IJMUIBEN Va?i alles en nog wat. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 1 SEPTEMBER 1931 UIT DE OMSTREKEN DE VISSCHERIJ IN ENGELAND. Voor 1.658.892 minder visch uit ons land ingevoerd ENORME AANVOER HaKE. Volgens de maandelijksche opgave van het Ministerie van landbouw en visscherij in En geland zijn in de maand Juli in Engeland en Wales aangevoerd 1.111.893 cwts visch, ter waarde van 920.799 p.st. tegen verleden jaar 1.116.875cwts visch, ter waarde van 1.020.609 p. st. Ofschoon de aanvoer dus niet veel ver minderd is, was de opbrengst 1.200.000 min der. In de eerste 7 maanden van dit jaar wer den aangevoerd 57.000 cwts ter waarde van 2.010.000 tegen verleden jaar over het zelfde tijdvak 63.078 cwts ter waarde van 2.415.818. Ook over dit tijdperk dus een betrekkelijk gering verschil in den aanvoer, doch aan opbrengst 405.000 minder. De aanvoer in Schotland was in Juli 985.594 cwts ter waarde van 1.347.742 p. st. tegen 638.926 cwts, ter waarde van 742.546 p. st. in Juli 1930. Hier constatee- ren wij dus een veel minderen aanvoer (slechts drie vierde van verleden jaar) en on geveer evenveel minder opbrengst dan in En geland en Wales, n.l. 1.262.000. Voor de eer ste 7 maanden is er naar evenredigheid een zeer groote vermindering in den aanvoer in Schotland, n.l. 3.254.953 cwts ter waarde van 2.318.023 p. st. tegen 4.231.266 cwts ter waarde van 2.601.624 p. st. De aanvoer was dus bijna een millioen cwts of een vierde minder, doch de opbrengst was maar ruim een tiende minder. Voor geheel Groot-Brittannië was de aan voer in Juli 467.000 cwts ter waarde van 2.440.000 gulden minder en over de eei*ste 7 maanden bijna een millioen cwts minder, ter wijl de "opbrengst 9.524.772 gulden minder was Ingevoerd werd uit Nederland over de maand Juli 1931 2123 cwts ter waarde van 85.000 tegen 2776 cwts in Juli 1930 ter waar de van 106.000. In de eerste 7 maanden werd uit ons land ingevoerd 57.562 ter waarde van 756.936 tegenover hetzelfde tijdvak in 1930 167.533 cwts met een waarde van 2.425.828. Dit is dus 1.658.892 of bijna 70 procent min der dan verleden jaar. In de eerste 7 maanden van dit jaar werden in Engeland en Wales alleen 418.637 cwts hake aangevoerd, ter waarde van ruim 10.200.000 gulden. OVERLAST DOOR VERBRANDEN VAN ONKRUID Men schrijft ons De bewoner-s van de J. P. Coenstraat heb ben een aardig gezicht op den watertoren, met het duinterrein en het plantsoen daar omheen. Deze straat is dan ook zeer gewild, want alle nieuw gebouwde huizen zijn on middellijk bewoond. Een ding is voor de be woners echter zeer onaangenaam, n.l. dat op genoemd terrein telkens partijen onkruid midden op den dag verbrand worden. Ook Donderdagmiddag v/as dit weer het geval. De wind stond juist vóór op de huizen en de benauwende rook kwam ook op straat, zoodat alle voetgangers en bestuurders van voertuigen er last van hadden. De bewoners moeten boven en beneden hun ramen slui ten en konden bij het mooie weer dus geen frissche lucht in hun kamers laten. Men zal toch bij de leidende kringen van de waterleiding wel weten dat na een tele foontje de gemeentereiniging elke partij vuil komt weghalen? Daar de watertoren midden in de bebouwde kom staat, is het voor de omwonenden gewenscht, dat het onkruid niet meer verbrand wordt, temeer daar het dikwijls uren duurt, AANVOER PEKELHARING. De stoomtrawler „Dirk Jacobus" IJm. 267 van de V.EJVï. kwam met 35 last pekelha ring en de „Martenshoek" IJm. 283, even eens van de V.