BUITENLAND. HET ADVIES VAN HET HAAGSCHE HOF OVER DE TOLUNIE. Joegoslavië. China. LANGS DE STRAAT. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD Het is Vrijdag oerzonden. Belangrijk document na 8 jaar in Spanje terecht. Communistische acties. Genève. De Tol-Unie voor het Hof. Een correspondent van het Hbld schrijft: Er is in een deel der buitenlandsche pers in de afgeloopen dagen met betrekking tot het advies van het Hof en tot de vaststelling daarvan duchtig op los gefantaseerd. Dat men in rechterskringen die fantasie aller minst op prijs heeft gesteld ligt voor de hand. Misschien zal men nu wel gaan inzien hoezeer het toch te betreuren valt, dat aan het denkbeeld, om door middel van een spe ciaal daarvoor dienend deskundig persoon va nden Haag uit een geregeld contact be treffende het Hof met de internationale pers te verzorgen, geen uitvoering is gegeven. Dat ook wat het tijdstip van het totstandkomen van het tolunie-advies betreft, allerlei voor barige beweringen de ronde hebben gedaan, moge nog blijken uit het feit, dat pas giste ren (Donderdag) de definitieve tekst kwam vast te staan, zoodat een eerste zending van de voor Genève bestemde exemplaren he den ochtend per vliegtuig van Schiphol is vertrokken, terwijl een tweede expeditie zoo juist met den Pullmann via Parijs is. meege gaan. Hoe het dan wel mogelijk was, reeds eenige dagen geleden de openbare zitting tegen Zaterdag uit te schrijven? Heel eenvoudig: er vindt nl. nadat het Hof in een volledige besloten zitting over de ontwerp-tekst van de redactiecommissie gediscussieerd heeft en ten langen leste het ontwerp eventueel na tal van amenideeringen is aangenomen, nog een tweede lezing plaats. Na de eerste lezing bon men dus al nagaan dat alles tegen Za terdag kant en klaar zou wezen, want het eenige doel der tweede lezing is te contro leeren of het advies nadat er mogelijk heel wat wijzigingen in de oorspronkelijk voor gestelde tekst zijn aangebracht, redactioneel ook goed in elkaar zit. Dat een instelling als het Internationaal Gerechtshof alle moge lijke zorg aan het redigeeren van zijn uit spraken (beslissingen of adviezen) wenscht te geven, zal zeker een ieder, die doordron gen is van de noodzakelijkheid, dat de inter nationale rechter zijn taak behoorlijk ver vult» ten volle op prijs moeten stellen. Toch uitstel der Ontwapenings-conferentie Het Hbld verneemt uit Genève: De mogelijkheid van een uitstel der ont wapeningsconferentie wordt langzamerhand weder het middelpunt der besprekingen. Het was opvallend Vrijdagmorgen te zien, dat behalve de P a-rij sche „Temps", ook het Duitsch-Zwitsersche „Berner Tageblatt" een soortgelijk artikel bevatte, dat uitstel der conferentie tot strekking had. Te meer is dit de aandacht waard, wanneer men bedenkt, dat het „Berliner Tageblatt" zeer naar Duitsche zijde georiënteerd is. lil dit artikel wordt, evenals in de „Temps", de wensche- lijkheid bepleit, dat alvorens zulke groote politieke controversen worden behandeld als het ontwapeningsvraagstuk met zich brengt, meer orde in den economischen en finan- cieelen toestand van Europa wordt gescha pen en met name de quaestie van de herstel betalingen .wordt geregeld. Spanje. 'Koning 'Alfonso en Marokko. De correspondent van de News Chronicle te Madrid weet bijzonderheden mede te dee- len over een document van buitengewoon belang, dat Woensdagavond weer in handen van het parlement is gekomen na acht jaar vermist te zijn geweest. De parlementaire commissie, in 1922 inge steld om de oorzaken te onderzoeken van de rampspoedige tegenslagen in Marokko, be noemde generaal Picasso, een oom van den beroemden schilder, om een zorg vuldig onderzoek in Marokko in te stellen. Hij maakte een uitvoerig rapport op, waaruit bleek dat exkoning Alfonso per soonlijk het noodlottige