C4TZ Uit Haarlem's Gemeenteraad. fTA'AKLEM'S DAGBLAD VRIJDAC VIERDE BLAD Tl SEPTEMBER 1931 Voortzetting van het financiëel debat. (Vergadering van Donderdag 10 September) De heer Westerveld (SD.A.P.) zette zijn rede voort om te betoogen, dat het on verstandig is om den bouw van groote wer ken stop te zetten, want dan moet immers veel meer geld aan werkloozen uit-gekeeTd worden. Het is benepen om alles stop te zet ten want dan treft men ook nog anderen dan de Haarlemsche arbeiders, namelijk de mannen die elders de steenen en de pannen bakken. De heer Visser (Christelijk Historisch) hoopt, dat de tijd die nu aan dit debat be steed wordt, afgetrokken zal worden van de begrootingsdebatten. Kunnen wij bij de be grooting nu niet afzien van de algeroeene beschouwingen? Geroep: dan is er weer nieuwe stof! De heer Visser vervolgde, dat de Chris- telijk-Historische partij indertijd niet inge gaan is op het aanbod van de S.D.A.P. om tot een werkmeerderheid te komen, maar toch steeds bereid is om met andere partijen samen te werken als die de voorstellen van zijn partij willen steunen. De heer Reinalda (S.D.A.P.)ach zoo! De SD.A.P. heeft in het debat opgemerkt, dat de C. H. partij in stemmenaantal bij de laatste raadsverkiezing achteruitgegaan is. Maar de S.D.A.P. verkeert in dezelfde om standigheden De Voorzitter: de S.D.A.P. zal dit met mannenmoed dragen, maar laten wij nu tot de financieele nota komen.(luid gelach). De heer Visser pleitte voor het opnieuw aanvragen van de rijkssubsidie voor het M.O. Dit scheelt f 125..000 in het jaar. Daarmede wordt geen aanslag gedaan op de kwaliteit van het onderwijs. Als de belastingen in Haarlem, op wensch der S.D.AP. eerder verhoogd zouden zijn ge weest, zouden de arbeiders daar ook door ge troffen zijn geworden. 86 pet. van de Haar lemsche bevolking behoort tot den arbeiden den stand. De bnig over het Donkere Spaarne zou al klaar geweest zijn, als de raad genoegen ge nomen had met het goedkoopste plan. Toen het dure plan door den raad aangenomen werd /verbleekte de wethouder van finan ciën, zoo iets gebeurt slechts zelden. Geroep: niemand heeft het gezien! De heer Visser zou tegen het vooi'stel tot het stopzetten van den gemeentelijken woningbouw niet stemmen. Particuliere wo ningbouw wordt soms tegengewerkt door de gemeente, spreker is een geval bekend, dat een werk een half jaar onnoodig vertraagd is. Wethouder Mr. Gerritsz: betreft het hier woningbouw? De heer Visser: Het geldt hier een ge bouw voor een arbeidersorganisatie. Er is veel getreuzeld met het beoordeelen van de bouwplannen. Ook de Schoonheidscommissie heeft daaraan schuld. De opruiming van krotwoningen moet voortgaan. Er moet evenwel op gelet wor den, dat geen ongewenschte elementen naar Haarlem komen, de „trek" naar de stad moet tegengegaan worden, want anders komen wij hooit' door het woningtekort. Wat de tonnetjes-belasting betreft, heeft de directeur der reiniging destijds in de com missie voor de reiniging, alle aanwezigen van de billijkheid overtuigd. De gemeente bewijst hier diensten die betaald moeten worden. De heer Adrian (V. B.) vond het onjuist, 'dat nu feitelijk begrootingsdebatten gehou den worden zonder voorbereiding in de af- deelingen en in de fracties. Onze financiën zijn in de war, maar dat komt niet door het beleid, maar door de cri sis. De bom die door de S-D.A.P. geworpen is, is verkeerd gesprongen De heer J oosten (S.D-A.P.V: wij werpen niet met bommen, misschien is het een bon bon geweest(gelach). De heer Adrian vervolgde, dat de ver kiezingsstrijd der S.D.A.P. bewerkt heeft, dat de Vrijzinnig-Democraten zich opgeworpen hebben als de redders onzer financiën, de be zuinigers. De inboorlingen van Haarlem (ge lach), ik bedoel de inwoners van Haarlem, hebben daarop meer dan ooit te voren ge- stemd op de Vrijzinnig-Democraten. De Vrij heidsbond heeft daardoor geleden, maar dat was dus niet, omdat de kiezers de beginselen van den Vrijheidsbond den rug hebben toe gekeerd. Er is gezinspeeld op een samenwerking tus- schen den Vrijheidsbond