È.M., met 26 last pekelharing aan de Rij ksvisch afslag. NAAR DE HARING VISSCHERIJ. De motorlogger „Corn, de Boer" IJm. 268 èn de stoomtrawler „Petrus Paulus", IJm. 266, beiden van de V. E. M., zijn Maandag weer naar de haringvisscherij vertrokken. WEER NAAR ZEE. De stoofndrifter „Flora" IJm. 501, van de V.E.M. vertrekt heden weer naar zes om de vischvangst uit te oefenen. ONTSLAG. Bij de Amsterdamsche Ballast Maatschap pij is aan een aantal arbeiders ontslag ver leend in verband met het gereedkomen van het werk aan de Noordzijde van het Noord- zeekanaal. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HARLINGEN ALS VISSCHERS- HAVEN? GEEN CONCURRENTIE VOOR IJMU1DEN TE VREEZEN. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd opneming van het vol gende. Dat u het niet eens is met het visscherij - rapport der Harlingsche commissie, spreekt wel van zelf. Belang is nu eenmaal belang. Maar omdat u de argumenten, waarmede uw belang verdedigd moet worden, blijkbaar van ondergeschikte beteekenis acht, beging u verschillende onjuistheden. In de eerste plaats is de ligging van Vlaardingen niet met die van Harlingen te vergelijken, U had even goed een plaats in Zeeland kunnen nemen, ons was bekend dat .de viaardingers in IJmuiden komen. In de tweede plaats schijnt u niet goed gelezen te hebben. Het rapport heeft niet het oog op huidige toestanden, maar op de configuratie na het tot stand komen van den afsluitdijk en dan zal het geen 4 uren duren voordat de visch van Harlingen in Utrecht is, doch 2 1/2 uur. Waarom echter Utrecht genoemd werd door u, is voor ons een raadsel. U zou den reisduur van HarlingenAlmelo en IJmuidenAlmelo óók met eens met el kaar vergelijken, nu u toch aan het verge lijken begonnen is. En dan schrijft u woordelijk: „De Com missie is wel optimistisch. Zij vergeet, dat er in Groningen reeds een strijd is geweest tusschen Zoutkamp en Oostmahorn, welke ten gunste van Zoutkamp is beslist". Geachte Redactie, dit was niet juist. Gro ningen heeft over Oostmahorn niets te be slissen'. want Oostmahorn ligt niet in Gro ningen; het ligt in Friesland. En als insider meen ik U wel te mogen zeggen, dat Oost mahorn nooit eenige kans heeft gehad. Dan schrijft u verder: „De reeders van Zoutkamper trawlers, die in hoofdzaak in Groningen wonen, zullen zeker Harlingen niet kiezen, als daar een vischafslag zou komen". Wie gaf u deze woorden in de pen? Weet u niet, dat nu onlangs eenige Zoutkampsche reeders Harlingen wél gekozen hebben? In cidenteel! En heeft u de namen der onder teekenaars van het visscherij-rapport goed gelezen? U moet daarbij een naam vinden, die u ook als dien van een Zoutkampsche reeder zult herkennen. De opmerkingen, die u over den Helder maakt gelden de huidige positie dezer plaats, niet de toekomstige, in vergelijking met Harlingen. In de toekomst is Rotterdam van Harlingen uit minstens even gemakke lijk te bereiken als van den Helder uit. U doet er ook zeer verkeerd aan eenige malen te herhalen dat men nu in Harlingen een nieuw bedrijf zou willen scheppen. Denkt u, dat de Commissie bestaat uit menschen die niet zien dat er een crisis is? Zoo direct komt er geen visscherij in Harlingen, maar zij zal er komen, zoogoed als Harlingen in de 17e eeuw een belangrijke visschersplaats ge weest is. Als de afsluitdijk er is, en men neemt dan de spoorwegkaart ter hand' denkt u ook aan de auto's?) dan moet u zien, dat Harlingen veel gunstiger is komen te liggen, ten opzichte van Rotterdam, Arnhem, Maastricht, Brussel, antwerpen, Parijs enz.? Niet zoo gunstig als IJmudien, maar gunsti ger dan de -plaatsen die in het rapport ge noemd werden. Ook daarom deed u niet goed, telkens een vergelijking te maken. De commissie heeft nooit gezegd, dat Harlingen er gunstiger voor zal komen te staan dan IJmuiden. En dan moge u nog beleefd het volgende onder het oog gebracht worden. Er is een Zuiderzeeprobleem, dat tevens een visschersprobleem is. De vraag