offensief had geleid door rechtstreeksche bevelen te seinen aan ge neraal Silvestre over het hoofd heen van generaal Berenguer, toenmaals opperbevel hebber der troepen in Marokko. Het rapport van generaal Picasso leidde tot Alfonso's beweging in de richting van een dictating als een middel om de pijnlijke con sequent's van het onderzoek der commis sie te ontgaan. Kort nadat Primo de Rivera aan het be- vènd kwam, verdween het rapport uit de archieven van het parlement en algemeen werd verondersteld dat de dictator het ver nietigd had. De correspondent van de „News Chronicle" kan evenwel melden dat de secretaris van generaal Picasso, kapitein Munoz Rocatalla- da, een zoon van den Spaanschen grande, graaf De la Vineza, maar een echt demo craat. het r£\pport naar een veilige plaats had laten overbrengen vóór Primo de Rivera er de hand op kon leggen. De dictator, die dit vermoedde, deed den jongen officier herhaaldelijk mooie aanbie dingen in ruil voor het rapport, maar kapi tein Rocatallada sloeg ze steeds af, bewe rend niet te weten waar het rapport was. Enkele uren nadat verschillende leden van het directoire van Primo waren gearres teerd, hield er Woensdag een legerauto voor het parlement stil. Er stapte een officier uit met twee ordonnansen, die twaalf lijvige bundels documenten torsten, welke aan een ambtenaar van de archieven van het par lement werden overhandigd. Deze documenten vormden het vermaarde f rap port-Picasso. Zij zullen waarschijnlijk vèr strekkende gevolgen hebben voor den afloop der berechting van ex-koning Alfonso. De verhooren der Spaansche generaals. Behalve de vroegere minister-president Berenguer en de vroegere Spaansche hooge commissaris van Marokko generaal Jordana zijn, volgens berichten uit Madrid, ook de vroegere ministers Castero en Magendia ge arresteerd. Verder zou de arrestatie plaats hebben van de generaals Petro en Navarro. Generaal Cavalcanti, die zich te Biarritz be vond, werd bij zijn terugkeer te Madrid in arrest gesteld. Tegen een aantal generaals die zich thans niet op Spaansch grondgebied bevinden, is een bevel tot arrestatie uitge vaardigd. De eerste verhooren der generaals hebben reeds in de gevangenis plaats gehad. De koning onder pressie van Franscke. financiers? Volgens een bericht uit Weenen in de Daily* Herald" zou het besluit van den koning aan zijn dictatorschap een einde te maken, toe te schrijven zijn aan pressie van Fransche financiers. Den koning was te kennen gegeven, dat hij alleen op credieten van Frankrijk zou kunnen rekenen, wanneer de verbintenis om te be talen was geteekend door een parlement, dat op democratische wijze was gekozen. De Joego-Slavisohe bevolking hoorden eerst om 8 uur 's morgens, door de proclamatie van den koning, dat zij in haar politieke rechten was hersteld. In een manifest betuigt de koning zijn dank aan de bevolking en deelt hij mede, dat het nieuwe parlement bij gelijke en ge heime verkiezingen zal worden gekomen. Echter zullen de verkiezingen eerst in het as. voorjaar plaats hebben, daar het parle ment eerst in October van het volgende jaar zal bijeenkomen. Tot dien tijd zal het land door koninklijke decreten geregeerd worden. Polen. Straatgevecht te Lodz. Tusschen de politie en 250 bandieten heeft te Lodz een hevig straatgevecht plaats ge had, waarbij elf personen zwaar gewond werden, waaronder drie politiemannen. Het gevecht was ontstaan, doordat ban dieten drie gevangenen, die voor de recht bank gevoerd werden met geweld poogden te bevrijden. Daar de begeleiders der gevan genen niet in staat waren den heftigen aan val van de bandieten te keeren, werd politie- hulp ingeroepen. Eerst na een hevigen strijd tusschen de politie en de bandieten werden de laatsten verslagen en konden de gevangenen naar het gerechtsgebouw gevoerd worden. Amerikaansche