IJMUIDEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu. per reset. *f-if rm m «pit. lachiaa. jicht.srlep.hoofd-,kies- enïenuwpUn wordt volgen* A V It? ft—3 rr4 G I l\/B 'l I I 8000 Ienee»li««ren op d« mesit afdoand* wljie beltreden door If IB I Ami A J w X A 4 A i Toxaltnblctlen.ToKuliicliaadt hnrtnoch mussen W«n duiwordcn Inpnomm door hen dlc andera middelen al echt verdraien. Togal hielp weer andere middelen faalden. Bu ApeiK Droa 'OKI HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 VIERDE BLAD Bijkantoor Keiraemerlaam 42, Telcf» 521. GEDENKSTEEN WIJLEN D. F. G. SCHILLING Zeer vele havenarbeiders en vrienden van wijlen den heer D. F. G. Schilling waren Za terdagmiddag 4 uur op de Algemeene Be graafplaats te IJmuiden bijeengekomen, om de overdracht van den gedenksteen op het graf van wijlen D. F. G. Schilling, in leven wethouder van sociale zaken, aan de weduwe bij te wonen. De heer C. v. d. Steen, bestuurder der afd. IJmuiden van den bond van Qhr. fabrieks- en transportarbeiders, zeide dat het voor de weduwe opnieuw een moeilijke dag was, om dat de pas geslagen wond van het verlies van den man en vader opnieuw werd open ge reten. Doch anderzijds kan ik mij indenken, dat U toch ook door uw smart over het ge leden verlies de lichtzijde van dezen dag ziet in het feit, dat zeer vele vrienden van uw man met een daad toonen werkelijke vrien den te zijn geweest door U straks een blijvend aandenken te schenken op het graf waar thans het stoffelijk overschot rust. Deze daad werd verricht door vrienden, havenarbeiders, werkgevers en vrienden, die de partij van uwen man niet waren toegedaan, doch niet temin een vriendschapsband met hem heb ben gehad. Tevens ben ik er van overtuigd zeide spr. dat, mocht U steun in uw verdere levens dagen noodig hebben met uw gezin, een be roep op deze vrienden niet vruchteloos zal zijn. De heer A. de Waal herinnerde hoe 4 weken geleden het stoffelijk overschot onder enorme belangstelling begraven werd en dat men toen niet had kunnen vermoeden, zoo kort daarna weer op dezelfde plaats te zullen staan. Wij konden niet vermoeden, aldus spr. dat in zoo korten tijd zoo'n groot stuk werk gewrocht kon worden, hetgeen te zijner eere geschied is. Moge dit een kleine pleister zijn op de groote wonde welke geslagen werd. Door een groep arbeiders werd deze man verfoeid en aan den anderen kant door een zeer groote groep arbeiders op de handen ge dragen. Wij weten toch allen zeide spreker, hoe geen enkele havenarbeider gezegd heeft: „hier doe ik niet aan mede". Hierna sprak de oudste havenarbeider, de heer C. Visman nog enkele wooi'den, waarna deze de grafsteen overdroeg aan de weduwe. Door twee havenarbeiders werd het doek van den grafsteen afgenomen, waarna door de weduwe en haar kinderen nog bloemen op het graf werden gelegd. De staande steen bevat het volgende op schrift: De weinigen die hun verlicht verstand Hun rijk gemoed niet voor zich zelf bewaarden Maar 't grauw hun meening en gevoelens openbaarden, Zij zijn van ouds gekruisigd en verbrand. De liggende steen bevat een inscriptie van de familie. De heer G. Schilling dankte mede namens de weduwe en de verdere familie allen voor de aanwezigheid. En in het bijzonder zeide spr. wil ik een woord van hartelijken dank brengen aan de havenarbeiders Koningstem en Belfroid die het initiatief namen om voor onzen onvergetelijken vader en echtgenoot dezen steen te doen plaatsen. Het medeleven in het groote verlies heeft ons en inzonderheid mijn moeder sterk ge troffen en het.is de bijzondere wensch van mijn moeder en van mijn overleden vader vervolgde spr. om toch vooral sterk te blijven staan in den rechtvaardigen strijd. De ver tegenwoordigers van de groep Schilling in den Raad blijven de voetsporen van mijn vader drukken, eindigde spreker. