BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. W. v. d. L. Ja jongen, nu zal voor ieder de vacantie wel weer tot 't verleden behooren. 't Allerverstan digste is zeker om met lust aan 't werk te gaan. Jij leeft dus in 't pret tige vooruitzicht van met Kerstmis weer naar je geliefd vacantiehuis te kunnen gaan. Wat ben je al weer prettig met moeder uitgeweest. Ik wil graag gelooven, dat 't mooi was, maar ik heb zoo weinig tijd voor bioscoopbezoek. BLOEMBOLLENKWEEKER. Ik vond je landschapje heel aardig. Nu moet je wel een veertien dagen ge duld hebben, voor ik den uitslag be kend kan maken. KNIPPERDOLLETJE. Ik heb maar één Knipperdolletje en dat ben jij Maar Ballenbreistertje ging naar Schoorl en Groet en dat is toch het land van ons papleren Knipperdolle tje. Snap je 't nu? Zooals je bemer ken zult, heb ik je raadsels al ge plaatst. Wat ben je er vlug bij met den St. Nicolaaswcdstrljd. Natuur lijk is een nachtzak een welkom ca deau. Wil je nu nog een anderen 6chuilnaam? W. L. Leuk. dat je er zoo naar verlangt om Je functie van Bibliothe caris weer op je te nemen. Nu zul je weer spoedig in 't volle werk zitten. Ik geloof dat ze daar in Texel wel eens een vereeniging tot bescherming van dieren mochten oprichten. En die neusboorderij en die gebonden pooten geschiedenis vind ik wreed. NELLY B. Ik hoop. dat de prijs naar je zin is. Spoedig zal je het ze ker te druk hebben om met de Ru briek mee te doen. Het schoolleven is zeker heel wat anders dan je het had voorgesteld. Natuurlijk zullen er moeilijkheden zijn, maar als je van kinderen houdt, zul je die zeker over winnen. KERSTROOSJE. Gelukkig, dat die extra dikke wang weer geslon ken is. Gaat het goed met de piano les? Raadsels en een regenachtige Zondag behooren bij elkaar. Langza merhand zullen de zwempakjes wel opgeborgen moeten worden. Doe jij piet mee met de vacantiewedstrijden? MEJ. P. H. Mijn dank voor uw bericht aangaande Gerda F Mochten cr meer kinderen In uw Inrichting zijn, die mee willen doen, dan zijn ze van harte welkom. KAPSTERTJE. Waarom begin Je zoo netjes te schrijven en eindig je zoo vreeselijk slordig? Je raadsels heb ik reeds geplaatst. Krijg ik nu de volgende week eens een keurigen brief? WILGENROOSJE. Wat zijn jullie lijn uitgeweest. Dat is leder jaar een eindje verder hè.Waren er veel Haar lemmers bij? Wa smoeder niet erg vermoeid na die slapclooze nachten? Wat heeft Jou gescheeld? Was je ziek voor of na de reis? Allen hartelijk gegroet. JUFFERTJE IN T GROEN. Je behoeft niet iedere keer 6 raadsels goed te hebben om mee te mogen lo ten om een raadselprijs. In 't geheel 13 per maand. Omdat je eens een keer had overgeslagen, moesten er nog 6 bijkomen. Begrijp Je 't nu? WILLEM v. d. L- Wat aardig van moeder om nu al te gaan zorgen voor den St. Nicolaaswedstrijd. Spellen zijn altijd welkom. Dat kan op 1 Oc tober een mooie avond worden. Je zult zeker van de partij zijn, hè? HEIDEPRINSESJE. Je raadsel heb ik al geplaatst. Hoe gaat t met de i'ransche les? Dadelijk je beste beentje maar voorzetten. Hoe is 't met je neefje? Wat heeft hem eigen lijk gescheeld? NEVADA en UITLOOPER. Jullie hebben wel een afwisselende vacantie gehad. Neen, ik heb nog nooit var- kcnseloren gezien, 't Is te hopen, dat Je dit Jaar minder huiswerk hebt. dan blijft er ook nog eens tijd voor lezen, handwerken enz. over. Hebben vader en moeder genoten in Parijs? Is grootvader ook naar zijn zin uitge weest? Wat aardig, dat jullie zooveel verrassingen gemaakt hadden. WIJNANDA. Jij kunt toch zeker Wel plezier maken, al regent het? Ik heb me heusch veel vermaakt al viel de regen in stralen neer. Nu ben Je