IJMUIDEN PUROL rijk aan geneeskracht] HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 ■worden, en welke perspectieven openen zich nog in de toekomst! Ik wil nu van al die straatmuziek afstap pen en mij in gedachte verplaatsen naar de FingaMiöhle, het natuurwonder der I-Ie- briden, waarvan Mendelssohns prachtige Ouverture zulk een suggestieve verklanking geeft. Een natuurschildering in tonen, waar vooral het geniale coloriet den gewenschten indruk wekt, een klank, dat een waardige plaats nevens de Sommernachtstraum-Ouver- ture inneemt, en trouwens luttel jaren later geschreven is. Na deze Ouverture zal Zondagmiddag uit het Kurhaus te Scheveningen Mozart's piano concert in d. min. uitgezonden worden: een der meestgespeelde van zijn concerten, een, waarvoor zelfs Beethoven cadensen schreef en vervolgens drie deelen uit de vijfdeeiige karakteristieke Symphonie espagnole van Lalo. Voorwaar een programma dat het luisteren waard is! En 's avonds komt het Residentie-orkest wederom voor de microfoon doch nu onder leiding van den beroemden Schuricht en zal men de temperament volle zangeres Alexandra Triouti en de voor treffelijke harpiste Rosa Spier als solisten kunnen hooren en de meesleepende kracht kunnen ondergaan van Ravel's ,,La Valse", het toongedicht, dat een Weener dansfeest ■uit de tijden der Habsburgsche monarchie in zijn verblindenden luister schildert. Nog enkele dingen wil ik aanstippen, De Serenade van Reger, die ik hierboven noemde, is even als een gewone symphonie, vierdeelig. Het strijkorkest is in dit werk in tweeën gedeeld; het eene speelt steeds met het andere zonder dempers (sordini) Reger heeft door deze spilt- sing zeer eigenaardige klankeffecten weten te bereiken. Zijn Serenade was zijn eerste orkestwerk, dat eenigszins algemeene waar deering vond; de voorafgegane „Sinfonïetta" verwierf door haar te groots gecompliceerd heid weinig sympathie. In de Serenade legde de componist zich zeiven groote beperkingen op en zij is dan ook voor zijn doen zeer een voudig gehouden, wat niet wegneemt dat een gewone hoorder er al zijn opmerkzaamheid bij noodtg heeft. Een merkwaardigheid, waarop ik ook even wil wijzen, is de voordracht van oude muziek op een „Clavichord" (Kalundborg, Donder dagavond). Bij het clavichord niet te verwar ren met het clavecin, wordt de toon verkre gen, doordat het achtereind van de toets de snaar aanslaat en tevens in tweeën, een lan ger en een korter stuk verdeelt, waarvan al leen het eerste voor de klank in aanmerking komt. Doordat de toets met de snaar in aan raking blijft, zoolang ze neergedrukt is, be houdt de speler het contact, en kan hij zelfs een vibrato (Bebung) te weeg brengen. De toon is veel zwakker dan die van het door koperen pennen getokkelde clavecin, maar voor gevoelig spel veel geschikter. Ook Joh. Seb. Bach was een groot bewonderaar van het clavichord. De weinig gespeelde, zeer moeilijke en grootendeels a-tonaal geschreven „India- nische Fantasie" van Busoni zal men, nevens andere werken van hem, Dinsdagavond uit Frankfort kunnen hooren. Als curiositeit vermeld ik nog, dat in de Sonate op. 22 van Schumann, (overigens geen zeer beteekenend werk), die Dinsdagavond in Praag gespeeld wordt, het tempovoorschrift „so schncll wie möglich" voorkomt. Dit is niets merkwaardigs, maar een eindje verder staat: „noch schneller". Ra. ra, hoe moet dat? Met dit raadsel neem ik afscheid. Men wordt verzocht geen antwoorden in te zenden. UIT DE OMSTREKEN REGELING VOOR TJSLANDBOOTEN EN