BUITENLAND. NATIONALE REGEERING BIJNA GEVORMD? MACDONALD EN ZIJN VOLGELINGEN STELLEN HET LANDS- BOVEN HET PARTIJBELANG. SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Scheuring in de Labour partij in dat geval on verm ijdelijk. (Zie ook elders in dit nummer.) Henderson eventueel leider van de nieuwe oppositie. De nieuwe regeering zou slechts één doel hebben. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Voor wij vandaag den toestand in Enge land bespreken, eerst een rectificatie op het slot van onze beschouwing van gisteren: In de laatste alinea schreven wij: dat er groo- te veranderingen op til zijn, op dezen histo- rischen dag, „veranderingen waar de belan gen van alle partijen mee gebaat zijn". Men zal begrepen hebben, dat hier had moeten staan „waar de belangen van alle partijen mee gemoeid zijn." Vandaag weten wij, dat, wanneer het er inderdaad van komt, dat e'en nationale re geering de moeilijkheden krijgt op te lossen, die belangen wel eens bijzonder in het nauw gedreven zouden kunnen worden. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is het nog niet bekend öf Mac Donald er reeds in geslaagd is overeenstemming met de con servatieven en de Liberalen te bereiken; onder de telegrammen in het hoofdblad van dit zelfde nummer, zal men daaromtrent .waarschijnlijk meer kunnen vernemen. Vast staat thans in ieder geval, dat Mac Donald het ontslag van het kabinet officieel heeft ingediend, en dat hij officieel van den koning opdracht heeft gekregen een natio nale regeering te vormen. De pogingen daar toe, zijn, volgens een gisteravond uitgegeven communiqué, reeds aanzienlijk ver gevorderd. Twee markante punten moet men hierbij in het oog houden: Het eerste is, dat de nieuwe nationale regeering slechts één doel heeft: het overwinnen van de crisis. Het tweede is, dat het bestaan van de re geering, na het oplossen van de moeilijkhe den geen zin meer he'eft, en dat de partijen, voor coöperatie samengekomen, dan weer uiteen zullen gaan, en het politieke leven dan weer de normale verhoudingen zal moeten aannemen. Iedereen begrijpt echter, dat dit makkelij ker gezegd, dan gedaan is. Mac Donald, Snowden, Thomas en Sankey, die op het oogenblik het landsbelang boven het partij belang stellen, en zich bereid hebben ver klaard toe te treden tot een nationale regee ring, zijn er zich wel van bewust, dat hun daad, hoe goed die persoonlijk ook verant woord mag zijn, onvermijdelijk scheuring in de partij moet verooi-zaken (de breuk met de vakbeweging Citrine is reeds een feit) Mac Donald zal slechts op de medewer king van een veertigtal Labour-leden kunnen rekenen, 200 zal hij er naar alle waarschijn lijkheid tegen zich hebben, en de totale meerderheid in het Lagerhuis zal de 60 waar schijnlijk niet te boven gaan, omdat alle Liberalen en alle conservatieven de even tueel te stichten nationale regeering zeker niet zullen steunen. Macdonald moet wel zeer sterk in zijn (schoenen staan, en er wel zeer diep van overtuigd zijn, dat het landsbelang op het oogenblik boven het partijbelang moet staan om deze risico op zich te durven nemen. Wanneer zijn plannen feiten geworden zul len zijn, zal hij geen partijleider meer kunnen zijn, Henderson zal hem vermoedelijk op volgen en tevens als leider moeten optre den van de nieuwe oppositie. Die risico is echter niet alleen Nationaal. Nu reeds mompelt men, dat het niet uit gesloten is, dat Henderson het voorzitter schap van de internationale^ ontwapenings conferentie er aan zal moeten geven. Dit zou dan een argument te meer zijn, voor de voor standers van uitstel dezer conferentie. Wij zien echter niet in, waarom Henderson zou moeten aftreden, aangezien hij zijn benoe ming niet aan zijn ministerschap, maar aan zijn persoonlijke kwaliteiten te danken heeft. Toegegeven moet echter worden dat (zijn positie op een dergelijke internationale con ferentie, tegenover