BUITENLAND. HISTORISCHE ZITTING VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. DE TOLUNIE-PROCEDURE. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Een boodschap van den Koning. REDE VAN MACDONALD. Henderson contra den premier. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. MacDonald. Dinsdagmiddag is het Engelsche Lager huis bijeengekomen. Eerst werd een boodschap van den koning voorgelezen, waarin deze de noodzakelijk heid van de bijeenroeping voor een extra zitting erkent en het parlement verzoekt een supplëtoire begrooting op te stellen en door bezuinigingen aan de moeilijke financieele positie van het land tegemoet te komen. Hierna nam de premier het woord voor zijn met spanning tegemoet geziene redevoering. Mac Donald zette het werkprogram der regeering uiteen en deelde mede, dat de minister van Financiën, Snowden, Donder dag zftn belastingvoorstellen zal bekend maken. Vrijdag zullen de bezuinigingsvoor stellen in tweede lezing komen. Komende tot de gebeurteniss der laatste weken, verklaarde Mac Donald dat hij den 8 Augustus, tijdens zijn verblijf in Schotland van de Bank of England een mededeellng had ontvangen, waarin zijn aandacht werd gevestigd op het dreigend gevaar van de voortdurende goudafvloeiingen en hij er op opmerkzaam werd gemaakt, dat het moge lijk zou zijn dat een ernstige financieele crisis zou intreden. Den daaropvolgenden Maandag is Mac Donald naar Londen teruggekeerd waar hij zich onmiddellijk met de leiders der andere partijen heeft in verbinding gesteld. Tus- schen 13 en 30 Juli, aldus Mac Donald, heeft de Bank of England ongeveer 34 millioen verloren en de credieten die werden opge nomen om de afvloeiingen te compenseeren, waren in de derde week van Augustus geheel ongebruikt. Op dezen grond bleek een nieuwe leening noodzakelijk ten einde het pondster- ling op goudbasis te houden. Met de oude socialistische regeering kon Mac Donald niet tot overeenstemming komen, weshalve hij de opdracht van den koning, een nieuw ka binet te worden, aanvaardde. Voorts verklaarde MacDonald dat alle pro blemen, dat wil zeggen, die van het bank wezen, de oorïogsschulden en de herstel betalingen aan een nieuw onderzoek moe ten worden onderworpen, zoodra de huidige crisis ten einde is. De wereldcrisis met de werkloosheid welke er het gevolg van is, heeft het deficit op de staatsbegrooting ver oorzaakt. Engeland moet op zijn hoede zijn, wil het niet gedwongen worden of zijn in voer uit zijn kapitaal of met in waarde ver minderd papiergeld te betalen, want deze crisis heeft bewezen dat zelfs het groote in ternationale geldcentrum Londen is blootge steld geweest aan de pretenties van het buitenland. Noch de haute-finance noch de andere organisaties hebben het recht de politiek van een natie beslissend te beïnvloeden. De mogelijkheid van een grootere werk loosheid in den winter, benevens een aan zienlijk tekort op de begrooting verzwakt de positie van Engeland. Indien Engeland een leerling wil aangaan, moet zijn begrooting in evenwicht worden gebracht en de steun aan de werkloozen op een gezonde basis staan. Als men eenige weken geleden gemeend mocht hebben, dat Enigeland geen leening noodig heeft, zou de crisis Engeland den nek hebben gebroken. Mac Donald besprak vervolgens in het kort de bezuinigingsvoorstellen der regeering. Hij zeide hierbij zelf liever 1000 t-rac temen t jaarlijks minder te ontvangen dan toe te zien dat. de Engelsche valuta ineenstortte. Er is niet direct sprake van een gebrek aan nationale geldmiddelen, doch van een direct gebrek aan vertrouwen. De minister-president eindigde zijn rede met het Huis te verzoeken de regeering bij haar werkzaamheden te steunen. Het is de plicht van het kabinet op zijn post te blij ven en het is de plicht van het Huis het kabi net aan het bewind te laten tot de wereld er eens te meer van overtuigd is dat het pond sterling onaantastbaar is. Na de rede van Mac Donald viel Henderson in een uitvoerig betoog de Nationale regee ring scherp aan. Zij verdient, aldus de lei der der oppositie, door haar samenstelling of door de wijze, waarop zij tot stand is geko men, niet den naam van „nationaal". De po ging om de begrooting in evenwicht te bren gen is verkeerd, daar