VOOR DE FORENSEN. Teraardebestelling Vincent Loosjes. geïllustreerd zondagsblad Een autobusdienst Groote Markt-Marnixbuurt. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 Burgemeester C. Maarschalk spreekt aan de groeve. In ons nummer van Woensdag zijn reeds uitvoerige bijzonderheden gepubliceerd over de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer Vincent Loosjes op de Begraafplaats „Westerveld". Ter aanvulling nog het volgende: Het was een buitengewone groote stoet van belangstellenden, die op de begraaf plaats was aangekomen, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Het aantal kransen en bloemstukken was zóó groot dat deze op een afzonderlijke baar voor het stoffelijk overschot werden uitge dragen. Aanwezig waren de burgemeester, de heer C. Maarschalk, alle wethouders de heeren rar. M. Slingenberg, W. Roodenburg, mr, Gerritsz en W. B. J. van Liemt en de gemeente-secre taris, mr. Th. A. Wesstra. Verder jhr. mr. J. W. G. Borecl van Hogelanden, oud-burge meester en oud-lid van Ged. Staten, de raadsleden M. A. Reinalda, M. de Braai, G. Wolzak, M. H. Groenendaal, A. G. Boes, Joh. Visser en mr. L. G. van Dam; de heer J. P. de Klerk, gemeente-ontvanger, ir. L. C. Du- mont, oud-directeur van Openbare Werken, de heer P. Kalbfleisch, referendaris ter ge meente-secretarie, de heeren J. L. Tadema en J. A. Fontein, directeuren van Teyler's Stichting, de heer M. Bulsman, conservator van Teyler's museum, ds. A. Binnerts, pre dikant der Doopsgezinde Gemeente, de hee ren P. H. Craandijk, M. Lugt en Mr. J. Deenik. bestuursleden van het Doopsgezind Rusthuis „Spaar en Hout"; Mevr. Ten Kate, directrice, mevr. Van Bllderbeek. hoofd der huishouding en mevr. Schalkwijk, verpleeg ster, allen van „Spaar en Hout"; mevr. Bin nerts, mevr. Wij3man en mevr. Menalda van Schouwenburg, regentessen van het Doops gezind weeshuis, mr. A. Beets, waarn. voor zitter en de heer L. Maks, lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heer H. F. de Josselin de Jong, mr. A. J. Enschedé en jhr. dr. C. G. J. Sandberg namens de sociëteit Trou moet Blycl^en, mevr. Marie van Zeggelen, letterkundige, J. B. H. Asbeek Brusse, de heer G. J. van der Vliet te Over- veen, mr. C. H. Guépin te Santpoort, namens het hoofdbestuur der liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, jhr. A. S. Hoeufft, jhr. Ver- heijen, jhr. mr. D. E. van Lennep, J. H. Went- holt, H. Cremer en jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman, commissaris der Haarl. Hy potheekbank; de directie dezer bank de heeren P. H. Craandijk, Mr. A. S. Miedema en Th. de Bye Dolleman; jhr. mr. dr. A. J. C. Rethaan Macaré uit Den Haag namens jhr. dr. A. J. Rethaan Macaré, eere-voorzitter van het college van commissarissen van de Haarlemsche Hypotheekbank, dr. C. Spoel- der, rector van het Gymnasium, de heer W. C. G. H. van Mourik Broekman, directeur van het Gemeentelijk Lyceum, ir. M. Voor zanger en dr. J. v. d. Hoek, directeuren der gemeentelijke H.B.S., E. H Krelage, voorzit ter der Kamer vari Koophandel en Fabrie ken, de heer G D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum, de heer H. M. van Bemmelen, voorzitter van het hoofdbestuur der vereenlging „Onze Vloot", de heeren Robert en P. W. Peereboom, directeuren van Haarlem's Dagblad; jhr. mr. F. Teding van Berkhout, de heer A. F. Kremer, lid van den gemeenteraad van Bloemendaal, de heer J. Th. Boelen, namens het bestuur der so ciëteit De Groote Club te Amsterdam, mr. F. A. van Hall, L. baron d'Aulnis de Bourrouil, de heer C. A. Abbing, voorzitter der Nieuwe of Litteraire Sociëteit in Den Haag. jhr. mr. F. W. van Styrum, directeur der Haarlem