HARINGSCHEPEN. Men deelt ons mede, dat de quaestie in zake de IJslandbooten en haringschepen thans geregeld zal worden, omdat de beide vis- scherijen drukker worden uitgeoefend. In een. bespreking tusschen de organisaties en de V.E.M. kwam een regeling van de IJslandbooten tot stand op de basis van een reeds bij andere reederijen bestaande rege ling. In Maart werd door het plaatselijk bestuur van den Centralen Bond van Transportar beiders een regeling aan de V.E.M. gezonden betrekking hebbende op de haringschepen, met de mededeeling, dat het wel gewenscht was, de eventueel overeen te komen regeling ter goedkeuring aan de Reedersvereeniging voor te leggen, aangezien dan alle geschillen verder uitgesloten zijn. In Augustus kwam een der haringschepen van de V.E.M. binnen met meer dan 1000 manden haring en het geschil liep juist over de sterkte der ploegen als met een dubbele ploeg gelost moest worden. Tot op heden werd getost door 2 x 12 man, terwijl door de organisaties 2 x 14 man noodig geacht werd. n.l. 3 ruimgasten, 8 lossers en 3 pakkers in iedere ploeg. In overleg tusschen de besturen der organi saties werd den betrokken havenarbeiders de raad gegeven nog met 2 x 12 man te lossen. De besturen zijn van mecning dat alle zaken in één contract dienen te worden ge regeld, daar anders voor de lossing der schepen reeds 4 regelingen gaan bestaan, de eigenlijke loonregeling, het reglement op het lossen der booten en haringschepen en een regeling van de IJslandbooten. Intusschen hebben beide besturen zich ln een gemeenschappelijk schrijven tot het be stuur der Reedersvereeniging gewend en aan gedrongen op spoedige afdoening dezer aan gelegenheid. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. EEN SCHILLINGSTRAAT. Geachte Redactie. Vergun ons eenige plaatsruimte in uw ge- eerd blad om de aandacht te vragen voor onderstaand schrijven. Door vrienden en havenarbeiders is een commissie in 't leven geroepen, die het plan hebben geopperd om met steunlijsteu gelden 5n te zamelen voor een gedenksteen te plaat sen op het graf van onzen te vroeg ontslapen en dierbaren vriend en leider D. F. G. Schil ling. Daar nu een gedenksteen iets is van blij- venden aard, wat door alle vrienden en havenarbeiders wordt gewaardeerd, wordt er ook bij de collectanten flink geteekend. Daar wij er nu prijs op stellen, dat er door B. cn W. ook iets wordt gedaan van blijven- den aard ter nagedachtenis van onzen wet houder voor sociale zaken, vragen wij be leefd doch dringend de volle medewerking om het plan, dat wij B. en W. voor willen leggen, schitterend te doen slagen, daar Schilling een zeer geziene persoonlijkheid is ■geweest en een man met een grooten staat .van dienst. Daar er nu in de gemeente Velsen ver schillende vooraanstaande personen zijn her dacht vragen wij beleefd doch dringend dit ook Schilling te doen. Er bestaat hier in de gem. Velsen een Burgemeester Rijkenspark, een S. P. Kuijper straat, een De Weertstraat, enz. Om die reden zouden wij B. en W. wil len verzoeken om aan onze roepstem gehoor te geven om indien de gelegenheid zich hier voordoet een Schillingpark, -plein, -straat of -gracht te maken. Wij hopen dat B. en W. en ook de raads leden er de volle aandacht aan willen schen ken wat zeker in den geest is van duizenden anannen en vrouwen, vrienden en havenar beiders. De Commissie uit de Havenarbeiders. TWEE TRAWLERS VERKOCHT. Te IJmuïden vond Vrijdagmiddag een pu blieke verkoopïng plaats, krachtens artikel 1223 B.W., van twee