blijft bestaan: waar zullen de broodeloos geworden visschers zich vestigen, waar zullen andere visschers (Urkers?) markten? Dit probleem is door u niet aangeroerd. Wij, in Harlingen zien de mogelijkheid, dat Harlingen de erfgename wordt der Zui- derzeevisschersplaatsen. U voor de verleende plaatsruimte beleefd dankend, E. VAN HINTE, Heemstede, 26 Aug. 1931. Onze correspondent te IJmuiden schrijft ons naar aanleiding van het bovenstaande, het volgende: Wij moeten beginnen met te ontkennen, dat wij in ons artikel onjuistheden hebben ge schreven. Wij hebben het rapport zeer goed gelezen en dan ook in den eersten zin van ons artikel reeds geschreven „na het tot stand komen van den afsluitdijk". Wij hebben opzettelijk op de mislukking van Vlaardingen gewezen, omdat deze plaats vlak bij Rotterdam is gelegen, waar zeer veel visch gebruikt wordt. Ook ligt Vlaardingen veel gunstiger ten opzichte van IJmuiden, wat de plaatsen Dordrecht, Antwerpen en Brus sel betreft en toch heeft men de vischhal in Vlaardingen niet in leven kunnen houden. Dat wij verder Utrecht noemden is nog al be grijpelijk. daar Utrecht toch Jw het centrum van ons land is gelegen en er zeer veel visch overgeladen moet worden. Utrecht is ook zeker meer het „achterland" van IJmuiden dan Harlingen. Hoe de schrijver er echter aan komt, dat na het gereedkomen van den afsluitdijk de visch in 21/2 uur van Harlingen in Utrecht zal zijn, moet hij ons eens voorrekenen. Van Alkmaar naar Amsterdam heeft een sneltrein 41 minuten werk, dus zal het gedeelte van Alkmaar over Schagen via den afsluitdijk naar Harlingen slechts 49 minuten duren Zelfs een electrische sneltrein zal er beslist langer over doen. Schrijver zegt verder, dat wij den reisduur van Harlingen en IJmuiden naar Almelo hadden moeten vergelijken. Welnu, wij durven dan met het spoorboekje in de hand zeggen, dat de visch van IJmuiden eerder in Almelo is dan uit Harlingen. Dat Oostmahorn in Friesland ligt, was ons bekend. Maar dat doet er niets toe. want het ging inzake den strijd tusschen Zoutkamp en Oostmahorn wel degelijk om den vischvei'koop in Groningen, doch niet in Leeuwarden. De schrijver maakt zich al blij, dat Zout kamper reeders onlangs Harlingen inciden teel als opslagplaats voor hun visch hadden gekozen. Alsof dit iets zeggen wil! De vorige week was er een Zoutkamper sleepboot trawler te IJmuiden aan de markt en de Zoutkamper schepen markten ook dikwijls in Scheveningen. Dit beteekent alleen, dat Zout kamp n u al de visch van de zeer kleine plaatselijke vloot niet verwerken kan. Begrij pelijk dus ook, dat een Zoutkamper reeder wellicht iets in Harlingen ziet. Dat Rotterdam in de toekomst even gemakkelijk uit Harlin gen te bereken zal zijn als uit den Helder, is o.i. onjuist. De afstand den HelderSchagen zal wel kleiner zijn dan de afstand Schagen Harlingen. Ook komt de vraag naar voren of Harlin gen geograpisch wel zooveel gunstiger komt te liggen dan andere plaatsen. Wij hebben hierbij niet het oog op de scholvisscherij bij Terschelling en Ameland of de tarbot-, gul-, kabeljauw- en tong- visscherij om en nabij Helgoland doch wij moeten zien naar de Westelijker gelegen vischplaatsen als Doggersbank, IJsland en Westkust zoomede de diverse kleine banken aan de oostkust van Engeland. Alleen daar komen de trawlers met eenigszins rendabele resultaten vandaan. Onze meening is dan ook dat IJmuiden in geographisch opzicht gunsti ger gelegen is -dan Harlingen. Ook de vaar geulen tusschen de Waddeneilanden zullen steeds een handicap zijn om die vaartuigen welke in Harlingen zouden markten en met stormweer zou den deze beslist beloodst moeten worden, hetgeen ook wèer hoogere kosten met zich medebrengt. Heeft