IJMUIDEN CD „ARNHEM" HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 VIERDE BLAD UIT DE OMSTREKEN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regel Een polls der LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPII schept kapitaal voor moeilijke tijden. JUBILEUM DS. T. A. BAKKER Zondagmorgen was het voor de Chr. Geref. Gemeente een blijde herdenkingsure. De her der en leeraar herdacht in een daarvoor bij zonder ingerichte predicatie, naar aanlei ding van Ps. 103 vers 1—4, zijn 35 jarig ambts jubileum, mede het feit van zijn 35 jarig hu welijksfeest van 10 Sept. j.l. Bij den aanvang van den dienst hief de ge meente de lofzang van Ps. 68:10 aan. Na het votum stond de leeraar erbij stil, dat het thans de dag is, dat hij vóór 35 jaar door zijn nu wijlen hooggeachte leeraar Ds. G. Wisse tot zijn dienstwerk werd ingeleid en be vestigd met de woorden van Jozua 1:6: „Zijt sterk en heb goeden moed." Deze woorden waren steeds tot kracht en bemoediging gebleven, zoodat er thans alle reden was om een opwekkingswoord uit te spreken. Spreker bepaalde zijn gehoor op de vol gende punten, ten le: weldaden, die tot dankbaarheid stemmen; 2e. een aansporing om dezen niete te vergeten; 3e. een ernstige opwekking om den naam des Heeren te loven In deze rede, vergeleek de leeraar het leven van den Heiland, eindigende langs een weg van smart en teleurstelling aan het kruis, en zijn leven, waarin de rozen vair liefelijkheid, ook in IJmuiden, zooveel meer waren dan de doorne des tegenspoeds. Dankbaarheid te vertolken is zoo moeilijk, ja voor den mensch bijna onmogelijk, waarom spreker dan ook de gemeente liet zingen Ps. 116:7 en 10, waarin de danktoon v an hem als leeraar en zijn gezin, mede die der ge meente zoo schoon vertolkt werd. Na het zingen dezer verzen sprak de domi nee, dat het de wensch van zijn echtgenoote en hem was beide jubilea stil te doen voor bijgaan, omdat de tijdsomstandigheden tot soberheid dringen. Kerkeraad en gemeente hebben daarin be willigd, doch zoo, dat zijn huis toch herscha pen is in een bloemenhof. De kerkeraad ging echter nog verder en versierde de kansel met een prachtboek van psalmen en liturgie der Geref. Kerken. Nu de gemeente zich toch niet onbetuigd had gelaten, was er groote dank baarheid in zijn hart. Wanneer er nog meer gaven mochten vloeien, sprak de leeraar uit, was het zijn behoefte die in geld te ontvangen voor verwarming der kerk. Hierna kreeg de oudste ouderling, de heer J. Strijker, het woord. Hij complimenteerde den predikant en zijn gezin op een zeer har telijke wijze, met zijn 35-jarige ambtsbedie ning en verzocht aan de gemeente te zingen Ps. 71: 12 en 13. De predikant, zeer onder den indruk, dank te voor de huldiging en verzocht om te beslui ten met een gemeenschappelijke bede van Ps. 122:3. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Ut SCIIEEPVAARTNIEUWS Het Ned. passagiersstoomschip „Venezuela" Van de K, N. S. M. is Zaterdagavond met res,- tant lading naar Hamburg vertrokken. Het Duitsche s.s. „Gertnar" van de Nord Deutscher Lloyd varende in de gecombineer de dienst van de Kon. Hollandsche Lloyd op Zuid-Amerika is Zondagmorgen na te Am sterdam stukgoederen te hebben bij gelader. naar Montevideo vertrokken en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang vap 66 d.M. Het Spaansche s.s. „Eusebia del Valle" met een volle lading pyriet van Follonica naar Amsterdam passeerde Zondagmorgen de slui zen te IJmuiden met een diepgang van 75 d.M. Het Duitsche s.s. „F, W. Fischer" met een lading ijzererts van Bilbao naar IJmuiden ar riveerde Zaterdagavond aan het Hoogoven- bedrijf, alhier, Het Nederl. s-s. „Pollux" van de K. N. S. M. vertrok Zaterdagmiddag van Amsterdam met bestemming Rouan, alwaar het schip aan haar nieuwe eigenaar wordt afgeleverd. De verkoop geschiedde door bemiddeling van het Maritiemkantoor W. H. Mellema Co., te Amsterdam. Het Nederlandsch stoomschip „Orpheus" van de K. N. S. M. wordt Maandagavond aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, verwacht teneinde een partij ruwijzer voor Stettin bij te laden. 