DE BILT HERINGA WUTHRICH HAARLEM'S DAGBLAD PHILIPS' RADIO TOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) gen Invloed op natuur-wetenschappelijk ge bied. Wij dragen er roem op, dat hij onze land genoot was. Dr. De Visser schetste in zijn rede Lorentz' arbeid als niet alleen van internationale maar ook van nationale beteekenis. Maar bij Lorentz staan wij niet alleen voor een held op het gebied der wetenschap, doch tevens voor een zoo hoog staand karakter, dat onze eerbied bijna tot vereering klimt. Hij paarde aan wakkerheid, rechtschapenheid, aan vooruitstrevendheid bezadigdheid, aan fierheid eenvoud. Heeft iemand zooveel een voud bij zooveel grootheid gezien, als hij bij Lorefttz waarnam? Ik heb herhaaldelijk per sonen, van hem sprekende, hooren zeggen, dat zij in zijn tegenwoordigheid verlegen wer den tengevolge van zijn overgroote beschei denheid. En dat dit begrijpelijk is, heb ik zelf herhaaldelijk ondervonden. In zijn nabijheid gevoelde men zich klein, niet alleen door de macht van zijn kennis en de helderheid van zijn inzicht maar bovenal door den adel zijner persoonlijkheid. Dr. De Visser spreekt verder in zijn rede van een nationale plechtigheid, omdat alle standen en rangen, alle partijen en volksgroe pen. ons Nationale Lorentz-Comité hebben ge steund en hierbij thans op Sonsbeek verte genwoordigd zijn. In het uitvoerend Comtié hebben o.a. zit ting prof. dr. A. D. Fokker te Haarlem, de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haar lem en de burgemeesters van Arnhem en Leiden. TERAARDEBESTELLING VINCENT LOOSJES. Croote belangstelling. Hedenmiddag na aankomst van trein 14.14 had op de Begraafplaats „Westerveld" de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer Vincent Loosjes, in leven o.a. president-commissaris der N.V. Lourens Coster, raadslid en oud-wethouder en be stuurslid van talrijke vereenigingsn, colleges, commissies enz. De belangstelling was buitengewoon groot. Van het gebouw der Sociëteit „Trou moet Blycken" woei de rouwvlag. Toen de kist in de groeve was neergelaten, nam de heer C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem, het woord. Hij sprak het vol gende: „Vincent Loosjes is niet meer. Een droeve speling van het lot heeft gewild dat, toen zijn beëediging geplaatst werd boven aan de lijst onzer werkzaamheden van hedenmiddag, zijn stervensuur reeds geslagen had. En het zal ons moeilijk vallen te beseffen dat wij voort aan zijn markante en vriendelijke figuur in onze Haarlemsche samenleving zullen missen. Op verzoek van Mevrouw Loosjes, naar wie onze gedachten thans wel in de eerste plaats uitgaan en met wie wij zoo geheel en al mede gevoelen den zwaren slag, die haar heeft ge troffen, heb ik de taak op mij genomen, onzen gestorven vriend een afscheidsgroet toe te roepen op den weg naar zijn laatste rust plaats. En zoo zie lk dan Loosjes achtereenvolgens voor mij als raadslid en wethouder, xls Haar- lemsch burger en als vriend. In 1904 deed Loosjes voor het eerst zijn in trede in de Haarlemsche raadszaal en hij bleef het vertrouwen der kiezers oehouden tot aan zijn dood. Weliswaar werd in 1917 de stembus hem noodlottig, maar in 1919. toen de Raad voor het eerst werd samengesteld on der het stelsel der evenredige vertegenwoor diging, werd hij als No. 1 van de lijst der liberale partij wederom gekozen. Wie Loosjes ln de vergaderzaal gadesloeg, wanneer hij het woord voerde, werd onmid dellijk getroffen door de zeer persoonlijke wijze waarop hij ziin gedachten tot uiting bracht. Gemakkelijk spreker, wist hij door woordkeus en voordracht te bereiken lat hij het oor der vergadering had, waarbij nog kwam dat hij zich immer beperkte tot die on derwerpen. waarvan hij zich zelf bewust was. op de hoogte te zijn. Die eigenschap heeft hij' door de Jaren heen weten te behouden