BUITENLAND. De plenaire zitting van den Volkenbond. HAARtEM'S DACBLAD voce al naar den aard of de stemmiddeien Werden meegezongen. Nationaal was het programma ook door de namen der componisten, die met één enkele uitzondering Nederlandsche waren. En ook de teksten der liederen waren van vaderlandsche afkomst: daar was Vondel vertegenwoordigd door de beroemde Rey uit Gijsbrecht, daar was Jan Luyken, wiens Duytse Lier meer be roemd dan bekend is, daar waren de kern achtige zangen uit Valerius' verzameling, beelden van onverzwakte kracht en rotsvast geloof uit de moeilijkste tijden der Neder landsche gewesten, tijden waaraan de namen der Oranje's onverbrekelijk verbonden zijn. Mocht dus het programma nationaal heeten, als toepasselijk kon het ook wel gelden, al lag dit laatste er niet dik bovenop De traditie ik loop gevaar voor aartscon servatief te. worden aangezien, maar brengt een Oranje-feest niet telkenmale de schoon ste tradities naar voren? de traditie wil, dat het vocale deel van dit concert slechts aan vorstinnen en vorsten onzer zangers wereld wordt toevertrouwd. Bij het koninklijke feest past koninklijke zang en we hebben dan ook daarboven, ach ter de kunstige marmeren borstwering van het balcon vóór het koninklijk instrument de grootsten onzer zangeressen en zangers hun plaats zien innemen. En daar de jongere ge neratie ook haar rechten heeft, kon het geen verwondering baren, dat voor dit jaar een der vooraanstaanden van hen, Helène Cals, ultgenoodlgd was. Helène Cals heeft gisteren met haar zilver- rein geluld en allervoortreffelijkste zang techniek de vaan hoog gehouden. Over haar zingen kan de beoordeeling kort zijn, temeer daar de resoneerende ruimte der Groote Kerk detailcritiek toch al steeds moeilijk maakt. Zij vertolkte vooreerst een fragment uit Zweers' „Gijsbrechf'-muziek, waarin de toondichter een meer warm-ge'voelde dan zeer oorspronkelijke taal spreekt. De „Drie geeste lijke Liederen" van B. v. d. Sigtenhorst Meyer toonden ons Jan Luyken's poëzie verklankt in twintigste-eeuwsche tonen, nu wat primitief, simplistisch, zooals deze componist gaarne doet, dan wat gecompliceerder, maar steeds vaag van lijn, vorm en kleur. Welk een tegen stelling vormden dan Valerius' zangen, die zij tot, besluit gaf, deege degelijkheid, die ons de gouden eeuw voorspelt en verklaart! De taak van den organist George Robert was niet gering: behalve de begeleidingen speelde hij Variaties op de melodie van Psalm 107 van C. F. Hendriks, grootendeels in dorische toonsoort gehouden, degelijk, doch niet rijk aan fantasie; de stoere, in haar con sequente dissonanten harde Sonata da Chic- sa van Hendrik Andriessen en een Fantasie op een Vlaamsch koraal van John Bull met zonderlinge klankcombinaties als b.v. een trombone met carillon. Over zijn spel behoef lk niet meer uit te wijden. Het was jammer dat dit concert betrekkelijk laat aangekondigd was en betrekkelijk vroeg aanving. Wellicht waren dit de oorzaken van een minder talrijk bezoek dan we hadden mogen verwachten. K. DE JONG. Kerkconcert in de Kloppersingelkerk. Het wil mij voorkomen dat Holland zijn Wilhelmus van jaar tot jaar langzamer gaat zingen. De menigte zong het in het geheel niet enthousiast, en de organist die het tempo wilde opdrijven, zag zich genoodzaakt dra weer af te zakken tot den lijzigen dreun, i waarop men ook meestal het Wien Neer- landsch bloed hoort zingen. De organist moest dit wel, wijde hij niet tot aan het eind een tel vóór blijven, 't Zou niet ondienstig zijn, na afloop van zoo'n concert eens een klein repetitie te houden met de menschen, en hen in een korte toelichting