BINNENLAND Het Raadsel van Tanbuck Hal! HAARLEM'S DAGBLADDINSDAC 18 AUGUSTUS 1931 NEDERLANDSCH DESKUNDIGE OVER DR. BENDIEN. De methode van weinig beteekenis geacht BENDIEN GAAT ZELF VOOR IN CRITISCHE BESCHOUWING. In het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde bespreekt prof. H. T. Deelman de brochure van den heer S. G. T. Bendien: SpezifLsche Veranderungen des Blutserums, ein Beitrag zur serologischen Diagnose von Krebs und Tuberkulose. Hij schrijft: Wanneer men mengsels maakt van een na- trlum-vanadiumzout met azijnzuur, kan men oplossingen verkrijgen van een wisselende water stof ionenconcentratie. Schrijver maakt 20 van dergelijke oplossingen en plaatst ze in een volgorde, zoodat van links naar rechts de waterstof ionenconcentratie stijgt. Deze stijging is echter niet regelmatig. Daarover zoo aanstonds. Er wordt nu bij elk buisje ee"n bepaalde hoeveelheid serum gedaan. In som mige buisjes ontstaat een uitvlokking, in an dere niet. Bij serum van gezonde menschen begint de eerste uitvlokking in het 6e buisje. Deze neemt toe in het volgende, wordt nog grooter in het 8ste buisje, enz. De uitvlok king vindt zijn maximum in het 14de buisje, en daalt daarna snel. In het laatste buisje ontstaat geen uitvlokking, evenmin dus als in de eerste 5 buisjes. Sera van gezonde menschen zouden tegenover Bendiens rea gens steeds deze reactie vertoonen. Sera van „bijzonder gezonde" menschen, dat zijn men schen, die nooit ziek zijn geweest, zouden de eerste uitvlokking kunnen vertoonen in het 7de buisje, ja, zelfs een enkele maal in het 8ste buisje! De auteur heeft voorts vastgesteld, dat bij zieke menschen een afwijking van dit gedrag voorkomt. Hij heeft een groot aantal ziekten hierop nagegaan. De afwijking met gezonde sera komt in den regel hierop neer. dat de uitvlokking in de reeks buisjes eerder ont staat. Dat geldt met name voor tuberculose en kanker. Uitvlokkingen reeds in het 1ste, 2de en 3de buisje zijn dan geen uitzonderin gen. Schrijver meent verder te hebben vast gesteld, dat bij een ziekte als tuberculose, naarmate de ziekte ernstiger wordt en het proces meer actief is, ook de uitvlokking eer der zich voordoet en omgekeerd. Iets derge lijks zou ook voor kanker gelden, ofschoon het niet duidelijk is, wat met actieven en niet-actieven kanker wordt bedoeld. Voorts is door den schrijver met een methode van fotografische spectroscopie gewerkt, waarbij de firma C. Zeiss actieve medewerking ver leende. De eerstgenoemde techniek schijnt toch voornamelijk de basis van schrijvers werk te zijn gewee'st. Wanneer ik op deze wijze den reëelen in houd van het aangeboden werk weergeef, dan wil ik onmiddellijk daaraan vastknoo- pen, dat het op mij den indruk maakt, dat Bendien deze zaken met grooten ijver, nauw gezetheid, groote kennis van literatuur en vooral ook met critlsch inzicht heeft behan deld en uitgewerkt. Het belangrijkste deel van het werk betreft de onderzoekingen der tuberculose en kanker, zooals trouwens reeds In den titel vermeld staat. En het doet dan ook niet anders dan aangenaam aan, dat de schrijver zich over dit alles zeet voorzichtig uitlaat. Op verscheidene plaatsen in dit boelc komt .schrijvers aarzeling duidelijk uit. Naar mijn meening siert het den schrijver, die met be perkt materiaal, met beperkte werkgelegen heid, dit resultaat heeft kunnen bereiken. Voor de toekomst geeft het werk van Ben dien, zooals het nu voor ons ligt, weinig reeële kansen. Uitvlokkingsreact-ies zijn er vele be kend, Ik meen zelfs, dat er verschillende zijn, die heel wat beter resultaat geven, omdat zij meer specifiek voor kanker zijn dan de reac tie van Bendien, die voor kanker alle speci- fiteit mist, Dat kan echter voorloopig buiten beschouwing blijven, De serologeh zullen ons hier ter gelegener tijd moeten voorlichten. Nemen wij dan nog kennis van de sugges ties, die Bendien in zijn werk heeft neerge legd. De voornaamste zijn de volgende: le. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat bij candidaat-kankerpatiënten eerst een ver schuiving der uitvlokkingsreactie naar „rechts" ontstaat en dat de reactie wan neer de ziekte eenmaal aanwezig is naar links, dat wil zeggen in lagere buisjes dan het 6de zich voordoet, Deze suggestie zal men aanuitvoerigmateriaal moeten toetsen, Reëele aanwijzingen, dat het zoo zal kunnen zijn, ontbreken tot dusver. Het zal eentge jaren duren voor wij er iets over kunnen zeggen. Dat bij volkomen gezonde menschen de reac tie op ouderen leeftijd reeds de neiging heeft FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 39) „Wilt u mij eens vertellen, Lady Dove", vroeg Pickering opeens. „Hoeo de verhouding tusschen u en die avonturierster is?" „Noemt u haar zoo?" „Ja, en met het volste recht. Na haar komst bij u heb ik inlichtingen ever haar ingewon nen; ze heeft meermalen geld bij mij ge leend." „Waarvoor in vredesnaam; ze heeft een uitstekend salaris!" „Morgan haalde de schouders op. „Een vrouw als zij, heeft veel geld noodiig en als uw gouvernante met vacantie is, hangt ze de groote dame uit." „Ze gaat op staanden voet mijn deur uit," viel Lady Dove woedend uit. „Dat zou niet onverstandig zijn. Het ver wondert mij eigenlijk, dat u dat al niet ge daan hebt. nadat ze u mijn brief heeft laten lezen. De meeste dames zouden een derge lijke vrijpostige inmenging van personeel in hun prlvé-zaken, niet hebben geduld." „Ik heb haar ontslagen, maar heb mij later bedacht." „Waarom?" „In de eers.te plaats wilde ik eerst van u weten of het u werkelijk ernst was met die belofte. Verder is mijn zoon zoo snugger ge weest om haar een armband te geven, waar aan iik bijzondere waarde hecht. Als zij weg gaat, zie ik het ding nooit weer." Daarop naar rechts te verschuiven, pleit intusschen niet voor de genoemde mogelijkheid. 2e. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat wan neer men middelen kent om iemands serum op de eerste uitvlokking in het 6de buisje te houden, dat dan inderdaad de ziekte niet uitbreekt. Deze suggestie wil op het oogenblik ook niet meer zijn dan een fata morgana. Immers, dergelijke middelen kennen wij voor loopig niet. Als Bendien ze kent, heeft hij ze tot op heden nog niet gepubliceerd. De logi sche doorvoering van dezen gedachtengang zou evenwel zijn: Houdt iemands serum op de uitvlokking no. 6 dan moet hij gezond blij ven, niet alleen voor kanker, maar voor alle mogelijke kwalen. Bendien zegt immers zelve dat zijn reactie niet specifiek is. Het is duidelijk, dat daarom het practische resultaat van het geleverde werk zeer gering zal moeten zijn. En dat wij nog heel wat tijd zullen moeten wachten voor een oordeel over de door Bendien genoemde mogelijkheden te verkrijgen is. Hoe staat echter de wetenschap reeds nu tegenover deze toekomst-hope?, gaat prof. Deelman voort. Ik kan niet anders zeggen dan sceptisch. Het is toch waarlijk niet te verbazen, dat van wetenschappelijke zijde waar zoo weinig reëels wordt geboden de lust niet groot kan zijn om eigen werk ie verlaten en in het bootje van Bendien over te stappen. Ik aarzel niet om alles wat zich de laatste dagen in de pers over deze zaak heeft afge speeld misdadige humbug te noemen. Ben dien behoeft zich deze uitdrukking niet aan te trekken, immers men