ERNSTIGE AANSLAG OP D-TREIN. De Brabantsche Industriedagen, Exprestrein bij Boedapest in ravijn gestort. 25 dimden te betreuren Het Belangrijkste. Pakkend nieuws. 49e Jaargang No. 14791 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 14 September 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. H f ROBERT PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredecteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0-27)4, per maand ƒ1.20, per 3 maanden f 357%, franco per post 3.87)4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand f 0(22. per 3 mnd. f 0.65, franco per post f 0.72>$. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 13 regels f 0.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50.-. Elke ande vinger f 1 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.— Idem vooi Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD De laatste dag. Minister Deckers' afscheidsrede. Eindhoven, Zondag. Het programma van Zaterdag bracht ons van 's-Hertogenbosch naar de Langstraat, en van de Langstraat naar Tilburg en Breda. Er is weer veel van deze excursie, op de laat ste der drie industriedagen te vertellen, van daag beperyken wij ons echter tot 'n beknopt overzicht, om Dinsdag en Woensdag nog eens uitvoerig terug te komen op die dingen die werkelijk belangwekkend waren. Wij zullen dan gelegenheid hebben, iets te vertellen van enkele Brabantsche indus trieën en kunnen dan gelijkertijd terug ko men op de belangrijkste der gehouden rede voeringen. Allèreerst werden Zaterdag de Waalwijksehe industrieën beziohtigd. Het gemeentebestuur ontving de excursisten en de burgemeester van Waalwijk sprak hen toe. De auto's brach ten ons vervolgens naar Tilburg waar nadat men eenige fabrieken had bekeken Mr. M. P. L. Steenbergihe, voorzitter van de alge'meene R.-K. Werkgeversvereeniging, een rede hield over Brabant's industrie en han del en omstandigheden waaronder deze ver- keeren. Omstreeks vijf uur kwam het gezel schap in Breda aan, waar het een bijzonder hartelijke ontvangst werd bereid door de meisjesleden van het Eucharistische Kruis- tochtwerk. Men reed langs het sierlijke kasteeltje Bouvigne, door Breda's fraaie omstreken, naar de stad, waar de burgerij de vlaggen had uitgestoken. De N.V. Hollandsche Kunst zijde Industrie trad als gastvrouwe op. De heer F. B. J. Frencken, directeur van het EucharistischeK(ruistocht) werk hield in één der versierde zalen van het gebouw der Kunstzijdeindustrie een rede over het sociale werk in de provincie Noord-Brabant. In Concordia werd het slotfestijn gehou den. Na een pompeus diner, waaraan vele bekende persoonlijkheden aanzaten, vertoon de Frits Hirsch met zijn gezelschap de ope rette „Walzer aus Wien'', voor een uitver kocht en uiterst feestelijk gestemd huis. Een geanimeerd bal, dat tot diep in den nacht duurde, was het slot van de Brabant sche Industriedagen. 's Middags reeds, had minister Deckers Brabanter van geboorte en Brabanter gebleven in hart en nieren een enthousiast afscheidswoord gesproken, dat de beneden-Moerdijkers uit het hart ge grepen was. Minister Deckers sloeg de juiste toon aan; hij bleek trotsch te zijn, op wat Brabant gepresteerd had, en legde vurig ge tuigenis af, van zijn onwrikbaar vertrouwen in de Brabantsche Industrie, welke steeds meer de kern van de Nederlandsche Indus trie wordt. De Zondag de rustdag die door het co mité gebruikt werd om de excursisten eenige aangename ontspanningte bieden be hoort niet tot de Industrieele dagen en kan hier worden overgeslagen. Wij verwijzen verder dus naar de nabe trachtingen in de volgende nummers. HET PETITIONNEMENT VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. WAARDEERING