IJMUIDEN HET FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN i Aspirin HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1931 UIT DE OMSTREKEN Zijn positie en ontwikkeling in de toekomst. Een pensioen aan ouden van dagen? r Nu er weer wat meer -booten in de vaart komen en de werkloosheid dus eenigszins -afneeemt, is de tijd gekomen om de positie van het Fonds eens te beschouwen en na te gaan, langs welke lijnen het zioh in de toe komst zou kunnen ontwikkelen, wordt in het orgaan van de IJmuider Federatie geschre- vVen: Het blad vervolgt: „Over de zeven eerste maanden van dit 3aar werd pl.m. f 88.000 alleen aan uitkee- ring -bij werkloosheid betaald. Het behoeft dus geen betoog dat gegeven de zeer sterke daling der' inkomsten door het op leggen der schepen (7 maanden 1929 f 54.500; ,7 maanden 1931 f 38000) en den grooten achterstand in het betalen der bijdragen de reserve wegsmolt als sneeuw voor de zon. Gelukkig begonnen wij -het jaar met een potje van dik f 86.000. Toch was de Raad van Beheer d.d. 1 Juni verplicht de uit- keeringen bij werkloosheid met 50 pet. te verminderen, terwijl algeheele stopzetting in jde naaste toekomst dreigde. iDe maatregelen toen onmiddellijk door het Hoofdbestuur van den Centralen Bond genomen, behoedden onze 1200 leden zeelieden waarvan het overgroote meerendeel nog niet bij de kas was aangesloten, voor groote moei lijkheden. Nu gingen allen onmiddellijk over met volle rechten op de werkloozenkas van den Bond en ontvingen daarboven de halve uitkeering van het Fonds en was men er ibeter aan toe dan voordien het geval was. Tot algeheele stopzetting is het achter niet gekomen en zal het zoo er geen buitengewone dingen ge-beuren ook dit jaar niet komen. De uitkeeringen zijn n.l. zoo sterk teruggeloopen (pl.m. f 350 per week) dat zelfs van de tegenwoordig geringe ankom'sten die trouwens nu ook weer wat op zullen loopen eenige nieuwe reserve ge kweekt kan worden. Wij zijn dus -door het diepste punt heen, anaar het werd ook meer dan tijd. Er zijn momenten geweest, dat er feitelijk geen 'contant geld beschikbaar was en -bij het Centraal Administratie Bureau een paar duizend gulden in voorschot moest worden opgenomen op nog af te rekenen bijdra gen. Maar Koe zal dè toestand het volgend Baar zijn? Het is niet aan te nemen dat op 1 Januari 1932 alle schepen in de vaart zijn. Ook dan nog zal o.i. vrij groote werkloos heid heerschen. Allen die dus dan werkloos zijn zullen weer gezamenlijk een beroep doen op het Fonds en het is zeer de vraag of de in de nu nog resteerende vijf maan den, te kweeken reserve toereikend zal zijn om deze hernieuwde aanval te weerstaan. Verder hangt alles natuurlijk af van den gang van zaken in de naaste toekomst. Krijgt het bedrijf in 1932 een zelfde crisis te door staan, dan zal het Fonds maar ieder be grijpen kan, ernstige -tijden hebben door te maken. Onze indruk is echter, dat het zoo "erg als in 1931 het geval was, niet zal zijn. In dat geval is het wellicht mogelijk de thans -bestaande uitkeeringen het geheele gaar te handhaven. Niet onwaarschijnlijk zal dat in het -begin van 1932 financieele moei lijkheden meebrengen en zal een leening on vermijdelijk zijn, echter over het geheele jaar genomen zal deze last door het Fonds wel !te dragen zijn. Wij gelooven dus dat wij mét de tegen woordige uitkeering de crisisperiode wel door komen. Vijf en tachtig procent der opvaren den is georganiseerd en heeft dus bij werk loosheid naast de uitkeering uit het Fonds de kasuitkeering van den bond. Hun toestand Is dus ook nu nog beduidend beter dan die van arbeiders in andere 'bedrijven, die uit sluitend op de veel te lage kasuitkeeringen zijn aangewezen. En de vijftien procent onge organiseerden doen goed zich zoo spoedig mogelijk aan te sluiten. Willen wij nu weten hoe het Fonds zich in Üe verdere toekomst zou kunnen ontwikkelen dan dienen wij even na te gaan hoe het fonds op 1 Juni 1931 er vpor zou hebben gestaan als van den beginne af de tegenwoor dige uitkeering plaats had gevonden. Uitgekeerd werd bij werkloosheid' 1927 f 10.976.55 1928 34.226.45 1929 35.115.11 1930 74.205.75 1931 77.000.