tarwe voor China. De regeering van Nanking heeft zich ac- coord verklaard met de voorwaarden, welke haar gesteld zijn voor den aankoop van 450.000 ton Amerikaansche tarwe, ter ver leening van hulp aan de geteisterde bevol king der overstroomde gebieden. Er komen thans duizenden om van ziekte en ontbering. Communisten-proces te Sjanghai. Donderdag is te Sjanghai het proces be gonnen tegen den agent der communistische vakvereenigings-internationale Noulens en diens vrouw, die korten tijd geleden door de Chineesche politie werden gearresteerd. Bij de arrestatie werden op Noulens zeven passen van verschillende landen, maar dan 220 do cumenten in de Russische, Engelsche, Fran sche, Chineesche en Japansche taal over de communistische beweging in China, Japan, Korea en de Philippijnen gevonden. Noulens wordt er van beschuldigd naar China te zijn gekomen om de communistische beweging in China te organiseeren. In verband met de pogingen, die door de communisten in Europa zijn ondernomen om de invrijheidstelling van Noulens en zijn vrouw te verkrijgen, hebben de Chineesche autoriteiten verklaard, dat zij Noulens niet vrij kunnen laten, daar hij getracht heeft in China den burgeroorlog te ontketenen. De Chineesche militaire autoriteiten eischen een strenge bestraffing van Noulens en zijn vrouw, daar zij belangrijke agenten van de Komintern zijn. Equador Demonstraties van commu nisten. Uit Guayaquil wordt gemeld: De bevolking van Ecuador is ten zeerste gekant tegen de invoering van een buiten landsche lucifermonopolie. In verband hier mede worden herhaaldelijk communistische demonstraties gehouden, waarbij de demon stranten slaags raken met de politie en de troepen. Van beide zijden wordt gebruik gemaakt van vuurwapenen. Bij het uiteen jagen der demonstranten zijn twee soldaten gewond. Het hoofd der politie is, toen hij in zijn auto zat, aangevallen en kon ter nauwernood ontkomen. (United Press). ONTWAPENING EN WAPEN FABRIEKEN. (Van onzen Londenschen correspondent.) Te Cambridge is thans bijeen een congres van den Wereldbond voor Vriendschap door bemiddeling der Kerken. Een Deensche af gevaardigde heeft er o.a. gesproken over de verantwoordelijkheid der kerken ten aanzien van de komende Conferentie voor Ontwape ning te Genève. Hij vreesde dat wapenfabri kanten al het mogelijke zouden doen om die conferentie te doen mislukken. „Men zal zich niet moeten verbazen", zeide deze Deen (Ds. Sparring-Petersen uit Kopenhagen), „wan neer zal blijken dat het verzet tegen het doel der conferentie zeer sterk is. Schrandere kop pen hebben reeds nu allerlei argumenten ge reed, welke geleidelijk aan de openbare mee ning zullen worden voorgelegd met het door zichtig doel te bewijzen dat de gansche zaak der ontwapening moet worden opgeschort". Volgens dezen vredeskampioen zullen de wa penfabrikanten druk in de weer zijn. Zij zul len hun agenten hebben in de wandelgangen van het Volkenbondsgebouw en in de hotels van Genève. Vóór, gedurende en na den groo- ten oorlog had het internationaal georgani seerde wapenbedrijf zijn agenten aan het werk in landsvergaderingen, bij de marine- en legerstaven. De wapenhandelaars beseffen maar al te goed hoeveel millioenen zij zullen verliezen in winst indien de Ontwapenings conferentie slaagt. Volgens den spreker was het de taak der kerken deze agenten aan de kaak te stellen en het publiek in te lichten over hun werkzaamheid. De bisschop van Plymouth had een goed woord voor de staatslieden, wier moeilijke po sitie hij inzag. Hij had ge enreden te twijfelen aan den ernst van hun vredesverlangens. Maar vaak durfden zij niet te doen wat naar hun overtuiging juist was, omdat zij bevreesd waren voor de luidruchtige minderheden, die elke wapenvermindering voorstellen als een verraad aan het landsbelang. „Zij (de