IJMUIDEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 AUCUSTUS 1931 UIT DE OMSTREKEN DE CRISIS IN DE SCHEEPVAART MINDER LOODSGELDEN. Dat het met de scheepvaart ook nog bij lange na niet gunstig gesteld is, blijkt uit de ontvangen loods gelden. Werd in Juli van dit jaar 345,034 geboekt voo ontvangen loods gelden, over de maand Juli van het vorig jaar was dit bedrag 383.444. De opbrengst bleef in de afgeloopen zeven maanden van 1931 527.000 beneden de ra ming. WATERSTAND. Aug. Hoog iter Laag water v.m. ï.m. v.m. n.m. 21 8.28 9.04 4,00 4.19 22 9.44 10.22 5.00 5.30 DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" Het motorpassagiersschip „Johan van Ol- denbamevelt" van de stoomvaart Mij. „Ne derland" is Woensdagmorgen met passagiers en stukgoederen van Batavia te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amster dam. Dit motorschip had een diepgang van 75 d.M. Het Engelsche stoomschip „Gothic" is Woensdagmiddag met een lading papierhout van Archangel voor de papierfabriek te Vel- sen aangekomen. Na haar passagiers te Amsterdam te heb ben geland en haar Amsterdamsche lading te hebben gelost, is het Dultsche stoomschip „Galicia" Woensdagavond met restant la ding naar Hamburg vertrokken. DE „CHR. HÜYGENS". Het motorschip „Chr. Huygens" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" is Woensdag middag met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar Batavia vertrokken en pas seerde de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 78 d.M. Het Zweedsche stoomschip „Runmaro" is Woensdagmorgen met een lading ijzererts van Oxelasund naar IJmuiden vertrokken en wordt a.s. Zondag aan het Hloogovenbedrijf verwacht. Het Nederlandsche stoomschip „Alcor" met een lading graan van Santa Fé naar Am sterdam passeerde Woensdagmorgen de slui zen te IJmuiden met een diepgang van 64 d.M. Het Woensdag van hier naar Buencf- Aires vertrokken stoomschip „Zeclandia" van de Kon. Holl. Lloyd "Zal Madeira aanloopen om aldaar toeristen te landen. De op de thuisreis zijnde Gelria van deze reederij loopt even eens Madeira aan, om de toeristen wederom mede terug te nemen. STA ATSVISSCIIERSHAVENBED RIJF. Het verrichten en onderhouden van verf- werk aan de gebouwen van het Staatsr visschershavenbedrijf is opgedragen aan den hcèr A. A. J. de Pauw alhier voor 6245. De raming bedroeg 8000. SCHEEPVAARTBERICIITEN. Binnengekomen schepen. 39 Aug. Duitsch, Galicia. Curasao. Deensch, Elie, Stettin. Ned., Irene, Figo. Ned., Alcon, Santavé. Duitsch, Greta Glad, Hamburg. Ned„ Joh. v. Oldenbameveld, Batavia. Engelsch, Cathie, Archangel. Deensch, Laura Maersk, Dantzig. Duitsclie sleepboot Sapoa I, Hamburg. Ned. motor, Arma, Londen. Noorsch, Asgerd, Missane. Vertrokken schepen. 18 Aug. Duitsch, Teneriffe, Antwerpen 19 Aug. Ned., Dollard, Aberdeen. Letlandsch, Bolfa, Delfzijl. Engelsch jacht, Rosabelle, Hamburg. Ned. onderzeeboot, O 12, Vlissingen. Ned. motor, Drenthe, Newhaven. Ned., Chr. I-Iuygens, Batavia. Estlanclsch, Javamaa, Memel. Spaansch, Sebastiaan, Rotterdam. Duitsch, Galicia, Hamburg. Duitsch, Rhein, Hamburg. Duitsch, Isis, Hamburg. Ned., Theano, Rotterdam. Ned.. Zeelandia, Buenos-Aires. Ned., Iris, Hamburg. Ned., I-Icbe, Rotterdam, OVERREDEN. Woensdagmiddag ongeveer 1 uur had een ongeluk plaats op den Velserduinweg, hetwelk nog al betrekkelijk goed is afgeloopen. Het zesjarig dochtertje van den heer Bakker uit de Piet Iieinstraat, kwam van den kapper en wilde de straat oversteken juist op het mo ment, dat een vrachtauto passeerde. De kleine geraakte tot grooten schrik der omstanders onder den auto, welke onmiddellijk stopte. Nadat de kleine onder den auto vandaan ge haald was, werd zij direct per auto naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. Bij informatie aldaar deelde men ons mede, dat de kleine een beenfractuur had opge- loopen. Het