vast met blijdschap weer naar school gegaan. Is 't niet? DE LOOZE vos. Ik dank je heel hartelijk voor die prachtige bloemen >'k Heb er twee bouquetten van ge maakt. Zijn ze uit je eigen tuintje? Misschien gaat het reisje naar Fries land nu een volgende vacantie door. Je moet maar denken: wat in 't vat is, verzuurt niet Is 't op school wat meegevallen? Je kunt best een vacan- tie-opstel over Marken maken. Wat heeft tante een mooie spreuk voor je laten schilderen. Kijk je er alle dagen naar? A. B. C. Er zijn heel wat anecdo- ten in omloop over het leven van Lo- dewijk XIV. Je weet toch dat de vleiende hovelingen hem den naam gaven van: Le roi solell- Ten slotte was hij zoo overtuigd van zijn groot heid en macht, dat hij uitriep: L'état, c'est moi. Geloof maar niet, dat zoo'n vorst het zoo gemakkelijk had. MARIETJE G. Wat zullen je ouders veel te vertellen hebben gehad over de reis naar Frankrijk. Ik kan me begrijpen, dat moeder eerst bang was voor de roezige drukte. Bijna 1400 autobussen en bijna 3000 tram wagens rijden er eventjes door Parijs. En dan zijn er nog ruim 20.000 parti culiere auto's en bijna zooveel taxi's Je snapt eigenlijk niet. waar een fiet ser of een wandelaar blijven moet. GOUDVTSCH. Nog hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag Pret tig. dat Je zooveel gekregen hebt. Het deed me genoegen weer eens wat van Je te hooren. Wil je er aan denken, dat ik 15 September je opstel moet hebben? VLIEGENIERTJE Heb je familie in Rotterdam wonen? Daar is heel wat te zien, hè? Vooral aan den wa terkant. Vond je het op de vacantie- school ook fijn? En heb je het naar je zin in de 5de klas? Ben je ook een hoogvlieger? JUFFERTJE LEESGRAAG. Dat had zeker lang geduurd, voor je juf fertje Schrijf graag werdt. Waar ben je in de vacantie naar toe geweest? Toen 't zoo regende nam je zeker Je toevlucht tot de boeken. KLAPROOSJE. Jij hebt het na tuurlek te druk gehad met bloeien. Nu kun Je weer flink aan 't corres- pondeeren gaan. Vond je het niet mooi in Velserbeek? Leuk. dat je al weer zoo verlangt naar den St. Nico laaswedstrijd. ANNIE M. Je bent hartelijk wel kom Er is al een Sneeuwwitje. Dus Je zult een anderen naam moeten be denken. Veel groeten voor Bep. Ze mag je best eens wat helpen. IRIS. Zoo ben jij er ook weer? Veel uitgaan en veel logé's kost tijd Dat begrijp ik best. Je schuilnaam heb ik nog goed bewaard. Hoe gaat het met je broer? WIPNEUSJE. Ben je al aan het jurkje begonnen0 Wat zal zus er blij mee zijn. Wat heb je al gekookt? Is er nog niets verongelukt? Moeder krijgt nog een knap huishoudstertje aan je. JOHANNA DE W. Moet je veel huiswerk maken voor Fransch? Wil je voortaan je schuilnaam onder de raadsels zetten? Hoe gaat 't met je hondje? Heb je hem ook een naam gegeven? Waar ben je op zangles? VERGEET MIJ NIETJE. Gezel lig, dat de beide zusjes met de naai- krans zijn uitgeweest. Wat een bof. dat 't toen juist mooi weer was. Met hoevelen waren jullie? Heb je in 't Jeugdhuis ook spelletjes gedaan? PRESIDENT KRUGER. Of ik blij was. dat ik weer wat van jou hoorde. Al is je vacantie dan wel niet heele- maal mee gevallen, dat tochtje naar Alkmaar en Bergen was toch maar fijn. KAKEL A ART JE't Is toch maar heerlijk, dat je met je broer nog eens een auto-tochtje mocht maken. Waar zijn jullie toen naar toe geweest? Je hadt de raadsels veel netter geschre ven dan je briefje. Of had je zus dat voor je gedaan? BORDUURSTERTJE. Hoe is 't nu met grootvader? Ik kan me begrij- dat moeder geen tijd en geen lust had om jullie te helpen, 't Is ook wel goed. dat je op eigen beenen leert staan. DRAAITOL. Dus jij bent in de vacantie den