en de Christelijk- Historïschen, maar er is geen sprake van deze samenwerking in de toekomst, ook al steunt de Vrijheidsbond nu het voorstel van Mr. de Rijke over het pensioen-verhaal. Het over lijden van den heer Loosjes is oorzaak ge weest, dat niet de Vrijheidsbond zelf met dit voorstel is gekomen. De heer Loosjes had zoo'n voorstel al voorbereid. Laten wij nu gaan sparen voor de zeer slechte jaren, 1934 en 1935, die volgens de heeren Joosten en Reinalda in aantocht zijn. Geroep: dus de ambtenaren en werk lieden moeten voor ons gaan sparen! De Vrijheidsbond wil, zoo vervolgde de heer Adrian, meegaan met het voorstel van B. en W. om de opcenten van de Personeele Belasting van 50 op 100 te brengen, omdat dit beter is, dan de opcenten op de Fonds belasting te verhoogen. Ook al gaat de frac tie in hoofdzaak mee met het voorstel tot de verhooging van de tarieven. Verder wil de Vrijheidsbond in elk geval de brug over het Zuider Buiten Spaarne eerder bouwen dan die over het Donkere Spaarne. De toestand op de Lange Brug is onhoudbaar Spreker is ook tegen het stop zetten van groote bouwwerken, men moet goed toezien wat er gebouwd wordt. Het noodzakelijke moet voorgaan. De heer Meijers (S.D.A-P) bestreed de tonnenbelasting, omdat de huiseigenaars die 1 belasting, plus nog een toeslagje, op de huur ders zullen verhalen. Spreker keurde het voorstel-de Rijke om de pensioenpi-emie gedeeltelijk te verhalen, sterk af. Het betoog van Mr. de Rijke, dat verlaging der arbeidsloonen de werkloosheid zal doen verminderen, is onjuist. De werkloos heid is vooral een gevolg van rationalisatie. Het moet gezocht worden in een betere ver- dceiing der productiemiddelen. De heel' Mr. Bijvoet (R.-K.) wilde ver schillende punten uit het betoog van den heer Reinalda behandelen in een rede te houden bij de begrooting,, omdat nu alleen de financieele nota aan de orde is. Spreker is tegen het voorstel tot verhaal van de pen sioen-premie, omdat anders de ambtenaren en werklieden, die ook getroffen worden door de voorstellen van B en W. inzake belasting en tariefsverhooging, dubbel zouden worden getroffen. Overheidspersoneel hebben wel een vaste posit-ie. maar missen daartegenover ook de mogelijkheid om aicli te ontplooien. Bovendien weet de fiscus precies hoeveel dit personeel verdient, zoodat het steeds de volle 100 pet. moet betalen, terwijl er vele bur gers zijn die belasting weten te ontduiken. Toch moeten de ambtenaarssalarissen niet als een heilig huisje beschouwd worden, al thans niet als de tijden nog slechter worden Als het in de toekomst noodzakelijk is, zullen de ambtenaren en werklieden met pensioen verlaging genoegen moeten nemen, maar men moet niet daarmede beginnen. In goede tijden heeft de Rechterzijde de voorstellen van Mr Slingenberg gesteund, nu moet de Rechterzijde consequent zijn en in de slech-te tijden ook de plannen om tot ver betering te komen, steunen. Men moet die voorstellen als één geheel zien en dus alles of niets accepteeren. Zou het mogelijk zijn, dat B. en W. een staat maken van rente en aflossing die jaar lijks uitgegeven worden als een groot werk wordt uitgevoerd en hoeveel extra uitgekeerd zou moeten worden aan werkloozensteun als dit werk niet zou worden uitgevoerd. De heer Boes (V. D.) kon namens zijn fractie vei'klaren, dat deze de financieele voorstellen van B. en W. kan steunen. Het voorstel van Mr. de Rijke moet zij daaren tegen bestrijden. Tenslotte zij spreker, dat er van bondgenootschap van de Vrijzinnig- Democraten en de Rechterzijde geen sprake is. Van eenige overeenkomst is geen sprake. DE WETHOUDERS AAN HET WOORD. Rede van den wet houder van financiën. Mr. Slingenberg (V. D.)wethouder van financiën, zei dat de heer Joosten ge zegd heeft, dat in de verkiezingsdagen door de Vrijzinnig-Democraten de slechte dingen over de financiën, die in aantocht waren, verzwegen zijn. waarbij hij zelfs sprak over politieke stommelingen. De heer Reinalda heeft bovendien gezegd, dat de Vrijzinnig- Democraten in den verkiezingsstrijd beloofd hebben, dat