ongeval ls dus betrekkelijk goed afgeloopen: den chauffeur treft in dezen geen schuld. HET BEKNELD RAKEN VAN EEN SCHIPPER. De Raad voor Scheepvaart te Amsterdam heeft uitspraak gedaan inzake het ongeval aan boord van den motorlogger „Wllhelmina III" KW. 147 waar de schipper door het spil is gegrepen, zwaar gekwetst en dienten gevolge overleden. De Raad is van oordcel, dat dit ongeval mede is veroorzaakt, althans is verergerd, door den ondeugdelijken staat waarin het klutswerk van de drijf beweging verkeerde, daar het immers den schipper niet gelukte door middel van die klutsbeweging den mo tor tot stilstand te brengen. Daarbij dient echter in aanmerking te worden genomen: le. dat deze eigenschap van het drijfwerk bekend was, terwijl niet is gebleken, dat van de zijde van het schip alles is gedaan om het gebrek zoo spoedig mogelijk te laten herstell m; 2e. dat de schipper al bekneld he?"'t :v: /.éten, terwijl de kluts nog in haar werk zat, al zou dan het ongeval niet ernstig zijn geweest indien de schipper, dadelijk toen hij bekneld geraakte was gelukt den motor te stoppen. De oorspronkelijke oorzaak van het bekneld raken is dan ook hierin gelegen, dat de schipper onvoorzichtig heeft gehandeld door de korte bocht om het spil te nemen inplaats van eerst de tamp van het bord af te steken. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag 9 trawlers en 2 loggers. De besommingen waren Manden Trawlers 600 O.N. 121 3800. 374 Hercules 3100. 350 Trio 4200. 350 Frisia 2800. 450 Poolzee f 3400. 355 Corie 3900. 60 Hoop H 1400. 265 Liesbeth Betty 2100. 65 Maria Elisabeth 1600. Loggers: KW 43 980, KW 44 425. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.85—f 1.60. Griet per 50 K.G. 76—32. Tongen per K.G. 3.25—2.40. Zetschol per 50 K.G. 46. Kleine schol per 50 K.G. 43P. Schar per 50 K.G. 12.50—9. Vleet per stuk 4.103.30. Pieterman en poon per 50 K.G. 2513. Groote schelvisch per 50 K.G. 46—45. Middelschelvisch per 50 K.G. 4336. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 22 15. Kleine schelvisch per 50 K.G. 133. Kabeljauw per 125 K.G. 7260. Gullen per 50 K.G. 18—2.90. Leng per stuk f 1.800.50. Heilbot per K.G. 2.15—2.10. Wijting per 50 K.G. f 4.302.40. Makreel per 50 K.G. 17—13. Versche haring per kist 7.106.30. DE STRANDING VAN DE „MARIA" ONDER ZANDVOORT. DE SCHIPPER DISCIPLINAIR GESTRAFT. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake: De stranding tijdens mist van het stoomvis- schersvaartuig „Maria" IJm. 95 op de kust nabij Zandvoort. De Raad spreekt als zijn oordeel uit, dat het ongeval is veroorzaakt doordien betrok kene niet de noodige voorzichtigheid heeft in acht genomen. Hij heeft niet gerekend dat op het Zuidgaand getij. Indien hij dit wel had gedaan, had hij kunnen begrijpen, dat hij, na drie uur gevaren te hebben sedert het passeeren van het lichtschip „Haaks", met de snelheid, die het vaartuig kon ont wikkelen, en in den gevolgden koers, met het schip dicht bij de kust moest zijn. In die omstandigheden had hij, den wal in sturende en tengevolge van den dikken mist niet wetende, waar hij zich precies bevond, het lood moeten gaande houden, ook al deed hij het vaartuig met geringe snelheid varen. De Raad meent op grond van een en ander dat de nalatigheid van betrokkene van dien aard is, da.t een disciplinaire straf op haar plaats is, en straft'hem door hem de be voegdheid te ontnemen als schipper te varen voor den tijd van acht dagen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET GEBRUIK VAN KLEIN MODEL CARBIDTOESTELLEN DOOR SCHILDERS. Geachte Redactie. Als wandelaar zag ik eenige dagen achter elkaar dat te IJmuiden door 'schilders gebuik gemaakt wordt van een klein model carbid- toestel om de verf van ramen en kozijnen af te branden, hetgeen mijns inziens zeer ge vaarlijk is, temeer, daar de ontwikkelaars zoo maar open