staats lieden) durven niet uit de schaduwen van het wantrouwen te treden in het zonlicht van goed vertrouwen en hoop". De bisschop wenschte hen niet te hinderen met kritiek maar hun de verzekering te geven dat de ker ken aan hun zijde zouden staan indien zij het zedelijk oordeel der beschaafde wereld durf den vertrouwen. De wereld was vol goeden wil en rechtvaardigheidszin en in die stem ming moest men het zoo ver kunnen brengen dat althans de uitgaven voor bewapening met negentig percent werden »erminderd. Het was de reinste huichelarij den oorlog af te keuren als middel van nationale politiek en voort te gaan kolossale sommen te vermorsen aan bewapening, uitsluitend bestemd voor oorlogvoering. De nationale eer van elk land schreef voor dat zijn bewapening niet krach tiger was dan die, welke de vredesverdragen aan Duitschland hadden voorgeschreven. Professor Donnedieu de Vabres, van de Sorbonne, wees er op hoe moeilijk het was met vrucht controle uit te oefenen op strijd middelen. Dq athletische oefening der jeugd, de ontwikkeling der burgerlijke luchtvaart en die van technische wetenschap waren fac toren, waarmede een natie, elke natie, in den kortst mogelijken tijd terdege oorlogsvaardig kon worden gemaakt. HET ST. BERNARDS KLOOSTER. GAAN DE MONNIKEN NAAR TIBET? Het Hbld. verneemt: De ontwikkeling van de verkeersmiddelen en de verbetering van de wegen heeft aan de monniken van den St. Bernard de eigen lijke reden van hun bestaan ontroofd. De weg over den pas en de Simplontunnel hebben de omstandigheden zóó gewijzigcUdat cle hulp vaardigheid van de monniken eh van hun be roemde honden zeer zelden meer noodig is. De 12 monniken, die steeds op den 2473 M. hoogen pas leven, willen nu, volgens de ,3ayerische Kurier", hun klooster verlaten en naar Tibet trekken, om daar op een der hooge passen van den Himalaya een nieuw klooster te stichten met de oude taak, om reizigers te ontvangen en him, die in ijs en sneeuw ver ongelukten, hulp te verleenen. Ook de beroem de honden gaan mee. Reeds zijn twee mon niken van een voorbereidende reis terugge keerd. De bouw van het klooster in Tibet be gint het volgende jaar. Het klooster op den St. Bernard werd in het jaar 962 gesticht en heeft een rijke ge schiedenis. ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. VEERTIEN DOODEN. Uit Johannesberg wordt gemeld: Ten gevolge van instorting in de mijnen ..Robinson Deep" en „Crown Mine" zijn veer tien inboorlingen om het leven gekomen, ter wijl twep Europeanen en veertien inboorlin- werden gewond. MAX PALLENBERG'S STRIJD. De Tel meldt: Max Pallenberg heeft voor den eersten keer geen theaterstuk geënsceneerd, maar een strijd dien hij met heel zijn vitaliteit tegen de wereld en haar wankele kansen voert. Max Pallenberg heeft niet minder dan 227.000 dollars bij de Amstelbank verloren, een fortuin dat hij te danken heeft aan een ontzaglijke massa energie, gedurende een reeks van jaren op het tooneel aan den dag gelegd. Thans is hij door het verlies voor de noodzaak geplaatst zijn geld terug te verdie nen. En de groote komiek vecht op zijn eigen manier. Als een licht ontplofbare bom reist hij op en neer tusschen Weenen waar hij speelt en Amsterdam waar de crediteuren-vergaderin gen gehouden worden. Daar hebben de heeren niet veel te lachen, want de wijze waarop Pallenberg hun te kennen geeft dat hij met 35 pet. uitkeering niet tevreden is, laat zich denken bij iemand die zóó goed als hij zijn woord weet te doen. Hij is voorts besloten een gigantische po ging aan te wenden om zijn fortuin terug te winnen. Van stad tot stad zal hij een voor dracht gaan houden, getiteld: „De Amstel bank, haar directeuren en ik". Bij plebisciet zal dan worden uitgemaakt of Pallenberg in jjn recht is of niet. En dan is er nóg een uitweg: Als Pallenberg zelf