EEN „PUTCH" IN OOSTENRIJK. BUITENLAND. DE TOELEG MISLUKT. den- HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD Actie van de Heimwehr. De regeering den toestand meester. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half twee hebben de Heimwehr- groepen in Droeck. a. d. Mur, Kapfenberg, Feld'weg, Judenburg en Schladming, alle ge legen in Boven Stiermarken, deze plaatsen bezet. Hetzelfde gebeurde in Kirchdorf en Grenz in Boven-Oostemrijk en in eenige plaatsen van het district Salzburg. De Bondsleider Pfriemer, heeft een mani fest tot de bevolking gericht, waarin hij verklaarde, dat de onder hem staande Heimwehrgroepen bezit namen van de macht en waarin hij de genidiarmerie en politie van hun eed ont,sloeg. Te Bruch a.d. Mur werden machinegewe ren opgesteld. Bij den burgemeester van Fondsdorf, Horvartek, vervoegde zich ingenieur Pichler van den Heimatbond, die verklaarde dat de regeering was afgezet en dat dr. Pfriemer de bestuursleiding had overgenomen. Spoedig werd, zoo meldt het N.v.dD., na der, onder voorzitterschap van bondskanse lier dr. Buresch een ministerraad gehouden, welke in de eerste plaats constateerde, dat de organen van den staat, zooals veilig heidsdienst, bondsleger en bondsspoorwegen in elk opzicht hun plicht deden. Besloten werd alle machtsmiddelen aan te wenden om orde en rust nog in den loop van den dag te herstellen en tegen de -aanstichters der beweging zoo streng mogelijk op te tre- Het duurde niet lang of er werden berich ten ontvangen, waaruit onmiskenbaar bleek, dat de Putsch als mislukt kon worden be schouwd. In de meeste gevallen namen de Heimwehr-mannen uit de door hen bezette plaatsen reeds de wijk nog voor de troe pen en gendarmerie er waren aangekomen. Slechts te Kapfenberg kwam het tot een treffen bij een poging van de Heimwehr om het arbeic'i.TShuis aldaar te bestormen. Hier bij werd een arbeider gedood, terwijl nog elf personen gewond werden. Toen echter een halve compagnie troepen met machinegewe ren ter plaatse arriveerde, was de rust weer hersteld. In het algemeen kan men echter zeggen, dat de Putsch zonder bloedvergieten bedwongen is. Tegen den middag werd door de regeenng bekendgemaakt, dat sterke troepenafdeelin- gen bewapend met machinegeweren en hand granaten, uit Graz naar Stiermarken op weg waren. Ook uit Weenen en Klagenfurth waren troepen vertrokken. Het transport moest met vrachtauto's plaats hebben, daar de Heimwehr-mannen eenige stations bezet hielden, welke echter later op den dag weer werden ontruimd. Arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd tegen dr. Pfriemer, die volgens onbevestigde ge ruchten naar Italië zou zijn gevlucht, tegen zijn chef van staf, Rauter, en tegen den Heimwehrleider graaf Lamberg. In Stier marken zijn vier Heimwehr-leiders ge arresteerd. Het persbureau van de leiding van den Heimatschutzbond in Oostenrijk heeft Zon dagavond laat het volgende bevel van den bondsleider dr. Pfriemer gepubliceerd: „Aan alle leiders van den Heimatschutz Van Oostenrijk! De noodtoestand van de boeren in Oosten rijk en van breede kringen der arbeiders en andere volksdeelen hebben mij er toe ge bracht een laatste poging tot redding in het werk te stellen, teneinden het volk te behoeden voor slavernij aan het buitenland en voor den ondergang. Hoewel wij niet alleen geheel Stiermarken met uitzondering van Graz bezet hadden, doch nog veel verder waren gekomen, breek ik, ten einde bloed vergieten tusschen de Heimatschutz en de regeering te voorkomen, de actie af. Alle Heimatschutzafdeelingen dienen onmiddel lijk naar de plaatsen hunner inwoning terug te keerenn. Mijn laatste dank als leider van den Heimatschutzbond gaat uit naar alle leiders en kameraden, die evenals ik alles gedaan hebben om de idee van onzen Hei matschutz te doen zegevieren. Vooral dank ik alle kameraden uit Stier marken voor hun offer, dat zij de beweging hebben gebracht. Tevens deel ik mede, dat ik mijn leiders- ambt in handen leg van den Heimatschutz. (get.) Dr. WALTER PFRIEMER. Ook de chef van den staf Rauter heeft zijn functie neergelegd. Genève. Curtius