stoomtrawlers „Amstel- stroom" IJm. 91 en „Jeanne" IJm. 107 behoo- rencle respectievelijk tot het faillissement der N.V. Vlsscherij Mij. „Amstelstroom" en de N.V. stoomvisscherij Mij. „Klaverbank". De uitslag was als volgt: De stoomtrawler „Amstelstroom" IJm. 91 gebouwd in 1903, groot 2193,45 M3. met triple expansie machine van 300 I.P.K. met staand en hangend want en inventaris. Kooper: de heer Steinmetz q.q. voor 15.000. De stoom trawler „Jeanne" IJm. .107 gebouwd in 1892, groot 157.37 ton met triple expansie machine van 300 I.P.K. met staand en loopend want en inventaris. Kooper: de heer J. J. Baart q.q. voor 18400. Bij nadere informatie deelde men ons mede, dat de „Amstelstroom" gekocht werd voor rekening van de firma Parlevliet te IJmuiden en de „Jeanne" voor rekening van den heer Hof te IJmuiden. GEBROKEN WERKAS. De stoomtrawler „Alma" IJm. 44 van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij kwam heden te IJmuiden binnen met een gebro ken werkas van de winch.. DE DEENSCHE POLïTIEKRTJISER. Het Deesche politievaartuig „Island Falk" ligt aan den toeristensteiger gemeerd en wacht beter weer af. WEEKOVERZICHT. Deze week is er voor den toestand betref fende de vlsscherij geen merkbare verande ring te constateeren en er is voor de reede rijen nog lang geen hoopvol uitzicht want er blijven nog heel wat. stoomtrawlers opge legd, Zoo nu en dan gaat er wel weer een op gelegde boot naar de visscherij, maar een algeheele oplossing zal nog wel geruimen tijd op zich laten wachten. De commissie, ingesteld tot onderzoek naar de oorzaken der crisis in het Stoom trawler bedrijf is nog te jong om daar al ad viezen van te kunnen verwachten en daar een der leden nu ziek is brengt dat vanzelf ook daarin vertraging. De nieuwste reede rijen steken deze week met hun booten heel gustig af bij de andere schepen. De „Wielin gen" kwam van de Westkust verleden Za terdag met een besomming van f 8000 en de motortrawler „Betje" behaalde zelfs de f 10.000 dat zijn resultaten die er wezen mo gen, de hake-prijsen zijn dan ook werkelijk hoog en Donderdag zelfs tot f 122 per kist gestegen. Maandag maakten twee Duitsche haring stoomtrawlers tezamen meer dan tiendui zend gulden en dat met zulke lage haring- prijzen. Dergelijke resultaten in dezen tijd zouden toch moeten wijzen op goede ver wachtingen ook voor de andere stoomtraw lers, doch er zijn nog veel te veel besommin gen bij welke aan den lagen kant blijven. Een reederij hier ter plaatse welke een ba rer booten heeft laten markten in Boulogne heeft daar een schitterend succes mee be reikt want de besomming kwam op f 22000 meest hake-visch. Nu zal dat wel allemaal geen winst zijn, want de onkosten bedragen daar heel wat meer dan in IJmuiden, doch er blijft toch nog wel wat van over. Het schijnt echter voor de vischhandelar-en alhier nu niet zoo erg plezierig te zijn, wanneer de zaken zoo gaan, want de handelaren op Frankrijk krij gen daar dan een ernstigen concurrent in hun elegn landgenooten en er werd al ge mompeld van maatregelen tegen deze reederij omdat volgens hen flinke verliezen zouden zijn geleden. Laten wij wenschen, dat er vooral nu geen conflicten meer bij komen, want de algemee ne toestand kan dat nu heelemaal niet heb ben. Ds. W. KROESE. Ds. W. Kroese. predikant bij de Ned. Herv. gemeente te IJmuiden-Oost heeft het beroep naar Oosterhout (Gel.) aangenomen. Ds. Kroese die in 1908 candidaat in Over- ijsel werd, werd 13 Maart 1910 predikant te Krommenpolder op Walcheren. In 1918 ver trok hij naar Burg op Texel en vandaar in 1922 naar Velseroord. zooals Umuider-Oost toen nog heette. Hij ltwam daar nog als tweede predikant van Velsen, doch Ds. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel CONGESTIES, hartbeklemming, benauwdhe den, angstgevoel, prikkelbaarheid der zenuwen, migraine, zwaarmoedigheid, slapeloosheid, kunnen door het gebruik van natuurlijk „Franz-Josef"- bitterwater spoedig overwonnen worden. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Kroese hielp krachtig mede om de Ned. Herv. gemeente te IJmuiden-Oost zelfstandig te maken, wat zij werd met ingang van 1 Juli 1926. In de 9 jaar van zijn verblijf heeft ds. Kroese veel werk verricht en zijn gemeente zien groeien tot eene van 4000 zielen. Tijdens zijn verblijf werden twee Hervorm de scholen gesticht, die nu 400 leerlingen tellen. Ds. Kroese is daar voorzitter van. Ook was hij voorzitter der afdeeling Midden- Kennemerland van het Nederlandsch Bijbel Genootschap, De laatste jaren was het werk voor één predikant in een zoo groote en drukke gemeente te veel. Men werkt dan nu ook voor een tweeden predikant. De gezond heidstoestand van Ds. Kroese liet den laat- sten tijd wel te wenschen over en dit is een der redenen, waarom hij nu naar een veel kleinere gemeente gaat. Oosterhout toch, vlak bij Nijmegen, heeft een Hervormde gemeente van 400 zielen. Wanneer Ds. Kroese IJmuiden-Oost gaat verlaten, is nog niet bekend. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. motorpassagiersschip „Co lombia" van de K.N.S.M. met passagiers en stukgoederen van West-Indië vertrok giste renavond van Le Havre en wordt heden middag te Amsterdam verwacht. Het Zweedsche s.s. „Runmaro" wordt a.s. Zondag met een lading ijzererts van Oxelo- sund aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden vernacht. Het Nederl. s.s. „Ganymedes" van de K. N. S. M. heeft aan het Hoogovenbedrijf, IJmui den, een partij ruwijzer bijgeladen en is in middels via Rotterdam naar Turkije ver trokken. Het passagiersstoomschip „Crijnssen" van de K. N. S. M. vertrekt hedenmiddag uit Hamburg en wordt Zondagavond te Amster dam verwacht. De stoomschepen „Pluto" en „Nero" van de K.N.S.M. zijn hedenmorgen van Amster dam aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden, aangekomen om een partij ijzer bij te laden. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 21/8 Engelsch, Mavis, Londen. Zweedsch, Brigette Storm, Mesana. Duitsch, Helene, Kovda. Nederl. Meliskerk, Hamburg. Nederl. Aurora, Hamburg. Noorsch, Eek, Gent. Nederl. Willy, Goole. Duitsch, Marianne, Hamburg. Duitsch jacht, Aury, Kiel. Vertrokken Schepen; 21/8 Nederl., Texelstroom, Bristol. Nederl., Jaarstroom, Liverpool. Letsch, Palanga, -Ebsjörg. Noorsch, Torejarl, Archangel. Duitsche motor, Kurmark, Antwerpen. Nederl. Vanamedis, Rotterdam. VERKORTING WERKTIJD. Nadat eenige weken geleden de werktijd bij de N.V. Hera weer op de volle 48 uur was ge bracht, is met ingang van Donderdag j.l. de werktijd voor verschillende categorieën weer verkort tot 32 uur per week. Alleen de bankwerkers blijven de volle week werken. L> NIEUWE NIJVERHEIDSSCHOOL. Inzake den bouw der nieuwe Nijverheids school kunnen wij mededeelen, dat men deze week op de grootste hoogte (22 Meter) is ge komen, nml. met het trappenhuis. De werkplaatsen achter de school zijn zoo goed als klaar en men hoopt deze ongeveer half September reeds in gebruik te nemen. Het nieuwe schoolgebouw zal ongeveer be gin December in gebruik genomen