een betere yoordracht bij te brengen. Na dit zeer tam gezongen nationaal lied wilde ook Bach's koraalbewerking „Schmücke dlch, o liebe Seele" niet recht van de plaats komen en het stuk klonk zeer lang en scheen alle ziel te missen. Men kan Bach heel goed doodspelen. De fuga over „Vom Himmel hoch" dacht revanche te nemen, maar sloeg over in een ander uiterste: zij werd romme lig en de structuur was moeilijk te volgen. Gelukkig kregen wij van de spelkwaliteit van organist Piet de Maker betere indrukken als hij Franck's „Fantaisie en ut" voordroeg. Ook dit stuk is heel goed dood te spelen, maar in een zeer mooi kleurengamma deed de heer De Maker dit stuk aan ons voorbij gaan.» Zonder den schoonen eenvoud dezer Fantaisie te schaden hoegenaamd. Hier was het spel van den organist geconcentreerd op de stof, beter dan in Francks „Cantabile" en veel beter dan in het Menuetto uit Guil- mants vierde Sonate, dat rythmisch veel zwakke plekken had. De organist begeleidde ook den zang van jnej. Hans Weisz. Wij misten hier spijtig ge noeg, de mooie kleuren, waartoe het fraaie orgel der Kloppersingelkerk geschikte gele genheid biedt en die wij in Franck's fantasie zoozeer hadden bewonderd. De Valerluslie- deren verdragen best een tikje meer kleur en met de labiaalstemmen van dit orgel is wel iets bijzonders te bereiken. Als wij nog aan stippen, dat in Handels aria „Er weidel seine lieerde" de organist bij „er nimmt sie mil Erbarmen" de dominant-harmonie op G zonderling altereerde (wij denken hier gaarne aan een vergissing), dan zijn we wel aan het eind van onze bemerkingen, die we echter niet in de pen wilden houden, daar het aantal Koninginnedagconcerten zich schijnt te zullen vermeerderen en naar ons gevoelen degelijke voorbereiding gebieden de eisch is. Mej. Hans Weisz zong met een stem die innerlijke muzikaliteit verraadt, twee Aria's uit Messiah en twee Valerius- zangen. Het kopregister is nog onvoldoende ontwikkeld, al weet de zangeres het tekort handig (en niet zonder smaak!) te camou- floeren. Het zingen van mej. Hans Weisz is alleszins waard, dat technische studie den glans brengt aan het hooge register. Ds. Hoorweg sprak een rede uit en zette daarin uileen den zin dor Koninginnedag viering. Tot slot zong de menigte staande on de wijze van Psalm 68 een toepasselijk lied. G. J. KALT. In de Kapel „Vredenhof" te Heemstede. In dé stille Vredenhof-kapel werd op Koninginnedag een concert gegeven, dat door den Heemsteedsclaen Kunstkring was ver zorgd en zóó geregeld, dat de belangstellen- don het na het concert in de Groote Kerk te Haarlem Konden bijwonen. Hier zongen de aanwezigen de volksliederen iniet gezamenlijk; in stee daarvan bracht de organist Variaties op het „Wilhelmus" ten gehoore, een compositie van C. F. Hendriks, die grootendeels nogal conventioneels al lures toonde en niet op één lijn met zijn Psalm-variaties bleek te stellen. Het feestelijke orgelpreludium In G van Each werd duidelijk en correct gespeeld, doch ka kwam mij voor dat een eenlg^zins vlugger, DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931 Het groote evenement voor den middag, was een herhaling van de opvoering van Don Quichot op de bruiloft van Kamacho, dat naar schatting door ruim 2000 menschen is bijgewoond. De commissie had een moeilijke taak om dat niet iedereen de voorstelling kon zien, met het oog op de beschikbare ruimte, maar is door groote soepelheid ten slotte gezwicht voor de enorme belangstelling en heeft zoo veel mogelijk publiek toegelaten, ook al was het voor velen hierdoor meer een kijk- dan een hoorspel. Het succes was weer groot. Na afloop