IJMUIBEN geïllustreerd zondagsblad HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 AUCITSTUS 1931 UIT DE OMSTREKEN DE VISSCIIERIJ. Weekoverzicht. In de week van 20 tot en met 26 Augustus 1931 kwamen alhier binnen, 52 stoomtraw lers, 4 haring stoomtrawlers,'2 Dultsche ha ring stoomtrawlers, 11 motorloggers, 3 Bel gische motorkotters en 153 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 1142 tot f 8469 Haring stoomtrawlers van f 2610 tot f 4150 Dultsche haring stoomtrawlers f 3883 tot t 4933 Motorloggers f 357 tot f 1654. Belgische motorkotters f 947 tot f 1039. Terwijl de kustvisschers totaal f 12105, be- somden. De aanvoer bestond uit plm, 796500 K.G. trawlvisch, 3958 kisten versche haring en 36 kantjes pekelharing. De totaalopbrengst bedroeg f 209523.47. De prijzen waren: Turbot per 50 K.G. f 117.50—f 30. Griet 50 K.G. f 78—f 30. Groote tong per K.G. f 3.10f 2.30. Middeltong per K.G. f 3.30—f 2.40 Kleine tong per K.G. f 3.25f 2.20. Groote schol 50 K.G. f 65f 52. Middel schol 50 K.G. f 66f 39. Kleine schol I 50 K.G. 1 54—f 32. Kleine schol II 50 KG. f 43—f 3.50. Schar 50 K.G. f 16—f 8. Bot 50 K.G. f 7.50—f 3.50 Rog 20 stuks f 25f 18. Vleet per stuk f 13.50f 0.42. Pieterman en kleine poon 50 KG. 40 t 3.20. Kleine roode poon 50 K.G. f 26£7.50. Kabeljauw 125 K.G. 215 stuks f 100f 40. Groote gullen 50 K.G. f 22f 5. Kleine gullen 50 K.G. f 9.50—1.95, Wijting 50 K.G. f 6—f 2. Groote schelvisch 50 K.G. f 46f 27. Groote middel scltelvisch 50 K.G. 43 t 17.50. Kleine middel schelvisch 50 KG. f 21.50- 1 7 30. Kleine schelvisch 50 K.G. f 13.50—f 2.15. Leng per stuk f 1.50f 0.30. Heilbot per K.G. f 2.20—f 1.70. Koolvisch per stuk f 1.50f 0.14. Makreel 50 K.G. f 25—f 8.50. Haring 50 K.G. f 7.20—f 2.70. WERKTIJDVERMINDERING. Bij de N.V. Hera is thans ook voor de bank werkers de werktijd weer verkort en wel voor de gehuwden tot 32 uur en voor de ongehuw- den tot 29 uur per week. CANO OMGESLAGEN. Twee canovaarders kwamen in don golfslag van een uitgaanden trawler, waardoor de cano omsloeg en de beide inzittenden te water geraakten. De veerboot van den heer J. Visser stoomde oogenblikkelijk naar de plek en de kapitein mocht het genoegen smaken beiden behouden aan boord te trekken. De beide jongelingen kwamen dus met den schrik vrij. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawlers „Derika H" Um. 405 van de V.E.M. en de „Corrie" IJm. 22 van de N.V. Exploitatie Mij. „Zuiderhaaks" vertrekken weer naar zee om de visscherij uit te oefenen. AFGEBROKEN REIS. De stoomtrawler „Rijnstroom" IJm. 86 moest de reis afbreken wegens lekke vlaift- pijpen. R.K. VEREENIGING „KUNST AAN HET VOLK". Door de vereeniging „Kunst aan het Volk" wordt op Zondag 4 October het winterseizoen geopend, waarbij het welbekéndè duo Busch uit Amsterdam zal optreden. Door het bestuur wordt ter stijving van de kas een loterij gehouden met als hoofdprijs een dressoir, als tweede prijs een theemeubel en verschillende huishoudelijke en luxe arti kelen. De trekking zal plaats hebbenop 28 October in het patronaatsgebouw te IJmuiden (O.) SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. s.s. „Stad Zaandam" arriveerde Donderdagmiddag met een lading ijzererts van Bilbao aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Het Engelsch s.s. „The Duke" vertrok Donderdagavond van Londen met bestem ming IJmuiden, teneinde aan het Hoogoven- bedrijf. een lading ruwijzer van Briton Ferry te nemen. Het Engelsche s.s. „Chatwood" vertrok Donderdagavond met een lading steenkolen van New Castle met bestemming voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden. Het Duitsche motor, vracht- en passagiers schip „Orinoco" van de H.A1. arriveerde Donderdagmiddag te IJmuiden en nam lig plaats aan de toeristensteiger in de buiten haven, na eenige uren oponthoud vertrok het schip wederom met bestemming voor Hamburg. Het Nederl. motorvrachtschip „Phrontls" met een lading stukgoederen van Ned. O. Indië met bestemming Amsterdam passeer de Donderdagmiddag de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 68 d.M. Het Nederl. passagiersschip „Colombia" van de K.N.S.M. vertrok Woensdagavond van Amsterdam met bestemming voor Hamburg, teneinde aldaar de restantlading te lossen. DE POST OP KONINGINNEDAG. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te IJmuiden maakt bekend, dat het Hoofdkantoor IJmuiden. de hulpkantoren te IJmuiden-Oost en te Velsen, alsmede de post agentschappen Kennemerlaan, Zeeweg en Driehuis voor zooveel den postdienst betreft op 31 Augustus a.s. niet later zijn openge steld dan tot 14 uur. Voor de busrechthouders blijft de gelegenheid tot afhaling van de corresponndentie bestaan als op gewone werkdagen. Voorts zullen de kantoren en agentschappen op dien dag ge sloten zijn voor de behandeling van post wissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen en quitantien, voor de aan neming van belastingbetalingen, alsmede voor de distributie van pasmunt. Voor den postchèque- en girodienst zullen pp dien dag gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoed- behandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van chèques, waar van de ontvangen adviezen zijn voorzien van de aanteekening „spoedbehandeling". Te IJmuiden en te Velsen zal de 3de brief bestel ling en te IJmuiden de 2e pakketpostbestel ling niet worden uitgevoerd. De Telegraaf- en Telefoondiensten worden op 31 Augustus niet beperkt. SCHEEPV A ARTBERICHTEN Binnengekomen schepen. 26 8 Ned., Telamon, Rotterdam. 27,8 Duitsch, Themis. Bremen. Ned., Rijnland, Buenos-Aires. Deensch, Ragnhild, Ostende. Engelsch jacht, Sapphire, Ostende. Poolsch, Robur IV, Stettin. Engelsch, Gateshead, New-Castle. Zweedsch Sirius, Rochester. Ned., Maasstroom, Leith. Duitsch, Wolffsburg, Hamburg. Ned., Stad Zaandam, Bilbao. Ned., Vechtstroom, Hull. Duitsch, Orinow, Guatemala. Ned., Phrontis, Batavia. Engelsch, Dearne, Goole. Engelsch, Mavis, Londen. Ned., Hontestroom, Londen. Ned., Tiberius, Curasao. Ned., Berenise, Hamburg. Deensch, Herta, Rotterdam. Ned., Flying Scotsman, Stavangen. Vertrokken schepen. 26'8 Ned., Ulyssus, Curasao. 27.8 Ned., Hermes, Hamburg. Zweedsch, Sirims, Oskarshamn. Noorsch, Enid, New-Castle. Ned., Doros, Rotterdam. Noorsch. Elle, Ebsbjörg. Zweedsch, Siegfried Malthiessen, Rotterdam. Duitsch, Orinow, Hamburg. Duitsch, Helena, Archangel. PERSONALIA. Tot hulpafslager in de vischhal is de heer J. Neervoort te IJmuiden benoemd. GROOTE AANVOER PEKELHARING. De stoomtrawler „Petrus Paulus", IJm. 266, en de motorlogger „Corn, de Boer Jr." IJm. 268, kwamen met respectievelijk 36 en 28 last pekelharing aain den Rijksvischafslag, waar van 3 last uit steurharing bestond. De stoom - drifter „Flora", IJm. 501, eveneens van de V.E.M., kwam met 30 last pekelharing binnen. SPELDJESDAG VAN HET ROODE KRUIS. Op 5 September heeft de jaarlijksche Roode-Kruis-colIecte plaats. Ten behoeve van de bloempjesverkoop wordt de medewerking gevraagd van een groot aantal jonge dames (ongeveer honderd). Die willen collecteeren kunnen zich opgeven bij de dames Mevr. Bak ker, Oranjestraat 1, Mevr. de Korte, Mareo- niestraat 116, Mevr. Slikkerveer, de Wetstraat 8 en Mevr. Fr ederiks, Snelliusstraat 21. DE NIEUWE STEUNREGELING. BEZWAREN VAN DE IJMUIDER FEDERATIE. De IJmuider Federatie meldt ons: De steunregeling in de gemeente Velsen is een wisselvallige regeling. Vroeger was persoonljke willekeur schering en inslag, tot dat begin November 1930 in overleg met de besturen van