IN ZWITSERLAND. De Neue Züricher Zeitung van Vrijdagavond bevat een uitvoerig artikel, waarin mededee- ling wordt gedaan van het succes, dat Ne derland met het ontwapeningspetitionne ment van de Nederlandsche dagbladpers heeft behaald. Het blad schrijft: Ofschoon in de voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie en in de Volkenbondsvergadering reeds dikwijls de verwachting werd uitgesproken dat het voor al de plicht der volkeren zelf is om op ont wapeningsconferentie hun stem te laten hoo- ren, wat het in dit opzicht tot dusver overal merkwaardig stil gebleven Zeker vindt de ontwapeningsgedachte bij de groote meer derheid van alle volkeren warme instemming en aan betoogen en verklaringen van com missies en organisaties van allen mogelijken aard, nationaal en internationaal, heeft het in de laatste tien jaren ook niet ontbroken. Maar al deze stemmen hadden steeds een of ander beperkt karakter, daar zij of van bij zondere pacifistische kringen of van politie ke partijen kwamen. Diepere, meer omvattende volksbewegin gen voor een doeltreffende ondersteuning van het ontwapeningswerk van den Volken bond waren tot dusver helaas nergens te be speuren en dit vormt ook een der gronden voor het aanzienlijk pessimisme, waarmee men in de meeste landen de ontwapenings conferentie tegemoet ziet. De verdienste, een groot deel van het ge- hee'le volk tot het afleggen van een openlijke erkenning ten gunste van de ontwapenings- Brug over een lengte van 60 M. ingestort. Locomotief en 6 wagons in 24 M. diepe kloof. BOEDAPEST, 13 Sept. (V. D.) Op den in ternationalen D-trein BoedapestWeenen ParijsOstende is in den afgeloopen nacht een dyjiamietaanslag gepleegd. Toen de trein, die te half twaalf Zater dagavond uit Boedapest was vertrokken, ge komen was aan de brug over de bergkloof bij Bia-Torbagy (ongeveer 30 K.M. van Boeda pest) hoorde men een hevige ontploffing. De brug, die een lengte heeft van 60 M. stortte in. De locomotief en de zes volgende wagons vielen in de 24 Meter diepe kloof. ..Er zijn naar V. D. meldt, 25 dooden en meer dan 50 gewonden. 5 zwaar gewonden verkeeren in levensgevaar. Tot Zondagochtend elf uur waren reeds .negentien dooden geborgen. Vijf of zes doo- degi moeten nog onder de overblijfselen van den trein liggen. Het aantal gewonden be draagt achttien. De toestand van de meeste gewonden is ernstig. BOEDAPEST, 13 September (V. D.) De plaats waar de aanslag op den D-trein is ge pleegd, de spoorbrug bij Bia-Torbagy, biedt een vreeselijk beeld. De locomotief en ee"n der omgevallen wagons zijn diep in den grond blijven steken. Het is een gelukkig toeval dat de trein slechts matig was bezet. Bij het on geluk is een der passagiers, graaf Palffy, uit den trein gevallen, zonder evenwel ernstige wonden op te loopen. Hij begaf zich direct naar het dichtstbijzijnde station, waar hij hulp inriep. Uit Boedapest werden direct eenige hulp- treinen gezonden. Behalve de reddingsver- eeniging uit Boedapest zijn nog talrijke poli tie- en gendarmerie - afdeelingen op de plaats des onheils aangekomen. Hier werd een pa pier gevonden, waarop geschreven stond: „Wanneer de kapitalistische staat geen brood geeft, verschaffen wij het ons op an dere wijze. Brandstof en benzine hebben wij genoeg". De beide gearresteerden hebben bij hun verhoor niet kunnen zeggen hoe zij op de plaats van den aanslag zijn gekomen. Te Boedapest vermoedt men dat de aanslag door communisten is gepleegd. Behalve de locomotief zijn twee slaapwa gens, drie pullmannwagens en de bagagewa gen in de diepte gestort. Aangezien het baan vak dubbel spoor heeft, kan het verkeer gaande worden gehouden. Onder de dooden zijn de machinist en drie conferentie te hebben gebracht, en een bui tengewoon eenvoudig middel daartoe te heb ben gevonden, komt den Nederlanders toe. Het blad bespreekt verder hoe het in Ne derland gegaan is aan de hand van mede- deelingen, die de voorzitter van de commis sie der Nederlandsche dagbladpers, de heer R. Peereboom, heeft opgesteld en aan de Volkenbondsjournalisten te Genève heeft doen toekomen. GEWELDIGE WOUDBRAND. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit New York: De Staat Minnesota is door eenige gewel dige woudbranden geteisterd. Daarbij werden zes personen gedood. Meer dan drie honderd personen zijn dakloos geworden. „DE TIJD" VERKOCHT AAN „DE SPAARNESTAD". HET OCHTENDBLAD WORDT OPGEHEVEN Naar wij vernemen is thans het definitief besluit gevallen, waarbij de aandeelen van de N.V. Dagblad en Drukkerij De Tijd" aan de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem overgaan. Nadat in de komende weken de noodige formaliteiten zijn vervuld zal dus „De Spaar nestad" de exploitatie van de dagbladen „De Tijd" en „De Amstelbode" en van de druk kerij „Het Kasteel van Aemstei" ter hand ne men. Het ochtendblad van De Tijd zal 1 Octo ber worden opgeheven. De Tijd zal in Amster dam gedrukt worden. andere spoorwegbeambten, voorts een be ambte der posterijen en een Hongaar, die uit Amerika teruggekomen, eenigen tijd in Euro pa zou vertoeven. Volgens een latere mededeeling is de hel- sche machine voorzien geweest van een zak- iantaarnbatterij van Tschechisch fabrikaat. Direct na het bekend worden van den aan slag en de gevolgen daarvan werd hulp naai de plaats des onheils gezonden en werd met het opruimingswerk een aanvang gemaakt. Tegelijkertijd werd het onderzoek naar de daders van den aanslag geopend. Bij het onderzoeken van de parallel loo- pende rails, die over een afzonderlijke brug loopen, kwam men tot de ontdekking, dat ook op deze brug een bom was gelegd. De Orient-express uit Weenen, die korten tijd later moest passeeren, kon tijdig worden te gengehouden, zoodat een tweede ramp van grooten omvang kon worden voorkomen. Aangezien de opruimingswerkzaamheden ernstig bemoeilijkt worden door het feit dat de omlaaggestorte wagens in elkaar zijn ge schoven, zal eerst vandaag kunnen worden vastgesteld of zich nog meeT slachtoffers on der het puin bevinden. De bergingswerkzaam heden die in vollen gang zijn, zullen nog den geheelen nacht moeten worden voort gezet. Naar thans is komen vast te staan, zijn de drie laatste wagens van den D-trein slechts daardoor behouden gebleven dat hun kop peling afknapte. De politie volgt intusschen 27 sporen die mogelijk tot de arrestatie van de daders zouden kunnen leiden. Twee ge arresteerde verdachte... gunnen, naar ver luidt, slechts weinig met den aanslag uit staande hebben, aangezien een van hen reeds 78 jaar óhd is. Het is niet uitgesloten dat de aanslagvdoor buitenlanders is gepleegd. Hier voor zouden verschillende aanwijzingen be staan. De juiste tekst van het in de buurt van het ongeval gevonden briefje, dat met twee steenen was verzwaard, is als volgt: .Arbeiders wij ontlasten u van de zorg en zullen met geweld van de kapitalisten eischen, wat ook u toekomt. Iedere maand zult u van ons hooren. Onze makkers zijn overal. De kapitalisten zullen ons niet ont gaan. Onze dynamiet en benzine schiet niet te kort". De samenstelling van de springstof is nog niet bekend. Volgens de laatste nasporingen is geble ken, dat de aard van de helscüie machines, welke bij dezen aanslag zijn gebruikt, het zelfde is als die van den aanslag bij Juten - borg. De politie heeft geconstateerd dat de laat ste trein welke de plaats van de catastrophe passeerde ,om 10 uur 53 voorbijgereden is terwijl de ramp om 12 uur 