maakten de executanten een ommegang door het dorp. Om 7 uur gaf Sursum een Concert in het Bloomenriaalsche Bosch. Het mooie weer lokte duizenden naar hot feestterrein om zich schadeloos te stellen voor den middag, toen alles wat leven maakte, noodzakelijkerwijze gesloten moest blijven. Tot slot volgde een mooi vuurwerk. (Voor IJmuiden en Beverwijk zie men onder het hoofd IJmuiden op de omstreken-pagina. PERSONALIA. Benoemd is tot onderwijzeres aan de Open bare School te de Koog op Texel Mej. M. Lange veld, laatst volontair aan de Openlucht- school te Haarlem. DE WERELD IN RECHTE LIJNEN. Onze plaatsgenoot de heer G. Zuidhof, gep. gouvernementsonderwijzer Ned.-Indië, wonende te Heemstede, zal tijdens het con gres en de tentoonstelling Het Kind te Rot terdam te houden van 1218 September zijn denkbeelden over het onderwijs in aardrijkskunde uiteen zetten in een rede: De Wereld in Rechte Lijnen. Een verklaring van Lord Robert Cecil. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De diplomatieke besprekingen, welke voor afgaan aan de plenaire zitting van den Vol kenbond, inzake de verkiezing van den pre sident der vergadering, zoomede de nieuwe verkiezingen voor den Volkenbondsraad, zijn reeds aangevangen. Als candidaat voor de post van president der plenaire vergadering wordt in de eerste plaats genoemd de beken de Hongaarsche politicus graaf Apponyi, die in wijde internationale kringen groot aanzien en vertrouwen geniet en beschikt over een diplomatiek-parlementaire ervaring van tientallen jaren. Van Fransche zijde wordt voorgesteld den president van verleden jaar Titulescu, den Roemeenschen gezant te Londen, dit jaar opnieuw te benoemen. Volgens het Volkenbondsstaituut treden dit jaar Spanje, Perzië en Venezuela af als le den van den Volken bondsraad. Aangezien Spanje verleden jaar het recht van herkie zing heeft gekregen, beschouwt men een nieuwe keuze van Spanje voor de volgende drie jaren als zeker. In plaats van Venezuela zou Bolivia en in plaats van Perzië China gekozen worden als lid van den Volkenbondsraad. De Duitsche delegatie ter Geneefsche con ferentie is Zondagmiddag te Genève aange komen. Zij bestaat met inbegrip van het technisch personeel uit 50 personen en is derhalve grooter dan de delegatie van ver leden jaar. Met denzelfden trein arriveerden ook de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, Schober, en de afdeelingschef Schuel- ler. Onderweg tusschen Zürich en Genève heeft de Oostenrijksche minister van bui tenlandsche zaken zijn Duitschen collega in diens rijtuig opgezocht. Zij hebben enkele uren lang met elkaar een onderhoud gehad, waarin vermoedelijk in de eerste plaats de a.s. onderhandelingen van den Volkenbonds raad betreffende de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie besproken zijn. Schober heeft den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, in hotel Metropol een bezoek gebracht, dat meer dan een uur duurde. Ook deze tweede bespreking tusschen de Duitsche en Oosten rijksche ministers van buitenlandsche zaken liep in de eerste plaats over de a.s. onder handelingen van den raad nopens de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. Voor zijn reis naar Genève heeft de Engelsche Volkenbondsafgevaardigde, Lord Robert Cecil, een verklaring afgelegd over de aanstaande Volkenbondsbesprekingen, waarovèr de Volkenbond ditmaal te beraad slagen heeft, van economischen aard zijn. De besprekingen tusschen Frankrijk en Duitschland op deze bijeenkomst zijn van bijzonder belang. Indien tusschen deze twee landen een accoord zou worden bereikt, al dus Cecil, zou dit zeer veel