BUITENLAND. DE ENGELSCHE BEGROTINGSVOORSTELLEN IN HET LAGERHUIS. Verlaging van werkloosheidsuitkeering. VAN EN OM DE TWAALEDE ASSEMBLEE HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG tl SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD Belastingverhooging op benzine, tabak, bier en amusement. Vermindering van salarissen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Snow den heeft gesproken! Er heerschte Donderdagmiddag in het Britsche Lagerhuis groote spanning, toen de beheerder van Engelands Rijksfinanciën het woord nam. En pa zijn rede, die een uur duurde, juichten de regeeringspartijen luide en jouwde de Labour-oppositie hem uit. Engeland, zoo begon hij, heeft boven zijn stand geleefd en in den laatsten tijd de uit gaven grootendeels uit zijn kapitaal bekos tigd. Bezuinigingen op groote schaal zijn noodig en een drastische belastingverhooging. Negentig procent der bezuinigingsvoorstellen die thans gedaan worden, zijn reeds dooi de vorige regeering goedgekeurd. Aanzien lijke bezuinigingen op de defensie en bij de civiele departementen, zoomede verminde ring van werkloozenonderstéuningen en be sparingen uit het wegenfonds zullen in den loop van het volgend jaar tot een uitgaven- vermindering ten bedrage van ongeveer 70 millioen leiden. De jaarlijksche amortisatie der binnenlandsche schulden, die bepaald was op 50 millioen, wordt verlaagd tot f 30 1/2 millioen. Ten aanzien van de belastingverhoogingen verklaarde Snowden, dat de inkomstenbelas ting met 2 1/2 pCt. zal worden verhoogd. In verband met de voorgestelde bezuinigingen moet door extrabelasting een bedrag van £39 millioen voor het loopende en van £80 millioen voor het volgend begrootingsj aar worden opgebracht. Snowden stelt voor, de Industrie voor on geveer hetzelfde bedrag te ontlasten als waarmede de inkomstenbelasting verhoogd is, ten einde de industrie in de gelegenheid te stellen een overeenkomstig hooger be drag af te schrijven op de installaties en machines. De grens waar beneden vrijstelling van belasting wordt genoten wordt voor vrijge zellen teruggebracht van 135 pond tot 100 pond en voor gehuwden van 225 tot 150. De kinderaftrek zal verlaagd worden van 60 tot 50 voor het eerste kind en van 50 tot 40 voor ieder volgend kind. Daar voor zal evenwel aan het einde van het jaar het bedrag waarop tot nu toe slechts 2 'shilling per pond inkomstenbelasting werd betaald, en welke op een zesde van het netto inkomen wordt berekend, op de basis van een vijfde van het netto-inkomen worden gecalculeerd. Behalve deze verhooging van de inkomstenbelasting, zal de bizondere be lasting op groote inkomens met 10 pCt. moeten worden verhoogd. De verhooging der bierbelasting met 1 penny per liter zal met ingang van morgen ingaan. De opbrengst dezer extra-heffing wordt geschat op 4 1 '2 millioen pond voor het loopend begrootingsj aar en op 10 millioen voor het volgend jaar. De tabaksbelasting zal verhoogd worden met 10 pCt. De opbrengst van deze heffing Wordt geraamd op 2 1/2 millioen pond voor dit jaar en op 4 millioen pond voor het Volgend jaar. De benzinebelasting wordt met 8 pennies per gallon verhoogd (opbrengst resp. 4 mil lioen pond en 71/2 millioen pond). Met ingang van de maand November zal de vermakelijkheidsbelasting worden ver hoogd tot 16 2/3 pCt. (opbrengst 2 1/2 pond per jaar, in dit jaar nog 1 millioen pond). Het surplus wordt geraamd op 112 mil lioen pond. De begrootingswet zal de mogelijkheid openen de 5 pCt. oorlogsleeningen te conver- teeren. De minister van Financien gaf in zijn redevoering geen bizonderheden