BELANGRIJKE WERKEN VOOR DE GEMEENTE HAARLEM. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 9 SEPTEMBER 1931 Moet tijdens de crisis niet voortgegaan worden met het uitvoeren van eenige noodzakelijke werken? Verschillende motieven die daarvoor pleiten. r Hedenmiddag en -avond zal de Ilaarlem- sche gemeenteraad de financiën bespreken. Uit de door B. en W. gepubliceerde nota en de daarmede verband houdende voorstellen, (o.m. over verhooging der tarieven voor gas en electriciteit en verhooging der opcenten op de Personeele Belasting) alsook uit de toelichting op de gemeentebegrooting voor 1932, blijkt duidelijk, dat de financiën er niet best voorstaan. Allerwege wordt dan ook gevoeld, dat in de komende jaren de uiterste zuinigheid geboden is. B. en W. heb ben dan ook reeds voorgesteld om van den bouw van de nieuwe brug over het Donkere Spaarne af te zien. Dit laatste vinden wij niet jammer. Onze lezers weten, dat wij de noodzakelijkheid van deze brug nooit ingezien hebben. Ook vin den vrtj het uitstekend als om nog een voorbeeld te noemen definitief wordt af gezien van het plan om een Noorderhout aan tc leggen. Maar er staan nog andere belang rijke werken op het programma van de ge meente en daarmede is het een heel andei geval. Allereerst gaat de gebouwen-quaestie voor ons Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs, nu het aantal leerlingen van het Gymnasium, het Lyceum, de Hoogere Bur gerscholen en de Meisjesschool zich flink uitbreidt, zich sterker doen gevoelen. Er vesti gen zich veel forensen in Haarlem en omge ving en wil Haarlem 't centrum blijven voor goed Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, dan zal naar een oplossing in de naaste toekomst gezocht moeten worden. De door B. en W. verleden jaar benoemde com missie van onderzoek heeft, zooals onze le zers weten, uitgesproken, dat niet alleen een nieuw gebouw voor het Gymnasium noodig is, maar ook voor de Meisjesschool. Misschien kan voorloopig met het zetten van één nieuw gebouw volstaan worden, maar dan nog zal het hoofdbreken kosten om de leerlingen die komen te plaatsen. In een jaar tijd is het aantal leerlingen van het Gymnasium, het Gem. Lyceum, de twee H.B. Scholen en de Meisjesschool van 1377 toegenomen tot 1500. Een stijging dus van ongeveer 10%. Het aantal leerlingen van het Gymnasium steeg van 212 op 30 April 1930 tot 243 op 31 Mei 1931. Dit is dus zelfs een stijging van 15%. Bij de Meisjesschool is de stijging 166 tegen 185, dus ongeveer 127c. Ten tweede is de brug over het Zuider Bui ten Spaame hoog noodig. De toestand bij de Lange Brug wordt met den dag onhoudbaar der. Ten derde verlangt de Brandweer zeer sterk naar het moment, dat eindelijk begon nen zal worden met den bouw van een brand weer-kazerne aan de Gedempte Oude Gracht Die lijdensgeschiedénls duurt nu al 5 jaar. Ten vierde is ook een nieuw gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst absoluut noodzakelijk. In den raad is al herhaaldelijk betoogd, dat de toestand in het veel te kleine huis in het Kenaupark nijpend geworden is. Dit werd toen van de tafel van B. en W. toegegeven. Er is een strooming. ook in het college van B. en W. om zoolang de financieele toestand ongunstig is geen nieuwe groote werken te laten uitvoeren. Daartegen zijn evenwel sterke bedenk5 ïgen In te brengen. Als de gemeente een geldleening van een millioen gulden sluit, is het