bijdragen tot op heldering van den verwarden toestand in Europa. Opschorting van de Duitsch- Oostenrijksche Tol-Unie?, Dr. Curtius en Schober hielden Maandag besprekingen inzake het tot stand komen van een algeheele overeenstemming wat be treft het standpunt, dat Duitschland en Oos tenrijk in den Raad van den Volkenbond bij de behandeling van de Tolunie zullen in nemen. Aan Duitsche zijde hangt dit hoofd zakelijk af van het advies van het Haagsche Hof. In welingelichte kringen wordt sterk de indruk gevestigd, dat gepoogd zal worden het talunieverdrag en de voorstellen inzake de vorming van een Europeesche economische eenheid samen te vatten, welke voorstellen in alle bijzonderheden in het reeds bekende plan van de economische commissie van de Europeesche Commissie worden behandeld. Practisch zou dit een voorloopige opschor ting van het Duitsch-Oostenrijksch tolver drag" beteekenen. De tolunie zal vermoedelijk Donderdag in den Raad ter sprake komen. De beslissing van het Haagsche Hof ver wacht men in de kringen der Oostenrijksche Delegatie nog hedenavond of Dinsmorgen vroeg. Schober is van plan 8 September Genève te verlaten. Het ligt in de bedoeling van Schober om direct na den aanvang der plenaire zitting in een rede den tegenwoor- digen toestand van Oostenrijk uiteen te zetten. De Europeesche Studie commissie. Maandagmorgen, zoo meldt het Hbld., is de Coördinatiecommissie van de Europee sche Studiecommissie bijeengekomen en heeft in een korte, geheime zitting op voor stel van Curtius, Grandi en Francois Poncet den heer Bech, minister van buitenlandsche zaken van Luxemburg, tot voorzitter geko zen. Na eenige discussie over de vraag, of de zittingen al dan niet openbaar zouden zijn, werd een compromis aangenomen, vol gens hetwelk in het geheim vergaderd zal worden en alleen de slotzitting op 3 Sep tember publiek zal zijn. Aangezien de rapporten der cr/edietencom- missie en de commissie van economische deskundigen, die door de coördinatiecommis sie bestudeerd moeten worden, nog niet ge reed waren, werd besloten om vijf uur weer bijeen te komen, gedurende welke vergade ring Litwinow nogmaals zijn in Mei voor gesteld plan voor hetsluiten van een eco nomisch non agressiepact zal uiteenzetten. Zooals men weer, moet de coördinatie-com missie alle rapporten der onder-commissies van de Europeesche Studiecommissie bestu- deeren en aan laatstgenoemde commissie een plan van actie voorstellen. In de coördi natie-commissie zitten eveneens de verte genwoordigers van alle Europeesche staten. Labour tegen MacDonald. De plaatselijke afdeelingen van de Brit- sche Arbeiderspartij en de stedelijke organi- saties yan de vakbonden hebben in geheel het land Zaterdag en Zondag honderden vergaderingen gehouden, waarop de afge vaardigden der arbeiderspartij van leer trok ken tegen de coalitie-regeering en Mac-Do- nald en een uiteenzetting gaven van hun oppositie-politiek in het Lagerhuis. Het programma der nieuwe regeering MacDonald is Maandagochtend al vroeg per vliegtuig van Lossiemouth naar Londen vertrokken teneinde tijdig daar aan te ko men tot het bijwonen van den kabinetsraad, waarin de rapporten behandeld werden van de sub-commissies voor bezuiniging en be lastingvoorstellen en voor de procedure in het parlement. Men verwacht, dat de regeering binnen 2 of 3 dagen haar programma in groote trek ken zal gereed hebben, zoodat zij bij de bij eenkomst van het Lagerhuis, welke' vermoe delijk op 8 September gehouden wordt, de noodige maatregelen zal kunnen voorstellen tot gezondmaking van den financieelen toe stand. MacDonald heeft Zondag nog herhaalde lijk getelefoneerd