er geen belastingverhooging zou komen. Wij zouden ons zoo vervolgde de wethouder dus schuldig gemaakt hebben aan woordbreuk. Maar dit verwijt is onjuist. Er is reeds voor den verkiezingsstrijd door spreker in den raad gezegd, dat er moeilijke tijden in aantocht waren. In de verkiezings- lectuur is bovendien door de Vrijzinnig-De mocraten vastgesteld, dat geen beloften voor de toekomst gegeven konden worden. Alleen is beloofd, dat de lasten die op de burgerij gelegd moeten worden, „zoo gering mogelijk" gemaakt zullen worden. Het is onjuist, dat er een bondgenootschap is gesloten tusschen de Vrijzinnig-Democraten De Vrijzinnig-Democraten hebben bij de wet houdersverkiezing niet alleen gestemd op de rech.tschen wethouders, maar ook op den socialistischen wethouder. De Vrijzinnig- Democratische fractie is geheel onafhankelijk /ebleven. Als een Rechtsch lid tegen de voor stellen van spreker zou stemmen, zouden de Vrijzinnig-Democraten daartegen niets kun nen zeggen op grond van de wethoudersver kiezingen. Intusschen hoopt spreker, dat men van Rechtsch algemeen voor de voorstellen zal stemmen. En de Vrijzinnig-Democraten evenzeer. De Vrijzinnig-Democratische fractie kent niet de cadaver-discipline van de S. D. A. P De heer Joosten: Wat bedoelt u.... Mr. Slingenberg: Mr. Gerritsz had zich aanvankelijk vereenigd met de voorstellen van B. en W., maar hij heeft later een bood schap van de partij gekregen, dat hij niet mocht meegaan De heer Joosten: Die boodschap is niet gegeven Mr. Slingenberg: Mr. Gerritsz heeft 't ons toch zoo gezegd! Voortgaande zei spr. dat het onredelijk van de soc.-dem. fractie is. om B. en W. wel te machtigen hoogere uitgaven te doen voor werkloozensteun en andere dingen, en nu er geld noodig is, mag men B. en W. het geld niet weigeren om de tekorten te dekken. Als de S.D.A.P. de voorstellen van B. en W. verwerpt, moet zij daarvoor iets anders in de plaats stellen. De redeneering, dat de S.D.A.P. niet met voorstellen gekomen is uit politieke overwegingen, _is een uitvlucht. De heeren kunnen evenwél niet met andere voorstellen komen. Hetgeen de heer Joosten terloops aanbevolen heeft, kan namelijk geen redding bieden. De tekorten van Haarlem zijn ontstaan door de crisis, maar er is gelukkig geen aanlei - ding om in een paniekstemming te verkeeren. Dat wij nu door de crisis zullen kunnen heenkomen, zal .te danken zijn aan de ge voerde financieele politiek. Als wij de politiek der S.D.A.P. gevolgd hadden, zouden wij die mogelijkheid niet bezitten, want dan zou terwille van de sociale maatregelen die de S.D.A.P. voorstaat, de belasting indertijd reeds zoo hoog opgevoerd zijn, dat nu geen nieuwe verhooging mogelijk zou zijn. Haarlem is door de belastingpolitiek van de raadsmeerderheid in de laatste tijden gewor den een plaats van vestiging, er komen ook bezitters van groote inkomens. In 1930 heeft spreker pessimistisch over de Haarlemsche financiën gesproken, waarop de heeren Reinalda en Joosten den financifelen toestand juist gunstig noemden. Nu komen B. en W. met de resultaten van 1930, waarbij blijkt, dat er een tekort van 3 ton is. Men kan dit tekort dus niet wijten aan het slechte financieele beheer. Het is zuiver een gevolg van den slechten econo- mischen toestand, waaronder niet aheen Haarlem lijdt, maar alle Nederlandsche steaen en trouwens de geheele wereld. De critiek der S.D.A.P. op de leeningpolitiek is ook ongegrond. Het is juist, dat wij in 1934 bijna een millioen meer moeten betalen aan rente en aflossing, maar daaronder is een zeer groot deel aan productief werk. dat dus ook weer geld inbrengt. Bovendien heb ben de socialisten nooit tegen de raadsbe sluiten gestemd, die tot die leeningen aan leiding gegeven hebben. De heer Slingenberg, voortgaande, verklaar de, dat het voorstel van Mr. de Rijke in zake het verhaal van de pensioenpremie, eerst in het Overleg behandeld zou moeten wor den. Daarom kunnen B. en W. zich over dit voorstel nog niet uitlaten, want B. en W. moeten dan niet met een vaste opdracht in het Overleg