VIYELLA Lyons' Restaurants. Verregende Hoeden. J. LOTTGERING, F. Wisbrun Liffmann A. Funke Zoon BINNENLAND HAARLEM'S DACBLAD In de laatste maanden ben ik gewend ge- Taakt aan Ainerikaansche cijfers. Toch zijn er ook in Europa gevallen, waarbij men zou moenen aan de overzijde van den haringvij ver te zijn. Die gedachte kwam bij mij op bij het lezen van het op 23 Juni j.l. bekend ge worden jaarverslag van Lyons Co. Ltd. te Londen. Deze onderneming leverde in één jaar tijd 160 millioen maaltijden. Nog niet zoo lang geleden exploiteerde Lyons alleen theewinkels, geleidelijk is het bedrijf omge bouwd en de bekende Lyons Restaurants, de goed'koope eethuizen, zijn in Londen even bekend als de Drugs in New-York. Wie de Lyons Restaurants in zijn ontwikkelings gang heeft gadegeslagen, zal weten, dat het bedrijf voortdurend is uitgebreid, ziöh ge- metamorphoseerd heeft en daarbij reke ning heeit gehouden met den smaak van 't publiek. Het Lyons eethuis herbergt hier en daar nog gedeelten, die aan vroeger jaren doen denken en waar de thee nog hoogtij viert maar elders is het normale restaurant type te vinden en tegenwoordig exploiteert Lyons ook enkele hotels. De eethuizen voor de zakenmensehen zijn evenwel het belang rijkste onderdeel der onderneming. Rust kent men er niet; op zijn gemak maaltijden doet men er niet, evenals ik dat in. Amerika herhaaldelijk heb ondervonden: men wordt in dergelijk soort inrichtingen bijna wegge keken. Het aantal maaltijden in de goed- koope Lyons Restaurants en in de door deze onderneming geëxploiteerde hotels bedroeg 160 millioen, gedurende het laatste verslag jaar; dat beteekent dus circa 500.000 per dag. Dat getal is wel enorm en staat zelfs ver boven het aantal dag-maaltijden in het bekende New-Yorksche warenhuis Macy. Een dergelijke omzet vereischt een groot apparaat tot vervaardiging van onderdeelen en bewerking van allerhande stoffen. Zoo- heeft Lyons niet alleen groote fabrieken to or het mengen van thee, maar eveneens voor de fabricage van bakkerij- en banket bakkersartikelen, naast een aantal broodfa brieken. MINDER KINDEREN VOOR DEN RECHTER. DIEFSTAL IS HET VOORNAAMSTE MISDRIJF. Volgens de Statistiek van de Toepassing der Kinderwetten over 1929, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, is het totaal aantal wegens rechtbankzaken schuldig verklaarde jeugdige personen (be neden 18 jaar) in 1929 vergeleken met het jaar 1928 met 204 'gedaald, nl. van 1968 in 1928 tot 1764 (1581 jongens en 183 meisjes") in 1929. De teruggang is uitsluitend veroor zaakt door vermindering van het aantal schuldigverklaarde jongens (210 minder); het aantal schuldigverklaarde meisjes kwam van 177 op 183. Naar groepen van misdrijven onderschei den, blijken de jeugdige personen zich ver reweg het meest aan economische delicten schuldig te maken. Wat den leeftijd betreft, was de gerechte lijk geconstateerde criminaliteit het hoogst bij de jongens van 17 jaar en bij de meisjes van 16 jaar. Ook het aantal niet-vervolgden wegens rechtbankzaken geeft in 1929 een daling te zien; het kwam van 1430 in 1928 op 1336 in 1929. Het aantal strafrechtelijk minderjari gen. dat in 1929 in een Huis van Bewaring in voorloopige hechtenis werd gehouden, be droeg 7 minder dan in 1928 (1929: 32; 1928; Het aantal toegewezen verzoeken tot ont zetting uit de ouderlijke macht en uit de oudervoogdij is in 1929 wederom gestegen; de cijfers kwamen resp. van 176 op 189 en van 169 op 218. Ook werden in 1929 meer ont heffingen uitgesproken. De totale bevolking in den loop van 1929 in de tuchtscholen aanwezig, liep terug van 533 in 1928 tot 448 in 1929. De totale bevol king in de Rijksopvoedingsgestichten aanwe zig, bedroeg in 1929 767 (1928: 906). Door 313 door het Rijk gesubsidieerde in stellingen werden 11211 voogdijkinderen ver zorgd en door 32 instellingen 795 Regeerings- kinderen. In totaal werd een bedrag van resp. f 2.234.313 en f 175.378 aan Rijkssubsidie aan deze instellingen, uitgekeerd. Bovendien word nog f 537.090 in totaal als „Algemeene" subsidie aan 84 instellingen uitgekeerd. FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL, (Nadruk verboden.) 