stemt in met Grandi's voorstel. De tweede spreker van Zaterdagochtend op de zitting van de Asemblée was de Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Curtius, die, naar de Tel. meldt, uitsluitend over de crisis en de «ntwapening sprak. De minister gaf eerst een overzicht van de kenmerkende eigenschappen van de econo mische crisis en verklaarde, dat de Volken bond en zijn organen tegenover de crisisver schijnselen geen onverschillige houding mo gen aannemen. Spreker meent uit de rede voeringen van de vorige sprekers te mogen concludeeren, dat ook zij het er mede eens zijn. dat het belangrijkste werk voor den Vol kenbond nog verricht moet worden. Het belangrijkste resultaat van de Europee- sche studiecommissie is volgens Curtius het rapport van de economische deskundigen, waarin wordt verklaard, dat voor verbetering van den toestand in Europa economische sa menwerking noodzakelijk is. De uitvoering der plannen, die in dit rapport zijn neerelegd. is echter slechts mogelijk, aldus spreker, met i toestemming yan de niet-Europeesche landen. Daarom geeft Curtius in overweging, dat de tweede commissie zal bestudeeren wat door middel van den Volkenbond kan geschieden voor de beperking van de productie en den steun van den landbouw in de niet-Europee sche landen. Na bespreking van de economische proble men, behandelde de minister de financieele crisis. De gebeurtenissen van de afgeloopen maanden zijn volgens spreker het gevolg van de politieke schulden en hij besprak het ver band tusschen deze schulden en de finan cieele crisis. Het goud hoopt zich op in enkele centra, waar het zonder vrucht te dragen blijft liggen, omdat er geen emplooi voor is. In verband hiermede bracht Curtius hulde aan president Hoover voor zijn initiatief in zake het moratorium van een jaar voor alle oorlogsschulden. Als vertegenwoordiger van Duitschland wilde Curtius te Genève uitdruk king geven aan zijn erkentelijkheid jegens Hoover voor de verlichting, die door zijn ini tiatief aan Duitschland is gebracht. Doch dit jaar van.uitstel, hoe groot zijn be- teekenis ook moge zijn, schept slechts een voorbijgaande rustpoos. Reeds verschillende sprekers hebben met kwem betoogd, dat voor het probleem der internationale politieke schulden in het algemeen belang een oplos sing moet worden gevonden, die de crisis in derdaad tot een einde brengt. Dat is de groote taak, waarvoor de wereld zich geplaatst ziet. Internationale samenwerking op dit gebied kan begrijpelijkerwijs alleen tot succes leiden als ieder land voor zich alle mogelijkheden tot overwinning van de crisis benut. Wat Duitschland betreft meent Curtius, dat dit land alles heeft meest ingrijpende maatrege len. Daarom acht hij zich gerechtigd niet al leen in het belang van zijn land, doch even eens in het algemeen belang den eischt te stellen, dat met de internationale samenwer king op dit terrein ook inderdaad vastberaden wordt begonnen. Het is duidelijk, dat de Volkenbond niet de regeling van het probleem der internationale schulden ter hand kan nemen. Dit moet aan de onmiddelijk belanghebbende regeeringen worden overgelaten. De Volkenbond zal een aantal voorstellen, zooals die door de ver schillende economische commissies zijn gefor muleerd, met alle kracht moeten bevorderen, doch zoowel de bevordering van die plannen als de onderhandelingen tusschen de betrok ken regeeringen hangen van de elementaire voorwaarde af, dat het wederzijdsch vertrou wen in de internationaal politieke betrekkin gen wordt hersteld. Hij is het in dit verband volkomen eens met het rapport der Bazelsche deskundigen. De Volkenbond moet er voor zorgen, dat hij zijn zending vervult door de basis voor het herstel van het vertrouwen te scheppen. De Duitsche regeering zal met alle kracht bijdragen tot dit herstel en Curtius verklaarde, dat lord Cecil overtuigd ka nzijn, dat Duitschland zich de volle beteekenis van het belang van toenadering tusschen Duitsch land en Frankrijk volkomen bewust is. Wat de ontwapening betreft, liet Curtius duidelijk uitkomen, dat Duitschland volkomen aan zijn standpunt, blijft