mogelijk om die 4 groote bouwwerken: le nieuw Gymna sium (of Meisjesschool), 2e brug over het Zuider Buiten Spaarne, 3e brandweerkazerne en 4e gebouw voor den Geneeskundigen Dienst te laten uitvoeren. Wij noemen hier 4 werken, maar natuur lijk is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij nadere overweging daaronder een of twee zijn die door nóg noodzakelijker werken .vervangen kunnen worden. Haarlem kan thans, naar ons door een fi nancieel deskundige' verzekerd werd, een lee ning sluiten tegen 4 pet. Het zou wellicht mogelijk zijn van Gedeputeerde Staten toe stemming te krijgen om de aflossing zoo te regelen, dat in de eerste jaren geen geld werd afgelost. Dan zou Haarlem in den eer sten tij d dus alleen staan voor een verhoog de uitgaaf van f 40.000 rente per jaar. Het is ons bekend, dat de gemeente reeds gebukt gaat onder groote lasten voor rente en aflossing van loopende leenlngeh, zelfs hoorden wij, dat die lasten tot 1935 nog be langrijk zullen stijgen, maar toch is dit geen reden om af te zien van het sluiten van deze leening van een millioen voor deze vier wer ken. Wat toch is het geval? T#k Is er van overtuigd, dat de genoemde werken noodzakelijk zijn. Met kunst en vlieg werk en veel narigheid moge het tijdstip vah uitvoering nog wat verschoven kunnen wor den, maar heel lang zal dat toch niet mo gelijk zijn. Als Haarlem er in 1932 nog niet ioe zou willen overgaan, zal er in 1933 of 1934 of misschien 1935 geen ontkomen mo gelijk zijn. Maar nu kan Haarlem goedkoop geld leenen. Als de toestand zich even ten gunste van de geldmarkt wijzigt, is een vor- hooging van de rente waarschijnlijk. Eén procent wil zeggen voor een millioen gulden f 10.000 in het jaar. Verder bouwt de gemeente nu goedkoop, omdat door de vele werkloosheid door de arbeiders graag voor het contractloon gewerkt wordt. Als later de toestand zich wijzigt is het niet uitgesloten, dat het bouwen weer wat duurder wordt, ook doordat de mogelijkheid bestaat, dat dan de prijzen der materialen, die zeer gedaald zijn, weer zullen rijzen. Deze laatste argumenten hebben evenwel een speculatief element, zoo dat wij daarin in dit betoog niet -'eel waarde willen toekennen. Alleen is het niet gewaagd om te zeggen, dat de kans vrij groot is. dat de gemeente thans goedkooper, althans niet duurder, bouwt, dan over enkele jaren. Een ander. klemmender, argument Is de groote werkloosheid. Als de gemeente een millioen aan deze werken uitgeeft, zal daarvan ongetwijfeld 300.000 gulden door Haarlcmsche arbeiders verdiend worden, die anders tot werkloosheid gedwongen zijn. Het is dus wel te ze'ggen. dat door die 300.000 gulden te laten verdienen, de gemeente f 150,000 aan ondersteuning aan werkloozen uitspaart. Op 30 Juni waren hier ter stede 658 bouwvakarbeiders werkloos. Het is dus. duidelijk, dat al komt de gemeente met eeni ge groote werken tegelijk aan de markt, de werkloosheid niet zal verdwijnen. Elke arbei der die de gemeente direct of indirect aan het werk zet, beteekent een werklooze min der. Het gaat dus niet op om te zeggen de ge meente kan die f 40.000 meer rente per jaar niet betalen, want het geld moet er anders toch komen voor de ondersteuning van werk loozen. Met die f 150.000 zijn voor bijna 4 jaar al de rente van die leening van een mil lioen gedekt Haarlem is dus nu in staat voor f 850.000 (de kosten van 1 millioen verminderd met de f 150.000 