komen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel gesft geuren smaak j aan uw glaasje< CAT2&ZOON VANPEKELA, G RO NING Dl maak I «EU, J Wat het uitvoeren van groote bouwwerken in een crisistijd betreft, is vast te stellen, dat alleen noodzakelijke werken uitgevoerd mogen worden. Maar velen meenen, dat de brug over het Donkere Spaarne niet nood zakelijk is. Daarom meenen B. en W.. dat het beter is. om het geld te besteden voor den bouw van de brug over het Zuider Buiten Spaarne. De brug over het Donkere Spaarne zou het eerste jaar ongeveer f 41.000 kosten aan rente en aflossing. De heer Jóbstin heeft gezegd, dat de op centen op de Fondsbelasting verhoogd kun nen worden tot 100. Maar zoo'n verhooging kan pas ingaan met 1 Mei 1931, zoodat dit niet helpt voor de tekorten van 1930 en 1931. Bovendien zou men dan de progressie in de heffing moeten opgeven en zich dan bovendien, omdat men boven de 80 opcenten gaat, nog onder curateele stellen van de re geering. De opcenten op de Grondbelasting kunnen wel is waar verhoogd worden maar. dan zou de evenredigheid in ons belasting stelsel geheel in gevaar komen. De verhoogde opcenten op de Personeele Belasting kunnen ook pas in Jan. 1932 in gaan. Er zit dus niet anders op, om nog geld voor 1931 te krijgen, dan de voorstellen die B. en W. gedaan hebben tot verhooging der tarieven. Bij het opmaken is getracht de lasten naar billijkheid te verdeelen. Men moet dan tarieven en belasting samen bekijken. Er zit wel degelijk progressie in de Personeele Belasting, omdat er een progressie van 8 tot 12 in het grondtarief is gelegd. Van een huur waarde van f 250 is slechts 1/5 belast, van een huurwaarde van f 1000 4/5. Ook is er pro gressie wat de kinderaftrek betreft. Als men met een groot gezin in een arbeiderswoning woont, betaalt men bijna geen belasting. Er is dus wel een zeer sterke progressie. Ook de opcenten op de Fondsbelasting zijn progressief. Spreker kan zich levendig voor stellen, dat er bezwaren gemaakt worden tegen de verhooging van de tarieven van gas en electriciteit. Het is evenwel absoluut noodig Er is ook daarbij door B. en W. gestreefd naar billijkheid. Allereerst is het eenheidstarief voor electriciteit verlaagd, namelijk van 22 tot 20 cent. Dit is een belangrijke verlaging voor de kleine gebruikers. Bovendien is bij het vaste recht voor de electriciteit gestreefd naar een billijker rege ling, namelijk door een bewoner van een klein huis minder vast recht te laten be talen, dan een bewoner van een groot huis. De commissies uit den raad waren het met B. en W. eens, dat het beste stelsel gekozen is, dat in aanmerking kan komen om tot verhooging der inkomsten te leiden. Groote gebruikers van gas en electriciteit kunnen zoo noodig bezuinigen, want niet alles wat gebruikt wordt aan gas en electriciteit kan aangemerkt woi-den als ..noodzakelijk voor het levensonderhoud". Er zijn gezinnen die het dubbele gebruiken van gezinnen die in gelijke omstandigheden verkeeren. Het is billijk, dat de muntgasgebruikers f 3.60 per jaar voor de installatiekosten be talen, want nu kosten die muntmeterlei dingen f 75.000 aan de gemeente in het jaar. Het amendement-Klein om aan muntmeter gebruikers die minder dan 360 M3. gas per jaar gebruiken geen f 3.60 installatiehuur te vragen, maar voor hen den prijs van het gas met 1 cent per M3. te verhoogen, kan niet aanbevolen worden, omdat het admini stratieve moeilijkheden tengevolge zou heb ben. Bovendien kan niet gezegd worden, dat de kleinste gasverbruikers het minst kapi taalkrachtig zijn. De motie-Peper om de 2 1/2 centstukken die in de muntmeters gestopt zijn, omdat er gas- penningen. te kort waren, te berekenen tegen 10 en niet tegen 11 cent, heeft bij B. en W. geen bezwaren. Toen de voorstellen tot gas- prijsverhooging bekend geworden waren, wer den er penningen opgekocht door personen, die er winst uit wilden kloppen. B. en W. moesten toen maatregelen nemen om de gas- penningen slechts „mondjesmaat" te ver strekken en daardoor zijn moeilijkheden ont staan. De goedgezinden