Maatschappelijk Hulpbetoon en de Vakcentrales een steunregeling tot stand kwam, welke de meening wettigde dat nu voorgoed een einde zou zijn gekomen aan de voorheen bestaan hebbende persoonlijke willekeur. Was bij deze regeling geen com missie van advies uit de vakcentrales be noemd? Luidde art. 14 niet: „Over eventueele wijziging in deze steunregeling zal steeds de Commissie van Advies worden gehoord? Echter, lang duurde de blijdschap niet, spoedig ondervonden wij dat deze regeling geen genade vond in de oogen van B, en W. Juist aan de medezeggingschap der vak- een tralen had men blijkbaar het meest het land. Deze moest volgens B. en W. ongedaan worden gemaakt en dan waren andere wij zigingen en (of) doorhalingen noodig. De daad van het College wekte zulk een rechtmatige verontwaardiging bij een ieder welke hierbij was geïnteresseerd, dat van alle richtingen de protesten, als het ware. stroomden. De medezeggingschap der arbei ders, met een pennestreek teniet gedaan! Is het wonder dat geheel de vakbeweging in verzet kwam? Men koos het verstandigste: de commissie van advies bleef gehandhaafd. Toch moesten daarna, wederom nadat over eenstemming was bereikt tusschen organisatie en M. H. B. omtrent toepassing van een zekere berekeningsmethode, B. en W. dit te niet doen en weer zonder dat rekening werd gehouden met meer genoemd art. 14. Ook nu werd de commissie van advies niet gehoord. Wie denkt dat men hiermede aan het einde was, vergist zich. Art. 14 (dat fntus- schen berucht is geworden) moest het voor de derde maal ontgelden, doch nu in een mate, die alle perken te buiten ging. Nu werd een nieuwe steunregeling ingevoerd, natuur lijk ook zonder overleg met de commissie van advies, ja zelfs zonder dat de Raad der gemeente Velsen kennis droeg van den in houd daarvan. Wel had deze een beslissing- genomen inzake het Rijkssubsidie, doch eerst bij het bekend worden van de Regeerings- voorwaarden zou een beslissing kunnen wor den genomen. In een daarna gehouden be sloten zitting, werden eenige vage mededee- lingen gedaan, doch niemand der raadsleden vermoedde, dat de regeling zou worden door gevoerd, zonder dat deze in openbare zitting zou zijn behandeld. Noch met de besturen van M. H. B., noch met den Raad en noch minder met de Commissie van Advies was hierover gesproken en nadat den I3en Augus tus een schijnvergadering had plaatsgevonden met de vertegenwoordigers der Vakcentrales, welke geen enkel nut had, omdat Wethouder Nijssen, die het College vertegenwoordigde, zich op het standpunt stelde, dat de rege ling door den'Raad zou zijn aangenomen, werd deze doorgevoerd op 15 Augustus d.a.v. En dit alles omdat de gemeente In nood zou verkeeren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Wij begrijpen: werkloozenzorg kost geld. Doch dit geld wordt besteed aan diegenen die in den chaos van dezen tijd dreigden onder te gaan en de nood eener gemeente, als deze aanwezig is, mag geen aanleiding zijn dat de werkloozenzorg wordt verslech terd. Trouwens vergelijkt men onderstaande cijfers, dan ziet men dat een gemeente welke op andere posten het zesvoudige besteedt wij hebben het onderwijs op het oog), niet failleert als er plun. f 17.000 wordt uitge keerd. Voor een duidelijke voorstelling moge dan dienen dat: van Januari tot en met Juli door d-e gemeente werd besteed f 75.000. Het Fonds voor Sociale Voorzieningen keerde over dezelfde periode uit een bedrag groot f 88.000, de afdeeling IJmuiden van den Cen- tralen Bond rond f 60.000, terwijl de Centrale Bond over het geheele land, over de zelfde periode (JanuariJuli) f 1.167.743 uitkeerde. Als deze bedragen worden uitgekeerd door instellingen en organisaties als boven genoemd komt duidelijk uit dat f 75.000 voor een ge