en bloot aan de straat staan. Nu is mijn vraag, zijn genoemde schilders bekend met deze toestellen, wat betreft het vullen en afwerken van carbid. Wij hebben toch gedurende den afgeloopen winter verschillende malen door de radio bij het veiligheidskwartiertje van den directeur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam, hooren waarschuwen tegen het gevaar van zulke toestellen. De carbidtoestellen worden 'des avonds In een schuur of winkel geplaatst, terwijl er meestal niet verder naar uitgekeken wordt. De grootste voorzichtigheid dient evenwei ln acht te worden genomen om niet niet vuur of licht in de nabijheid dezer toestellen te komen, want zelf toestellen welke een jaar in de buitenlucht hebben gestaan, kunnen nog tot explosie komen, hetgeen de onder vinding geleerd heeft. Nu is mijn vraag of deze toestellen van een veiligheidsventiel voorzien zijn en of er geen verbod bestaat om deze toestellen te gebrui ken. U dankend voor de verleende plaatsruimte, H. Wij lieten bovenstaand schrijven aan een der grootste schlldersbazen lezen, en verzoch ten hem zijn meening hierover te zeggen. Er zijn zeer weinig schilders die bedoelde carbidlampen gebruiken, zoo vertelde hij. De toestellen echter zijn goed en ongevaarlijk, mits er met deze lampen oordeelkundig ge werkt wordt en niet de eerste de beste er maar mede aan het werk gezet wordt. De personen, die er mede werken, moeten de lamp door en door kennen, anders kunnen zij de grootste ongelukken veroorzaken. Het carbidtoestel is echter gevaarlijker dan de gewone benzinelamp welke door schilders gebruikt wordt. Als de benzinelamp gebruikt is, wordt hij weggezet en men hoeft er niet meer naar om te kijken. Met een carbidlamp is het echter anders, als men deze buiten of in een schuur laat staan en er komt vocht bij, hetgeen natuurlijk altijd gebeurt, dan is de kans van een explosie natuurlijk zeer groot als er vuur bijkomt. De carbidlampen zijn niet verboden, doch de benzinelampen zijn in ieder geval, uit veiligheidsoogpunt, te prefereeren. KON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. HET WENCKEBACHFONDS. Op de vraag „hoe is het Wenckebach fonds tot stand gekomen?" lezen wij in „Samen", het tijdschrift voor de K. N. H. S., M. E. K. O. G. en Cemij o.a. het volgende: „Het was ons voornemen, nadat de tweede hoogoven goed en wel in 't bedrijf zou zijn gebracht, ter kennis van het personeel te brengen, dat wij besloten waren een begin te maken met de vorming van een onder steuningsfonds voor ons personeel. Wij wis ten hiermede geheel te handelen in den geest van den stitchter van ons bedrijf, den heer Wenckebach, bij wien het besef van de sociale taak van den werkgever een zoo be langrijke plaats in zijn levensopvatting in nam, en hadden besloten dezen maatregel bekend te maken op zijn sterfdag, den 21 en Februari. De ramp, die ons gisterennacht getroffen heeft, doordat de opslagkraan ineengestort is, heeft met één slag de verwachting ver nietigd, dat de naaste toekomst ons nader zou brengen tot een rendabel bedrijf. Wij laten ons echter door geen tegensla gen ontmoedigen. Wij hebben vertrouwen in onze onderneming en er is geen beter oogen- blik om van dit vertrouwen blijk te geven dat juist thans, nu een onverklaarbaar en niet te voorkomen onheil de ontwikkeling van ons bedrijf voor geruimen tijd belem mert. Ook hierin handelen wij in den geest van den stichter, den heer Wenckebach. Wij berichten dus, dat wij gevormd hebben „Het Wenckebachfonds", hetwelk wij gedoteerd hebben met een bedrag van f 10.000.Bo vendien werd door mevrouw de Wed. Wenckebach een bedrag van f 100.ge schonken. Het „Wenckebachfonds" heeft ten doel in bijzondere omstandigheden, waarin door de wettelijke sociale voorzorg niet of onvol doende voorzien wordt, te strekken tot on dersteuning van beambten of werklieden en hunne