Het van stapel loopen luchtschip an hef Amerikaansche „Akron". Het Raadsel van Tanbuck Hall HAARLEM'S DAGBLAD „ïk doop u, Akron", sprak Mrs. Hoover, de echtgenoote van den Amerikaanschen pre sident, in de landstaal en het nieuwste en grootste Amerikaansche Marineluchtschip verliet statig de hal! Ter opluistering van deze ceremonie, welke op 8 Augustus te Akron (Ohio) plaats vond, werden, om het begrip „lucht"-schip beter te vertolken op dat moment 48 spierwitte duiven vrijgelaten. Het luchtschip wordt alleen in de Ver- eenigde Staten en in Duitschland in eere ge houden; dit laatste product werd in de Good year Zeppelin Corporation, gebruik makend van de jarenlange ervaring van de Zeppelin Werke gebouwd. Het is een kapitaal schip meteen inhoud van 185.000 M3 een lengte van 240 M. en een diameter van 40 M. Het nuttig draagvermo gen ligt om en bij de 82 ton; met kruissnel heid kan 17.000 K.M. worden afgelegd. In dit schip zijn verschillende nieuwe ideeën tot uitdrukking gekomen. Behalve natuurlijk het gebruik van helium als vulgas, dat bij alle Amerikaansche schepen het ge val was, heeft men thans van dit onbrand bare gas partij getrokken om de motoren alle in het omhulsel onder te brengen in plaats van in gondels onder aan het schip, zooals tot nu toe gebruikelijk was. Deze gun stige uitwendige vorm zal aan de snelheid ten goede komen; hierdoor kan weder voor een bepaalde kruissnelheid het brandstof verbruik kleiner zijn. Men ziet aan het uit wendige van het schip derhalve alleen de comma ndo gonde 1. De acht motoren, ieder van 560 P.K., drij ven door overbreng-inrichtingen de propel lers, welke tot een hoek van 90 graden draai baar zijn; zij kunnen dus het schip omhoog en omlaag werken, hetgeen bij het manoeu vreeren in de nabijheid van ankermasten, veel gemak kan opleveren. De groote vraag zal zijn of de werking der schroeven in verticalen zin voldoende effectief zal zijn om het schip te vrijwaren tegen plotselinge inwerking van snelle en krachtige verticale luchtstroomingen, een zwak punt van elk luchtschip, waardoor des tijds de ramp van het Amerikaansche schip de „Shenandoah" werd veroorzaakt. Het is bij dit groote schip een proef en ongetwij feld zullen zich in den eersten tijd kinder ziekten voordoen, welke in de praktijk moe ten worden overwonnen. Vij* vliegtuigen in het omhulsel. Het groote nieuwtje is zeker, dat in het omhulsel vijf vliegtuigen worden medege voerd, welke aan een soort trapéze zijn op gehangen en door een T-vormlge opening in den bodem van het ballonlichaam kunnen worden uitgelaten en bij terugkeer geduren de de vaart ook kunnen worden opgepikt. De Engelschen hadden aan boord van de R 33 ook vliegtuigen; deze konden echter wegens het niet gebruiken van helium niet in het omhulsel worden geborgen. Bij het Amerikaansche systeem kunnen de vlieg tuigen op het laatste moment uit het schip worden gelaten. Er is nog veel aan het schip te doen; de plechtigheid beoogde dan ook alleen om aan te toonen dat de ballonnets gevuld waren, het schip was juist in evenwicht, een vaart werd nog niet gemaakt. Het schip staat onder commando van Charles Rosendahl, den commandant van het voormalige schip de „Shenandoah" Hij werd bij de ramp van dit schip gered. Ro sendahl geldt voor een van de meest ervaren luchtschippers van de Vereenigde Staten. In dit verband willen wij nog wijzen op een ander Amerikaansch experiment, na melijk het inrichten van een landingsmast op New-Yorkscvhe wolkenkrabbers. Onlangs schijnt tijdens een onweer de bliksem een dergelijke