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler „Gorredijk" IJm. 190 ver trekt weer naar zee om de haringvlsscherij uit te oefenen. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris B. M. Serné had een openbare verkooping plaats van een huis en erf gelegen aan de Julianakade C. 19 te IJmuiden. Het perceel werd opgehouden voor 6250. VEREENIGING VAN HARINGHANDELAREN WEER BEREID EEN COLLECTIEF CONTRACT AF TE SLUITEN Het bestuur der Vereeniging van Haring handelaren had bericht, dat men de bestaan de overeenkomst, die per 31 Augustus afliep, niet ongewijzigd wenscht te verlengen en dar men de loonen wilde verlagen. Hoewel de werkgevers aanvankelijk aan hun eenmaal ingenomen standpunt vast hielden, mocht het den werknemers gelukken hen van lieverlede daarvan af te brengen, lezen wij in „Toenadering". Zij verklaarden zich bereid op de basis der oude overeenkomst weer ten contracteeren. Een voorstel om in de nieuwe overeenkomst ook een regeling op te nemen ten aanzien van vacantie en betaling christelijke feest dagen, meenden de werkgevers om financieele redenen te moeten afwijzen. Hoe sympathiek men ook tegenover deze gedachte stond, een bindende bepaling kon men in de overeenkomst niet aanvaarden. Al is dus in positieven zin in deze actie niets verkregen, ten aanzien van de loonsverlaging, is ze wel van de allergrootste beteckcnis ge weest. DE ZEEVISSCHRU IN JULI 193L De afdecling Visscherijen van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Juli 1931 waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers be trekking hebben op de maand Juli 1930, Aan de zeevisscherij namen deel 599 633) vaartuigen. Door Nederlandsche en vreemde vaartui gen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 11.719.100 KG. l10.678.650 K.G. visch met een waarde van f 1.851.150 (f 2.151.050). In bedrijf waren 87 (138) stoomtrawlers, waarvan er geen (4) gedeeltelijk in Engeland marktten. Onze stoomtrawlers voerden hier te lande in 201 (339) reizen, waaronder 21 (10) reizen naar de Iersche Zee en 't Engelsche kanaal, 6 (1 reizen van haringstoomtrawlers en 1 (5) IJslandreizen 2.537.725 K G. (2.998.0.25 K.G.) visch aan, opbrengende f 550.075 (f 799.375). Voor zoover onze hier te lande aanvoe rende stoomtrawlers de Noordzee bevischten (haringstoomtrawlers, niet inbegrepen) vin gen en besomden zij gemiddeld per reisdag respectievelijk 1497 K.G. (965 K.G.) en f 302 (f 258). In den ongunstige^ toestand van het stoomtrawlerbedrijf kwam in den loop der maand eenige verbetering, doordat de groo te booten over het algemeen goede resulta ten behaalden. Hierdoor werden in den loop der maand meer schepen in de vaart ge bracht. Daar echter de tongvangsten over het algemeen nog schraal bleven, konden de kustbooten in deze betere resultaten niet deelen, en bleven de uitkomsten, door deze booten bereikt, nog steeds onbevredigend. De gemiddelde vangst per reisdag was aan