— (Jan.—Mei). Totaal f 231.523.86 Hieruit volgt, dat indien de tegenwoordi ge uitkeering van den beginne af had ge golden. het Fonds op 1 Juni 1931 .pl.m. -f 115.000 rijker zou zijn geweest dan nu het geval was. En zoo zal het In de toekomst zijn, hetgeen dan ook, gezien de opgedane ervaring, hard noodig zal wezen. Er is van fondsvorming, van het bijeenbrengen van een flink algemeen reservekapitaal nog geen sprake. Als een huismoeder haar weekloon, zoo geven wij d'emaandelijks ontvangen gel den thans uit, steeds vol zorg en ongeduld wachtend op de eerstvolgende afdracht. Dit moet verbeteren en dit zal ook in de toekomst verbeteren. Er zal een zeker stam kapitaal bijeengebracht moeten worden. Door deze kapitaalvorming zal een andere, reeds lang gekoesterde sociale wensch bin nen den kring der bereikbare mogelijkheden komen n.l. de bereikbare pensioeneering van oude kameraden. Er zijn er van 72 jaar op de vloot, die hun oude afgebeulde lichaam nog maar voortslepen om vrij van armenzorg en bedeeling te kunnen blijven. Dit is een schan daal en hoe eer hoe beter moet voor deze menschen iets gedaan worden. Wij zijn ten volle doordrongen van de groote organisato- rische. administratieve en vooral financieele moeilijkheden hieraan verbonden. Wij weten dat wat door ons op het gebied van werk lozen- en ziekenverzorging is gedaan, kin derspel is vergeleken bij de moeilijkheden aan het pensioeneeringsvraagstuk verbonden. Bekwame technische hulp is echter te ver krijgen; administratieve ervaring hebben wij reeds in zekere mate opgedaan en een groote hoeveelheid administratieve gegevens betreffende de samenstelling van het vloot- personeel staat thans ter onzer beschikking. Zoo zien wij de ontwikkeling van het Fonds in de toekomst. Dank zij de zelfbeperking door de leiding van het Fonds zich opgelegd, dank zij het voorzichtig en koel beredeneeren van alle mogelijkheden, zullen wij deze voor de op varenden zoo nuttig gebleken instelling arm maar in wezen ongehavend door de crisis heen halen, om daarna met volle kracht en groot vertrouwen de verdere uitbouw en ont wikkeling ter hand te nemen. Wij herhalen wat wij ook reeds vroeger vaststelden: in geheel Nederland 'bestaat een dergelijke instelling niet. Er bestaan vele fondsen, maar bijna overal betalen de ar beiders daaraan belangrijke bijdragen en overal is hun medezeggingschap gering, zoo niet gelijk nihil. Hier wordt het Fonds geheel en uitsluitend in stand gehouden door bijdragen van de reeders; van de gages der zeelieden is nog nooit één enkele cent voor dit doel afge houden en niettemin berust leiding en be heer van dit Fonds, -mits men zich houdt aan statuten en reglementen, geheel bij de twee bona-fide vakorganisaties in het be drijf. STEUNREGELING. Naar wij vernemen zijn Dinsdagavond de vakcentral-en in gecombineerde vergadering bijeen geweest inzake de -bespreking der quaestie van de ingevoerde rijkssteunrege ling. Daar men nog niet tot resultaten kon komen om één gedragslijn vast te stellen, is besloten om ieder in eigen kring deze zaak nog nader onder de oogen te zien en daar na de zaak weer