aantrekkingskracht van een lan dingsmast te hebben ondervonden, dat deze den mast niet met rust kon laten. Voor een gemeerd luchtschip is dat niet be paald een aangename toestand. Record reizen. Door de vlucht van den Engelschen vlieger Mr, Mollison met een sportvliegtuig van Australië naar Engeland in tien dagen, werd de recordtijd van den Engelschman Scott weder geslagen; deze laatste verbeterde den reisduur van Kingsford Smith over hetzelfde traject. De laatste geruchten zijn nu weer, dat deze lange-afstand-vlieger opnieuw een poging zal doen om de reis in nog korteren tijd te volbrengen; het zal daarna wel weer een nieuwen vlieger inspireeren om het nog weer korter te doen, enz. enz. Wij vragen ons af welke waarde heeft dit nu voor de luchtvaartontwikkeling? DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931 Luchtvaartnieuws. Reizen per sportvliegtuig is een goede pro paganda voor dit soort van toerisme en de groote wedstrijden voor sportvliegtuigen, als de Duitsche rondvlucht, de Italiaansche wed strijden ,het „Circuit van Italië" en de „Gran Turismo" hebben reeds veel bereikt in die richting, doch dat is nu geweest en wanneer wij de civiele luchtvaart in de diverse soor ten bekijken dan is het duidelijk dat de waarde van dergelijke recordreizen alleen voor dit bepaalde doel geldt. Wil men het post- of personenvervoer bevorderen, dan moeten andere vluchten georganiseerd wor den. De persoonlijke Mérites van de vliegers, die het blijkbaar met minimum hoeveelheden voedsel en rust kunnen stellen, willen wij niet kleineeren, doch het brengt de groote zaak niet verder. Een vlucht met een vliegtuig, doch gevlo gen door verschillende piloten van étappe tot étappe, heeft meer beteekenis; dit kan leiden tot een versneld postvervoer van groote regelmaat. De practise he toepassing van het luchtver voermiddel wil geen top-prestaties, maar wel desnoods van het materieel. Ook dit is voor een regelmatigen dienst over langen ter mijn en over grooten afstand ook weer niet de meest gewenschte oplossing; dan toch ls het zaak om èn met verschillende vliegers èn met verschillende vliegtuigen in den kortst mogelijken tijd een grooten afstand af te leggen. Men komt dan vanzelf tot het stellen van eischen aan een goede grond organisatie, wel ke op den duur een vliegen bij duisternis mogelijk maakt om te landen en zoo kan een economische en snelle luchtpostdienst over trans-continentale routes ontstaan, welke door de snelheid van transport, vanzelf goede vervoercijfers zal geven. Wanneer Engeland bijvoorbeeld in Britsch-Indië der gelijke maatregelen zou nemen, zou dit ook van zeer groote waarde zijn voor onze Indië-verbinding. De constructie van speciale postvliegtui gen met een werkingssfeer van vier uur bij een snelheid van 225 K.M. per uur, een com fortabele cockpit en een postlading van 300 a 400 K.G. zou dan in een behoefte voor- zien. jj De recordreizen van enkelingen hadden waarde; de pioniers hebben hun „Schuldig- keit getan"; deze maar steeds door te willen verbeteren, wettigt de vraag: Waarom? De Deutsche Luft Hansa Een groote verdienste van deze maatschap pij is, dat zij reeds spoedig de beteekenis inzag van een samenwerking tusschen vlieg- dienst en aardsche middelen van verkeer, waardoor de gapingen in het luchtverkeer door het ontbreken van een organisatie voor nachtelijken dienst werden gevuld en het doel: het verkrijgen van tijdwinst toch werd nagestreefd. Zoo bestond er reeds jaren een overeen komst met de spoorweg'en, waardoor in het binnenland het „Fleiverkehr" tot