mag redelijkerwijs verwachten, dat een wetenschappelijk man den gang van zaken diep zal betreuren. De hedendaagsche en vooral de vader- landsche wetenschap komt er met dat al maar slecht af. Wij zijn laksch, traag, hebben geen oog voor het nieuwe en het geniale; wij zijn vooral te critiseh. In alle toonaarden heeft men het kunnen lezen. Maar ik vraag mij af, of het van den kant van den weten- schappelijken onderzoeker onredelijk Is, als hij het aangeboden werk critiseh beziet, daar en dit is het tragische van dit drama de schrijver en ontdekker der methode ons in zijn eerste en eenige publicatie critiseh voorgaat? En het is zeer ernstig de vraag, of de acti viteit van The British Empire Cancer Cam paign niet geboren is uit een pressie, die er van de leekenwereld uit op dit Engelsche in stituut juist door de publicaties in de Engel sche couranten is uitgeoefend. PROPAGANDA VOOR „PAN EUROPA". Naar het Hbld. verneemt, is dezer dagen te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden van personen, van diverse politieke en godsdien stige richting, ten doel hebbend het beramen van middelen ter propageering van de Pan- Europa gedachte in Nederland. Besloten is tot oprichting van een maand blad „Nieuw Europa", waarin van verschil lend standpunt de Pan-Europa-gedachte zal worden belicht en gepropageerd. PREDIKANT MET ZIJN AUTO TE WATER. NOG JUIST OP TIJD GERED. Ds. A. Verhagen, predikant bij de Geref. Gemeente te Middelburg, dje te Westzaan met vacantie vertoeft, begaf zich per auto naar Enkhuizen om den kerkdienst te leiden aldus lezen wij in de Standaard. Twee doch ters van Ds. Verhagen en drie andere dames vergezelden den predikant, die zelf chauf feerde.. Blijkbaar weinig bekend te Enkhui zen, geraakte de auto vóór de Drommedaris- brug, die wel rechtstreeks naar het kerkge bouw der Geref. gemeente leidde, maar voor auto's onberijdbaar is. Bij het draaien op de smalle straat tusschen den Drommedaris- toren en de brug, is de predikant de macht over zijn wagen kwijtgeraakt en reed de auto achteruit van den hoogen wal in de Dijkgracht. Het mag een wonder heeten, dat de auto in het ondiepe deel der gracht tot staan kwam. want nu bleef althans de kap van den auto nog boven water en konden de inzittenden, die hevig geschrokken waren, het hoofd boven water houden. Onmiddellijk schoot van alle zijden hulp toe. Vier mannen sprongen gekleed te water en hebben eerst de vier dames en ten slotte den predikant door de portierraampjes uit den wagen ge trokken. Het was de hoogste tijd, want tijdens het redden schoof de auto gedurig weder naar de diepe vaargeul, en dreigde telkens om te slaan. Bij omwonenden zijn de geredde automobilisten van droge kleeren voorzien. De kerkdienst is niet doorgegaan. vertelde zij Morgan den inhoud van haar briefje en ze eindigde: „Maar laat ik zeggen, dat ik niet het minste verlangen meer heib om de Hall te koopen; dat huis ibrengt ons toch geen geluk." Morgan knikte. „Ik geloof dat u het heel juist inziet. Maar die armband.waar heeft ze die verloren, en wanneer?" Ze beweert dat ze dat niet weet. Maar als ze hem niet terugvindt, loof ik een belooning uit." „Doet u dat niet", adviseerde Morgan. „Maar ik wil mijn armband zoo .graag terug hebben." „Misschien kan ik hem u terugbezorgen." „U" klonk het ongeloovlg. „Ik ken een iommerdhouder Ihier in Bruntlea. Als de armband verloren Is, dan bestaat er kans, dat de vinder dien beleend heeft; ik zal er eens op uitgaan." „Als u zoo vriendelijk zoudt willen zijn, heel graag! Ik toen zoo vreeselijk gehecht aan dien armband." „Ik stel één voorwaarde voor mijn bemid deling." Lady