die anders aan extra werkloozen steun moet worden uitgekeerd) vier groote noodzakelijke werken uit te voeren, die later misschien nog meer dan een millioen zullen kosten. Feitelijk gebiedt de zuinigheid dus thans óm die werken zoo spoedig mogelijk te laten uitvoeren. De indirecte voordeelen zijn nog vele. Allereerst laat men werkloozen, die anders toe moeten met karig toegemeten steunpen- ningen het volle loon verdienen. De gemeen te zou zooveel mogelijk, zooals nu al bij de werkverruiming gebeurt, de werkloozen om beurten aan deze werken kunnen zetten. 300.000 gulden aan arbeidsloon beteekent voor meer dan 500 arbeiders drie maanden werk tegen het volle loon. Verder zou door den bouw van de brug over het Zuider Buiten Spaame de verkeers- toestand veel verbeteren. Bovendien zouden dan ook de kosten voor de pont over het Zui der Buiten Spaame (die vrij belangrijk zijn) komen te vervallen. LETTEREN EN KUNST Hef Tooneel te Amsterdam. Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel, Ferdy's Bekeering. Het is het quintet Oscar Tournlaire, Cees Laseur, Magda Janssens, Willy Haak en Elias van Praag, dat aan den Tsjechischen schrij ver Franz Langer in den Stadsschouwburg te Amsterdam de zege heeft bezorgd. Want het groote succes van het blijspel Ferdy's Bekee ring is voor een zeer belangrijk deel aan het superieure spel van dit vijftal te danken. Maar ook aan het stuk, dat deze spelers in hun sterke rollen tot zulke gave creaties in staat stelde. Ferdy's Bekeering is een merkwaardige mengeling van fantasie en werkelijkheid. Hieraan en aan 't milieu, waarin zijn blij spel speelt, herkennen wij den auteur van het te Amsterdam vroeger reeds gegeven Periphe rie. Ook in Ferdy's Bekeering zijn wij in een voorstad van een metropool te midden van menschen, met wie wij nu niet bepaald bij voorkeur dagelijks zouden omgaan. Maar Langer laat ons ook al weer als in Peri pherie den goeden kant van enkelen dezer maatschappelijk verongelukten zien. Het komt er voor velen alleen maar op aan, dat die goede kant te rechter tijd aan het licht wordt gebracht. Bij Ferdy Pistora gebeurt dat wel op een zeer zonderling oogenblik. Wan neer hij bezig is in te breken in de villa van den bannier Von Rosenstock, breekt er brand uit en in zijn vlucht naar het dak stuit hij onverwachts op twee kinderen. Zonder het te willen wordt hij van inbreker redder van twee menschenlevens en als hij beneden komt op straat, is hij plotseling de held. Van alle kanten worden hem in bewondering han den toegestoken, de commissaris van politie ,voor wien Ferdy anders geen onbekende is schenkt hem „vrije consumptie"", de vader der kinderen, bankier Von Rosenstock drukt hem in zijn dankbaarheid bijna aan zijn hart en stopt hem 'n bankje van 100 in zijn hand en Ferdy wordt langzamerhand zelf overtuigd van zijn deugdzaamheid. Maar het meeste in druk maakt op hem een vrouwelijk heilsol daat] e, dat in volle bewondering naar hem opziet en hem smeekt om in zijn deugdzaam heid te volharden. Zij raakt Ferdy's innerlijk en steekt zooals hij het zelf uitdrukt het lampje van binnen bij hem aan. Ferdy wil dadelijk aan het "werk om de menschheid te redden. Het liefst zou hij zien, dat er een flinke aardbeving kwam, een over strooming of een reuze-brand, waarbij hij menschen bij tientallen zou kunnen redden, want daartoe voelt hij zich in staat. Maar zulke catastrophes zijn niet