van alle gouv.-generaals, afdeellngen- verkeer en toerisme, wat de spoorwegen be treft, weer de aardige treintjes, voorts de stands van den hydrografisclien dienst, het diorama met den onderzeeër om de diepzec- zwaartekracht-metingen van Prof. Vening Meinesz uit te beelden, de uitgebreide zee bodem-maquette bijgewerkt met de nieuwste gegevens en voorts een belangrijke collectie betrekking hebbende op de West completeert deze zaal. In de economische zaal maakt een balans het belangrijk overschot van den uitvoer op den invoer overzichtelijk. In het midden do uitgebreide scheepvaartafdeeling. Eland ver vaardigde hier weer de mooie diorama's wel ke een overzicht geven van de diverse cultu res. De buiteningang is geflankeerd door do transparant-fotobeelden van de boschpro- ductie, de vlsscherij, de zoölogische produc ten, de mineralen etc. In den hoek bij de ontvangstzaal is weer de bekende trap met de afdalende poppetjes, wier lasten den omvang van de meest bekende uitvoerarti kelen aangeven, aangebracht., terwijl rond daaromheen de cylinders zijn geplaatst dlo inlichtingen omtrent de verhouding tus schen de Indische productie tot die van de wereldproductie weergeven. Zeer belangrijk ook is de kaart welke zoo overzichtelijk uit beeldt hoe de verhouding is tusschen de inlandsche en de Europeesche cultuuronder nemingen. Zietdaar in het kort een overzicht hetgeen ons nieuwe, herrezen paviljoen bevat. Er is dan wel niet het Mcdou-tem- peltje, maar de veel rijkere inzending kunst voorwerpen welke men thans vindt, vergoedt dit geheel. En bok wat de andere zalen be treft. zouden we willen zeggen, dat de in zending nog fraaier, nog overzichtelijker is dan die wefke verloren ging. Uit alles, uit de inrichting, uit de inzendingen blijkt dat ieder zonder onderscheid, nu met het aller mooiste en allerbeste te voorschijn is willen komen om nog grooter zege te behalen.IIet pa leis zelf, voltooid in zes weken, draagt niet de hooge torens, maar zeker zal niemand durven beweren dat het minder mooi. min der imposant is. Integendeel. En het is dan ook zeker niet overdreven om op deze plaats niet alleen een compliment, maar ook een woord van dank te richten aan Moojen en zijn stoere medewerkers. HENRY A. TH. LESTURGEON. HAARLEMSCHK POLITIE-MUZIEK- VEREENIGING. Op het Zondag gehouden muziekconcours uitgeschreven door Waterlandsche Fanfare corps te Nieuwcndammerham, behaalde de Haarlemsche Politie Muziekvereniging een eersten prijs in de eerste afdeeling fanfare. Dit is voor genoemde vereniging een groot succes, daar de beoordeeling door de Jury zeer zwaar was. Zij geschiedde volgens een nieuw systeem, ieder jurylid zat apart. Op de drie concoursen waaraan de politie-mu- zick vereniging dezen zomer onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer B. D. Peters, heeft deelgenomen, zijn behaald 4 eerste prijzen en 1 tweede prijs. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 17 Aug. Geëxamineerd 7 mnl. candidaten. Geslaagd deheeren: J. G. S. Overmaat, Amsterdam, W. E. Törensma, Am sterdam, F. Stenncbcrg, Nieuwe Niedorp. AGENDA Heden: DINSDAG 18 AUGUSTUS Groote Kerk. Orgelbespeling 8159.15 uur. Palace: „Drie met één benzinepomp". Too- neel: Iians Shistl's wonder marionetten. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: De Siegfried Sage uit „De Nibelungen". Tooneel: Charly Copera (muzi- Fale attractie). 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,Das Lied ist aus." ~~oneel: Maciste en Co. (sport-show). 2-30, 7 en 9.15 uur. Schouwburg Janswcg: „Hoepla! Kokkie". 815 uur. WOENSDAG 19 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2 uur: Optreden van goochelaar Willy van Houten. 8.15 uur: „Hoepla! Kokkie". Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, teL 12495. Schoterbosch-Apothcek, Rijksstraatweg 19. tel. 12711*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5