Dove stond op. „En die ls?" vroeg ze. „Dat u juffrouw Cashell vraagt om morgen tegen twaalf uur bij mij te komen." „Waarom?" „Ik wil u helpen. De zaak zit zoo: ik weet heel wat van haar, dat anderen niet weten. U begeert haar niet als schoondochter, wat heel begrijpelijk is. Juffrouw Jorvin haar zuster heeft men schandelijk beleedigd, toen ik gearresteerd werd en ik heb nog steeds grooten lust om haar te ontslaan. Ik zal juf frouw Cashell zeggen dat. als zij zich niet naar u schikt, ik haar zuster, den dienst zal opzeggen." „En houdt u haar anders?" „Ja. Juffrouw Jorvin is op het oogenblik onder een hoedje te vangen." OPLICHTERSFAMILIE, DIE PER VLIEGTUIG REISDE. BIJ HET UITSTAPPEN GEKNIPT. O phet vliegveld Waalhaven heeft de rivier politie Zondagmiddag een 43-jarigen Holland- schen stucadoor uit Büren in Westfalen aan gehouden, die in gezelschap van zijn vrouw en kind met een Belgisch vliegtuig aankwam, meldt de Msb. Zijn aanhouding was verzocht door den commissaris van politie te Nijmegen naar aanleiding van een verduistering van 20.000 gepleegd ten nadeele van een te Nijmegen ge vestigde bankinstelling. De stucadoor was een vriend van den ge- pensionneerden musicus M. uit Büren Deze laatste had op een bank te Nijmegen 20.000 gedeponeerd en toen de stucadoor hem wijs gemaakt had, dat dit geld niet meer veilig stond, wist deze van zijn vriend een volmacht te krijgen om het geld in Holland te halen. M. gaf hem die volmacht en de Hollander inde het bedrag ad 20.000. Hij keerde niet terug naar Büren, maar bleef in Holland en liet zijn vrouw naar hier komen. M., die zien bedrogen achtte, waarschuwde de politie te Nijmegen, die onmiddellijk signalementen van den stucadoor, diens vrouw en zoon liet verspreiden door Luxemburg, België, Frank rijk en Nederland. Het drietal heeft zich on geveer een maand weten te verschuilen, maar werd gisterennamiddag gesignaleerd in Rot terdam. Hier werden zij aangehouden en vandaar naar Nijmegen overgebracht. De stucadoor deelde mede, dat het geld verborgen lag in een bosch onder Venray, toen de inspecteur hem aanbood het geld met den politieauto te gaan lialen, maakte hij weer bezwaren. De politie ging toen tot fouilleering van de drie verdachten over en vond in het vest van den zoon nog 18.000 ingenaaid. Dit geld werd in beslag genomen. Vader, moeder en zoon zijn bij de politie in bewaring gesteld en zullen aan de justitie te Arnhem worden uit geleverd. DE WERKNEMERS EN HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT TEGENADRES DER MIDDENSTANDS ORGANISATIES. De besturen van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, den Nederl. R.-K. Mid denstandsbond en de Vereeniging van den Christelijken Handeldr. en Industr. Midden stand in Nederland hebben zich dezer dagen met een uitvoerig adres tot de voor naamste gemeenteraden des land gewend, naar aanleiding van de adresbeweging over de toepassing van art. 6 der Winkelsluitings wet, ondernomen door de samenwerkende organisaties van handels-, kantoor- en win kelbedienden. De besturen zeggen dat het de uitdrukke lijke wil van den wetgever is geweest om de eindbeslissing over een vrijen voor- of na middag aan den werkgever te laten. Zij vestigen er de aandacht op, dat het Werk tijdenbesluit als een stuk middenstandswet geving en niet als arbeidswetgeving moet worden beschouwd, De Gemeenteraden heben ten deze, noch regelend, noch aanvullend, een taak. Ook de controle op de naleving is volgens de besturen goed. JONGEDAME OVERBOORD GEVALLEN VAN EEN MAILSCHIP. Een jonge dame, afkomstig uit Breda, die aan boord was van de Baloeran, van den