merkelijk hooger dan in Juli 1930, hetgeen veroorzaakt werd door de zeer ruime vangst van goedkoope vischsoorten, in hoofdzaak kleine scheivisch, aangevoerd door de groo- tere booten. Hierdoor werd de gemiddelde prijs per K.G, van alle visch gedrukt en was belang rijk lager dan in Juli 1930. Door 16 stoomtrawlers werden in totaal 21 reizen naar de westkust van Engeland (Cly de) gemaakt, waar voornamelijk hake ge vangen werd. In totaal brachten deze vaar tuigen 349.550 K.G. visch te IJmuiden aan. ter waarde van f 116.700. De resultaten met deze visscherij bereikt, liepen zeer uiteen. Enkele schepen maakten mooie besommin gen. doch andere waren minder fortuinlijk en gingen hun bedrijf wederom op de Noord zee uitoefenen. Voorts marktten in Juli jl. hier te lande nog 10 Duitsche stoomtrawlers, waarvan 7 haringstoomtrawlers, die gezamenlijk 376.950 K.G. Noordzee' visch aanbrachten, ter waarde van f 38.650 en 7 Belgische motorkotters, die in 13 reizen 13.550 K.G. Noordzeevisch aan voerden. waarvoor f 5.860 werd besomd. Van de motorloggers en motorkotters na men nog 62 60) vaartuigen aan de trawl- visscherij deel. In den loop van de maand beëindigden hiervan echter 31 (37) vaartui gen de trawlvisscherij om ter haring vissche rij uit te varen. Met de trawlvisscherij vingen en besomden de motorloggers en motorkotters per reisdag respectievelijk 227 K.G. (183 K.G.) en f 110 (f 103). In totaal brachten zij in 150 (138) reizen 219.575 K G. (129.300 K.G.) Noordzee visch aan ter waarde van f 106.375 (f 72.850). De trawlvischerij met de kleinere motor vaartuigen langs de Nederlandsche Noordzee kust werd, behoudens belemmering door slechte weersomstandigheden vrij geregeld uitgeoefend. In bedrijf waren 201 (189) mo torvaartuigen en bovendien 10 (11) halfge- dekte en open zeilvaartuigen. De motorkustvisschers maakten 1352 (1444) reizen en vingen gemiddeld per reis 192 K.G. (157 K.G.) De besommingen waren over het geheel vrij bevredigend. De totale hoeveelheid en waarde der door Nederlandsche vaartuigen aangevoerde drijf netvisch bedroeg 7.832.250 K.G. (7.175.425 K.G en f 9.39.800 (f 1.126.000) n 46 (44) reizen der stoomloggers en 128 (116) reizen der motorloggers. AANVARING OP DE NOORDZEE. Op de Noordzee heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomtrawlers „Mies en Truus", IJm. 113 en „Maasmond" IJm. 138. Van de „Maasmond" werd de steven ge heel in elkander gedrukt, waardoor lekkage ontstond. Om deze schade te herstellen werd de trawler naar Amsterdam gebracht. Van de „Mies en Truus" werden enkele platen ter hoogte van de machinekamer be schadigd, waardoor deze. trawler direct na binnenkomst in het dok moest worden ge plaatst, om de schade te herstellen. ONTSLAG GENOMEN. De heer J. Beider heeft tegen l December as. bedankt als directeur van de Chr. Ge mengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier. SCHEEPVAART HOOGOVENS. Het zag er gedurende de eerste helft van deze maand zeer slecht uit met de zee scheepvaart voor de Hoogovens. Er kwamen in 15 dagen slechts 6 zeeschepen aan. De tweede helft zal echter beter worden want van 1619 September, dus in 4 dagen, zijn er reeds 7 schepen aangekomen. R.K. ZANG EN OPERETTEVEREENIGING „ZANG EN VRIENDSCHAP". Bovengenoemde Zang en Operettevereeni- ging gaf Zondagavond de opvoering van de operette „Marion de Marketenster", van Sam Vlessing. Toen