HET GENEEFSCHE VOORSPEL. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 Volkenbondsraad, Europeesche Commissie, Economische Coördinatiecommissie. Het Vile Europeesche Nationaliteitencongres. Het Eerste Internationale Congres voor Autowegen lenève, 5 September 1931. De aan de algemeene Volkenbondsverga dering voorafgaande week is naar ouder ge woonte weder rijk aan internationale be sprekingen geweest. Vooral de vierde zitting van de Europeesche Commissie, die aan de hand van het rapport der economische co ördinatiecommissie moest nagaan, wat door Europeesche somenwerking zou kunnen ge daan worden voor de verbetering van den financieelen en economischen toestand, werd met eenige belangstelling, zij het ook niet met veel verwachtingen en hoop, tege moet gezien. De besprekingen in de Europeesche com missie hebben vrijwel het verwachte verloop genomen. Aangename verrassingen hebben de debatten niet opleverd; de wonderen schijnen langzamerhand deze ongelukkige wereld te hebben verlaten. Besluiten, die eenige hoop konden wekken, dat wij daar door den komenden winter gemakkelijker zouden kunnen doorkomen, zijn niet geno men. Reeds de vorige week wees ik in mijn brief er op, dat de rapporten der vier econo mische ondercommissies der Europeesche commissie helaas geen grond gaven tot de verwachting, dat eenig onmiddellijk prak tisch werkend besluit zou kunnen genomen worden. Wij moeten ons weder troosten met toekomstmuziek. Verschillende besluiten tot voortzetting der studies zijn genomen: de Groote geachte van een Pan-Europeesche tolunie, voorafgegaan door regionale tol- unies, zal thans grondig door het economi sche Volkenbondscomité verder bestudeerd worden, nadat de Europeesche economische deskundigencommissie-Trip den moed heeft gehad dit door menigeen nog utopistisch geachte denkbeeld onomwonden als einddoel aan te bevelen en ronduit te verklaren, dat Europa, zelfs als het de tegenwoordige crisis eenmaal overwonnen zal hebben, de oude welvaart niet meer zal terug kunnen krijgen, indien niet ingrijpende economische her vormingen worden doorgevoerd en het tradi- tioneele stelsel van afgescheiden nationale huishoudingen zich aanpast aan de moderne noodzakelijkheid van een groote gemeen schappelijke markt voor alle Europeesche producten; het plan van den Belgischen oud-minister van financiën Francqui tot op richting van een nieuwe internationale bank voor industrieele kredieten op middelbaren en langen termijn zal verder nader bestu deerd worden, en wel op uitdrukkelijk ver zoek van Curtius „zoo spoedig mogelijk", op dat het nog voor deze crisis eenige verzach ting zal kunnen aanbrengen, doch een half jaar zal toch zeker voor de verwezenlijking van Francqui's plan wel moeten verloopen; het economische volkenbondscomité zal voorts met voortvarendheid moeten voort gaan met de raadpleging van leiders der ver schillende Europeesche takken van produc tie, op dat zoo mogelijk in lederen afzon derlijken productletak een georganiseerde samenwerking tusschen de producenten worde in het leven geroepen; de verkeersor- ganisatie van den Volkenbond zal met me dewerking van het financieele Volkenbonds comité en van het Internationale Arbeids bureau de plannen voor de uitvoering van groote openbare werken van internationaal belang bestudeeren, die regeeringen overeen komstig den bekenden raad van Albert Tho mas in het belang van de bestrijding der werkloosheid den Volkenbond zouden wil len voorleggen en tenslotte zal er nog een nieuwe studiecommissie benoemd worden voor de behandeling van het met groote taaiheid door Litvinow verdedigde voorstei der Sovjetregeering, dat de Staten een economisch niet-aanvals-pakt zullen