vienji HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931 De drukte in de stad Zooals altijd heerschte er weer groote drukte in de stad. Ongewone gestalten, ver kleed als clown of harlequin, jongens en meisjes, gewanpend met de op Koninginne dag meer en meer gebruikelijke zwiepstok- jes en met scheeve hoedjes op het hoofd, talrijke vogels, mannen met apen, muzikan ten van allerlei slag en ook „artisten" van diverse pluimage, gaven aan onze straten een aspect dat we van de goede stad Haar lem niet gewoon zijn. De menschenmenigte was zeer verspreid, omdat op zoovele punten aantrekkingspun- ten waren. Want stonden daar niet op de Nassaulaan, de Gedempte Raamgracht en het Wilsonsplein de verschillende kennisver makelijkheden. Waren daar niet de draai molens, met en zonder stoom en moesten daar niet den geheelen dag de „koppen van Jut" het ontgelden. En dan de talrijke snoep tenten voor liefhebbers van zoet, zuur en zout; de fotografen die de feestgangers „na men" ,en het meisje dat op een hond leek en het paard met de hertepooten en de ten ten, waar je wat kon winnen! Het was een volledige kermis en velen genoten er volop. Zij, die iets edelers verlangden, iets van wat meer inhoud, konden zoowel des mid dags als des avonds luisteren naar goede concerten op de Groote Markt, waar „J. O. H. E. Z.", onder leiding van den heer J. A. Meng en „Harmonie Crescendo", dirigent de heer H. W. Hofmeester, elkaar afwisselden. Er was vaak veel aandacht voor wat gebo den werd in de gemeentelijke muziektent. „J. O. H. E. Z." maakte zich ook des mid dags verdienstelijk door de specialiteiten voorstelling op de Groote Markt op te luiste ren. Een groote schare volgde met belang stelling deze op een verhooging gegeven voorstelling. Luid applaus beloonde telkens de prestaties van de komische wielrijders, de parterre-acrobaten, de trapezewerkers, de luchtacrobaten en de clowns, die beurte lings de kijkers bezig en soms in spanning hielden. Voor de leden van „Koninginnedag" was een gedeelte der Groote Markt vóór Brmkmann gereserveerd. Het Centrum Co mité keek uit den hooge (de eerste verdie ping van Brinkmann) voldaan op alles neer. Na het avondconcert van Harmonie Cres cendo verspreidde de menigte zich, maar spoedig liep de Markt weer vol, want nu, tegen 11 uur, naderde de sluiting van het feest. De heer Reinier van 't Hof verzamelde zijn mannen om zich heen, de politie schiep op prettige, joviale wijze orde in den chaos van luisteraars en na eenig wachten werd de groote taptoe ingezet, die den dag besloot en waaraan medewerkten: de Muziekveree- niging „Harmonie Crescendo", de Muziek- vereeniging „J. O. H. E. Z.", het Haarlem- sche Politie-Muziekcorps en de Tramfanfare. Met groote aandacht werd de taptoe aan gehoord en toen het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed weerklonken hadden, gingen alle feestgangers huiswaarts of naar de cafés, waar de ,,tap" dezen keer pas om één uur „toe" hoefde gedaan te worden. Zoo was het einde van een drukken, maar toch ook weer behoudens enkele exceptio neels uitingen van uitbundigheid kalmen en rustiger. Koninginnedag, al waren er dan, ook door het mooie weer, den geheelen dag zeer veel menschen op de been. De Kanowedstrijd in den Kloppersingel. Voor het eerst was op het feestprogram ma van „Koninginnedag" een kanowedstrijd geplaatst. Het Centrum-Comité heeft daarmee een buitengewoon groot succes geboekt, want mede dank zij het schitterende zomerweer warén duizenden menschen naar den Klop persingel getrokken. Aan beide kanten van Haarlem's fraaisten singel stonden en zaten de menschen dicht opeengepakt, om den strijd op het water gade te slaan. Het was een schilderachtig gezicht, al die menschen tusschen het dichte geboomte en op de hel lende grasgazons te zien zitten. Ook op het water waren vele belangstellenden in motor en andere booten. Onder deze was ook de snelvarende motorboot „Trio" van de heeren Lohman, de handelaren in de bekende zieken en invalidenwagentjes aan de Anthoniestraat, bestuurd door twee flinke zonen van