het ook in het tegen woordig maatschappelijk stelsel onjuist is deze kosten te verhalen op de onbemiddelde bevolkingsgroepen. Scherp critiseerde Hen derson een verlaging der sociale uitgaven. Het Labourkabinet was van plan besparingen in te voeren van 56 millioen pond, doch dc Conservatieven en de Liberalen, aldus had den Mac Donald en Snowden hem medege deeld, hadden verdere bezuinigingen van 25 tot 30 millioen pond verlangd. Hier werd Henderson door den leider der Liberalen Sir Herbert Samuel onderbroken, die opmerkte, dat deze bewering onjuist was. Henderson staafde echter zijn uiteenzettingen met beroep op zijn vroegere minister-collega's. Churchill sprak als zijn meening uit, dat het land rijp is voor beschermende rech ten. Baldwin bracht hulde aan den moed van Mac Donald. Tenslotte werd een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 309 tegen 250 stemmen. Ook het Hoogerhuis hee'ft een buitenge wone vergadering gehouden. Henderson. Op voorstel van den minister Lord Readring werd een dankbetuiging gezonden aan den koning, waarin het Hoogerhuis ondersteu ning toezegt van de te nemen financieele maatregelen. Het Huis werd verdaagd tot 17 September aanstaande. INGEZONDEN 1MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Gemève. Grandi wil een stilstand in bewapening. Bij de algemeene beschouwing in dc Vol kenbondsvergadering, Dinsdag, heeft de Ita- liaansche minister van Buitenlandsche Za ken, Grandi, een belangrijke rede gehouden. Hij verklaarde zich te zullen bepalen tot het rapport van den secretaris-generaal en spe ciaal uit te weiden over het ontwapeningspro bleem en de economische kwesties. De Vol kenbond, aldus spr., moet practisch werk ver richten en zich niet alleen bewegen op ideo logisch gebied. Het werk van den Volkenbond moet geworteld zijn in de politiek der staten en aangepast worden aan het werk, dat de staten zelf verrichten, zulks in overeenstem ming met de problemen waarvan allen den druk gevoelen. Wat de constitutioneele ontwikkeling van den Volkenbond betreft, wijdde Grandi eenige woorden aan het amendement op het Volken bondspact, om dit in overeenstemming te brengen met het Kelloggpact. Hij verklaarde op dit punt conservatief te zijn. De Volken bond staat nog in zijn kinderschoenen en be antwoordt zonder twijfel aan de wezenlijke noodzakelijkheid van internationale samen werking, waaraan de volken, zooals waar schijnlijk nooit te voren, behoefte hebben, 't Volkenbondspact bestaat pas eenige jaren en daarom waarschuwt Grandi voorzichtig te zijn en niet voortdurend de beginselen, waar op het pact berust, te hei-zien, waardoor de meening wordt opgewekt, dat de instellingen van den Bond ondoeltreffend zijn. Alle aangebrachte verbeteringen moeten nu voldoende zijn. Wil 't Volkenbondspact in zijn geheel gehandhaafd blijven, dan moet er vooral voor gezorgd worden, dat de verplich tingen, die er uit voortvloeien, in zijn geheel worden toegepast. Grandi wees verder op de reeds bereikte verbeteringen, zooals het ver drag tot de vreedzame beslechting van inter nationale geschillen. Volgens zijn meening kan de vrees alleen gebaseerd worden op de veiligheid der staten. Die veiligheid zal het resultaat zijn van twee factoren, n.l. de vreed zame beslechting van internationale geschil len en de algemeene vermindering der bewa pening. Er bestaat geen veiligheidsprobleem, onafhankelijk van ontwapening. Grandi herinnerde eraan hoe voor den oor log gelijktijdig met de ontwikkeling van de arbitrage-idee, ook de bewapeningswedloop bleef bestaan. Het Volkenbondspact heeft de ontwapening als voornaamste verplichting en gemeenschappelijk moeten pogingen worden gedaan, om de sinds 20 jaar in Europa be staande wanorde te regelen en nauwer sa men te werken. Dit kan niet geschieden, wan neer die pogingen verlamd wo n door een bewapeningswedloop. In aansluiting hiermede merkte Grandi op, dat een van de meest delicate problemen van de internationale politiek wordt gevormd door de fiancieele verplichtingen die uit den oor log voortvloeien. Deze houden tot op zekere hoogte verband met de ontwapening waar mede zij niet door diplomatieken, maar door een moreelen schakel zijn verbonden. Willen de volken hun rechten opofferen, dan