wij Zondagavond deze operette zagen opvoeren, gingen onze ge dachten terug naar „Apollo" toen deze on der directie van den heer Sam. Vlessing deze operette opvoerde. Helaas, „Apollo" is niet meer. maar wij gevoelen ons gelukkig te kun nen zeggen dat er weer een operettevereeni- ging in onze gemeente is, die er zijn mag. En wanneer deze vereeniging zoo voortgaat onder directie van den heer Nibbering en regie van den heer Holtslag; dan kunnen wij zeker nog veel moois te hooren en te zien krijgen. De hofdrollen waren in goede handen, de koren waren vol en zuiver. Ieder deed zijn of haar best het geheel goed te doen slagen. Ieder afzonderlijk te bespre ken zou te ver voeren en we achten dit ook niet noodig. Vooral het tweede bedrijf was „af". De verschillende soli's, duetten en koor waren te loven. Aan het einde van het 2e bedrijf, waar de spelenden een ware ovatie in ontvangst had- 1 den te nemen, begaf de heer Vlessing zioh op het podium om de dames solisten met bloemen te huldigen, wel een bewijs dat de heer Vlessing ten volle tevreden was over de uitvoering van zijn werk. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen. 19 September: Zweedsch, Kalmaksund, Rouaan. Noorsch, D. A. Sanne. Rouaan. Noorsch, Talosa, Bilbao. Ned., Deukalion, Londen. Engelsch motor, Pysander. Batavia. Engelsch. Brittanica, Londen. Slowaaksch, Plitvice, Almeria- Ned., Oldekerk, Rotterdam. Ned., Ajax, Orang. Ned.. Maaskerk, Antwerpen. Russisch, Bela Khun, Leningrad. Engelsch. Teespool, Novorosvik. Ned., Trito, Belfast. 20 September: Ditsch, Attica, Santos. Engelsch, Marsa, San Nicolaas. Ned., Costa Rica, Barbados. Ned., Rijnstroom, Hull. Ned., Orestus, Antwerpen. Duitsche motor, Marianne, Londen. Engelsch, Laverock, Londen. Ned., Flandria, Buenos-Aires. eNd, Lingestroom, Londen. Ned., Laertes, Hemburg. Ned-, Baarn, Hamburg, Ned., Gouwestroom, Forry. Ned., Waalkerk, Hamburg. Zweedsch, Patria, Gothenburg. Ned., Bussum, Archangel. Ned., Venezuela, Hamburg. Vertrokken schepen. 19 September: Spaansch, Jasina, Fermina. Zweedsch, Esther Thonden, Frasund. Zweedsch, Frey, Rotterdam. Ned., Nieuwendam, Hamburg. Zweedsch. Kalmarsund, Soderham. Ned.. Zeeland, Mitsly. Duitsch jacht, Piet Hein, Noordzee. Poolsch, Robur IV. Gelynia. Duitsch. Astarte, Bremen. Ned., Nijkerk, Antwerpen. Ned., Stad Zaandam, New-Castle. Engelsch, Stanilas, Leith. Ned Fauna, Hamburg. Ned., Tiberius, San Juan. Zweedsch, Gondal, Malmö. Englesch. Gateshead, New-Castle. Noorsch, T. A. Sanne, Aalburg. Duitsch, Marthe Halm, Rotterdam. Ned., Hontestroom, Londen. Ned, Vechtstroom, Huil. Noorsch, Hendrik Ibsen, Constantinopel, 20 September: Engelsch, Medsey, Goolc Engelsch, Hebburn, Gelyvia. Engelsch, Mavis, Londen. Zweedsch, Embla. Rotterdam. Ned., Saturnus, Rotterdam. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 12 stoomtrawlers. 2 kotters en 5 loggers. De besommingen waren: Manden. Trawlers. 300 Shamrock f 3100. 345 John Brown f 2600. 320 Odin f 2200. 440 Derika 2 f 3500 505 Derika 15 f 2800. 60 Hoop II f 1500. 130 Eemanond f 1000. 230 Orion f 1900. 95 Oostzee f 1900. 190 Paris f 2300. 500 Christine Catherine f 4800. 80 Izabel f 2200. Kotters: E 84 f 1270, Kromhout f 570. Loggers: KW. 65 f 625. KW. 151 f 1350, KW. 89 f 710, KW 24 f 595, KW. 178 f 665. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Joego-Slav. s.s. „Plitvice" is Zaterdag morgen met een lading ijzererts van c.a. 5600 tons van Almeria aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen. Het Noorsche s.s. „Tolosa" arriveerde Za terdagmorgen met een lading ijzererts van Bilbao aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden. Het Russische s.s. ..Bela Kun" is Zater dagavond met een lading papierhout van Le ningrad aan de Papierfabriek te Velsen aan gekomen. Het Engelsche motorschip „Peisander" bela den met stukgoederen, komende van Bata via laatst van Londen naar Amsterdam pas seerde Zaterdagmorgen de sluizen te IJmui den met een diepgang van 73 d.M. Het Ned. ss. „Stad Zaandam" is Zaterdag avond na haar lading erts aan het Hoog ovenbedrijf. IJmuiden, te hebben gelost in ballast naar Newcastle vertrokken. Het uitgaande Zweedsche stoomschip „Em bla" heeft Zaerdagavond aan het Hoogoven bedrijf. IJmuiden, een partij ruwijzer bijge laden en is daarna via Rotterdam naar Zwe den vertrokken. Het Ned. passagiersstoomschip „Costa Rica" van de K.N.S.M. is Zondagmorgen met passagiers en stukgoederen van West-Indië te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amsterdam. Na lossing harer lading steenkolen aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden is het Engel sche s.s. „Hebburn" Zondagmorgen in ballast naar Gdynia vertrokken. Het Engelsche stoomschip „Mercy", komen de van Amsterdam, heeft Zaterdagavond aan het Hoogovenbedrijf. IJmuiden, eën partij ijzer bijgeladen en is daarna naar Goole ver trokken. AANRIJDING. Een autobus van de Graaf van Egmond a. Zee en een vrachtauto kwamen beide uit de richting IJmuiden langs den Stationsweg. Op den hoek Willebrordstraat-Stationsweg ston den eenige jongelui met fietsen aan de hand de kansen van Blauw Wit en V. S.V. te be spreken. In het volle van hun gesprek hoor den zij de signalen niet die de bestuurder van de bus gaf, daar hij de vrachtauto wilde voorbijrijden, met het noodlottig gevolg, dat één der jongens door de bus werd aangere den. Dr. De Weerdt verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer door den heer Bak ker van de Roode Kruis-brigadc, die daar I juist per auto voorbij kwam naar het St. Anthonius ziekenhuis werd gebracht. Bij na- Idere informatie bleek de jongen W. B. uit Amsterdam te zijn. Hij maakte het naar om standigheden redelijk wel. I VREDESGROEP. De afdeelingen IJmuiden en Beverwijk van de „Vredesgroep" zullen op Maandag 12 Oc tober een gecombineerde openbare vergade ring houden in de zaal van hotel „de Prins" te Velsen (N.) Als spreker zal optreden Ds. N. Schermer- hom uit Nieuwe-Niedorp. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.20f 1.10. Griet per 50 kilo f 55f 27. Tongen per kilo f 2.25—f 1.75. Mldelschol per 50 kilo f 38. Zetschol per 50 kilo f 38f 33. Kleine schol per 50 kilo f 26.50f 8.50 Schar per 50 kilo f 12.50f 9.50. Rog per 20 stuks f 35f 16. Vleet jer stuk f 2.70f 1.80 Pieterman en poon per 50 kilo f 4.30. Groote scheivisch per 50 kilo f 46. Middelsohelvisch per 50 kilo f 35f 30. Klein middelschelvisch p. 50 kilo f 21—f 14. Kleine scheivisch per 50 kilo f 14—f 5.10. Kabeljauw per 125 kilo f 80f 69. Gullen per 50 kilo f 21.50—f 3.40. Leng per stuk f 0.70. Heilbot per kilo f 1.75. Wijting per 50 kilo f 5.70f 3.60. Makreel pér 50 kilo f 9.50f 6. Versche haring per kist f 6.104.85. DE AANVARING VAN EEN GESLEEPTEN BAK. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van het Zweedsche stoomschip „Ethel" met een ge- sleepten bak in het Nieuwe Buitenkanaal te IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring aan verschillende oorzaken is toe te schrijven en dat. al moet op den voorgrond worden gesteld, dat de sleep, als overstekend vaartuig, het zeeschip niet in den weg had mogen komen, daarmede echter het zee schip allerminst was ontheven van zijn ver plichting om alles te doen ten einde, zoo mogelijk, een aanvaring te voorkomen. Gebleken is dat, hoewel de sleep de artt, 36 lid 3 en 51 van het Binnenaanvaringsregle- ment heeft overtreden en bovendien niet langzaam genoeg heeft gevaren, ook het zee schip niet van schuld is vrij te pleiten, daar op dit schip, al had het dan het recht van den weg. niet tijdig het noodige is ge daan om te trachten de aanvaring tc voor komen. SERENADE. Zaterdagavond werd door het harmonie gezelschap „Wilhelmina" een serenade ge bracht aan den heer en mevrouw Dunnebier aan het Kennemerplein ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest. Nadat men onder de tonen van een pltti- gen marsch was aangekomen en voor de wo ning van het jubileerende echtpaar eenige koralen waren gespeeld, werden de leden van „Wilhelmina" binnen genoodigd, teneinde zich te verfrisschen. BEGRAFENIS J. DUBBELMAN. Zaterdagmorgen werd in allen eenvoud het stoffelijk overschot van den heer J. Dubbel man, in leven chef-bakker der coöperatie „de Eendracht" te Velsen (N.), grafwaarts ge dragen. „Achter de lijkbaar volgden vrienden met twee met rouw omfloerste vaandels. Aan het graf werden woorden van waardeering en vriendschap gesproken door de heeren Hooy- ber als voorzitter der coöperatie, door een lid van het hoofdbestuur van den bakkersgezel- lenbond en door den heer W. F. Visser als voorzitter der S.D.A.P. afd. Velsen (Noord). VAKCURSUS Door de afdeellng Beverwijk en IJmuiden van den R.K. Bakkersgezellenbond zal ook in het aanstaande winterseizoen een vakcursus gegeven worden, welke gehouden zal worden in de bakkerij „de Hoop" te IJmuiden. Deze cursus vangt 21 September a.s. aan. Het ligt tevens in de bedoeling evenals bij de laatst gehouden cursus hieraan een tentoon stelling te verbinden. VOLKSONDERWIJS. Er is veel belangselling voor den door de afdeellng van Volksonderwijs georganiseer- den cursus in de Fransche taal onder leiding van den heer Faber te IJmuiden. Voor den cursus der eerste vervolgklasse zijn reeds 60 leerlingen ingeschreven. VELSEN HARMONIE „DE EENDRACHT". Sam. Vlessing niet ontslagen. Het bestuur schrijft ons: In „Kennemer- land" wordt de volgende mededeeling gelan ceerd: „Naar w- vernemen is de heer Vles sing ontslagen als directeur van de Harmo nie „De Eendracht" en dit naar aanleiding van het geringe succes, door De Eendrcaht behaald op 't concours tc Heer in Limburg". Het bestuur vestigt er de aandacht op. dat deze mededeeling geheel uit de lucht gegre pen is. INSTELLING COMMISSIE VOOR SOCIALE AANGELEGENHEDEN. Naar aanleiding van een voorstel van het raadslid A. ten Broeke, namens de Chr. Hist., fractie, om een commissie van bijstand voor sociale zaken ln te stellen, schrijven B. en W. aan den Raad, dat ook zij het gewenscht achten, dat wordt overgegaan tot instelling van een zoodanige commissie en bieden den raad daartoe eenconcept-verordening 'aan. BEVERWIJK OPENING