sluiten het geen volgens Litvinow zou moeten neer komen op een verplichting in economisch opzicht geen discriminatie tegen een bepaal den staat te plegen, (men gevoelt waarom het Sovjet-Rusland te doen is!) Al deze toe komstmuziek belooft heel fraai te worden, de gedachten aan een economische samen werking schijnen waarlijk zich in de goeds richting te ontwikkelen; doch het noodlij dende „heden" kan daardoor nog niet wor den opgevroolijkt. Intusschen is in de zitting der Europeesche commissie toch wél iets gebeurd, dat ook voor de naaste toekomst praktisch nut kan hebben, Curtius en Schober hebben verklaard, dat Duitschland en Oostenrijk niet van plan zijn hun Duitsch-Oostenrijksche tolunie-plannen voort te zetten, in het vertrouwen dat de ver dere bestudeering der tolunie-kwestie door het economische .Volkenbondscomite, zooate door de commissie-Trip aanbevolen qn door de Europeesche commissie besloten werd, tor een oprichting van regionale tolunies zal lei den. Deze verklaringen, die helaas minder uit volkomen vrijen wil zijn afgegeven dan Cur tius en Schober het uit begrijpelijke prestige overwegingen wel willen doen voorkomen, hebben dit groote voordeel gebracht, dat al thans één oorzaak voor de politieke malaise, één hinderpaal tot het scheppen van - :n at mosfeer van internationaal vertrouwen, zon der welke naar het oordeel van financiers en economisten geen redding uit de crisis kan worden verwacht, is weggenomen. De weg lü hierdoor voor de Volkenbondsvergadering ge opend, zeide Lord Cecil dankbaar, om nog veel verdergaande verbeteringen der interna tionale atmosfeer tot stand te brengen. Har telijk hoop ik, dat de steeds bemoedigende vredes-en-volkenbondskampioen gelijk zsl krijgen. Onder verwijzing naar mijn vongen brief moet ik echter vreezen. dat een Volken bondsvergadering, plaats vindende voor het bezoek van Laval aan Brüning te Berlijn, op het gebied van herstel van politiële vertrou wen niet veel belangrijks zal kunnen doen! De Volkenbondsraad is deze week tweemaal bijeengekomen. De eenige belangwekkende discussie werd gehouden over het mandaten- stelsel. Irak, dat tot dusverre onder toezicht van Engeland en van den Volkenbond rtaat, wenscht een volkomen zelfstandige staat te worden en de Engelsche regeering is even eens van oordeel, dat Irak thans voldoende ontwikkeld is. om geheel op eigen beenen te kunnen staan. Irak en Engeland wenschen dus beide, dat het Britsche mandaat over Irak en daardoor ook tevens het. Volkenbondstoezicht zal worden opgeheven. Dit kan echter niet geschieden zonder toestemming van dsn Vol kenbondsraad. In opdracht van den Volkenbondsraad haa nu de mandatencommissie van den Volken bond een advies uitgebracht, onder welke voorwaarden in het algemeen een mandaat gebied geheel zelfstandig zou kunnen worden. De mandatencommissie verklaarde van oor deel te zijn, dat vooral in ieder afzonderlijk geval de politieke, economische en soclaie ont wikkeling van het mandaatgebied in de laat ste jaren nauwkeurig moet worden nagegaan. Doch al zal ieder geval geheel afzonderlijk moeten worden onder de oogen gezien, de mandatencommissie heeft toch ook enkele algemeene eischen opgesteld, waaraan bij alle aanvragen om zelfstandigheid zal moeten zijn voldaan. Die eischen hebben ten doel te ver zekeren, dat de nieuwe staat zijn onafhanke lijkheid zal weten te handhaven, niet slechts in naam, doch ook feitelijk, en dat de recht matige belangen van bepaalde groepen inwo ners van het gebied (de nationale minder heden, zendingsgenootschappen, buitenlan ders) door de zelfstandigwording van het mandaat gebied niet zullen gekrenkt worden. De Volkenbondsraad heeft deze voorstellen der