den heer A. H. J. Lohman. die zich den ganschen middag belangeloos en onvermoeid beschik baar stelden om een gedeelte van de jury en vertegenwoordigers der pers van de start plaats naar de finish te varen. Ook de voor zitter van „Koninginnedag", Mr. Dr. F. A. Bijvoet, was «enigen tijd de gast van de heeren Lohman, zoodat ook hij de wedstrij den van nabij kon volgen. Aan één der oevers zagen wij ook wet houder W. Roodenburg, den Commissaris van Politie den heer E. H. Tenckinck, den direc teur van Hout en Plantsoenen, den heer J. L. Bouwer, den heer C. ten Boom, Mr. P. Fuhri Snethlage enz. De wedstrijdcommissie bestond uit de heeren J. Booms, A. J. van der Steur, H. J. van Teunenbroek, M. Scheen en J. P. Koelemij. Startcommissarissen waren Mevr. Schmidt- Müsler en de heer A. H. de Bruyn Jr. De baanlengte bedroeg 400 M. De start was tegenover de Joh. de Breukstraat en de finish bij de Vrouwenhekbrug. De baan was door haar vele bochten weliswaar heel schil derachtig, maar voor de deelnemers aan de wedstrijden wel wat lastig. Om de finish te bereiken moesten zij een groote bocht om varen, zoodat van bliksemsnelle eindstrijden geen sprake kon zijn. Daarvoor zou een recht stuk water heel wat beter zijn ge weest. De strijd ging tusschen één- en twee-per soons wedstrijd- en toerkano's. Er werd in series van drie gestart. No. 1 van elke serie plaatste zich in de volgende ronde. Het publiek leefde geheel met de wed strijden mee. Het moedigde de deelnemers luide aan en beloonde de winners met dave rend- en de verliezers met troost-applaus. Heel vlot werd het programma niet afge werkt, maar niemand deerde dit. De toe schouwers hadden den tijd en het verblijf op- en aan het water was alleraangenaamst. tuigen verkregen was. Het was dan ook lang over den tijd, toen de stoet zich in verbin ding stelde. Er waren talrijke deelnemers in versierde en verlichte kano's, wherries, roei en motor booten. Vele deelnemers hadden veel werk van hun versiering gemaakt. Zeer de aandacht trok de groote zwaam met zijn lichtende oogen. Een vroolijke groep was die van de bruiloft van Kloris en Roosje. Onop houdelijk werden de inzittenden van deze boot langs de kanten toegejuicht en ook de bemanning liet zich niet onbetuigd. Af en toe vloog er eens een lampion in brand, doch dit verhoogde slechts de vroolijkheid. De boot met electrische lichtjes en de drie vaartuigen met oranjekleurige lampions, in de vaart gebracht door de Roei- en Zeilver- eeniging Het Spaarne deden buiten mede dinging mede, evenals de boot met de Ja- pansche tent. De jury. die de verlichte en versierde booten moest beoordeelen, bestond uit de vol gende heeren: Heiman Moerkerk, Mathe P. J. van der Weiden en Cor Dik. De groote belangstelling voor het Japansche vuurwerkeen welgeslaagd nummer van de feesten in Haarlem-Oost. Eén nummer uitgezonderd was van fei len strijd geen sprake. De meeste winners wonnen onbedreigd met vele bootlengten. Dat eene nummer was van de éénpersoons toer kano's voor jongens. Hier was de strijd bij zonder heftig. No. 1 won slechts met één meter voorsprong op No. 2. Na afloop van den kanowedstrijd kwam er nog een verrassing voor het publiek, namelijk een nummertje tobbetje-varen en touwtrek ken, zoowel door dames als heeren. Natuurlijk vielen alle deelnemers (en daar was het om te doen) te water. Dit verwekte niet weinig hilariteit. Het was reeds half zes eer de aftocht ge blazen werd. De uitslagen van de kanowedstrijden luiden als volgt: Tweepersoons toerkano's: eerste prijs J. P Koelemij, tweede prijs D. Jansen. Éénpersoons toerkano's: eerste prijs J, Boon. Race-kano's (heeren)eerste prijs Herman van Heyst, tweede J. Boon, derde M. Jansen en vierde C. van Tongeren. Dames: eerste prijs mej. Tini Jonker. de caroussels lustig door, telkens nieuwe feestgangers in zich opnemend. De drukte op dit feestterrein was in de avonduren werke lijk overweldigend, want ook uit de andere deelen van de stad stroomden de menschen toe. De houders van attractietenten en kraam pjes zullen dan ook vermoedelijk wat betreft