41 R.-K. KERK Tot kapelaan bij de parochie van de H. Eli sabeth en Barbere te Haarlem-Noord is door den Bisschop van Haarlem benoemd de eer waarde Heer A. v. d. Hoeven, kapelaan te IJmuiden. De afscheidsavond voor de verschillende or ganisaties en particulieren wordt Donderdag avond 17 Sept. gehouden in de zusterschool te IJmuiden. V. A. R. A. De afdeeling IJmuiden van de V A R A houdt Vrijdag 18 Sept. in café „Koster", Ken- nemerplein te IJmuiden een vergadering. Op de agenda komt om. voor: candid°aat- stelling voor h et hoofdbestuur, verkiezing van een bestuurslid (vacature Jansen), be spreking propaganda-avond met V. A. R a - orkest, van een vliegerwedstrijd en de op richting van een bouw- en ömbouwcursus. OPDRACHT AAN „EXCELSIOR". De toonkunstenaar Nico Hoogerwerf te Haarlem heeft zijn jongste compositie „Goede Vrijdag" opgedragen aan het Christelijk Ge mengd Koor „Excelsior" en zijn directeur de heer Jan Beider, Naar men ons mededeelde was het suc ces van „Excelsior" op het concours te Heem stede, waar de heer Hoogerwerf deel uit maakte van de jury, aanleiding .tot deze opdracht. BEGIN VAN BRAND. Ten huize van v. d. P. aan de Bakkerstraat ontstond een begin van brand doordat de gasslang in de keuken in brand was ge raakt, terwijl de bewoonster even afwezig was. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet handelend op te treden, aan gezien de brand reeds door de bewoonster, die inmiddels thuisgekomen was en twee buren gebluscht was. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HARLINGEN ALS VISSCHERS- HAVEN. Harlingen, 7 September 1931. Geachte Redactie, Sta mij toe, nog even op het onderschrift van uw correspondent in uw geacht blad van 1 September 1931 ,in te gaan. Inderdaad begint uw bespreking van het vissqher ij rapport met de opmerking, dat „na het tot stand komen van <Jen afsluitdijk" Harlingen met visscherlj zal trachten te be ginnen. Maar hoe valt daarmede te rijmen uw opmerking, dat „men nu in Harlingen een nieuw bedrijf zou willen scheppen" „en dat voor eenige maanden 120 of twee derde van het aantal stoomtrawlers opgelegd wa ren?" Hieruit kan ik niet anders concludeeren clan dat u, al schrijvende, uw uitgangspunt in den steek liet. En daarom mocht u ook niet wijzen op de huidige positie van Vdaar- dingen en Den Helder. Opmerkenswaardig is in dit verband ook, dat de Vlaardingers hun bedrijf moesten ein digen, terwijl (u schrijft het woordelijk!) dagelijks een flinke hoeveelheid visch van Den Helder naar Rotterdam gaat. Dus, het veraf gelegen Den Helder handhaaft zich, Vlaardingen (omdat deze plaats vlak bij Rot terdam is gelegen, waar zeer veel visch ge bruikt wordt) handhaaft zich niet. Dit lijkt mij nog al een tegenstrijdigheid in 1 uw logica. Wat Utrecht betreft, als de afsluitdijk ge reed is, wordt de afstand Harlingen—Utrecht pl.m. 150 K.M. En daar er snelverkeer over den dijk zal komen zal Utrecht In grof ge nomen 2 1/2 uur bereikt worden. En Almelo reeds thans (trein voor trein is het nagekeken, er is een enkele uitzonde ring) kan men snelier van Harlingen naar Almelo komen, dan van IJmuiden. Hoeveel eerder, als er snelverkeer van Harlingen naar het Oosten is. Zoutkamp of Oostmahorn? Wat u er nu van zegt, is mij in verband met uw eerste artikel niet duidelijk. Immers, inzake den afzet in Groningen is er nooit een strijd tus- schen Zoutkamp en Oostmahorn geweest. En uw opmerking raakt thans kant. noch