sche Brandverzekerings Mij., dr. A. G. C. de de Vries te Heemstede, mej. J. Berdenis van Berlekom, directrice van de middelbare school voor meisjes, mej. J. A. Baron en mej. G. A. Janssen, leeraressen aan deze school, de heeren J. Koopmans en H. Hendriks, hoofden van doopsgezinde scholen, mr. J. N. J. E. Keerkens Thijssen, oud-wethouder en lid der Eerste Kamer, Joh. Bolkestein en S. Reldsma, vader en oud-vader van het Doopsgezinde weeshuis, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, H, D. Tjeenk Willink, uit gever, G. Kuyper Jr., vice-voorzitter der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", de hee ren Herbert Cremer, directeur der Deli Maatschappij,-mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad, mr. G. Sluis, president der Arr.-Rechtbank. H. Lotsy, directeur der Haarlemsche Brandverzekering Mij., de hee ren A. H. v. d. Hoeven, Straatman, v. d. Klein en Westerouen van Meeteren, namens het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevorde ring van handenarbeid, prof. dr. G. C. van Walsem, oud-directeur van het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort, de heer Th. Lan- ceé, onder-voorzitter der afdeeling Haarlem van den Vrijheidsbond, dr. G. Adrian, de heer Schuyt, hoofd van den dienst der ge meentelijke nazorg, de heer Crommelin namens het bestuur van Weldadigheid naar Vermogen, de heer J. E. Belinfante namens het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag, dr. A. Dlemer Kool, de heer P. Dyse- rlnck, de heer J. de Breuk, oud-lid van den gemeenteraad en mr. P. Tideman, Nadat de burgemeester en Ds. Binnerts gesproken hadden, werd nog door den heef J. C. Tadema het woord gevoerd. Deze zei allereerst uiting te willen geven aan de opdracht, hem gegeven om een laatsten groet te brengen van haar, die in diepe droefheid achterbleef en om te zeggen hoezeer haar hart van dank vervuld was voor alles, wat de overledene haar in dit leven heeft gegeven. Spreker voegde daar een persoonlijk woord aan toe om te ge tuigen van de hartelijke vriendschap, welke de heer Loosjes hem langer dan een halve eeuw bewezen had. „De vriendschapsband" zei de heer Tadema, „is reeds gelegd in onze prilste jeugd door middel van onze ouders. Wij zijn met elkander opgegroeid en opge leid van het voorbereidend onderwijs af tot INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VOORKOMT TANDBEDF.RF en poetst 's-morgens en 's-avonds met NI VA TANDPASTA 75 cts.per '/t tube. Z5ciyp. 'A tube. het Gymnasium toe en wij hebben steeds dicht bij elkander gestaan. Ons leven is ge weest als twee evenwijdig loopende spoor staven en al kwamen deze wel eens verder van elkaar te liggen, het was toch niet zoo, dat wij ze niet meer konden zien. Ondanks ons verschillend karakter is de hechte vriendschap in tact gebleven. Het leven had hem een andere rol toebedeeld dan mij. Hij heeft voor het voetlicht gespeeld. Dus heeft hij veel benijders gehad. Maar daarnaast heeft hij ook veel schoons gekend. Onder alles is onze vriendschap dezelfde gebleven en ik zal die medenemen over het graf". Diep ontroert dankte de zoon voor de ge sproken woorden en de groote belangstelling. HET JUBILEUM VAN DEN HEER II. DAUDEY Ter gelegenheid van zijn jubileum zal de heer H. Daudey, tweede commandant der Haarlemsche Brandweer, Vrijdag van 3 tot 5 uur receptie houden in de bovenzalen van „De Kroon". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: W. Goode, Schoter singel 39 rd., armband. Over de Linden, Ged. Schalkburgergracht 60, horloge. H. C. Sprik, Santpoorterplein 22, kerkboekje. Vrenegoor, Leliestraat 46 a, bril. v. d. Meer, Harmen- jansweg 52, bril. Bureau van politie, Smede- straat, ceintuur. Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (gebr. door v. d. Heijde, 2de Voor uitgangstraat 84). Overweel, Dr. Leydsstraat 119 rd., handschoen. Kennel Fauna, Park laan 119, kat. Bureau van politie, Smede- straat, lidmaatschapskaart v.h. zieken- en ondersteuningsfonds Ned. Spoorwegen. H. v. Gulik, Schouwtjesplein 13, muts. Bureau van politie, Smedestraat, mandflesch. Hommer- se, Overtonweg 5, muts. H. Logmans, Leid- schevaart 28 i, vischnet. Hiddinga, Schoter- veenstraat 32, vulpotlood. V. Gend en Loos, Ged. Oude Gracht, portemonnaie m. i. G. H. v. Woerkom, Amsterdamstraat 3 u, porte monnaie. J. Wilshous, Amsterdamsehevaart 190 zw., schoen. W. Lebing, Gasthuislaan 117 a rd., aktentasch m. i. J. Bolle, Pres. Steijnstraat 59, rijwielbelastingplaatje. D. Sebreeht, Spoorbuurtstraat 10, Santpoort, rijwielbelastingplaatje. A. v. Buuren, Pa triarchstraat 9, rijwielbelastingplaatje. J. Rooze, van 't Hofstraat 25, ring. F. C. Har- desmeets, De Clercqstraat 73 rd, regenpijp. J. v. Oosterveen, Amsterdamstraat 3 k, rui tensnijder. Kessels, Gen. Joubertstraat 40 r. rozenkrans. VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem Gisteravond is een 29-jarige slager op den Wagenweg aangereden door een luxe-auto. De man liep enkele wonden op, welke door een in de buurt wonenden dokter zijn ver bonden. DE WAALBRUG KOMT BIJ NIJMEGEN GEMEENTERAAD TOCH GEZWICHT. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Nijmegen is het voorstel van B. en W. om zonder voor waarden te bewilligen in de kostenverdeeling voor den bouw van de Waalbrug met 22 tegen 15 stemmen aangenomen. De aanbesteling voor het eerste werk aan den dijk bij Lent zal op 17 September ge houden worden. MM imiwiiMminiinniiiin Tot een bedrag van f 2000.- bent U verzekerd door een abonnement op het HAARLEM'S DACBLAD En dat voor slechts 5 cent per week!! .iwninininiii iiHMiiiiiiiuiiiiuniuinitiiiiH Betere autobus-verbindingen met Santpoort. Er leidt meer dan één weg naar Rome. Nu zijn er ook meer dan één weg voor de verbinding van het centrum der stad met Haarlem-Noord. Jarenlang, tientallen jaren, was de Scho- terweg de eenige verbinding met het Noor den. De verkeersader, vooral van het door gaande verkeer met het hooger gelegen deel van Noord-Holland, zal hij wel blijven. Naast dien grooten weg, door Koning Willem I tot straatweg gemaakt, slingerde zich van het Zieken af, langs het Huis ter Spijt, Hooger- woerd en Huis ter Zaanen, het Schotervoet pad door de weilanden. Met den aanleg van de nieuwe begraafplaats verviel dat pad en de Terspij tlaan en I-Ioogerwoerdstraat kwa men er voor in de plaats. Aan de andere zijde van den Gemeente kweektuin kwam de Marnixstraat, die na de annexatie van Schoten met de z.g. Scho- tensche Marnixstraat is verbonden en nu is doorgetrokken tot de terreinen van het Huis ter Zaanen. Ongeveer gelijktijdig kwam de Jan Haringstraat tusschen het Gemeente Speelterrein en een blok huizen aan de Kle verlaan. Thans is de Jan Haringstraat door getrokken en vormt dus een rechtstreeksc'ne verbinding met het westelijke deel der boomenbuurt. De doortrekking der Delftkade zal nog wel eenige jaren wachten. Ook via den weg langs het Noorder Bulten Spaarne kan men Haarlem-Noord toerei ken, maar als verkeersweg heeft de Spaarn- dammerweg nog niet veel te be teekenen om dat de brug bij de Conrad voor lage auto's onberijdbaar is, terwijl ook een groot deel van den weg nog niet verbreed is. In ons nummer van 4 Juni wijdden wij een beschouwing aan de verbinding tusschen het centrum van Haarlem en Haarlem-Noord. Daarin schreven wij o.a., dat er van den kant van