in de huid van zijn vijanden kruipt en ze spéélt in een drama ,De Amstelbank", een stuk dat vast een succes wordt! De laatste man. De laatste trein was binnen. Als in een gigar.teske. moderne poppenkast werden de vele deuren geopend en daar langs stapten de haastige passagiers, moe en verlangend naar een goed bed. Witkielen vonden hen bereidwilliger voor het afgeven van hun ba gage en taxichauffeurs wisten al uit onder vinding, dat geen enkele wagen zou blijven staan. In lange pijpestelen viel de regen, al maar door, kletsende, gutsende, striemende, spattende regen. Voor de taxichauffeurs een weertje om op verliefd te worden. Bij het station was een overvloed van hel geel licht, maar op straat waren reeds en kele lantaarns gedoofd en toen ook de laat ste trams belrinkelend overvol wegrolden, werd nog duisterder de straat, waarin de agent van de wacht en de fietsenbewaarder, die zijn deur sloot, een zielig figuur maakten. De agent, die niets beter te doen wist, keek toe bij het sluiten van de deur, met een air van gewichtigheid, als om zijn volmaakte overbodigheid te verbergen. En juist over legde hij, of het met zijn waardigheid over eenkwam tegen den cerberus der stalen ros sen, de rake opmerking te maken, dattet- regende, eventueel gevolgd door de veron derstelling, dattieblijzouzijn, datteteropzat, toen van onder de kap van het station de laatste man zich plaatste onder de laatst brandende lantaarn, en onmiskenbaar, met knipperende oogen, in de richting keek van de fietsenstalling. De agent zweeg. Niet aldus de op het punt van vertrek staande man. wiens taak het was, op gezette tijden, duidelijk vermeld op het bord, dat bij den ingang der stalling, aan de buitenzijde was vastgeklonken, de fietsen tegen diefstal te beschermen. Om een lange zaak in het kort te vertellen: het ge zicht van dien bewaarder veranderde van strak in zuur, van zuur in norsch. van norsch in woede. Want de laatste man verliet zijn standpunt en stevende regelrecht op de be waarplaats aan, welke, daar het nu buiten gezetten tijd was, door den bewaarder naar orde en regelmaat, door den agent gecontro leerd, op slot en grendel gesloten was. En ter wijl de agent nog steeds zweeg, stug en vol hardend, opende de cerberus. die de deur ge sloten had, zijn mond en heel duidelijk, ook door den laatsten man te verstaan, zei hij: Daar zalleme 't hebben. Hij zei niets meer. maar het scheen vol doende, om den agent te overtuigen, terwijl het ook tot den laatsten man doordrong, dat die opmerking zijn komen in de richting der fietsenstalling tot aanleiding had. Het drong tot hem door, maar het drong hem niet te rug. Nog even gedecideerd stapte hij op de twee hem wachtende mannen aan. die tegen den regen beveiligd door een afdak, met leed vermaak zijn doorweekten hoed. zijn klets natte Jas en zijn sieperende schoenen be schouwden. Assie maar niet denkt Maar zelfs die openlijk geuite vijandigheid kon den laatsten man niet weerhouden, be leefd zijn hoed te lichten en om zijn fiets te vragen, Misschien was het ook niet enkel be leefdheid, dat afnemen van dien hoed, want het kon ook zijn, dat het waterloozing tot doel had. Assik 't niet dacht, foeterde de bewaar der. As ik 't niet dacht Gesloten, me neer. Daar kenneme niet an beginne. Nou komp u en straks weer een ander. D'r moet gezette tijd wezen De beleefdheid van den laatsten man ver liet hem. Hij haalde zijn horloge voor den dag, controleerde dat met het bord voor den ingang en zei toen: Met je praatjes heb ik niet te maken, man. De stalling is geopend tot half een en het is er nog vijf minuten vóór. Het leek wel een tooverwoord. Met een ge lijktijdigheid, welke aan het wonderbare grensde, haalden d« bewaarder en de agent ook hun horloge te voorschijn en controleer den. Het was zoo, de laatste man had ge lijk; het