stand kwam, en voor het buitenlandsch verkeer overeenkomsten werden gesloten met scheep vaartmaatschappijen voor de verbinding met Zuid-Amerika en door midden van het Kata pultvliegtuig aan boord van de snelvarende schepen der Hamburg—Amerikalijn met N. Amerika. De dienst op Zuid-Amerika, wordt tot Ca diz met lang vliegtuigen onderhouden, van daar met vliegbooten naar de Kanarische eilanden, aansluiting gevend op de schepen van de Hamburg—Zuid-Amerikalijn tot Fer nando Noronha, om dan weder met vlieg booten van een Zuid-Amerikaanschè onder neming tot Brazilië te worden geëxploiteerd. De vervoercijfers over 1930 waren gunstig: passagiersvervoer 2529; goederen 24.239 K.G. en aan post 6538 K.G. De Noord-Atlantische route met behulp van het Katapultvliegtuig, geeft een tijdbe sparing van twee dagen en boekte over 1930: 2831 KG. goederen en 5153 K.G. post. In aan sluiting met dezen dienst, is er een geregelde luchtlijn in exploitatie naar Cherbourg, waar het katapultvliegtuig vertrekt, van Keulen. Er zijn reeds pakketten tot 10 KG. voor deze wijze van verzending toegelaten. Naar Constantinopel is van Berlijn uit een gecombineerde lucht- en treindienst in ex ploitatie, over Breslau, Weenen, Budapest, Belgrado, Sofia en Stamboel. Deze dagelij k- sche dienst gaat per nachtsneltrein van Ber lijn naar Breslau, waar om half zeven het vliegtuig doorgaat naar Sofia (aankomst half vijf). Den volgenden ochtend gaat het in de vroegte per vliegtuig verder naar Con stantinopel, aankomst te* 8 uur 's morgens. In omgekeerde richting bekeken, is de post, welke 's morgens in Stamboel wordt afgege ven, reeds 's middags in Weenen en 's avonds in Berlijn. In verband met andere lucht lijnen, die van Weenen uitgaan, kan de post zoo binnen 24 uur naar de verschillende groote Duitsche handelscentra worden over gebracht. Als laatste nieuwigheid voor den zomer heeft de Luft Hansa een „busdienst" georga niseerd tusschen Keulen en Frankfort, zuiver als pleizierreisje. De vrachtprijzen zijn als retour nagenoeg gelijk aan tweede klasse spoor; het gaat echter aanzienlijk sneller: per trein vier, per vliegtuig slechts één uur. Vijf maal daags kunnen „Ausflügler" in beide richtingen hun reislust botvieren en moch ten ze' naar hun zin te vlug weer thuis ko men, dan is ook hierin voorzien, want met hetzelfde kaartje kan men ook per Rijn boot of per trein reizen. Als propaganda voor de Luchtvaart bij het Duitsche opkomende geslacht, kunnen Duit sche studenten tegen het derde klas tarief van de spoorwegen per vliegtuig reizen. Plannen voor transatlantisch luchtverkeer. De luchtverbinding tusschen Europa en de Vereenigde Staten houdt het menschelijk brein nog steeds bezig. Men is wel overtuigd dat in dit ontwikkelingsstadium de vliegen de bezinetanks voor een regelrechte non-stop verbinding geen oplossing voor het probleem kunnen zijn. Niet alleen is de techniek nog niet ver genoeg hiervoor, doch de meteoro logische omstandigheden zijn langs die route te slecht of te onberekenbaar om met eenige' onderhouden. De jongste pogingen gaan nu uit van Amerikaansche zijde, en wel op aanstichting van Engelsche en Duitsche belanghebbenden. Men wil het nu langs de meest Noordelijke verbinding zoeken en in dit verband zijn de onderzoekingen in het Poolgebied dan ook van groot belang. Wanneer men langs we- tenschappelijken weg gegevens verzamelt voor de' meteorologische „Verhaltnisse" en wanneer de mogelijkheid zou blijken in die streken stations en depóts te kunnen inrich ten, zou een verbinding van America via