den Rijkswaterstaat bezwaren ge opperd waren tegen het doortrekken van de tramlijn via het Soendapiein naar de Jan Gij zenvaart. „Voorloopig zijn zoo -constateerden wij de bewoners die ver van het Soendapiein af wonen aangewezen op de autobussen. Eén buslijn gaat van het station langs de Ter Spijtlaan en een deel van de boomenbuurt naar de Spaarnhovenstraat, een andere „tipt" even aan de Patrimoniumwijk aan den Kloppersingel, om daarna door de President Steynstraat en de straten van het Schoter kwartier eveneens naar de Spaarnhovenstraat te rijden. De derde buslijn loopt van het Station over den Schoterweg naar de Maas straat, even ten N. van de Jan Gij zenvaart. De bussen rijden om het kwartier. Wie nu zou meenen, dat men elke 5 minuten kans heeft een bus bij het station op te pikken, heeft het deerlijk mis. De bussen vertrekken (in verband met het overstappen) vrijwel ge lijk van de Groote Markt, zoodat zij ook on geveer gelijk bij het station komen. Het is dus daar dikwijls een kwartier wachten. Er wonen bovendien in Haarlem honderden fo rensen, die van een halte van de tram of de bus nog bijna een kwartier moeten loopen om thuis te komen. Vandaar dan ook, dat zeer veel forensen op de fiets van huis naar het station rijden. Het is een gemeentebelang, dat de ver keersmiddelen in Haarlem-Noord zoo spoedig mogelijk verbeterd worden. Zoo'n verbetering kan verkregen worden als de electrische tram van het Soendapiein tot de Jan Gijzenvaart wordt doorgetrokken. De autobussen moeten hun routes dan zoo wijzigen, dat zij de Noord- Haarlemmers, die ten Oosten of ten Westen van den Rijksstraatweg wonen, uit hun isole ment verlossen. Als de autobus die nu door de boomenbuurt rijdt in het vervolg niet meer naar de Spaarnhovenstraat gaat, maar door de Marnixstraat, langs het Huis te Zaa nen en de Van Nesstraat rijdt, dan zullen van die verbeterde buslijn heel wat forensen ge bruik maken. Op de spitsuren zou een 5 minuten-dienst nog wel voldoende passagiers krijgen. Want in dit deel van Haarlem verrijzen de midden standshuizen, die in het bijzonder geliefd zijn bij de Amsterdammers die naar hier verhui zen, als paddestoelen uit den grond. De bus die nu door de President Steynstraat naar de Spaarnhovenstraat rijdt, zou haar weg door nog meer Oostelijk gele gen straten van Haarlem-Noord moeten kiezen. Bijvoorbeeld: President Steynstraat, Pretoriaplein, Kritzingerstraat, Athjestraat, Florisstraat, Molukkenstraat, Weltevreden- plein, Solostraat, Archipelstraat, Indische- straat, om zoodoende ook in de nabijheid van den Rijksstraatweg bij de Jan Gijzenvaart te komen. De derde bus moet, zoolang de tram nog niet tot de Jan Gijzenvaart is doorgetrokken, over den Rijksstraatweg tot de Maasstraat blijven rijden. Het resultaat van deze reor ganisatie zon zijn, dat dé buitenwijken Wes telijk en Oostelijk -van den Rijksstraatweg gelegen, een betere verbinding zouden krij gen. De forensen zouden daarvan ook profi teered Binnen 5 minuten zou elke forens van de tram- of bushalte naar zijn woning kunnen loopen. De financieele resultaten voor de Brockway zouden door deze reorganisatie zeker niet on gunstiger worden". Tot zoover de aanhaling uit dat artikel. Wij kunnen thans mededeelen, dat de Brockway aan B. en W. concessie gevraagd heeft om ©en vierden autobuslijn in exploi tatie te brengen, loopend van de Groote Markt naar de Marnixbuurt. Daarmede zouden dus de bewoners, vooral de forensen die een goede verbinding met het station wenschen, ge baat zijn. B. en W. hebben evenwel op dit verzoek, nadat advies van de Tramcommissie was in gewonnen, afwijzend beschikt. De Brockway directie is evenwel