▼an hun plaats af juist tusschen twee duinhellingen konden zien. Nu moet je blijven kijken naar dien groote struik links..,, daar naast op den grond Piet tuurde en tuurde.. Waarem- pel, daar zag hij wat! 'n Ge- Zicht! Hu, wat 'n tronie. En Nol vertelde: Ik kwam hier naar toe sluipen om me te verber gen en toen ineens kwam er 'n kerel naar me toe. Jó, ik schrok!eerst bleef ik staan, maar hij keek me zóó kwaadaardig aan, dat ik 't op een loopen zetteHij kwam me niet achterna en ik wilde toch wel eens weten, wat hij van plan was. Daar om ben ik na 'n poos teruggegaan en toen zag ik hem heelemaal in elkaar gebogen naar dat boschje loopen.... en daar ligt hij nu al een heelen tijd in mijn richting te loerenOpstaan durf ik niet, maar die vent heeft vast kwaad in den zin en daarom moeten we hem in de gaten blijven houden Pas op. Nol, fluistèrde Plet in eens en trok zijn kameraadje om laaghij staat op! Kijk hij staan gluren! De jongens volgden met gespan nen aandacht de bewegingen van den kerel, die eerst links en rechts om zich heen keek. Blijkbaar sag hij niets verdachts het was dan ook 'n toeval, dat de jongens hem van hun kant door die smalle ope ning zagen, zóó goed had de man zich verborgen en opeens begon hij, op zijn knieën liggend, met zijn handen in den zachten zandgrond te graven. Bevende van opgewondenheid lagen Piet en Nol plat op hun buik te kijken. Al heel gauw had de kerel een vrij diep gat gegraven; toen haalde hij iets uit zijn zak het leek wel 'n bundeltje goed en stopte dat in de diepte. Snel wierp hij het gat dicht, trok een paar helmstruiken uit den grond en plantte die op de plaats van het dichtgeworpen gat. Daarop richtte hij zich weer op, keek nog eens spie dend om zich heen en klom lang zaam tegen het hooge duin op, van de jongens vandaan. Het duurde 'n heele poos, vóór Plet en Nol het waagden, zich te vertoonen; de kerel was nergens meer te zien, doch voor alle zeker heid kropen ze eerst even het hooge duin op, waar hij overheen was gegaan, en zochten den omtrek af. Daar ginder liep hij, op zijn doode gemak, in de richting van de stad Nu naar het gat terug; zij wisten precies, waar het was. anders zou den zij het werkelijk niet gevonden hebben, zóó goed had de kerel alle sporen verwijderd. Al gauw stieten ze op een Dundel- tje van zeildoek; zij maakten het open en vonden een stevige porte feuille, die een heel pak bankpapier bleek te bevatten Wat was de toedracht? Eenlge dagen geleden hadden eenige kerels een man overvallen, die een groot bedrag geld bij zich had, hem neergeslagen en van zijn porte feuille beroofd. De politie was de daders op het spoor en daardoor dorsten zij het geld niet bij zich te houden. Teneinde raad zou een van hen het in de duinen verstop pen Het werd een reuzedag voor Piet en Nol, want het bleek, dat er voor de vinders van de portefeuille een belooning van 500,was uitge loofd, die Nol eerlijk met Piet deel de. hoewel deze tegenstribbelde, dat Nol er alléén recht op had. Neen, hield Nol vol, jij óók de helft. Van jou was het plan. om in de duinen te gaan spelen, en we hadden dien kerel nooit gezien, &Ts we geen Indianen waren geweest „op het oorlogspad". Van een pottenbakker. Toen in 1572 vele Hugenoten te Parijs ge dood werden, werd de pottenbakker Bernhard Polissy op bevel van Ca- tharina de Medici gespaard. Waar om? Omdat het hem na jaren zoe- kens gelukt was de Italiaansche manier van émail te maken en hij sinds dien tijd de prachtigste vazen en schotels maakte, waarop tafe- reelen uit de geschiedenis van dien tijd afgebeeld waren. In verschil lende musea worden nog deze scho tels als voorwerpen van groote kunstwaarde bewaard. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Knipperdolletje). Mijn geheel is een bekend jon gensboek van 10 letters. 1 2 3 4 is een jongensnaam. 7 8 9 zit aan de voordeur. 10 6 4 is een verkorte meisjes naam. 5 is een medeklinker. 2. (Ingez. door Knipperdolletje). Mijn: geheel staat iederen dag in Haarlem's Dagblad en bestaat uit 34 letters. 10 11 12 13 14 is een jongensnaam. 4 5 6 7 8 9 leeft in slooten. 4 9 18 19 20 21 22 23 24 25 strooi ik voor de vogels. Men 26 27 28 29 30 31 3 wel eens wat. Ik ben inge 33 34 17. 1 2 3 3 8 34 wordt op wonden ge legd. 15 16 is een lidwoord. 32 31 30 is in 't sprookjesland. 3. (Ingez. door W. B.Z.) Fi guurraadsel. AxxxxxxxxxxxB X X X X X X X X C x is een redenaar uit de oudheid, is een plaats in N.-Brabant. is een plaats in Duitschland. is een plaats in Overijsel. is water en zeep. is een medeklinker is een lidwoord, is boomen. is tegenovergestelde van dagen, is een Duitsch stadje, is koolsoorten. Van AB moet men denzenfden naam lezen als van AC. 4. '(Ingez. door W. B.Z.) Ver borgen dieren. a. Op deze brakke gronden wil niets groeien. b. Domme Esther, waarom gaf je geen antwoord? c. De storm veroorzaakt groote scha, appels en peren worden onrijp afgeworpen. d. Jan kreeg van zijn oom een paar duiven cadeau. e. Ik heb eerder medelijden met Gerrit dan met Piet. f. Deze chocola mag jij hebben. 5. (Ingez. door W. B.Z.) Schuif tusschen een -hoogte en een schadelijk insect een klinker en ge krijgt een lekker soort peen. 6. (Ingez. door W. B.Z.) Schrijf onder elkaar het tegen overgestelde van laag, akelig, arm, vol, oneven, warm, eenvoudig, wijd. De beginletters van deze woorden noemen den naam van een grap penmaker. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door W. B. Z.) Mijn geheel bestaat uit 8 letters en is de naam van een vertrek, dat men in vele huizen vindt. 1 7 3 is in iedere slaapkamer. 4 8 2 5 6 staat op de markt. 1 7 8 4 is een boom. 8 7 6 vind je aan de meeste voer tuigen. 6 2 8 4 is een rivier in N.-Brabant. 3 5 6 7 is een vrouw. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Met b ben ik een lichaamsdeel. Met d ken ik meestal lastig. Met k zit ik aan 't brood. Met w verkoopt mij den slager. Met v kom ik mis schien van den winter. 3 (Ingez. door W. B. Z.) Uit schuwklenge kunt ge iets ma ken, dat ge vast op uw verjaardag ontvangt. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Trap- raadsel. El is een stadje in Gelder land. el is een vrucht vaii dezen tijd. el is al het geschapene. el is aan het strand te vin den. el is iets lekkers. 5. (Ingez. door W.B.Z.) Vierkant raadsel. e e e e i i k k 1111 m n p z Schik de letters in de vierkantjes zoo, dat je op de eerste regel een vloeistof leest, op de tweede regel een viervoetig dier, op de derde regel een gevaarlük uitsteeksel in zee. Van boven naar beneden en van links naar rechts moet je het zelfde lezen. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Kam- raadsel. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Op den rug van de kam moet men den naam van een school lezen, die door studenten wordt be zocht. lste tand is timmermanswerktuig. 2de tand is lichaamsdeelen. 3de tand is in de keuken te vin den. 4de tand is een lekkere drank. 5de tand is lichaamsdeelen. 6de tand gebruikt de schoen maker. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorig® week zijn: AFDEELING I 1. Padang. 2. Glas-klas-plas-vlas. 3. Marken-varken. 4. Maurits. 5. Bolivar. 6. Italië. AFDEELING II 1. Krokodil. 2. Anna-Lena-Willie-Lina-Emma. 3. Augustus. 4. Boor-door-goor-koor-Moor- Noor. 5. a. Koekoek, b. Omdat hij al tijd een kam draagt, c. Omdat hij zooveel weegt. d. Omdat ze spint. e. Bevers. 6. a. Nat. b. opgezette, c. eier schalen. d. Bovenramen. Goede oplossingen ontvangen van Babbelkousje 3. Madeliefje 5, Heide- prinsesje 5, Balsemientje 4, Poesen vriendinnetje 6, Gladiooltje 4, Kerstroosje 5, Laurens Coster 5, Nachtuiltje 6, Wenda 5, Nachte gaaltje 5. De Kleine Violist 6, De kleine Vogelvriend 6, Vaders Jon gen 6, Duikstertje 6, Vergeet mij nietje 6, Wijnanda 6. Rubriekertjes-Lijsf Margaretha van Hoven, oud 8 jaar. Tuinlaantje 2. RUILRUBRIEK C. v. BERGEN, Lange Wijngaard- str. 21r heeft Kwatta-sold.. Meco- bonnen, Duifjesmerken, Hille-bon- nen. Weegschaaltjes, Frankenpl., Pleinespl., Indiaantjes, Roodband- pV, Pelikanen. Erdalpenningen. Hiervoor vraagt hij Lux, Vim en Rinso. ERNST NILANT, Wilhelmina- park 27 heeft: Kwatta's (21) 10 Sickesz (2—1), Meco (2—1), Rade maker (2—1), 10 Hagwapens (1—1), 31 Benito's (31), 58 Hille's Zwerf tochten (11), 1 Beroemde Geleer den, 3 Haas-azijn II dl, 2 Coelinghs (11), 10 Sunlight, 2 Leupen (12), Drostebons en pl. 2 Vlaggenserie W. I. Chocolade. 1 Duimelot, 1 Spaarkaart Franken, 1 v. Delft spaarbon. Voor dit alles vraagt hij: Verkades zeewater-aquarium en Paddenst., Karnemelk, Dobbelman, Pette-cactuspl., Indiaantjes en Hoe heet die vogel Deel II. Ruiltijd tus schen 7.10 en 7.30 of schriftelijk. ALI VAN NORDEN, Olycanstr. 11 heeft 14 Hillebons, 12 Zeewater aquarium Verkade, 20 Roodband, 4 Mijn aquarium, 5 v. Nelle. Hiervoor vraagt ze Amstel en Erdal-peli- kaantjes. Ook wil ze 75 Erdal geven voor 50 Amstel. AVTATEUR, Joh. de Breukstr. 37 heeft 38 Droste, 25 Haust, 9 Karne melk, 24 Pelikaantjes, 9 Hoe heet die vogel? 12 Amstel, 15 Kwatta, 8 Franken, 7 Haas-azijn. 9n HiPQ (Gelderland) 21 Vim, 4 Rinso, 5 Sunlight, 8 Lux. Hiervoor vraagt hij Turmac-bonnen. D. v. d. SLUYS, Valkenburgerlaan 25, Heemstede, heeft 6 Coelingh, 17 Sickesz-wapens, 5 Kwatta-sold., 2 Weegschaaltjes, 3 Bobbie-manne- tjes, 6 Scheermes-enveloppes. Dit alles wil hij ruilen voor Koffie Hag- bonnen (witte en roode). KAPSTERTJE, Bilderdijkstraat 1 rood heeft 2 Sickesz, 1 Vei kade. 3 Hilles-Zwerftochten. Hiervoor vraagt ze Bloemen of Vlinders. M. HIJKOOP, Kritzingerstraat 11, Haarlem N., heeft 12 van Dijk. 2 London-caramel, 1 Wybert (waarde 1 punt), 3 Haas, 2 Voetbal, 1 Pleines Duifje, 9 punten Victoria Jeugd- bibl. en een Boekenlijst, 1 Leupen, vele Roodbandpl. Dit alles wil ze ruilen voor Vim, Lux, Rinso, Sun light. Hilles bonnen en plaatjes. PECHVOGELTJE, Soerabajastr. 