Haarlemmermeer door gedraaid. Ik kan me voorstellen, dat je plezier had bij de aubade. Ben je op school weer ingeburgerd? Natuur lijk mag je die namen tot 15 Septem ber nog insturen. WILLEM I. Raadsels en regen weer behooren zoo'n beetje bij elkaar De eerste zorgen er tenminste voor. dat het laatste vergeten wordt. Zoo is 't met jou ook gegaan, hè? LOURENS COSTER Heb Je het boek al uitgelezen? Is 't naar je zin? Wanneer is 't clubje van den Kinder- bond? Wie is de leidster? Maak Je er kuntselwerkjes? Dan maak je zeker ook wat moois voor den St. Nicolaas wedstrijd. NACHTUILTJE. En heb jij je prijs al uitgelezen? Wat aardig, dat de ruilaanvraag zooveel succes heeft gehad. Moeder zal wel blij zijn, dat jullie telkens met versche groente uit je tuintje thuis komen. Ik dank je nog heel hartelijk voor de mooie bloemen. PRINSES ZONNEGLANS. Mis schien komt er nog wel uitgaansweer- tje. Jij gaat er anders nog maar flink op uit. Voor Zonneglans is ook overal plaats. Je hebt een veel te mooien naam om hem te vergeten. GOUDHAARTJE. Wou jij soms dat het op school gemakkelijker was da n't vorige jaar. Dat zou niet goed wezen, dan ging je achteruit. En we moeten altijd vooruit gaan. Ben je nu bezig aan een pyjama voor jezelf? Voor wie wordt het kinderjurkje? Ja, aan alles buiten kunnen we merken, dat de herfst in aantocht is. Wat zal die kleine neef van je er snoezig uit gezien hebben met dat groene kruip- pakje. Tante was er natuurlijk dol blij mee. SNEEUWKLOKJE. Nee, niet meer ziek worden. Gelukkig, dat je veel sterker bent geworden. En wat heerlijk, dat 't met moeder ook goed blijft gaan. Broertje zal altijd wel een groote zorg voor moeder blijven, maardat Is niet anders. Wat een treurige geschiedenis is dat met dat kleine neefje. Wat een verdriet voor je tante! GOUDSBLOEM. 't Is nu ook de tijd van de goudsbloemen. In mijn tuin bloeien ze schitterend. Waarom doe Je niet mee aan dezen wedstrijd? Er was toch zeker wel Iets van je gading bij. NACHTEGAALTJE. Wat zal jij nog dikwijls aan Friesland terug den ken. Heb Je ook nog kieken van de Priesche heide meegenomen? Hoe gaat het met de kleine poesjes? Mo gen jullie die twee kleintjes houden? VERPLEEGSTERTJE. Ben je nu in een andere betrekking? Als Je graag in een Bewaarschool wilt wer ken, moet je eerst als volontair gaan, terwijl je 's avonds werken moet voor je examen. Dat valt heusch nog niet mee. Blijft het kleine zus goed be vallen op school? Hoe gaat het met moeder? 't Is oog echt weer geweest om verkouden te worden. Wat heb je toen toch een plezier gehad in Aus- terlitz. Als Je eens een sombere bui hebt. moet Je daar maar aan terug denken. GRASPIEPER. Prettig jongen, dat het je op de nieuwe school zoo goed bevalt. Ik hoop, dat het zoo door mag gaan. Dat vele huiswerk val natuurlijk niet mee. Ik zou er maar zoo vroeg mogelijk aan begin nen. BALSEMIENTJE. Je raadsels zUn goed. Bevalt het je goed op de Avondschool? Dat is nu een druk le ventje voor Je. Je schrift is keurig. Je moet er vooral voor zorgen niet dun ner te gaan schrijven, anders wordt het onleefbaar. RANGEeRDERTJE. September doet een beetje raar, maar misschien maakt 't eind alles gded. 't Is bij jou op zolder maar een fijn speel- en werkplaatsje. Schommel je alle da gen? Ben Je al aan den grooten hUschkraan begonnen? Je zorgt maar dat dit laatste schooljaartje Je beste wordt. Dan slaag je zeker voor de H. B. S. Wat zal dat een mooi ge zicht zijn al die kleurige dahlia's in jullie tuin. WILLEM VAN ORANJE. 