in gecombineerde vergade ring te behandelen. CRISIS IN HET VISSCHERIJ- B EDRIJF. DE HARINGVISSCHERS. Zooals wij reeds berichtten zou een buiten gewone algemeene ledenvergadering van de reedersvereeniging van de Nederlandsche haringvisscherij gehouden worden, teneinde den toestand, waarin het haringvisscherijbe- drijf verkeert, onder d-e oogen te zien. In deze vergadering welke gepresideerd werd -door den heer W. Richter Uitdenbo- gaardt, werd het hoofdbestuur opgedragen bij de regeering aan te dringen op het over nemen van het risico, voortvloeiend uit den export van Hollandsche haring naar Duitsch- land. In de plaatselijke reedersvereenigingen te Vlaardingen, Katwijk aan Zee en Schevenin- gen zullen plannen besproken worden om trent vermindering van het aantal netten, waarmede gevischt wordt, het vaststellen van minimum-prijzen en vernietiging van haring ■beneden een zekeren prijs, waarna opnieuw een algemeene ledenvergadering belegd zal worden. SCHEEPVAARTNIEUWS Binnengekomen schepen. 18 Augustus: Duitsch, Haparanda, Björko. Ned., Pluto, Copenhagen. Dutsch, Tenneriffe, Bremen. Ned., Stuyvesant, West-Indië. Duitsch, Japix, Kewy. Noorsch, Enid, Mesane. Fransch, Daphne, Caen. Ned., Peseus, Copenhagen. Ned. Onderzeeër O 12, Noordzee. Vertrokken schepen: 18 Augustus: Ned., Vecht, Ramö. Duitsch, Rose, Rotterdam. Ned., Ulysseus, Hamburg. Ned., Willy, Goole. Engelsch, Rocio, Rotterdam. Engelsche motor, Petrelfa, Sheerness. Engelsch, Stock Force, Methil. Zweedsch, Dafnar Brat, Rotterdam. Italiaansche opleidingschepen: Cristofore Columbo, Kiel. Vespucci, Kiel. Zweedsch, Ludwig, Einden. Ned., Soemba, Antwerpen. Duitsch, Astarte, Bremen. Ned., Rijnstroom, Hull. Duitsch, Eisenach, Antwerpen. Noorsch, Bratholm, Delfzijl. Engelsch, Lawerock, Londen. Ned., Boskoop, Hamburg. Ned., Lingestroom, Londen. Engelsch, Stanislas, Leith. SCHEEPVAARTNIEUWS. Na haar lading papierhout aan de Papier fabriek te Velsen te hebben gelost is het En gelsche stoomschip „Rocio" Dinsdagmorgen in ballast naar Rotterdam vertrokken. DE „STUYVESANT". Het Ned. passagiersstoomschip „Stuyve sant" is Dinsdagmiddag met passagiers en stukgoederen van West-Indië 'te IJmui- den aangekomen en opgevaren naar Am sterdam. Het Grieksche stoomschip „Polymnia" het welk den 8sten Augustus van Nicolaieff met een lading ijzererts van ongeveer 8000 tons aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden ar riveerde is Dinsdagmorgen met de lossing Karer lading gereed gekomen en is daarna INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Vandaag heet en droog, m°r9en misschien Daarom ook in den zomer nooit zonder Aspirin-fabletten. jeenig op de wereld naar Amsterdam opgevaren om bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij eenige reparaties uit te voeren. Het Fransche stoomschip „Daphne" is Dinsdagavond met een lading ijzererts van Caen aan het Hoogovenbedrijf te IJmiuden aangekomen. VERTREK ITALIAANSCHE OPLEIDINGS SCHEPEN. Na een vierdaagsch verblijf in de Amster damsche haven zijn de Italiaansche oplei dingsschepen „Christofore Columbo" er „Vespucci", Dinsdagmiddag wederom ver trokken met bestemming Kiel. Het Duitsche motorpassagiersschip „Gali- cia" is Woensdagmorgen met passagiers en stukgoederen van West-Indië te IJmuiden aangekomen en opgest'oomdi .naar Amster dam, FEESTAVOND DER ARBEIDERS IN HET VISSCHERIJ- EN TRANSPORTBEDRIJF. Hedenavond hield de IJmuider federatie van arbeiders in het visscherij- en transport bedrijf een propaganda-feestavond in Thalia. De heer G. Blaas, voorzitter van de fede ratie opende met een kort woord, en heette daarbij alle aanwekigen van harte welkom. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer Joh. Brautigam, voorzitter van den Central-en Bond van transportarbeiders. Het lijkt eenigszins vreemd, zoo begon de spreker, dat de IJmuider Federatie, in dezen tijd van malaise een feestavond organiseert. Velen van de aanwezigen zullen de misère van dezen tijd aan den lijve ondervinden. Maar zulke tijden van ernstige crisis hebben de volken meer dan eens geteisterd. En steeds drukt het lot zwaar op -d-e arbeiders. Wan neer de handel stil lag en de verschillende bedrijven niet meer produceerden, waren de arbeiders tot werkloosheid gedoemd. En wat was dan hun lot! Eerst verpandden zij on geveer allesc wat zij bezaten en waren zij ten einde raad, dan klopten zij bij het bur gerlijk armbestuur aan. Wanneer de armen- vader bij zijn bezoek aan den werklooze, daar nog een zweem van welstand aantrof, bleef de ondersteuning geheel uit. Was het gezin aan de diepste armoede ten prooi dan bestond de gift uit een uitkeering van enkele gul dens per week, met 3 a 4 brooden en een halve huur-bon. In 1908 gaf de stad Rotter dam f 60.000 per jaar aan ondersteuning uit, terwijl nu in dezelfde stad f 200.000 per week aan ondersteuning wordt uitgekeerd. Hoe komt dat nu? Daardoor, dat de arbeiders begrepen hebben dat zij zich moesten organi- seeren, om zoodoende sterk te staan tegen over den werkgever en het kapitalisme. In dezen tijd van rationalisatie, welke men beter den tijd van mechanisatie kan noe men, vervolgde de spreker, wil men de op lossing vinden door den levensstandaard dei- arbeiders op lager peil te brengen. Dus lan ger arbeidsduur en lager loonen. Reeds in den oorlogstijd wisten de bestuur ders dat de eenige kracht van de arbeiders was een machtige organisatie en hebben zij, om tot dat doel te komen, al hun krachten gegeven. Hoewel nog tal van arbeiders niet bij den bond zijn aangesloten, telt de Cen trale Bond nu toch meer dan 35000 leden. En hoe staat het nu te IJmuiden! Door verschil van inzicht was er oneenigheid in de fede ratie ontstaan. Maar gedurende een jaar is men tot een vergelijk gekomen en bestaat er bij de partij geen verdeeldheid meer. Dit is de IJmuider federatie zeer ten goede geko men en is er zoodoende reden om een feest avond te' houden, aldus eindigde de spr. De vlotte rede werd door het publiek met een daverend applaus beloond. Daarna voerde de arbeiders tooneelver- eeniging P. A. L. V. U. (Proletariërs Aller Landen Vereenigt U) op het anti-oorlogsstuk „Baanbrekers". In dit tooneelstuk wordt het gezin van de weduwe Nadia geschetst, die met haar drie zoons in een Russisch dorp in vrede leeft, nadat haar man in den oorlog tegen Japan gesneuveld is. Als vriendin des huizes komt daar de dochter van den Starost (burge meester). Wanneer de wereldoorlog is uit gebroken, worden de drie zoons opgeroepen om onder de wapenen te dienen en blijft de oude moeder alleen achter. Zij wordt ge steund door de liefde' van Olga, Starost's dochter. In het tweede bedrijf speelt Maxin Karganows een groot industrieel, thans com mandant van het onder militair bevel staand dorpje, de hoofdrol. Hij wil den Starost die de legergelden voor zichzelf heeft gebruikt, uit zijn financieele moeilijkheid helpen, wan neer deze zijn dochter prest, hem te trouwen. Olga echter bemint Boris, den oudsten zoon van moeder Nadia. Wanneer Boris tijdelijk in zijn dorp weerkeert en beleedigende woor den over den Czaar tot de soldaten spreekt wordt hij gefusileerd. Dit is de aanleiding tot den opstand in het dorp. Maxim wordt door de soldaten vermoord. De twee zoons van moeder Nadia komen weer terug. De jongste