en de Raad zal in hem missen een zijner medeleden, die op het goede oogenblik sprak en menig maal erin geslaagd is, het debat in een rich ting te sturen, die hij meende dat de juiste was. In November 1909, toen Loosjes veertig jaar oud was, kwam zijn benoeming tot wethou der: als opvolger van Mr. Thiel kreeg ook hij dc portefeuille van onderwijs. En vele zijn de onderwerpen, die hij als wethouder voor het College tegenover den Raad te verdedigen heeft gekregen. Met vrucht en met eera heeft hij zijn ook in dien tijd reeds niet altijd gemakkelijke taak vervuld. Wellicht kwar.1 dit ook daardoor, dat die taak hem ter harte ging. Het onderwijs en het kind, vooral ook het achterlijke kind, hadden zijn warme belang stelling en veel ls onder zijn wethouderschap tot stand gekomen, dat aan het kind ln ruime mate ten goede kwam. Het is thans niet het oogenblik om een op somming tc geven van alles wat door zijn initiatief in het belang van het onderwijs is tot stand gebracht, maar ik mag ".let nalaten cp deze plaats enkele van de vele punten te vermelden. En dan noem ik in de eerste plaats de invoering van het 7e leerjaar op onze open bare lagere scholen en de bouw van nieuwe scholen, waaronder de Handelsschool aan de Raaks, waarbij hij de gelegenheid had blijk te geven van een eigen kijk, ook op de zaken, die reeds door zijn ambtsvoorganger waren ingeleid. Tijdens zijn wethouderschap werd ook de gemeentelijke schoolartsendienst in het '.even geroepen. Hij had zijn hart verpand aan de Middelbare School voor meisjes en tot het einde van zijn leven heeft hij gestreden om deze bloeiende school een waardiger huisves ting te verschaffen. Het doet mij leed, dat hij de resultaten van zijn ijverig streven niet meer heeft kunnen aanschouwen. Aan het feit dat Loosjes zelf een verdienste lijk sportsman was zal wel moeten worden toegeschreven, dat de lichamelijke i 'fening op de scholen ln hem een warm voorstander vond. Onder zijn medebestuur zijn •'an ook ln tal van scholen, die nog geen gymnastiek lokaal bezaten, zoodanige bijgebouwd. Het speelterrein aan de Leidsche Vaart, het eerste gemeentelijke van dien aard, is op zijn voor stel tot stand gekomen. Na zijn aftreden als wethouder in 1917 bleef Loosjes de belangstelling voor de open bare zaak behouden. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 Het zou mij te ver voeren hier een over zicht te geven van al wat in die veertien jaren mede door zijn aandrang is tot stand gekomen. Loosjes had een zwak voor al wat schoon en goed was en uit liefde voor onze stad heeft hij veel en hard gewerkt voor behoud van datgene uit Haarlem's verleden dat waard was bewaard te blijven. Het schijnt een tegenstelling, maar toch spruiten naar mijn meening zijn voorzitterschap van de Verecniging „Haerlem" en zijn ijveren voor de instelling eener Schoonheidscommissie uit die eene hoofdgedachte voort: zorg dat niet verloren gaat wat het voorgeslacht ons aan stadsschoon heeft nagelaten, maar zorg daarnevens, dat het nageslacht zich niet zal kunnen beklagen over hetgeen wij thans doen. En zoo ben ik dan vanzelf gekomen op het terrein van Loosjes' werkzaamheid in het particuliere leven. Talloos en veelsoortig zijn de besturen, die hem hetzij aLs lid, hetzij als voorzitter in hun midden zagen; het laatste kan geen verwondering wekken, want Loosjes was een uitnemend leider van vergaderingen. Zij, die hem als 'zoodanig hebben kunnen le er en waardeeren, zullen onderschrijven, dat hij op voortreffelijke wijze aan de debatten rich ting wist te geven en met tact en overleg den wagen in het rechte spoor wist te houden. Ik zou allicht onvolledig zijn door een op somming te geven van al datgene waaraan Loosjes in ontelbare kwaliteiten zijn mede werking heeft verleend, maar voor u allen zal vast staan, dat hij in vele kringen