't Deed me plezier, Jouw nette pootje ook weer te zien. Je hebt dus fijn genoten in het circus. Dat auto-reisje met je oom leek me toch nog heerlijker. Nu bevalt het werken je zeker ook weer goed. Eindelijk gaat zelfs de va cantie vervelen. Je mag altijd wel op een bloc-notevel schrijven. En zonder enveloppe mag ook. Je hebt dat kasteel Poelgeest goed geteekend. ZONNESCHIJN. Jouw tcekening was ook heel mooi. Je houdt zeker veel van teekenen. Ik kan me voor stellen, dat moeder graag de teeke- ning terug heeft. Na den uitslag kun Je haar terugkrijgen. DE KLEINE VIOLIST. O ja. ik heb wei een kist klachten gekregen over 't weer. Wè hebben allemaal 't zelfde gehad, regen en nog eens re gen. en wie 't minste klaagde, had 't het best. Nog eenige weken vacantie zou heusch le veel van 't goede zijn. Werken houd je langer vol dan luie ren. Dit wordt dus een gewichtig Jaar voor je. Zet maar alle zeilen bij. 'En bevalt het F. goed bij zijn baas? Dat klinkt hè: bouwkundig-opzich ter. Dan moet hij maar eens een aar dig landhuisje voor me teekenen. DRIE ZUSJES. Wat hoorde ik langen tijd niets van jullie. Maar ik begrijp nu best, dat er in die zieke dagen niets van schrijven kwam. Ge lukkig, dat de wolken zijn weggetrok ken. Wat zal Meta de huiskamer mooi gevonden hebben, toen ze voor 't eerst beneden kwam. En dat die Flory zoo kwispelde! Natuurlijk moest moeder huilen. Dat waren echte vreugdetranen. FRANS P. Wat word jij een ge leerde baas. Fransch, Duitsch, En- gelsch, Grieksch, Latijn. Verwar de boel maar niet door elkaar. Heb je veel huiswerk? En mag je nog in je club blijven? Laat je schoolwerk al tijd maar nummer één zijn. ANNEKE. Ik las je brief met ge mengde gevoelens. Misschien is de vrede tusschen de nichtjes al getee kend. Ken je het spreekwoord: Waar twee kijven, hebben twee schuld? Nu is misschien de schuld aan de eene zijde grooter dan aan de andere. De grootste van jullie beiden is zij, die 't eerst de hand der verzoening reikt. TROMP. Heb jij die raadsels nog af gekregen? Stuur ze me dan maar. Mijn voorraad is geheel uitgeput. Wanneer komt je oom uit Indlë? Ik geloof nooit, dat hij je nog kennen zal. In 5 jaar ben je van klein groot geworden. MEVR. V.—DE L. Er is niets geen bezwaar tegen, dat de meisjes de raadsels gezamenlijk inzenden. Dan moeten er echter wel 4 namen onderstaan. Anders kunnen ze niet alle 4 meeloten om een raadselprijs. W. BLOMBERG—ZEEMAN Marnixstraat 20. Haarlem, 11 September 1931. POSTZECELRUBRIEK. CURACAO in Jtfc. Se. /ac /Jtc /SC. /ac. /Sf/- jsc JOC. 4 a c Sac /ïr- JÏ C- /ac. jac /Jtc te. /ra ifS/ra Jre. r- /re. Gedurende iaü21900 verscheen een nieuwe portserle, eveneens met zwarte waardecijfers in een witte cir kel, doch nu staat tevens het woord ..cent" vermeld. De zegels zijn weer alle groen van kleur. Het zijn: 2 12, 5, 10, 12 1J2, 15, 20, 25, 30. 40 en 50 cent. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2-3 C.M. In 1896 werden 2 opdrukken uitge geven, n.I. 2 12 cent op 10 cent (ultra marijn type 1873-89en 2 1 2 cent op 30 cent «grijs type 1873-89i. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c-M. Gedurende 1899—1S32 verschenen eenige opdrukken op Hollandsche ze gels. wat ook bij de andere koloniën het geval was. Behalve de waarde Is hierop natuurlijk ook het woord ..Cu racao" vermeld. Het zijn: 12 1 2 cent op 12 1.2 cent iblauw), 25 cent op 25 cent (rood en blauwi en 1.50 op 2 50 gulden (violet alle type Neder land 1893Grootte van de vakjes 2.8 bij 2-3 c.M. en voor de laatste 3.4 bij 2.6 c.M. Zie voor de indeeling het schetsje. Nieuwe deelnemer: 308. Alex v. Hage, Oranjestraat L S. Rustenburgerlaan 23. BIJVOEGSEL VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 No. 2<15 AAN ALLEN! Toen ik in Duitschland logeerde, zei een