waren dupe van de de hamsteraars. B. en W. zullen een maatregel treffen inzake die 2 12 cent stukken. Het amendement-van Kessel, om de bui tenwijken ook in de 3de klasse der Perso neele belasting te stellen, ontraden B. en W. Bovendien is zoo'n zelfde voorstel al door den raad verworpen. Aan het slot van zijn rede zei spreker, dat als men de vooi-stellen, van B. en W. niet wil aannemen, men met andere voorstellen zal moeten komen. De voorstellen van B. en W. zijn niet aanlokkelijk maar helaas noodza kelijk (applaus). Mr. Gerritsz, wethouder van Open bare Werken, zei, dat de steller van de fi nancieele nota feitelijk aanleiding gegeven heeft tot dit algemeene debat, dat gedeelte lijk bij de begrooting thuishoort.. Toen de heer de Rijke over de crisis in Amerika be schouwingen gaf, heeft hij onjuiste dingen gezegd. Het is bijvoorbeeld niet juist, dat de crisis ontstaan is door hooge loonen. Loonsverlaging kan geen opheffing der cri sis tengevolge hebben. Daarom is spreker ook tegen het voorstel om te tomen aan de arbeidsvoorwaarden van het gemeenteperso- neel. Men zou in het Overleg niet kunnen betoogen, dat de bedrijven der gemeente de loonen der werklieden niet kunnen betalen.In de praktijk heeft elk weinig bemerkt van de daling van de levenskosten. De woningbouw mag niet stopgezet wor den, er is te Haarlem nog een groot tekort aan arbeiderswoningen. De heer Visser be hoeft niet bang te zijn, dat zich te Haarlem werklooze arbeiders vestigen. Om te werk ge steld te worden, moet een arbeider immers hier eenigen tijd gevestigd zijn. Haarlem zal, gedwongen door de slechtere economi sche toestanden voor de arbeiders, huizen moeten bouwen met lage huren voor de slechter gesitueerde arbeiders. De heer Visser heeft geklaagd over achter stand bij Bouw- en Woningtoezicht, maar dit komt niet omdat geen voldoende mede werking verleend wordt. Er wordt omdat het personeel overladen is met werk, nog een in specteur aangesteld. Toen B. en W. hoorden van het oponthoud bij den bouw van 'n eigen gebouw voor de R.K. Landarbeidersbond, hebben B. en W. on middellijk ingegrepen, waardoor de zaak 1 binnen enkele dagen in orde was. Het opont houd heeft geen 6 maar 2 maanden ge duurd en van die 2 maanden heeft de ax- 1 f chitect nog eenigen tijd noodig gehad om te voldoen aan de rechtvaardige aanmerkin gen van de Schoonheidscommissie. Wat den bruggenbouw betreft, meende spreker, dat elk jaar een brug ge bouwd moest worden. Hij is met de brug over het Donkere Spaarne eerst gekomen, omdat toen nog niet begonnen kon worden met de brug over het Zuider Buiten Spaar ne. De raad heeft zich daarmede vereenigd. Toen is het oponthoud gekomen door het optreden bij en van Ged. Staten. Spreker heeft daarop om tijd te winnen, laten begin nen aan het ontwerpen van de brug over het Zuider Buiten Spaarne. Dit voorbereidende werk is al verricht en B. en W. hebben reeds aan Openbare Werken opdracht gegeven om de plannen nader uit te werken. In het begin van het volgende jaar kunnen die plannen geheel gereed zijn. Op het oogenblik beide bruggen te bouwen gaat niet. Om dat er een meerderheid in B en W. was. om nu de brug over het Zuider Buiten Spaarne te bouwen, heeft spreker zich daarmede ver eenigd. Daardoor wordt de brug over het Donkere Spaarne voorloopig naar den ach tergrond gedrongen." Het verkeer bij de Lange Brug, dat dik wijls zeer druk Ls en dikwijls tot een chaos leidt, zal door het bouwen van de brug over het Zuider Buiten Spaarne veel verbeteren. Bij de begrooting zullen B. en W. mede- deelen welke groote .openbare werken in de komende jaren uitgevoerd kunnen worden. Stopzetten zou beteekenen het paard ach ter den wagen te spannen. Om velerlei fac toren moet men denken. Wij moeten ook aan onze metaalnijverheid denken, die er heel slecht voorstaat. De gemeente moet door werkverruiming ingrijpen en bedrijven die voor de toekomst levensvatbaarheid heb ben, helpen in stand te houden. Wat de opmerking van den heer Slingen berg over de cadaverdiscipline betreft, merk te spreker op, dat