Ca nada, Groenland en IJsland, wellicht in een bepaald gedeelte van het jaar mogelijk wor den. Het is misschien wel wat voorbarig ge weest om op die onderzoekingen min of meer vooruit te loopen door reeds vliegtuigen langs die route te zenden. Toch is dit reeds ge schied en helaas met het gevolg det de Ame rikaansche vlieger Parker Cramer op zijn weg langs de Westkust van Noorwegen ver ongelukte. Een tweede poging wordt evenwel opnieuW ondernomen. De vlucht van Col. Charles Lindbergh van Amerika naar Japan over Alaska moet In hetzelfde verband worden beschouwd. Tot dusverre gaat die vlucht met succes; ver gezeld van zijn echtgenoote maakte Lind bergh de eerst non-stop vlucht over het N.W. territoir en bereikte reeds Point Barrow (Alaska). V. d. ABEELEN. BINNENLAND OM EEN POESJE TE REDDEN. DE VROUW IN BADCOSTUUM IN DEN SINGEL. De Maasbode verhaalt: Dezer dagen waren de bewoners van de Burgemeester de Villeneuvesingel te Rotter dam van een eigenaardig voorval getuige. Aldaar is woonachtig een mevrouw, die be zitster is van een uitgebreide dierencollectie katten, honden, papegaaien enz. Eén harer poesjes werd door de speelsch- heid van één harer hondjes in het water van den singel gedreven. Het beestje zwom rus tig naar een daar aangelegd eilandje. Mevrouw, die het onheil zag, trachtte, na een plank te hebben gehaald, haar rok, kou sen en schoenen te hebben uitgetrokken, het beestje te bereiken. Helaas de plank bleek te kort te zijn! Doch geen nood, zij spoedde zich naar haar tegenover het eiland gelegen woning en keerde na eenige oogenblikken in badcostuum terug. Een sprong in de golven, zij bereikte het eilandje en bracht het poesje behouden op het droge weer. Inmiddels was de heer des huizes met een badmantel op de plaats des onheils aange komen. Onder groote vroolijkheid der toe schouwers trok men huiswaarts en keerde de rust op den Singel terug. HET UITZICHT OP MEDEMBLIK'S KASTEEL. Het Eerste Kamerlid de heer Henri Polak heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd of hij bereid is te bevorderen dat de fabriek die het uit zicht op het kasteel „Radboud" te Medem- blik benam, niet wordt herbouwd en de vuil nisbelt in de nabijheid van het kasteel worde opgeruimd. FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 45) Lancelot kon haast geen woorden vinden, nu het mysterie van Judith's geboorte zoo plotseling voor hem werd opgelost. „Judith Harkness" mompelde hij in zichzelf, „het nichtje van Morgan Pickering. Hethet... is niet waar." „Pickering zal het ongetwijfeld kunnen be wijzen", verklaarde Wain, en de Verily's zullen het bevestigen. Als je met Judith trouwt, wordt het nichtje van je grootsten, of beter gezegd, eenigen vijand je vrouw". „Dat is onmogelijk", viel juffrouw Merton uit. Ze was buiten zichzelf van woede en verontwaardiging. „Wat mag niet gebeu ren!" „Wat zeg jij ervan?" wendde Wain zich kalm tot den jongeman. „Wat ik zeg?", riep Lancelot hartstochte lijk. Ik kan alleen maar zeggen, dat ik met mijn heele ziel van Judith houd en al was ze Pickering's bloedeigen dochter, dan zou ik nog met haar trouwen." „Lancelot, het mag niet. Je loopt over naar het kamp van den vijand van onze familie!" protesteerde juffrouw Merton heftig. „Denk eens aan de ellendige jaren, die we achter den rug hebben „Susan" viel de jonge man haar op stren gen toon in de rede, „ik ben je veel verschul digd en ik houd van je. zooals Ik van mijn moeder gehouden zou hebben, als ik haar had gekend, maar Judith kan niet verant woordelijk worden gesteld voor het gedrag