IJMUIDEN BEGRAFENIS D. F. G. SCHILLING. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 UIT DE OMSTREKEN Enorme belangstelling. Burgemeester R. G. Rijkens spreekt aan het graf. r Onder enorme belangstelling is Maandag middag 2 uur op de Algemeene Begraaf plaats te IJmuiden ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van den heer D. F. G. Schilling, oud-wethouder van sociale zaken. Reeds lang voor het vertrek van het sterf huis hadden zich vele honderden in de om geving van het sterfhuis verzameld, waar onder zeer vele havenarbeiders en visch- lossers. Toen de kist met het stoffelijk overschot uit het huis werd gedragen, stelden de ha venarbeiders zich aan beide zijden en haie op en zagen wij, bij het passeeren van de kist, menigen robusten zeeman ee"n traan [wegpinken. Als slippendragers fungeerden eenige ha venarbeiders. Achter de baar liepen de fa milie van den overledene, eenige raadsleden, nl. de heeren Zwanenburg en Maas (R.-K.), Ten Broeke en Van der Steen (C.-H.). Ver der de partijgenoot en mederaadslid, de heer Dalmeijer en zeer vele vrienden en havenar beiders. Door de havenarbeiders werden ach ter de baar de talrijke kransen gedragen. Op de Algemeene Begraafplaats sloot het college van B. en W. zich bij den stoet aan (uitge'zonderd wethouder K. H. Tusenius, welke door een buitenlandsche reis verhin^ derd was aanwezig te zijn), verder de raads leden Vermeulen, Handgraaf,-Sluiters, Hom burg en Groene veld; de gemeentesecretaris M. K. Hofstede, hoofden van bedrijven, het. bestuur van de woningbouwvereniging--,,-Vel- sen", verschillende oud-raadsleden en hon derden belangstellenden. Bij aankomst aan de groeve woei er een flinke zuijl-^ester. storm en het was alsof de natuur zich öp dit öögenblik homogeen wil- de verklaren met den ontslapene, die zelf een stormachtig leven achter den rug heeft. Allereerst werd het woord gevoerd door burgemeester Rijkens. „Wij staan hier met een gevoel van grooten weemoed", zeide spreker. „Een goed echtge noot en vader is van de zijnen weggerukt.. Ware hij niet zoo'n vurig strijder geweest voor al wat goed was, zoo hadden wij hem zeker langer mogen bezitten. In de raadzaal en in het college van B. en W. zullen wij zijn persoonlijkheid zeer missen. Schilling was een geboren volksleider, doch de volksgunst is echter zelden blijvend. Zijn naam blijve echter in dankbare herinnering voortleven. Namens het gemeentebestuur dankte spre ker hem voor alles wat hij voor de gemeen schap heeft gedaan. Hoe ook door enkelen verguisd, wij zullen aan zijn graf een eerbie digen groet brengen voor alles wat hij deed". Spreker eindigde zijn rede met een „Rust zacht". Als tweede spreker trad naar voren de oud ste havenarbeider, de 78-jarige heer Visman, die er aan herinnerde wat de overledene voor de havenarbeiders geweest is en hetgeen hij hij voor hen bereikt had. Door enkelen werd DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. NOG STEEDS MALAISE. Het is langs den kant nog stëeds een droe vige toestand en het einde der malaise is nog niet te zien. Meer dan de helft van de trawlervloot ligt ift den hoek en slechts af en toe gaan er één of twee van de stilliggers weer eens naar zee. Alles klaagt en is in een „downe" stemming. Aan de havens is het zeer druk van werkzoekenden. Honderden ziet men iederen morgen heen en weer drentelen in de hoop een schip te kunnen krijgen. En gebeurt het