niet van plan zich daarbij blijvend neer te leggen. Nu in de raadszitting van Dinsdag een nieuwe tramcommissie door den raad benoemd is, zal een herhaalde aan vraag worden ingediend. Bovendien zal dan gevraagd worden om de autobuslijn die nu tot de Maasstraat loopt te mogen doortrekken naar Santpoort, ter wijl ook verzocht zal worden op de lijn Haar- lem—Bloemendaal—Driehuis—IJanu iden in plaats van 40 minuten een 20 minuten-dienst in te voeren. Voor de forensen die in Santpoort en Drie huis wonen zou zoo'n verbeterde autobusdiensfc ook van veel beteekenis zijn. CURSUS VOOR KRUIDENIERS. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken zal worden georganiseerd een cursus Warenkennis voor kruideniers. Deze cursus zal geleid worden door den heer A. H. Hoefnagel, keurmeester, bij den gemeentelijken Keuringsdienst tij Haarlem en zal aanvangen begin October. PROVINCIALE STATEN. Ter vaststelling worden aangeboden de" balans van het Provinciaal Waterleiding bedrijf per 31 December 1930 en de verlies- en winstrekening over dat jaar. De balans sluit met een eindcijfer van 21.663.878.98 en de verlies- en winstrekening met 2.274.731.18. Eveneens worden ter vaststelling aangebo den de balans en winst- en verliesrekening van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf. Hier luiden de eindcijfers resp. 40.185,625.94 en 6.090.416.06® GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug të bekomen bij: Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat* broche; Bureau van politie, Smedestraat, brief, ceintuur, rijwielbelastingplaatje in étui; L. Kruger Barrevoetestraat 14 zw., be- lastingplaatjè; L. Tanis, Burwal 52, idem; J. A. J. Arons Spaarnwouderstraat 138 rood, idem; C. de Boer, Gasthuishofje 7 H, Barre voetestraat, ceintuur; v. Bergen, Scheperstr. 53, horloge; C. v. Gooi, Lange Annastraat 44, loupe: M. v. Gulik, Schouwtjesplein 13, hand schoen; G. Winkler, Gen. de Wetstraat 35, hond; Veldhuizen, Oosterstraat 33, hond;! v. Doorn, Timorstraat 48, dynamo; Kennel Fauna Parklaan 119, drie katten; C. B. Mans Kleine Houtweg 51, muts; M. v. d. Goes, Bis schop Ottostraat 5, speldje; Bekelaar, Antho- ndestraat 48, spiegeltje; Jonkers, Kritzinger straat 43, fluit; L. Blankert, Kolkstraat 20, tasch m.i. v. Driel, Harmenjansweg 87, voet bal; A. Derriël, Byzantiumstraat 32, sleutels aan ring; G. J. v. Avezaath, Godfr. van Bouillonstraat 5, rijwielbelastingplaatje; J. van Dijk, Ridderstraat 10, idem. WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Men deelt ons mede, dat de wethouder van Onderwijs de volgende week inplaats van Maandag op Dinsdag zijn spreekuur houdt op denzelfden tijd. FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) 9) „Hebt u al gevolgtrekkingen gemaakt uit deze eigenaardige manier van doen van Sir Roderick, meneer Philips?" vroeg de advo caat. „Wel honderd, meneer", ze houden echter geen van alle steek. Maar ik heb dien Mar tin nooit vertrouwd; het zou mij niets verba zen, als hij er de hand heeft in gehad, in den aankoop en in de verdwijning." Toen de directeur vertrokken was, waren de twee vrienden tegen hun verwachting nog niet veel wijzer geworden. „Wat voor idee heb jij Je over de zaak ge vormd, Dick?" vroeg Guy. „Ik weet het eerlijk gezegd, nog niet. Een testament heb ik ook nog niet gevonden, maar dat maakt voor jou den toestand eer der beter dan slechter. Martin heeft de boe ken bijgehouden en alle inkomsten en uitga ven zijn verantwoord. Het landgoed schijnt niet te veel op te brengen; er zijn maar twee boerderijen; uit de opbrengst van de eene is het onderhoud van het huis en uit de onbrengst van de andere, dat van het park