dadelijk bij de hand en het eenige, dat hij kan doen, is zijn omgeving te bekeeren en hij doet dat dan ook met straffe hand. Zijn vader, een oude aap jeskoetsier 'n prachtige figuur in het stuk en in de meesterlijke uitbeelding van Tour- niaire tot de incarnatie van het helaas uitstervend snordersgilde verheven mag geen druppel alcohol meer drinken, Ferdy's vrouw, die het beroep van mevrouw Warren uitoefent, mag niet meer naar haar etablisse ment terug, de buurman, een harmonicaspe ler, moet voortaan enkel nog maar stichte lijke liederen spelen en mag zijn vrouw niet meer met den pook afranselen, waartegen de vrouw zelf het allereerst in verzet komt, om dat volgens haar, de man baas in huis moet zijn. Ferdy bewaakt als een leeuw de 50.000 gulden, die de bankier Von Rosenstock hem den nieuw aangestelden banklooper heeft toevertrouwd, maar de ware voldoening geeft hem dat kleine werk toch niet, totdat het heilsoldaatje met de bekentenis komt, dat zij drie jaar geleden, levend in een poel van zonde, haar kind heeft vermoord. Dan leeft Ferdy op, want nu is er wat grootsch te doen, nu moet hij het heilsoldaatje redden, dat het vlammetje van binnen in hem heeft ontsto ken. Ferdy heeft zoo zijn eigen manier van te helpen en wij voelden even het sublieme van Ferdy's opofferingszin om de hem toever trouwde 50.000 gulden „achter over te druk ken". nu het er om gaat zuster Theresia uit de handen van de justitie te redden. Voor haar jvil hij onmiddellijk twee jaar en desnoods INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regeL Weiger namaak en let er op dat op elk© tablet het woord „BAYER" staat. Prijs75cts VERLAGING VAN AMSTERDAM'S TAXI-TARIEVEN. nog langer „brommen". Hier stond Franz Langer op de grens van blijspel en drama; hij koos het blijspel. Zuster Theresia trekt al haar bekentenissen in. Zij heeft, het kindje, den moord en zelfs den poel der zónde ver zonnen, terwille van Ferdy. Dan is er voor den menschenredder geen reden meer om met dit moeilijke werk door te gaan; vader Pistora is binnen 5 minuten weer stomdronken, Ferdy's vrouw vindt haar door Ferdy verstopte schoenen en daarmee den weg naar haar etablissement terug, de buurman mag weer vroolijke, „losbandige" liedjes op zijn trekharmonica spelen, maar Ferdy zelf is gered, want hij heeft het hoog ste, de ware liefde gevonden bij zuster The resia. die haar uniform van heilsoldate met de blouse van de „voorstad" heeft verwis seld en gelukkig 'n rondedans doet met haar Fer. Ik schreef reeds dat dit zoo van originali teit getuigend stuk van Franz Langer een mengeling van fantasie en realisme is; het staat tusschen sprookje en werkelijkheid. Wij denken aan Molnar en Heijermans tegelijk, maar meer toch aan den Hongaarschen fan tast dan aan den Hollandschen realist. Soms gaan wij in Ferdy's Bekeering langs de grenslijn, waar het sentimenteele en het su blieme elkander raken, maar de schrijver weet toch steeds het juiste spoor te volgen. Er zijn prachtige momenten in dit stuk, dat aldoor blijspel blijft. Er bestond nog het gevaar, dat de spelers de grenslijn zouden overschrijden en het ver keerde terrein zouden betreden, maar hier aan is bij de voortreffelijke regie van De- fresne die het stuk ook heel knap heeft bewerkt en de zeer sterke bezetting geen oogenblik sprake geweest. Wij hebben in langen tijd niet een als geheel zoo boeiende, prachtige voorstelling