dan wel eens een enkele maal dat hier of daar een mannetje noodig is, dan Vliegen allen er op af. Verscheidene zijn reeds maanden of langer zonder werk en genieten een ondersteuning welke niet voor alles toereikend is. Het ziet 'er dan ook in verschillende gezinnen niet rooskleurig uit. Ook de vrijgezellen en z.g. kostgangers hebben een harden dobber. Velen van hen zitten bij hun kostbaas tot over de ooren in de schuld en er zijn reeds gevallen, dat zij op straat gezet werden, omdat men het in het kosthuis ook niet langer vol kon houden. Dan zijn zij wel in den hooiberg van een bekend man hier ter plaatse gekropen. En met het eten loopt het voor velen ook nog al mee. Het klooster alhier schijnt, ge zien het groote aantal extra-kostgangers, een goede keuken te hebben. Toch zal dit op den duur ook geen stand kunnen houden en ook daar zullen de middelen voor dit doel wel niet onuitputtelijk zijn. Nog een andere bron van inkomsten voor IJmuide nzit zwaar verstopt. Door het slechte zomerweer is het badgastenbezoek en de stroom dagjesmenschen den laatsten tijd sterk verminderd. Kon men bijv. andere jaren op de veer- bootjes bijna geen plaats krijgen, thans varen ze bijna ledig af en aan. In de tenten op het strand en de in IJmuiden zelf hiervoor inge richte zaken is het leeg en stil en de rekening zal na afloop van het seizoen zeer-zeker niet schitterend zijn.. Ondanks al deze tegenspoed-wanhoopt-men- Je IJmuiden nog niet. Men is hier te veel aan hij verguisd, zelde spr. doch niet nadat zij eerst mede van de voordeelen door het werk van Schilling bereikt, hadden geprofiteerd. Dit stemt ons droevig. Schilling was een groot strijder en hij heeft den moeilijksten strijd mede gemaakt. Het is treurig dat hij den laatsten tijd zooveel tegenslagen heeft on dervonden, zeide spr. De sterke eik, hij is door den levensstorm gebroken. Als een, die achttien jaren met den ont slapene heeft samengewerkt op gemeentelijk politiek gebied, sprak de heer Dalmeijer, zij het ook mij vergund een kort woord tot af scheid te spreken. Wat wij allen, die, na zijn directe familieleden hem het naast stonden, verloren hebben, zal zich eerst geleidelijk aan ten volle laten beseffen. Wat zullen wij vaak moeten tasten en gissen, daar, waar hij uit rijke ervaring wist. Doch het is niet anders en ons past slechts berusting. Met Schilling dragen wij heden uit een kwart eeuw leven, een kwart eeuw strijd uit IJmuiden's eerste vijftig jaren van bestaan. Hij was een echte oude eik, knoestig en ruw van schors, maar krachtig en gezond van kern. Veel stormen zijn over dit leven heen gegaan, niet al te mild heeft de zon het be schenen en fel, te fel dikwerf was de aanval van den tegenstander. Wij allen, die dezen strijder hebben medegemaakt, weten, hoe scherp, hoe niets ontziend vaak die aanval meermalen geweest. En zoo is dan de lange weg volbracht en wij staan aan de laatste rustplaats, die tevens zijn eerste rustplaats is. Zijn plaats is steeds geweest vooraan op de bres; tot de laatste ure heeft hij gevoch ten voor wat hij 'meende, dat recht en eerlijk was. Te midden van den strijd is.hij ons ont vallen. Ginds, buiten deze palen, wacht weel de groote strijd, die leven heet en het zal geheel in zijn geest zijn, wanneer wij onze' plaats in de gelederen weer innemen en voort arbeiden aan het werk, dat zijn ge- heele leven heeft vervuld Onze Daan,' wij leggen u thans te