gezinnen. Door het toetreden tot het Fonds van het persooneel der Mekog ontstaat de vraag of het Wenckebachfonds niet gesplitst moet worden in een afdeeüng H. O. en Mekog, in verband met de kapitaalvorming die van de zijde der Hoogovens reeds heeft plaats ge vonden. Ten slotte wordt een steunregeling getrof fen voor arbeiders die wegens lichamelijke ongeschiktheid uit den dienst ontslagen worden. De uitkeeringspercentages bij ziekte zijn inmiddels gewijzigd en bedragen niet meer gedurende de le, 2e en 3e week 10, 20 en 30 procent, doch resp. 25, 20, en 20 pro cent. Die bij ongeval blijven ongewijzigd. De toetreding tot het Fonds is niet langer vrijwillig", ieder arbeider in den zin van art. 1. A. F. R., die den 18-jarigen leeftijd be reikt heeft, zal als contribuant tot het Fonds toetreden. Aan het jaarverslag van den secretaris van den Raad van Beheer, den heer A. Dem mers, ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door twee gebeurtenissen, namelijk het in wer king treden van de Ziektewet, en den ook voor onze bedrijven ingetreden crisistoe stand. Het in werking treden der Ziektewet brengt grootere verplichtingen voor het Fonds mede. De contributie werd dan ook verhoogd van 1/2 tot 3/4 pet. Ten aanzien van steunverleening aan ar beiders die den dienst voor herhalingsoefe ningen onderbreken wordt het volgende op gemerkt: In gevallen waarin de betrokken arbeidei s hiervan schade ondervindt, zal de Raad van Beheer overwegen in hoeverre het W. B. F. deze schade door het geven van een bijzondere uitkeering, kan te niet doen. Met het Centraal Genootschap tot uitzen ding van- kinderen naar vacantiekolonies is contact gezocht; wanneer het mocht voor komen, dat er kinderen van contribuanten uitgezonden moeten worden, zal overwogen worden in hoeverre 't W. B. F. steun verlee- nen kan. In negen gevallen is finantieele hulp ver leend tot een totaal bedrag van f 378,06. Aan 4 personen, aan wie wegens lichamelijke on geschiktheid ontslag moest worden gegeven, is een steun verleend in totaal f 1064,91, ter wijl ook door middel van voorschot eenige contribuanten geholpen zijn. De kasstaat sluit met een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van f76.549,98. Wat den kasstaat betreft wordt nog opge merkt, dat de bijzondere stortingen van derden worden gevormd door tantièmes, welke door de directie en enkele commissa rissen der Maatschappij in hun functie van de Commissaris van de Vereinigte Stahl- werke zijn ontvangen en door hen in het Fonds zijn gestort. Dat geen uitgave voor administratiekosten plaatsheeft, is te danken aan het feit, dat de administratie van het Fonds gratis dooi de aangesloten maatschappijen wordt ge voerd. DE AANVARING „IRENE"—„RISOR". De Raad voor Scheepvaart te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van de aanvaring van het stoomschip „Irene" met het Noor- sche stoomschip „Riser" in het Noordzee kanaal bij de Velserspoorbrug. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval is te wijten aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden wegens niet voldoende voorzichtige navigatie van de „Risör'. De Raad verliest daarbij niet uit het oog, dat de positie van de met het voorschip hoog op het water liggen „Risör" onder de ge geven omstandigheden zeer moeilijk was. Deze moeilijkheden waren echter wel te voorzien en het ware daarom het beste ge weest, wanneer de „Risör" den sluismeester had verzocht nog even in de sluis te mogen wachten, totdat het zeker was, dat zij van de „Irene" geen hinder zou ondervinden. Wat het gaan door de brug betreft, was de manoeuvre van de „Irene", die bij de stop- palen reeds volle kracht vooruit gaf, terwijl de brugopening volgens het Reglement niet vrij was, gevaarlijk, vooral nu, gelijk de loods verkiaard heeft, de brug naar de „Irene" toe draaide. Het is waar, dat de „Irene" daar mede ook de „Risör" trachtte te helpen, doch dit neemt niet weg ,dat de manoeuvre met het oog op de brug, niet juist was, al heeft zij dan thans geen kwade gevolgen gehad. VELSEN UITBREIDING ST.