meegemaakt. Bovenaan stonden Tourniaire, Laseur en Magda Janssens, maar zeer dicht daarbij kwamen toch ook Willy Haak en Elias van Praag, Tourniaire mag dezen vader Pistora, den snorder, naast zoo niet boven zijn beste rollen Bibberwang, Spoel, Schimek en ka pitein Flagg stellen. Het is volmaakt. Een groot karakterspeler toont Tourniaire zich in de rol van dezen aapjeskoetsier, die zijn merkwaardigen kijk op het leven heeft ge kregen door alles, wat er zich in den loop der jaren in zijn „bakje" heeft afgespeeld. Alles, stem, gang, houding en vooral het zeldzaam knappe spel met de handen hoe heerlijk was dat „de vader van den held!" in. I be hoort bij dezen man, dien wij den klassieken snorder zouden kunnen noemen. Laseur's spel in de rol van Ferdy was vooral met de herinnering aan zijn Franzi in Peripherie voor mij een openbaring. Deze acteur, dien wij voornamelijk kennen als „the perfect gentleman" in het society-stuk was nu de toffe jongen van de vlakte en hij was het geheel en al. Wij herkenden Laseur niet meer in dezen Ferdy Pistora. Maar het bijzon der knappe van deze creatie waardoor de rol .ook ver uitgaat boven het gewone cliché type uit de volksstukken is de romantiek in dezen door het verhevene aangeraakten jongen kerel. Dat heeft Laseur aldoor prach tig uitgespeeld. Een genot was het ook Magda Janssens met haar hevig temperament en ras-talent als de vrouw van het sinistere bedrijf te zien. Hoe fel lééfde ook zij in deze knap geschreven rol en wat wist zij het komische aldoor zonder één moment, van chargeering naar voren te brengen. Willy Haak was het heilsol daatje en gaf dit in wezen hysterisch per soontje heel fijn en etherisch weer. Haar twee bekentenissen waren momenten in het stuk. Elias van Praag had als de epileptische officier van de heilsarmee een zeer moeilijke taak. Een ietsje te veel en hij zou cie schijnheilige femelaar uit de grove volksstukken geworden zijn. Dit gevaar wist hij voortdurend met fijnen tadt te omzeilen. Zijn „kop" was al een meesterstukje van grime op zich zelf en ook in zijn spel heeft Van Praag zichzelf overtroffen. Na zijn Vitek in Oplichters een tweede zeer mooie rol van dezen acteur in dit laatste halfjaar. Louis Saalborn heeft een voorbeeld gegeven aan andere acteurs door als speler van het eerste plan een klein bijrolletje dat van den bankier, die maar één tooneel opkomt op zich te nemen. Het scènetje kreeg er kleur en glans door; het. werd voortreffelijk. Ook de andere bijrollen waren over net al gemeen zeer goed bezet, al stel ik mij den Rus- sischen grootvorst, die bij de Pistora's in woont en met den ouden snorder om zijn kasteelen, bosschen en zelfs zijn vroegere lijf eigenen, die hij alleen nog maar op papier heeft dobbelt, wat fantastischer voor. Van deze rol zou een groot acteur met verbeel dingskracht nog iets anders hebben gemaakt. Als geheel dus een voorstelling, die met een streepje aan den balk gemerkt mag worden. De Kon. Ver. het Nederlandsch Tooneel kan trotsch zijn op dezen inzet van het seizoen, die zoowel voor den regisseur Defresne als de spelers een triomf is geworden. Waarlijk, wij behoeven over het tooneel in Nederland nog niet te wanhopen. En nu weldra de groote voorstelling van „Der Verbrecher" met Van Dalsum en Charlotte Kohier in de hoofd rollen. J. B. SCHUIL. GRONINGSCH MOTORSCHIP GESTRAND. Volgens ontvangen telegrafische berich ten, is hedenmorgen het