een groote leegte zal achterlaten. Het is niet teveel gezegd dat ook het economisch leven in Haarlem in verschillende instellingen door Loosjes' overlijden een gevoelig verlies lijdt. „Trou moet Blycken" verliest in hem zijn Keizer, voor welke functie hij bij uitstek ge schikt was. Het Doopsgezind leven te Haarlem ziet zich door Loosjes' verscheiden een zijner meest vooraanstaande vertegenwoordigers ontvallen. Teyler's Stichting een harer getrouwe Direc teuren. Zoo zou ik kunnen voortgaan. Maar ik moet mij beperken, want het is onmogelijk bij de veelzijdigheid van Loosjes' bemoeiingen in een korte spanne tijds tot een ook maar eenigszins volledig overzicht te geraken. Met hem verdwijnt uit Haarlem een figuur die niet naliet door zijn optreden te getuigen dat men te doen had met een telg uit een oud en aanzienlijk Haarlemsch geslacht, die wist wat hij aan den naam zijner familie verplicht was en wien het „noblesse oblige" op het aangezicht te lezen stond. Man van aangename omgangsvormen, stond hij ver van de verruwing en het gebrek aan égards, waaraan onze tijd maar al te zeer mank gaat. En nu een persoonlijk woord van afscheid tot u, vriend Loosjes. Als bloedverwanten zijn we tezamen gekomen, in Haarlem zijn we vrienden geworden. Ik heb die vriendschap immer gewaardeerd om je trouw, je onkreuk baarheid en je gaven van hoofd en van hart. Ik dank je voor het veie goeds dat je me schonk. Moge het voor je vrouw, die na veel geleden leed weder zonneschijn op je levensweg bracht en voor je zoon een troost zijn bij het ver lies dat zij lijden, te weten, dat de herinne ring aan je nobele persoonlijkheid naar ik stellig geloof bij allen die met je in aanraking zijn geweest, onuitwischbaar zal voortleven. Rust in vrede". Ds. A. Binnerts Szn. sprak het vol gende: „Met grooten weemoed wil ik hier bij deze droeve plechtigheid een hartelijk woord spre ken over Vincent Loosjes die ook in Haarlem's Doopsgezinde Gemeente een breede plaats heeft ingenomen. Met grooten weemoed omdat hij is heengegaan op een leeftijd, die nog geen naderend einde doet vermoeden; geen symp tomen hadden dat einde aangekondigd onverwacht, plotseling is hij opgeroepen. Is dat een bron van droefheid voor zijn allernaasten, toen 1.1. Zondagmorgen zijn dood werd bekend gemaakt in onze kerk, voer er een vlaag van ontroering door onze rijen: want ook in onze gemeente heeft hij een breede plaats ingenomen. Van hoevele vereenigingen en stichtingen in onze ge meente is hij in den loop der jaren be stuurslid geweest, of was hij dit nog. Van ons weeshuis was hij niet minder dan 31 jaren regent. Men zal hem missen in die besturen, die decoratieve figuur, die een vergadering voortreffelijk wist te leiden en op die vergadering het juiste woord wist te spreken op uitnemende wijze. Ik noemde hem daar een decoratieve fi guur. Daar was in hem iets van den ouden regent, ook iets van het meer zwierige van den man uit modernen tijd. Maar stellig was in hem die trek, die hem gaarne en gul deed helpen. Hoevele mensohen heeft hij welgedaan. Hij had de beschikking over de middelen om te helpen maar hoe harte lijk heeft hij daarmede geholpen. Het zijn zeer velen die hem thans gedenken met een dankbaar hart. Loosjes was wezenlijk een gesloten natuur, Niet gemakkelijk gunde hij iemand een blik in den verborgen mensch van zijn hart. Maar wie hem nader hebben mogen tre den, weten: hoe waardig hij in een vroegere periode vaa zijn leven een groot verdriet heeft gedragen; hoe dankbaar hij een nieuw geluk heeft aanvaard; hoe innig gehecht hij was aan zijn eenigen zoon; hoe trouw aan zijn vrienden; hoe belangstellend hij b.v. de weezen, die het huis hadden verlaten, bleef volgen in hun later leven. Wie hem nader hebben mogen treden, we ten dat die eigenschappen wortelden in een stille wereld, waarvan