Rot^vdamsche Lloyd, is in de Roode Zee over boord gevallen en naar alle waarschijn lijkheid verdronken. MIDDENSTAND VRAAGT EEN LAGE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Het algemeen Bestuur van den Konink lijken Nederl. Middenstandsbond heeft zich dezer dagen met een adres gewend tot 81 raden van gemeenten welke vermakelijk heidsbelasting heffen, naar aanleiding van het prae-advies over de Vermakelijkheids belasting, dat in het congres te Zandvoort behandeld is. Er wordt ter kennis gebracht, dat de Bond de wijze, waarop sommige ge meentebesturen de Vermakelijkheidsbelasting opvoeren, een gevaar acht voor de kunst en het amusementsbedrijf, dat toch velen inge zetenen direct of indirect een broodwinning verschaft. Naar de meening van adressant-, is het de taak der overheid, deze belasting, waartegen trouwens ook uit anderen hoofde ernstige bedenkingen kunnen rijzen, zoo laag mogelijk te stellen, om daardoor vooral in deze benarde tijdsomstandigheden deze tak van bedrijf althans eenige noodzakelijke verlichting van lasten te geven. Voorts is de Bond van oordeel, dat de dif ferentiatie van de te heffen Vermakelijk heidsbelasting, waarbij bioscoopvoorstellingen zwaarder worden belast dan tooneelvoorstel- lingen e.d., afkeurenswaardig is en op geen enkelen redelijken grond steunt. „Ik ben bang, dat u met uw dreigement niets bereiken zult. Nog voor geen dozijn zusters offert ze zich op." „Laat u het maar gerust aan mij over. Lady Dove. Gaat u kalm naar huis; u zult heusch ,niet veel last meer hebben van uw gouver nante." Toen Lady Dove vertrok, pijnigde ze haar hersens met de vraag, wat voor listige plan nen Morgan Pickering nu weer uitbroedde. HOOFDSTUK XVII. HET EERSTE GEHEIM. Den volgenden morgen zat Pickering in zijn kantoor; voor hem stond een blikken doos die papieren en foto's bevatte. Zijn ge zicht was betrokken. Eén foto vooral scheen hem buitengewoon te bloeien: het was het portret van een mooie vrouw. Pickering keek er geruimen tijd naar en drukte er toen zijn lippen op. Daarop nam hij een ander portret- op, dat van een knappen man en er kwam een gloed van feilen haat in zijn oogen. „Het is maar goed dat jij er niet meer bent, anders De geldschieter maakte den zin niet af; op dat oogenblik sloeg de torenklok elf uur. Haastig sloot hij de doos en stond op. „Is meneer Wain er al. Silas?" vroeg hij aan zijn ouden boekhouder. „Neen meneer, maar het heeft net elf uur geslagen; hij zal wel direct komen. „Laat hem dan in mijn kantoor en zorg er voor dat wij niet gestoord worden." „Uitstekend meneer", zei Silas gedwee. Hij ging weer aan het werk, terwijl Morgan met de handen op den rug naar het raam van 2ijn zitkamer liep, om naar buiten te kij ken. De kamer was comfortabel ingericht. Er lag een Turksch kleecl op den vloer en er stonden leeren clubfauteuils; aan de wan- „DE VLIEGENDE HOLLANDER" AAN DE GRENS. (AVONTUURLIJKE SMOKKELGESCHIEDE- NIS IN DEN NACHT. In de nabijheid van de oliefabriek te Spyk (bij Lobith) was een levendig smokkelver- keer over den Rijn geconstateerd. Een dezer avonden posteerden zich daarom verschillen de douane-ambtenaren ongeveer 500 Meter stroom-opwaarts van de oliefabriek en zagen toen zij ongeveer een half uur daar hadden gelegen, hoe twee personen den omtrek af speurden. Kort daarop bemerkten zij hoe op den tegenovergestelden Rijnoever herhaaldelijk lïchtteekens werden gegeven. Niettegenstaan de gespannen opmerkzaamheid, konden zij in den donkeren nacht geen geluid van roeispanen ontwaren, tot zij opeens, ongeveer 30 M. voor zich uit. een in een zeilboot ge transformeerde roeiboot zagen, die