meente als Velsen geen verschrikkelijk iets is. Bij het beschouwen van deze dingen rijst de vraag: mogen de werklooze adbeiders de dupe worden en wat zullen de verslechterin gen zijn? Laten wij de nieuwe regeling dan onder de loupe nemen: Het meer genoemde Art. 14 (Commissie van advies) is in de nieuwe regeling niet op genomen, hier zal met man en macht moe ten worden gevochten. Medezeggingschap der organisaties is en blijft noodzakelijk Vervolgens is de norm van f 13,50 terugge bracht op f 13. Vijftig cent slechts, doch 50 ct. minder in een tijd na langdurige werk loosheid en terwijl men diende te overwegen dat, met den winter voor de deur, verbete ring noodzakelijk zou zijn, is een teekenend verschijnsel en doet ons zien wat er voor een achtïe ter verbetering der uitkeering van het College is te wachten. Wat de kostgangers aangaat: oppervlak kig bekeken lijkt het alsof dezen thans één gulden vooruitgaan, doch het begrip „kost ganger is zoo beperkt, dat velen die vroeger steun ontvingen, (wij doelen op hen wier ouders in deze of een aangrenzende ge meente wonen) bij de nieuwe regeling geen steun zullen ontvangen. De maximum uitkeering van f 21 is ver vallen. Hiervoor treedt in de plaats dat ge huwden en ongehuwde kostwinners niet meer mogen ontvangen dan 65 pet. van het loon, dat zij bij een 48-urige werkweek in eigen bedrijf konden verdienen. Voor gezin nen van 6 of meer personen 70 pet- Het zal een ieder duidelijk zijn, dat zij welke het minst verdienen en dus het minst draag krachtig zijn, de grootste klappen krijgen. Op de toepassing van dit artikel vooral, zal het noodig zijn dat de vakcentrales hun in vloed kunnen blijven laten gelden. Als klap op de vuurpijl komt dan de me- dedeeling dat aan hen, die na den len Ja nuari 1931 zijn gehuwd, geen uitkeering wordt verstrekt, tenzij in bijzondere gevallen de Minister van Binnenlandsche Zaken dit goedkteurt. Eerst zal dus moeten worden on derzocht .of dit trouwen noodzakelijk was. Ziehire in grove trekken de werkelijkheid van de nieuwe regeling met als slot eenige cijfers uit het onderzoek, dat de IJmuider Bestuurdersbond instelde.over de week van 38 Augustus. Dit onderzoek had betrekking op 116 per sonen waarvan er 16 vooruit gingen tezamen met f 21. Achteruit gingen er 98 en wel met f 6790, terwijl er twee gelijk bleven. Uit het bovenstaande zal het een ieder duidelijk zijn, dat alle richtingen zullen heb ben mede te werken, om B. en W. duidelijk te maken, dat overleg in dezen een gebie dende noodzakelijkheid is. Aanvaardt men dit niet, dan zullen de ar beiders hieruit leering trekken en het laat ste woord zal nog niet zijn gesproken. Van officieele zijde werd ons opgemerkt, dat men niet op de vele onjuistheden in het stuk wenschte in te gaan. Den 21en Juli werd aan den Raad uitvoerig medegedeeld hoe de nieuwe steunregeling zou luiden. Geen enkel lid van den Raad zal kunnen volhouden, dat dit niet juist is. Hoe kan de Federatie schrijven, dat niemand der Raadsleden vermoedde, dat de regeling zou worden doorgevoerd, zonder in een openbare zitting te zijn behandeld? Algemeen was men in den Raad tevreden over het bereikte re sultaat, De Raad vereenigde zich zonder stemming met de regeling, waardoor die, na de goedkeuring door den Minister, onmid dellijk van kracht werd. Goedgekeurd werd, dat de regeling in een openbare zitting zou worden behandeld, zoodra het subsidie be kend zou zijn. De leden zouden intusschen kunnen mededeelen welke wijzigingen nog wenschelijk werden geacht. De Raad zou zich daarover dan later uitspreken en bij den Minister zouden dan de gewenschte wij zigingen worden bepleit. Op de becijfering van de Federatie, welke de zaak in een geheel verkeerd licht stelt wenschte men niet in