ook hij moeilijk sprak, maar waarover ik hem toch wel heb hooren spreken. Stellig, ook hij heeft zijn schat gedragen in de aarden vaten zijner menschelijkheid. Ook deze markante persoonlijkheid heeft het niet allen naar den zin gemaakt. Maar nu de stille dood is getreden tusschen hem en alle anderen, nu wijken de verschillen weg. Nu nemen wij allen, in wier midden hij heeft geleefd, afscheid van hem. Met dank. Dien dank breng ik hem ook namens de A. D. S. die hij eenige jaren als bestuurder heeft gediend. Maar in het bijzonder na mens onze Doopsgezinde Gemeente. Met eerbiedig vertrouwen geven wij zijn ziel Gode over. R. I. P.". VOORBEURS TE AMSTERDAM. TERUGGANG. De stemming werd ter beurze van Amster dam ongunstig beïnvloed door de zwakke houding die Wallstreet gisteren ten toon spreidde. De gx-ootste belangstelling ging weer uit naar Koninklijken, die opnieuw aangeboden waren en tot 147 1/2 reageerden. Unilevers brachten het er niet beter af en daalden tot 120 12, De Philipsaandeelen ble ven op peil. H.VA's wisten liet gisteren be haalde avans niet te behouden en zagen zicli tot 224 teruggezet. meldt: Hoogste barometerstand 766.4 mil te Akureyri. Laagste barometerstand 748.5 m.M. te Ha- paranda. (naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. en voorspelt: zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Uit het buitenland Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bilt. De verdeeling van de luchtdrukking toont weinig verandering, over het algemeen na men de luchtdrukverschillen af, vooral de depressie over Spanje is na zwaren regen in Zuid-Frankrijk sterk afgenomen, alleen hier te lande heeft een uitlooper van de Noord oostelijke depressie eenige wind vermeerde ring veroorzaakt. Groote veranderingen schijnen niet te wachten, alleen de geleidelijke verwarming van de koude luchtmassa's uit het Noord westen, wier snelheid verminderde belooft eenige verbetering. Ofschoon in Scandinavië de temperatuur over het algemeen Iets steeg is plaatselijk (Sarna) door een helderen windstillen nacht de ochtendtemperatuur tot onder het vries punt gedaald. In Zuid-Oost Frankrijk viel 20—30 m.M. regen. Barometer Stand hedenmiddag 760 m.M. (Veranderlijk) Stand van gisteren middag 762 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Tel 14112 Thermometer Hoogste gisteren 65 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden tot 12 uur 58 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 September. Ondertrouwd 8 September: H. J. Poelen- jee en W. B. Heijman. Bevallen 5 September: H. KruijerVan Zalen, z.; 6 September; H. van Stijn—Schel- levis, z.; G. Hekkert—Jong, d.; B. Martin- Verhagen, d.; 7 September: N. Dikkeboom Van Elswijk, z.; F. C. KloetJanssens, z.; 8 September: D. KleesDe Niet, z.; A. Drij verNeef, z. Overleden 5 September: V. Loosjes, 62 j., Baan; A. van Vlijmen, 80 j., Van Marum- straat; 6 September: J. Borger—van Wijk, 74 j., Olycanstraat; J. F., 6 j., z. v. A. C. Leenslag, Wilhelminastraat; 7 September: H. W. HartBont, 69 j„ Groote Houtstraat; C. Eckhard, 43 j., Regulierstraat; J. Kloos, 53 j., Ossenhoofdsteeg. TRIBUNE INGESTORT BIJ EEN STIERENGEVECHT. EEN DOODE, 90 GEWONDEN. PARIJS, 9 September. (N.T.A.) Het .Jour nal" meldt uit Madrid, dat 'bij een stierenge vecht te Sotillo de la Adrada een tribune met 200 toeschouwers is ingestort. Een persoon werd hierdoor gedood, 90 ge wond, waaronder dertig zwaar en negen levensgevaarlijk. NOODLOTTIGE VREES VOOR TREINBANDIETEN. LAHORE, 9 Sept. (Reuter). In den trein Bombay-Sadranpoer is een achttienjarige Engelschman, Donald Clark, de zoon van een journalist, gedood. Hij trad een eerste klasse compartiment binnen, waarin een jonge' of ficier, Sheenan, lag te slapen. Deze werd 27 Juli in den trein aangevallen en met een mes ernstig gewond. Nu ontwaakte