met Downingstreet en ver der het antwoord opgesteld op het verzoek van het bestuur van de afdeeling Seaham der arbeiderspartij om zijn zetel voor Sea ham Harbour beschikbaar te stellen. Tariefplannen van Henderson. De „Evening Standard", een der bladen van Beaverbrook, weet te vertellen even als de conservatieve „Daily Telegraph" dat Henderson op de Vrijdag gehouden ver gadering der Arbeiderspartij ook over ee"n tarief heeft gesproken. Hij zou daar volgens de „E. S." meegedeeld hebben, dat vier der vijf leden van de bezuinigingscommissie uit het Labourkabinet voor een fiscaal tarief ge weest waren. Met 15 tegen 5 stemmen zou het volledige kabinet zich echter tegen een dergelijk tarief verklaard hebben. Hij had zelf de volgende voorstellen in overweging gegeven: een groote conversieleening, een vermindering van de rente der oorlogsschuld met 1 pet., waardoor 50 pd.st. millioen zou worden bespaard, stopzetting van het amor tisatiefonds, waardoor 70 millioen pd.st. zou bespaard worden en een fiscaaltarief van 10 pet. dat 20 millioen pd.st. zou moeten op brengen. Thomas en het spoorweg personeel. Op de bestuursvergadering van het natio naal verbond van Britsch: spoorwegpersoneel is minister Thomas afgetreden als politiek secretaris-generaal en leider van het ver bond. DE SCHRIJVER HALL CAINE OVERLEDEN. Op 78-jarigen ouderdom is de bekende En gelsche schrijver Sir Thomas Henry Hall Caine Maandag overleden. Geboren in 1853 te Runcorn, werd hij architect, maar wijdde zich spoedig aan de letterkunde, en woonde op 't eiland Man, waar hij lid van het parle ment is geweest en een deel van zijn jeugd had doorgebracht. Van zijn talrijke romans, waarvan er et telijke ook in het Nederlandsch zijn ver taald, noemen we: The Deemster, The Bonds man. The Eternal City en The Woman Thou Gavest me. In 19211922 heeft hij een reis door het door hongersnood lijdende Rusland gemaakt en zijn indrukken in periodieken neerge legd. WOLDEMARAS VRIJ GESPROKEN. Uit Kowno wordt gemeld: In het Woldemaras-proces is vonnis ge veld Tien verdachten, onder wie ook Wolde- maras en twee van zijn adjudanten, zijn vrijgesproken. Twaalf verdachten zijn tot één jaar hechtenis veroordeeld, waarvan twee voorwaardelijk. Veitkiwiczius, de man, die den aanslag op kolonel Rusteika had ge pleegd, kreeg 15 jaar gevangenis, beiden met levenslang verlies van burgerlijke- en eere rechten. De vrijspraak van Woldemaras heeft hier natuurlijk zeer veel opzien gebaard. MOORD OP EEN POOLSCH STAATSMAN. Uit Warschau wordt gemeld: Te Trukskawiec, een Oost-Galicische bad plaats, is de Sejmafgevaardigde van het re- geeringsblok Holowka door twee onbekende mannen vermoord. Holowka was in zijn pen sion tegen 8 uur te bed gegaan en lag te lezen. Plotseling drongen twee jonge mannen met studentenpetten en opgeslagen kraag zijn kamer binnen en losten drie revolverschoten, waarna zij ten overvloede hem een dolk in de borst stootten. Zij slaagden er in te ontko men zonder te zijn herkend. In het vertrek is niets ontvreemd, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier een politieke moord gepleegd-is. Over deze moord wordt nader gemeld, dat zij gepleegd is onmiddellijk voor het voorge nomen vertrek van Holowka. De lijkschou wing heeft aan het licht gebracht, dat in totaal zes revolverschoten op den vermoorde zijn gelost. Voor de opsporing van de daders is een belooning van 100.000 zloty uitgeloofd. Het politieonderzoek wordt met groote energie voortgezet. Het ministerie van binnenland- sche zaken heeft ambtenaren van de crimi- neele politie naar de plaats van den moord gezonden. Als gevolg van