inzender ook over het kolenvraagstuk nagedacht, daar toch geen enkele trawler zonder kolen kan varen? De verdere fantasieën laten wij voor reke ning van den schrijver. Wij zien Urk, Marken en Volendam b.v. reeds verlaten en uitge storven en alle visschers naar Harlingen ver huisd. De schrijver weet zeker niet, dat een groot deel der Urker botters (en dit aantal wordt steeds grooteri op de Noordzee vischt en te IJmuiden markt? SCHEEPVAARTNIEÏTWS. Het Russische s.s. „Michael Frunze" is Maandagmorgen met een lading papierhout van Leningrad aan de Papierfabriek te Velsen aangekomen. Het Zweedsche s.s. „Wallonia" is Zondag avond van Antwerpen aan het Hoogovenbe- drijf, IJmuiden, aangekomen om eén partij ruwijzer voor Halmstad in Zweden bij te laden. Het Duitsche s.s. „Werner Kunstmann" is Maandagmiddag van Lulea te IJmuiden aan gekomen met een lading ijzererts van ruim 6500 tons voor het Hoogovenbedrijf, aldaar. Het Nederlandsche s.s. „Montferland" bela den met graan en stukgoederen van Buenos Aires naar Amsterdam passeerde Zaterdag avond de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 68 dJVf. Het Italiaansche stoomschip „Titanïa" van San Nicolas met een lading graan voor Am sterdam passeerde Zondagmiddag de sluizen te IJmuiden met de groote diepgang van 77 d.M. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 31 Augustus: Finsch, Savonla, Londen. Duitsch, Rhein, Hamburg. Ned., Stella, Algiers. Ned., Pluto, Kopenhagen. Engelsch, Stanislas. Leith. Engelsch, Polglen, Swansea. Russisch, Michel Trunze, Leningrad. Noorsch, Eldrid, Archangel. Ned., Tejano, Belfast. Duitsch, Werner Kunstmann, Llulea. Duitsch, Gotland, Mgmel. Ned., Jaarstroom, Liverpool. Amerikaansche schoener, Wander Bird, Havre. Engelsch, Kingswood, Leningrad. Vertrokken schepen: 31 Augustus: Finsch, Savonia, Transund. Duitsch, Julius Rutgers, Gothenburg. Ned., Klipfontein, Hamburg. Ned,, Eem, Uleaburg. Engelsch, Queensworth, Blyth. Ned., Mixland, New-Castle. Duitsch, BrigV-te Sturm, Kiel. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN 31 AUGUSTUS. Manden Trawlers. 460 Gerberdina Johanna 5272. 460 Maasmond 2923. 145 Ro. 15 Antje „2800. Pekelharing: Flora f 5021.Dirk Jacobus f 8756. BESOMMINGEN 1 SEPTEMBER. Heden waren aan den Rijksvïschafslag te IJmuiden 8 trawlers, 3 kotters en 2 loggers. De besommingen waren: Manden Trawlers. 650 Schiedijk ƒ3800.— 510 Derika 15 „3100.— 605 Kremer 3800.— 450 Alma 2700.— 500 Gerbrig 3200.— 515 Henriëtte Jacoba 3300.— 335 Wilhelmina 3000.— 165 Zaanstroom I 2000.— Kotters: E 84 f 1910.—; E 543 f O. 65 f 870.—. Loggers: K.W. 24 f 1320.—: IJm. 113 f 750. De Martenshoek voerde 25 last pekelharing aan en besomde f 6680. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 2—f 1.65. Griet per 50 K.G. f 70—f 25. Tongen per 50 K.G. f 3f 2,50. Middelschol per 50 K.G. f 43f 40. Zetschol per 50 K.G. f 40—f 30. Kleine schol per 50 K.G. f 32f 6.90. Schar per 50 K.G. f 10. Rog per 20 stuks f 48. Vleet per stuk f 3.83f 1.50. Pieterman en poon p. 50 K.G. f 33—f 3. Middelschelviscli oer 50 K.G. f 36f 31. KI. Middelschelv. p. 50 K.G. f 18.50—f 13.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12f 3 50. Kabeljauw per 125 K.G. f 84—f 64. Gullen per 50 K.G. f 23—f 3.70. Leng per stuk f 1.20f 0.72. Heilbot per K.G, f 1.50—f 1.15. Wijting per 50 K.G. f 4.70—f 3.70. Koolvisch per stuk f 1.15f 0.57. Makreel per 50 K.G. f 10.50f 6.50. Versche haring per mand f 9.50f 4.65. VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. KINDEROPTOCHTEN EN MUZIEK UITVOERINGEN. Te IJmuiden-Oost. Het feestvieren te IJmuiden-Oost begon al vroeg in den morgen/Vele jongens en meisjes hadden witte petjes op en oranje-strikken of oranje-sjerpen om. Reeds