over de te nemen bezuinigingsmaatregelen, doch zegde toe Vrijdag over deze geheele aangelegen heid een wetsontwerp in te dienen. In een Donderdagavond gepubliceerd wit boek wordt omtrent de bezuinigingsvoorstellen van de regeering nog het volgende medege deeld: Alle ministerssalarissen van 5000 pond en daarboven worden verlaagd met 20 pet., die van 2000 pond en daarboven met 15 pet. en die beneden de 2000 pond met 10 pet. Ovreeen- komstige verlagingen zullen de honoraria der rechters ondergaan. De traktementen der re- geeringsambtenaren zullen in overeenstem ming met de aanbevelingen van de commis- sie-May verlaagd worden. Deze bezuinigingen zullen in totaal 4.534.000 pond beloopen. De bezuinigingen op de andere diensten zijn de volgende: vijf millioen op Defensie (boven dien een verlaging van 3.614.000 op traktemen ten en pensioenen), 10.300.00 op Onderwijs, 1.250-000 op Gezondheidswezen, 25 800.000 op de werkloosheidsuitkeeringen (de ontvang sten van het werkloosheidsfonds zullen dooi de verhoogde bijdragen met tien millioen pond stijgen), 7.865.000 op het Wegenfonds en bovendien nog talrijke bezuinigingen, elk een half millioen bedragend. De termijn der werkloosheidsuitkeering zal beperkt worden tot een half jaar, waarna de Werkloozen het bewijs moeten leveren van hulpbehoevendheid, alvorens weer voor steun in aanmerking te komen. Het op de werk loosheidsuitkeeringen betrekking hebbende gedeelte der begrooting is gebaseerd op een gemiddeld aantal van drie millioen werk loozen. De vergodingen voor de parlementsleden, die 400 pond per jaar bedragen, zullen met 10 pet. worden verminderd. Na uitvoerige debatten in het Lagerhuis, waarbij William Graham namens Labour vermindering der onderwijsuitgaven en der werkloosheidsuitkeeringen onaannemelijk verklaarde, werden de begrotingsvoorstellen fconder stemming aangenomen. Genève. WARM PLEIDOOI VAN LORD ROBERT CECIL VOOR ONTWAPENING. HIJ STEUNT GRANDI'S VOORSTEL. Donderdag hield Lord Robert Cecil een hoogtsbelangrijke rede in de Volkenbonds vergadering. Na eenige opmerkingen te hebben gemaakt over de humanitaire activiteit van den Vol kenbond en met name op beter toezicht op de naleving der slavernij-conventie te hebben aangedrongen, wees hij, volgens het verslag in de Tel., op den grooten financieelen en economischen nood, waaronder de wereld ge bukt gaat. Zijns inziens moet allerearst het beleggend publiek verzekerd zijn van duur zame vreedzame politieke betrekkingen tus- schen de staten. Bij dezen essentieelen fac tor voor het herstel van het economisch leven stond hij geruimen tijd stil. Hij verwees naar de besprekingen en aan bevelingen der deskundigen van Bazel en zei- de. dat een snelle opleving der internationale beleggingen te meer noodig is, omdat anders meer staten genoodzaakt zullen zijn morato ria af te kondigen. Dat zou het geheele pro ductiesysteem op losse schroeven kunnen stellen.' Cecil ziet hierin een dringende taak voor de regeeringen, die zich van haar ver antwoordelijkheid bewust moeten zijn. Her stel der beleggingen is noodig ook voor het behoud van de stabiliteit der munteenheden en wisselkoersen en voor de hervatting der productieve economische activiteit, waardoor de werkloosheid moet verminderen. Het financieel evenwicht kon z.i. alleen her steld worden door internationale leeningen. Het zou tragisch zijn als deze Assemblée die drie kwart van de wereld vertegenwoordigt, niets zou kunnen doen om het vertrouwen te herstellen. Behalve de economische oorzaken is er de politieke onrust, die veroorzaakt wordt door vrees