was vijf minuten vóór half een. Tja, zei de agent, meneer heeft gelijk. Kijk maar Er was geen sprake van, dat de bewaarder keek. Zijn woede was nu vertienvoudigd en met bevende hand zocht hij den sleutel weer op. Het slot knarste en het was. of jij alleen daar plezier in had. Zijn stem sloeg bijna over, toen hij vroeg: Uw biljetje dan maar. Glimlachend, onverstoord, weer correct, knoopte de laatste man zijn jas los en zocht zijn biljetje. Er lag een prettige glimlach om zijn mond, toen hij in zijn portefeuille keek, er lag kalmte op zijn gelaat, toen hij in zijn broekzak zocht, er lag van alles in zijn oogen toen hij zijn vestzak binnenste buiten keer de en hulpeloos, mat, knock-out, failliet leek hij, toen de laatste zak geen resultaat op leverde Uw biljetje dan maar, herhaalde een zoetsappige stem. De cerberus glimlachte, de agent knikte, terwijl de laatste man, stotterend, onver staanbare woorden mompelde, fanatiek, woe dend, zuchtend naar zijn biljetje zocht, met nog altijd in zijn hand den druipnatten hoed dien hij, naar gelang d<- te dorozoeken plek links of rechts gelegen was, naar linker- of rechterhand deed verhuizen. Eindelijk gaf hij zich gewonnen. Hij had het niet. Maarre, zei hij slim, ik ken mijn fiets zóo wel. Ik zal 'm d'r wel even uitpikken! Hij trachtte gemoedelijkheid in zijn stem te leggen, maar het lukte niet. Het had al thans geen invloed. Daar kenneme niet an beginnezei de bewaarder weef. Nu komp u en straks weer een ander. En als er wat gebeurt, dan zit ik er mee. Dat gaat. niet, hoor. Hij gaf de gemoedelijkheid terug, met ren te zelfs, maar de fiets gaf hij niet af. Dat konnie niet doen, nee, bepaald niet. En toen beging de laatste man zijn fout. Hij verloor zijn beleefdheid en zijn geduld en hij schold, vlug achtereen, door de ooren van den agent en van den bewaarder haast niet bij te hou den. Als hij dat niet gedaan had, dan had het opschrift kunnen luiden: De laatste heer. Nu niet. Nu bepaald niet, omdat dit een verhaal is van feiten, niet van verzinsels. Hij bleef schelden, terwijl hij de straat overstak en in den piassenden regen zich een weg baande naar huis. De bewaarder sloot opnieuw zorgvuldig de deur en pas, toen hij hiermede, gecontroleerd door den agent, geheel gereed was, zei hij: En assie dat nou maar gelaten had, assie maar niet begonnen was met schelden, dan haddik 'm wel op weg geholpen. Hij had 't zoo te zeggen, in zijn hand. Wat,wat bedoel Je? vroeg de agent, die het niet begreep. AsjemenouDat hé je toch zeker ook wel gezien, dat biljetje? Dat biljetje Wel ja, dat biljet zat netjes opgevouwen in zijn hoed. Assie nou maar niet gescholden had.Nou, affijn, het zit er weer op. Ge zette tijd moet er wezen en wel te rusten. TON RUYGROK. INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT IB TEL. 107SB PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f165- De misdaad en de politie. Wetenschappelijk onderzoek. (a V Er is een voortdurende strijd tusschen de politie en de misdadigers. Zoodra de laatsen weer middelen ontdekt hebben om bulten schot te blijven na begane wandaden zoekt en vindt de politie de nieuwste methoden om de misdadigers toch te ontmaskeren en de maatschappij van hen te bevrijden. En deze methoden berusten op diepe wetenschappe lijke grondslagen, schrijft de News Chronicle. Dit wordt duidelijk in het licht gesteld door een lijvig Engelsch boek van ongeveer 000 bladzijden „De Misdaad en zijn oplossing". Verscheidene deskundigen hebben hun bij dragen eraan geleverd en een ervan komt tot de slotsom, dat het voor den misdadiger steeds moeilijker wordt vrijuit te gaan door de steeds verder gaande methoden van we tenschappelijk onderzoek. Een ander schrijft, dat misdaden slechts tot oplossing gebracht kunnen worden door minutieuse en nauwkeurige beschouwingen