het eigen vaderland en tegenover een nieuwe regering, waarin hij geen zitting zou hebben, een zeer zonderlinge zou worden. Terugkeereü tot normale verhoudingen, als de moeilijkheden opgelost zijn? Het ziet er niet naar uit, dat het mogelijk is; wat zal er terecht komen, van de toch al sterk afgezwakte Liberale partij, na een periode van innige samenwerking met Con servatieven en vroegere Labour-ministers? Juist op grond van het hierboven beschre vene namen wij gisteren aan (steunende ook op een mededeeling van het arbeidersorgaan de Daily Herald) dat het roer in Conservatieve handen zou overgaan en dat het Labour- kabinet de eenheid in de partij (ook in 's lands belang) zou verkiezen boven een scheuring, die niet makkelijk meer hersteld zal kunnen worden. In ieder geval: nog is de Nationale regeering niet gevormd, nog is het niet zeker dat zij tot stand zal komen, hoe wel alle twijfel langzamerhand wel begint te verdwijnen. Maar wij herhalen wat wij gisteren schreven in het commentaar op het bericht dat de regeering gevallen was en dat Macdonald een nationale regeering zou trachten te vor men: alles is mogelijk, ook het onwaarschijn lijkste. Verrassende wendingen zijn geenszins uitgesloten. Mocht de nationale regeering tot stand komen, dan zal zij waarschijnlijk van beperk ten omvang zijn: vier liberale, vier conser vatieve en vier L ab o ur minis ter s. L. A, Engeland. Het parlement 8 September bijeen. LONDEN, 24 Augustus (VD.) Officieel wordt bekend gemaakt dat het parlement voor den achtsten September zal worden bijeengeroepen. Er zullen dan voorstellen worden voorgelegd inzake zeer ruime beper king van de uitgaven en maatregelen op een onpartijdige basis ter verschaffing van de verdere fondsen noodig voor het in even wicht brengen van de begrooting. Regeeringscrisis en de pers. LONDEN, 24 Augustus (V. D.) De „Eve ning News" schrijft, dat de nieuwe nationale regeering thans vastbeslotenheid en daad kracht moet toonen, Het deficit dat verwacht wordt, f 120 mil- lioen is een enorm bedrag dat slechts door drastische bezuinigingen op alle uitgaven kon worden weggewerkt. Alle nieuwe, on- noodige uitgaven moeten worden geschrapt en de bezuinigingen, die men tot dusverre in de hoop op een betere toekomst heeft achterwege gelaten, moeten thans, nu niet verder gehoopt kan worden onverbiddelijk doorgevoerd worden. Gemève. De indruk te Genève van MacDonald's aftreden. GENèVE, 24 Augustus (V. D.) Het aftreden van het Britsche Labourkabinet heeft in Volkenbondskringen te Genève groot opzien gebaard. De algemeene gevolgen en vooral de invloed van deze gebeurtenis op de aan staande Internationale Ontwapeningsconfe rentie worden druk besproken, aangezien de mogelijkheid zeer groot is, dat Henderson, indien hij geen Britsch Minister van Buiten- landsche Zaken blijft, ook het voorzitter schap van de Internationale Ontwapenings conferentie niet kan aanvaarden. Polen. Poolsch-Russisch nonagressie- verdrag? BERLIJN. 24 Augustus (V.D.) Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit War schau wordt aldaar officieel het volgende bekend gemaakt: In aansluiting op de se dert 1926 tusschen de Poolsche regeering en de regeering van de Sovjet Unie over "net non-aggressiepact gehouden gedachtewisse lingen heeft op 23 Augustus de Poolsche ge zant te Moskou, Patek in het Volkscommis sariaat voor Buitenlandsche Zaken het ont werp overhandigd van de Poolsche regee ring over het non agressiepact. Dit ontwerp is aangepast aan de door het van kracht worden van het Kellogpact in 1929 geschapen omstandigheden. Tsjecho'Slowakije. Geen bezoek van Arnoldo Mussolini aan Graaf Berchtold?, PRAAG, 24 Aug. (VB) Het bericht, dat de broer van Mussolini, Arnaldo Musso lini, een bezoek had gebracht aan den voor- maligen Oostenrijkschen minister van Bui tenlandsche Zaken Graag Berchtold op diens landgoed Slot Buchlau, heeft niet alleen