voor oorlog. Cecil is overtuigd, dat nooit in de geschiedenis de kans op oorlog zoo ge ring is geweest als juist nu. Daarom moet ook dit tijdsgewricht voor constructieven arbeid worden gebruikt. Geen ding is meer geschikt om dit vertrouwen te herstellen, dan de ont wapening, waardoor heel wat geld bespaard kan worden en de onrust in de wereld aan zienlijk zal verminderen. Uitvoerig stond lord Cecil stil bij de nood zakelijkheid van spoedige vermindering der nationale bewapeningen. Hij wees in dit ver band op het ontzaglijk kwaad, dat door op hitsende redevoeringen wordt veroorzaakt. Hij gaf een uitvoerige beschrijving van de luchtmanoeuvres, die dezen zomer in ver schillende landen hebben plaats gehad en die hebben aangetoond, dat het vrijwel niet mo gelijk is zich tegen luchtaanvallen te ver weren. Wanneer men de enorme schade kent, die deze luchtaanvallen aanrichten, dan is het begrijpelijk, dat de kapitalisten huiverig zijn voor productieve economische doeleinden geld te leenen, wanneer de ondernanden dier leeningen zoo onzeker zijn. Hetzelfde geldt voor de bewapeningen te land en ter zee. Met veel genoegen zeide lord Cecil het voor stel van Grandi te hebben vernomen tot het scheppen van een bewapeningsvacantie, tot de ontwapeningsconferentie gelegenheid heeft gehad bijeen te komen. Lord Cecil steunde dit voorstel, hoewel hij blijkbaar nog geen definitieve instructies van zijn regeering heeft gekregen. Hij stelde voor, dit plan door de derde commissie te doen bestudeeren en dankte Grandi, wiens rede hij een model vond voor alle sprekers, die den vrede willen. De Britsche staatsman verklaarde verder, dat geen land, en zeker niet Engeland, uitstel van de ontwapeningsconferentie zou kunnen dulden. Hij wees op de noodzakelijkheid, dat ieder ter conferentie komt met den 'Vil het maximum en niet het minimum te bereiken. Het gedeelte van de rede, waarin Lord Cecil de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk besprak, trok sterk de aandacht. Als deze toenadering verstevigd zou worden, dan zou naar de meening van spreker 75% der politieke moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. In de pers heeft spreker de insinuatie ge leden, dat Engeland tegen die toenadbring zou zijn. Cecil wees deze aantijging met dégout van de hand en wees er op, dat iedere Britsche regeering en het geheele Britsche volk zich ten zeerste over die toenadering zou verheugen. Elke regeering heeft trouwens, zoo besloot hij, de taak niet slechts mede te werken aan een betere verstandhouding tus schen deze twee staten, doch moet een betere verhouding tusschen alle staten bevorderen. Dit is de taak, die de Assemblée thans voor zich heeft. INGEZONDEN MED ED RELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- De bewapening van Italië. Ook de Italiaansche regeering heeft thans het Voikenbondssecretariaat de gevraagde mededeelingen omtrent den stand der Ita liaansche bewapening doen toekomen. Naar verluidt bevat het Italiaansche memo randum een toespeling op het voorstel inzake een stopzetting der bewapening gedurende de Ontwapeningsconferentie, hetwelk Grandi in de Volkenbondsvergadering heeft gedaan. Volgens de opgave in het memorandum heeft Italië 280.000 man onder de wapenen en beschikt het over 1500 gevechtsvliegtuigen De legeruitgaven worden met zes milliard aangeduid. De tekst van het memorandum zal pas binnen enkele dagen worden gepubliceerd. Engeland. Henderson vóór een fiscaal tarief. Henderson, die op het vakvereenigings- congres tè Bristol het woord heeft gevoerd, verklaarde een even overtuigd vrijhandelaar te zijn als wie ook, doch indien hij komt te staan tegenover een groote verlaging der werkloosheidsuitkeeringen of een tarief van twintig percent als tijdelijke maatregel, welks opbrengst ten bate van de bestrijding dei- werkloosheid zou worden gebruikt, zou hij geneigd zijn de laatste proef te nemen. Duitschland. Hitlerianen in actie. Het vergaderlokaal der nationaal-socialisten in de Gneisenaustrasse in het Zuiden van Berlijn is Woensdagavond door communisten overvallen. De aanwezige nat.