rusten, dicht bij de plaats, waar gij in den dageraad hebt gearbeid en gestreden. En als voortaan de werkers uit de haven huiswaarts keeren, zal menig oog omhoog gaan naar deze plek, zal menig hart sneller kloppen bij de gedach te aan hem. dien wij hier heden toevertrou wen aan onze moeder-aarde. En ieder hunner zal in stilte van hem etuigen: deze was in derdaad een man! Nadat nog enke'le sprekers het woord ge voerd hadden, werden de verschillende kran sen en bloemstukken op de groeve neerge legd, waaronder wij zagen een krans van het gemeentebestuur van Velsen, van het ge meente-personeel, van de groep Schilling, van de Haven- en Transportarbeiders, van de familie Tusenius, de familie Opbergen, van „Stormvogels", van de Kampeerclub en nog vele van kinderen, familie en vrienden. Diep onder den indruk verliet men den doodenakker. deze dingen gewend. Het is altijd gegaan met ups en downs. Had men het eene gehad dan stond het andere weer voor de deur. Zooals de trawler op zee schommelt, zoo schommelt het bedrijf aan den wal ook. We hopen, dat voor IJmuiden spoedig een betere tijd moge aanbreken. IN REPARATIE. De stoomtrawler „Sumatra" IJm. 253 welke vroeger aan de inmiddels gefailleerde vis- scherij mij. „Oceaan" behoorde en door de V. E, M. werd aangekocht, wordt voor een dee'l vernieuwd. Men is reeds druk bezig het inwendige van den trawler geheel uit te breken. De stoomtrawler „Schoorl" IJm. 39 van de visscherij Mij. Petten vertrekt eerstdaags na gerepareerd te zijn, weer naar de westkust om de vischvangst uit te oefenen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" Het motorpassagiersschiep „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomv. Mij. „Neder land" met passagiers en stukgoederen van Ned. Oost-Indië wordt a.s. Woensdag 6 uur te IJmuiden en 10 uur te Amsterdam ver wacht. Het Grieksclie s.s. „Morias" is Zaterdagavond met een lading ijzererts van 6000 tons van Bona aan het Hoogovenbedrijf IJmuiden aangekomen. DE „STUYVESANT". Het passagiersstoomschip „Stuyvesant" van de K.N.S.M. met passagiers van West-Indië is gisterenmiddag 2 uur van le Havre ver trokken en wordt hedenmiddag te Amster dam verwacht. DE „CHR. HUYGENS". Het motorpassagiersschip „Chr. Huygens" van de Stoomv. Mij. vertrekt a.s. Woensdag middag 12 uur van Amsterdam en ongeveer -h-alf-vier -van IJmuiden met passagiers en stukgoederen naar Batavia. OPGELEGD. Het stoomschip „Bennekom" van de K. N. S. M., hetwelk Maandagmorgen in ballast van Hamburg arriveerde, zal naar wij vernemen voorloopig in de haven van Amsterdam wor den opgelegd. AANVARING. Bij binnenkomst op Maandagmorgen is de „Bennekom" als een gevolg van den harden Zuid-Westelijke wind met eenige meerstoe- len, staande in het buitentoeleidingskanaal tot de Noordersluis, IJmuiden in aanraking geweest, wardoor het beschermingswerk dezer stoelen werd beschadigd. Het Fransche s.s. „Daphne" is Maandag middag met een lading ijzererts van Caen vertrokken en wordt hedenmiddag aan het Hoogovenbedrijf IJmuiden verwacht. LOODSDIENST TIJDELIJK GESTAAKT. Wegens de hevigen Zuid-Wester storm werd Maandagavond gedurende één uur de loods- dienst gestaakt, zoodat geen schepen bin nen de pieren geloodst konden worden. En dit in het midden van Augustus! DE DEENSCHE POLITIEKRUISER. De Deensche politiekruiser is Maandag op- gestoomd naar Amsterdam. „KUNST NA ARBEID". De harmonievereenlging „Kunst na