te gaan. De Federatie vergeet te zeggen, dat van het door haar ge noemd bedrag van f60.000, uitgekeerd door het Fonds aan leden van den Centralen Bond, een aanzienlijk bedrag is uitgekeerd aan personen die niet in de gemeente Velsen wonen. Wat aangaat de over het geheele land gedane uitkeering vergeet de Federatie te zeggen, dat de helft der uitkeering wordt betaald door de gemeenten en het Rijk in den vorm van subsidie aan de werkloozenkas. Door de Federatie wordt de steunregeling eveneens niet juist weergegeven. De clau sule van 65 pet kwam reeds in de bestaande regeling voor en is dus niet nieuw. Het betreft hier een door den Minister voor geschreven steunregeling, waarin alleen de Minister wijziging kan brengen. OEFENING VAN HET ROODE KRUIS. GEFINGEERDE TREINRAMP. Stig beschadigd, één geheel versplinterd. De machinist, de stoker en 8 arbeiders, die in de wagons meereden, werden gewond. De Roode Kruisleden, die inmiddels tele fonisch gewaarschuwd waren, verzamelden zich voor het station, onder leiding van den arts-leider Dr. W. van Haselen, waarna men gezamenlijk oprukte naar het terrein der ramp. Voordat men echter de gewonden, die nu nog vroolijk babbelend met de groep meelie pen, ging verbinden, opende Dr. W. van Ha selen de oefening met een kort woord, waar in hij o.a. de leden opwekte voor het opge ven der a.s. E.H.B.O. wedstrijden, die te Haarlem gehouden zullen worden. Nadat spreker de a.s. Roode Kruiscollecte nog even in herinnering had geroepen, verklaarde hij de oefening voor begonnen, waarna de ge wonden, van kaartjes voorzien, waarop de diverse arm- en beenbreuken stonden, hun plaatsen, onder en naast de wagons opzoch ten. Hierna togen de leden aan het werk om de gewonden te verbinden en vervolgens op draagbaren naar de wagons te vervoeren, die aan den anderen kant van het empla cement stonden. Hier waren de heer Bakker en zijn ploeg bezig om In de wagons balken te bevestigen, waaraan men de brancards later ophing, om het stooten der rijtuigen tegen te gaan. Nadat de brancards met de gewonden op gehangen waren, was de oefening afgeloo- pen Hierna gaf Dr. W. van Haselen echter nog een demonstratie met de schokbrekende steunen voor een veldbrancard. Deze steu nen, die op den vloer der wagons vastgespij kerd kunnen worden, zijn in elk groot station aanwezig, zoodat, indien een patiënt per wagon vervoerd moet worden, hij haast geen last heeft van het schokken der wagon. Hierna was de jaarlijksche „treinramp"- oefening weer ten einde, zoodat men onge veer half tien weer naar huis terugkeerde. IJMUIDEN ALS LOSHAVEN. De „Orinoco" met een tros in de schroef. Donderdagavond had een oefening van het Roode Kruis plaats. Verondersteld werd, dat op het treinemplacement eeh treinramp plaats had gehad. Een goederentrein reed circa 19.15 in de richting van de haven. Waar schijnlijk door verkeerden wisselstand liepen eenige goederenwagons uit de rails. De loco motief, tender en drie wagons werden em- DE DUIKER J. VAN DRIMMELEN AAN HET WERK. Donderdagmiddag 5 uur arriveerde alhier van West-Indië het Duitsche motorschip „Orinoco", van de HA.P.A.G. Daar het schip slechts een 50 ton stukgoed voor Amsterdam in had, werd deze lading in lichters gelost. Het schip maakte vast aan den toeristen steiger en de voor ons land en Zuid-Duitsch- land bestemde passagiers ontscheepten zich. Nog vóór het schip vast lag, was het reeds zeer druk bij den steiger en steeds groeide het aantal belangstellenden aan. Het was een aardig evenement, want de scheepskapel deed vroolijke wijsjes hooren. Het was echter niet goed dat een groot aantal personen zich op den steiger begaf en velen, die wat wilden verdienen met bagage- dragen, door de scheepsofficieren telkens weer van de