-socialisten wer den onverwacht van de straat af door de openstaande deur beschoten. Verscheidene nat.-socialisten werden zwaar gewond. Een hunner, Herman Tielsch die een buik- en hoofdschotwerking hebben verleend, verwondingen overleden. Alle gewonden zijn in het ziekenhuis opge nomen. Zes communisten zijn gearresteerd. Italië. De bommenfabrikant van Genua. In verband met het onderzoek naar de medeplichtigen van den op 7 dezer in zijn woning te Genua gearresteerden bommen- fabrikant Bovone, zijn tot nu toe nog twaalf personen door de politie gearresteerd. Onder hen bevindt zich de zuster van Bovone. Deze zou bij vroegere terroristische acties, evenals bij de voorbereiding van nieuwe bomaanslagen te Rome, Napels, Triest en Milaan haar mede- werfking hebben verleend. Polen. Een sensationeele beschuldiging. De „Uustrowany Kurjer Codzienny" publi ceert een sensationeel artikel, waarin ver klaard wordt dat Duitsche ambtenaren de opstandige Oekrajiensche beweging in Polen georganiseerd hebben. Als bewijs voor deze beschuldiging geeft het blad de fotografische afdrukken van twee brieven, die volgens zij beweren door zekere ambtenaren van het departement van Buitenlandsche Zaken zijn geschreven en welke bijzonderheden bevat ten, waaruit blijkt dat er tusschen den Duit- schen minister van buitenlandsche Zaken, den Rijksweerminister en Oekrajiensche terroris tische organisaties in Polen betrekkingen heb ben bestaan. Het blad richt zich tot de linksche partijen in Duitschland met het verzoek om ln de aanstaande zitting van den Rijksdag een speciale commissie te benoemen, ten einde deze beschuldigingen te onderzoeken. Tegelijkertijd wendt het blad zich tot de Poolsche regeering en den Volkenbond met het verzoek om stappen te doen ten einde licht in deze zaak te brengen. AMST. RIJTUIG-MAATSCHAPPIJ. Op Maandag 14 September is het vijftig jaar geleden, dat de N.V. Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij, die ook een filiaal te Haarlem heeft, werd opgericht. Dit feit wordt Maandagavond met het personeel in „Artis" herdacht. AGENDA Heden: VRIJDAG 11 SEPTEMBER Concertgebouw: Bouwmeester's Revue „Champagne", 8 uur. Brongebouw: Aquariatentoonstelling 9 uur v.m.—10 uur nam. Blauwe Kruis: Tentoonstelling Filigraine Handwerken 36 en 710 uur. Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel „De Geveltoerist". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Kleinkunstrevue „Te levisie Flitsen". 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,,'t Cafétje". Tooneel: Troupe Valesco. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Talu de halfbloed" en .lentestormen". Tooneel: The Geni Sisters- 8.15 uur. Palace: „De wonderlijke bruid". Tooneel: Willy Schwarz, kunstfluiter. 8-15 uur. ZATERDAG 12 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: Kleinkunstrevue „Te levisie Flitsen". 8.15 uur. Concertgebouw: Bouwmeester's Revue „Champagne". 8 uur. Brongebouw: Aquariatentoonstelling 9 uur v.m.10 uur nam. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 I tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, I tel 10043. Er heerscht hier bepaald een onaange name stemming. Om den haverklap kan men de opmerking hooren, dat we, ook wat de internationale politieke verhoudingen aan gaat, toch wel erg in den put zitten. En de malaise van den Volkenbond bestaat waar lijk niet hierin, dat er buiten Genève zoo veel belangrijks tot stand komt. zoodat daarom de Bond zijn beteekenis in aanzien lijke mate verloren zou hebben. Men heeft zoo echt het gevoel: we zitten in het moeras, doch geen van ons weet hoe er uit te komen en de Assemblée zal het warschljnlljk ook niet weten. De ook dit jaar tot voorzitter der vergade ring gekozen Roemeen Titulescu, die dank zij de inderdaad uitstekende wijze, waarop hij in 1930 de zaken goed geleid heeft, de over winning op den kranigen grijsaard den Hongaar Apponyl wist te behalen, heeft het zoo juist gezegd f „daden, geen woorden zijn er noodig". Titulescu. Niet steeds schijnen echter de gedelegeer den te beseffen, hoe goed zij toch zouden doen met wat zuiniger beleid bij het spreken aan den dag te leggen. Zoo hadden mis schien wel wat minder afgevaardigden het gehoor met eloges op Mexico mogen ver velen, welke land met groote geestdrift wordt binnengehaald. Een eigenaardig moment was de geweldige loop naar de sprekers tribune om aan de Chineezen sympathie te betuigen, nu hun land en hun bevolking weer eens door een natuurramp getroffen is. Al te veel klagen heeft intusschen ook geen pas, want aan den anderen kant dient toch wel erkent, dat het nog zoo kwaad niet is, dat nauwelijks nadat de vergadering twee dagen aan den gang is, wat zeg ik, dat op den ochtend van den tweeden dag, de eerste gedelegeerde van Italië. Minister Grandi (die in een voortreffelijke rede betoogde hoe ontwapening thans 't allesbeheerschende is) met een voorstel voor den dag kwam, dat, werd' het verwezenlijkt, ongetwijfeld een daad van beteekenis tengevolge zou heb ben. Ik denk hier n.l. aan Grandi's warm pleidooi voor het terstond doen ingaan van een wapen-stilstand in den dubbelen zin HET TOONEEL Frans Hals ou L'Admiration door SACHA CUITliY. Sacha Guitry als Frans Hals. Een tooneclstuk van Sacha Guitry, dat Frans Hals heet en te Haarlem speeltis dat niet reeds voldoende om onze Haarlem- sche harten van puren trots wat vlugger te doen kloppen? Maar als wij dan in een kritiek van Paul Reboux in Paris-Soir lezen: „Haar lem, een stadje in Vlaanderen" en ;vij uit een verslag in L'Information zien, dat ook An- toine de Haarlemmers voor Vlamingen houdt, dan krijgt die trots weer 'n gevoeli/.en knak, al pleiten deze uitspraken dan ook niet voor de geographische kennis der Fransche too- neelcritici. Intusschen, wij zouden al zeer slecht» Haarlemmers zijn, wanneer wij ons niet voor een Fransch tooneelst.uk interesseerden, dat onze groote I-Iaarlemsche schilder tot hoofd persoon heeft. Met de herinnering aan zijn Jean de la Fontaine. Beranger en Mozart wis ten wij van te voren, dat Guitry ons meer een fantasie dan een zuiver historisch drama zou geven, maar dat hij Frans Hals als hoofdper soon uitkoos van een stuk, dat één groote lof dicht op het scheppend genie wil zijn, is wel een bewijs, welk een vereering Guitry onzen Haarlemschen schilder toedraagt. De drama tische vrijheid om Frans Hals als mensch een minder fraaie daad in de schoenen te schui ven. zullen wij Guitry daarom ook maar ver geven. L'Admlration zoo luidt de tweede titel van Frans Hals. Bewondering voor het schep pend genie en voor de Hollandsche schilder kunst. zij spreekt schier uit elke bladzij van dit