moet het hun duidelijk zijn, dat die opofferingen nuttig zijn en het is moeilijk het nut van een nieuwe regeling van de financieele rege ling te begrijpen, wanneer de bewapenings wedloop blijft bestaan en de onzekerheid in stand wordt gehouden, die de voornaamste oorzaak van de huidige moeilijkheid is. Wat de algemeene economische problemen betreft, vroeg Grandi zich af, wat de voor naamste oorzaak is van het protectionisme en de verdeeldheid der staten door de hooge tariefmuren. Volgens zijn meening zijn de staten door de politieke onveiligheid gedwon gen zich de economische verdedigingsmid delen te verschaffen tegen de bedreiging van buiten af. Geeft den staten van Europa het gevoel van veiligheid en laten wij de bewapening verminderen, aldus Grandi en onmiddellijk zullen de hooge tariefmuren wor den verlaagd. Ontwapening is daarom volgens de Italiaansche regeering het uitgangspunt dat zal kunnen leiden tot veiligheid en vrede Dat is de meest dringende taak van den Vol kenbond en die taak is het meeste in over eenstemming met het essentieele doel, waar voor de Volkenbond is geschapen. Hierna deelde Grandi mede, dat hij juist gisteren de algemeene actie voor de vreed zame beslechting van internationale geschil len heeft onderteekend, doch dat hij van zijn regeering de instructie heeft ontvangen, om, wanneer de conventie voor de versterking van de Raadsbevoegdheden voor de voorkoming van oorlogen door de Volkenbondsvergadering wordr aangenomen, hiertoe toe te treden. Aan het slot van zijn rede heeft Grandi een voorstel gedaan, om ter voorbereiding van de Ontwapeningsconferentie tusschen de regeeringen besprekingen te openen over een stilstand in de bewapening. Dit zou den vol ken een eerste voorbeeld van den goeden wil der regeeringen toonen en zou verder voor de Ontwapeningsconferentie een eerlijke en betrouwbare politieke, zoowel als psychologi sche sfeer schep pen, welke meer dan welke principieele verklaring ook zou bijdragen tot het slagen van de Ontwapeningsconferentie. Brntscfolamd. De eischen van de soc.-dem. Rijksdagfractie. De zitting van de soc.-dem. rijksdagfractie die Dinsdagmorgen is begonnen, heeft tot laat in den avond geduurd. De volgende eischen werden gesteld: Een buitenlandsche politiek Ls noodzake lijk, in welker middelpunt de Duitsch- Fransche verzoening moet staan en waarin gestreefd moet worden naar een duurzame samenwerking. Een buitenlandsche en eco nomische politiek, welker doel vertrouwens volle samenwerking is met de andere staten, is de voorwaarde voor het herstellen van het Duitsche crediet. De sociaal democratische rijksdagfractie eischt de instelling van een bureau voor bankpolitiek, dat voorzien is van alle mogelijke volmachten tot het verkrijgen van informaties over de particuliere ban ken en tot ingrijpen in het belang van het volkshuishouden. De fractie herhaalt den eisch tot inrichting van een kartelbureau en eischt de hervorming van het aandeelen- recht. Verder wordt geëischt het verhinderen van iedere verdere loonsverlaging. De fractie verwacht van de rijksregeering, dat zij einde lijk de noodzakelijke wettige maatregelen zal nemen tot doorvoering van de 40-urige werk week. Zij wijst ieder streven naar opheffing van' de werkloozenverzekering en tot verdere ver mindering der uitbetalingen af en streeft naar in overeenstemming brengen van de verschillende vormen van werkloozensteun. Met het oog op het groeiende aantal lang durig werkloozen en den groeienden nood onder breede volkslagen is hulp voor den winter onontbeerlijk. Behalve uitkeeringen in geld moet een aanvullende uitkeering in natura, aardappelen en kolen, verstrekt wor den. Tenslotte eischt de fractie verlaging van de hooge pensioenen en salarissen. Chili. Maatregelen der regeering. In Chili is het bestuur der spoorwegen door de regeering overgenomen. De stations worden door militairen bewaakt, daar men het uitbreken van een algemeene staking vreest. De regeering heeft voorbereidingen getroffen om het grootste deel der werk loozen in concentratiekampen onder te bren gen om hen voor de communistische propa ganda te beschermen. Alle door de muiters gvangen genomen officieren zijn in vrijheid gesteld. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat er een conferentie tusschen de regeering en de leiders van den opstand zal worden gehou den. Het is waarschijnlijk dat in deze confe rentie het lot der rebellen zal worden be paald. Het verluidt dat de regeering alle leiders van den opstand voor den krijgsraad zal brengen. Enöeland. Het vakverbondscongres te Bristol. De Tel. verneemt uit Londen: In zijn openingsrede op het jaarLijksche congres der vakbonden te Bristol, verklaarde Hayday, de voorzitter van het T.U.C., nog, dat de arbeiders in hun verzet tegen de loonsver laging gesteund worden door het feit, dat er geen wijziging van belang is gekomen in de verhouding, waarin het nationale inkomen over de verschillende klassen der bevolking is verdeeld. Het verzet der arbeiders geldt ook het bestaande systeem der werkloozen- uitkeering. Naar onze meening, zoo zeide Hayday, is deze financieele crisis in elkaar gezet, niet slechts om evenwicht te krijgen in het werk- loozenverzekeringsfonds. Wij zijn overtuigd, dat op verzekeringsbasis het fonds nimmer in evenwicht zal kunnen worden gebracht. Het geld voor het fonds moet worden ver schaft, niet in de eerste plaats door premie betaling, doch uit de schatkist door een hef fing op alle inkomens. Wij moeten ons blijven keer en tegen een verlaging der werkloosheids- uitkeeringen. Spoedige verkiezingen, zoo ver klaarde hij ten slotte, zijn noodig om een einde te maken aan de bestaande politieke verwarring. Citrine, de secretaris van het TP.C. gaf ver volgens een beschrijving van het onderhoud, dat de algemeene raad op 30 Augustus in Downingstreet met Mac Donald en Snowden had gehad. De raad was hierheen geroepen ten einde te vernemen, wat de plannen der Labourregeering waren ter bestrijding van de crisis. Nog nooit, verklaarde Citrine, was een groep verantwoordelijke mannen zoo toege sproken, als de algemeene raad toen toege sproken werd. Wel gaf MacDonald een alge meene verklaring van de financieele moeilijk heden, doch hierin zeide hij niets, wat wij niet reeds in de kranten hadden gelezen. Na vaag de noodzakelijkheid van nieuwe belas tingplannen te hebben besproken, ging de premier zitten en eerst na ons protest gaf Hoe het Permanente Hof van Internationale Justitie gewerkt heeft. Ontvredenheid der rechters over valsche persberichten. Door Dr. E. VAN RAALTE. Endelijk heeft dan het Internationaal Ge rechtshof zijn meening omtrent de tolunie- zaak geopenbaard. Menigeen zal er tenslotte met zulk een ongeduld op te wachten, dat de meening bij dergelijke ongeduldigen be gon post te vatten dat het wel heel lang geduurd heeft, eer de rechters zoover waren. Zeker, de Volkenbondsraad schijnt inder tijd verzocht te hebben het daarheen te wil len leiden, dat het advies voor of op den 28sten Augustus zou zijn uitgebracht en nu werd het tenslotte den vijfden Septem ber, zelfs twee dagen na de bijeenkomst der Europeesche commissie, waarin uit den aard der zaak over de tolunie-kwestie niet gezwe gen kon worden, en waarin Schober en Cur- tius dan ook hun verklaringen afleggen. Hadden de heeren rechters in het Vredes paleis niet wat meer kunnen opschieten? Zoo heeft men zich hier en daar afgevraagd.,Het stellen van deze vraag bewijst al onmiddel lijk hoe degene die over een al te langzamen gang van zaken klaagt, geen flauw begrip heeft van de taak. die op het Hof rust. Wil len de rechters zich naar behooren van hun werk kwijten, dan kunnen zij niet in een naar verhouding van de belangen die er op het spel staan, onmogelijk snel tempo ar beiden. Men vergete niet, dat het hier gaat om het vaststellen van de rechtsopvatting en het aanvoeren van de daaraan ten grondslag lig gende overwegingen, door het hoogste rechts college ter wereld. De uitspraken van het Hof in den Haag zijn voor de internationale samenleving, en voor de ontwikkeling van het internationale recht van het allergrootste gewicht. Geen wonder dus, dat er alles ge daan moet worden om te zorgen, dat die uitspraken niet dan na degelijke overweging lot standkomen. Welnu, nadat de rechters gedurende meer dan 2 1/2 week naar de pleidooien in de tol- uniezaak hadden zitten luisteren deze duurden wat langer dan men verwacht hacl begon hun arbeid in raadkamer. Het al lereerste was, dat zij