om 8.15 heerschte er een gezellige drukte voor de Rijks H.B.S., waar de kin deren van de Juliana-, Emma- en P. Ver- meulen-school zich verzamelden, om, vooraf gegaan door de muziekvereeniging „Juliana" door de Willebrordstraat. Trompstraat, Frans Naereboutstraat naar- het Velserduinplein te begeven, alwaar een aubade plaats had. Bij aankomst op het Velserduinplein had zich reeds een groote menigte verzameld, welke op een eerbiedigen afstand der kleinen gehouden werd door de politie onder leiding van den Hoofd-Inspecteur. Nadat de directeur van de muziekvereen. „Juliana" den katheder, alias tafeltje, had beklommen, werd onder begeleiding van de muziek door de circa 750 kinderen het ..Wil helmus" ingezet, waarna nog eenige liederen gezongen werden. Na afloop der aubade gingen de kinderen naar de Schapenweide bij het Heerenduin. waar tot 12 uur diverse kinderspelen plaats vonden. Des middags 1.45 uur kwamen allt kinderen weer bijeen op het terrein om de R.H.B.S om in optocht weer naar het feestterrein te gaan. waar om 2 uur de kinder spelen voortgezet werden. Na afloop had nog mastklimmen plaats voor de jongens dei hoogste klassen, waarvoor verschillende prij zen beschikbaar gesteld waren. Des avonds had een lampion-optocht plaats waaraan door zeer veel kinderen werd deel genomen. Speeltuinvereeniging „IJmuiden Centrum". De commissie van bovengenoemde vereeni- ging had in samenwerking met de buurtver- eeniging „IJmuiden Centrum" een feestje georganiseerd voor de kinderen in den ver sierden speeltuin. Even voor 2 uur was het bij den speel tuin een drukte van belang'. Vele kleinen met stralende gezichtjes werden door vader en moeder naar den speeltuin gebracht, om daarna in optocht door IJmuiden te kunnen trekken. 7Onder de vroolljke tonen van ..Concordia" werd om ongeveer half drie afgemarcheerd, waar na een kleine rondgang de kinderen in den speeltuin onthaald werden en ver schillende spelletjes met de kleinen gedaan werden. Buurtvereniging „IJmuiden Centrum". Ook de Buurtvereenging „IJmuiden Centrum" had zich op Koninginnedag niet onbetuigd gelaten en had ook een aardig feestprogram ma in elkaar gezet. Om 2 uur had de openstelling plaats van den versierden tuin waar de kinderen der leden onder de vroolijke tonen van muziek ver schillende spelletjes deden. Te ongeveer 4 uur werd een wedstrijd op auto-peds met gummibanden gehouden voor jongens en meisjes van 912 jaar en te 6 uur een ringrijderij op fietsen voor jonaons en meisjes boven 14 jaar. Beide wedstrijden werden onder groote spanning van ouderen zoowel als jongeren op de Kanaalzijde ge houden. De prijsuitreiking had des avonds om 8 uur plaats in hotel „Willem Barcndsz" waarbij wij helaas niet tegenwoordig konden zijn. Orgelconcert. In de Gereformeerde kerk aan de Wilhel- minakade werd in den namiddag een orgel concert gegeven, waaraan de C'nr. Gem. Zang vereenlging „Hallelujah" haar medewerking verleende, terwijl de heer F. van Popta de feestrede uitsprak. De kerk was geheel met belangstellenden gevuld welke aandachtig naai de gegeven nummers luisterden. Oranjevereeniging „Wilhelmina". •De Oranjevereeniging „Wilhelmina" gaf in het Gebouw voor Christelijke Belangen een feestavond Het gebouw was geheel met be langstellenden gevuld. De leiding van dezen avond berustte op verzoek van het bestuur bij ds. J W. Swaan. Deze liet Psalm 238 1 zingen, waarna hij op de gebruikelijke wijze opende cn de aandacht vestigde op den hechten band die Oranje en Nederland bindt. Een aardig programma werd daarna afge werkt. Er was zang van een dameskoor, muziek van een strijkje, er werden voordrach ten ten beste gegeven benevens een humoris tisch stukje door dames. Er heerschte een gezellige