DER TUINBOUWSCHOOL. Betreffende de plechtige inwijding en opening der R.K. Tuinbouwwinterschool aan den Kees Deifsweg op Donderdag 1 October a.s. vernemen wij nader dat ook minister mr. dr. L. N. Deckers de openingsplechtigheid zal bijwonen. Verder zijn ook uitnoodigingen verzonden aan den Commissaris der Ko ningin, aan verschillende Kamerleden en leden van Provinciale Staten, aan gemeente besturen en aan de geestelijkheid. JUBILEUM. Op Donderdag 1 October a.s. zal de heer Jac. van Zutphen den dag herdenken, waar op hij voor 40 jaar in dienst trad van de aannemersfirma V. Ph. Braun cn Zoon, a*- hier. HEEMSTEDE DR. J. M. HOOREMAN. t Prof. G. C. v. Walsem schrijft ons: In don nacht van Zaterdag op Zondag is deze zeer bijzondere Heemsteedschc medicus de eeuwige rust ingegaan; juist op den dag waarop ik in stilte de geboorte van mijn \3der gedenk, die nu al meer dan dertig jaren, naar wij hopen, bij God rust. is deze vaderlijke vriend mij ontvallen. Hot. moge mij vergund zijn, hem hier te herdenken. Het leven van Hooreman is wel overzich telijk en in de laatste jaren zeer moeizaam geweest. Na zijn opleiding te Utrecht oefen de hij de algemeene praktijk te Ede uit. Maar hij voelde zich meer geroepen tot de tand heelkunde. Destijds had hierin nog de leiding Amerika en nog niet Duitschland. Voor zijn verdere bekwaming is Hooreman dan ook twee Jaar ln Amerika geweest cn ook aldaar gepromoveerd. Overigens had hij niet veel met Amerika op. Daarna was hij werkzaam als tandarts in Den Haag. en ook daar ver wierf hij zich een groote praktijk. Tot. de ziekte hem overviel, die hem nu eindelijk ten grave gesleept heeft en die hem reeds vele jaren te voren lichamelijk gebroken had. Voor een jaar of twaalf is hij hier ln Heem stede komen wonen. In dien tijd zijn er twe« zeer gewichtige dingen op het gebied der suikerziekte gebeurd. In de eerste plaats heb ben twee Amerikaansche onderzoekers, Allan cn Joslin gevonden, dat de vroeger door twee Duitsche geleerden gedane vondst, dat bij de hond na verwijdering van de achter de maag gelegen alvieeschklier diabetes op treedt wei juist is, maar dat deze diabetes niet optreedt, wanneer het dier doelmatig in zijn voedsel wordt gerantsoeneerd. Dit was een gewichtige uitbreiding van do ontdekking van von Me ring cn Minkowsky. Hiervan heb ben zij bij den mensch gebruik gemaakt en hieruit is de kuur ontstaan, waaraan nu de namen der genoemde Amerikanen verbonden zijn. Hooreman was bij alle beroemde specia listen in Europa geweest, toen dit Amerikaan sche werk hem bekend werd. Hij heeft toen deze kuur op zich zelf toegepast en wel met een bijzonder succes. En hij heeft nu de laat ste jaren van zijn leven gebruikt om als überspezialtót deze kuur bij anderen toe tc passen. Een tweede gewichtig feit is de in voering van do insuline In 1869 heeft een jong onderzoeker te Berlijn. Paul Langerhans vroeg gestorven, zoodat een Fransche collega sprak van „ce pauvre Langerans". ontdekt dat de alvieeschklier twee functies heeft, na melijk de van de ouds bekende afscheiding van het bulkspeeksel, welks beteekenis voor de spijsvertering zeer samengesteld en be langrijk Is en verder dat eilandsgewijze in deze klier verspreid een geheel ander weef sel gelegen is. Deze ontdekking heeft later ln Canada de mogelijkheid geopend om een bijzondere stof de eilandsstof. of het insuline