in een volledige beslo ten zitting te samen kwamen, waarin, gelijk steeds, een informeele algemeene gedachten- wisseling zal hebben plaats gevonden, die n.l. ten doel heeft om aan te geven, wat de meest saillante punten zijn, die men bij het vaststellen van zijn beslissingen in dit ge val, van zijn advies onder de oogen te zien heeft. Is die eerste algemeene gedachtenwisseling afgeloopen, dan begint het werk voor elk der leden individueel. Iedere rechter toch moet zijn zienswijze over het heele geval en de gronden waarop die zienswijze berust, op pa pier stellen. Zoo worden er dus 15 nota's ge maakt, die via de griffie bij alle leden rond gaan, echter alleen voorzien van een nummer Dit werk blijft anoniem! Aan de hand van die nota's stelt de President een systematisch ingedeeld stuk op, waarin men een samen vatting der diverse ingekomen opinies aan treft en het is met behulp van deze lijst van vraagpunten, dat men vervolgens in een nieuwe volledige zitting met gesloten deuren met elkaar gaat zitten beraadslagen. Over elk vraagpunt en over de gronden voor elk punt wisselt men van gedachten en stemt men tenslotte, om dan, als het zoover eenmaai is, de twee rechters aan te wijzen, die samen met den President en den Griffier de Re dactie-commissie vormen. Deze commissie stelt een ontwerp-tekst op, dat rond gaat bij alle rechters en waarop dan weer amende menten kunnen worden ingediend, Hierop komt het Hof opnieuw bijeen om nu, nadat er eerst algemeene beschouwingen zijn ge houden, paragraaf voor paragraaf uit te maken hoe het advies zal luiden. Voor alle zekerheid volgt er dan later nog een tweede lezing. Ziet, als men zich van deze werkwijze rekenschap geeft en bedenkt, dat er in de zaak in kwastie zulke hoogst belangrijke problemen op den voorgrond traden, moet men wel tot de conclusie komen, dat het nog een wonder is, dat het Hof in staat was om reeds op den 5en September met zijn advies voor den dag te komen. Dat is alleen bereikt dank zij hard, heel hard werken van de rechters, onder leiding van hun wakkeren President. Ongelooflijk ls trouwens ook de onbegrens de ijver, waarmee de griffier Hammarskjöld zich aan zijn taak geeft. Avond aan avond zat hij tot zeer laat door te werken en ook Zondags gaf hij zich geen rust. Als men voorts bedenkt, hoe hij steeds pal staat voor de waardigheid en het gezag van het In ternationaal Gerechtshof, dan zal men moe ten erkennen, dat hij scherpzinnigheid en zijn klaar juridisch verstand voor het Hof een steun van de allergrootste betekenis genoemd mie worden. Pas Don: :'ag j.l. was men met de tweede lezing ge;. :l. Alle berichten, die in een deel van de :rs de ronde hebben gedaan over vroegere data waarop het zijn advies heette te zullen uitbrengen, bleken tenslotte uit den duim gezogen te zijn. Men heeft er daar een voudig wat op los gefantaseerd en ook de voorstelling van zaken alsof men al voor de publicatie wist, dat er in het advies stond, vloeiden voort uit de pen van menschen, die helaas in deze zaak een agitatie wcnschten te verwekken, die niet zonder bedenking is. Er zijn ten aanzien van wat er zich in het Vredespaleis afspeelde tal van volkomen of grootendeels onware berichten verspreid en zulks met een bepaalde politieke bedoeling. Ik kan u dan ook verzekeren, dat de journa listieke methoden, waarop ik hier doel. in de kringen van het Hof een zeer onaangenamen indruk hebben gemaakt. Een jurist van in ternationalen naam, wien de zaak van het hoog houden van het recht en de rechtspraak na aan het hart ligt, zeide me dezer dagen, toen ik hem in het Vredespaleis sprak: ziet, dergelijke onverantwoordelijke journalistieke praktijken zouden nu eigenlijk eens door het op 12 October te installeeren interna tionale journalistieke eere-tribunaal veroor deeld moeten worden Naar men weet. heeft het Hof in zijn hui dige samenstelling er niet voor gevoeld maat regelen te treffen opdat een deskundig man ter beschikking zou zijn om ten aanzien van het Hof voor een geregeld contact met de internationale pers zorg te dragen. Moge de minder prettige ervaring, die men thans heeft opgedaan van wat er zoo al in een deel der pers kan gebeuren, er toe leiden, dat op den duur het Hof toch tot een ander inzicht zal