huiszoekingen bij Oekrainers zijn vier personen, als verdacht van moord of medeplichtigheid daaraan, ge arresteerd. Zondag hebben eenige Oekraini- sclie organisaties bijeenkomsten gehouden, waarin de moord scherp werd afgekeurd. Heden, Dinsdag, zal te Warschou de begrafe nis plaats hebben. Het gcheele Poolsche ka binet zal bij deze plechtigheid aanwezig zijn. tempo de voorkeur zou hebben verdiend. Wat de organist verder speelde was van zeer verschillend gehalte: een „Idylle" van Bley, een niet overbelangrijke maar ook niet onaardig klinkende vredige mijmering; een Allegretto grazioso van den ouden flieer Tours hoor ik daar niet den „School meester" uitroepen: „dit melodieus folderol- deroldy is sprekend de gewezen componist wijlen de heer MendeLssohn-Bartholdy?" O, welk een gezellige, gezapige muziek, vol voor gevoelens, d.w.z. bij den hoorder! Dan nog een „Carillon" van Sam. de Lange, dat zijn pointe en naam meer aan de registreering dan aan zijn innerlijke eigenschappen ver schuldlgd is: men zou de F dur-Tokkata van Bach ook kunnen vercarillonneeren. Wat 's organisten slotnummer, zijn eigen „Im provisaties over Ned. Volksliederen", betreft, zullen we het improviste maar als verzach tende omstandigheid aannemen bij de be oordeeling, daar we anders geneigd zouden zijn aan een ander soort orgels, de mobiele, te denken. Mevr. Anny Lambrechts, de zangeres, die we nog pas op een concert der H.O.V. hoor den, was soliste op dit kerkconcert. Ook nu, in deze omgeving imponeerde haar machtige altstem, die voor het kleine kerkje schier te groot scheen, maar het kwam mij voor dat zij het eind van haar ontwikkeling nog niet bereikt heeft, dat met name een grootere adembeheersching haar zingen ten goede zou komen. Wat zij nu reeds gaf, Bach, Mendels sohn en Valerius, boezemt schoone verwach tingen in. K. DE JONG. DE FEESTEN IN ONZE OMCEVINC. Te Heemstede. 's Middags om 2 uur werd het weer leven dig op den weg, vooral op het Wilhelmina- plein, waar twee groote Jan Pleziers gereed stonden of de gecostumeerde voetballers rond te rijden. Boven op den eersten wagen zat een groote aap, op den bok van den tweeden wa gen de Vredesengel. Om half drie stonden vele honderden belangstellenden aan beide zijden van de v. Merlenvaart, waai- een begin gemaakt werd met de Canowedstrijden. Er kwamen aan de start 7 cano's met 1 roeier, 3 met 2 roeiers en 1 met 2 roeisters. Juist toen begonnen zou worden kwamen de voetballers, voorafgegaan door het fan farecorps „Excelsior" en even zag het er uit alsof de canowedstrijden zonder publiek zouden plaats hebben. Maar even later was er toch weer veel belangstelling voor de cano's. Er waren bij deze wedstrijden aardige momenten. Vooral de finale tweepersoons cano's was spannend. De jury besliste dat de cano's gelijk aan gekomen waren. Bij het overroeien konden de jeugdige roeiers 't niet tegen hun oudere tegenstanuders bolwerken en verloren de 100 M. m'eth eenige meters achterstand. Ook de dames, hoewel in goeden stijl roeiend, wa ren niet opgewassen tegen hun mannelijke tegenstanders. Voor een extra komische attractie zorgden eenige roeiers, door met hun ranke bootje om te slaan. Een roeier sloeg om 1 M. vóór de finish, juist toen-hij na een zwaren strijd een halve M. voor was. De uitslag was: Eenpersoon's cano's; 1. F. Bosman, 2 J. Beets, 3. H. de Bloeme, Troostprijs L. Stuut. Tweepersoons Cano's: 1. H. Hoogervorst en Schutte, 2. Gebr. Bosman. Tijdens deze wedstrijden had op het wei land aan de Heemsteedsche Dreef de gecos tumeerde voetbalwedstrijd plaats. De spe lers (allen voetballers van H.B.C., T.O.P. en H.F.C. „Heemstede") wisten er een heel aar dig nummer van te maken. Na deze wedstrijden ving het ringrijden aan. Daar de commissie voor Koninginnedag prijzen beschikbaar had gesteld voor de mooiste en meest origineele costumes, was er van de costumes veel werk gemaakt. Er waren 19 deelnemers. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. A. Bottelier, 2. Joh. Kramer, 3 Theo Reith, 4 Kees Sloof, 5 L. Horn, 6 G. Schutter, 7 L. Dekker. De jury kende voor de costumes de prij zen als volgt toe. Ie prijs A. Boottelier als Micky Mouse; 2. mej. L. Schutter, als paddestoel. 3. Ant. Ver zij lbergen als boefje; 4. Mej. R. Delis, als cigarette-dame; 5. W. Schutter, in zijn olie- jas en parapluie als zomer 1931. Hierna volgden de behendigheidswedstrij den, op de fiets, waarvoor 16 jongens en 9 meisjes. 's Avonds werd het feest voortgezet. Om 8 uur was er een groote menschen- menigte op het Raadhuisplein. Het Raadhuis was weer verlicht. De harmonie „Eensgezind" heid" opende het concert met de vaderland sche liederen. Voor de pauze zong de Chr. gemengde Zangvereeniging „Sursum Corda" onder leiding van den heer Nic. Hoogerwerf, eenige Vaderlandsche liederen. Tijdens de pauze voerde een ballet-en semble, onder leiding van mej. Tilly Sylon uit Haarlem rythmische dansen uit. Naar het applaus na ieder nummer viel af te leiden dat het gebodene in den smaak viel. Om tegen half elf ging de feestcommissie, voorafgegaan door de harmonie „Eensge zindheid", naar het Sportterrein aan. den Meerweg voor het slot van den dag, het vuur werk. Om kwart voor 11 ging de eerste pijl de lucht in. Duizenden hebben van dit mooie vuurwerk genoten. Heel mooi waren de waterval, met stijgen de kronen, de vlinderboom, de pauwenveer, en ook het slotnummer met „Leve de Ko ningin", Bij het hoofdnummer speelde „Eensgezind heid" 't Wilhelmus", dat door velen werd mee gezongen. Te Bloemendaal. In Aerdenhout. Al had Aerdenhout geen ondervinding op 't gebied van Koninginnefeesten, toch kan niet ontkend worden, dat de feestelijkheden uitmuntend geslaagd zijn. Er zaten knappe organisators aan 't roer, terwijl de feestcom missie goed bemiddeld bleek. Voeg -hierbij, dat 't terrein allergunstigst gelegen was, dat 't weer ideaal genoemd kon worden, dat men over belangstelling allerminst te klagen had en dat een kranig muziekcorpsje er door opgewekte muziek de rechte stemming in wist te brengen en te houden. De feestelijkheden begonnen al met een prachtig geslaagd nummer: het bloemen corso, waaraan door ongeveer 130 personen grooten en kleinen werd deelgenomen. Prachtig en smaakvol versierde fietsen, karretjes, poppenwagens en kinderwagens waren er onder. Men kon bemerken, dat er kosten noch moeiten aan bespaard waren en dat allen zich ingespannen had, om goed voor den dag te komen. Voor de jury was 't lang geen gemakkelijke taak, om hieruit een keuze te doen. De voornaamste prijswinners zijn: Fietsen: le pr Tilly en Tineke Frenkel, le pr. Fletje van Woudenberg, le pr. Willy, Mientje en Nelly Wijntjes, 2e pr. Hanny Duykers, 2e pr. Sidney De Kadt, 3e pr. Tom Duymaar van Twist, 3e pr. Ausje Groen. Autopeds: le pr. Kees Hobeyn, 2e pr. Marietje Schaa- per, 3e pr. Pim Helderman. Vliegende Hollanders: le pr. Richard Rahusen, 2e pr. Marie Scha de van Westerom. Trekwagens; le pr. Dorus Hoylnk, 2e pr. Dik Broekmeyer 3e prijs Mapje Lestérieux Hendrichse. Poppenwagens: le pr. Carla Strauss, 2e pr. Auke Duymaer van Twist, 3e pr. Beppie van Leeuwen. Diversen: le pr. Antoon en Constantijn Gall, 2e pr. Adriaan van Dijk, 3e pr. Leo Strauss. Een der mooie nummers, een versierde cano op wielen, moest jammer genoeg, we gens het defect raken der wielen, uitvallen. 