af te zonderen, die, bij den suikerlijder onder de huid ge bracht, in staat is de gestoorde stofwisseling der koolhydraten weer normaal te maken. Maar dit geneesmiddel past niet in ieders hand. Hooreman had zich met groote energie in de problemen van rilt diabetes Ingewerkt in Neuenahr noemden wij het de „dira diabetes" en Ln zijn hand was het veilig en een zegen. Ook in Heemstede heeft hij zich een zeer drukke specialistische praktijk verworven. Voor de zekerheid van de diagnose en het be loop was het noodig gebleken om het suiker gehalte in hét bloed to bepalen. Maar voor de onttrekking wist hij. dat zijn hand niet vast genoeg was. Een jaar lang heb ik als buurman - ik werkte toen ln Meerenbosch - hem daarbij ter zijde gestaan. (G. C. van Walsem, Over de uitvoering der bloedont- trekking voor de suikerbepaling met gebruik making van mijn éénhandsprccisiezuiger. Nedcrl. Tijdschrift voor Geneeskunde, 1925 I. no. 7). Naderhand heeft hij een aantal suikerbepalingen in het bloed van epllcptl- schen voor mij verricht, waardoor het mij mogelijk was de onwaarde van de door en kele buitenlandsche geleerden voorgestane „cure sucrée" bij epilepsie aan te toonen. 'Nedcrl. Tijdschrift voor Geneeskunde 1928 II. no. 38). Intusschen ging het met zijn oude kwaal bergaf. En toen de geneeskundigen tot het vermoeden waren gekomen, dat een kwaad aardig gezwel zijn diabetes compliceerde, was het pleit beslecht. Tot voor vrij kort is hij zijn praktijk blijven beoefenen. Bij een mijner laatste bezoeken al was hij door zijn lichamelijk lijden van dc wereld afgescheiden, hij had zijn trouwe vrienden vroeg hij mij zijn microscoop, die 'ni.i voor jaren op mijn aanraden voor zeer lagen prijs had kunnen aanschaffen, te verkoopen. Ik gevoelde dat als een afscheid nemen van de wereld. Ik heb natuurlijk aan dien wcnsch voldaan en als de meisjes van de Nuts-Kwcckschool daardoor een blik in die wondere wereld werpen mogen zullen zij in stilte denken aan den verdien stelijken man. aan wien dit Instrument heeft toebehoord. Mijn gevoel ls, helaas!, juist ge bleken. En een jongensherinnering kwam bij mij op. Xenophoon begint zijn beschrij ving van de Expeditio Cyri met het verhaal dat de Perzische koning ln zijn burcht in Susa op zijn sterfbed lag cn hij voelde dat zijn einde naderde er staat: hupooptuie tèn telcutên toe bioe heeft mij dat wel getroffen, maar ik was nog zoo jong en Susa was zoo ver en het was toch 404 Jaar vóór onze jaartelling, maar nu was alles zoo dicht bij en op zijn chaise longue lag een vriend van mij. die veel met mij gewerkt had. En nu neem ik afscheid van hem met den ouden groet: „slt el terra levis ossaque elus molliter recumbant. De aarde zij hem licht en zijn gebeente ruste zachtelijk. Haarlem. 20 September 1931. G. C. VAN WALSEM. VERKOOP EN VERHUUR VAN GROND. B. cn W. stellen den Raad voor, hen tc machtigen aan K. Galkhorst te Heemstede te verkoopen een strookje grond van 10 M2, voor f 50 en te verhuren een strookje grond van 7 M2 voor f 1 per jaar, belde bij het nieuwe schakel en transformatorstation aan den Cloosterweg. OVERNEMING VAN GROND DOOR HET GRONDBEDRIJF. B. cn W. stellen den Raad voor de gron den. aangekocht van de heeren Fockens en Stevens voor de doortrekking van de Heem steed so he Dreef, in te brengen in hc^ Grondbedrijf.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13