geruisch- loos voor den wind voer en ongeveer 300 M. verder stroomafwaarts landde. De beambten kropen voorzichtig door het zand naar de landingsplaats en sprongen toen plotseling te voorschijn. Zij troffen vier personen aan, die de boot reeds verlaten hadden en, bela den met zakken, gereed stonden op hun rij wielen te stappen. In de boot zelve bevonden zich nog twee personen, waarvan er een te water sprong en de ander trachtte de boot met een roeispaan van den wal te stooten, maar toen de beambten dreigden te zullen schieten, kwam de smokkelaar in het natte element spoedig op het droge, terwijl de andere zich -met de boot op genade of onge nade overgaf. Het bleek, dat de aangehoudenen 150 K.G. koffie, tabak en sigaretten bij zich hadden Twee van hen waren in het bezit van een alarmpistool, blijkbaar met de bedoeling even tueeleo douanebeambten schrik aan te jagen, waaruit wel hun onervarenheid bleek, daar zulks natuurlijk door de douanebeambten onmiddellijk met scherp beantwoord zou wor den. Intusschen is aan het smokkelbedrijf van „De vliegende Hollander", zooals de Duitschers de geheimzinnige boot, die hun reeds zoo vaak verschalkt had, noemden, een einde gekomen. BUITENLANDSCHE MUSICI BIJ DE A.V.R.O.? Volgens het Volk heerscht er ernstige ont stemming onder de leden van het A.V.R.O.- orkest, omdat den dag voor de orkestvacantie begon 'n tiental musici de mededeeling ontving, dat zij zich aan een examen -moes ten onderwerpen, alvorens hun contract kon worden vernieuwd. De examencommissie be staat uit de heeren Louis Schmidt (Kovacs Lajos), Max Tak en Albert van Raalte. Ongeacht -den uitslag van het nog af te nemen examen is de A.V.R.O. echter reeds bezig nieuwe musici te engageeren. De bedoe ling is dus duidelijk, volgens het blad, men wil van een aantal musici af. Onder degenen, die aldus worden gedupeerd bevinden zich enkelen, die reeds jaren deel uitmaken van het orkest, bovendien het oudste lid en dan merkwaardigerwijze.... de voorzitter van de orkest-commissie, die wen- schen en grieven de rorkestleden placht te behandelen met de directie. Men vraagt zich in orkestkringen af, waar om deze beslissing den dag voor de vacantie een maand voor den afloop van het contract pas bekend gemaakt werd. Men had immers even goed drie maanden eerder den 'betrok kenen kunnen mededeelen, dat zij niet in aanmerking kwamen voor een nieuw engage ment. De Nederlandsche Toonkunstenaarsbond, die van een en ander in kennis is gesteld, heeft reeds geweigerd advertenties, waarin de A.V.R.O. musici vraagt, in zijn orgaan op te nemen. Thans worden onderhandelingen ge voerd, die echter nog niet tot eenig resultaat hebben geleid. Uit het optreden van de A.V.R.O. meent men, volgens het Volk, te moeten afleiden, dat buitenlandsche musici bij den „nationa- len omroep" zullen worden in dienst ge nomen. Nico Treep, d-e dirigent, beweert, dat deze zaak geheel buiten hem om is behandeld. SALARISVERLAGING BIJ DE KONINKLIJKE. De directie -der Koninklijke Shellgroep heeft een circulaire gericht tot 'het geheele perso neel, waarin zij verklaart, dat zij den tijd gekomen acht een salaris- en loonsreductie voor de groep in te voeren, volgens het Hbld. De reducties, -die met ingang van 1 October zullen ingaan zijn progressief, te beginnen -bij de salarissen van f 240 per maand op waarts van 5 pet. tot 20 pet. Een salaris van b.v. f 1000 per maand wordt dus met f 59 per maand verminderd. De aldus vastgestelde schaal zal worden toegepast over de geheele linie van hoog tot laag, van directeur tot arbeider. den hingen een paar goede etsen; een groote boekenkast en een