vasthouden. Hij sprak zijn groote voldoening uit over de woor den van Grandi, die ook het verband tusschen arbitrage, ontwapening en veiligheid heeft besproken. De veiligheid der staten kan alleen dan worden verkregen als alle staten op ge lijke wijze zijn ontwapend. Veiligheid, die ge grond is op overwicht van bewapeningen, be- teekent onveiligheid en is een gevaar voor de landen, die minder sterk bewapend zijn Curtius zette vervolgens het bekende Duit sche standpunt uiteen: eerst ontwapening en dan veiligheid en zeide tenslotte met groote vreugde het voorstel van Grandi te begroeten voor een bewapeningsvacantie. Beroep van vrouwen op den Volkenbond Naai- het Hbld uit Genève verneemt, heeft de Internationale Vrouwenraad een resolu tie aangenomen, waarin hij de meendng uit spreekt het in verband met d'en tegenwoor- digen ernstigen toestand zijn plicht te ach ten een beroep op den Volkenbond en de staatslieden, die aan de Volkenbonasverga- dermg deelnemen, te doen, om hen te ver zoeken, een concreten vorm te geven aan de sociale en economische solidariteit, om op deze wijze de ernstige moeilijkheden, die on ze beschaving bedreigen, te voorkomen. De resolutie is door de presidente van den Intern. Vrouwenraad, Isabel! Aberdeen en mej. L. C. A. van Eeghen, secretaresse van den Vrouwenraad', aan den voorzitter van de Volkenbondsvergadering overhandigd. Engeland. Onthullingenvan Thomas. Snowden heeft in zijn rede in het Lager huis gezegd, dat to.t 90 pet. van de thans reeds voorgestelde bezuinigingen het afge treden Labour-kabinet reeds besloten had. Vrijdag nu, heeft Thomas, de minister voor de Dominions, die wegens zijn toetre den tot de nationale regeering harde woor den van de zijde der Arbeiderspartij heeft moeten hooren, in het Lagerhuis bij de be spreking der nood-begrooting eenige mede- deelingen gedaan, welke de socialistische op positie een oogenblik beduusd deden kijken. Thomas „onthulde" nl. (waarop MacDonald ook reeds gezinspeeld had) dat het Labour- kabinet kort voor zijn aftreden had besloten tot verscheidene van de bezuinigingen, die ook in de begrooting van Snowden voorko men en waartegen de oppositie zich nu ver zet: verlaging der werkloosheidsuitkeering, van de salarissen der onderwijzers, militai ren, ambtenaren en politiebeambten. Voorts had het tot bezuinigingen in den landbouw, de sanitaire diensten, de Empire Marketing Board en het Colonial Development Fund besloten. Thomas klapte verder uit de school, dat de subcommissie, waarvanHenderson lid was, aan het kabinet een bezuinigingsvoor stel had voorgelegd ten bedrage van 78 millioen pond sterling. Dat was acht millioen meer dan Snowden nu had voorgesteld. De Daily Telegraph" verneemt dat de linkerzijde der Arbeidersfractie over deze mededeelingen dermate verbaasd is, dat zij een vergadering heeft aangevraagd om in lichtingen van de afgetreden Labour-minis ters te vragen. MacDonald's Lagerhuiszetel Het besluit van het bestuur der arbeiders partij van Seaham Harbour om MacDonald den eisch te stellen dat hij voor dit district zou aftreden, is, naar gemeld wordt, op de ledenvergadering met 50 tegen 39 stemmen bekrachtigd. Gandhi te Londen. In gezelschap van mevrouw Naidoe, de dichteres, is Gandhi te Londen aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar zijn verblijf te Hampstead. De maharadja van Bhopal en eenige andere hooggeplaatste Indiërs zijn eveneens gisteren gearriveerd. Het vertrek van Gand'hi uit Folkestone ge schiedde onder groote belangstelling van de bevolking. In de straten waren duizenden bijeengekomen, die den Indischen leider enhousiast begroetten. Zijn aankomst te Londen viel niet op. Luide toejuichingen en hoerageroep van Indiërs verwelkomden Gandhi in het huis der quakers, toen hij, begeleid door zijn vrienden (onder wie de de ken van Canterbury en miss Slade) de zaal binnentrad. In overeenstemming met de ge bruiken van de quakers werd de bijeen komst geopend met een stilzwijgen van ver scheidene minuten. De voorzitter maakte daarop bekend, dat begroetingstelegrammen waren binnengekomen van MacDonald, Baldwin, Henderson, en