kunnen worden. VELSEN DE WETHOUDERSVERKIEZING De S. DA. P. eischt twee zetels NAAR EEN RECHTSCH COLLEGE? De federatie der S.D.A.P. hield Vrijdagavond een vergadering, waar de houding werd be sproken welke aangenomen moet worden bij de a.s. Wethoudei'sverkieizng. De vergadering sprak met groote meerderheid van stemmen als haar meening uit, dat aan de S.D.A.P. twee wethouderszetels toegewezen moeten worden. Mocht aan dezen eisch geen gevolg worden gegeven, dan zal de fractie zich met een zetel niet tevreden stellen, dus geen deel uitmaken van het nieuw te vormen College. Door deze uitspraak is nu komen vast te staan, dat de S.D.AP. bij toewijzing van één zetel, deze niet zal aanvaarden en in de oppositie zal gaan. Daar de drie rechtsche fracties (de R.K., C.H. en A.R.) besloten hebben bij de Wet houdersverkiezing samen te gaan, zullen uit deze drie partijen als wethouders naar voren gebracht worden, de heeren: Nijssen. Dunnebier en Homburg. Deze drie fracties tellen te samen 12 stemmen. Als 4e wet houder worden genoemd de heeren Tusenius (V. D.) en Bosman (V. D.). Van de zijde van het bestuur der afdeeling Velsen van de S.D.AP. deelt men ons nog het volgende mede: In de op Donderdag ten raadhuize gehou den vergadering met de drie rechtsche frac tievoorzitters werd de mogelijkheid onder de oogen gezien om, wanneer de S.D.A.P. zich met één wethouderszetel tevreden zou stel len, den heer Bosman als Vrijz.-Democraat tot wethouder te kiezen, als zijnde de partij welke het dichtst bij het gemeenteprogram der S. D. A. P. staat. De drie rechtsche voor- zittei's hebben deze mogelijkheid onaan neembaar geacht. De S.D.A.P. heeft ons medegedeeld, dat deze er weinig voor voelt den heer Tusenius als Vrijheidsbonder naast zich te hebben. Naar wij van Chr. Historische zijde ver nemen voelt deze fractie, gezien de samen stelling van den nieuwen raad, er niet voor met drie rechtsche wethouders te regeeren, zoodat de wethoudersverkiezingen ons nog wel verschillende verrassingen zullen bren gen. VEREENIGING VAN WINKELIERS EN NERINGDOENDEN „WIJKEROOG". In de Vrijdagavond gehouden ledenverga dering van de vereeniging van Winkeliers- en Neringdoenden „Wijkeroog" werd met alge meene stemmen besloten een adres te zenden aan den gemeenteraad van Velsen, waarin dank wordt betuigd voor het besluit tot aan koop van het landgoed „Rooswijk" te Velsen. Op het verdere van de gehouden vergade ring komen wij nog nader terug. NEDERL. BOND VAN HUIS- EN GROND EIGENAREN. Het jaarlijksch congres van den Neder- landschen'Bond van Huis- en Grondeige naren zal op 23 en 24 September alhier wor den gehouden. Op 23 September heeft des morgens 11 uur een vergadering van het algemeen bestuur plaats. Om half drie wordt een boottocht door de havens gehouden met bezichtiging der sluizen, waarna om half 5 een bezoek volgt aan de Kennemer Potterij te Velsen. Om 6 uur wordt in hotel „de Prins" een diner gegeven, waarna des avonds voor de afge vaardigden de film der papierfabriek van de fa. van Gelder Zonen gedraaid wordt. Den volgenden dag wordt des morgens 10 uur naar de haven der Hoogovens gevaren, waarna het hoogovenbedrijf en de cementfabriek bezich tigd zullen worden. Des middags 3 uur heeft in hotel „de Prins" de congresvergadering plaats, waarin de heer H. v. d. Schaar van Amsterdam een rede zal houden. Zeer waarschijnlijk zal ook nog een offi- cieele ontvangst van het congres door het Gemeentebestuur plaats hebben. SANTPOORT OPENBARE VERKOOPÏNG. Ten overstaan van