mahoniehouten schrijftafel completeerden het meubilair. In den haard brandde een helder vuur; de kamer maakte een uiterst-behagelijken in druk. Dit was het spinneweb, waarin de woeke raar zijn slachtoffers, die in geldverlegen heid zaten, lokte om ze niet meer los te la ten, maar hij was toch niet zoo'n kwade spin als hij door de meesten werd afgeschil derd; er waren ook menschen, die hij niet had uitgezogen en ten gronde gericht, maar die met zijn royale hulp vooruitgekomen waren. Morgan was juist weer gaan zitten toen hij stemmen hoorde. Er werd geklopt en Silas liet Barrington Wain binnen. De jour nalist zag er nog slecht uit. „Uw ziekte schijnt u duchtig aangegrepen te hebben", begon Morgan, nadat hij hem begroet en een stoel aangeschoven had. „U bent er toch niet te vroeg weer uitgegaan?" „Misschien, maar ik kan mij de luxe niel permitteeren om ziek te zijn". „Ik vraag me wel eens af hoe het komt, dat een man met uw bekwaamheid en ont wikkelingen het nog zoo weinig ver in de we reld gebracht heeft." Wain haalde de schouders op en leunde vermoeid achterover in zijn stoel. „De ener gie ontbrak wel eens. Toen ik nog jong was. heb ik een groot? verdriet gehad en dat heeft mij jarenlang zoo gedrukt, dat ik in niets meer voldoende lust had. Ik heb een langen tijd gestreden om er boven uit te komen." Er kwam een smartelijke uitdrukking in het vermagerde gezicht. „Daarvan was zij zeker de oorzaak?" „Ja, meneer Pickering. Ik heb u gevraagd, wat u van haar wist en u wilde het mij niet vertellen. Hoe bent u op de hoogte gekomen 1 OM EEN STUKJE KAUWGOM. Een 17-jarige jongen uit Marum en de 19- Jarïge E. Pypker kregen gisterenmiddag te Zandwijk, gem. Leek, twist over een stukje kauwgom. De twist liep zoo hoog, dat de een zijn mes trok en Pypker daarmede drie steken toebracht, waarvan een de long raakte, al dus het Hbld. Pypker is naar het academisch, ziekenhuis te Groningen overgebracht. Men. vreest voor zijn leven. DE MAN ONDER I-IET BED. Wij lezen in het Hbld.: In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. bemerkte een echtpaar, dat in een boven woning van de Kinkerstraat te Amsterdam in bed lag, dat er onder het bed iets bewoog. Bij onderzoek bleek geheel conform de plaat jes in de humoristische weekbladen, een man onder het bed te liggen, die klaarblijke lijk het huis was ingeslopen vóór de be woners van een wandelingetje terug waren gekeerd. Een buurvrouw werd gewaarschuwd en die waarschuwde op haar beurt de politie. Deze haalde den man onder het bed van daan en men bleek met een ouden bekende der politie, een recidivist te doen te hebben. De man wordt ter beschikking van de justitie gesteld. GOUDEN ECHTPAAR. .Op 31 Augustus a.s. hoopt het echtpaar Matthijs Mica en Maria Engelberta van Heu len, wonende Brouwersstraat 12, den dag te herdenken, dat het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. PROPAGANDA VEILIG VERKEER. De Kon. Ned. Automobielclub neemt onge twijfeld onder de corporaties, die zich be ijveren voor een veili gverkeer, een voorname plaats in. Zij zond ons thans wee'r een zeven tal boekenleggers, elk voorzien van een korte ma ar duidelijke verkeerswenk. Aangezien der gelijke waarschuwingen nooit voldoende her haald kunnen worden, drukken wij ze hier onder af: Houdt rechts van den weg! Stopt nooit op hoeken. Zorgt, dat uw remmen in orde zijn. Haastige spoed is zelden goed. Rechts heeft voorrang. Rijdt steeds beschaafd. Snijdt geen bochten af. Deze boekenleggers zijn werkelijk zeer smaakvol uitgevoerd en wij willen niet na laten, de Haarlemsche drukkerij M. A. Ja- cobson voor de uitvoering de eer te brengen, die haar toekomt. ORGELCONCERT Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op heden Dinsdag 18 Aug. 1931, 's avonds van 8 1/49 1/4 uur, door den heer Jacob Bijster. Programma 1. Sonate no. 7 (vijf deelen) Alex GuDmant lste deel, Entreé. 