in de Tsjecho-Slowaaksche pers groote opwin ding veroorzaakt, hiaar in de geheele Euro- peesche pers commentaren uitgelokt over pogingen tot herstel van verschillende mo narchieën in Centraal Europa. Thans is echter gebleken, dat het geheele bericht is ontstaan door een misverstand, nl. ..een naamsverwarring. Graaf Berchtold onwing op slot Buchlau niet den broer van den Ita- liaanschen Duce, maar den voormaligen Staatssecretaris van zijn kabinet in het Oos- tenrijksch-Hongaarsche Ministerie van Bui tenlandsche Zaken, Freiherr von Musslin, een vriend van Graaf Berchtold. JLltaueiP. Onthulling in het proces tegen Woldemaras. KOWNO, 24 Aug. (VB.) Het Woldema- rasproces werd hedenmorgen voortgezet met het verhoor der getuigen, waarbij zeer bij zondere onthullingen aan het licht traden. De deskundigen verklaarden eenstemmig, dat de bij den tweeden aanslag van Pupalei- gis gevonden revolver beschadigd was en dat er in geen geval mee geschoten kon worden. Hierdoor krijgt de verklaring van Woldema ras, dat de moordaanslag slechts voor het uiterlijk in elkaar was gezet, een zekere waarschijnlijkheid, INGEZONDEN MEDEDEEL INGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- Rusland. De doorvoering van het vijf jarenplan. MOSKOU, 25 Aug. (VB.) De toestand in de Russische kolenindustrie is in den laat- sten tijd zeer slecht geworden. De kolenpro- ductie, vooral in het Donez-bekken is der mate teruggeloopen. dat hierdoor de door voering van het vijfjarenplan in gevaar wordt gebracht. Het Centrale Comité van de communisti sche partij heeft zich onder voorzitterschap van Stalin diepgaand bezig gehouden met deze zaak. Den Raad van Volkscommissaris sen werd voorgesteld om, ter vermijding van een catastrophe, onmiddellijk 900 millioen roebel voor opvoering van de kolenindustrie ter beschikking te stellen. Verder zullen de rantsoenen levensmiddelen van de arbeiders en ingenieurs worden verdubbeld. Ook de verzorging van de arbeiders in de kolen industrie met andere waren zal belangrijk worden verbeterd. Alle partij-instanties heb ben order gekregen om voor de kolenindus trie nieuwe arbeiderreserves gereed te hou den. MUZIEK. CONCERT DER H.O.V. TE ZANDVOORT Een koiKie wind woei langs den strand weg. waar de verlaten veranda's met hun honderden leege stoelen een troosteloozen aanblik boden. Den avond van het vorige concert in het Groot Badhuis was het even zoo. en in Juli, bij het eerste concert der H.O.V. ook. Ditmaal was het het vierde en laatste concert der reeks, het laatste op treden van Ed. van Beinum als leider var. ons Haarlemsch orkest.tenzij hij nog eens als gastdirigent voor een wijle zou terugkeeren. Daar in het Groot Badhuis was de warmte die buiten ontbrak, de weldadige warmte, die van het laatste dezer wintersche concerten uitging. Zij werd uitgestraald in de vertol king van Mozarts geestige symphonie in Bes en de prachtige klank van het strijkorkest in het Andante kwam tot ons als een wel daad, die er ons nog eens aan herinnerde welkt een grooten cultiveerenden arbeid Van Beinum bij het orkest verricht heeft. Tech niek, inzicht, smaak, alles schijnt hij ver edeld te hebben. En met welk een toewijding vervullen de orkestleden hun schoone en dankbare taak! Mozarts speelsch vernuft, dat in de finale der symphonie culmineert was de zonnige voorlooper van veel duisternis. Daar kwam vooreerst de aria van Francesco Durante, een muzikaal ietwat stroef klaaglied van een Italiaansch tijdgenoot van Bach en Handel. Mevr. Anny LambrUchts zong deze invocatie stijlbegrip en gevoelswarmte kenmerkten haar voordracht, die in een mooi getimbreerd en goed ontwikkeld altgeluid uiting vond. Nachtelijke tafereelen, treurigheid. danse macabre, serenade des doods volgden: een sinistere, lugubere reeks, die echter, met uitzondering van Moussorgsky's „Standchen" niet zoo tragisch is als de titels doen ver wachten. Integendeel: in Saint-Saëns' Danse macabre schuilt een stuk humor, en de „Valse triste" van Sibelius mengt jolijt van niet het allervoornaamst allooi onder de stemming, die meer aan de zure bui dan aan werkelijke droefenis doet denken. En „La Procession nocturne" van Rabaud biedt heelemaal geen verschrikkingen, al herinnert zij erg aan Isolde's Liebestod. Wagners voor beeld en kleur komen trouwe,ns sterk door dit Fransche vernis heenkijken. Maar in het „Standchen" van Moussorgsky, dat tot de reeks „Lieder und Tanze des Totes" behoort, is macabere poëzie van een soort die mij immer stuit. Niettemin heb ik respect voor de vertolking van Mevr. Lambrechts, maar ik was blij toen zij in de „Chanson de Khi- vria" van denzelfden componist een vroolij- kcr toon deed hooren, en die lag haar niet minder goed. Daarmee was de ban weer gebroken en voor het tumult der Spaansche dansen van Da Falla, de verbluffende veelkleurigheid en verblindende orkestrale schittering den weg vrij gegeven, een weg, dien we onder de zekere leiding van Van Beinum met graagte insloegen. Er waren bloemstukken voor de zangeres en voor den dirigent, wiens sober en toch zoo expressief gebaar we nu al wel niet zoo vaak meer zullen zien. Hij neme de verzekering van onze erkentelijkheid mede naar zijn nieuwe woonplaats! K. DE JONG. AGENDA Heden:* DINSDAG 25 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.159.15 uur Palace: De amateur-regisseur." Tooneel: Selbo, English Juggler. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: 2.30 uur: Charlie Chaplin in „De Pelgrim". Toegankelijk voor alle leeftijden. 8.15 uur; „Een avontuur in Rio Grande" en „De Pelgrim". Tooneel: George en Charlie, komische, vroolijke Ikariërs. Rembrandt Theater: „Försterchristl". Too neel: 3 Flying Flacory's. 2.30, 7 en 9.15 uur. B e v e r w ij k: Raadsvergadering. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: „Luilekkerland" 2 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTIIEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. tel. 11.000. L. Schoorl, Frans Halsplein, tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en. Vaart straat 26, tel. 13290. CRICKET QUICK (NJ—HAARLEM I. (Tweede dag). Toen den tweeden dag deze wedstrijd werd voortgezet, bleek dat het Quick-elftal eenlge wijzigingen had ondergaan. Burki was nl. niet van de partij, hetgeen voor het Quick- elftal een geweldige verzwakking was. Quick ging weer batten, doch bracht er vandaag al heel weinig van terecht, hoofd zakelijk door het goede bowlen van Blok. Faber en Hoekstra openen op het bowlen van de Ruig en A Blok. Op 17 cleant Blok- Hoekstra voor 7. Een run later vangt Allart Faber op point, ook op Blok's bowlen voor 9. H. den Hartog houdt dan nog even stand, doch als hij er 7 heeft, gaat hij bij een rechte bal van Blok voor zijn palen staan en is l.b.w. voor 9. Vertongen en N. Blok worden beiden door Healy gevangen op het bowlen van A. Blok voor*5 en 1. De laatste batsmen maken niets, mede doordat de Ruig nog 2 wickets verovert; beiden scoorden 0. Op 38 sluit de innings van Quick, zoodat Haarlem 73 runs moet maken om den wedstrijd te winnen. Blok nam niet minder dan 7 wickets, ter wijl de Ruig er 2 veroverde. Haarlem opent met Woudstra en de Ruig. Op 23 valt het eerste wicket als Faber Woud stra vangt voor 9. Dan komt er een grooten stand tusschen de Ruig en v. d. Lee en deze batsmen passeeren het totaal van Quick. Vooral de Ruig staat goed te spelen en heeft voor de bowlers, speciaal voor E- den Hartog niet veel ontzag. Eerst op 95 wordt de Ruig door N. Blok gevangen op E. den Hartog voor een uitstekende 39; v. d. Lee trok zich terug na 35 runs gescoord te hebben. De jongste Healy liet nu ook zien, dat hij kon bat ten en maakte er 27 alvorens Faber hem ving op het bowlen van Fiege. Nagtzaam is de eenige, die nog in de dubbele cijfers komt n.l. 12. Hij wordt door Hoekstra