Duitscher eens tegen me: „Weet je wat nu zoo heerlijk is in Ne derland?" Ik wist 't niet dadelijk en hij liet er dan ook spoedig op volgen „Nieuwe haring." Ik vroeg, of er dan in Duitschland geen haring te krijgen was. In de groote steden wel. Maar dat was toch niet de echte Hollandsche nieuwe haring. De haring is een bewoner der Noordelijke zeeën. Van Spitsbergen tot de Fransche kust wordt haring gevangen. In de zeeën om Groot- Brittannië en Ierland komt ze veel vuldig voor. De haring voedt zich met kleine dieren en planten, die tezamen plank ton, d.i. het drijvende worden ge noemd. We onderscheiden voorjaars haring of maatjesharing en najaars haring. Hoe ze komen aan den naam maatjesharing? Misschien wel, om dat 't de gewoonte altijd geweest is, dat een matroos, ook wel Jan-maat geheeten, de eerste haring naar 't hof bracht. Geen visch bezit zooveel voedings waarde dan een haring. Door de enorme vangst kan ze billijk ver kocht worden. Over groote afstan den kan ze vervoerd worden en in verschillenden vorm kan ze bereid worden. n.I. versch, gezouten, gerookt en gebakken. In 1400 was de Hollandsche haring reeds een belangrijk handelsartikel. Het eerst schijnt de haringvlssche- rij zich ontwikkeld te hebben op de Noordzee ten Westen van Denemar ken, In den tijd van Karei den Grooten was er een belangrijke haringvangst aan de kust van Vlaanderen. Duin kerken, Nieuwpoort en Ostende wa ren vanouds de hoofdzetels van de visscherij. Maar langzamerhand ge raakten de Hollanders met de ha- rlngvisscherij op de hoogte. In 1416 werden in Hoorn groote haringnetten gefabriceerd, terwijl in 1410 de Hol landers reeds de kunst verstonden op zee de haring te zouten. Zeeland werd de zetel der Nederlandsche haringvls- scherij. Later verplaatste die zich naar Holland. Zooals jullie op school geleerd hebben, was Willem Beukelsz de uitvinder van het haringkaken in 1416. In Blersloot, waar hij geboren en gestorven is leest men op zijn grafzerk: Hoort al wie deze zerk op heden komt genaken. Hier rust hij, die weleer den haring leerde kaken. Voorwaar een schoone vond! vermits die nutte visch Hierdoor meest overal een dienstig voedsel is. Er is weinig voedsel zoo van ouds bekend en bemind als onze Hol landsche haring. De gouden tijd der haringvl3scherij was de 17de eeuw. de gouden eeuw genoemd. Het aantal haringhuizen overschreed de 20C0. Jullie kent toch het lied: Triomf de vreugde-stijgt ten top! HIjsch Holland vlag en wimpel op, En doe den jubeltoon nu daavren langs het strand. Daar komt de kiel, met goud belaan, Zij brengt ons d'eerste haring aan, t Is feest in Nederland W. B.—Z. HOE 'T GEBEURDE Heb jij aflevering 194 nog voor me? vroeg Carel Vermeer fluisterend aan zijn vriend Frits Welters. Ik zal ze je vartmiddag even ge ven, was het zachte antwoord, No 195 en 196 heb ik ook nog gekregen. Allright, zei Carel. om een uur of drie dus, op de gewone plek. Toen ging de bel en de kinderen stoven de klas uit en huiswaarts. Op één na, Frits Welters, die school moest blijven omdat hij zijn huis werk zoo ontzettend slordig had dur ven afleveren. Onverschillig zat hij in de bank en wachtte op de dingen die komen zou den. Vervelend, dacht hij. juist op Woensdagmiddag,* Echt flauw van mijnheer. Zijn sommen waren toch al lcmaal goed geweest? Een beetje slor dig en hier on daar wat gevlekt, nou Ja, dat kon de beste overkomen. Wel kwam er even de gedachte bij hem op. dat die vlekken 't gevolg waren van het snelle overschrijven uit Ca rd's sommenschrift den vorigen avond, maar die overpeinzingen drukte hij weer spoedig den kop in. In ieder geval, redeneerde Frits, weet mijnheer