komen. Dan toch is de gelegenheid tenmiste voorhanden om te pogen dergelijke bedenkelijke persverhalen als nu de ronde deden en Juist ook in het Vredespaleis terecht zoo werden afgekeurd, te ontzenuwen. Snowden een nadere uiteenzetting van de plannen der regeering. Volgens Citrine heeft Snowden toen even wel niet over een verlaging van de werk- loozenuitkeering gesproken, doch slechts mel ding gemaakt van een voorstel om de bij dragen van werkgevers en werknemers in het werkloozenfonds te verhoogen en de periode van uitkeering iets korter te maken. Citrine sprak de overtuiging uit, dat de financieele moeilijkheden in Duitschland. Oostenrijk en Hongarije ongetwijfeld haar terugslag op Engeland zouden hebben, doch hij voegde er aan toe, dat men zijn kalmte moest bewaren. Indien echter iets in staat is, zoo zeide hij, om het vertrouwen van den buitenlandscben belegger te verontrusten ten aanzien van de stabiliteit van het Engelsche crediet, dan is het wel de door Engeland ge voerde campagne, volgens welke het land ten gevolge van den last van het werkloozen fonds snel de insolventie nadert. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel OBERLAHNSTriN NATUURLIJK BRONWATER. De meeit gevraagde Tafeldrank. ACENDA. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Prof. Vandredi, gooche laar, en zijn ensemble. 2-15 en 8.15 uur. Concertgebouw: Bouwmeester's Revue „Champagne". 8 uur. Brongebouw: Aquarlatentoonstelling 9 uur v.m.10 uur nam. Palace: „Met Byrd aan de Zuidpool". Op"' het tooneel: Bel Argay (vroolijke modelleur). 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Export in blond". Tooneel- The Morpha Sisters (Bamboessensatie). 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Skippy". Tooneel: Willy Schenk Comp. (musical equilibr. act.) 2.30, 7 en 9-15 uur. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Concertgebouw: Bouwmeester's Revue „Champagne", 8 uur. Brongebouw: Aquarlatentoonstelling 9 uur v.m.10 uur nam. Blauwe Kruis: Tentoonstelling Filigraine Handwerken 3—6 en 710 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. i'a. Regemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel, 10043. De liefde de wildernis. Diefstal van een hart. Rechters krijgen soms eigenaardige' geval len te behandelen. Vooral In Amerika, waar bij het minste of geringste acties tot schade vergoeding worden Ingesteld, die soms lang niet malsch zijn. Nu weer heeft zich in Los Angeles een zaak voorgedaan. In de film „Trader Hom" door W G. van Dyke geregisseerd, die het historische verhaal van een gelukzoeker in. Afrika weer geeft, treden als sterren op Edwina Booth en Duncan Renaldo. Voor de opnemingen heeft men van de echte, Afrl- kaansche wildernis gebruik gemaakt, en nu beweerde mevr. Suzette Renaldo, dat Ln die periode Edwina het hart gestolen heeft van haar man. Waarbij zij het als trouwe en zwaar getroffen eöhtgenoote niet liet zitten: zij vervoegde zich aan de rechtbank en elsch- te wegens het „ontvreemden van genegen heid" het bagatel van f 120.000. 't Was te probeeren. 't Lukte echter niet. Want de rechters za gen in het plichtmatig samenzijn der film sterren geen aanleiding om een der partijen wegens „diefstal van een hart" te veroor- deelen. En de 120.000 gulden, zijn dan ook niet aan mevr. Suzette Renaldo toege'schat. N.V. GONNERMANN Co. DE AANGEVRAAGDE SURSéANCE VAN BETALING. Tot bewindvoerder in de voorlooplge sur seance van betaling verzocht door de N.V. Gonnermann Co., te Haarlem. Is door de Haarlemsche Rechtbank benoemd Mr. L. V. Hoog alhier. De behandeling der aanvrage zal plaats hebben op Zaterdag 24 October 1931 des voor middags 10 uur. DE AQUARIUMTENTOONSTELLING. Het bezoek aan de tentoonstelling door de Haarlemsche Vereeniging In het Bron gebouw gehouden is buitengewoon groot. Het oordeel van de bezoekers is eensluidend: „Schitterend!" Ook de jeugd van verschillende scholen heeft genoten van al het mooie, dat ze te zien kregen. Met goedkeuring van B. en W. wordt een verloting gehouden, die tegen een lagen prijs de koopers der loten in de gelegenheid stelt in het bezit te komen van mooie prijzen. De hoofdprijs is een flink aquarium met; planten en visch.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5