mandatencommissie goedgekeurd en be paald, dat voortaan telkens, wanneer sprake zal zijn van de onafhankelijkwording van een mandaatgebied, in het licht van deze eischen zal worden onderzocht, of een gebied inder daad reeds rijp is geheel zelfstandig te wor den. Het ligt voor de hand, dat in de toe komst ook wanneer sprake zal zijn van een eventueele vrij-wording van koloniën voor- en tegenstanders waarschijnlijk menigmaal op deze Volkenbondsdoctrine voor de zelfstan digwording van mandaatgebieden een be roep zullen doen! Daar Italië geen enkel Volkenbondsmandaat bezit, is het begrijpelijk, dat Grandi in de raadsdebatten vooral erop aandrong, dat er tegen gewaakt zou worden, dat de nieuwe staat na zijn onafhankelijkverklaring door banden aan den voormaligen staat-mandata- ris gebonden zou blijven, waardoor de onaf hankelijkheid van den nieuwen staat meer in naam dan metterdaadu. zou bestaan en waar door de voormalige staat-mandataris zich blijvende economische voordeelen in den nieu wen staat zou verzekeren. Het betoog van Grandi was zoo overtuigend, dat de Volken bondsraad nog uitdrukkelijk een uitspraak in dezen zin aan de voorstellen der mandaten commissie heeft toegevoegd. Het beginsel der economische gelijkheid van alle Volkenbonds staten zal in den nieuwen staat onverzwakt moeten blijven gelden! Onmiddellijk nadat de Volkenbondsraad de algemeene voorwaarden voor een mogelijke zelfstandigverklaring van een mandaatge bied had vastgesteld, verzocht Lord Cecil den Raad opdracht aan de mandatencommissie te geven, om in haar November-zitting na te gaan, of Irak in het licht dezer algemeene eischen en gelet op de bijzondere omstandig heden van Irak zelf van het mandaat kan bevrijd worden. De Volkenbondsraad gaf aan het Britsche verzoek gehoor en zoo is de kans groot, dat in Januari voor 't eerst tot de op heffing van .een mandaat zal worden be- sfoten. De wensch der Syriërs, om ook geheel vrij te worden, zal daardoor wel des te harts tochtelijker ontvlammen. Doch in bevoegde kringen betwijfelt men ten sterkste, of de ontwikkeling van den publieken ggest in Sy rië reeds voldoende vooruitgang heeft ge maakt, om het land geheel buiten ieder toe zicht te kunnen laten. Behalve de Europeesche economische coör dinatiecommissie, de Europeesche commissie zelf en de Volkenbondsraad waren hier ook nog twee belangrijke internationale bijeen komsten van privaten aard: het VHe Euro peesche Nationaliteitencongres en het Eer ste Internationale Congres voor Autowegen. Het nationaliteitencongres, onder leiding van dr. Wilfan als voorzitter en dr. Amende als secretaris, twee figuren, die zich qp buitengewone wijze voor de belangen der on derdrukte nationale minderheden verdienste lijk maken, had dit jaar een boekwerk van niet minder dan 500 bladzijden vóór zich, waarin op zeer rustige en daarom des te in drukwekkender wijze met honderden docu mentaire gegevens werd duidelijk gemaakt, dat in de meeste landen de nationale minder heden zich nog bitter te beklagen hebben Estland maakt een zeer gunstige uitzondering Sinds vijf jaren heerscht daar tot groote te vredenheid van alle deelen der bevolking het stelsel der „Kultureele autonomie" voor de nationale minderheden. Het is te hopen, dat men ih Volkenbondskringen overeenkomstig den wensch van het nationaliteitencongres eindelijk eens beter zal beseffen welk onrecht den nationalen minderheden nog in de meeste landen wordt aangedaan en welk een verbe tering een navolging van het voorbeeld van Estland zou brengen. Het Autowegencongres was slechts van voorbereidenden aard. Het einddoel is prachtig: een Europeesch autowegen-net van niet minder dan 50.000 Kilometer. Voor den aanleg daarvan zouden een millioen werkloo- zen drie jaren aan den arbeid worden gezet. Jammer slechts, dat de kosten daarvoor op 20 milliard Zwitsersche franken worden ge schat! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. BUITENLAND ABDOELLA KONING SYRIë? VAN Volgens een bericht uit Adana wordt het daar zeker geacht dat emir Abdoella, de broeder van koning Faisjal, afstand zal doen van den troon van Transjordanië ten einde koning van Syrië te worden. Deze mededee- ling acht men van belang in verband met het bericht, dat Frankrijk er naar streeft, het mandaat over Syrië op te geven. DE „NAUTLUS" GAAT VERDER LONG YEAR CITY. 9 Sept. (N.TA.) De Noordpool-onderzeeër „Nautilus" zal vermoe delijk binnen enkele dagen zijn reis voort zetten. Sir Hubert Wilkins zal ofwel direct naar Amerika gaan, of wel de route via IJs land nemen. DE BESTRIJDING DER WERK- LOOSHEID IN DUITSCHAND. De rijksminister van Financiën, dr. Die trich, heeft het rijkskabinet een groot opgezet kolonisatie-plan voorgelegd, dat het mogelijk zal maken, binnen afzienbaren'tijd een deel der werkloozen te werk te stellen, zoodat het plan als een belangrijke bijdrage tot de be strijding der werkloosheid moet worden be schouwd. Het kolonlsatieplan-Dietrich be wandelt een geheel nieuwen weg. Het tot dusver gevolgde stelsel der kolonisatie op het platteland stuitte zoowel in psychologisch als in financieel opzicht op groote moeilijkheden. Volgens het voorstel van den minister zal de kolonisatie plaats hebben in de nabijheid der steden. Het terrein zal door de steden en den staat beschikbaar moeten worden gesteld; van het materiaal zal b.v. het hout uit de staatsbosschen worden verschaft. De koloni satie zal aanvankelijk op zoo bescheiden mo gelijke wijze geschieden, d.w.z. in den vorm van een kleine, primitieve woning met 1 a 2 H.A. land. Voorwaarde voor aanneming als kolonist is, dat de pachter, die later recht op verkrijging in eigendom zal kunnen uitoefe nen, zelf medewerkt aan den bouw van het huis. Men schat, dat bij toepassing van dit plan voor een bedrag van 200 millioen mark circa 100.000 kolonisten aan het werk gezet kunnen worden. Men zal nog in September met de uitvoe ring van het plan beginnen en hoopt, reeds tegen het voorjaar de 100.000 kolonisten ge huisvest te hebben. Zij zullen dan nog steun krijgen tot den eerstvolgenden oogst, en uiter lijk tot einde 1932. In 't voorstel wordt gewezen op de wensche- lijkheid der instelling van een rijkscommissa riaat voor kleine kolonisatie. GRENSINCIDENT BOLIVIA- PARAGUAY. ZES MILITAIREN GEDOOD. Uit Asuncion wordt gemeld, dat het bij Na- nawa tot een gevecht is gekomen tusschen Paraguyaansche en Boliviaansche soldaten. Aan Boliviaansche zijde werden een officier en vier man gedood, aan Paraguaansche zij de sneuvelde een soldaat. Er is onverwijld een onderzoek ingesteld. HALL CAINE'S LAATSTE WIL. EEN NIEUWE UITGAVE VAN ZIJN WERKEN Het N. v. d. D. verneemt uit Londen: De dezer dagen overleden beroemde schrij ver, Hall Caine, heeft een vermogen nagelaten van 2.250.000 gulden, terwijl zijn landgoed op het eiland Man op een waarde van 60.000 wordt geschat. Daar het eiland Man geen successie-rechten heft, komt dit heele bedrag ten goede aan zijn vrouw en kinderen, aan wie de ontslapene opdraagt, voor een nieuwe uitgave van zijn boeken, en de opvoering van zijn stukken en van zijn films te zorgen. „Het is mijn dierbaarste hartewensch", zegt Hall Caine in zijn laatsten wil, „dat voor zoover de belangstelling van het publiek het mogelijk maakt ik weet maar al te goed hoe veran derlijk het publiek is de herinnering aan mijn werk levendig wordt gehouden". NIEUWE POOLVLUCHT VAN DE ZEPPELIN. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Mos kou; Professor Moltsjanof heeft medegedeeld, dat op de zitting van het internationale comité voor Noordpoolonderzoek besloten is in 1932 opnieuw een Pool vlucht met de Zeppelin te ondernemen. DE SCHATTEN VAN DE KONINGIN VAN SJEBA. IN ABESSYNIë GEVONDEN? De Tel.-meldt: De Franschen hebben een spreekwoord, dat als volgt kan worden weergegeven: „Die van ver komt, heeft gemakkelijk liegen...." Dit ter inleiding van een verhaal,, dat thans in de Engelsche bladen de ronde doet. Een jager op grof wild. Frank Hay ter, is dezer dagen uit de binnenlanden van Afrika terug gekeerd met de sensationeele mededeeling, dat hij de schatten der koningin van Sjeba heeft gevonden. Deze schatten, zoo verklaart hij, bevinden zich in een grot, 500 K.M. ten Westen van Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië. Hayter en een Engelsche mijningenieur von den den weg naar de grot met behulp van een oude kaart, die een Arabier hun had ge geven. Zij moesten zich door een nauwe opening in een rotswand wringen om de grot binnen te gaan. „Zoodra mijn oogen aan de duisternis ge wend waren", aldus Hayter, „zag ik bij het licht van de kaars, die we hadden meege nomen, honderden glinsterende roode puntjes, Toen ik er heen ging. schenen deglinsterin.- gen uit te dooven. Met mijn fakkel wees ik, waar ik de lichtende puntjes gezien had. Plot seling zag ik, dat ik een massa ongeslepen robijnen had gevonden;-het waren er duizen den. De avond was reeds lang gevallen, toen ik nog altijd bezig was met het sorteeren der steenen". In andere rontsgangen heeft Hayter, naar hij verzekert, doffe steenen gevonden, die bij nader onderzoek diamanten van het zuiver ste water bleken te zijn. Over eenige maanden keert Hayter naar de grot terug, ten einde zijn onderzoek voort te zetten. VERDUISTERINGEN. VOOR EEN BEDRAG VAN 400.000 M. Bij de stedelijke spaarbank te Dillenburg zijn. naar het Hbld. verneemt, omvangrijke verduisteringen ontdekt. De „Oberrentmeister" Zwanziger, een voor naam burger en oud-rijksdagafgevaardigde en de districtsadvocaat Berghauser, zijn in verband met deze verduisteringen ge arresteerd en in de gevangenis van Wetzlar opgesloten. De verduisteringen zijn over verscheidene jaren gepleegd en bedragen volgens een voorloopige schatting 400.000 mark. TENTOONSTELLING TYPOGR. STUDIEKRING „HAARLEM". 19 EN 20 SEPTEMBER. 19 en 20 September. Door den Typografischen Studiekring „Haarlem" wordt Zaterdag 19 September van 1722 uur en Zondag 20 September van 1317 uur een tentoonstelling gehouden van binnen- en buitenlandsch drukwerk in ge bouw „Zang en Vriendschap" aan de Jans straat 74. Van de hiernavolgende studieverbonden, vakscholen en firma's zullen inzendingen ge- exposeerd worden. Bildungsverband der Deutschen Buchdrucker; Bildungsverband der Schweizerischen Buchdrucker; Spolek Typografia V Praze II, Ve Smeckach Cislo, Tchecoslavaque; Cercle d'Etudes Typogra- phiques de Bruxelles; G. H. Bührmann's Papiergroothandel, Amerikaansch druk werk; Genootschap Nederland-Nieuw Rus land, Russisch drukwerk; Bulletin officiel de l'Union Syndicale des maitres imprimeurs Paris Frankrijk; Werkstatt für Buchdrucker an der Stadttischen Handwerker und Ge- werbeschule Zittau (Saksen) Duitschland; Springer Möller, Leipzig, Deutschland; Amsterdamsche Grafische School; Bond van Typografische Studiegezelschappen in Ne derland; Typografen-Studieclub 's-Graven- hage; Typografen-Studieclub Rotterdam; Typografische Studiekring Haarlem. De tentoonstelling is voor vakgenooten en gein trod uceerden gratis toegankelijk. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afge- loopen maand Augustus was: m. vr. schoolb.tot. Badhuis Koudenhorn 1188 614 1802 Leidscheplein 2116 956 366 3438 Schotersingel 2033 664 26 2723 Hofdijkplein 1942 979 283 3204 v. Egmondstr. 2017 1164 64 3245 ANNIE WOUD. Annie Woud heeft de vorige week haar medewerking verleend aan een feestconoert ter gelegenheid van den 70sten Katholieken dag te Neurenberg. De Neurenberger bladen zijn unaniem vol lof over onze stadgenoote. Zoo schrijft Constantin Brunck in de Fran kische Tagepost: Annie Woud uit Haarlem is de gelukkige bezitster van een der mach tigste altstemmen, die ik ooit gehoord heb, met stralende hoogte en bijna baritonale diepte. Een geroutineerde voordrachtskun stenares van dramatisch karakter", en de Frankische Kurier: „Voor allen moeten wij de solisten den bas Paul Bender uit München en de alt Annie Woud uit Haarlem noemen, die kortweg ideale vertolkers van hun par tijen waren". Annie Woud zingt in November wederom te Neurenberg en is thans ook uitgenoo- digd om haar medewerking te verleenen aan de uitvoering van Bach's Weihnachtsorato- rium te Augsburg in December. COMM. PARTIJ. HOLLAND. Op Donderdag 10 September a.s. organi seert de afd. Haarlem van de Communisti sche Partij Holland een openbare vergade ring in het gebouw „Caecilia", Jansstraat, waar als sprekers zullen optreden de heer L. Peper, lid van den Gemeenteraad en een spreker van de Revolutionnaire Vakvereeni- gings-Oppositie (R.V.O.), met als onderwerp „De rooftocht van het Haarlemsch Gemeen tebestuur en de strijd er tegen". HERDENKING VAN OORLOGS SLACHTOFFERS 1830—32. KRANSLEGGINGEN IN HET ZUIDEN. In eenige steden in het Zuiden zijn de ge vallenen bij de krijgsverrichtingen 18301832 herdacht. Deze herdenking droeg een een voudig karakter. Zes vereenigingen hebben toen het vast stond, dat de regeering afzij dig zou blijven tot de herdenking besloten nl. de Kon. Ned. Vereenigingen „Ons Leger" en „Onze Vloot", de Bond van Christ. Oranje Vereenigingen in Nederland, de Vereeniging „Volksweerbaarheid", de Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" en het „Nationaal Jongeren Verbond". In Tilburg, Ginniken, Bergen op Zoom en Vlissingen bestond de plechtigheid uit een korte herdenkingsrede, te twee uur precies, gewijd aan de nagedach tenis der gevallenen, gevolgd door een krans legging en het in acht nemen van één mi nuut stilte; in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, belangstellenden en ook nabe staanden der slachtoffers van hun plicht voor het vaderland. Te Tilburg is een krans gelegd bij het stand beeld van Prins Willem II. Dr. J. Th. de Vis ser heeft daar een rede gehouden. Te Ginneken werd de krans gelegd bij het Chassé-monument op het terrein der Ned. Herv. Kerk. De voorzitter van „Ons Leger", het Tweede Kamerlid oud-minister van Oor log, J. J. C. van Dijk, hield een toespraak. Te Bergen op Zoom geschiedde de krans- legging aan de Zuidzijde der Ned. Herv. Kerk waar het stoffelijk overschot begraven ligt van den luitenant ter zee L. C. Maas en de matrozen B. F. Meyer en F. Brehm. De heer H. M. van Bemmelén uit Haarlem, voorzitter van „Onze Vloot" voerde het woord. Hij zeide dat geen militair vertoon of schouwspel, geen groote demonstratie in de bedoeling lag, doch slechts een eenvoudige plechtigheid, waarbij geen politieke gevoelens konden of mochten worden geuit. Na de gebeurtenissen te Ant werpen van einde September 1831 de revue te hebben laten passeeren, besloot spr. met te zeggen dat allen, die thans gelijktijdig ver zameld zijn, er prat op gaan als warme va derlanders te worden aangezien en zich niet schamen op dit oogenblik te erkennen dat zij onder den indruk zijn van de gedachte aan grooten eerbied voor de gevallenen, terwijl daarnevens een