vele andere leidende figuren, waarna hij Ganidhi hartelijk wel kom heette op Engelschen grond. Hij ein digde zijn redevoering met den wensch, dat de missie van Gandhi met succes mocht wor den bekroond. Dit zou echter slechts dan geschieden, wanneer ae staatslieden in het politieke leven de grondbeginselen zouden brengen van den godsdienst der naastenlief de. Gandhi verontschuldigde zich in zijn ant woord, dat hij zittend spreken moest, omdat hij de physieke kracht niet had, staande te spreken. Hij zette vervolgens uiteen, hoe hij gedurende de laatste 40 jaar de Indische na tionalistische beweging met vreedzame mid delen had opgebouwd; ook heden nog ziet hij de methode der vreedzame middelen als de eenige, die tot succes kan leiden. Zijn taak is door de hem door het congres gegeven opdracht aan zekere grenzen gebonden. Hij strijdt echter voor de vrijheid van Indië. Sprekende over de moeilijkheden met En geland zeide hij, dat deze nooit eerlijk zouden kunnen worden opgelost, wanneer niet tege lijkertijd een Engelsch-Indische verzoening geschapen werd. Hij besloot zijn redevoering met er op te wijzen, dat niet alleen Indië, maar ook de geheele wereld de groote voor- deelen ervan zou hebben, wanneer Indië zijn vrijheid herkreeg. Duitschland. Laval en Briand naar Berlijn. De Duitsche zaakgelastigde dr. Forster heeft Zaterdagmorgen minister-president Laval de officieele uitnoodiging overhandigd om met minister Briand 27 September naar Berlijn te komen. Laval heeft de uitnoodiging aangenomen. De 40-urige werkweek? Zaterdag 19 September loopt de termijn af, binnen welken de verschillende industrieën en takken van bedrijf in Duitschland aan den rijksminister van Arbeid moeten opgeven, of zij vrijwillig een verkorting van den ar beidstijd willen invoeren door de werkweek op 40 uur te bepalen, ter ontlasting van de arbeidsmarkt. Hierover hebben destijds on derhandelingen met den minister plaats ge had. Tot dusver hebben de bouw-industrie en de boekdrukkersbedrijven geweigerd den arbeidstijd te verkorten, terwijl succes werd bereikt bij de kalkzandsteen-industrie en de brouwerijen. Ook van de andere industrieën verwacht de minister positieve verklaringen. Eerst na afloop van den genoemden termijn zal het rijkskabinet moeten beslissen of door een noodverordening verkorting van den arbeidstijd zal worden ingevoerd. Relletjes te Berlijn. Naar aanleiding van den Joodschen Nieuw jaarsdag is het Zaterdagavond tot vrij ern stige pogingen tot demonstreeren gekomen van nat. soc. op den Kurfurstendamm. Daar schoolden ongeveer 1000 nat. soc. samen en vielen Joodsch uitziende voorbijgangers lastig Tegen 21 uur drong een groote troep Hitleri- anen het Café Riemann binnen op den Kurfuerstendamm 35, verwoestten den voortuin en wierpen een paar ruiten in. Een groote afdeeling politie arriveerden einde lijk en verspreidde de betoogers. Tegen half elf waren de relletjes geëindigd. In totaal werden ongeveer 35 nat. soc. gearresteerd. Bruening bij Von Hindenburg. De Duitsche Rijkskanselier, Dr. Bruening, is Zondag door Rijkspresident Von Hinden burg ontvangen, met wien hij een vrij lang durig onderhoud had. Oostenrijk. Onderzoek naar den staat der Oostenrijksche financiën. Volgens de Reichspost vertrekt bondskan selier Buresch eerstdaags naar Genève om te onderhandelen over het verkrijgen van een crediet. Het financieele Volkenbondscomité is nog steeds bezig met de bespreking over den fi- 'nancieelen toestand van Oostenrijk. Het schijnt echter thans wel vast te staan, zoo verneemt de N.R.Ct., dat bepaalde voorstel len voor een nieuwe leening aan Oostenrijk, althans In deze zitting van het comité, niet zullen gemaakt worden. Het financieele comité schijnt op het standpunt te staan, dat Oostenrijk eerst door het invoeren van een programma van bezuiniging moet blijk geven van den ernstigen wil zijn financiën op een gezonden grondslag in te richten, terwijl bo vendien de leden van het financieele Volken bondscomité van meening zijn, dat eerst nog een reis van een delegatie uit het comité naar Weenen noodig is om persoonlijk