2. 2e deel, Lento assai (rêve)" 3e deel, Intermezzo. 3. 4e deel, Cantabile. 5e deel, Final. 4. Phantasie und Fuge über 'den Choral: "Ad nos, ad Salutarem undam, F. Liszt 50-JARIG BRANDWEER JUBILEUM. Men schrijft ons? Op Vrijdag 11 September a.S. hoopt 'de heer H. Daudey, tweede commandant van de vrijwillige brandweer te Haarlem, den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar door B. én W. tot vrijwilliger werd aangesteld. Op 21 Maart 1889 werd hij bevorderd tot sergeant, op 9 April 1895 tot sergeant-ma joor, op 21 Januari 1896 tot tweeden luite nant; op 26 Juni 1901 tot eersten luitenant;' op 16 November 1910 tot kapitein en op 1 Augustus 1915 tot Tweeden commandant, welke functie hij thans nog op uitstekende wijze en met volle ambitie vervult. Behalve vele werkzaamheden, als con trole van brandwachts, toezicht op hooiberg- plaatsen, enz., is de heer Daudey o.a. belast met het penningmeesterschap, wat veel zorg en accuratesse vereischt, maar wat door hem zoodanig wordt verricht dat nog nim mer een op- of aanmerking daaromtrent is vernomen. Zooals bekend is, is de brandweer te Haar lem streng doorgevoerd vrijwillig; geen toe lagen, gratificaties, premies of anderszins, zoodat met volle overtuiging kan gezegd worden, dat de jubilaris al die lange jaren zijn veel werkzaamheden geheel belangeloos heeft verricht. War hij bovendien bij de Brandweer een geziene en populaire figuur is, is het te ver wachten, dat op den feestdag ook velen bui ten de Brandweer en collega's van buiten de stad hem de hand zullen komen drukken. Hiertoe zal gelegenheid bestaan op de re ceptie, die gehouden worde des middags van 3 tot 5 uur in de Kroonzalen van café Gebr. Brinkmann, Groote Markt. Wij verwachten dat velen daarvan gebruik zullen maken. van die ongelukkige geschiedenis?" „Ik heb u gezegd, dat ik alleen wist, wat uw moeder mij verteld heeft. Wat ik zei was niet heelemaal in overeenstemming met de waarheid en nu is de tijd gekomen om open hartiger te zijn. Kijkt u eens meneer Wain, ik heb uw artikelen in „The Midnight Sun" altijd met belangstelling gelezen en ik heb inlichtingen over u ingewonnen. Ik wil u wel zeggen dat ik veel in u zie en groot vertrou wen heb in uw capaciteiten, anders zou ik u niet aanbieden wat ik nu van plan ben te doen. Wilt u mij enkele vragen beantwoor den?" „Zeker," antwoordde Wain, die zich in stilte afvroeg hoe het kwam dat de man die tegenover hem zat, toch zoo'n slechten naam had. „Bent u al lang journalist?" „Al twintig jaar. Na den grooten omkeer in mijn leven kon ik het op kantoor niet meer uithouden en ben naarAmerika gegaan Daar ben ik in de journalistiek verzeild ge raakt en sedert dien heb ik zoo ongeveer de heele wereld rondgezworven. Ik schreef brieven uit allerlei landen voor verschillende bladen. Ik ben ook oorlogscorrespondent ge weest." „Dus aan ervaring ontbreekt het u niet. Hebt u ook wel eens zelfstandig de redactie van een blad gevoerd?" „Meer dan eens. In Amerika en in Hong kong en ik ben ook redacteur geweest van een groot Londensch weekblad." „Nu dan moest ik het maar eens met u probeeren." „Wat probeeren?" „Om u hoofdredacteur van de „Midnight Sun" te maken". Alle onverschilligheid viel als bij tooverslag van Wain af. Hij sprong uit zijn stoel op. „Ik begrijp u niet, meneer Pickering". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6