opgewekte geest cn de Oranjever eeniging mocht een aantal nieuwe leden winnen. Ds. Swaan sloot den avond met een woord van dank aa.n alle medewerkenden, waarna het „Wilhelmus" werd gezongen. De heer F. van Popta, bestuurslid der Oranjevereeniging deed nog voorlezing van een telegram, dat aan H.M. de Koningin gezonden was. Concerten. Op het Willemsplein, aan de Casembroot- straat en in het park „Velserbeekwerden concerten gegeven, respectievelijk door ..Con cordia", „Wilhelmina" en „Euphonia", welke zich in een groote belangstelling mochten ver heugen. Algemeene indruk. Des avonds was het. zooals dit reeds jaren gewoonte is, zeer druk in de omgeving van de Oranjestraat en het Willemsplein. Een groote menigte potsierlijk uitgedoste kinderen jongens als meisjes verkleed, zwartgeverfde gezichten, bewogen zich door de menigte. Doch ook de grooten lieten zich niet onbe tuigd en velen zagen wij met lange baarden, kleine hoedjes, de dames waren met stokken gewapend. Het werd in den laten avond nog al rumoerig op straat, doch door het tactisch optreden der politie, onder de persoonlijke leiding van den Commissaris, werd geen enkelen wanklank vernomen. De politie, welke van des morgens vroeg tot laat In den nacht in de weer is geweest, verdient zeer zeker een woord van lof. Te Beverwijk. De feestelijkheden, georganiseerd door de vereeniging „Koninginnedag", hebben zich weer gekenmerkt door een regelmatig en vlot verloop. Door duizenden uit Beverwijk en omgeving is opgewekt feest gevierd. Hadden des morgens de aubade en de daarop volgende kinder spelen al een groote massa belangstellenden getrokken, des namiddags begon een ware invasie van bewoners uit omliggende dor pen, die zich allen naar de verschillende feest terreinen spoedde. De Breestraat was als ge woonlijk het brandpunt en vooral wanneer de onvermoeide Beverwijksche Harmoniekapel een muzikale wandeling door ae hoofdstraat maakte was er schier geen doorkomen aan In tegenstelling met de vroeger gevolgde gewoonte werden de kinder- en volksspelen niet gehouden, maar op het terrein der speel- tuinvereeniglng Beverwijk, aan de Baan- straat. De jongens en meisjes vermaakten zich uitstekend met het watersteekspel, ton- rollen, ringsteken op rijwielen enz. en deden ijverig hun best een der fraaie prijzen te bemachtigen. Een zeer groot aantal toeschouwers heeft genoten van de in alle opzichten keurig ver zorgde gymnastiek-demo5tratie, welke door de B. G. V. „Turnlust" onder algemeene leiding van den heer B. Wielar.d Los op het weiland. „Scheybeeck" ;werd gegeven. Het Kanaal over. Op de volgende manieren is het Kanaal tot nu toe overgestoken, meldt de News Chronicle: per ballon in 1785 zwemmend In 1S75 per vliegtuig in 1909 watervliegtuig in 1927 motorboot in 1929 motor-waterfiets in 1929 roeiboot in 1930 zweefmachine in 1931 waterski's in 1931 Vermoedelijk zal de volgende „over"tocht onder water over den bodem der zee door een duiker plaats hebben Lucifersmerken. De grootste collectie lucifersmerken dek sels van luciferdoosjes bezit A. A. Slddique in Hyderabad (Britsch-Indlë). die er 24.000 heeft! In Engeland is Daniels uit Brighton, dc grootste verzamelaar met- 11.000 verschil lende merken. Een Zweed heeft er 18.000. D'Annunzio leert typen. De Italiaansche dichter d'Annunzio lijdt aan een oogziekte. Zijn oogarts heeft hem rust- voorgeschreven en verboden met pen of potlood te schrijven. En daar d'Annunzio niet van dicteeren houdt, heeft hij besloten ma- chineschrijven te leeren. Door fotografen verjaagd. De Prins van Wales speelde Vrijdag golf op de Chiberta-links in Bayonne (Frankrijk). Nauwelijks had men er lucht van gekregen of een aantal Fransche en Amerikaansche foto grafen