de financieele resultaten, niet te klagen heb ben gehad. De traditioneele muzikale ommegang ont brak ook dit jaar niet. De „clou" van den avond vormde natuur lijk het vuurwerk, dat op het speelterrein aan de Zomervaart ontstoken werd. Een ont zaglijke menschenmenigte heeft genoten van dit aloude en steeds weer aantrekkelijke schouwspel. En dat iedereen er volkomen „in" was bewezen de langgerekte ..hè's", wan neer de luchtslangen, de vuurpijlen of de brillantbommen fluitend opstegen om hoog in de lucht te eindigen met een oorverdoo- venden knal of in een sierlijke zwermfonteim Van het „lage" vuurwerk noemen we de uit stekend geslaagde dubbele pyrotechnische telegraaf, het draaiende vuurrad, de elec trische diamantwaterval en niet te vergeten de keurige slotdecoratie, waarin een oranje kleurig ..Leve de Koningin" verscheen, te midden van de brillantmozaieken, en licht- Dit was een slot, dat pakte! In Haarlem-Noord Met welk een animo neemt de jeugd toch jaar op jaar deel aan de kinderspelen, die voor haar een der belangrijkste gedeelten van de Koninginnedag-viering zijn! Er be hoeft waarlijk niet veel wijziging in het jaarlijksch programma gebracht te worden om toch den kinderen een genoegen te be reiden, dat genoten wordt alsof het gansch en al nieuw was. En niet alleen voor de kleinsten, maar ook voor grooteren blijven het blokjesrapen, het vlaggetje steken, het zakloopen en het „driebeenloopen" aantrek kelijk. Vooral het laatste is een amusant spel, een paar kinderen worden vereenigd gelijk de Siameesche tweelingen, het linker been van den een, gebonden aan het rech ter en zoo is het maar de kunst om op drie beenen met z'n tweeën verder te komen dan twee andere Siameezen. Van 6 tot 17 jaar is de leeftijd, die de spelen bij de oranjevereeniging Haarlem- Noord omvatten en voor de allergrootsten van 14 jaar oud, was er dit jaar voetballen. Deze watervlugge knapen uit Haarlem- Noord zagen wij een goede partij voetbal spelen, onder de straffe en kundige leiding van den terreinbeheerder van li. C. H. als scheidsrechter. Hij was het. die ware pae- dagogische gaven toonde, door de jongens, als er al een ontevredenheid dreigde tus schen de jeugdig vurige partijen, te wijzen op wat sportiviteit is en wat niet. En zoo heerschte er voortdurend een prettige en door enthousiasme gedragen stemming. Wie van de partijen gewonnen heeft, hebben wij niet meer kunnen constateeren, omdat er elders weer wat anders te zien viel, en eigenlijk doet dat er ook niet zooveel toe, omdat het geen vaste clubs waren, die in deze Koninginnedagcompetitie speelden. Het interessantste nummer van den mid dag was verreweg de ballonwedstrijd, die tot slot gehouden werd. Jammer, dat hij zich zoo lang liet wachten, de meeste toeschou wers en ook vele deelnemers aan de feesten waren nu al weg. Het was al ver over vijven, toen de 600 ballons waarover men beschikte. De Gondelvaart. Duizenden en nog eens duizenden menschen hebben Maandagavond op de talrijke bruggen en langs den waterkant de gondelvaart gade geslagen. Ook dit schitterende, feeërieke waterfeest werd door prachtig weer begun stigd. Ook nu werden we door de heeren Lohmann in de gelegenheid gesteld, in zijn motorboot „Trio", die ook smaakvol versierd en verlicht was, den tocht door de singels mee te maken. Niet minder dan vier muziekvereenigingen luisterden het feest op, namelijk de muziek- vereenigipg „Johez",, het Haarlemsche Politie- Muziekkorps, het E.S.M. tram fan fare korps en de Mandoline-Vereeniging „Sancta Lucia". Overal waar deze musici zich lieten hooren, wei-den zij dankbaar door het publiek toege juicht. Bij het voormalig gebouw der Roei- en Zeil- vereeniging „Het Spaarne", waar de licht- stoet zou vertrekken, was het tegen half negen een drukte van belang. Het duurde eenigen tijd, eer eindelijk de juiste volgorde der vaar- De feesten in Haarlem-Noord. Een aardig moment tijdens het zakloopen op het R.C.H.- terrein. Lohengrin bjj de Gondelvaart. Deze kende de volgende prijzen toe: le prijs: Operavereeniging Haarlem met Zwaan, Lohengrin. 