Notaris W. A. Dolleman te IJmuiden zullen op Donderdag 27 Augus tus a.s. in café „Zomerlust" te Santpoort worden verkocht: en woonhuis in tweeën be woonbaar, garage, bloembollenschuren met stellingen, pakplaats, kantoor met erven, di verse perce.len bloembollenland en eenige perceelen bouwterrein aan en nabij den Driehuizer Kerkweg en den Zeeweg, aan weerszijden van de spoorlijn, samen groot 6.95.55 H.A. De perceelen zijn eigendom van den heer W. J. Hooggreef. BEVERWIJK BAKKERS-WEDSTRIJDEN. Georganiseerd door de N.V. Meelfabriek der Ned. Bakkerij, gevestigd te Rotterdam, werd in de' afgeloopen week een bakkerswed strijd gehouden voor de bakkerspatroons uit Beverwijk, Velsen, IJmuiden, Castricum, Uit geest, Heemskerk en Santpoort. Het aantal inzendingen, dat in een der bovenzalen van „Oud-Meerenstein" was geëxposeerd, bedroeg 116. De jury. waarin zitting hadden de hee ren W. J. J. Bruggeman, M. J. Duisterhof en J. Schol tens allen te Haarlem, kende de vol gende prijzen toe: Klasse 1: (Waterbrood bus of pan): le pr. H. H. Meyer, Velsen-N.; 2e pr. A. J. Martens, Wijk aan Duin, 3e pr. Joh. Zeegers, Velsen- Noord, 4e pr. J. E. van 'Ewijk, IJmuiden-O., Eervolle vermeldingen: P. v. d. Berg, Bever wijk en N. Wildschut, IJmuiden. Klasse 2: (Melkbrood, bus of pan): le pr. P. v. d. Berg, Beverwijk. 2e pr. N. Wildschut, IJmuiden, 3e pr. J. Bobeldijk, IJmuiden, 4e pr. Joh. Zeegers, Velsen-N. Eervolle vermel dingen: Ph. Niesten, "Wijk aan Duin en S. H. Schoone, Beverwijk. Klasse 3: (Waterbrood, vloer of plaat): le pr. Niet toegekend. 2e pr. J. Kraakman, Cas tricum, 3e pr. Coöp. Broodbakkerij „Algemeen Belang", Beverwijk. 4e pr. W. G. de Rooy, Velsen-N. Eerv. vermeldingen: H. H. Meyer, Velsen-N., P. Groot, Castricum en Ph. Nies ten, Wijk aan Duin. Klasse 4: CMelkbrood, vloer of plaat) le pr. Niet toegekend. 2e pr. N. Wildschut, IJmui den, 3e pr. S. H. Schoone Beverwijk. Eerv. vermelding: H, H. Meyer, Velsen-N. en J. Veenekamp, IJmuiden. Klasse 5: (Tarwebrood, vloer of plaat) le pr. Niet toegekend. 2e pr. niet toegekend. 3e pr. H. I-I. Meyer, Velsen-N. Eerv. vermelding: H. H. Hemmer, Castricum. Klasse 6(beschuit)le pr. niet toegekend, 2e pr. N.V. De Toekomst, Beverwijk. 3e pr. A. J. Neijzen., IJmuiden-O. Eervolle vermel dingen: P. Boots, Wijk aan Duin, J. Kraak man, Castricum. Klasse 7(klein luxe brood)le pr. IT. H. Meijer, Velsen-N., 2e pr. N.V. De Toekomst, Beverwijk, 3e- pr. niet toegekend. Eervolle vermeldingen: N. Wildschut, IJmuiden en P. Groot, Castricum. De expositie werd door vele vakgenooten uit Beverwijk en omgeving bezichtigd. De prijzen bestaande uit medailles en di ploma's zullen, op een nader te bepalen avond worden, uitgereikt. Het ligt in de bedoeling, om daaraan een vertooning van de onlangs gereed gekomen Nederlandsche bedrijfsfilms te verbinden. R.K. METAALBEWERKERS Vrijdagavond werd in het K. S. A.-gebouw een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" bij ge legenheid van de wijding en overneming van het nieuwe vaandel. Nadat het fraaie, in mo dernen stijl uitgevoerde vaandel volgens de kerkelijke liturgie door den geestelijken advi seur rector Th. Etoonekamp was gewijd, sprak de vroegere geestelijke raadsman, kapelaan P. Schretlen van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad, de leden toe, hen daarbij wijzend op den plicht om het vaandel van „St. Eloy" trouw te volgen en vooral bij ker kelijke plechtigheden, wanneer het in de pro cessies wordt meegedragen ,zich achter het vaan te