belegerde hem als het ware met hun toestellen. Prins Charming hield onmiddellijk op met zijn spel en verliet misnoegd het ter rein. Friiulein Braun. In de News Chronicle staan natuurlijk ook de uitslagen der zwemwedstrijden in Parijs. De Engelschc deelneemsters worden in het blad Miss genoemd, de Fransche Mademoi selle. en de Hollandsche, Braun en Korthof Fraulein Slapers, die een hekel hebben aan de wat ruwe waarschuwing van een gewonen wekker zullen met vreugde vernemen, dat er nu een wekkerklok aan de markt ls, die klok en gramofoon combineert, waardoor op het uur van opstaan automatisch eon plaat het zelf gekozen lied ten gehoore brengt. Op de Meerstraat hadden de draai- cn zweefmolen buitengewoon veel aftrek. Voor al de draaimolen was meermalen aan een ware bestorming onderhevig, want de Bever wijksche schooljeugd was in het bezit van een „vrijkaartje" gesteld. Maar ook vele ouderen gaven zich aan deze bescheiden ker mispret over en he«l den langen avond heeft de „zweef" het geweldig druk gehad. De voetbalwedstrijd tusschen De Kennemers en V. S. V. in het Gemeentelijk Sportpark trok in den vooravond een enorme massa kijkers. De wedstrijd eindigde in een gedeci deerde 3—1 overwinning van V.S.V. Beide elf tallen ontvingen een beker, Avondfeesten waren niet georganiseerd, terwijl ook het eerder toegezegde vuur werk jammer genoeg geen doorgang vond. Toch was het in de Breestraat zoo druk, dat het publiek slechts „voetje voor voetje" voor waarts kon schuifelen. Velen vreesden al, dat er verder „niets meer te doen zou zijn", toen plotseling de St. Jozef-Harmonie in de hoofdstraat, verscheen en een aantal muzikale wandelingen aan kondigde. Het publiek sloot zich in drommen achter het musiceerende corps aan en al hossende ging het van het eene einde der straat naar het andere. Met dat al was de stemming er in, om verder den geheelen avond ie blijven. De liefhebbers van goeden zang vonden dezen avond een kolfje naar hun hand in het concert, dal de Duitsche kwartet-vereenl- glng „Rheingold" ln het Kenncmer Theater gaf. De zaal was stampvol. Het Duitsche koor bracht een mooi programma ton gehoore en oogsttte vooral met zijn humoristische liederen een uitbundig sucecs. De uitstekend geslagde uitvoering werd met een bal besloten waarop de vroolljke stemming nog eenige uren hoogtij*, vierde. VELSEN DE WETHOUDERS- VERKIEZINGEN. NOG GEEN RESULTAAT. Maandagavond werd wederom een confe rentie gehouden tusschen de verschillende raadsfracties en de eenlingen ln den raad ter bespreking van dc a.s. wethoudersbe noemingen. Men is echter niet tot een re sultaat kunnen komen, zoodat men ln de hedenavond te houden vergadering van den gemeenteraad nog voor verrassingen kan komen te staan. Over het algemeen heeft men den indruk, dat een rechtscii college gevormd zal worden mot den heer Tusenius als Vrijheldsbonder. HILLECOM GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau van politie een parapluie, een paar grijze sportkousen, een regenjas, een kussen van bagagedrager. Een huissleutel, Een kora len ketting, een sleutel, cn lipssleuteltje no. A 1393. Walraven, Leidschestraat lil. een rozenkrans. J. Kemljs, Lisserdljk 483, Haar lemmermeer. een belastingmerk in etui. L. v. Keulen, Patrimoniumpleineen R.K. kerk boekje. Zwagerman, Hofstraat, een porte- monnale Inh. 12 ct. J. v. d. Reep, Meerstraat 8. een lipsslot van reserve autoband. Ver steeg, Meerstraat 73. een kinderportemonnaie inh. 2 dubb. en 5 ct. Buckens, scheepmaker, een actetasch. BEDANKT VOOR BEROEP. De heer J. Tamminga, candkiaat te Frane- ker, heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Geref. Kerk te Hillegom.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7