12, Haarlem N., heeft Hilles Zwerf tochten, postzegels, vreemde mun ten en Turmacbons. Hiervoor vraagt ze Clysma-coupon No. 30. NELLY SMIT, Landzichtlaan 39, Heemstede heeft 5 Franken's brood fabrieken, 1 Onze Ned. Jeugd in Na tionale dracht, V/2 v. Houten, 1 Sunlight, 1 Rinso, 1 Klokzeep, 4 Vim, 1 Karnemelk, Vogel-album 129, 1 Pette-Cactussen No. 60, 2 Dijkstra, 7 Gouda-theelichten, 2 Turmac. 44 Douwe Egbert, 28 Erdal, 1 Zeewater-aquarium, 12 H.O., Yz Wybert, 3 Keg, Reis naar Indië, 8 v. d. Bergh, 9 Delta, 12 Lepeltjes, 1 Horloge-bon. Hiervoor vraagt ze Hilles-bonnen. Ruiltijd na 5 uur. GOUDELSJE, Pres. Steynstr. 66, Haarlem-N. heeft 10 Haust, 3 Hil les, 6 Kwatta, 8 Sickesz (heele waarde), 1 Meco, 1 Xanthia (waar de 3 punten), 1 Pleines (No. 63), 1 Miss Blanche, 1 Effendi (waarde V-Y punt), 1 Amstel (1 halve waar de) en (3 heele waarden), 1 Gouda- theelicht. Voor dit alles vraagt ze Weegschaaltjes 1 tegen 1. BETS HARMSEN, Weltevredenstr. 8 heeft Verkade paddenstoel No. 40, 61 Roodband, 3 Bussink nrs. 65, 72, 81, 5 Lekkerbekjes, 1 Vogel-Karne- melkzeep, 2 Coelingh. Hiervoor vraagt ze van Roodband de nrs. 92, 104, 109, 121, 130, 137, 138, 144, Hille- bonnen, Sickesz en Douwe Egberts. DE KLEINE FLUITSPELER, Turf markt 8 heeft Keg-bonnen. Langs denRijn, Een reis naar Indië, Nie- meyer, Vlaggen, .West-Indië, Droste, Haica, Gruno, Alma, Meco, Xanthia, Pirate, fJlysma. Mavrides, London, Rademaker, Sopla, Hille geschenken, boeken en Zwerftochten, Cresent, Batschari, Victoria en vreemde post zegels. Verder wil hij Miss Blanche pl. 2de serie rullen tegen andere pl. van die serie. Voor dit alles vraagt hij Pleines duifjes, Zeewater-aquarium, Kwat ta. Erdal, Sunlight, Paddenstoelen, Weegschaaltjes, Sickesz. WENDA, Waldeck Pyrmontstr. 54c heeft 3 cactuspl. van Pette, 10 Hille bons, 9 Leupenpl. serie A. Weeg schaaltjes en Kwatta-soldaatjes. Hiervoor vraagt ze Droste-bonnen, Haka-punten, of Sickesz-omslag-en. Vacanfie-Wedsfrijden. Inzendingen ontvangen van: Francis Vere, oud 14 jaar; Bloem- bollenkweeker, oud 13 jaar; Vaders Jongen, oud? Djaaitol, oud 15 jaar; Duikstertje, old*) jaar; Tuinierstei-- tje, oud 13 jaar. MIJN HERBARIUM Zilverschoon (Potentilla anserina) zie fig. 1, fam. Roosachtigen (Rosa- ceeën». Een algemeen voorkomende plant langs slooten en dijken en op grasgi-ond. De stengels kruipen langs den grond, een soot uitloo- pers, die in de knoopen wortels krijgen en zoo nieuwe planten vor men als bij de aardbei. Elk blad bestaat uit een groot aantal kleine blaadjes, die scherp gezaagd zijn. De onderkant hiervan is wit-zijde- achtig behaard. Uit de oksels dei- bladeren komt een langgesteelde, heldergele bloem, die evenals alle roosachtigen 5 bloemblaadjes telt. Bloeitijd Mei-Juli. Wilde reseda (Réséda lutea). Zie fig. 2. Fam. Reseda-achtigen (Rese- daceeën). Terwijl de gekweekte, reseda (R. odorata) zeer welriekend is en daarvoor dan ook wordt gekweekt, is de in 't wild groeiende reukeloos. Ze komt in onze duinstreken op rui ge, onbebouwde gronden algemeen voor. Langs den Zeeweg vind je ze bij groote hoeveelheden. Uit den penwortel komen gaafrandige, spa- telvormige wortelbladen en een op- onderste stengelbladen zijn spatel- vormig, gaaf of 3-slippig, de hooge- re vindeelig, de bovenste met lijn vormige slippen. De bloemen staan in een gedrongen pyramidevormige tros. De bloempjes