echter verminkt. Na den oorlog keert de rust in de woning van moeder Nadia terug en zullen de twee overgebleven zoons ge steund door Olga, trachten de taak van Boris over te nemen door samen te strijden voor een maatschappij, verlost van het mensch- onteerende „Militairisme". Hierbij een woord van hulde aan de mede spelenden. Zij waren allen zeer rolvast en lieten vaak een zeer mooi samenspel zien. PA.L.V.U. heeft de leden een mooien avond bezorgd, waaraan ieder met waardee ring zal terugdenken. Het daverend applaus was dan ook ten volle verdiend. TURNVEREENIGING IJMUIDEN. Men schrijft ons; De derde ontmoeting in de athletiek- competitie zal voor de dames plaats vinden op Donderdag 20 Augustus op het gemeen telijk sportveld aan de Kleverlaan te Haarlem. i BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 8 trawlers, 2 kotters en 6 loggers. De besommingen waren: Manden trawlers 450 Ewald f 4300 375 Derika 7 f 3800 550 IJsselmond f 3900 85 Delftland f 1200 415 Bergen f 3400 Alkmaar f 3300 Samen f 11700, (over&v-nomen door de Bergen). 400 Maria f 3800 550 Clara Nico f 3400 Loggers: Ro 1 f 490; KW 130 f850. Kotters: E 268 f1000. E 281 f635, E 45 f550, FN 3 f660, O. 218 f580. O. 65 f700. Tevens voerde de H. C. 144 1385 kisten versche haring aan, die per stuk f7f3.70 per kist opbrachten. Totaal opbrengst f 7800. GEDENKSTEEN D. F. G. SCHILLING. Naar wij vernemen bestaat bijde haven arbeiders het voornemen een gedenksteen te plaatsen op het graf van wijlen den heer D. F. G. Schilling, oud-wethouder van sociale zaken. Om tot dit doel te geraken is men bezig inteekenlijsten te laten circuieeren. waarop reeds zeer druk en voor een groot bedrag geteekend is. Op verzoek van de havenarbeiders heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren D. Deutekom, G. Bunte, W. Nat en J. Guit, teneinde de ingekomen gelden en uitgaven te controleeren. Van de gezamenlijke kampeerders op het zeestrand te IJmuiden werd reeds een bedrag van f 43.43 aan de havenarbeiders ter hand gesteld. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.65f 1.35. Griet per 50 kilo f 70f 30. Tongen per kilo f 3.10f 2.45. Zetschol per 50 kilo f 45f 37. KI. Schol per 50 kilo f 36—f 540. Bot per 50 kilo f 11.—f 2.80. Schar per 50 kilo f 13.50—f 11. Vleet per stuk f 5f 2.30. Pieterman en poon per 50 kilo f 30f 2.90. Groote scnelvisch per 50 kilo f 43f 37. Middelschelvisch oer 50 kilo f 32.50f 28. KI. midichelvisch p. 50 kilo f 16.50—f 13.50. Kleine schelvisch per 50 kilo f 9.10f 3. Kabeljauw per 125 Kilo f 73f 56. Gullen per 50 kilo f 18—f 2.40. Leng per stuk f 1.10f 0.40 Heilbot per kilo f 1.60. Wijting per 50 kilo f 8.f 2.40 Koolvisch per stuk f 0.80f 0.50. Makreel per 50 kilo f 21f 13,50. \fersche haring per mand f 7f 3.70. NAAR DE HARINGVISSCHERIJ De stoomtrawlers Gorredijk IJm. 490 en de Victor IJm. 149, beide van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij, vertrekken naai de haringvisscherij. NAAR EN VAN DE WESTKUST. De motortrawler Betje Ro. 16 van de vïs- scherijmaatschappij Piscator vertrekt weer naar de Westkust om de vischvangst te be oefenen, terwijl de Bergen LJm. 16 van de visscherij maatschappij Petten daarvandaan komt met een besomming van f8400. Voor de vande Alkmaar IJm. 31 meegebrachte visch werd f330 besomd. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawlers Neptunus IJm. 87 van de heeren Blok en Versluys en Zaanstroom I van de visscherij maatschappij Zaan stroom vertrekken heden na geruimen tijd opgelegd geweest te zijn, weer naar zee om de vischvangst te beoefenen. HERDERSHOND GEVONDEN. De waarnemend commissaris van politie te IJmuiden gem. Velsen deelt mede, dat zich aan zijn bureau bevindt een herders hond, de waarschijnlijk aan een inwoner van IJmuiden, gem. Velsen, toebehoort en blijkbaar van elders afkomstig is. Belang hebbenden gelieven zich voor nadere in lichtingen zoo spoedig mogelijk te vervoe gen aan het bureau van politie Willems plein, IJmuiden. WEDERSPANNIGHEID. In den afgeloopen nacht is door twee be ambten van de halpolitie ter zake openbare dronkenschap en wederspannigheid een Duitseher L. genaamd aan het politiebureau gebracht. Hij werd in arrest gesteld en na verhoor hedenmorgen door den waarne mend commissaris van politie op vrije voe ten gesteld. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ONGEVAL OP DEN TRAWLER „DERIKA IV". WAT MOET MEN DOEN ALS DE KETEL LEK IS? Geachte Redactie, In uw blad heb ik een en ander over het ongeval met den machinist van de „Derika IV" gelezen en hieruit opgemaakt, dat de machinist Brouwer gepoogd heeft een lek ken vlampijp zoo spoedig mogelijk te ver helpen, teneinde de visscherij weer te kun nen voortzetten. Als machinekamerpersoneel weten wij hoe gevaarlijk het is om lekke pijpen af te stop pen en dat het leven er wel mede gemoeid kan zijn. Het beste is om in geval van lekkage aan of in de ketel die ketel leeg te spuien en eenigszins af te laten koelen. Men is dan wel is waar een-klein etmaal kwijt, waarin niet gevischt kan worden, maar men kan beter en vooral veiliger de reparatie verrich ten. Maar wij weten wel hoe het op zee gaat; heeft men oen lekke ketel, dan wordt de schipper gewaarschuwd of hij halen wil, omdat er gestopt moet worden. Nu is het wei geen voordeel voor de reederij als een schip, zooals men dit noemt, moet drijven, maar nood breekt wet. In zulke gevallen wordt nog wel eens overlegd om het on geval spoedig te verhelpen en gaat men b.v. als het vuur getrokken is eenige planken over ae roosters leggen, om eerst eens achterin te kijken of men er goed bij kan komen. Is dit. mogelijk, dan wordt het wel eens met stoom geprobeerd en in enkele gevallen kan men wel eens geluk hebben en spoedig klaar zijn, doch in yele gevallen mislukt het, Het is daarom een dringende noodzakelijk heid de ketel af te spuien. De machinist Brouwer heeft nu nog het geluk gehad, dat de schipper direct bij hem was om hulp te verleenen. anders had het hem zeker zijn leven gekost, want hij zou levend verbrand zijn. Er zijn helaas reeders genoeg die boos zijn omdat hun schip een tijd heeft moeten drij ven, doch als een trawler naar huis moet met een gewonden machinist, is ae reeder meer tijd kwijt. Men is zoo gauw geneigd om aan den wal •het verwijt te doen „heb je daarvoor moeten drijven?", doch als de reeders er van over tuigd waren, voor welke groote gevaren cle machinist dikwijls komt te staan, zou men toch zeker wel anders denken. U dankend voor de plaatsing. H. SANTPOORT WINKELSLUITING. B. en W. van Velsen hebben voor de win kels in de ai'deeling Santpoort op 2 Septem ber ontheffing verleend van het verbod om des avonds na 8 uur een winkel voor het pu bliek geopend te hebben en wel tot des avonds 11 uur. SANTPOORTS GEMENGD DUBBEL- KWARTET. Dit kwartet bestaat binnenkort 5 jaar. Het ligt in de bedoeling ter gelegenheid van. dit feit in den aanvang van 1932 een wed strijd voor kwartetten uit te schrijven. SANTPOORTS RING RIJDEN. Daar de zilveren wisselprijs voor heeren het vorige jaar door den heer Meyer uit Velsen-Noord definitief werd gewonnen, heeft de beschermheer van „Santpoorts Ringrijden", de heer P. W. Jansen, een nieuwen beker als wisselprijs disponibel ge steld, welke wederom tweemaal achtereen of driemaal in 't geheel moet gewonnen wor den. Als wisselprijs voor dames is nog steeds het verzilverde koffie-theeservies beschik baar. Naast deze prijzen worden voor den strijd op 26 Augustus nog tal van andere fraaie prijzen beschikbaar gesteld. HEEMSTEDE GUNNING BOUWWERK. De bouw van de R.K. U.L.O. school is door het R.K. Kerk en Schoolbestuur van de pa rochie van den St. Bavo opgedragen aan de laagste inschrijvers de firma Venhoven en Evers te Heemstede. BADHUIS. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 10 t.m. 15 Aug. genomen 452 douchebaden en 28 kuipbaden. Aan 7 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 4 volwassenen gebruik gemaakt. HILLECOM DIEFSTAL VAN EEN FORD EN EEN CHEVROLET. DE DRIE VERDACHTEN VOOR HET HOF. Te Hillegom werden ln deu nacht van 9 op 10 December een Ford- en een Clievrolet- auto ontvreemd. Voor dit feit werden gear resteerd drie arbeiders. Ter zake van diefstal in vereeniglng met braak veroordeelde de Haarlemsche Recht bank twee hunner op 16 Maart j.l. elk tot acht en de ander tot zes maanden gevange nisstraf. Het drietal en ook de officier gin gen van dit vonnis is hooger beroep, met het gevolg dat de verdachten zich Dinsdag te verantwoorden hadden voor het Amsterdam sche Gerechtshof. Volgens de dagvaarding zouden zij een der auto's op een erf achter een huis, waar de wagen onbeheerd stond, hebben "weggenomen, terwijl zij. om zich van den anderen wagen meester te maken, een raam van een garage geforceerd en daarna de deur van binnen geopend hadden. Tegenover de hardnekkige ontkentenis van het drietal stonden de bezwarende verkla ringen der vele getuigen, die thans gehoord werden. Daaruit bleek o.m. dat in een dor auto's die onder Wassenaar ledig door de po litie was aangetroffen, eenige eindjes van sigaretten waren gevonden, en wel van een merk dat de eigenaar niet rookte, doch dat op twee der verdachten aangetroffen werd. Voorts had een bloemist gezien, dat de verdachten des hachts te ongeveer kwart voor één bij de garage bezig waren, hoewel zij zelf beweren, op dat oogenblik in het huis van één hunner aan het kaarten ge weest te zijn. De advocaat-generaal mr, A. baron van Harinxma thoe Slooten, achtte het bewijs van het ten laste gelegde door de vele aan wijzingen dan ook geleverd. Spr. eischte bevestiging van het vonnis der Haarlemsche Rechtbank behalve ten aan zien van de straf, welke hij wegens den ernst der gepleegde feiten en het aller minst blanco strafregister van alle drie ver dachten voor elk van hen met een jaar wensch te te zien vermeerderd. Als verdedigers traden op jhr. mr. de Ra- nitz, Mr. Van Ginhoven en Mr. Scholvinck. LISSE TENTOONSTELLING. Dinsdagavond werd in het „Gebouw" een tentoonstelling geopend ten bate van de R.K. Wijkverpleging. Deze tentoonstelling die georganiseerd is om te komen tot de stichting van een eigen wijkgebouw, zal wel veel publiek trekken, ge zien den grooten toeloop op den openings avond. De tentoonstelling is nog opend op Woens dag, Donderdag en Vrijdag van half 3 tot 10 uur. DRAVERIJEN, KINDERFEESTEN EN KERMISVERMAKELIJKHEDEN. De kortebaan-draverijen over 300 Meter, die hier ter plaatse zooals vorig jaar zullen verreden worden op de mooie grasbaan van Gebr. Vreeburg in de kom van het dorp, zul len plaats hebben, op 1 October a.s. De pas opg^chte Oranje Vereeniging heeft het plan, in aansluiting aan dezen draversdag, op 30 September, algemeene kinderfeesten te organiseeren. De kermis-ver- makelijkheden. die andere jaren slechts op den draversdag mochten geopend zijn, kunnen van deze combinatie proflteeren,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9