hij aanvankelijk vaag in zijn uitlatingen moest zijn. omdat hangende was de mogelijkheid, dat er een compromis zou komen over een werkmeerderheid In het college van B. en W. heeft spreker zich alleen verklaard voor de wijziging van de Personeele Belasting. Zijn stem over de an dere punten heeft hij voorbehouden, het geen trouwens in de nota opgenomen is. Het blijkt dat de politieke samenstelling in den raad na de verkiezing belangrijk ver anderd is. De meerderheid van de financieele commissie heeft zich al verklaard voor ver haal der pensioen-premie. Blijkens het. debat in den raad en het voorstel van mr, de Rijke heeft dat denkbeeld al meer aanhai#: ge vonden. Spreker hoopt evenwel, dat de raadsmeerderheid zich van dit voorstel zal afwenden. Er is evenwel geen sprake van cadaver- .discipline bij ae S.D.A.P., maar als het dan zoo moet gaan sluit spreker zich, zooals hij van zijn jeugd af aan gedaan heeft, bij de S/DA.P., zijn partij, aan. (applaus). In de avondvergadering was eerst het woord aan den heer Van Liemt (R.K.), wethouder der bedrijven, die de heffing voor het ledigen van beerputten en het wisse len der tonnen verdedigde. Alleen voor de- beerputten wordt precario geheven als zij in gemeentegrond liggen, maar dit behoort tot de zeldzaamheden. Aanvankelijk was spreker ook bang dat de huiseigenaars de huur zullen opslaanu om de 3 gulden tonnengeld van de huurders terug te halen. De eige naars van krotten zullen evenwel, zoo over woog spreker nader, voorzichtig zijn met steeds de huur op te drijven, want. anders j zullen zij met hun krotten zonder huurders i blijven zitten. Het zal dus wel losloopei\ met die huurverhoogingen. Bovendien zal dc hef fing in de hand werken, dat de tonnen wor den opgeruimd, om vervangen te worden door W. C.'.s. De groote beerput der gemeente is niet al te best meer, als de tonnen er nog lang blij ven zal nog een nieuwe verzamelput ge maakt moeten worden en dat zal veel geld kosten. Omdat de eigenaars van huizen, die op het riool uitloozen ook precario moeten betalen is het billijk, dat de huiseigenaars die tonnen in hun huizen hebben, ook iets in de gemeentekas storten. Voor tonnen die in huizen staan die niet- op het riool kunnen aansluiten, zal vrijstelling van de heffing gegeven worden. De replieken. De heer De Braai (A.R.) meende, dat het raadsdebat geen juisten indruk gegeven heeft van de nieuwe samenstelling van den raad. Die is niet zooveel veranderd als door sommige sprekers is betoogd. Het spijt spre ker, dat mr. de Rijke, het jongste lid van de Christ, fractie, in samenwerking met den heer Visser en twee andere raadsleden, met. het voorstel gekomen is, om pensioenverhaai in te voeren. Hij zal daarvan geen plezier hebben. In het Overleg komt er toch niets van terecht. Daar om gaf spreker den raad om het voorstel in De aanvallen die op den heer Wolzak ge daan zijn, zijn voor een deel onjuist. Spreker wilde dit vaststellen in het belang der A. R. partij. De heer Wolzak heeft niet gezegd, dat hij het voorstel de Rijke onderschrijft, de heer Wolzak is niet verder gegaan dan informatie te vragen, dus hetzelfde als B- en W. in hun /rwta hebben geschreven. Dc heer Wolzak heeft ook niet de bedoeling gehad den woning bouw geheel stop te zetten. Evenmin wil hij afbreken wat Mr. Bruch als wethouder van onderwijs heeft opgebouwd, al stelde bij de vraag of het geen tijd wordt weer pogingen aan te wenden om de rijkssubsidie voor het M. O- terug te krijgen. Is het niet mogelijk de bouw van de brug over het Donkere Spaarne naar de toekomst te verschuiven? Uitstel behoeft dan geen af stel te zijn. De heer Castricum (R.K.) protesteerde tegen het verwijt van den heer Reinalda, dat hij een politiek verdedigd heeft die vijandig is aan de belangen der arbeiders. Sprekers mee ning is, dat tenslotte de voorstellen van B. en W. aanvaard moeten worden, maar zoo gauw de financiën het even toelaten, moeten de tarieven van gas en electriciteit weer verlaagd worden. Het is onjuist het raadsbesluit voor den bouw van de brug over het