groot deel van het Nederland - sche volk dat gevoelen deelt en daarin mede leeft. Te Vlissingen geschiedde de plechtigheid op de Oude Begraafplaats, waar kapitein ter zee R. H. Arntzenlus directeur van het Loods wezen te Vlissingen en lid van den algemee- nen Raad van „Onze Vloot" de herdenkings rede uitsprak op het graf van Schout bij Nacht Jhr. Lewe van Aduard, luitenant-ter Zee J. Klinkhamer, bootsman p. Hartz en kwartiérmeester J. C. Kreynenburg. Te Breda heeft generaal Snijders vervol gens nog een gedenksteen onthuld voor het pand Catharinestraat 93, waar in 1831 geves tigd was het hoofdkwartier van het mobiele leger van den Prins van Oranje. In de gevolgde bijeenkomst werd een te legram aan de koningin gezonden, MINISTER BEELAERTS IN DE VOLKENBONDSVERGADERING. OVER DE ECONOMISCHE CRISIS. De Nederlandsche minister van buitenland>- sche zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, sprak Dinsdag in de* Volkenbondsvergadering o.m. over de economische crisis. Het eenige lichtpunt, dat in deze finan cieele en economische wanorde waar te nemen valt, is, zoo zeide de minister volgens het Hbld., de zekerheid, dat de stupiditeit van den oorlog meer en meer in het geweten der volkeren begint door te dringen. Men begint er zich rekenschap van te geven, dat de gemeenschap der staten slechts de keuze Laat tusschen samenwerking of ineenstor ting. Evenals Grandi meende minister Beelaerts pogingen te kunnen waarnemen om te komen tot 'n betere samenwerking tusschen de sta ten, welke, pogingen zich thans nog op het financieel en economisch gebied concen- treeren. In tegenstelling met vele in den laatsten tijd uitgesproken meeningen, ziet de minister blijkbaar geen gevaar voor den Volkenbond in de onderhandelingen, die buiten den bond om gevoerd worden, doch veeleer een verster king van de positie van den Volkenbond, die op de ontwikkeling van de samenwerking der staten berust. Evenals verleden jaar wees spr. er nogmaals op, dat wanneer men veelal teleurgesteld is over de resultaten van den volkenbondscon ferenties en commissies, die niet aan den bond, maar aan de regeeringen ligt. Hierna deed hij opmerken, dat, hoewel ten gevolge van de crisis de organisatorische pro blemen, zooals de voorkoming van den oorlog, het in overeenstemming brengen van het vol kenbondsverdrag met het Kellogpact, de co dificatie van het internationale recht, eenigs- •zins op den achtergrond zijn geraakt, zij steeds hun buitengewoon belang blijven be houden, zoodat de Volkenbondsvergadering niet vergeefs bijeengeweest zal zijn, wanneer zij de oplossing van een dier problemen heeft vergemakkelij kt. Aan den anderen kant laten de financieele en economische moeilijkheden geen uitstel toe. De meest urgente taak van den Volken bond thans is gelegen in het stimuleeren der pogingen voor het herstel van de orde in den economischen en financieelen chaos, die binnen en buiten den Volkenbond worden on dernomen. De technische oplossing van dit vraagstuk is niet voldoende. De Volkenbondsvergadering moet vóór alles tot het herstel van het ver trouwen bijdragen. Het is niet alleen op economisch gebied, dat men zich rekenschap moet geven van de belangen van andere staten. Alle staten hebben hun eigen nationale belangen, waar mee men rekening moet houden. Het probleem moet in een geest van rechtvaardigheid en objectiviteit worden aangevat. Sprekende over de mogelijkheid de crisis te boven te komen, herinnerde de minister er aan, dat er vroeger ook crises geweest zijn, die overwonnen werdén. Hoewel de crisis ernstiger is dan ooit te voren, beschikt men thans over technische middelen zonder pre cedent, die het overwinnen der crisis kunnen v er g