te Groningen thuis- behoorend motorschip „Gideona" kapitein de heer Fekkes. eroot 235 ton d.w. op het eiland Bornholle in de Oostzee gestrand. De bemanning is met behulp van een wipper toestel aan land gebracht. Verdere berichten ontbreken. GROOTE BRAND TE LANDSMEER. Dinsdagavond kort na 9 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de carrosseriefabriek en wagenmake rij van den heer J. v. d. Veen te Landsmeer. Eenige carrosserieën en auto's verbrandden, terwijl de geheel van hout. opgetrokken werk plaats eveneens een prooi der vlammen is geworden. De brandweer die met veel mate riaal tor plaatse was. kon tegen de vuurzee niets uitrichten en bepaalde zich in hoofd zaak tot het beperken van den brand. MET ONGEVEER EEN KWART VAN DEN PRIJS. Zooals wij reeds gemeld hebben is te Am sterdam met goedvinden van B. en W. beslo ten de taxiprijzen te verlagen. De „eerste aanslag" wordt dan 50 ct, voor de eerste 2/3 K.M., terwijl de kilometer prijs vei-laagd wordt van 20 tot 15 ct. Deze tariefverlaging welke dus ongeveer 25 pet. bedraagt, treedt Vrijdag 11 September in werking. DE MOORD IN DE HAAGSCHE WAGENSTRAAT. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft den chauffeur, die verdacht wordt bij een vecht partij in de Wagenstraat te 's-Gravenhage een ander te hebben doodgestoken en tegen wien 8 jaar geëischt is, in voorloopige vrij heid gesteld. CONCERT MAINZER STADTTHEATER EN U. S. O. Binnenkort zal het Mainzer Stadttheater met medewerking van het U.S.O. een tour nee door ons land beginnen met het geven van voorstellingen van den Zigeunerbaron van Johann Strauss en den Rosenkavalier van Richard Strauss. Ook te Haarlem zullen de orkesten concerteeren. HET GEHEEL METALEN FORD-VLIEGTUIG Een geheel metalen Fordvliegtuig met drie motoren van 420 P.K. elk, is Dinsdagmorgen om 11 op het vliegterrein Waalhaven te Rotterdam geland, komende uit Londen voor een tournee door ons land. RECEPTIE VAN HET JAARBEURSBESTUUR Het bestuur van de Koninklijke Vereeni- ging tot het houden van jaarbeurzen in Ne derland heeft Dinsdagmiddag receptie gehou den. Deze was bezocht o.a. door den heer Van der Borg, vertegenwoordiger van de Leipziger Messe in Nederland, den heer He ringa namens het departement van Handel, den heer Milorad Straznicky, buitengewoon gezant van Joego-Slavië en tal van plaatse lijke autoriteiten, 's Avonds werd een maaltijd aangeboden in den Raadhuiskelder. UIT DE STAATSCOURANT. VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Benoemd is tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, mr. W. L. baron de Vos van Steenwr1" AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Defensie zal niet worden gehouden op Maan dag 14 September, maar op Woensdag 16 September e.k. te 2 uur n.m. SPORT EN SPEL ZWEMMEN. OVER HET KANAAL. MARTHA SNEL NIET GESTART. De Haagsche zwemster Martha Snel, die Dinsdagmorgen zou pogen het Kanaal over te zwemmen, is niet gestart. De weersomstan digheden waren van dien aard, dat haar trai ner de heer Polder besloot in overleg met den Hollandschen consul Ch. Ravisse en Rancan. den controleur van het weekblad „Het Leven" voor dit jaar de poging op te geven en dez? uit te stellen tot September 1932. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „HAARL. „DAMCLUB" De eindstand van de promotie-degradatie competitie 2de klasse/3de klasse luidt thans: gesp. gew. a^em.verl.pnt. A. Kiel 6 2 4 0 8 J. Ootter 6 2 3 1 7 Th. Wesselman 6 3 12 7 H. G. J. Andriessen 6 0 2 4 2 Kiel en Wesselman promoveeren naar de 2e klasse, terwijl Otter zijn plaats in de 2de klasse behouden heeft. Andriessen heeft het niet tot de 2de klasse kunnen brengen en blijft dus in de 3de klasse. HAARLEMSCHE DAMCLUB Met ingang van Maandagavond 14 Septem ber betrekt de „Haarlemsche Damclub" een nieuw clublokaal en wel Hotel ,,'t Hof van Holland" aan de Groote Markt. POSTDUIVEN. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Vilvoorden, af stand 165 K.M. Los 8 uur erestgtoonde vogel 11.26.32 uur laatste prijswinnende vogel 12.8.2 uur. II. Keerrl 1, A. H. Kramers 2, 10, P. de Wilde 3, 8, J. J. de Bie 4, 7, J. F. Harmse 5, 13, H. de Vries 6, 12; C. van 't End» g} J. Camson 11, 15, J. Broekhof 14 DE KOERIER. De Postduivenvereniging de „Koerier" te Haarlem hield Zondag een onderling concours met oude en Jonge duiven van Lier (afstand 139 K.M.) De duiven werden met N.O. wind te 9 u. 30 min. gelost. De eerste duif werd ge constateerd 12 u. 8 min. 49 sec., snelheid 877 meter per min. 21e prijsduif te 12 u. 21 min. 4 sec. De prijzen werdefi behaald als volgt: G. Heerschop 1 2 4 8 11 14 15 17 18 19, J. A. v. Putten 3 6 12, G. Zomerdijk 5 10 13 20, P. Bank 7 16, J. v. Hartesveldt 9, C. Kraan 21. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" TE HEEMSTEDE. Wedvlucht van Vilvoorde (162 K.M.). In concours 26 duiven. Los 3 uur. De uitslag was als volgt: 1 8 J. G. v. d. Meer; 2 4 6 7 A. van Zadel; 3 N. Leuven; 5 9 L. Kramer; IQ 12 A. Eye- leens; 11 P, de Jong. Eerstgetoonde duif om 11 uur 30 min. 7 sec. Laatste prijswinnaar om 11 uur 57 min. 44 sec. „DE LUCHTPOST". Bovengenoemde Santpoortsche postduiven vereniging hield Zondag jl. een wedvlucht uit Vilvoorden (168 K.M.). Het resultaat was als volgt: 1 Menke, 2 en 3 P. Rosemeyer, 4 Voor ting, 5 en 6 Noteboom. Eerstgetoonde duif 11 u. 21; laatstgetoonde duif llu. 59. De duiven waren om 8 uur los gelaten. ATHLETIEK ATIILETIEKMIDDAG AAN DE MUNTERS LAAN. A,s. Zaterdagmiddag drie uur wordt door den Kring Amsterdam van het Ned. Christ. Gymnastiekverbond een athletiekmiddag ge houden aan de Munterslaan alhier. Tot hoofdleider is benoemd de heer D. C. van Alewijk, directeur van de ontvangende vereeniging Kracht en Vriendschap" alhier. BILJARTEN LOUW-BEKER. De laatste helft van de laatste ontmoeting om den Louw-beker is Maandagavond tus- schen de beide Haarlemsche biljartvereeni- gingen „D.EB." en „B.V.H.' in het clublokaal van laatstgenoemde in de Spekstraat gespeeld Het was een zeldzaam spannenden strijd. Toen de sïotpartij begon, stonden beide clubs precies gelijk, zoodat deze partij de beslissing moest brengen. Ook deze partij was een en al spanning. Toen de stand 89 om 82 voor „D.E.S." was, wist de tegenspeler Mur met een eindse: :e van 18 uit te maken en was de wedstrijd "oor B. V. H. ook thans gewonnen. Een preste .ie waarvoor hij een welverdiend applaus oogstte. Het verloop der 6 partijen was aldus: (De namen der spelers van D.E.S. staan, bovenaan) 1.15 1.40 pnt. brt D. Dekker 66 57 J. Hoogstraate 80 57 J. de Nijs 100 57 A. Nijmeijer 66 56 J. de Vries 150 39 J. v. Trigt 131 38 M v. d. Putten 170 40 F. v. d. Berg 175 40 J. •de Nijs (invaller) 69 58 H. Betke 100 58 J. D. Ronde 89 27 K. Mur 100 27 1.21 1.72 De stand van den avond was: D. E. S. 644 en B. V. H. 652, terwijl het totaal van beide