zijn geelgroen, de vrucht is een doosvrucht. Bloei tijd JuniSeptember. Penningkruid (LysinvTchia Num- mularia) Zie fig 3, fam. Sleutelbloe migen (Primulaceeën). Een langs den grond kruipend plantje, dat aan slootkanten, in vochtige weilanden en in de venen algemeen voorkomt. In onze omge ving treffen we het veel aan in het gras langs de Leidschevaart bij de spoorsloot. De bladen zijn rond- achtig, stomp. De bloemstelen zijn kort, waardoor de groote, goudgele bloemen bijna geheel tusschen het gras verscholen zitten. De kelkslip pen zijn bijna hartvormig, terwijl de meeldraden aan den voet vergroeid zijn. Bloeitijd JuniJuli. stijgende, gegroefde stengel; deze ligt n.l. eerst een eindje langs den grond om daarna op te stijgen. De Roodbloemig vlas (Linum grandi- florum rubrum) familie Vlasachti- gen (Liraceeën). Een sierplant uit Algiers, waar van de stengel sterk vertakt is. De bloemen staan in losse, schermvor- nxige trossen. In JuliAugustus tooit deze plant zich met vrij groote karmijnroode bloemen, 't Verdient aanbeveling vrij dicht te zaaien, daar 't zaad onregelmatig, slecht kiemt. Grootbloemige portulak of poste lein 'Portulaca grandiflora) fam. Posteleinachtigen (Portulacaceeën). Een zeer bekend klein, laag plantje, met 1012 c.m. lange op den grond liggende stengeltjes, be zet met vleezige blaadjes. Den hee len zomer tooien ze zich met groote bloemen in talrijke kleuren. De plant houdt van veel zon en weinig vocht, zoodat ze in zonnige droge zomers goed tot haar recht komt. Ze is uitstekend geschikt voor klei ne bedjes, die flink boven het om liggende terrein uitsteken. Op rots tuintjes zullen deze plantjes 't uit stekend doen. Vaak zaait dit plantje zich zelf. Men zou de bovenste aar de van het perkje, waarop ze het vorige jaar zijn afgestorven, op het nieuw te bezaaien bed kunnen uit strooien, om vrij zeker te zijn op nieuw plantjes te krijgen, Schildzaad (Alyssum Benthani) fam. Kruisbloemigen. (Cruciferen). Deze plant wordt zoo genoemd naar de kleine platte zaadjes. Ze wordt niet hooger dan 20 c.M. en tooit zich in Juni—Juli met kleine trosjes van witte bloempjes, die naar was rieken. Snijden we er ge regeld de uitgebloeide trosjes uit, dan bloeien ze door tot het najaar. De kleine vruchtjes (hauwtjes) rij pen niet gelijk en daar ze bij rijp heid dadelijk openspringen, is het moeilijk er zelf zaad van te winnen. Scheef bloem (Iberis Umbellata) fam. Kruisbloemigen (Cruciferen). Deze plant is afkomstig uit Zuid- Europa en wordt zoo genoemd, om dat van de vier kroonblaadjes er twee heel wat kleiner zijn dan de andere. Ze wordt 30 tot 40 c.M. hoog en maakt in bloei zijnde een mooi effect. De meest voorkomende soort is de witte. Er bestaan echter ook andere variëteiten in kleuren als rose, purper, violet, rood. De Iberis bloeit maar kort en heel vroeg zoo dat ze door asters of soortgelijke planten moet worden opgevolgd. Venkel. Een aardig gewas in onze groen- te-afdeeling is venkel, een scherm- bloemige plant, die gekweekt wordt voor de rijpe, geurige zaden, die bij het inleggen van augurken en uitjes gebruikt worden. Daarvoor wordt in Juli of Augustus gezaaid. Het lang werpige zaad moet goed onderge- harkt worden. Bij het uitdunnen ge ven we de planten een ouderlingen afstand van 40 c.M. Ze zijn winter hard. Bij strenge vorst is 't echter aan te raden ze met blad te bedek ken en dat in 't voorjaar tijdig weg te nemen. Zaaien we in 't begin van April, dan kunnen we in 't najaar zaad inzamelen, te laat echter voor het doel waarvoor we het willen ge- gebruiken. TUINIER POSTZECELRUBRIEK CURASAO Je J-c /O e. /Jic ere. "SJ r>?