scharen. Rector Boonekatnp wekte eveneens de Ka- thoieke metaalbewerkers op het vaandel, dat een teeken van strijd is trouw te zweren en voor de Katholieke levensbeschouwing mee op te trekken. Daarbij mag in het bijzonder gerekend, worden o;p de jongere generatie van de R.K. Geestelijkheid, die overeenkomstig den wensch van Haarlem's Bisschop, ontvan kelijk zal zijn voor de rechtmatige eischen der R.K. arbeiders en ciie zal helpen, om deze eischen ingewilligd te krijgen. Rond het nieuwe vaandel, aldies besloot de eerw. spre ker, en in samenwerking met de leiding zal de afdeeling niet alleen groeien in ledental, maar zeer zeker ook in Katholiek bewustzijn. De beide aanwezige hoofdbestuurders, de heeren Steinmetz en Schaaper, spraken een 1 krachtig propagandistisch woord en spoorden de leden aan pal te staan achter het vaan del en beginselvast mee op te trekken in den strijd voor een betere maatschappij, die ge grondvest zal moeten zijn op de Christelijke beginselen van recht en liefde. De heer Schaaper releveerde nog den merkwaardigen groei der afdeeling, die in 1925 nog slechts 17 leden telde, doch die nu, zij het ook na veel strijd en moeite, uit uitgegroeid tot een orga nisatie van 200 leden. Namens het hoofdbe stuur wensch te hij voorts de afdeeling ge luk met het bezit van het nieuwe vaandel, dat in dit geval nog van bijzondere beteekenis is, juist omdat de benoodigde gelden door vele vrijwillige offers konden worden bijeen gebracht. Aan het slot der vergadering werd dank ge bracht aan de leden van het destijds ge vormde vaandel-comité, dat zich bijzonder heeft ingespannen, om de afdeeling in het bezit van de fraaie banier te stellen. FEESTGIDS VOOR KONINGINNEDAG Evenals vorige jaren is ook thans weer heb feestprogramma voor de viering van den Ko ninginnedag op Maandag 31 Augustus voor de schooljeugd gratis beschikbaar gesteld. De uitreiking zal tegen inlevering van de op de scholen verstrekte bonnen, a.s. Dinsdag des v.m. van 1012 uur geschieden, ten huize van den heer D. M. G- Botterop, Breestraat 104. Als bijzondere attractie voor de jeugd wordt bij het boekje tevens een kaartje ver strekt voor een gratis rit in den draaimolen, welke op den feestdag op de Meerstraat aan wezig zal zijn. HAARLEMMERMEER RAADSVERGADERING VAN DE INSTELLING VAN HET MEDISCH- IIYGIëNISCH SCHOOLTOEZICHT AFGEZIEN De Raad van deze gemeente kwam Vrijdag middag in opbenare vergadering bijeen. Voor zitter de burgemeester, Mr. A. Slob. Afwezig de heeren Joore en Vreeken. Op een verzoek van het R. K. Kerkbestuur te Nieuwvennep om een bijdrage van de ge meente voor de verlichting van het toren uurwerk aldaar, werd afwijzend beschikt. Goedgekeurd werd een adres van het R.K. Kerkbestuur vat de parochie van de H. H. En gelbewaarders, gevestigd te Lisse, houdende verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een school voor lager onder wijs te Abbenes nabij de Leeghwater. Een voorstel tot het aanvragen van rijks voorschotten krachtens de landarbeiderswet ten behoeve van J. F- van Moorten, te Hoofd dorp werd goedgekeurd. Met betrekking tot een eventueele regeling van het medisch-hygiënisch schooltoezicht in deze gemeente, deed de voorzitter, aan de hand van een daartoe door den wethouder van Onderwijs, den heer P. Ouwerkerk sa mengesteld rapport en naar aanleiding van diens daarin uitvoerig omschreven oordeel over dit belangrijke vraagstuk de volgende mededeeling. B. en W. zijn eenjai'ig van oor deel, dat in het belang van de algemeene ge zondheid