gevangen op Faber. Met inbegrip van 13 extra's wordt het totaal 147 voor het verlies van 7 wickets. Fiege. E. den Hartog en Faber namen ieder 2 wickets. E- den Hartog was echter wel heel duur geweest. Haarlem I won dus dezen tweedaagschen wed strijd met 74 runs en nog 3 wickets in han den. De volledige scores lulden: 2de innings Quick: J. Faber, c. Allart, b. A. Blok 9 L. Hoekstra, bowled Blok v 7 M. den Hartog, l.b.w., b. Blok 9 F. Vertongen, c. Healy, b. Blok 5 K. Rode, bowled Blok 0 N. Blok, c. Healy, b. Blok 1 P. Thensen, run out 4 J. Meijer, l.b.w., b. Blok 1 F. v. Zuylen, bowled de Ruig 0 E. den Hartog, c. Blok, b. de Ruig 0 C. Fiege, not out 0 Extra's 2 Totaal 38 Bowlingcijfres: P. de Ruig 11 4 2 14 A. Blok 10.5 3 7 22 2de innings Haarlem: L. Woudstxa, c. Faber, b. Fiege 9 P. de Ruig, c. Blok, b. E- den Hartog 39 W. F. v. d. Lee, retired 35 II. Healy, c. Faber. b. Fiege 27 J. Kwant, bowled E. den Hartog 7 N. Nagtzaam, c. Hoekstra, b. Faber 12 J. Allart, bowled Faber 2 G- Jansen, not out 1 Nieuwenhuis, not out 2 B. Kleefstra, did not bat A. Blok did not bat Extra's 13 Totaal voor 7 w. 147 Bowlingcijfres: N. Blok 15 3 0 32 C. Fiege 16 5 2 31 E. den Hartog 14 1 2 61 J. Faber 2 1 2 10 EEN INCIDENT OP DEN OVAL. Zaterdag is het bij een wedstrijd van Sur rey tegen Yorkshire op den Oval te Londen tot een onaangenaam incident gekomen, naar de N.R.Ct. meldt, Toen de wedstrijd drie overs oud was. Heten de umpires sta ken, omdat het terrein als onbespeelbaar werd beschouwd door den zwaren regenval van de voorgaande dagen. Dit was het pu bliek echter niet naar den zin en het onge kende feit deed zich voor dat een aantal toeschouwers het terrein oprende en zelfs een umpire werd gemolesteerd. In vredes naam heeft men toen den wedstrijd maar weer hervat. Jack Hobbs, die aan het eind van het seizoen wilde retireeren, heeft geen ver vroegde annuleering van zijn contract met Surrey kunnen verkrijgen en hij zal het ge heele volgend seizoen dus nog moeten uitko men. Aan het eind daarvan zal zij juist 50 jaar zijn. ATHLETIEK WEST-DUITSCHLAND HOLLAND. Holland verliest met 5646. Matige organisatie. Goede K.N.A.U.-regeling. In het zeer gezellige stadje Münster wer den de Hollandsche athleten goed ontvangen. De K.N.A.U. had reis en logies tot in de perfectie geregeld en nergens was een te kortkoming van beteekenis te constateeren. Wel was het lastig een club van 40 athleten geregeld bijeen,te houden, een splitsing in enkele groepen 'ligt wellicht een volgende maal in de lijn. De wedstrijd was eenvoudig slechts vier deelnemers op ieder nummer geen series enz., vergemakkelijkten de jury-taak aanmerkelijk. Vreemd was het echter dat de Dultsche jury het internationale reglement zelfs niet van aanzien kende. In de terreininrichting waren diverse storende fouten. De baan was vrij goed, doch de plaats der finish was vrij zonderling gekozen en wLsselde nogal eens. Een belsignaal voor de laatste ronde was overbodige weelde. Van meer belang was het echter dat de aanloop en afzetbaik niet aan de eischen vol deden. De Hollanders v. Welsenes en de Boer bleven hierdoor beneden hun gemiddelde. Ook bij het hoogspringen was het mate riaal uit de oude doos. De discusring was evenmin reglementair en bovendien werd hier toegestaan dat Ho ff meister met een eigen platte discus wierp, i Wij kunnen zonder overdreven trots zeggen dat de Holandsche organisatie van athletick- wedstrijden beter is dan de Duiische. En nu over de athleten zelf. Op de 100 M. heeft Berger regelmatig en gedecideerd van Jonath verloren, hetgeen echter geenszins een reden tot ontmoediging mag zijn. Van den Berge die spontaan voor Benz in viel, bleek een goede plaatsvervanger en wist nog op de derde plaats beslag te leggen. De 400 M.