- JfC JOC Süc 60 c /*/j - eg - /f&Sl1 -,9'~ e. JC. -tfc- Jc J-c. Behalve Suriname heeft van onze West-Indische bezjttingen ook het kleine eiland Curasao zelfstandig zegels uitgegeven. De eerste serie verscheen gedurende 187389, alle zegels met de beeltenis van koning Willem III. Ze zijn in hetzelfde type als de eerste zegels van Suriname. De teekening rond de beeltenis is iets anders. Curasao staat hier in een boog boven den cirkel, waarin de buste, terwijl de waarde daaron der vermeld is. De volgende waar den werden uitgegeven: 2y. cent (groen), 3 cent (geelbruin), 5 cent (rood), 10 cent (ultramarijn», 12 1/2 cent (geel), 15 cent (grijsolijf). 25 cent (roodbruin), 30 cent 'grijs), 50 cent (violet), 60 cent (olijfgeel), 1 glden 50 (blauw en grijs) en 2 gld. 50 (geelbruin en violet). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Gedurende 188991 verschenen de lage waarden in» het cijfertype, ongeveer als de Indische zegels van 188390. Het zijn: 1 cent (grijs), 2 cent (violet), 2^cent (groen), 3 cent (geelbruin) en 5 cent <rood). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Zie voor de indeeling het schetsje. De volgende maand beginnen de rondzendingen weer. Veel materiaal heb ik dan weer noodig. Wie dus nog wat zegels heeft liggen, zorgt dat ze aan mijn adres worden be zorgd. Ze vinden dan verder hun weg in de ruilboekjes. De zending van Groep XX heb ik nog niet te rug. 't Vorige jaar is in deze groep een portefeuille zoek geraakt. Jullie begrijpt dat 't zoo niet kan voort gaan. De deelnemers uit genoemde groep zijn: 138 J. Rol, Schalkb.gr. 83. 155 P. Siegerist, Cronjéstraat 147. 217 Joh. v. d. Holst, Reitzstraat 95. 2('9 J. v. Wijngaarden, Celebesstr. 13. 3((0. H. ter Have, Zaanenlaan 63. 180 G ter Have. idem. 256 G. Sarlet. Ternatestraat 76. 154 S. Bakker, Rijksstraatweg 86 4. 93 E. Strieze- non, Mentawistraat 2. 26 en 27 J. en W. Keizer, Atjehstraat 53. De zen ding moet bij een van deze adressen zijn. Trachten jullie haar op te sporen en bij mij terug te bezorgen. Rustenburgerlaan 23. KNIPPERDOLLETJE door r W. B Z. Broer en zus keken elkaar nu in de oogen, terwijl het echtpaar Ve ris op den achtergrond stond toe te kijken. „MMMaartje!" riep Knip perdolletje. Maar Maartje kon niets zeggen. Ze spong uit den auto, greep met beide handen de stoppelige bol van haar broertje beet en kuste zijn dikke, blozenden wangen. „Maartje! Maartje!", klonk het nu op steeds blijder toon. De goede vrouw Veris kreeg het er te kwaad van. Haar oogen stonden vol tra nen, terwijl ze fluisterde: Stum- perds! „Maar nu zijn het geen stum- perds, maar blijde, vroolijke kinde ren", nel Veris opgewekt. Hij ging met zijn vrouw naar het woonhuis. Die twee moesten eerst maar eens even samenzijn. Er was zooveel gebeurd, sinds ze elkaar het laatst zagen. Toch was het Maartje die veel te vragen had. Voor Maar ten was de wereld nu zoo mooi en zoo goed, dat hij er verder niat over nadacht. Ze moest dadelijk mee naar