loopbrug moesten worden ver wijderd. De boot lag er al ruim een kwartier, toen er twee agenten kwamen, die alle onbevoeg den van den steiger verwijderden. Maar toen nog stond het vol voor de trap van den steiger waardoor de passagiers nau welijks aan land konden gaan, Des avonds om half tien zijn wij nog eens een kijkje gaan hemen en In dien tijd was gebleken, dat de „Orinoco" een stalen tros in de schroef had gekregen en de duiker J. van Drimmelen was druk in de weer xJe tros uit de bakboordschroef te werken. Het stond zwart van belangstellenden langs den kant, terwijl door de scheepsoffi cieren gelegenheid werd gegeven het schip te bezichtigen. Door de jeugd, welke nog in grooten getale aanwezig was, was het haast onmogelijk om zonder ongelukken via den aanlegsteiger het schip te bereiken. Eerst laat i?a den avond minderde de druk te aan den kant en lag de verlichte .Orinoco" te wachten op het sein van vertrek. Nader vernemen wij, dat het den duiker J. van Drimmelen gelukt is om den staaltros uit de bakboordschroef te verwijderen, waar na de „Orinoco" Donderdagavond om onge veer elf uur de reis naar Hamburg kon voort zetten. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rij ksvischafslag 3 trawlers. De besommingen waren: M an denTrawlers 430 Clara Nico f 3800. 95 Jenny„ Elza f 1700. 65 Gezina Catherina f 1300 MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 2f 1.80. Griet per 50 kilo f 70—f 25.50. Tongen per kilo f 2.90f 2.30. Zetschol per 50 kilo f 38f 29.50. Kleine schol per 50 kilo f 31f 5.20. Bot per 50 kilo f 4.80f 4. Schar per 50 kilo f 16.50. Vleet per stuk f 3.40f 2.20. Pieterman en poon per 50 kilo f 25.50f 13. Middelschelvisch per 50 kilo f 39.50. KI. mid.schelvisch per 50 kilo f 23.50f 18. Kleine schelvisch per 50 kilo f 13.50f 5.40 Gullen per 50 kilo f 24.50f 5.70. Wijting per 50 kilo f 3.60. Koolvisch per stuk f 19f 18. Tot een bedrag van 2000.- wordt U verzekerd door een abonnement op het HAARLEM'S DAGBLAD En dat voor slechts 5 cent per week!! RnBDBH!Xll!iaiinniI3ü^!IBIBBinBHnBHilDnilinH:iiiil^ VELSEN VAN DEN SCHOMMEL GEVALLEN. In den speeltuin van de speeltuinvereeni- ging „Kindervreugd" had een ernstig ongeluk plaats. De 9-jarige v. L., die te Velsen (N.) logeerde, viel van een der schommels en kwam met- zijn hoofd tegen den muur terecht. Met een zware hersenschudding is het kind per ziekenauto naar het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk overgebracht. SLAPTE IN DE SCHEEPVAART. Het is met de scheepvaart voor de papier fabriek weer heel slap. Op 18 Augustus is de laatste houtboot aangekomen. Het Nederl. stoomschip „Hilversum" van Archangel komende, zou voor Velsen bestemd zijn en werd Woensdag verwacht, doch het schip is te Rotterdam binnengeloopen eu lost daar de lading. En zoo staan de armen der groote kranen van de papierfabriek weer omhoog. Toch zijn er deze maand 6 booten geweest, tegen de vorige maand in het geheel 5, maar in totaal zijn er dit jaar nog maar 29 booten geweest, tegen verleden jaar 36, DE WETHOUDERSVERKIEZING. SAMENWERKING TUSSCHEN S. D. A. P. EN R.-K.? Van de zijde der S.D.A.P. deelt men ons mede, dat de ledenvergadering der S.D.A.P. zich op het standpunt heeft gesteld (zooals reeds eerder door ons vermeld werd) dat, als aan de fractie twee wethouderszetels toege wezen worden, de S.DA.P. bereid is de ver antwoordelijkheid in het bestuur der gemeen te mede te dragen. Deze houding is in de eerste plaats geba seerd op het feit, dat de uitslag van de laatst gehouden verkiezing een democratische is. De groepen van de linkerzijde, uitgezonderd de dissident sociaal-democraten, bestaan uit eenlingen en zijn zóó verdeeld naar politieke opvatting, dat niemand uit deze groepen als politiek