wal, het is mij althans onbegrijpelijk, waarom hier nu een tegenstelling tusschen Leeuwarden en Groningen moet beslissen in een strijd tus schen Zoutkamp en Oostmahorp, een strijd geachte redactie, die er niet geweest is. Ik schreef „dit was niet juist". En mag ik dat thans (en nu kom ik tot dat wat ik eigenlijk wil zeggen) nog eens herhalen? Ook daarom meen ik dat te mogen herhalen, om dat thans weer blijkt, dat uw correspondent niet met de economische-geografische kaart op de hogte is. Hij vraagt n.l. „Heeft inzen der over het kolenvraagstuk nagedacht, daar toch geen enkele trawler zonder kolen kan varen?" Geachte redactie, moet ik een dergelijke vraag beantwoorden? Maar ik wil haar be antwoorden. Harlingen is een belangrijk kolenstation. Het kolenstation voor Fries land. Een van de belangrijkste Importpro ducten in Harlingen is steenkool. Zie, ge achte redactie, als zulk een nietszeggende en van weinig kennis met plaatselijke toestanden getuigende vraag gesteld wordt, terwijl uw correspondent direct daarop laat volgen: „de verdere fantasieën laten wij voor rekening van den schrijver", dan meen ik toch te mogen vragen, waarom u de bespreking van het visscherijrapport, waaraan zoo ontzaglijk veel arbeid is besteed, door alle leden dei- commissie. en waarvoor wij ons tot allen richtten die maar wat te zeggen hadden over de visscherlj, niet aan bekwamer of objec tiever pen hebt gelaten. Het rapport ver dient dat. En wat er gezegd wordt over het markten der Zoutkampers in Harlingen, het ging niet- alleen over het markten, het ging over de vestiging, over de verplaatsing van het be drijf der Zoutkampers. Uw correspondent weet het niet. Hij maakt precies dezelfde fout als in zijn eerste stukje. Overigens be antwoordt hij alleen dat wat hem dienstig voorkomt. U beleefd dankend, E. VAN HINTE. Onze correspondent te IJmuiden schrijft ons het volgende. Uit het bovenstaande niet op feiten berus tend stuk herkent men direct den theoreti cus en niet den prakticps. Wij willen beginnen met de opmerking omtrent het woordje nu te weerleg gen en mededeelen dat door ons het woordje „nu" niet cursief noch vet gedrukt werd. Men spreekt toch zeer dikwijls in onze Nederlandsche taal over: „nu begint men hiermede" of „nu wil men dit of dat doen", zonder een directe tijdsbepaling hiermede aan te duiden of te bedoelen. Wat. het opleggen der trawlers betreft, me moreerden wij enkel het feit dat het aantal trawlers dat te IJmuiden gedurende eenigen tijd opgelegd werd, leder jaar grooter wordt en dit jaar zelfs was gestegen tot 120 of 2:3 van het aantal. Wij bedoelden hiermede een waarschuwing aan de Harlinger Commissie, om toch vooral deze quaestie niet van al te optimistischen kant te bekijken. Verder wordt ons kwalijk genomen dat wij schreven, dat de Vlaardingers hun be- bedrijf moesten eindigen en dat dagelijks een flinke hoeveelheid visch van Den Helder naar Rotterdam gaat. „Dus", schrijft de heer Van Hinte, „het veraf gelegen Den Helder handhaaft zich. Vlaardingen (omdat deze plaats vlak bij Rotterdam is gelegen en deze stad zeer veel visch gebruikt) handhaaft zich niet". Neen, geachte schrijver, zoo is het niet. Vlaardingen kon zich door de hooge besom mingen, welke door de beugers te IJmuiden gemaakt werden, niet handhaven. Den Helder heeft echter veel goedkooper visscherij n,i. de botters en motorbotters, welke tevens dicht bij de visscherij zijn bijv. bij Eierland en de Haaksgronden. De handelaren in Dch Helder leggen zich hoofdzakelijk toe op con signatie-zendingen. Ook komen telkens weer zeer veel Heider-botters te IJmuiden mark ten. De botters in Den Helder varen des Maan dags uit en zijn Woensdags of Donderdags reeds weer aan de markt met visch van zeer goede qualiteit. Juist naar aanleiding van Den Helder vroe gen wij of de heer Van Hinte wel over het kolenvraagstuk had nagedacht. Wij, die Harlingen meermalen bezochten, weten heel goed dat die plaats het kolen station voor Friesland is. Maar wij bedoelden, en dit blijkt zeer dui delijk uit ons artikel, met de vraag over de kolen, dat juist de kolonexploitatie voor de trawlers zeer hoog is. Ook IJmuiden on dervindt dit. NED. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE. TECHNICI. Door de slechte opkomst der leden is de ledenvergadering der afd. „Kennemerland" van de Ned. Vereen, van Christelijke Technici overgegaan in een bestuursvergadering. Besloten werd om Donderdag 17 September ten huize van den voorzitter opnieuw een ledenvergadering te beleggen. Van het hoofdbestuur was bericht binnen gekomen. dat goedkeuring verleend wordt aan de opgerichte afdeeling „Kennemerland". BESOMMINGEN Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 20 stoomtrawlers en 2 kotters. De besommingen waren; Manden 250 Ro 15. Antje f 3200. 600 Rotterdam IJM. 112 f 3900. 570 Kremer f 4100- 530 Derika 4, f 3200. Derika 14 nog niet bekend. 600 Luther, f 3500 400 Gerbrig, f 1900. 600 Alma. f 4200. Jacqueline Clasine nog niet bekend. Ewald nog niet bekend. 435 Wilhelmina f 1800. 155 Neptunus f 1700 500 Erica f 4100 Hoop I nog niet bekend. Rijnmond nog niet bekend. 410 Proef II f 3700 Liesbeth Betty nog niet bekend. 70 Reiger f 2100, Condor nog niet bekend. 55 Anna f 1300. Kotters: S 66 f UQ0. IJM- 113. f 710. De besommingen der loggers waren nog niet bekend. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 11 '9 Ned„ Schie, Lluleaborg. 12/9 Zweedsch, Patria, Rotterdam. Duitsch, Menes, Makassei. Finsch, St. Stephen. Buenos-Ayres. Zweedsch, Fry, Archangel. Ned., Poseidon, Lissabon. Ned., Titus, Sanchez. Duitsch, Rose, Archangel. Ned., Theamo, Belfast. Duitsch, F. W. Fischer. Bilbao. Engelse, Klingworth, Sunderland. Ned., Ruurloo, Kemi. 13/9 Ned., Havik, Londen. Spaansch, Euselia Del Valle, Valonia, i Ned., Lingestroom, Londen. Engelsch, Laverock, Londen. Engelsch, Greta Force, Swansea. Engelsch. Carteside, Llamelly. Ned., Mijnstroom. Hull. Ned., Rijnland, Hamburg. Duitsch, Astarte, Bremen. Finsch, Primula, Leningrad. Ned., Willy, Siam. Vertrokken schepen. 12.9 Zweedsch. Borg, Oskarham, Duitsch, Themis, Bremen. Ned., Perseus, Kopenhagen. Engelsch, Stanislas, Leith. Ned., Pollux, Rouaan. Necl, Poulau Laut. Hamburg. Ned., Triton, Malaga. Zweedsch, Hagforce, Immingham. Ned., Jeannette, St. Abshead. Ned., Venezuela, Hamburg. Zweedsch Ask. Rotterdam. Engelsch, Gateshead, New-Castle. Zweedsch, Patria, Gothenburg. Engelsch, Alcinaus. Liverpool. Grieksch, Georgeias, La Plata. Engelsch. Blyth. Goole. Finsch. St. Stephen, Aarhuus. Ned., Hontestroom, Londen. Engelsch. Mavis, Londen. Ned.. Vechtstroom. Hull. 13/9 Letlandsch, Lidunis. Blyth. Duitsch, Germar, Montevideo. Ned., Laertes, Bremen. DE HOOGOVENS. HET DREIGENDE ONTSLAG. In ons blad van Vrijdag deelden wij mede, dat aan de Hoogovens over eenigen tijd 100 arbeiders ontslagen zullen worden. De directie heeft een tegenspraak van dit bericht gegeven door te laten mededeelen dat van een besluit van een dergelijk massa ontslag geen sprake is. Wel werd toegegeven, dat men natuurlijk dagelijks overweegt hoe in de exploitatie be zuinigd kan worden, maar zoo werd er bijgevoegd, tot ontslag op een dusdanige schaal is nog nimmer besloten. Nader deelt onze correspondent mede: Tengevolge van de crisis heeft de directie der Hoogovens zich genoodzaakt gezien, in een bespreking met de kern uit de arbeiders, op Zaterdagmorgen j.l. des morgens te half elf, een voorstel te doen, om den werktijd weer *ianmerk«l!Jk In te korten en zelfs een geheele ploeg uit den continudienst