yan haar oom. Zij wordt mijn vrouw, wat er ook gebeurt. Wain", hij wendde zich weer tot den journalist, „vertel mij nog eens pre cies wat je van Morgan gehoord hebt". „Ik zal je alles vertellen wat in verband staat met Judith, maar meer niet; ik hoop dat je me ten goede houdt", antwoordde Wain, wien het bezwaarde om de beschuldi ging, die Pickering tegen de vrouw, waarmee hij verloofd was geweest, te herhalen. Wain deed daarop het heele verhaal over Judith en haar ouders, zooals hij het van den geldschieter gehoord had en hij eindig de: „Morgan ls dol op zijn nichtje, omdat zij het kind was van zijn zuster, aan wien hij met hart en ziel verknocht was. Hij ver langt niets liever dan dat zij gelukkig trouwt en hij zal haar ongetwijfeld mettertijd al zijn geld nalaten." „Geld", stoof Juffrouw Merton op, „waar aan bloed en tranen kleven. Raak dat geld nooit aan, Lancelot, al ben je dan zoo idioot om met het nichtje van dien bloedzuig<jx te trouwen." „Ik zal niet veel kans hebben", antwoord de Ashton droog, want den laatsten keer dat ik Pickering gesproken heb, vertelde hij mij, dat hij geen toestemming zou geven dat Judith met mij trouwde en dat ze in dat ge val geen penny kreeg". Wain trok in verbazing zijn wenkbrau wen op. „Hij heeft mij gezegd, dat hij graag wilde dat Judith met jou trouwde en dat hij julle helpen zou".. „Elk woord wat die schurk zegt, is een leugen", verklaarde juffrouw Merton fel. „Maar ik hoop toch maar, Lancelot, dat je dat meisje haar woord teruggeeft. Ik heb niets tegen haar persoonlijk, maar ze is Pickering's vleesch en bloed en Pickering heeft ons tot. den bedelstaf gebracht. Verder zeg ik er niets meer van". En ze klemde de lippen opeen en keek haar neef aan, in af wachting van wat hij zeggen zou. „Het kan me niets schelen, wat Pickering wel of niet wil", klonk het beslist, „wij ne men toch geen penny van hem aan. Ik zal trouwen met het meisje, waarvan ik houd en ik zal haar uit de omgeving van haar oom weghalen". „Dat zou heel hard zijn voor Pickering", merkte Wain met vriendelijk verwijt op, „en niet minder voor de Verily's, die toch zoo goed voor haar zijn geweest". Maar juf frouw Merton bleef zwijgen op deze opmer king en Ashton haalde de schouders op. „Ik kan mijn oordeel over dien vent niet veranderen; met wat hij anderen aangedaan heeft heb ik tenslotte niets te maken, maar mijn grootvader heeft hij misleid". „Dat kan ik bewijzen', viel juffrouw Merton haar neef bij en als Morgan er verdriet van heeft als zijn nichtje weggaat, dan gun ik hem dat van harte". Wain keek haar ernstig aan. „Een derge lijke opvatting had ik bij u niet verwacht juffrouw Merton, die als zoo'n goedhartige en vriendelijke ziel bekend staat!" „Ik heb altijd getracht te leven naar de leer, dat men zijn vijanden moet liefhebben en kwaad met goed moet vergelden en ik geloof dat ik daar ook wel meermalen in ge slaagd ben", was het antwoord, „maar dien man heb ik nooit kunnen vergeven, ik haat hem .Daten we dit pijnlijke onderwerp verder laten rusten", stelde Ashton voor. „Vanavond ga ik naar Judith en zal alles met haar be spreken". „Nu juffrouw Merton", richtte Wain zich tot zijn gastvrouw, „dus u bent bereid Ida Cashell of beter gezegd Blanche Selvege te verplegen? Het is werkelijk beter dat er geen vreemde bij haar komt. Lancelot dacht bij deze woorden aan het papier dat hij in zijn zak had. de onthullin gen omtrent Judith's afkomst hadden de herinnering daavaan op den achtergrond ge drongen. Hij stelde Wain een rechtstreek- sche vraag. „Wat zou ze kunnen zeggen