en de wegen bestreden. Aan de tuin is veel geld-besleed, maar voor de rest zijn de uitgaven nifct hoog. „En het geld, dat Martin opnam?" vroeg Guy. „Philips had gelijk, hij hce.ft ongeveer duizend pond per jaar getoucheerd". „Een mooie toelage zou ik zeggen!" „Ja, maar zijn salaris bedraagt twee pond per week. Het staat alles in de boeken. Dus jij hebt voorloopig die veertigduizend, die nog op de bank staan. Sir Guy Bertram. Ver der dit huis met al zijn kunstschatten. Je kunt het er werkelijk mee doen. En als de Juweelen gevonden worden, nu dan „Ja, als, zeg dat wel". „Martin zal zijn vrijheid heusch niet lang meer genieten", voorspelde Calthorp opti mistisch. Niettegenstaand de geruststellende verze keringen van de mannen van Scotland Yard dat alles wel spoedig opgehelderd zou zijn en hun ijverige bemoeiingen, werd er geen spoor gevonden van Sir Roderick's lichaam, noch van de twee verdwenen bedienden. Drie dagen na hun overhaast vertrek naar 't Noorden, moest Calthorp voor zaken naar Londen en bleef Guy in een moedelooze stem ming alleen achter. De schaduw van het on opgehelderde mysterie drukte hem zoo zwaar, dat hij na twee dagen het niet meer op het kasteel kon uithouden; hij liet het onopge loste raadsel voor wat het was; ontsloeg het meerendeel cler bedienden, liet alles achter onder hoede van juffrouw Cheetham en keerde naar Londen terug. Zoo kwam het dat, vóór de maand Juni voorbij was, Guy en Calthorp op een avond samen in White's Club dineerden en de ge beurtenissen van de laatste week bespraken. Guy was juist een half uur geleden in Londen aangekomen, en had Calthorp getelefoneerd om samen te gaan eten. In de bovenzaal, die vol bezoekers was. klonk het gewone geroezemoes van lachende en pratende menschen. dat echter opeens bijna verstomde toen Guy binnentrad en alle oogen zich op hem richtten. 1-Iet flitste hem door den geest; dat dit de eerste maal was, dat hij als een belangrijk gsrsccn gold. Aan een van de tafeltjes ontdekte hij George Greenfield met een gast: Mr. Robert Conder, lid van het Parlement. „Er is niets meer vrij", zei Guy tegen Cal thorp; laten we bij Bobby Conder en George gaan zitten. We kunnen gerust praten waar zij bij zijn. „Zoo Guy", begroette Geprge zijn ouden vriend, toen ze hadden plaats genomen. „Je bent een beroemdheid geworden. Je naam staat in alle kranten en je portret erbij". „Je lijkt wel een kerel uit een boek", vond Bobby Conder. „Was ik er maar een uit het werkelijke leven", antwoordde Guy bitter. „Het is niet bepaald plezierig als je een som geld geërfd hebt en tot de ontdekking te komen, dat een ander er mee van door is." „Vertel eens wat bijzonderheden", verzocht Bobby. „Tenminste als je geen bezwaren hebt". „Heelemaal niet", verklaarde Guy. „Ieder een weet het voornaamste toch al". „Ik voor mij geloof", begon George, nadat Guy hem den stand van zaken uiteen gezet had, „dat de verdwijning van het lichaam en de diefstal van de juweelen absoluut niets met elkaar te maken hebben." „Bravo, jij legt de vinger op de juiste plek, scherpzinnig man!" prees Calthorp. „Dat was mijn idee namelijk ook. Iemand, dip.er met een kapitaal van juweelen vandoor gaat, zal het succes van zijn vlucht niet in gevaar brengen door het lichaam van een doode mee te nemen." „Hebben jullie nasporingen heelemaal geen succes gehad?" vroeg Bobby belangstellend. „Dat zal ik je zeggen", was het antwoord van den jongen advocaat. „Zooals ik daarnet zei. ben ik van meening, en Dick is dat met me eens, dat we geen verband moeten zoeken tusschen de verdwijning van het lijk en van de steenen. Maar de kans dat dit verband ten slotte wel bestaat, mogen we