-JOSEPH-DfSTITUUT. Het St.-Joseph-instituut, het complex ge bouwen der zusters van het Arme kind Jezus aan den Wij kerstra a tweg en de Corverslaan, bestaande uit weeshuis, klooster, scholen, enz. zal worden uitgebreid. Onder architectuur van den heer Jos. Bek kers te Haarlem wordt aan 't weeshuis, dus naar den kant der stoomponten, een vleu gel. bijgebouwd. De bouw van dezen vleu gel, die 17 Meter hoog wordt, is opgedragen aan den aannemer A. Lelieveld te Hillegom voor f 51900. Gelijktijdig wordt aan de Corverslaan on der denzelfden architect de R.K. meisjes school uitgebreid met 3 lokalen en een gym nastieklokaal, welk werk opgedragen is aan den heer J. M. Tromp te Beverwijk voor f 43.775. SPEELTUINVEREENIGING „KINDERVREUGD". Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging had het voornemen opgevat, Woens dagavond den speeltuin met al haar attracties welke door den heer Luttik op een film ver eeuwigd was, aan de leden en genoodigden te vertoonen. Te ongeveer 8 uur opende de voor zitter de heer Van Willingen, de bijeenkomst met een woord van welkom, in 't bijzonder het bestuur der speeltuinvereniging „Bever wijk". Hierna kreeg de heer Luttik gelegenheid tot het afdraaien der film, waarin aardige en typische momenten voorkwamen en waar bij meermalen werd uitgeroepen: „kijk mijn heer v. Willingen" of: „zie mevrouw Brandjes kunnen loopen of glijden". Hartelijk werd gelachen om dat gedeelte waarbij men met pieizier terugdacht aan den feestdag doorgebracht met de jeugd te Zand voort. Het woord van dank door den heer Van Willigen gebracht aan den heer Luttik, was dan ook wel op zijn plaats. Een jazzband zorgde voor het muzikale gedeelte. Het was werkelijk een gezellige avond en jammer was het dat de regen ons niet toeliet buiten te genieten van de toestellen. SANTPOORT DE FEESTDAG. De Burgemeester brengt ter kennis, dat ttapperijen in de afdeeüng Santpoort op 2 September geopend mogen zijn tot des nachts 12 uur. Voor de tapperijen wordt hierbij op dien datum tot genoemd uur vergunning ver leend tot het geven van muziek en dans. BEVERWIJK GEMEENTE LICHTBEDRIJVEN. Blijkens het dezer dagen verschenen jaar ver slag van het Gemeente Gas- en Elec- triciteitsbedrijf is ook in het afgeloopen be- drijfsjaar de afzet zoowel van gas als van elect-rischen stroom weer gestegen. Van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden werd ingekocht 2.476.836 kub. M. gas tegen 2,081.310 kub. M. in 1929, een ver meerdering dus van 395.526 kub. M. Voor het gekochte gas werd betaald f 55706,70 of 2,249 ct. per M3. In het verzorgingsgebied, om vattende de gemeenten Beverwijk. Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Uitgeest, werd afgeleverd 2.329,129 M3, een vermeerdering van 442.450 M9„ De straatverlichting door middel van gaslantaarns werd uitgebreid met 47 lantaarns. Het gasbuizennet is thans in totaal 53,744,48 M. lang. De winst op het gasbedrijf bedroeg f 43,421,96. Geraamd was f 30.000. Betreffende het Electriciteitsbedrijf wordt opgemerkt, dat van het P.E.N. werden inge kocht 1.032,035 K.W.U. Afgeleverd werden 879.884 K.W.U. of 119.847 K.W.U. meer dan in 1929. Het stroomverlies in net, meters en transformatoren was 161,151 K.W.U. De winst op het Electriciteitsbedrijf was f43121,64. VANCANTLES VERLENGD. Naar wij vernemen zijn de vacanties voor de leerlingen van alle Katholieke jongens- en meisjesscholen verlengd tot 1 Septem ber. Oorspronkelijk zouden de lessen op 25 Augustus worden hervat. VEREENIGING VAN KLEINHANDELAREN. De vereeniging van kleinhandelaren „St.- Petrus" zal op Donderdag 3 September een ledenvergadering houden in een der zalen van het K.S.A.