in haar koorts, DE VROUW MET DE REVOLVER. OF HET KLAPPERTJES-PISTOOL VAN OLDENZAAL. De Prov. Overijselsche en Zwolsche Crt. verhaalt: Geheel ontsteld kwam iemand uit Zuid- Berghuizen bij de marechaussee te Olden- zaal aangifte doen, dat zijn buurvrouw hem met een revolver had gedreigd, toen hij haar kinderen berispte, terwijl deze met steenen naar een koe wierpen .Zij zeide, dat zij met die revolver een einde aan zijn leven zou maken wanneer hij zich nog weer met haar kinderen bemoeide. Bij het politie-onderzoek bleek, dat de man de waarheid had gesproken, wat door de vrouw ook volmondig werd beaamd. Toen ze echter de revolver moest toonen, waarmee ze het dreigement had gedaan, haalde ze uit de tafellade eenklappertjespistool te voorschijn. Uit de beschrijving welke de man van het gevreesde vuurwapen gaf, bleek dui delijk dat dit inderdaad het „gevaarlijke wa pen" was geweest, dat eventueel het aange kondigde doodvonnis zou hebben moeten voltrekken. DUITSCHE OCEAANVLUCHT IN WESTELIJKE RICHTING. RODY EN JOHANSEN GESTART. BERLIJN, 22 Aug. (V.D.) De vliegers Jim Rody en Johansen zijn hedenmorgen te 7.03 uur van het Berlijnsche vliegveld Tem pelhof met hun Junkers-vliegtuig W 33 ge start voor hun voorgenomen Oceaanvlucht in Westelijke richting. Zij zetten koers in Zuidelijke richting, over Lyon en Marseille naar Barcelona, vanwaar zij willen verder vliegen naar Lissabon om dan den Atlanti- schen Oceaan over te steken. Er bevindt zich aan boord van het toestel nog een Portugeersch passagier, maar het is nog niet bekend of deze aan de Oceaan- vlucht zal deelnemen of slechts meevliegt tot Spanje of Lissabon. Het zal waarschijnlijk hiervan afhangen, of de vliegers nog een tusschenlanding maken. Ook omtrent het doel van de vlucht Noord- of Zuid-Amerika hulden de vliegers zich in een diep stilzwij gen. De koers, die zij volgen, schijnt erop te v/ijzen, dat zij voornemens zijn naar Zuid- Amerika te vliegen, doch het is niet uitge sloten, dat zij van Lissabon via de Arozen toch weer de richting van New Foundland zullen nemen. INNEMENDE BELGISCHE GESTE HULDE VOOR ONS WERK TE VINCENNES. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Paviljoen op de Int. Koloniale Ten toonstelling te Parijs heeft het Belgische Co mité een bloemstuk aangeboden, voorzien van het opschrift: „Van het Belgische com missariaat aan het Nederlandsch Comité als getuigenis van warme sympathie en bewon dering voor de bewonderenswaardige presta tie van den wederopbouw van het Neder landsch Paviljoen". Een daad, welke alom waardeering onder vond. Het bloemstuk bestond uit een enor me zending gladiolusbloemen, gearrangeerd door ae heeren Thim uit Amsterdam en Bek- ker uit Haarlem. DR. NOLENS LANGZAAM ACHTERUITGAANDE. VAN DE H.H. SACRAMENTEN VOORZIEN. De Msb. deelt mede. dat reeds op Dinsdag 4 Augustus mgr. dr. Nolens de laatste H.H. Sacramenten ontvangen heeft. Sindsdien is er in zijn toestand geen ver betering ingetreden. Het Ned. Correspondentiebureau meldt nog: In de afgeloopen week is de toestand van mgr. dr. Nolens langzaam achteruitgegaan en de bezorgdheid toegenomen. Zoowel de Paus als de Koningin hebben van hun belangstelling doen blijken. Z. Exc. mgr. Schioppa, internuntius en Zü. Exc. mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, hebben dr. Nolens tijdens zijn ziekte bezocht. BURGEMEESTER EN RAADSLID TEGELIJK. Met ingang van 1 September zal de heer A. Visser, burgemeester en raadslid van Nieuwe Niedorp, de eenige burgemeester in Noord- Holland, die tevens raadslid is, voor het