daar toch niets van. dus het gaat alleen om de slordigheid van het werk. Dat schoolblijven op Woensdag middag niet alleen voor Frits verve lend was, bewees het donkere ge zicht. waarmede mijnheer Manders een oogenblik later weer in zijn klas terugkwam. Zijn meer dan slechte stemming bleek bovendien nog dui delijker, uit de ongezouten manier, waarop hij Frits ter verantwoording riep en den berg strafwerk, die deze mee naar huls kreeg. Het was een werkelijke verlichting voor Frits, dat mijnheer hem zoo gauw losliet. Misschien kon hij Carel nog Inhalen, voor die bij zijn huis zou zijn aangekomen. In vliegende vaart snelde hij dus de speelplaats over naar het openstaande hek en hij ver dween spoedig uit het gezicht van mijnheer Manders. die hem hoofd schuddend en bezorgd nakeek. Jammer, mompelde de onderwij zer. Een flinke kerel, die heel iets anders zou kunnen zijn dan wat hij nu is. Een heldere kop. Jammer. En in gedachten verzonken, liep mijnheer Mandeis het schoollokaal door. om zijn stok en hoed te krijgen uit de diepe kast, achter in de klas. Hij liep tusschen de rijen banken door en bleef plotseling nieuwsgierig staan bij de zitplaats, die Frits zoo juist verlaten had. Uit het toegeklapte deksel van den lessenaar, siak een rood stukje papier. Mijnheer Man ders deed hel deksel open, dat het tafelblad over de lade van de bank vormde, boog zich voorover en haal de een ietwat verfomfaaid tijdschrift te voorschijn. Zijn wenkbrauwen fronsten zich. Het was een aflevering van de bekende Lord Lister-serie, de gentleman-dief, die als een weldoe ner der menschen geschilderd werd en voor wiens roofzuchtige daden, de schrijver steeds een nieuwe vergoe lijking wist te vinden Mijnheer Man ders nam het boekje in beslag en be sloot een hartig woordje met Frits te zullen spreken. Niet alleen het feit, dat de jongen met dergelijke lectuur zijn tijd verdeed, hinderde mijnheer Manders, vooral het meebrengen van dergelijke boeken op school maakte hem zeer boos. Nu zal meteen het onbegrijpelijke gesprek tusschen de beide jongens tot klaarheid geworden zijn. Afleve ring 194 en de nummers 195 en 196 hadden eveneens betrekking op de zelfde detectlve-serle. Hoe Frits zich ook gerept had, hij had Carel niet meer kunnen achter halen. Des middags echter ontmoet ten de twee vrienden elkaar op de afgesproken plek. Dat was in een doodloopend slopje achter de kerk, dat gevormd werd door den hoogen grijzen muur van de kerk aan de eene zijde en door de houten wand van een lange loods met bouwmaterialen aan den anderen kant Hoewel deze bergruimte oorspronkelijk als „tijde lijk" bedoeld was, er vielen enkele restauraties aan de groote kerk te verrichten, was de schuur, die' geheel aan het oog onttrokken was van uK de hoofdstraten, ook na afloop van dc werkzaamheden blijven staan en diende nu voor het wegbergen van materiaal, dat de gemeente voor het schoonmaken en Instandhouden van haar straten noodlg had- Juist toen de donkere klank van de zware torenklok drie slagen over do stad heengalmde. kwam Carel snel het slobje ingeloopen. nadat hij eerst eens behoedzaam rechts en links ge keken had. of iemand hem misschien volgde of zag. Frits zat er reeds een klein kwartiertje te wachten en zat op zijn dooie gemak op een leege kist een sigaret te rooken. Je bent aardig laat Charlie, be groette Frits zijn vriend. Het spijt me John, Ik werd opge houden, antwoordde Carel, dadelijk in zijn rol vallende. Want dat beide jongens zich ieder de rol van éen der twee hoofdpersonen uit hun boekje:! hadden toebedeeld, komt nu ten dui delijkste uil. Frits was John C. Raf fles, de groote