-looper Sierhuis kan op een uit stekende race terugzien, doch dient het „even kijken" geheel af te ieeren. Dat hij in 50.6 sec. Bergmann klopte Is een resultaat dat zeker een stimulans zal zijn om zijn training op den ingeslagen weg voort te zetten. Lefeber had op de 800 M. geen moeite met de Hollanders en eindigde 4 sec. voor Lijf lander. Toch was het een race van sen satie. In 581 2 sec. ging de eerste 400 M. hetgeen voor Lijflander en Nieuwland een moordend tempo was. Even .hadden toen beide Duitschers de kop. doch onweerstaan baar vochten de Hollanders en wisten met uiterste krachtsinspanning de 2e en 3e plaats te bezetten. Zeegers liep een goede 5000 M. In plaats van Peters hadden wij liever Baars of Hart man gezien. W. Kaan was bij de laatste horde nog voor doch werd op de streep door Wienecke ge klopt. Dit nummer bracht ettelijke valsche starts, waarbij het kleine pistooltje en het fluitje om de loopers terug te halen een be langrijke rol speelden. Wienecke wierp 5 horden om doch er was geen jurylid aangesteld om dit te consta teeren. Na lang gepraat annuleerde men het nummer hetgeen Holland 5 punten kostte. Van der Zee won In goede sttyl het polshoog. Van Welsenes kwam in de verspringbak niet hoog op. De kleine losliggende balk speelde ook de Boer parten. Hoffmeister won zoowel speer als discus werpen. Ook hier was het materiaal niet volkomen reglementair. Eysker kwam tot 39-91 M. Een goede prestatie is tevens de worp van H. de Bruin die met 39.30 M. een zeer goed internationaal debuut maakte. Roelfs en Hofman waren met Else op ge lijke hoogte 1.73 M. ultgespröngen en deelden de punten. Tot slot de estafette. Als ooit een prestatie tegenviel dan was het de estafette. Bij de wisselpunten verlo ren de Hollanders zeer veel. Van Welsenes en de Boer kwamen juist van het versprin gen, doch ook de andere wissels klopten niet en dat Berger een achterstand van vier M. niet op Jonath Inloopt valt licht te begrij pen. De uitslagen en puntentelling publiceerden wij in ons sportblad van gisteren. DE 100 METER IN 10.3 SEC.? Tobaru NEW-YORK, 24 Augustus (V.D.) Volgens een be,richt uit Vancouver (Canada) zou de bekende negersprinter Eddy Tolan de 100 Meter geloopen hebben in 10.3 sec. Wanneer deze tijd in normale omstandigheden is ge loopen, zou dit een nieuw wereldrecord be- teekene^ SCHAKEN. ZESKAMP TE ROTTERDAM. De uitslag van de eerste ronde van den Rotterdamschen zeskamp is als volgt: Addicks 0. dr. Euwe 1, Ir. van Weering 1/2, Noteboom 1/2, mr, Wertheim-Landau afge broken. ZWEMMEN. MISS GERTRUDE EDERLE. Jaren geleden, ten tijde van de Olympische Spelen te Parijs in 1924 vierde de Ameri- kaansche Miss Gertrude Ederle triomfen op vrijwel alle afstanden In den vrijen slag. Zij bekroonde haar carrière met in 1926 over het kanaal te zwemmen van Frankrijk naar Engeland, waarbij zij een tot heden onaangetast record van 14 1/2 uur vestigde. Dit was echter tevens het einde van haar amateurschap, want zij werd voor deze pres tatie metgoud beloond. Sindsdien is Miss Ederle zwemcoach geworden en op den ach tergrond geraakt. Ook is zij volslagen doof geworden. Maar plotseling hooren wij weer van haar. Zij wil een krachtige poging doen om den gouden beker te winnen, die de gemeente Dover beschikbaar heeft gesteld voor de eer ste vrouw die van Engeland naar Frankrijk zwemt. MARKTNIEUWS Noteering van 24 Augustus 1931. Spinazie per kist 0.701.20. Postelein per kist 40—55 cent. Andijvie. 100 str. 2—/ 3. Wortelen, per 100 bos 814. Komkommers per 100 f 4f 3. Aardappelen klei per K.G. 56 cent. Id. zand per KG. 7 cent. Doppers per Kilo 24—36 cent. Capucijners per Kilo 2640 cent. Raspers per Kilo 3040 cent. Tuinboonen per KG. 814 cent. Snijboonen per K.G. 1830 cent. Heerenboonen per K.G. 12—24 cent. Roode kool per 100 59. Savije kool per 100 47. Bloemkool per 100 615. Sla per 100 krop 2f 3. Rs'^rber per 100 bos 4—8. Sei^rie per bos 3—5 cent. Frambozen per slofje 5060 cent. Bessen per Kilo 3040 cent,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5