êm akkelij ken De plicht van den staatsman is pal te staan en de openbare meening te leiden naar de wezenlijke organisatie van den vrede. Het is beter te riskeeren tijdelijk in ongenade te vallen, dan door de geschiedenis te worden veroordeeld. ORGELEESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 10 September 1931, des namid dags van 34 uur door den heer George Robert. Het programma vermeldt; 1. Praeludium b kl. t. J. S. Bach 2. Vier Courantes G. Frescobaldi 3. Choralbearbeitung: ,Aus tiefer Not schrei'ich zu Dir" F. Mendelssohn Bartholdy 4. Derde Sonate. F. Mendelssohn Bartholdy Con moto maestoso, Andante tranquillo. 5. Barcarolle W. Faulkes 6. Choral Song S. Wesley 457e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 9 September 1931 4e Klasse. 3e Lijst. Hooge Prijzen: 5140 7543 14? SO 40G— 19500' 200— 7284 16082 J 100— Pril zen van 65 91 135 145 148 214 242 248 348 362 365 475 503 532 568 665 710 734 748 752 786 858 936 937 1083 1097 1154 1197 1252 1368 1391 1393 1439 1472 1473 1516 1557 1567 1585 1637 1764 1809 1818 1876 1925 1957 1981 2022 2031 2219 2245 2310 2313 2355 2359 2421 2440 2445 250' 2604 2642 2665 2755 2786 2799 2835 2862 2874 2966 3013 3056 3085 3167 3208 3241 3296 3309 3310 3311 3313 3371 3384 3443 3472 3498 3609 3653 3663 3673 3710 3802 3808 4020 4034 4041 4087 4106 4113 4116 4118 4137 4166 4212 4232 4250 4264 4307 4395 4439 4465 4520 4568 4601 4624 4666 4796 4S49 4963 5084 5096 5126 5213 5282 5286 5350 5361 5380 5517 5591 5599 5620 5652 5674 5727 5874 5913 5960 5995 6061 6088 6109 6162 6183 6256 6321 6342 6360 6423 6459 6499 6523 6547 6569 6641 6725 6796 6859 6890 6900 6910 6919 6957 6977 6980 7005 7008 7023 7024 7060 707S 7107 7108 7117 7184 7193 7254 7270 7297 7322 7383 7389 7402 7532 7535 7564 7609 7687 7729 7737 7748 7753 7856 7869 7891 7930 7972 8028 8033 8165 8182 8194 8199 8231 8291 8312 S330 8359 8424 8445 8568 8652 8664 8702 8728 8736 8744 8804 8858 8899 89e4 S931 8947 8966 8970 9071 9131 9224 9530 9609 9639 9663 9684 9700 9747 9800 9834 9848 9928 9931 9995 100S3 10099 10122 10126 10152 10165 10196 10235 10351 10371 10525 10621 10656 10673 10677 10771 10788 10819 10854 10680 10904 10933 10969 11030 11077 11084 11092 11120 11130 11231 11294 11364 11373 11379 11391 I1424 11438 11449 11469 11484 11603 11634 11685 11781 11843 11877 11889 11919 12044 12050 12095 12114 12117 12151 12156 12234 12332 12353 12381 12398 12436 12452 12460 12523 12564 12595 12780 12823 12859 12860 12879 12962 13026 13058 13085 13087 13096 13187 13210 13297 13328 13343 13354 13370 13379 13448 13488 13499 13518 13608 13631 13656 13659 13661 13803 13811 13952 14073 14093 14206 14242 14258 14277 14318 14350 14376 14384 14387 14404 14466 14524 14550 14587 14647 14S06 14S80 14939 14940 14946 14948 15024 15083 15086 15103 15230 15255 15315 15355 15387 15390 15393 15495 15540 15574 13637 15656 15677 15737 15744 15856 15928 16091 16177 16208 16230 16252 16300 16334 16337 16351 16433 16534 16642 16710 16779 16790 16793 16840 I6S49 16902 17096 17115 17133 17142 17197 17203 17283 173=6 17368 17386 17404 17452 17518 17573 1763S 17751 17775 17779 17814 17945 '8006 18140 18185 18199 18227 18251 1S260 18265 18342 1S3S2 18445 18461 18492 18543 18547 18570 18599 18601 18656 18665 18815 18820 18839 18863 18882 18888 18937 1S962 19065 19072 19110 19185 19234 19268 19283 19301 19394 19437 19460 19480 19567 19595 19681 19740 19745 19811 1981S 19888 19894 19924 19957 19962 20015 20017 20054 20094 20114 20150 20164 20222 20351 20394 20420 20470 20637 20683 20691 2070S 20716 20741 20811 20821 208S9 20938 20981 Verbeierinc: 4e Klasse, 2e Lijst; 4.79 m-z. «99

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8