10 plaats had. De daders hebben dus een uur en 17 minuten tijd gehad voor het voorbereiden van het ongeluk. Een ooggetuige' deelde het volgende van de ramp mede: „Ik stapte te Boedapest in den eersten wa gen van den sneltrein naar Weenen. Omdat er evenwel geen plaats was, begaf ik mij naar den op een na achtersten wagen, Aan de „Werf Conrad" is Zaterdagmorgen een schip van stapel geloopen, een bewijs dat men ook aan deze werf zooveel mogelijk tracht, in dezen tijd van malaise de zaken loopende te houden. Het schip is een steenenonderlosser, be stemd voor de haven van Le Havre, Frank- waar ik ging slapen. Slechts aan deze' om standigheid heb ik te danken dat ik niet ben verongelukt. Ongeveer tien minuten na het vertrek van den trein heeft het ongeluk plaats gehad. Ik werd door een buitengewoon kabaal en een oorverdoovend gekraak uit den slaap gewekt. Op hetzelfde oogenblik gingen alle lichten uit. De passagiers werden van hun plaatsen geslingerd. In het eerste oogenblik wist niemand wat er gebeurd was. Eerst toen hulpkreten waren vernomen en de talrijke gewonden vreeselijk steunden werden wij geredden ons bewust dat een ca tastrophe had plaats gehad. Aangezien de duisternis volkomen was. kon in den beginne geenszins aan reddingswerkzaamheden wor den gedacht. Een uur later kwam de brand weer ter plaatse. De mannen hadden even wel vergeten fakkels mee te nemen. In aller ijl werden brandstapels opgericht, bij welker schijn met het reddingswerk werd begonnen. De wagens van den trein hingen voor het meerendeel tusschen hemel en aarde boven den 24 Meter diepen afgrond, zoodat men niemand kon bereiken. Eerst later, toen po litie en militairen ter plaatse verschenen, konden de bergingswerkzaamheden met ver eende krachten worden aangevangen. Zoo als gebleken Is zijn de horloges van de leden van het treinpersoneel blijven staan op het oogenblik dat de ramp gebeurde, kort na middernacht". Tijdens het bergingswerk werd op de plaats, waar men ook de overblijfselen van de lont had gevonden een briefje aangetroffen met den volgenden inhoud: .Arbeiders! Wij be vrijden u van uw zorgen! Wij zullen met ge weld van het kapitalisme weten te verkrijgen wat u toekomt Iedere maand zult u van ons hooren. Onze kameraden zijn overal. De ka pitalisten zullen niet ontkomen. Onze voor raad onbploffingsmiddelen en benzine is nog niet uitgeput". Uit het onderzoek, dat geleid werd door den commandant van de afdeeling pioniers, kapitein Nagy, bleek namelijk, dat de ont ploffing teweeg was gebracht door een hel- sche machine, bestaande uit een kleinen koffer van Vulkan-fiber, die gevuld was met een a twee kilogram dynamiet. Hieraan was een lont vastgemaakt, welke door twee ko perdraden verbonden was met een zaklan taarnbatterij. Deze draden waren zoo ge monteerd. dat bij het passeeren van den trein kortsluiting ontstond, waardoor de lont in brand geraakte en de dynamiet tot ont ploffing werd gebracht. Het onderzoek naar de daders duurt nog steeds voort. Opvallend is de overeenstem ming met de treinaanslagen in Joegoslavië en bij Jüterbog. De „Courant" meldt nog: Volgens het voorloopig resultaat van het onderzoek der deskundigen naar den aanslag zijn het ontstekingsmateriaal, de lont, en de ontploffingsstoffen van de helsche ma chine van Duitsch fabrikaat, de batterijefi echter van Poolschen en Engelschen oor sprong. Dientengevolge acht men het zeker, dat de aanslag door een internationale com munistische groep is gepleegd, die schuldig moet zijn aan een reeks van aanslagen, welke in de laatste jaren in verschillende staten op touw gezet zijn. Ook is geconstateerd, dat de helsche ma chine niet met een uurwerk was verbonden, doch dat de ontsteking met groote vakkennis was aangebracht. Den voor den sneltrein rij denden passagierstrein hebben de misdadi gers laten passeeïen. Er kan wel met zékerheid worden aange nomen, dat er geen Nederlanders onder de slachtoffers zijn. rijk en waaraan de naam „Débardeur" ge geven is. Eenige weken geleden werd de „Coltincur"' afgeleverd. Beide schepen heb ben 400 ton laadvermogen en zijn 40 meter lang en 10 meter breed. Woensdag zal de .Débardeur" naar de plaats van zijn bestemming gaan. Ernstige aanslag op D-trein. Exprestrein in een ravijn gestort. 