hij plotseling, en vreezende wederom aangevallen te worden, trok hij zijn revolver en vuurde driemaal op Clark, die dood neerviel. EEN STAD IN HET DUISTER. Naar de Tel. uit Londen verneemt is de rivier de Derwent in den benedenloop buiten haar dijken getreden, tengevolge waarvan de stad Walton door een ernstige overstroo ming werd geteisterd. De electriciteitsvoor- ziening is afgesneden en het drinkwater moet met handwagens worden aangevoerd. In de geheele stad is er slechts één straat, welke eenigszins begaanbaar is. In de omliggende dorpen is de toestand nog ernstiger. De be woners dezer dorpen zijn geheel door het water van de buitenwereld afgesneden en veel vee is om het leven gekomen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat, broche; Bureau van politie, Smedestraat. brief, ceintuur, rijwielbelastingplaatje in étui; L. Kruger Bar re voetestraat 14 zw., be lastingplaatje; L. Tanis, Burwal 52, idem; J. A. J. Arons Spaarnwouderstraat 138 rood, idem: C. de Boer, Gasthuishofje 7 H, Barre- voetestraat, ceintuur; v. Bergen, Scheperstr. 53, horloge; C. v. Gooi, Lange Annastraat 44, loupe; M. v. Gullk, Schouwtjesplein 13, hand schoen; G. Winkler, Gen. de Wetstraat 35, hond: Veldhuizen, Oosterstraat 33, hond; v. Doorn, Timorstraat 48. dynamo; Kennel Fauna Parklaan 119, drie katten; C. B. Mans Kleine Houtweg 51, muts; M. v. d. Goes, Bis schop Ottostraat 5, speldje; Bekelaar, Antho- niestraat 48, spiegeltje; Jonkers, Kritzinger- straat 43, fluit; L. Blankert, Kolkstraat 20, tasch m.i. v. Driel. Harmenjansweg 87, voet bal; A. Derriël, Byzantiumstraat 32, sleutels aan ring; G. J. v. Avezaath, Godfr. van Bouillonstraat 5, rijwielbelastingplaatje; J. van Dijk, Ridderstraat 10, idem. PERSONALIA. In de buitengewone algemeene vergade ring van 5 September zijn tot lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants benoemd de heeren J. W. Sasburg en J. L. Westrup, beiden te Haarlem die het volledig diploma van het Federatief Examen van het Nederlandsch Instituut van Accountants en de Nederlandsche Organisatie van Accoun tants hebben behaald. EDISON WEER INGESTORT. NEW-YORK, 9 Sept. (V.D. De beroemde Amerikaansche uitvinder Edison, die eenigen tijd geleden ernstig ziek was, doch daarna hersteld scheen, is opnieuw ingestort. Hij zou aan dezelfde kwaal lijden. MEXICO IN DEN VOLKENBOND. NEW-YORK, 9 Sept. (N.TA..) De „Associated Press" meldt uit Mexico: De minister van Buitenlandsche Zaken Gen are Estrada heeft gisteren medegedeeld, dat Mexico de uitnoo- diging tot toetreding in den Volkenbond heeft aanvaard. AMY JOHNSON'S VLUCHT. BERLIJN, 9 Sept. (Wolff.) Hedenochtend 8.18 is de Engelsche aviatrice Miss Amy John son met haar begeleider Humphreys in haar vliegtuig van Tempelhof gestart naar Lympne rKUi*'. PICCARD KOMT IN NEDERLAND. Naar wij vernemen zal Professor Piccard die met zijn ballon de zoo geruchtmakende opstijging in de stratosfeer deed, tot een hoogte van 16.000 Meter, binnenkort in ons land, evenals hij dat in Frankrijk, België en Zwitserland deed, eenige voordrachten ko men houden. INTERNATIONAAL PROTEST TEGEN LOONSVERLAGING. BERN, 9 Sept. (N.TA.) De Internationale Federatie van Personeelsvereenigingen in Overheidsdienst heeft een resolutie aangeno men, welke gericht is tegen de pogingen, die in vele landen worden aangewend om de loo- nen der staats- en gemeenteambtenaren te verlagen. 