raadslidmaatschap bedanken. dat vreemden niet zouden mogen hooren?" „Och, als menschen ijlen zeggen ze soms zulke vreemde dingen", was het ontwijkende antwoord. „Ongetwijfeld. Zoo hebben moordenaars wel eens in een koortsaanval bekend!" zei Ashton argeloos. „Watwat bedoel je?" stamelde Wain geschrokken. Lancelot keek hem scherp aan. „Dus het is waar?" „Wat is waar?" „Dat juffrouw Cashell Daxley overgehaald heeft om haar schuld aan den moord op zich te nemen". „Lancelot", mengde zijn nicht zich ver schrikt in het gesprek, „wat vertel je daar?" Wain bleef als versteend staan. „Ik had gehoopt, dat het geheim bewaard zou kun nen blijven", zei hij moeilijk. „En wat zou het gehinderd hebben, nu Daxley dood is en Morgan op vrije voeten? Bovendien is het absoluut niet bewezen. Maar Pickering is ook al naar Londen gegaan om Luck in den arm te nemen. Het zal nu wel gauw bekend zijn. Ida of Blanche wordt door Morgan als de moordenares van Sir Giles aangewezen. Als bewijs voert hij aan, dat hij een zilveren armband met turkooizen, die hij haar heeft zien dragen na den moord, gevonden heeft op den vloer van den salon, waar Sir Giles doodgeschoten is. Ze moet daar dus geweest zijn. Juffrouw Jorvin, de huishoudster op Tanbuck Hal,, is Blanche's zuster. Morgan beweert, dat die Blanche door de achterpoort heeft binnengelaten; zij heeft daar den sleu tel van". „Dat is niet waar", viel Ashton hem in de rede. „Daxley geeft daar een andere lezing van". „Daxley", herhaalde juffrouw Merton, die met gespannen belangstelling luisterde, „is dat die man, die op zijn sterfbed zijn schuld bekend heeft?" „Ja, om zekerheid te hebben, dat er voor DR. BENDIEN OVERWERKT? DOCTOREN PER VLIEGTUIG NAAR ZEIST. De „Daily Express" weet te melden, dat dr. Bendien gevaar loopt een zenuwinzinking te krijgen, tengevolge van overspanning door het vele werk. Vrijdagmorgen is er een spoedvergadering van de dokters van de British Cancer Com- paign bijeengeroepen op het bericht, dat het hoogstens nog een paar dagen kan duren voordat dr. Bendien zijn werk zou moeten opgeven,"tengevolge van zenuwoverspanning. Besloten werd onmiddellijk hulp te ver- leenen en geen uur nadat dit besluit was ge vallen, was dr. Piney secretaris van het be stuur met zijn assistente dr. Neat, reeds op weg naar Zeist, om dr. Bendien te helpen charterd vliegtuig. Ook uit Heidelberg is een professor onder weg naar eZist, om dr. Bendien te helpen. Bovendien zijn nog verschillende andere Engesche doctoren in Zeist. Dr. Piney is de eenige medicus, behalve dr. Bendien, die volledig op de hoogte is van de nieuwe diagnose. Toen hij voor het eerst van dr. Bendien's werk hoorde, vond hij deze zoo belangrijk, dat hij zijn vacantie er voor verzette om dadelijk de proeven te kunnen controleeren. Het was reeds lang bekend dat dr. Ben- dien het verbazend druk had. Van alle kan ten kwamen aanvragen om behandeling en om inlichtingen binnen. Na zijn bezoek aan Engeland kwamen zelfs uit Amerika, Canada en Australië aanvragen om opneming. Wanneer men nu weet, dat dr. Bendien al zijn werk bijna alleen, ten minste zonder hulp van een werkelijken assistent moet doen, terwijl hij tevens nog zijn gewone dokterspraktijk heeft waar te nemen, is het te begrijpen, dat het hem te veel moest worden. Meer dan een maand geleden klaag de hij al, dat hij geen rust meer had en dat hij zich uiterst vermoeid gevoelde. KORTE KOUSJES OP DE HUISHOUDSCHOOL. EN DE LOSSER WORDENDE ZEDEN. Het blad „De School met den Bijbel" schrijft: „Aan de deur van de huishoudschool stond de directrice. Met scherpe blik bekeek ze de meisjes. Enkelen werden teruggeroepen. De anderen begrepen niet wat er gaande was. Toen de school uitging was de zaak, opge helderd. Op het bord in de gang stond: „Meisjes met korte kousen worden naar huis gestuurd". Met korte kousjes werden bedoeld de kous jes (tot net boven de schoenen), die 's win ters over de andere kousen heen werden ge dragen. Nu liepen de gesignaleerden dus practisch met geheel bloote beenen. 