vertegenwoordiger aangewezen kan worden. Er dient ook rekening gehouden te worden bij de wethoudei'sverkiezing, dat de C.H., R..K. en A.R. fracties samen een minderheid in den raad vormen en het zou dus zoo meent de S.D.A.P. in strijd zijn met den verkie zingsuitslag, indien men aan een minderheid ter rechterzijde, de meerderheid in het College bezorgde. Daar nu de samenwerkende recht- sche groepen medegedeeld hebben, niet te kunnen medewerken aan een verkiezing van twee wethouders uit de S.D.A.P., rijst de vraag, of niet een andere oplossing te vinden ware. Een oplossing, welke zeer zeker de volle aandacht verdient, is een samenwerking uit sluitend tusschen S.D.A.P. en R.K., omdat deze fracties beiden de meerderheid in den Raad hebben. Dit samengaan zou, naar de S.D.A.P. meent meer in overeenstemming zijn met de wenschen der Katholieke arbeiders. Uit reeds eerder door ons gepubliceerde be richten weet men evenwel reeds, dat in R.K. kringen te Velsen geen neiging bestaat om de oplossing van de vraag hoe het college van B. en W. moet worden samengesteld, en die richting te zoeken. Naar wij vernemen, zijn de leden van de linksche fracties (de eenlingen) bijeengeroe pen tot een vergadering op het raadhuis, ten einde hun houding te bepalen bij de a.s. wet houdersverkiezing. DE OUDSTE INWONER VAN VELSEN. Wij hebben een onderhoud gehad met den heer Van Aken te Velsen Noord, die Zondag aanstaande 99 jaar hoopt te worden en de oudste inwoner van de ge meente Velsen is. Wij kwamen in de ge zellig ingerichte kamer, waar wij ook kennis maakten met den zoon van den heer Van Aken die 65 is. De oude heer vertelde ons: „Op 30 Augus tus 1832 werd ik te Beverwijk geboren. Tot mijn 70e jaar ben ik mandenmaker geweest". De aanstaande jubilaris liet ons verschil lende vlechtwerken zien. die hij nu nog maakte voor verjaarscadeaux of bazars. Het zag er alles keurig uit. „Ik heb altijd hard en lang moeten wer ken," vervolgde hij, „maar ongelukkig ben ik met zaken doen niet geweest, al had ik het wel eens zwaar te verantwoorden. Maar door mijn harde werken heb ik nu het geluk dat ik niemand naar de oogen behoef te zien. Mijn kinderen hebben wel eens gewild dat ik op kamers ging wonen, maar dan zouden zij zich toch bij mij niet zoo thuis gevoelen als zij nu doen. Men heeft mij ook wel gevraagd, waarom ik niet in „het huis" ging. Maar daar gevoel ik niets voor". „Bij het lezen gebruikt u zeker wel een bril?" vroegen wij. ,,Neen, ik lees nog met het bloote oog. Ik doe nog dagelijks mijn wandeling en ik ga ook veel naar de lezin gen der Evangelisatie. Ook houd ik veel van muziek". Wij namen met een handdruk afscheid van den bijna 99-jarige, wien het zeker Zondag a.s. niet aan belangstelling zal ontbreken. SANTPOORT AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding voor het uit voeren van eenige' verbouwingen in het oude gedeelte van het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort was ingeschreven door: P de Haan, IJmuiden-Oost f 15.900. Fa. Egberts, Haarlem f 14100. M. H. Hamers, Amsterdam f 12.383. N. W. Nieboer, Haarlem f 12.150. L. Rings, Santpoort f 11.200. L. ,J. Vrolijk, Haarlem f 11.151. L. J. Winnubst, Haarlem f 10.962. A. Handgraaf, Santpoort f 9900. Fa. Philips, Haarlem f 9885. N. J. Tromp, Overveen f 9589. A. J. Sijsener. Hillegom f 9350. D. Rebel, IJmuiden-Oost f 9100. R. Jorritsma, Heemstede f8985. P. Min, IJmuiden f 8960 H. Witte, IJmuiden-Oost f 8875. N.V. Aannemersbedrijf, Santpoort f 8600. Fa. Koning en de Jong, Zandvoort f 7819. Gebr. H. A. en G. de Graaff, Halfweg f 7482 H, J. Oppenkamp, Haarlem f 7300 Fa. B. Baas en Zn., Haarlem f 6500. P. Cupido, IJmuiden f 6400. De gunning werd aangehouden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10