Donkere Spaarne in te trekken, beter is om alleen te besluiten den bouw voorloopig uit te stellen. De heer Joosten (S.D.A.P.) hoopte ook, dat de heer de Rijke zijn voorstel zal intrek ken, want het is niet te verdedigen. De loo nen der Haarlemsche arbeiders zijn reeds vrij laag, zoodat die absoluut niet verminderd kunnen worden door verhaal van pensioen premie. Spreker blijft tegen de heffing van de tonnetjes. Waar heeft Mr. Slingenberg voor de verkie zingen geschreven of gesproken over de aan staande verhooging van de belastingen? Het is onjuist, dat door de S.D.A.P. in den loop der jaren alleen op belastingverhooging is aangedrongen om al het geld te kunnen uit geven aan sociale maatregelen. Dat is even wel onjuist, de S.D.AP. heeft er steeds naar gestreefd om goede reserves voor de bedrij ven te verkrijgen, maar de politiek van Mr. Slingenberg ls steeds geweest om de be staande reserves te verkleinen ten bate van de gewonen loopende middelen. Aan de pro testen tier SX>.AP. daartegen is geen voldoen de aandacht geschonken. Die methode heeft wel is waar bewerkt, dat met lage belastingen volstaan kan worden, maar het gevolg is, dat wij nu een gemeente zonder financieele rug- gegraat hebben. Daarom hebben wij nu niet alleen de gevolgen van de crisis te dragen, maar ook de gevolgen van de verkeerde financieele politiek. De S.D.A.P. zal geen voorstellen doen om de tekorten te dekken, maar wel wil zij zeggen hoe aan het geld anders tc komen is als B. en W. Ijebben voorgesteld. De wethouder vraagt uit de verhoogde tarieven voor 1931 nog 100.000, voorts voor 1932 f 300.000 uit dc ta rieven. 350.000 uit dc Personeele belasting en voor 1934 ook 300.000 uit de tarieven cn 350.000 uit de Personeele belasting. Samen dus 1.400.000, hetgeen met de 400.000 die wij uit de bedrijven zouden putten een totaal van 1.800.000 zou vormen. De opcenten op de Fondsbelasting kunnen verhoogd worden tot 80. ook al moet de pro gressie dan vervallen. Zoo'n verhooging is voor den kleinen man althans nog beter dan de voorgestelde verhooging van de tarieven. Zoo'n verhooging zou ongeveer f 600 000 per Jaar kunnen opbrengen. De verhooging van de Personeele Belasting zou. zooals B. en W. berekend hebben 350.000 opbrengen. Dit. zou een totaal opbrengst geven van 1.'700.000, zoodat. het dus slechts een verschil van 1 100.000 zou zijn. Dan zou geen f 490.000 uit de reserves van de bedrijven gehaald moeten worden. Als hetgeen spreker opgenoemd heeft dan nog niet voldoende Is om de tekor ten te dekken, dan wil de S.D.A.P. ook nog wel in het uiterste geval spreken over een verhooging van de tarieven. In elk geval kin dan 60.000 gehaald worden uit de ïnstalla- tiehuur, want het is billijk, dat die huur er komt. De heer van Kessel (R.K.) pleitte nog maals voor zijn amendement om de geheele gemeente voor de Personeele belasting in te deelen in de derde klasse. Het is onbillijk, dat bewoners van eenige uithoeken der gemeen te meer betalen moeten dan de bewoners van het centrum. Wil de wethouder van financiën, die nu de groote oogst moet binnen halen, niet. afzien van één graantje? M r. d e R ij k e (C.H.) hield vol, dat de kos ten van het levensonderhoud voor gezinnen van ambtenaren en werklieden ln de laatste jaren belangrijk gedaald zijn. Spreker is niet genegen om zijn voorstel Inzake hot verhaal van de pensioenpremie in te trekken, omdat er geen kans zal zijn, dat het wordt aangeno men. Bovendien gelooft hij. dat de ambtena ren zich niet tegen het voorstel zullen ver zetten, als zU zien. dat het noodig ls. Het is evenwel niet noodig om de volle 8 1/2% van alle ambtenaren en werklieden te elschen. Er is opgemerkt, dat de minister van financiën nog niet gekomen is met een voorstel tot ver laging der salarissen, maar het Haarlemsche personeel staat er financieel beter voor dan het rijkspersoneel. Het doel van spreker en zijn mecle-voorstel- lers is niet om te sloopen. Spreker ls niet ge diend van den steun van den heer Wolzak, want die gaat veel te ver, Het is onjuist om den woningbouw en alle