's Middags 2 uur werden onder leiding van den heer De Boer, eenige zangnummers uit gevoerd. Na den zang werden verschillende wed strijden gehouden. Dank zij de goede rege ling hadden ook deze een vlot verloop. Een alleraardigst nummer, waarbij flink gelachen is, was de nu volgende gecostumeer de voetbalmatch. De scheidsrechter, als een verkeersagent gekleed, deed ht publiek soms schudden van het lachen. De jury deed de volgende uitspraak: Fraaiste costuum: le pr. Indiaan, 2e pr. Nar, 3e pr. Sinterklaas. Koddigste costuum: le pr. Koetsier e, 2e pr. Zuigeling, 3e pr. Dubbel gezicht. Na deze vermakelijke klucht was er pauze tot 's avonds. Een optocht met lampions maakte in de Aerdenhoutsche lanen een al leraardigst effect. Tot slot werd een vuurwerk afgestoken. De burgemeester en zijn echtgenoote, wet houder Laan en eenige leden van de feest commissie te Bloemendaal woonden een ge deelte van de Aerdenhoutsche feesten bij. Te Halfweg. Te Halfweg is het feest georganiseerd door de Chr. Oranjevereen. „Halfweg-Zwanenburg e. o." 's Morgen had een optocht door het dorp plaats van schoolkinderen, voorafgegaan door herauten en een muziekkorps. Daarna volgden verschillende kinderspelen welke 's middags werden voortgezet. Na af loop der kinderspelen hadden wegwedstrij den voor grooten plaats, o.a. wlelrijden met hindernissen, bal dragen en ringsteken. Alles had een vlot verloop en dank zij het mooie weer was er veel belangstelling. 's Avonds had in de Herv. kerk een bijeen komst plaats, waar Ds. I. Voorsteegh van Den Haag, voorzitter van den Bond van Chr. Oranjeverenigingen een rede hield over de groote beteekenis van de Oranjes voor ons land en waarin hij enkele treffende bijzon derheden vermeldde uit de geschiedenis van Nederlandsch Vorstenhuis. De kerk was goed bezet. De Chr. zangvereen. van Halfweg ver leende haar medewerking, terwijl de organist J. Bleij enkele orgelsolo's gaf. Voorts gaf de muziekvereniging Eensge zindheid" op het Emmaplein een concert, dat eveneens veel toehoorders trok. Te Hillegom. De Koninginnedag is hier, zooals ieder jaar uitermate kalm voorbijgegaan. Door den aard van het hoofdbedrijf is een viering op dezen dag niet mogelijk. Door de Chr. Oranjevereniging was in sa menwerking met de hoofden der Juliana- en Boaz-school een kinderfeest georganiseerd voor de kinderen dier scholen. Na in optocht met vlaggen oranje door het dorp te zijn ge marcheerd werden, onder leiding van den heer W. Kijne. op het feestterrein achter de zweminrichting gemeenschappelijk eenige liederen gezongen, waarna de kinderspelen aangevangen, waaraan door allen met ani mo werd deelgenomen. Er waren zeer veel prijzen beschikbaar gesteld, terwijl geen kind met ledige handen naar huis ging als gevolg van de tombola zonder nieten. Ook de noo dige tractaties ontbraken niet. Tot slot wer den nog eenige liederen gezamenlijk gezon gen waarna een ieder vroolijk en tevreden huiswaarts ging. Van de zijde der ouders was vrij veel belangstelling. Desavonds had in de Geref. Kerk een dank stond plaats belegd door de Chr. Oranjever- eeniging. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Buiten de liederen door alle aanwezi gen uit den Liederenbundel gezongen, zong het zangkoor „Zingt den Heer", onder lei ding van den heer S. P. Vissr, zeer verdien stelijk eenige liederen, terwijl ook de orga nist, de heer C. J. de Koning, blijk gaf van zijn groote vaardigheid op het orgel. Ds. Krabbe hield de feestrede. Wie wordt president? Besprekingen tusschen Curtius en Schober.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6