tooneelstuk van Guitry. Men luistere slechts naar de woorden van Frans Hals zelf, wanneer hij voor het eerst voor een schilder stuk van cjen zooveel jongeren Rembrandt heeft gestaan. „O, mijn kinderen, wat ik nu heb gezien!! Ik ben er verrukt van. ik ben er /an verbijs terd. Woorden kunnen niet half de Indrukken van mijn emotie weergeven. O, welk e m ge waarwording! Waarlijk, men denkt te droo- men, als men de dingen zóó heerlijk en zóo puur ziet. O, kinderen, wat is de schilderkunst mooi!" Bewondering voor het genie, zij spreekt uit het slot van het tweede bedrijf, wanneer van het woord. ..Van nu af aan", zoo be pleitte hij. „zouden de landen de uitvoering van hun programma's voor nieuwe bewape ning dienen te schorsen". Ziet daar. een concreet denkbeeld, dat alle aanbeveling verdient. Het ligt. dunkt me, voor de hand. dat men het ten onzent ten zeerste zou toejuichen, indien dit voorstel kans van slagen zou krijgen. Minister Beelaorts, die eenige ure® na zijn Italiaansche collega sprak. n.l. In m middag-zitting, zal er ongetwijfeld ook veel voor voelen. Wonderlijk genoeg heeft hij zulks niet gezegd en dat is jammer. Want op die manier zou zijn over het. algemeen vrij vlakke redevoering allicht nog wat meer relief hebben kunnen krijgen. Aanleiding om zijn instemming met het denkbeeld van Grandi te betuigen, had onze Minister van Buitenlandsche Zaken zeer zeker. Hij liet lmmex-s juist vooral uitkomen, hoezeer het wenschelijk is, dat men tot een succesvol resultaat der ontwapeningsconferentie zal komen en bracht o.m. het in Nederland oj> touw gezette petitionnement van de Dag bladpers in herinnering. De lezers zullen wel reeds kennis genomen hebben van ^xet voornaamste van den in houd van Grandi's rede. zoodat ik daarop niet meer'behoef in te gaan. Daar deze af gevaardigde uit en te na verklaarde, dat de veiligheid als het ware vrucht van de ont wapening zal zijn. en daar hij in het alge meen heel krachtig voor internationale ont wapening opkwam, ook al uit overwegingen van gezond verstand, ligt het voor de hand. dat hetgeen hij gezegd heeft nog wel eens tot een gedachtenwlssellng van zekere be teekenis zal kunnen leiden. Ik stap nu voor heden van het ter Assem blée voorgevallene af om nog even een kort bezoek aan den Raad te brengen. Daar woonde ik een niet onvermakelijk scène bij. De Grieksche Premier Venizelos toonde zich n.l. vrij boos over het feit. dat Bulgarije hem voor den Raad gedaagd had. omdat zijn land in gebreke zou zijn, ten behoeve van Bulgaarsche vluchtelingen verplichte sommen te betalen. .Natuurlijk," aldus Venizelos. „betalen we momenteel niet. aan gezien er toch een Hoover-moratorium is, dat nota bene den Bulgaren wel grond heeft gegeven om hun herstelsc.hulden aan Grie kenland niet meer te voldoen. En dan moet men weten, hoe goed die Bulgaren in hun geld zitten, hoe arm wij Grieken er aan toe zijn". Werkelijk, had Venizelos zijn rijkelijk lange uiteenzettingen nog eenige minuteix voort gezet, dan ware hij texxslotte tot de con clusie gekomen, dat Bulgarije het rijkste land ter wereld is. Papa Brland. die geducht oud is geworden, zal als rapporteur zien of hij de beide Balkan-Ministers niet tot over eenstemming brengen kan. En de tol-unie? Die kreeg in den Raad een heel eenvoudige begrafexiis: geen toe spraken, geen bloemen. Ze was reeds in de Europeesche Commissie begraven. Overigens is het maar goed, dat men niets meer gezegd heeft, want was er debat ge komen. dan zou Curtius zich wel in een heel moeilijk parket ver plaatst hebben gezien en had hij het misschien tegenover