22 GEZINNEN UIT DE WONING GEZET TE ROTTERDAM. HONDERD AGENTEN ASSISTEERDEN. ROTTERDAM, 9 Sept. Als gevolg van de huurstaking in de Beverstraat te Rotterdam, zijn vanmorgen twee en twintig gezinnen in die straat door een drietal deurwaarders met de noodige helpers uit hun woningen gezet. De politie had uitgebreide maatregelen ge troffen. Met een viertal autobussen werd te omstreeks zeven uur een honderdtal agenten, deels in burger, deels in uniform, naar de Beverstraat gebracht. De straat zelf en cjo geheele omgeving werd afgezet, waarbij tevens een zestiental politieruiters dienst deed. De leiding berustte bij d§n Hoofdcom missaris, den heer A. H. Sirks en den commis saris der betrokken afdeeling. Den bewoners van de straat werd gelast naar binnen te gaan, deuren en ramen te sluiten, waaraan dadelijk voldaan werd. Blijk baar was men danig geïmponeerd door de politiemacht die op de been was gebracht. Alleen voor het raam va neen der stakers woningen verscheen de leiding van den „op stand", die in forsche bewoordingen de agen ten, deurwaarders en hun helpers toesprak. Toen men met de uitzetting wilde beginnen bleek, dat de stakers hun voorbereidingen getroffen hadden. Deuren waren dichtgesDiJ- kerd en de trappen met zeep besmeerd. De arbeiders, die bij de uitzetting moesten hel pen, moesten met zaag en bijl werken om toe gang te verkrijgen. De meubelen werden voor- loopig op het trottoir neergezet. De uitgezette bewoners werden buiten het afgezette gebied gebracht. Gaandeweg zakte de onrust en de uitzetting verliep zonder noe menswaardige incidenten. Tusschen tien en elf uur werd de politiemacht verminderd en werd het wat drukkr in de straat, daar de be woners met handwagens hun meubetljes kwa men weghalen. BOSCHBRAND IN GRIEKEN. LAND. EEN DORP GEHEEL AFGEBRAND. De Noordelijke omgeving van Athene wordt door den sinds Zondag in de streek van Malacassis woedenden boschbrand hevig geteisterd. Een dorp is reeds geheel door vlammen vernield terwijl verscheidene an deren door de bevolking ontruimd zijn. Ook de residentie van staatspresident Zai- mis, die naar Athene getrokken is, wordt door de vlammen bedreigd. Het oude ko ninklijke paleis te Tatoi is reeds door het vuur aangetast. Krachtige afdeelingen mili taire troepen zijn ter assistentie van de ge zamenlijke brandweren derwaarts gezonden. Met. man en macht worden pogingen in het werk gesteld het vuur in te dammen. Reeds thans heeft deze enorme brand een groote ren omvang dan de bekende brand van. 1916. VOETBALNIEUWS. H. F. C.—E. D. O. De In een vorig nummer aangekondigde voetbalwedstrijd West FrisiaH.F.C. gaat niet door. Daarvoor komt in de plaats de vriendschappelijke wedstrijd H.F.CE.D.O. die a.s. Zondagmiddag aan de Spanjaards laan gespeeld zal worden. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE BLED. Uit Bied: De uitslagen der twaalfde ronde luiden: SpielmannAljechin 1/21/2 KostitschMaroczy 1/21/2 StoltzKashdan 01 TarkakowerBogoljubow afgebr. AsztalosFlohr 1/21/2 VidmarPirc 1/21/2 ColleNimzowitsch afgebr. De afgebroken partij VidmarColle werd remise. De stand luidt thans: Aljechin 10*; Kashdan 6 1/2'; Vidmar, Flohr en Spielmann. 6 1/2, Bogoljubow 5 1/2*; Kostitsch 5 1/2; Asztalos en Nimzowitsch 5*; Stoltz en Maroczy, 5; Tartakower 4 1/2*; Colle 4 1/2; Pirc 3 1/2*. (Hbld.). HEEMSTEDE INFORMATIEBUREAU VAN VREEMDE LINGENVERKEER BIJNA GEREED. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Heemstede laat bij het station Heemstede een informatiebureau bouwen. Het gebouw tje, dat aan de Aerdenhoutsche zijde van de spoorbaan staat, is thans bijna gereed. Het zal ongeveèr in het midden van deze maand geopend worden en bezet worden door een employé der vereeniging voor het geven van inlichtingen. ZANDVOORT DE WETHOUDERSVERKIEZING. Donderdag 10 Sept. houdt de kiesvereeni- ging „Gemeentebelang" een opnbare verga dering in Zomerlust 's avonds half negen. Onderwerp: De politieke toestand in Zand voort en de wethoudersverkiezing. IBSEN-AVONDEN. Op 29 September, 13 October, 3 November en 24 November worden in het gebouw in de Brugstraat, Ibsen-avonden gehouden, waar gesproken wordt door ds. N. Padt. De Zandvoortsche grondwerker Charles de Muinck werd bij de zandgraverij op de ter reinen van de Amsterdamsche