van de schoolgaande kinderen een, eenvoudige practische regeling van deze nut tige zaak hoogst wenschelijk is, maar moeten tegelijk den wethouder toegeven, dat wegens gemis aan voldoende medewerking een derge lijk jjlan niet zal kunnen worden verwezen lijkt. En stellen daarom vooi te besluiten, dat voorloopig van de onstelling van een medisch- hygiënisch schooltoezicht op de openbare en bijzondere scholen in de gemeente Haarlem mermeer, zal worden afgezien en van dit be sluit mededeeling te doen aan de verschillen de adressanten, die op de totstandkoming van deze zaak bij den gemeenteraad hebben aan gedrongen. De Raad ging hiermede accoord. In verband met ingekomen verzoeken be treffende een uitbreiding van het buizennet van het provinciaal waterleidingbedrijf, stel de de voorzitter voor te besluiten, dat de door de provincie gevraagde garantie zal worden toegezegd, in dier voege, dat de leidingen zul len worden gelegd in die gedeelten, waar de ongedekte kosten, die voor rekening van de gemeente blijven, niet meer bedragen dan f 5 per jaar en per aangesloten perceel. Aan het einde der zitting sprak de voorzit ter nog een afscheidswoord tot de heeren reur en Vreeken, die geen deel meer zullen uitmaken van den nieuwen Raad. Hij bracht hun een woord van dank voor hetgeen zij in het belang van de gemeente hebben gedaan en hoopte dat zij als ambteloos burger nog lang getuige zullen zijn van een gezonde ont wikkeling van deze uitgestrekte gemeente en van een spoedigen terugkeer van de welvaart onder de burgerij. SPAARNDAM UITBREIDING VAN DEN BESTELKRING. Door den directeur der posterijen is de be- stelkring van Spaarndam zoodanig uitge breid dat daaronder met ingang van 31 Augustus a.s. komen te vallen: de Liebrug, Amsterdamschevaart, tot Vinkenbrug, ver volgens Spaarndammerdijk, alsmede de Waarderpolder. Tevens is des morgens een autodienst in gesteld, welke de post uit Haarlem brengt en die om 7.10 alhier zal aankomen. Om 7.15 vertrekt de auto met de hier aanwezige post om tevens de bussen te Penningsveer, Lie brug e.a. te lichten. Door deze wijziging zal de bestelling des morgens een half uur vroeger dan anders het kantoor verlaten. De uitbreiding vorderde de aanstelling van één hulpbesteller, zoodat het kantoor thans beschikt over één besteller in vasten dienst en drie hulpbestellers. Des acvonds wordt de post per rijwiel naar Haarlem gebracht. In deze uitbreiding schuilt dus een belang rijke verbetering. DE FEESTELIJKHEDEN OP KONINGINNEDAG. Het volgende programma is van de viering van den Koninginnedag te Spaarndam sa mengesteld. 8,30 uur: Verzamelen der schoolkinderen op het Schoolplein. Muziek op de Kolk. 9 uur: Rondgang der schoolkinderen met muziek. Te volgen route: Pol, Kerklaan, Visschers- einde, Havenplein, vervolg Visscherseinde. Terug: Visscherseinde. IJdijk, Veldweg, Spaarndammerdijk, IJdijk, Kerklaan naar de Westkolk. 9.30 uur: Kinderzang (aubade). Uitreiking van versnaperingen. 10,30 uur: Kinderspelen, zoo mogelijk aan wezigheid van een draaimolen. 2 uur nam.: Ringrijderij per rijwiel voor da mes en heeren. 4.30 uur: Behendigheidswedstrijd voor da mes en heeren. 6.30 uur: Voetbalattractie. 7.30 uur: Uitreiking der prijzen. 9 uur: Gondelvaart met muziek. Om 8 uur opstellen bij de werf van Hattum. 10.15 uur; Rondgang met muziek door het dorp. De muziekvereniging Crescendo (directeur de heer f. Dekker) verleent den geheelen dag haar vrijwillige medewerking.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10