zekere groepen thuis hcelemaal bedorven. Dr. E. VAN RAALTE. Frans Hals in den onbekende, die voor hem poseert, An ton van Dijck herkent en hem niet de wooxxlen: „Van Dijck! Mijn groote Van Dijck!" in de armen valt, zij spreekt ook uit de vereering van Adriaan van Ostade voor den grooten mceser. die zóó ver gaat, dat hij zijn vrouw Annette haar misstap ver geeft, zoodra hij hoort, dat het Frans Hals in eigen persoon was, die haar heeft verleid. En ziehier de minder fraaie daad. die Guitry Frans Hals laat bedrijven, enkel en alleen, omdat hij die voor zijn stuk. dat „L'Admlra tion" xxioest heeten, noodig had. De intrige is niet het sterkste deel van dit tooneelspel. Zij plaatst Frans Hals te zeer in het licht van het Fransche boulevard-too- xiccl, dat het zonder ,,1'aixiour" nu eenmaal niet stellen kan. Heel deze escapade van den 60-jarigen Frans Hals met de 20-jarige An nette is vooral in de uitwerking te mo dern Fransch om oud-Hollandsch te kunnen zijn. Zij is er louter en alleen ln gebracht voor het slot-effect, de vergiffenis van An nette door Adriaan van Ostade als de apo theose van de bewondering voor het genie. Neen. dit alles is te veel bedenksel en eigen lijk ook te oppervlakkig om indruk op ons te kunnen maken. Een meesterwerk is het stuk van Guitry allerminst. De „vrije verzen" doen soms meer aan knuppclrijm denken dan aan poëzie, al klinkt er dan ook aldoor een warme, enthousiaste toon van liefde en bewondering voor de schilderkunst en het scheppend genie in door. Maar al mist het diepte, het heeft zooals do meeste stukken van dezen vooral handigen auteur charme. Het laat zich pxettig lezen en er zijn vele tooneeltjes, die wij graag eens op de planken zouden willen zien. Welk een aar dige vondst bijvoorbeeld dat begin van het tweede bedrijf: Frans Hals bezig aan zijn schilderij De Vroolljke Drinkers van Haar lem. die in levexide lijve als „tableau" rond de tafel zijn gezeten. Hoe kostelijk is Guitry hier in zijn spot, waar hij de Haar- lemsche burgers in hun krenterigheid over den prijs van het schilderstuk ixjct. den schil der laat pingelen en hoe mooi stelt hij den kunstenaar, voor wien het scheppen alleen reeds een genot. is. tegenover enkele van zijn klein-burgerlijke modellen, die enkel aan hun guldens denken Trouwens in de teeke- ning van de psyche van den kunstenaar en van het kunstenaarsmilieu is Guitry aldoor bijzonder gelukkig. Het is de artist zelf, die hier aan het woord is. Voortreffelijk bij voorbeeld het bezoek van Frans Hals aan Ostade en Wouwerman in I en hun gespx*ek- ken over hun werk. Hier krijgt het woord bezieling en wordt het gedragen door een ontroerende liefde voor de kunst. Op die oogenblikken wordt Guitry ondanks zijn gerijmel dichter. Het toonecltje, waarin Anton van Dijck voor Frans Hals poseert, is wat revue-achtig en doet ook erg onwaarschijnlijk aan. Hot is er louter en alleen in gebracht om het slot-effect; de herkenxxlng van Van Dijck door Frans Hals en de broederlijke omhel zing in enthousiaste bewondering voor elkan der van deze twee groote schilders. Of wij het stuk van Guitry nog eens op de planken zullen zien? Ik heb gelezen van plannen voor opvoering door de Kon. Ver eenig lng Het Nederlandsch Tooneel met Louis de Vries in de titelrol. Zeker is het, dat dit stuk kwaliteiten heeft om een Hol landsche opvoering te rechtvaardigen. En zouden wij in Nederland niet minstens even veel belang stellen in Frans Hals als de Pa- rijzenaars, al is het dan ook niet de zuiver historische Frans Hals? J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5