den financieelen toestand te onderzoeken. De aanvankelijk wel geopperde gedachte, dat opnieuw een Volkenbondscommissaris, zoo als mr. Zimmerman te Weenen geweest is, zal worden benoemd, om toezicht op de Oostenrijksche financiën te houden, schijnt geheel te zijn opgegeven. Amerika. Borah wil een „vlootbouw- vacantie" van vijf jaar. Senator Borah heeft in een verklaring aan de pers een beroep gedaan op de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk. Italië en Japan om een vlootbouwvacantie van vijf jaren af te kondigen, teneinde zoodoende den wereld vrede te bevorderen en het zakenleven weer tot bloei te laten komen. DE CHOLERAEPIDEMIE TE BASRA AANTAL DOODELIJKE GEVALLEN 415. Van de 787 cholera-gevallen die sedert de epidemie begin Augustus uitbrak, zijn gesig naleerd. hebben er 415 een doodelijken al- loop gehad. In vier op de vijf gevallen was de dood een gevolg van de weigering der chole- ra-lijders, om zich in de Britsche ziekenhui zen te laten behandelen In de ziekenhuizen is men er in geslaagd de lijders in twee op de drie gevallen te genezen. DE „NAUTILUS" OP WEG NAAR NOORWEGEN. De „Nautilus" is Vrijdagavond om 8.15 naar Noorwegen vertrokken. Het was zeer slecht en er woedde een zware sneeuwbui. DE „TRAIT D'UNION" NEER. GESTORT. Lebrix en Mesmim gedood. CODOS EN REBRIDA ZIJN TE CREFELD. Uit Moskou wordt gemeld: Het Fransche vliegtuig Trait d'Union II", aan boord waarvan zich de vliegers Le Brix en Doret en de monteur Mesmim bevonden, is nabij de plaats, waar de Tanym in de ri vier de Bjelaja uitmondt, neergestort. Twee van de drie inzittenden, n.l. Le Brix en Mes mim, zijn gedood, terwijl Doret, dank zij zijn parachute, behouden neerkwam. De mon ding van de Tanym ligt in het gouverne ment Oela, ten westen van het Oeral-ge- bergte. Doret. Le Brix. De „Koppelteeken" was tegelijk met de „Vraagteeken", die bemand was door de vliegers Codos en Robida, Vrijdag j.l. om resp. 6 uur 5 en 6 uur lo van het Parijsche vliegveld le Bourget opgestegen. De vliegers waren van plan het afstandsrecord te ver beteren, dat met 8044 K.M. op naam stond van de Amerikaansche vliegers Boardman en Polando, die zonder tusschenlanding van New York naar Stamboel waren gevlogen. Zij vertrokken in oostelijke richting met de bedoeling zoo mogelijk Tokio te bereiken. Aan den tocht van de „Vraagteeken" kwam al spoedig een einde. Codos en Robrida moesten, zooals gemeld, reeds Vrijdagoch tend om 10.30 te Nieukerk nabij Krefeld een noodlanding maken, waar zij thans nog wachten op de komst van een monteur uit Parijs, die de lek geworden tank zal moeten herstellen. Zoodra deze is gerepareerd, zullen zij naar Parijs terugkeeren. De tocht van Le Brix en Doret ging aan vankelijk zeer voorspoedig, al waren de be richten schaarsch. Brussel meldde reeds een uur later, dat de „Koppelteeken" was gezien, terwijl om 11A2 op groote hoogte boven het Berlijnsche vliegveld een machine werd ge zien, die vermoedelijk van Le Brix en Doret was. Ook Koningsbergen meldde, dat om 1.30 des middags een onbekende machine was gepasseerd. Helaas blijkt thans, dat de Franschen Si berië niet hebben kunnen bereiken. De lucht vaartmaatschappij Ossoaviachim heeft een expeditie naar de plaats van hot ongeluk gezonden en bij aankomst werd vastgesteld dat een noodlanding moest worden gemaakt door het breken van den propeller en een defect aan den motor. Door bemiddeling van den volkscommissa ris van Buitenlandsche Zaken heeft de luchtvaartmaatschappij de Fransche ambas sade te Moskou op de hoogte gesteld. De Fransche zaakgelastigde deelde mede. dat twee leden van het gezantschap zich onmid dellijk naar de plaats des onheils zullen be geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN HITTEGOLF IN NEW-YORK. Het was Vrijdag te New-York de warmste dag van den zomer en de heetste 11e Sep tember in do geschiedenis. De temperatuur steeg tot 95 graden om vier uur des middags. De hittegolf heerscht in het geheele Oosten en het grootste deel van het Midden-Westen. In de meeste steden bedroeg de temperatuur 90 of meer graden. DE ORKAAN IN HONDURAS. ONTZETTENDE