te laten vervallen. Het personeel, dat tot heden 48 uur in de buitenhaven werkt, zal nu maar 40 uur maken. Van het ijzerpark, hetwelk ln continudienst loopt, komt één ploeg te vervallen, waardoor nu met twee ploegen gewerkt zal worden. De dagdienst welke reeds een ingekorte werkdienst had van 45 uur. zal nu 42 uur werken, terwijl de directie nog onderzoekt in hoevore op de meest praktische wijze dc werktijd bij de Hoogovens zelve bekort kan worden. Wat het eventueel ontslag aan arbeiders betreft, kunnen wij mededeelen. dat na een bespreking met de diverse afdeehngschefs, de namen der voor ontslag lp aanmerking komende arbeiders reeds op een lijst geplaatst zijn. Dagelijks wordt nog los personeel ont slagen. terwijl reeds eenige bazen terug gezet- zijn tot arbeiders. VRIJZ. DEM. BOND De afdeeling „IJmuiden-Velsen" van den Vrijz. Dem. Bond houdt op Woensdag 16 Sept-, in de bovenzaal van Hotel „Augustia" te IJmuiden een ledenvergadering. Op de agenda komt o.m, ook een bestuurs verkiezing voor. MARKTPRIJZEN Prijzen van vóór half tien. Tarbot per K.G. f 1.50—L25 Griet per 50 K.G. f 65—28 Tongen per K.G. f 2.70—2.15 Zetschol per 50 K.G f 4336 Kleine schol per 50 KG. f 35—7.50 Schar per 50 K.G f 13.50 Tongschar per 50 K.G. f 69 Vleet per stuk f 3.503. Groote schelvlsch per 50 KG. f 43 MIddelschelvisch per 50 K.G. f 41—35 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 18—12 Kleine schelvlsch per 50 K.G. f 9—3.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 89—65 Gullen per 50 K G. f 18—3.T0 Leng per stuk f 0.70 Heilbot per K.G. f 2 35—2.15 Wijting per 50 K.G. f 5.90—3.80 Koolvisch per stuk f 0.900.80 Makreel per 50 K G. f 13—5.30 Versche haring per mand f 7-505.40 Idem per kist f 71 Gezouten haring per mand f 4.60 VELSEN DE TENTCAMPAGNE De commissie voor de tentcampagne kan een batig saldo boeken van f 165, hetwelk zij als volgt heeft gemeend te moeten verdeelen: f 100 voor het Wijkgebouw. f 50 voor het ge bouw van Chr. Belangen te Velsen voor het aanbrengen van waterleiding, kapstokken en zoo mogelijk meer verbeteringen en f 15 voor de Maria Bewaarschool te Velsen, TOONEELVEREENIGING „CONCORDIA" Door de tooneelvereeniging „Concordia" is voor haar eerste uitvoering, welke op 17 Oc tober gegeven zal worden, in studie genomen „Dr. Bavino", tooneelspcl ln drie bedrijven van H. Bakker. V. A. R. A. De afdeeling Velsen van de V. A. R. A. houdt op Donderdag 17 September ln hotel „de Prins" een ledenvergadering. Op de agenda staat: het omroeprapport le halfjaar 1931, candidaatstelling hoofdbestuur en de oprichting van een ombouwcursus, CHR. JONGEMANNENVER. „PHILADELPHIA" De feestavond van de Chr. Jongemannen- vereeniging „Philadelphia" ter gelegenheid van het jubileum, wordt hedenavond gehou den in de zaal van „Concordia". In het ge bouw voor Chr. Belangen te Velsen heeft op Donderdag 1 7September nog een zoogenaam de attractie-avond plaats, TOONEELUITVOERING „CONCORDLW De tooneelvereeniging „Concordia" der Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gelder en Zonen zal dezen winter deelnemen aan den tooneel- wedst-rijd uitgeschreven door de „Leklsche dilettantenclub" te Leiden. „Concordia" zal op 20 December in dezen wedstrijd uitkomen met het blijspel ln 3 be drijven „Miliionair tegen wil en dank". SANTPOORT MEETING KENNEMERKRING VAN „VOLKSONDERWIJS". De openluchtmeetlng van den „Kenne- merkring" van „Volksonderwijs" is als zoo danig niet doorgegaan door het ongunstige weer. Men heeft er toen een vergadering in de zaal van „Velserend" voor in de plaats gesteld, welke vergadergelegenheid goed be zet was, toen mr. L. G. van Dam, de voorzit ter van den kring, de bijeenkomst opende. In tegenstelling met zijn op het program ma vermelde onderwerp „Openbaar of Bij