avonden is: D.E.S. 1278 en B.V.H. 1289, dus 11 punten verschil. Hierdoor komt „D. E. S." on plaats. GYMNASTIEK KAMPIOENSCHAPPEN K.N.G.V. Zooals wij reeds hebben vermeld, worden bij de wedstrijden voor de athletiekkampioen schappen van het K.N.G.V. wisselkransen be schikbaar gesteld voor de kringen, die vol gens de voor de Prins Hendrikbeker geldende telling (6 punten voor no. 1, 5 voor no 2, enz.) het hoogst aantal punten hebben be haald in de dames- en (of) de heeren-wed- strijden. Voor dezen prijs hebben de dames uit den Kennemer Turnkring geen kans, vooral door het geringe getal deelneemsters uit die or ganisatie. Mej. A. Tijm (Concordia) werd no. 2 op speerwerpen en no. 5 op de 100 M„ en M. Bakker (B.G.V.) plaatste zich no. 2 op dis cuswerpen. De aldus verkregen 12 punten zijn te klein in aantal, om aan een dames kampioenschap van den K. T. K. te den ken. Met de heeren staat het anders. Al was de verzorging van de pers bij de in Apeldoorn gehouden kampioenschaps-wedstrijden niet in die mate voldoende, dat daaromtrent een zuivere berekening is te maken (waardoor wij op inlichtingen van andere zijde aange wezen waren), toch is de onderstelling niet gewaagd, dat de K. T. K., wat heeren betreft het kampioenschap van het K.N.G.V. heb ben veroverd. Voorzoover wij kunnen na gaan, behaalde nl. de K.T.K. 50 1/2 punt, terwijl zijn grootste concurrent, De Twent- sche Turnkring, er ongeveer 40 verwierf. Een eerste plaats was voor P. Spoor van Concordia (op de 400 M.) Tweede plaatsen verwierven K. Reijnders van Gratia-Plato (vérspringen m.a.), C v d. Klinkenberg van de B. G. V. (Duitsche drie sprong) en J. Verkes van Concordia (1500 M.). No. 3 werden C. v. d. Klinkenberg van de B. G. V. (hoogspringen m.a.), ploeg Gratia- Plato (estafette 4 x 100 M. en Zweedsche estafette) Op de vierde plaats kwamen J. Verkes van Cordia (polshoogspringen), C, Voogd van Gratia-Plato (100 M.), zijn clubgenoot K. Reijnders (speerwerpen), ploeg B. G. V. (Zweedsche estafette). No. 5 plaatste zich nog de Concordiaan P. Spoor (verspringen met aanloop). Zesde plaatsen waren ten slotte voor C. v. d. Klinkenberg van de B. G. V. (vérsprin gen m.a.), P. Heiligers van Gratia-Plato (Duitsche driesprong), en ploeg) Concordia (estafette 4 x 100 M.) WEDSTRIJDEN K. T. K. De voorbereiding voor de einde October in Haarlem te houden jaarlijksche gymnastiek wedstrijden van den K. T. K. is weer aange vangen. De helft van de le graads-oefeningen zijn naar keuze, zoowel voor dames als voor heeren. Ook de 2e graad heeft nu een oefe ning naar keuze. De vrije oefeningen van de dames zijn zoodanig samengesteld, dat bij deze de voorbereiding nu veel eenvoudiger is geworden. Een dergelijke samenstelling is zeker ook voor de heeren-oefeningen aan te bevelen, om de noodige aandacht aan de toestel-oefeningen (juist het zwakke punt!) te kunnen wijden. De oefeningen voor dames zijn aan brug, ringen en paard, waaraan twee vrije oefenin gen en een paardsprong zijn toegevoegd. Voor de heeren zijn bestemd een vrije oefe ning, een paardsprong. en oefeningen aan brug, paard, rek en ringen. Een athletiekwedstrijd tusschen het Zui derkwartier en den K. T. K. ligt in het voor nemen op Zaterdag" 26 September. Vorig jaar won de K. T. K. over alle liniën. Zijn damesploeg zal nu evenwel niet gemak kelijk een overwinning kunnen behalen. i

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6