-gebouw. In deze bijeenkomst zul o.m. een bespreking worden gehouden over de beursavonden. Verder zal het be stuur mededeelingen doen over de werkzaam heden van de inkoopcommissie voor bus- en vatgroenten. BRAND, Woensdagmiddag werd op het politie bureau een telefonische mededeeling ont vangen, dat op den kleinen Houtweg brand was uitgebroken. De dienstdoende beambte zette onmiddellijk het alarmeersysteem in werking, met het gevolg dat binnen enkele oogenblikken de motorspuit uitrukte, 'ter wijl van verschillende kanten de brandweer lieden kwamen toesnellen. Het bleek echter uit latere berichten, dat de brand op het grondgebied der gemeente Heemskkerk woedde, zoodat de Beverwij ksche brandweer geen hulp kon verleenen, omdat zij niet langs officieele'n weg ter assistentie was op geroepen. Het vuur dat bleek te woeden in een bloembollenschuur van den heer van Z. kon door omwonenden met eigen midde len worden gebluscht. R. K. VOLKSBOND. De plaatselijke afdeeüng van den Ned. R.K. Volksbond houdt op Vrijdag 28 Aug. een ledenvergadering in het K.S.A. gebouw o.a. ter bespreking van de reis naar Utrecht met deelneming aan het congres van het R.K. Werkliedenverbond. Vervolgens zal het winterprogramma worden behandeld, waarbij Rector Th. Boo nekamp een inleiding zal houden. EEN NIEUW ADRESBOEK. Bij den uitgever G. Eikelenboom is ver schenen het nieuwe adresboek der gemeen ten Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk, samengesteld met de bevolkings registers, zoodat de verzamelde gegevens be trouwbaar kunnen worden genoemd. Het boek ziet er typografisch goed verzorgd uit en is practisch ingericht doordat, ter ver eenvoudiging voor het zoeken naar namen in een bepaalde gemeente, elke gemeente op een andere kleur papier is gedrukt. BLOEMEN DAAL TERAARDEBESTELLING E. C. C. DEKKER. Woensdagmiddag had op de begraafplaats Westerveld onder buitengewoon groote be langstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer E. C. C. Dekker, president-commissaris der N.V. Dek- ker's Houthandel te Zaandam, sedert lange jaren wonende op Klein Hartelust te Bloe- mendaal. Aanwezig waren commissarissen der N.V. Dekker's Houthandel, zoo goed ais het ge- heele personeel der firma, de heer J. A. E. Verkade, voorzitter der Zaanlandsche Ka mer van Koophandel en Fabrieken en ver schillende leden dezer Kamer, waarvan de overledene vroeger deel uitmaakte, verschei dene houthandelaren te Zaandam, benevens vele industrieelen en vertegenwoordigers uit handels- en financieele kringen, dijkgraaf en bestuurders van den polder Westzaan, enz. Ook waren er velen uit Bloemendaal en om geving. Prof. dr. H. T. Deelman te Groningen, en Prof. dr. C. U. Arriëns Kappers vertegen woordigden het bestuur der Jan Dekker- stichting. Nadat onder stroomenden regen de kist in de groeve was neergelaten, sprak de heer P. Breman, namens commissarissen der N. V. Dekker's Houthandel en als neef. Spr. herdacht den overledene als een man van groote capaciteiten, eerlijk en oprecht in den handel. De groote en bloeiende zaak, welke hij achter laat, is daar als een bewijs van zijn ernstig en energiek werken. Mis schien heeft hij met zijn zwakke gezondheid zich wel eens te veel aan den bloei der zaak gewijd. Tien jaar geleden werd de zaak van een gewone firma omgezet in een naamlooze ven nootschap, doch de naam van den heer Dek ker zal er onlosmakelijk aan verbonden blij ven. Het zal blijven. Hierna sprak de heer J D. de Vries Lentsch, oudste directeur der N.V. Dekker's Houthan del, die zeide afscheid te nemen van den man, die langer dan 40 jaar de ziel der zaak was. Wij hadden, zeide spr., groote bewonde ring voor zijn scherpzinnigheid. Hij was vol energie en man van groote gaven. Door zijn krachtige leiding heeft hij de zaak groot ge maakt. Prof. dr. H. T. Deelman uit Groningen sprak namens het