zonder Onderwijs", hield één der sprekers, de heer Th. J. Thijssen, uit Amsterdam, een vluchtige beschouwing over het wetsontwerp Rutgers, hetwelk hij een groote ramp noem de. De mogelijkheid tot oprichting van aller lei schooltjes is veel grooter geworden, want terwijl tot dusver het aantal handteekenin- gen nog wel eens een beletsel vormde, heeft minister Terpstra dezen eisch laten vallen om het geknoei met handteekenlngen te ver mijden. Daarvoor is in de plaats gekomen een verhooging van de waarborgsom van 15 pet. tot 30 pet, maar of dit remmend zal werken betwijfelt spr., omdat in de wet wordt vastgelegd, dat de storters een rente krijgen iets hooger dan de normale rente. Ook al blijft het leerlingen-aantal bene den de verwachtingen dan loopt deze waar borgsom de eerste 6 jaar geen gevaar. Wordt het leerlingen-tal. waarvoor de school is aangevraagd, na 9 jaar nog niet bereikt, dan zou een deel van de waarborgsom verval len, maar voor de 9 jaar verstreken zijn kan de schoolvereeniging liquideeren. ontvangt dan de volle waarborgsom terug en vraagt, wederom opgericht, opnieuw de medewer king van de gemeente. Minister Terpstra zegt, dat hij moet be zuinigen en daarom wil hij de gemeentebe sturen voor elk 45-tal leerlingen een leer kracht vergoeden. Spr. vraagt echter of dit- bezuinigen is. want in de eerste plaats ko men de 1600 vrijkomende leerkrachten op wachtgeld te staan en dan wordt de Jeugd ,te kort gedaan, waardoor het volk later zal lijden. De opleiding der leerkrachten gaat geweldig achteruit. In 1920 zag men. dat deze opleiding niet meer in overeenstem ming was met den tijd en slelde men na een aantal overgangsjaren verbetering in het uitzicht. Minister Terpstra wenscht door dit alles een streep te halen. En onze opleiding staat al zoo ten achter bij die van verschil lende andere landen. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op. de gemeentebesturen er van te overtuigen, dat het onderwijs op peil moet worden ge houden. De tweede spreker, burgemeester Roos, uit Lekkerkerk, had tot onderwerp gekoaen: „Wat doen we zelf?" Spr. begon met. te zeg gen, dat het voor het openbaar onderwijs niet voldoende is. wanneer gezegd wordt: ,,Tjt ben tegen het bijzonder onderwijs". Het openbaar onderwijs toch heeft behoefte aan krachtdadige liefde, opdat het niet. ten gronde gaat door de fuüooze sympathie van zijn zoogenaamde vrienden. Van onze tegenstanders op schoolgebied valt in dit opzicht nog al een en ander te loeren. Het feit, dat er vroeger door <ve voorstanders van de bijzondere school geleden, gestreden en geoffeerd is, heeft deze school een be- tonfundecring gegeven, waardoor ln deze kringen de offervaardigheid bijv. ook veel grooter is. Spr. weet wel. dat de overheid voor de openbare school moet torgen. doch men vergete niet. dat de liefde voor de zaak niet door de wet kan worden voorgeschre ven. Goede oudercommissies kunnen daarom veel en nuttig werk doen. Ook nog even over het wetsontwerp Terp stra sprekend, zei de heer Roos. dat over een ieerlingenschaal van bijv. 4ü nog te spreken zou zijn wo leven nu eenmaal in een moeilijken tijd als tegelijkertijd do op richting van kleine schooltjes verhinderd werd, Overigens geloofde spreker niet,, dat dit wetsontwerp, zooals het was gepubli ceerd, wet zou worden. Zij tenslotte nog vermeld, dat de mannen- zangvereeniging .Zang en Vriendschap" uit Scheveningen haar medewerking verleende en het optreden van de Bloeniendaalsche gymnastiekvereniging door de weersom standigheden niet doorging. BEVERWIJK R. K. VOLKSBOND De plaatselijke afdeeling van den N. RTL Volksbond houdt Woensdag een buitenge wone ledenvergadering in het gebouw der K. s. A, De agenda bevat o.m. een lezing door den geestelijken adviseur, rector