TOESTAND TE BELIZE. Volgens een te Miami ontvangen particu lier bericht is te Belize de staat van beleg afgekondigd, teneinde plundering te verhin deren. Door den vloedgolf werden talrijke sche pen, die in of bij de haven gemeerd lagen, tot zinken gebracht, waarbij de bemannin gen om het leven kwamen. Geen enkel gebouw in de stad is onbescha digd gebleven. Men is nog steeds bezig met het zoeken der onder de puinhoopon bedolven lijken. Om het uitbreken van epidemieën te voorkomen, wordt het stoffelijk overschot der slachtof fers terstond ter aarde besteld. De honderden gewonden worden in de zie kenhuizen van de omliggende plaatsen ver pleegd. Het juiste aantal gewonden is nog niet op te geven. De autoriteiten hebben de openbare voed selvoorziening zelf in handen genomen. Verscheidene schepen met voedsel en me dische hulp zijn reeds aangekomen en eenige andere zijn nog onderweg. Daar alle waterreservoirs door den storm zijn verwoest-, is er gebrek aan drinkwater en verzamelt men reeds thans regenwater. Nader wordt uit New-York gemeld: Officieel wordt thans het aantal dooden van den orkaan die Midden-Amerika heeft geteisterd, voor Belize op 1000 geschat. Tot nu toe konden 700 dooden worden geborgen. Het meest geteisterde stadsdeel werd in den afgeloopen nacht In brand gestoken, aange zien in verband met de verschrikkelijke hitte het. ergste werd gevreesd. Het gebrek aan levensmiddelen heeft reeds tot herhaalde ongeregeldheden geleld, zoo dat de staat van beleg moest worden afge kondigd. Twee Amerikaansche en twee En- gelsche kruisers zijn reeds ter assistentie on derweg. Bovendien zijn inmiddels acht vlieg tuigen met doktoren en geneesmiddelen en verbandstoffen in de stad aangekomen. TIJDSCHRIFTEN. „Publieke Werken" Wij ontvingen de Septemberaflevering van het onlangs opgerichte maandblad „Publieke Werken". In dit nummer wordt allereerst onze aan dacht gevraagd voor een artikel, verduide lijkt door teekeningen en foto's, van den heer J. Meerdink, directeur van Gemeente werken te Zeist, over het slachthuis aldaar. Dr. G. G. Pekelharing uit Utrecht schrijft vervolgens over de herziening van de wo ningwet. Een uitvoerige beschouwing wordt gewijd aan de rioleering van den kern van Amster dam. De schrijver is de heer P. Nauta hoofd ingenieur aan Publieke Werken te Amster dam. Behalve enkele andere artikelen over ver schillende onderwerpen, bevat het nummer de gewone rubrieken als aanbestedingen, diverse mededeelingen, overzicht tijdschrif ten enz. „De Joodschc Middenstander" Wij ontvingen het eerste nummer van „De Joodsche Middenstander", orgaan voor den Joodschen industrieelen en handeldrijvenden middenstand. Het tijdschrift zal tweemaal in de maand verschijnen. In een inleidend woord wordt gezegd, dat de joodsche middenstand geen klasse ver tegenwoordigt. Het is een groote groep nij vere burgers, die niet anders verlangt dan een menschelijk bestaan. De moeilijkheden bij deze groep burgers zijn velen en het blad stelt zich voor in vele nummers daarover een hartelijk woord te schrijven. Tot de vaste medewerkers van het blad be- hooren: dr. A. van Raalte, Is. Santcroos Dlzn. Mr. M. Schorleshcim, L. Snapper, S. Vleyra, mr. J. Hartog de Vries en Mr. J. Wolf. Van verschillende hunner zijn artikelen in het eerste nummer opgenomen. AGENDA MAANDAG 14 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: Klclnkunstrevue „Te levisie Flitsen" 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,,'t Cafétje". Tooneel: Troupe Valesco. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Talu de halfbloed"' en „Lentestormen". Tooneel: The Gcni Sisters. 8.15 uur. Palace: „De wonderlijke bruid". Tooneel* Wllly Schwarz, kunstfluiter. 8.15 uur. DINSDAG 15 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too neel. „Extra Tijding" 8 uur. Gem. Concertzaal: Demonstratie met licht beelden. Lichtweek Comité Haarlem. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. C. G. Loomeyer en Zn, Barteljorisstraat 11. telefoon 10175 Park-Apotheek, Kleverparkweg 23, tele foon 11793

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5