Arbeid" heeft in een buitengewone algemeene leden vergadering tot directeur benoemd den heer M. Kleij. AANVOER PEKELHARING. De stoomtrawler „Gorredijk" IJm. 490 kwam Maandag aan den rijksvischafslag met 34 last pekelharing. LEKKE KETEL. De stoomtrawler „Paris" IJM. 152, van de Visscherij Mij. Praxis, kwam heden -met een lekke ketel binnen. In vier dagen, welke de „Paris" heeft kun nen visschen is nog f 1500 besomd. MOTOR-ONGEVAL. Maandagmiddag wilde de heer G. P. een motor met zijspan berijden. Hoewel hij een goed motorrijder is, was hij toch niet met het rijden -met een zijspan op de hoogte. De gevolgen bleven niet uit. In de Maar ten van Heemskerkstraat reed hij de stoep op tegen een woning aan waardoor een glas ruit verbrijzeld werd, terwijl de motor met kracht tegen een lantaarnpaal tot stilstand kwam. De lantaarnpaal werd evenals de zij span ernstig beschadigd, terwijl de bestuur der eenige lichte verwondingen opliep. SCHEEPSVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen. 16 Augustus: Duitsch, Astarte, Bremen. Duitsch, Eisenech, Hamburg. Duitsch, Norburg, Wotte Zee. 17 Augustus: Ned., Klipfontein, Hamburg. Ned., Rhea, Hamburg. Ned., Brion, Bordeaux. Engelsch, Stanislas, Leith. Ned., Bennekom, Hamburg. Duitsch, Rhein, Hamburg. Ned., Texelstroom, Bristol. Ned., Jaarstroom, Liverpool. Zweedsch, Embla, Gefle. Deensche politiekruiser, Islands Falk, Noordzee. Vertrokken schepen: 17 Augustus: Ned. onderzeeboot1 O 12, den Helder, Engelsch, Queenworth, New-Castle. Duitsch, Edmund, Halm. Memel. Zweedsch, Amazone, Antwerpen. NAGEKOMEN BESOMMINGEN 17 AUG. 1931. Manden Trawlers 800 O.N. 86 5076. 850 A.C. 251 5572. - 380 Mary f 2353. 100 Paris 1573, 360 Holland 4 f 2785. 125 Izabel 2236. 9 loggers: KW 65 f 536. KW 24 568. KW 178 599. KW 169 588, KW 44 f 744, KW 33 f 464, KW 124 557, KW 151 888, KW 163 607. BESOMMINGEN 18 AUG. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 13 trawlers en 1 kotter. De besom mingen waren: Manden Trawlers 270 Ro 16. Betje 6500. 290 Derika 8 1600. Ommering 4400. John Brown 2800. Martha 1800. Gezina Catherina 1700. Rijnstroom 2100. En Avant 2400. Johanna Maria 1800. Oostzee 2400. Olympia 1900. Limburgia 2900. St. Theresia 630. 490 430 125 170 160 370 125 120 300 450 100 Deensche kotter: S 114 320. TaTbot per K.G. f 1.80—f 1.20 Gr Jet per 50 K.G. f 70—f 30. Tongen per K.G. f 3—f 2.25. Zet-schol per 50 K.G. f. 38f 30. Kleine schol per 50 K.G. f 36—f 35. Schar per 50 K.G. f 13.50 Rog per 20 stuks f 25 Vleet per stuk f 4f 2.40 Pieterman en poon per 50 K.G. f 8f 4.80 Groote schelvisch per 50 K.G. f 33. Middelschelpisch per 50 K.G. f 31f 21. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 16 f 9.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 8.50f 3. Kabeljauw per 125 K.G. f 72f 45. Gullen per 50 K.G. f 19—f 2.60. Leng per stuk f 0.75f 0.50. Heilbot per K.G. f 1.60. Wijting per 50 K.G. f 5.50—f 2.80. Koolvisch per stuk f 0.20. Makreel per 50 K.G. f 18—f 12. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE STEUNREGELING. Geachte Redactie, Een persbericht waarin mededeeling wordt gedaan over de invoering van de veranderde steunregeling, noopt mij tot het vragen van een kleine plaatsruimte in uw blad. Als behoorende tot één der raadsleden, die zich bok verwonderd heeft over den gang van zaken hierbij meen ik hier dan ook ten sterkste tegen te moeten opkomen. De opvatting van meer raadsleden, ook yan niet-sociaal-democraten, was toch, dat, toen de voorwaarden waarop het Rijk subsi die wenschté"te "geven, vóifedig bekend zou den zijn, de Raad zou beslissen of deze zou den moeten worden aanvaard. Ik grond mijn meening op het volgende: In de raadsvergadering van 26 Mei j.l. waarin een voorstel tot verhooging van de uitkeering aan de orde kwam. is een voor stel van den burgemeester, om meer Rijks- steun aan te vragen en over de voorstellen tot verhooging niet verder te spreken, aan genomen. Hierop gronden waarschijnlijk B. en W. hun meening, dat de Raad al een beslissing heeft genomen. Ik wil er evenwel op wijzen, dat ik na mens de Scc.-Dem. fractie op dit punt ben teruggekomen en de volgende pertinente vraag heb gesteld, welke men kan vinden op blz. 220 van het officieel Raadsverslag van die zitting. Men kan daar lezen: „De heer Visser vraagt of uit de mede deeling van den voorzitter, dat de voor waarden van het Rijk aan den Raad zullen worden medegedeeld, moet worden opgemaakt, dat naar de opvatting van den voorzitter, de Raad reeds bij voor baat zou hebben beslist, dat alle voor waarden, die het Rijk zal stellen, welke die ook mochten zijn, zullen worden ge accepteerd". De voorzitter antwoordt ontkennend: „Dat zal de Raad zelf moeten beslissen". Wij trokken hieruit en m.i. zeer terecht, de conclusie, dat den Raad de regeling ter b- spreking was toegezonden en stonden ver baasd, dat, zelfs zonder overleg met de com missie van uitvoering, laat staan de com missie van Advies uit de vakbeweging, door B. en W. aan den directeur van Maatschap pelijk hulpbetoon bevel was gegeven om de regeling in te voeren. Moet ik hier nog veel aan toevoegen? Ik meen van niet. Het zou mij te ver voeren om over den inhoud van de regeling te gaan schrijven. Ter gelegener tijd zal dit nog wel gebeuren. Het was mijn bedoeling in het licht te stellen, op welke manier men de zaak der werkloozen niet moet oplossen en mijn stem te laten hooren tegen de manier die B. en W. hebben gevolgd. W. F. VISSER. VELSEN NED. BIJBELGENOOTSCHAP. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te Wijk aan Zee zal een propaganda- avond gehouden worden ten voordeele van het Ned. Bijbelgenootschap, waar Ds. J. A. L. Hoving, Herv. Predikant van Wijk aan Zee en Duin, het woord zal voeren. Na afloop van de samenkomst in de kerk zal een tentoonstelling gehouden worden van de voornaamste uitgaven van het Bijbel genootschap in de consistorie-kamer. HARMONIE „DE EENDRACHT" De harmonievereeniging „De Eendracht" heeft bij het concours te Heer bij Maas tricht behalve een eersten prijs ook den 2e eere prijs behaald. GEMEENTERAAD. Maandagavond vergaderde de gemeente raad. Afwezig waren de heeren K. H. Tuse nius, wethouder en S. Baarda. Te 7 uur opende de voorzitter, burgemees ter R. G. Rijkens, de vergadering. Staande hoorden de aanwezigen de woorden aan van den voorzitter, die den ontslapen oud-wet houder D. F. G. Schilling herdacht. „Sedert onze laatste raadszitting is van ons heenge gaan ons medelid den heer Schilling" zei spreker. „Deze middag heb ik bij de groeve al woorden van deelneming gesproken en acht het niet noodig in herhaling te treden. Ik stel u daarom voor eenige oogenblikken van stilte in acht te nemen ter eere der na gedachtenis van den overledene. Mede ten teeken van rouw schors ik deze openbare vergadering en ga over in besloten zitting. BEVERWIJK MANNENKOOR „ZANGLUST". Ter viering van het 1ste lustrum organi seert bovengenoemde vereeniging een zang festival op Zondag 6 September op het feest terrein, achter het Kennemer Theater. Dan ontvangt de jubileerende vereeniging als gasten het bekende Duitsche Quartett Ver- ein. „Rheingold", uit Oberhausen, bekend op nationale en internationale concoursen. De Duitschers zullen reeds 20 Aug. pl.m. 4 uur te Beverwijk arriveeren. 