van de kleinste kleinigheden, door fijn labo ratoriumwerk met. microscopische onderzoe kingen van bloedvlekken of haren. In het ge val van den Padmore-moord was het eenige aanknoopingspunt een vettig stukje papier op de plaats van de misdaad gevonden. Heel voorzichtig werd het gereinigd en een potloodzinnetje, door Thomas onderteekenn kwam aan den dag. Thomas was een alias van Podmore en dus bracht een oogenschijn- lijk onbeteekenend vodje papier Podmore in verband met den moord. In het laboratorium worden asch. lak, stukjes touw, en dergelijke tot sleutels voor een oplossing onder deskundige oogen. Ook op het gebied van vingerafdrukken heeft men een groote kennis bereikt. Boos doeners hebben hun huid wel verbrand of met een mes gekerfd om te verhinderen, dat vingerafdrukken hen konden verraden. Maar de ondervinding heeft geleerd, dat de huid steeds weer dezelfde teekenlng krijgt. Zelfs het gebruik van handschoenen Is niet onfeil baar. want soms kan daardoor de vinger afdruk nog ontdekt worden. En dit is gelukkig, want de gezichten en houdingen der misdadigers veranderen zoo gauw, vooral van doorknede boeven. Ge tuigen en fotografieën zijn dan ook lang niet altijd bruikbaar. DE NATIONALE REGEERING IN ENGELAND. De nationale Engelsche regeering is door de benoeming der volgende persoonlijkheden in de er bij vermelde functies gecompleteerd: Minister van Posterijen. Ornsby Gore (con servatief): minister van Pensioenen. Tryon (conservatief); Verkeer. Pybus (liberaal); Attorney General, Jowitt (Labour); Sollici- tor General, lord Inskip (conservatief); Lord Advocaat voor Schotland, Altchlson (La bour). Voorts werden de volgende onderstaats secretarissen benoemd: Hamelton, Koloniën: Halcolm MacDonald. de zoon van den premier, Dominions; Eden (conserva tief). Buitenlandsche Zaken; Philip Sassoon, Luchtvaart: Stanley, Binnenlandsche Zaken; Skelton, Schotland; Gwilyn Lloyd George, een zoon va$ den bekenden libe ralen leider, Handel. ZATERDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Prof. Vandredi, gooche laar en zijn ensemble, 2.15 en 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „De pantoffelheld". 8.15 uur. Kweekerij .Enchantress", Leidschevaart (eindpunt lijn 4): Dahliatentoonstelling,, 28 uur. Palace: „Met Byrd aan de Zuidpool". Op het tooneel: Bel Argay (vroolijke modelleur). 2-30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Export in blond". Tooneel: The Morpha Sisters (Bamboessensatie). 2^0 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Sklppy". Tooneel: Willy Schenk Comp. (musical equilibr. act.) 2.30, 7 en 9-15 uur. Zandvoort: Hotel Groot Badhuis: Soi- rée Dansante. The Bonzonians. Bodega Mustert: Soirée Dansante. Noorderbad: Afscheidsavond Orkest Dick van Aken. ZONDAG 6 SEPTEMBER Stadsschouwburg, Wilsonspleln: Prof. Van dredi, goochelaar en zijn ensemble. 2-15 en 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: De avonturen van Micky Mouse, 2 uur. „De Pantoffelheld", 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Opvoering van Bouwmeesters Revue „Champagne", 8 u. Remonstrantenhuis, Wilhehninastraat 22: Wijdingsmorgen Vereeniging van Spiritisten „Wetenschap en Religie", 10.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Zondagmorgen voordracht Psycho-Synthcse, 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Hotel Groot Badhuis: Soi rée Dansante The Bonzonians. Zondagmiddag Thé Dan.?ant. Bodega Mustert: Soirée Dansante. Des mid dags Thé Dansant. Noorderbad: Afscheidsavond Orkest Dick van Aken. MAANDAG 7 SEPTEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Prof. Van dredi, goochelaar en zijn ensemble, 2.15 en 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Opvoering van Bouwmeesters Revue „Champagne", 8 u. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5