onbekende en Carel verbeelde Charlie Brand, de vriend en secretaris en ijverige medewerker van den gentleman-dief. Deze verbeelding, die oorspronkelijk als een onschuldig spelletje begonnen was. had de twee jongens echter der mate in hun eigen fantasie doen le ven. dat zij zich er langzamerhand In vollen ernst aan overgaven. Het was hun tot een gewoonte ge worden, zich alleen met 'de grootste voorzorgen en behoedzaamheid tus schen de menschen te bewegen. Nooit zou een van hen een deur bin nen gaan, zonder eerst even achterom le zien, naar vermeende achtervol- gers. Beiden droegen een kleine elcc- Irlsche zaklantaarn in den zak en het padvindersmes, dat bij een klein, zwart maskertje in hun broekzak stak, vertegenwoordigde het inbre kersmateriaal van de slimme en on baatzuchtige roovers. De een of an dere argelooze voorbijganger werd plotseling tot doelwit gekozen en zon der dat de persoon in kwestie er zich een oogenblik van bewust kon zijn, werden zijn gangen nauwkeurig dooi de beide knapen nagegaan, die hem een ganschen middag konden „scha duwen", zooals de term voor een der gelijk ongemerkt volgen luidt. Met de zaklantaarns werd in don kere hoeken en spleten gespeurd naar fantastische brandkasten en geheime bergplaatsen. Lord Lister en zijn hel per hadden zelf verschillende van deze geheime voorraadschuren. Frits had een van de groote roode tegels in het tuinhuisje opgelicht en in het gat, dat hij daar gegraven had, een kleine kist geborgen, waarin de ver schillende „geheimen" van deze tweepersoons-bende verborgen wer den Carel had een van zijn dikke en oude kinderboeken ter hand genomen om er in de bladzijden een flink vier kant stuk uit te snijden. Dat was zijn bergplaats. Sloot men het boek, dan zag het er oogenschfjnlljk zeer nor maal uit. maar sloeg men de eerste bladzijde om, dan gaapte daar het gat, waar dc sleutel verborgen werd van zijn kastje. Tot zoover had alles dus een vrij onschuldig aanzien ge had. Behalve dat belde Jongens er door aan het rooken waren geraakt. Dubeck-sigarettcn. de lievelingsroo- kertjes van John C- Raffles en Carllo Brand. Tenminste zoo stond het in de afleveringen. Maar gaandeweg kon dit alles hun niet blijven voldoen en zoo kwam het als vanzelf, dat John Raffles zijn se cretaris mededeelde, dat hij van plan was een groote inbraak op touw te zetten, om met de daardoor verkre gen schatten, arme menschen te zul len gaan helpen. Hij zette zijn plan nen uiteen. De loods waar zij nu te gen aanzaten, zouden zij dien avond, als het donker genoeg was, met een bezoek vereeren. De lange houten bergplaats werd nu plotseling een bank in hun oogen, die mlllioencn aan goud en zilvergeld herbergde. H X zou veel eenvoudiger en gemakkelijker zijn geweest, als zij dadelijk met in breken begonnen waren, want geen sterveling zou op hun daden hebben gelet. De schuur bergde niets, waar ook maar één inbreker ter wereld zijn zinnen op zou kunnen zetten. Maar het spreekt vanzelf, dat zooiets ds bedoeling heelemaal niet was. Neen, die zat Julsl in het werken met elec- trlsche lantaarns in het donker en het behoedzaam aansluipen en voor zichtig forcccren van de geweldige bankdeuren. Het kan een uur of acht gewee t zijn, toen Carel een beetje zenuwach tig vertelde, dat hij nog even een schrift moest gaan halen bij Frits. ZUn chef en compagnon. Frits Wel ters alias Lord Lister. deed dezelfde mededeeling bU hem thuis. Hij moest nog even éen 'schrift gaan halen bij Carel. Het iwéetal ontmoette elkaar op den hoek van den zwaren grauwen kerkmuur. Ben JIJ daar? fluisterde Lord Lister (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 15