25 dooden. (le blad, le pag.) Een Putsch in Oostenrijk. (2e blad, le pag.) De orde in Oostenrijk hersteld. Stahrhem- berg gearresteerd. (le blad, 2e pag.) Gandhi te Londen. (2e blad, le pag.) Uit Genève: Curtius stemt in met Grandi's voorstel. (2e blad, le pag.) Het vliegtuig Trait d'union" neergestort. Lebrix en Mesmim gedood. (2e blad, le pag.) De orkaan in Honduras. (2e blad, le pag.) Herziening van de L.O.-ioet. Wenschen der Commissie Rutgers in het ontwerp. (2e blad, 2e pag.) Wisseling van Landvoogd te Batavia. Jhr. De Jonge kondigt bezuiniging aan. (2e blad, 3e pag.) De benzine belasting drie cent per liter? Sluitpost voor de Rijksbcgrooting. 12e blad. 2e pag.) De laatste der Brabantsche Industriedagen. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. Lettinga: Financieele Kroniek. (2e blad, 2e pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Een reis naar Amerika. (4e blad, ie pag.) Laatste berichten 2e pag. le blad.) BOOTHMAN WINT DEN SCHNEIDER CUP Engeland's successen. SNELHEID VAN MEER DAN 600 K.M. PER UUR. LONDEN, 13 September (V.D.) Luitenant Boothman won heden den Schneidercup met een gemiddelde uursnelheid van 547.305 K.M. per uur. Luitenant Stainfortli vestigde hierna een nieuw wereldrecord voor 3 K.M. met een gemiddelde uursnelheid van 621.235 K.M. per uur. Luitenant Boothman bracht in zijn over- winningsvlucht de gemiddelde snelheid voor de 218 mijl van de driehoeksbaan van 528.8 K.M. op 547.305 K.M. per uur. In dezelfde vlucht bracht hij verder het record voor de 100 K.M. met vliegende start op 551.626 K.M. (De filmheld Douglas Fairbanks heeft in zijn reisbagage o.m. 300 costuums; zijn collega Adolphe. Menjou heeft een kaartsysteem laten aanleggen op zijn 250 costuums.) Zegt u nou eens even eerlijk, Kent u nobeler lectuur, Dan die over filmkunsthelden, Die zoo mooi zijn en zoo duur. Als je leest van hun paleizen Met een ongekende pracht, Van hun zwembassins en au tos, En van hun zeewaardig jacht, Van het vorstelijk salaris, Waar dit al van wordt betaald Ach, wat heb ik aan die dingen Vaak mijn hart al opgehaald. En nu lees ik weer, tot stichting Van het bioscoop publiek, Van de helden Doug en Adolphe Deze kleedingstatisüek. Het is heerlijk om te weten, Als je zelf in zorgen leeft. Dat tenminste Doug, of Adolphe, Nog geen krimp van kleeren heeft. Douglas Fairbanks houdt van reizen, Verre reizen over zee, Koffers met driehonderd pakken. Varen dan met Douglas mee. Adolphe heeft er heel wat minder, Vijftig wel, een heel verschil, Toch, ook hij hoeft niet te tobben, Als hij eens wat anders wil. Waarlijk, als ik van die helden, Zulke grootsche dingen lees, Is het mij alsof ik eensklaps Van mijn eigen zorg genees. Zoo iets werkt zoo inspireerend, Geeft je nieuwen levensmoed, Zooiets pakt je, mij tenminste, In het diepst van je gemoed. Helden Doug en Adolphe zitten Nimmer bij de pakken neer, Want er zijn van 't zelfde laken Immers zooveel pakken meer. Enkel Adolphe valt me tegen Met tweehonderd vijftig maar. Doug, dat wordt nu wei bewezen, Is een grooter kunstenaar. P. OhASUS. SCHIP VAN STAPEL GELOOPEN.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1