urgente bouwwerken stop te zetten. De heer de Braai heeft wel ge tracht een zalfje te smeren op de wonden van den heer Wolzak (geroep: zeer Juist!) De werkloosheid mag niet in de hand gewerkt worden. Spreker ls dankbaar, dat B. en W. het voor stel inzake het verhaal voor prae-advies wil len nemen. Geroep: Zoo ls het niet. Daarover moet de raad zich nog uitspreken! De heer Roodcnburg (C.H.): De heer de Rijke trekt zijn voorstel in De heer de R ij k e: geen sprake van! De heer Visser (C.H.) deelde aan den wethouder van Openbare Werken mede. dat aan het Burgerlijk Armbestuur een rapport is gezonden, waaruit blijkt, dat er zich in 1930 1000 arbeiders meer gevestigd nebben dan er arbeiders naar elders vertrokken zijn. Zoo'n feit werkt in de hand. dat de gelden voor werkloozenzorg en armenzorg gedurig hooger worden. Spreker houdt vol, dat de Gevelcommisslc van de Schoonheidscommissie den bouw van het eigen gebouw van den R.K. Landarbei dersbond heeft vertraagd. Als het zoo gaat, zou spreker bijna berouw krijgen medege werkt te hebben aan de instelling van de Schoonheidscommissie. De heer Wolzak (A.R.) Is dankbaar voor hetgeen de heer de Braai gezegd heeft. Het is inderdaad juist, dat bij den woningbouw niet wil stopzetten. Zijn bedoeling was alleen in formaties in te winnen. Evenzoo was het al leen tc doen om te vragen, of het geen tijd wordt te pogen alsnog het subsidie van het M. O. terug te krijgen. Spreker heeft ook zijn medewerking geweigerd om reeds n u een voorstel te steunen voor premie-verhaal. Bovendien is het voorstel geheel onjuist ge formuleerd. Zij hadden B. on W. niet mogen uitnoodigen om een voorstel voor te bereiden tot verhaal van pensioen-premie, maar aan den raad moeten vragen zoo'n voorstel naar het. Overleg te verwijzen. Als B. en W. den tijd daartoe gekomen achten, zullen zij het zelf wel in het Overleg aanhangig maken. Spreker heeft ook gead viseerd aan de heeren de Rijke c.s. om het voorstel in te trekken. Als het in stemming komt, zal spreker tegen stemmen. Ook ls het onjuist, dat spreker urgente werken wil stop zetten. De heer Reinalda (S.D.AP.) verklaarde, dat hij het eens geheel eens is met den heer Wolzak wat het voorstel dc Rijke aangaat. Het Haarlemsche gemcentepersoneel moet niet in onzekerheid verkeeren. Daarom moet de raad het voorstel niet eens naar het Overleg ver wijzen. Als de heeren de Rijke c.s. het niet in trekken, moet de raadsmeerderheid het ver werpen. Spreker vond het verkeerd, dat Mr. Slin genberg in de bestrijding van zijn financieele politiek door de S.D.A.P. in den verkiezings tijd een persoonlijk element heeft gelegd. Spreker heeft in zijn radio-rede absoluut geen persoonlijk element gelegd. Het is dui delijk gezegd, dat het niet ging om een per soon. maar om de financieele politiek door de raadsmeerderheid gevoerd. Spreker haalde eenige vcrkiezingsgeschrif- ten, o.a. den open brief van Mr. Slingenberg, aan, om tc betoogen. dat door de Vrijzinnig Democraten niet tijdig gewaarschuwd ls, dat belastingverhooging in aantocht was in ver band met den slechten financieelen toestand. Het verwonderde spreker, dat het bondge nootschap tusschen Rechts en de Vrijzinnig Democraten ontkend wordt. De heer Klein heeft ronduit gezegd, dat hij prijs stelt op verdere samenwerking op finan cieel gebied tusschen Rechts en de Vrijzinnig Democraten. Waarom komt men toch niet eerlijk uit voor het bestaan van deze overeenkomst, want zij is toch niet te loochenen. De heer de Braai heeft getracht een zalfje te strijken op de wonden door den heer Wol zak geslagen. Maar dat gaat niet op, in alle courantenverslagen, zelfs in de Standaard, staat gedrukt, dat de heer Wolzak gezegd heeft, dat hij den woningbouw wilde stopzet ten en de rijkssubsidie voor het M. O. weer wilde aanvragen. Het zalfje van den heer de Braai heeft al gauw geholpen, want de heer Wolzak is bij de replieken tot andere verkla ringen gekomen. Maar helaas de geesten zijn nu opgeroepen en de voorstanders van een

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13