bestuur der Jan Dekker stichting en wees er op, dat in het leven van den overledene veel leed zijn deel was ge weest. Destemeer stemt het tot groote dank baarheid, dat de stichting, waarvan de over ledene de vader is, gezond en op goede basis staat, om ook verder haar mooie werk te kunnen verrichten. Spr. herdacht hoe de stichting genoemd is naar den eenigen zoon van den overledene, bekend medicus te Ber gen, wiens werk zoo de aandacht trok in we tenschappelijke kringen en dien de ouders zoo vroeg moesten verhezen. Medisch Neder land is den overledene grooten dank ver schuldigd, zeide spr., die de verzekering gaf, dat het bestuur der stichting in zijn geest zal voortwerken. Namens de familie dankte de schoonzoon, Dr. W. Huender te Amsterdam voor de groo te belangstelling. HEEMSTEDE TEGEN RADIO-STORINGEN. MAATREGELEN DER GEMEENTE. B. en W. van Heemstede hebben, ter bë- strijding van den hinder welke bij radio- ontvangst wordt ondervonden, de installatie- voorschriften voor het gemeente-electrici- teitsbedrijf aangevuld met een nieuw artikel i 9a luidende als volgt: „Het is verboden, om aan de electrïschë installatie toestellen aan te sluiten, die hin derlijke hoogfrequente uitstralingen veroor zaken. Hoogfrequente uitstralingen worden als hinderlijk beschouwd wanneer zij de radio ontvangst der omwonenden storend beïn vloeden. A 14» Hieronder zijn begrepen:" a. Toestellen, waarbij de hinderlijke hoog- frequente uitstralingen als neven verschijn- sel optreden, zooals huishoudelijke apparaten met vonkende contacten, collectormotoren - met vonkende borstels, toestellen voorzien' van automatische schakelaars enz. alsmede ook die toestellen, welke tengevolge van een defect een vonkend contact bevatten. b. Toestellen in het bijzonder bestemd tot het opwekken van hoogfrequente electrici- teit, hetzij voor geneeskundige doeleinden of anderszins. i c. Radio-ontvangtoestellen waarbij de hin derlijke hoogfrequente uitstralingen optre den als gevolg van ondoelmatige samenstel ling of bediening. j Voor het aansluiten der onder b genoem de toestellen kan door B. en W. onder be paalde door hen vast te stellen voorwaarden een uitzondering op dit artikel worden ge maakt. UIT DE STAATSCOURANT. COLLECTE VOOR DE VISSCHERIJE-N Bij K.B.- zijn benoemd tot lid van het college voor de visscherijen prof. mr. Ph. Kleintjes, hoogleeraar aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam en mr. A. Dirkzwager, rechter in de rechtbank te Rotterdam. ZUIDERZEEWERKEN. Benoemd is tot ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken ir. J. H. Verhey. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Benoemd is tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Voorburg dr. J. Postma te 's Graven'nage tot idem te Leeuwarden A. Witteveen, thans tijdelijk leeraar aan die school; tijdelijk benoemd tot Idem te Almelo E. J. Wasscher te Groningen en tot tijdelijk leerares aan de Rijks H.B.S. te Appingedam mej. M. E. ter Laan te Zaandam. ARBEIDSINSPECTIE. Bij K.B. is met 1 October a.s. benoemd tot adj. insp. van den arbeid mej. A. J. C. M. v. Oppen te 's Gravenhage en is zij bij be schikking van den minister van Arbeid H. en N. werkzaam gesteld in het derde district der Arbeidsinspectie ter standplaats Rotterdam. PASTOOR BEGIFTIGT DE HERV. DIACONIE. De Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente te Alphen aan den Rijn heeft, volgens de Chr. „Rott." een gift van f 100 ontvangen van den pastoor J. M. Hellegers, deken al daar, bij zijn 40-jarig priesterjubileum. IN HET GLAASJE GEKEKEN, IN HET GLAASJE GEBETEN. De Tel. meldt, dat een arrestant in dron kenschap te Laren een stuk van een glas heeft afgebeten, waarin men hem water aanbood om hem te kalmeeren. Hij slikte het stuk door. Onmiddellijk is hij onder dok tershanden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10