's Avonds wordt door hen een concert gegeven in de K. S. A. te Beverwijk, Maandagavond daar opvolgend, dus op 31 Augustus in het Kennemer Thea ter aan de Zeestraat. Verschillende dagen vertoeven de Duitsche gasten in Beverwijk om de verschillende bezienswaardigheden te bezichtigen. BLOEMENDAAL CONCERT. Het programma van het Concert op Woensdag 19 Augustus ten 8 uur n.m. in het Bloemendaalsche Bosch, door de H.O.V. te geven onder leiding van Marinus Adam, luidt: 1. Einleitung 3e act aus der Oper „Lohengrin" R. Wagnèr 2. Scènes „Pittoresques" J. Massenet a. March, b. Air de Ballet, c. Angelus, d. Féte Bohème, 3. Wein, Weib und Gesang (Walzer) J. Strauss 4. Fant. aus der Oper „Lohengrin R. Wagner Pauze. 5. Ouverture „Mignon" A. Thomas 6. Humoreske A. Dvörék 7. Fant. dc l'Opera „La Tosca" G. Puccini HEEMSTEDE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad der gemeente Heemstede gehouden op Don derdag 20 Augustus 1931 des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 30 Juli 1931. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling bouw- en woning verordening 4. Verlichting torenuurwerk op Valkehbur- gerplein. 5. Vaststelling verordening presentiegeld voor leden van raadscommissiën. 6. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring. 7. Straatnamen. 8. Ontheffing kohieren Plaatselijke In komstenbelasting en beslissing op reclames. PRESENTIEGELDEN VOOR RAADSCOM- MISSIëN. B. en W. stellen voor te bepalen, dat aan de voorzitters en leden van de afdeelingen van den Raad en van de raadscommissiën bedoeld in deartikelen 60, 63 en 197 der Ge meentewet, behalve aan den Burgemeester, voortaan voor het bijwonen van de vergade ringen dier commissiën een presentiegeld van f5 per vergadering zal worden toege kend. ONBEWOONBAARVER KLARING PERCEELEN. B. en W. stellen voor de woningen Leid- schevaartweg nos. 33 en 35 kadastraal be kend gemeente Heemstede Sectie B nos. 1538 en 1539. onbewoonbaar te verklaren: Te gelasten dat deze woningen moeten zijn ontruimd binnen den termijn van 4 maanden te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken, of dit besluit is gehandhaafd. STRAATNADIEN. B. en W. stellen den raad voor aan de wegen gelegen ten Zuiden van de Zandvoort- schelaan, op het plan van Uitbreiding der gemeente voorkomende onder de nos. 18. 19 20. 21, 22, 23 en 24 de volgende namen te geven 18. Alberdingk Thijmlaan. 19. Willem Kloosiaan. 20. 24 Frederik van Eedenplein. 21. Herman Heijermanslaan. 22. P. C. Boutenskade. 23. Jacques Perklaan. JAARVERGADERING VAN H. B. C." Maandagavond hield de voctbalvereeni- ging „H. B. C." een zeer druk bezochte jaar vergadering. In October 1932 bestaat de ver eeniging 30 jaar, dit jubileum zal feestelijk herdacht worden. Hiervoor kreeg 't bestuur een volmacht om een en ander voor te be reiden. waarvoor de vergadering een som be schikbaar stelde. Voor een aantal Zondagen is een terrein op het Sportpark aan den Meerweg gehuurd. Het jaarverslag getuigde van een gunstig vereen igingsleven Hetverslag vim den penningmeester wees een klein batig saldo aan. Aan den penningmeester en den admini strateur werd dank gebracht- De aftredende bestuursleden werden her kozen. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Vrijdag 21 Augus tus a.s. des namiddags te 2 uur. Aan de orde zal worden gesteld: Voorstel inzake beschikbaarstelling van gel den voor schooibouw: behandeling van aan vragen van ryksvoorschotten krachtens de landarbeiderswet; voorstel om voorloopig af te zien van de instelling van een medisch- hygiënisch schooltoezicht op de openbare en bijzondere lagere scholen in deze gemeente en voorstel inzake de uitbreiding van het buizennet van de provinciale waterleiding. OPGERICHT. Te Nieuw Vennep is opgericht een Arbei- ders-Reisvereeniging, genaamd „Ons Genoe gen", met een flink aantal leden. Besloten werd nog deze maand een autotocht te or- ganiseeren. KONINGINNEFEEST Door de Oranjevereeniging „Hoofddorp" ls voor de aldaar op Dinsdag 1 September a.s. te houden feestelijkheden ter viering van den verjaardag van de koningin het vol gend programma samengesteld: 's morgens 9 uur aubade op het marktplein: in den voor middag kinderfeesten en in den namiddag volksspelen en korfbalwedstrijd op het con- coursterrein; 's avonds muziek op het markt plein en na afloop schitterend vuurwerk op de geniesluis. OVER BOORD GEVALLEN Maandag had een 7-jarig meisje, dat zich op het dek bevond van een in de Ringvaart nabij den Spaamwouderweg alhier passee- rend vaartuig en door een hevigen rukwind niet meer op de been kon blijven, 't ongeluk over boord te vallen. De schipper, die het on geluk spoedig bemerkte, had de tegenwoor digheid van geest direct in de roeiboot te springen en mocht het genoegen smaken zijn dochtertje, dat reeds eenige meters van het schip was afgedreven, behouden weder aan boord te brengen. VREEMDE ARBEIDERS IN ARREST Te Hoofddorp werden gisteren twee vreem de arbeiders aangehouden, die zoodanig on der den invloed van sterken drank verkeer den, dat het in het belang van de openbare orde en veiligheid noodzakelijk werd geacht om ze van den weg te verwijderen en ter ont nuchtering in het arrestantenlokaal op te sluiten. Proces-verbaal werd tegen hen opgemaakt wegens openbare dronkenschap, terwijl een hunner bovendien nog „op de bon" werd ge zet wegens het opgeven van een valschen naam. BOTSING Maandag kwamen op den Hoofdweg in Haarlemmermeer twee luxe-auto's met elkaar in botsing, vermoedelijk doordat een der chauffeurs niet voldoende uitweek. Een der motorrijtuigen werd deerlijk gehavend en moest naar een garage worden gesleept. De bestuurders kwamen met den schrik vrij. DE KORENBOUW In den Haarlemmermeerpolder zal dit jaar de korenbouw wel niet vroeg afgeloopen zijn, omdat een groot aantal hektaren met ver schillende gewassen enkele weken later be zaaid zijn dan voorgaande jaren, waardoor hier en daar het koren nog niet geheel rijp en eerst over een paar weken zal kunnen wor den gemaald. Toch is men ondanks de regenbuien in dezen polder overal druk bezig om het graan, dat reeds gemaaid kon worden, op hokken en schelven te zetten. Een of meer landbouwers hadden ditmaal ook het graan zelfs op rui ters gezet, hetgeen we Hets ongewoons is, om dat ruiters gewoonlijk alleen maar voor de; erwten plegen te .worden gebruikt.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9