de koeien, naar de paar den, de geitjes. Toen naar de ko nijnen en de kuikens. Op al haar vragen kreeg ze niet anders ten antwoord dan: Kom mee. In zeker opzicht was Knipper-i dolletje Knipperdolletje gebleven» Hij dacht niet verder dan zijn neua lang was. Maar Maartje bemerkte toch met vreugde dat haar Knip perdolletje wel flink zijn handen kon gebruiken. Hij vertelde haar, dat hij zelf 't konijnenhok had ge timmerd en de kippenren. En dat) hij al melken kon. Daar riep vrouw Veris. Maartje zou zeker wel zin in een kop koffie hebben. Of Maartje er zin in had! Spoe dig zaten ze gezellig om de groote vierkante tafel en Brecht ging rond met een reusachtige schaal zand- gebakjes. Wat was 't hier alles heerlijk en goed, dacht Maartje. Vrouw Veris haalde uit 't kabi net een schrift en een boek. En nu moest Knipperdolletje aan zijn zus laten zien, wat hij bij den meester geleerd had. Met den vinger bij elk woord las Maarten van toon, mes, noot en nog veel meer. Zijn zuster luisterde verbaasd toe. Ze herinnerde zich nog zoo goed hoe zij zelf hem de letters had trachten te leeren, maar Knipperdolletje had geen a van een b kunnen onderscheiden. Natuurlijk was hij jaren achter met andere kinderen van zijn leeftijd. Hij zou wel altijd achterblijven. Maar in ieder geval kon hij zich redden. Ook 't schrift werd beke ken. Alle letters had hij al leeren schrijven. De stokletters waren wel wat aan den krommen kant en de f leek wel een reusachtige water- vlieg maar 't was leesbaar. En Maartje moest beamen wat Veris zei, dat het daar ten slotte toch maar op aan kwam. Op een bladzij had hij zijn naam geschreven: Maarten. ,En schrijf nu eens: Maartje", zei vrouw Veris. „Dan kan je zus zien, hoe knap die broer van haar ge worden is". Met breed gebaar zette Maarten zich voor de tafel. De opgave was nog niet zoo gemakkelijk. Hij moesfe immers spellen en schrijven tege lijk. Vrouw Veris liet hem telkens weer een volgende letter zeggen en eindelijk na vele verzuchtigen stond daar: Maartje. Dien eersten dag leefde Maartje als in een droom. Haar leven van de laatst® jaren was een leven van zorg en verdriet geweest. Deze dag was er een om nooit te vergeten. Zoo stralend en zoo heerlijk. 's Middags kwamen de dames van de Schelf met de logés. De jongens riepen dadelijk naar Maar ten en het drietal verdween al spoedig op het weiland. De oude mevrouw vertelde, dat Mies ook graag had willen komen, maar nu was 't de beurt geweest voor de kleinzoons. „Maar dan heb ik nog wel plaats voor Mies", zei vrouw Veris. ..Maar tje slaapt in zoo'n groot bed. daar kan nog wel een meisje bij, hè!" ,Mag Mies hier ook komen?" vroeg Maartje verheugd, „Zoo heerlijk als 't hier is, is 't nergens", vervolgde De dames van de Schelf moesten om Maartje lachen. Zoo blij als dat kind was. Oma zag Mies voor zich. Wat zou die ook glunder kijken, als ze de uitnoodiging ontving. Als het dan toch mocht, zou ze vandaag nog naar Haarlem schrijven. (Wordt vervolgd) Uit de Moppentrommel VERKEERD BEGREPEN. Kleine Jan tegen, tante: „Ons dienstmeisje gaat weg". Tante: „Weet je ook waarom, jongen?" Jan: „Ze Ls geloof ik doof. tante. Moeder zei vanmorgen tegen groot moeder: „Marie gaat weg, want wij verstaan elkaar niet".

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 16