niet verwaar- loozen en als de theorie van juffrouw Cheetham juist is, moeten we Martin trach ten te vangen op de plaats waar Lady Bert ram begraven is. Vóór ik van Wetstones weg ging, heb ik geprobeerd uit te vinden waar dat was, maar noch de butler noch de huis houdster, die al op Wetstones waren toen Lady Bertram stierf, konden zich den naam van de plaats herinneren: het eenige wat ze wisten was, dat zij in Italië gestorven is. En uit de papieren werden we ook al niet wijzer. Zoodra ik in Londen terug was, heb ik de kranten uit dien tijd nagesnuffeld; ik ont dekte dat Lady Bertram in Assisi gestorven is en dat heb ik Guy getelegrafeerd". „Ja," mengde Guy zich nu in het gesprek, „de butler en juffrouw Cheetham wisten ze 't zich beide weer te herinneren, toen ze den naam hoorden." „Nu", vervolgde Calthorp, „ik heb navraag in Assisi laten doen en vanmorgen kreeg ik het raadselachtige bericht, dat het niet be kend is dat daar indertijd een Lady Bertram werd begraven". „Er moet toch in elk geval een acte van overlijden zijn", meende George. „Niet te vinden! En dan is er nog iets eigenaardigs. Er staat in de Times alleen -maar een kort bericht van haar overlijden. Kijk, dit: Den 14 Maart 19.. is op een reis door Italië, de echtgenoote van Sir Roderick Bertram Bart. en haar zoontje overleden. En op een andere plaats, in een van de bijbladen vond ik den naam „Assisi". „Wat maak je daaruit op?", vroeg George. De advocaat haalde de schoudres op. „Misschien is ze in Assisi geweest en is ze daar ziek geworden en is op de verdere reis naar huis overleden en begraven." „Maar het moet toch vastgesteld kunnen worden waar Lady Bertram begraven is", oor deelde Bobby Conder. „Dat zou ik ook zeggen," meende Calthorp. „Als ze inderdaad in Assisi geweest zijn. moet het spoor vandaar uit verder te volgen zijn. Sir Roderick was immers niet de eerste de bes te! De man, dien ik er heen heb gestuurd, doet alles wat hij kan en ik verwacht over morgen bericht van hem." „Mij dunkt", opperde Bobby Conder, dat het nog zeer de vraag is of Martin erin is ge slaagd met het lijk uit het land te komen. De verdwijning was betrekkelijk spoedig bekend. Het is best mogelijk dat Sir Roderick op stuk van zaken ergens in de buurt van zijn kasteel begraven is". „Wij hebben eiken vierkanten meter grond op het eiland en binnen de muren van het park laten onderzoeken en het meer laten af- dreggen, maar zonder succes. De eenige mo gelijkheid zou nog zijn, dat hij buiten he*" park is begraven. Martin had een sleutel van het kleine poortje. Maar daarmee zou de ver dwijning van de steenen nog niet zijn opge helderd." „Zeg Guy, je gaat zeker op Wetstones wo nen?" vroeg Bobby opeens. „Naar wat ik er zoo van gehoord heb, moet het een schitte rend buiten zijn". „Beste jongen", antwoordde Guy, „het heele vermogen is immers zoek! Als dat niet te recht komt, is er geen sprake van dat ik het landgoed kan aanhouden." „Wat een strop voor je. Brengt het goed dan zelf niets op?'1 „Net genoeg voor het onderhoud, maar ook niets meer." „Er is een kapitaal van kunstschatten", op perde Calthorp, „als je die verkoopt „Maar dat doe ik niet', viel Guy hem in de rede„tenminste zoolang ik er niet toe ge noodzaakt word. Ik wilde zien het kasteel te verhuren. Hoeveel huur dacht je dat het zou moeten doen, Dick?" „Nu, toch minstens duizend pond per jaar, maar de vraag is, vindt je er een huurder voor? Het ligt afgelegen en er is weinig gele genheid te jagen. Maar aan den anderen kant ik moet toegeven dat het een soort sprookjespaleis is en ik zou zeker adverteeren als ik jou was." (Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10