2e prijs: Familie Fortgens en De Wijs, Kloris en Roosje. 3e prijs: Oorlog en Vrede. 4e prijs: Heeren Knol en Seubring, Vliegmachine. 5e prijs: N. N., Zeppelin. 6e prijs: Mej. A. de Bruijn en J. p. Koelemij, Ca- no Janada. 7e prijs: de heer H. Koks. De 8e prijs kon niet worden toegekend. De feesten in Haarlem-Oost De afd. Haarlem-Oost van de vereeniging „Koninginnedag", de Oranjebond „Prinses Juliana" heeft zich veel moeite gegeven om de bewoners van dit stadsgedeelte een fees- telijken Koninginnedag te bezorgen. Aan de Zomervaart stonden verschillende vermakelijkheden en kraampjes opgesteld, waaronder twee draaimolens, het vroolijke Champignonpaleis, een werptent, ed. Tevens konden de liefhebbers van sensatie weer eens ouderwetsch griezelen in de „Grand Illu sion", alwaar te bezichtigen was het „hond meisje" uit Tibet, een karakteristieke kermis „attractie", die heel wat boeren, burgers en buitenlui heeft getrokken. Voor de kinderen in het bijzonder had het bestuur verrassingen bereid. Des middags werden zij getracteerd op porties ijs en gra tis ritjes in de draaimolens. Iets nieuws was dit jaar de ontsteking van het z.g. „Japansche dagvuurwerk" op het speelterrein aan de Zomervaart. Tusschen 3 en 4 uur werd een aantal bommen afgesto ken, die hoog in de lucht ontploften en ver volgens een parachute loslieten, die zich in den vorm van een gekleurde pop of dier ont plooiden. Wanneer het iemand gelukte zoo'n parachute machtig te worden, kon hij die bij de bestuurstent voor een prijs inwisselen. Het spreekt van zelf, dat er formeele jachtpar tijen gehouden werden om die papieren lucht vaarders op te vangen. Helaas gingen er ver- scheidenen verloren door ongwenschte inter ventie van een boom of een antennedraad. Vooral voor de kinderen was deze nieuwig heid een alleraardigste attracie. Ter afwisseling rokken de muziekkorpsen „Utile Dulci" en „De Spaarnebazuin" eenige malen door het stadsgedeelte. 's Avonds werden de feesten voortgezet- In de oranje muziektent op het Teyler- plein gaven de muziekvereeniging „Utile Dulci" en de zangvereeniging „Sint Caecilia" des avonds een welgeslaagde uitvoering. De helverlichte tent had reeds lang voor den aanvang heel wat belangstellenden getrok ken en tijdens het concert groeide het aan tal toehoorders steeds aan. De goede naam, die beide ensembles hier ter stede genieten, was er waarborg voor, dat het publiek niet teleurgesteld werd en dat men de orchestrale en vocale prestatie van de uitvoerenden wist te waardeeren bleek uit het hartelijk applaus dat na ieder nummer volgde. Intosschen draaiden aan de Zomervaart de lucht in gingen. Het groene veld was vol met een menigte van driehonderd kinderen en boven ieder kind zweefden twee ballons Tot plotseling de roode en gele massa los kwam, en de lucht in ging, gedragen op den Noordoostenwind. Het ging er maar om, wiens ballon het veste komt; aan elke ballon zit een kaart met het verzoek om hem terug te sturen. En niet alleen de afzender, dóch ook degeen die de ballon opving heeft daar bij kans op een prijs. Dat de kinderen ook stoffelijk niets te kort kwamen konden wij opmaken uit lange tafels vol glazen limonade, uit chocola en koek, die in groote voorraden ter plaatse aanwezig waren. En de prijzen, die uitge reikt werden, waren bijzonder mooi en de gelijk. De harmonie „St. Caecilia" heeft als altijd de feesten met muziek verlevendigd. Dezelfde harmonie was het, die de kin deren 's morgens begeleidde en die in het Julianapark het concert gegeven heeft, dat van de avonduren verzet was naar 5 tot 7. Het concert is met groote belangstelling ge volgd door een talrijk publiek. Bij de Chr. Oranjevereeniging Ook de Christelijke Oranjevereeniging „Schoten" had kinderfeesten georganiseerd Duizenden waren getuige van. de Jcano INGEZONDEN MEDEDEEL INGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- ACENDA. DINSDAG 1 SEPTEMBER Palace; „Madame de Pompadour", Tooneel Dldama trio inovelty-act), 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De Duivelsrace" en „Zeg.... ja". Tooneel: The Pandogs (Indische Hawaï muziek) 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Skippy", Tooneel: Henry Rosen (The „Tramp" violinist), 2.30, 7 en 9 uur. WOENSDAG 2 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rotterd. Hofstad Too neel: „Mijnheer Lambertier". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. APOTHEEKDIENSTEN. Duym en Keur. Keizerstraat 6. tel 10378. Fa. H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354. op het gemeentelijk sportterrein aan den Middenweg .naast dat van de afdeellng van Koninginnedag. De nabuurschap was zelfs zoo innig dat een gedeelte van de kin deren van het gemeentelijk terrein tijdelijk bij R. C. H. te gast was. Ongeveer 300 kinde ren had de Chr. Oranjevereeniging onder haar hoede. Ook hier bestond het vermaak in blokjes rapen, turfrapen, koekhappen. De leeftijden der kinderen varleerden van 5 tot 14 Jaar. De Oranjevereeniging had gezorgd, dat ieder een cadeau kreeg. Is het wonder, dat de kinderen tenslotte in de beste stem ming het terrein verlieten, nadat, natuurlijk eerst de prijzen waren uitgedeeld? Met mu ziek voorop zijn de deelnemers door eenige straten van het Schoterkwartier naar de Willem de Zwijgerschool aan de Schalkbur- gergracht gemarcheerd. Over enkele uren wachtte hun het avond feest. In gebouw Olympla hield de Christ. Oranje vereeniging „Schoten" haar avondfeest op den Koninginnedag. De voorzitter, de heer D. de Vries opende de bijeenkomst door het laten zingen van een psalm en het voorgaan in gebed. Vervolgens zong men staande het Wilhelmus. De heer de Vries gaf daarna een histo risch overzicht van de bevrijding van Ne derland van Spanje en later van Frankrijk, steeds door het geslacht van Oranje. Het is God's wil geweest en daarom is onze Ko ningin de Christ. Oranje Vereeniging dan ook zoo dierbaar. Hierop hield de heer G. Delo, voordrachts kunstenaar uit Amsterdam, de vergadering bezig met eenige voordrachten, o.a. een aar dige novelle uit de hoofdstad: „Hoera voor de Koningin". De voorzitter maakt nog melding van het feit, dat 's morgens een telegram met geluk- wensch aan de Koningin is gezonden. Behalve de heer Delorttie het hoofdnum mer van het programma vormde met zijn inslaande voordrachten, zoowel luimige als ernstige, werden nog enkele films gedraaid, waarbij fraaie natuur opnemingen uit Afrika en Frankrijk. In den loop van den avond werden ver- vcrschingen rondgedeeld. Het programma is besloten met een slot zang. Tc Spaarndani. Om 9 uur des morgens werd het feest met een rondwandeling der schoolkinderen bege leid met muziek van de muziekvereeniging Crescendo door het dorp geopend. Na de rondwandeling door het dorp werd een aubade aan het gemeentebestuur ge bracht. Van het Gemeentebestuur waren aanwezig de burgemeester de heer C. Maar schalk en de waarnemend burgemeester Mr. J. N. J. E. Heerkens Thljssen met hunne dames. Na de aubade bracht de voorzitter der feestcommissie dank aan het gemeentebe stuur voor hunne tegenwoordigheid, alsmede aan het hoofd der school voor de goede ver zorging van de liederen en ln het bijzonder aan de scheidende onderwijzeres mej. Van Beijnen. Nadat de kinderen verschillende versna peringen hadden genoten werd met de spe len begonnen. KERKCONCERTEN OP KONINGINNEDAG. Het concert in de Groote Kerk. Het programma van het jaarlijkschc Kcrk- concert op Koninginnedag was dit jaar wat minder super-royalistisch getint dan andere Jaren wel eens 't geval was. We bedoelen daarmee volstrekt niet een verwijt aan den papierleverancier, want de kleur van het papier was voortreffelijk en niet anders dan vroeger. Maar we misten er ditmaal toepas selijkheden als de verheven lofzangen van Ridder Spoel en dergelijke op: het muzikaal gehalte kon er slechts bij winnen. Nationaal was het programma daarentegen wel, en niet alleen door de volksliederen die aan 't begin en 't einde stonden en die, de traditie getrouw, door de aanwezigen uit volle borst of mezza wedstrijden in den Kloppersingel.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5