Th. Boonekamp, over de encyclieken Rcrum No varum en Quadrageslmo Anno van de Pau sen Leo XIII en Pius XI, Tevens zal ln deze vergadering de uitloting geschieden van twee deelnemers voor de drie studiedagen to Bergen op 3, 4 en 5 October a.s. EEN OUDE VEETE UITGEVOCHTEN In den nacht van Zondag op Maandag werd op den Wijkermeerweg een man aan getroffen met een ernstige hoofdwonde in bewusteloozen toestand, die nabij de brug over de Ringvaart aan den kant van den weg lag. De politie, die gewaarschuwd werd. heeft hem verbonden en per brancard naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht, waar opname noodzakelijk bleek. Een inge steld onderzoek bracht aan het licht. dat. do getroffene de P. genaamd opden stillen Wij kermeerweg door een vijftal personen is op gewacht, die een oude vecte met de P. had den. welke in een vechtparij werd afgere kend. Het kwam de politie ter oore. dat daarbij ook de Bevorwijkors L. en W. betrok ken waren. L. werd in den nacht van zijn bed gelicht en op het politiebureau in be waring gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. OPENING DER R.K. TT'ÏNBOUW- WINTKRSCHOOL Naai- wij vernemen, zal dc R.K.. Tulnbouw- winterschool aan de Kees Delfswog op Don derdag 1 October door Mgr. J. D. J. Aenge- nent, bisschop van Haarlem, worden inge wijd. Aan de plechtigheid gaat een Pontifi cale Mis vooraf, welke in de kapel van de bisschoppelijke kweekschool door den bis schop zal worden gecelebreerd. Dc Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Chr. J. M. Ruys dc Beerenbrouck, heeft zich bereid verklaard de officieele ope ning der school te verrichten. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bokomen bijW. Hessela, Huygcns Backerlaan 1 Bloemendaal. een ruigharige fox-terrier: A. Groenevelt, Noorder Stations weg 8 Bloemendaal, een vulpenhouder; Pan huizen. Prof. v. Vlotenweg 5 Bloemendaal, een hulssleutel; Spronk, Zulder Stationsweg 13 Bloemendaal, een hamer en een knijptang; G. v. Ravenhorst, Hospeslaan 3 Haarlem, een rijwiel (heeren) met zadel op stang; Bloe- mendaalsche Apotheek, Bloemendaalschcwog 85 Bloemendaal, een heerentransportrljwiol; Nijhof, Bloemendaalscheweg 185 Overveen, een klnderportemonnale met inhoud; P. Smid, Kerkplein 7 Bloemendaal, een sierspeld waar in eenige steentjes; v. d. Kamp, Joh. v. Vliet- straat 85 Haarlem, een zilveren penning; F. Donkervoort. Donkerelaan 2 Bloemendaal, een grijze regenjas; C. Slijkhuis, Duinweg 60 Santpoort, een bruine kinderportemonnaie; N- Scheffer, Oranje Nassaulaan 156 Overveen. een zilveren horloge; M. Wiersma, Kleverlaan 69 Bloemendaal, een gouden schakelarmband; Bangert. lepenlaan 68 Bloemendaal. een si garettenkoker; E. dc Fllnes, Joh. Verhulstweg 52 Bloomendaal een zilveren dameshorloge; CannegieterKop. Kleverparkweg 222 Haar lem, een vermoedelijk gouden damosrlng met steentje; aan den politiepost te Aerdenhout, twee sleutels, een trekwagentje, een ceintuur, een onderdeel van polshorloge; aan het bu reau van politie te Overveen, een sleutel, oen doos met pop, een handkar, twee huissleutels, een mantelceintuur, een gummi kindercape, een huissleutel, een bruine damestasch. HILLECOM GEVONDEN VOORWERPEN Bureau van politie een portemonnaie met inhoud. Van Oei, bakker. Hoofdstraat 116, een hamer en een tangetje. B. Maas, Ven- nipperweg no. 1137 een zakmes en een hals kettinkje. H. W. Keijzer, Havenstraat 20. étui inh. rozenkrans en 5 centen. M. van de Plank. Loosterweg 2 no. 94, een bruinharig hondje. A. Schoonderbeek, Molenstraat, een bruine portemonnaie. Lyklema. Stationsweg, ring waaraan twee sleuteltjes. C. II. van Öer- kel, Meerstraat 37. nummerplaat van auto H-51974. Vlschbach, café, een motorrijwiel.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13