't Doet goed, dat, waar de ouders niet wijzer lijken, tenminste besturen of hoof den van onderwijs-inrichtingen paal en perk gaan stellen aan vrijheden, die de voor- loopers zijn van de steeds losser wordende zeden. Het gebeurde op een niet-christelijke school. Wordt ook op onze scholen op bedoeld ter rein steeds krachtig doorgetast?" MAXIMUM SNELHEID DER ELECTRISCHE TREINEN De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald dat personentreinen, van electrische motorvoertuigen, op het baan vak Amsterdam C.S.Rotterdam D.P. mogen vervoerd worden met een grootste snelheid van 100 kilometer in het uur, indien zij zijn samengesteld uit eleotrisch materieel, al of niet gekoppeld aan drie-assige post- of baga gewagens genummerd 4000 en hooger. De grootst toegestane snelheid bedraagt voor treinen op de baanvakken: Rotterdam Hofplein's GravenhageScheveningen-Kur- haus 80 kilometer en Amsterdam C.S.Alk maar, HaarlemIJmuiden en UitgeestVel- sen—iJmuiden-Oost 90 kilometer in het uur. STAKING VAN 38 MAN. Maandagmorgen is onder een gedeelte van het personeel van de fabriek van kerk- en schoolmeubelen, firma A. S. J. Dekker, te Gees een staking uitgebroken om een loon- kwestie. De staking omvat ongeveer 38 man. Allen wonen te Middelburg en zijn georgani seerd in de verschillende vakbonden. zijn kind gezorgd zou worden", zei Ashton scherp. Ashton haalde het stukje blauwe papier uit zijn zak. „Lees dat maar eens". „Dus zij volgde Daxley door het hek, dat hij met een valschen sleutel had geopend om op den Hall te kunnen stelen", zei Wain schouderophalend, toen hij klaar was met lezen. En hij zag haar schieten. Dus dan zou Pickering's beschuldiging toch juist zijn". Hij gaf het papier aan Ashton terug. „Wat nu?" vroeg de jonge advocaat een beetje verlegen terwijl hij het briefje weer in zijn portefeuille borg. „Wij moeten de zaak maar aan Pickering overlaten: er zit niets anders op Geef hem gerust dat briefje. Ze heeft tenslotte zwaar gezondigd en moet haar daad boeten. Nu ik zie dat tegen de bewijzen van haar schuld niets is in te brengen, kan ik onmogelijk een ander standpunt innemen, hoe moeilijk me dat ook valt. Bovendien, bij nader inzien moet ik toegeven dat het niet meer dan be hoorlijk is, dat Daxley's nagedachtenis wordt gerehabiliteerd, wanneer hij werkelijk on schuldig is". „Maar dat beteekent misschien wel dat ze opgehangen wordt", zei juffrouw Merton met een rilling. „Het recht zal zijn loop moeten hebben", antwoordde Wain met 'n plotseling fatalis tisch berusten. „Maar het is de vraag of ze dezen schok te boven komt; ze is in levens gevaar. En het is misschien maar de beste oplossing dat ze niet beter wordt. Ze hééft gezondigd, niet alleen tegen Sir Giles, maar tegen een heeleboel andere menschen, maar wij moeten zacht zijn in ons oordeel. Wain was te aangedaan om verder te spre ken en een poosje was er een beklemmend zwijgen in de kamer. „Ik ga met u mee' naar het hotel", zei juf frouw Merton eindelijk en ging voor naar de hall. Wain volgde met gebogen hoofd. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6