waterleiding ernstig gewond. Door een te vroegtijdige ma noeuvre van den zandgrijper kreeg de M. dit zware gevaarte tegen de beenen, zoodat het eene op verschillende plaatsen gewond werd en het andere dusdanig gekwetst werd, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat dit zal moeten worden geamputeerd. De ongelukkige werd, na de eerste hulp, verleend door dr. Fraassen van Zandvoort, naar de Mariastichting vervoerd. PERSONALIA. Voor de hoofd acte slaagde alhier de heer A. Koning. Voor het eamen schoonschrijven M. O. de heer H. J. Hultzer. DE MELKWEG. Een melkauto van de firma Kranenburg werd op de Zandvoortsche laan aangereden door een achteropkomende auto. De melk auto, die langzaam reed, kwam tegen een boom, zoodat ee'n 50-tal fleschen met melk braken en een hoeveelheid losse melk over den weg kwam. De aanrijdende auto maakte zich „uit de voeten". WINTERDIENST. Het gedeelte Haarlemmerstraat tusschen de Katholieke kerk en den Tol is vrijgege ven voor van Zandvoort komende auto's, zoo dat deze niet meer door de Dr. Gerkestraat behoeven. BENNEBROEK ORANJE-FEESTEN. Het Oranje-feest is Dinsdagavond begon nen met de gebruikelijke rondrit van de leden der feestcommissie, voorafgegaan door de plaatselijke harmonie. Inmiddels waren de vermakelijkheden op het feestterrein reeds begonnen en vermaakte jong en oud zich in draai- of zweefmolen. De winkeliers hadden bijna zonder uitzon dering veel werk van hun etalages gemaakt, zoodat het voor de jury niet gemakkelijk was de prijzen voor den etalagewedstrijd toe te kennen. De uitslag was als volgt: le prijs H. Oosthoek, 2e pr. C. Out, 3e pr. K. SJjtsma. Eervolle vermeldingen H. Nieuwenhuis, Fr. Lommerse en G. Wijd ener. Meer winkeliers hadden stellig een prijs verdiend, maar de jury had er geen meer ter beschikikng. Het weer hield zich goed, zoodat er reeds veel volk op de been was. Heden worden de feesten voortgezet. HILLECOM OPENLUCHTFEEST. Op Zondag 13 September, des namiddags 3 uur wordt door het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling op het gemeenteterrein bij de zweminrichting een openluchtfeest ge houden. Hiér aan nemen deel de muziekvereeniging „Opwaarts" van Hoofddorp, de Arbeiders- Sportbond uit Haarlem en de Stem des Volks van Hillegom. De heer Sal. C. Rodrigues uit Amsterdam zal de feestrede houden. Bij ongunstig weder wordt het feest in het bondsgebouwtje aan de Haven gehouden. LIEFDADIGHEID. Zondag werd onder alle H. Missen in de St. Joseph-kerk door den WÊlEerw. Heer H. J. M. Nieuwenhuizen, kapelaan te Amster dam, een liefdadigheids-predikatie gehoudea ten bate der beschildering van het Priester koor dier kerk. De daarop gevolgde collecte bracht op f 1.178.50. PERSONALIA. Dinsdag slaagde voor het gemeentelijk zwem-diploma A de heer J. M. E. van Til. INBRAKEN. 's Nachts is op eenige plaatsen in onze ge meente ingebroken. Allereerst heeft men een bezoek gebracht aan het kantoor en de bol lenschuur van den heer W F. van Waveren genaamd „Winterrust". nabij de Bennebroek sche grens. Waarschijnlijk is men door het slot met een beitel te verbreken binnen ge komen. Alles was in het kantoor overhoop gehaald doch niets werd vermist. Vervolgens heeft men een bezoek gebracht aan de bollenschuur en het kantoor der firma Gebrs. Schilpzand aan de Haarlemmerstraat. Hier heeft men niets overhoop gehaald en slechts een nikkelen horloge ontvreemd. Het postzegelkistje dat toch maar voor het grij pen stond hee'ft men zelfs laten staan. Ten slotte is nog getracht binnen te ko men bij de heeren Gebrs. Lommerse aan den Doodweg doch dit is niet gelukt. Van de(n) dader(s) ontbreekt elk spoor hoewel de 'politie wel 'meent eenige aanwij zing te hebben tegen een bepaald persoon. Het onderzoek is nog in vollen gang.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2