20) Toen hij van zijn bezoek aan Wetstones terugkwam, was Londen om zoo te zeggen uitgestorven geweest; al zijn-vrienden cn kennissen waren naar buiten. Hij ging, zoo als hij zich trouwens voorgenomen had, naar Surrey om een kijkje te nemen bij de voor bereidingen voor den bouw van zijn huis, maar na drie dagen verveelde het rondloo- pen en toekijken hem al hij vond in zijn gejaagdheid en onrust dat de werklieden geen sikkepit opschoten, kennissen had hij onder de bewoners van den omtrek niet en tenslotte was bij gebrek aan bezigheid en afleiding er in zijn hersens voor niets an ders meër plan dan voor Peggy en nog eens Peggy Een week na zijn terugkeer van Wetstones was hij alweer op zijn kamers in St. James. Den ochtend na zijn thuiskomst kon hij het binnen de vier muren niet meer uithouden en er was iets in hem sterker dan hij zelf dat hem dreef naar Hampstead Heath: naar de plek waar hij met Peggy onder de dennen had gewandeld en genoten van het prachtige uitzicht. Hij verwenschte de be lofte waartoe hij zich had laten verleiden ipaar hij had beloofd niet meer naar I-Iighgate te gaan en Hampstead Heath was toch geen Highgate! Hij ging op een bank onder de hooge den nen zitten en keek de laan af die naar de heuvels van Highgate voerde, zich voortdu rend bezighoudend met de vraag wat hij zou WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931! Naast de voorziening in eigen behoeften, werken deze fabrieken ook nog voor de leve- vering van een aantal winkeliers. Blijkens de gepubliceerde cijfers bedroeg de afleve ring van koffie, thee en banketbakkerswa ren aan de winkeliers te zamen 75 millioen K.G.; circa 11/2 millioen K.G. per week. Lyons is dus groot-fabrikant van levensmid delen en gebruikt een belangrijk gedeelte dier productie voor eigen doeleinden. Er heeft levering plaats van de fabriek aan den consument, de tusschenpersonen zijn dus uitgeschakeld. Of daardoor de prijzen in de Lyonsrestaurants lager zijn dan in die eet huizen, waar de bovenbedoelde tusschen- schakel niet is geëlimineerd, wordt in het jaarverslag niet medegedeeld. Gedurende het verslagjaar 1930 bedroeg de netto-verdienste 975.000 pond sterling, waarvan 100.000 pond gereserveerd is, ter wijl het restant als dividend en in den vorm van tantièmes wordt uitgekeerd. Deze winst is circa 80.000 gulden hooger dan in 1929. Het streven van Lyons is er op gericht ge weest zich aan te passen bij de crisis-anoei- lijkheden. Met de zekerheid, dat het inko men van vele vaste klanten verminderd was, heeft men begrepen zoo mogelijk de prijzen omlaag te moeten brengen. Daarbij hiel pen de verlaagde groofchandelprijzen, zo.odat op verschillende artikelen een prijsvermin dering kon worden toegepast. Vele huisvrou- ken hebben daarvan geprofiteerd en het aantal gereedgemaakte maaltijden, hetwelk voor gebruik in huis bestemd was, nam zeer sterk toe. Naast den verlaagden prijs schijnt Lyons te kunst te verstaan om door groote verscheidenheid in het gebodene de huis vrouw te trokken. Wanneer men het meergenoemde verslag nauwkeurig doorleest vraagt men zich af of niet hoe langer hoe meer de weg inge slagen zall worden, die reeds door Lyons ge durende jaren wordt bewandeld. Het bedrijf vaart er blijkbaar niet slecht bij, gezien de winstcijfers. MOLLERUS. DE RIJKSSUBSIDIE VAN WERKLOOZENZORG. Scherp toezicht op de gemeen ten EERST ZUINIGHEID BELOVEN. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft volgens de N.R.C. besloten, aan de besturen van de gemeenten, welke voor toekenning van subsidie ten behoeve van de steunverleening en de werkverschaf fing in aanmerking komen, een brief te doen toekomen, waarin hij zegt dat wanneer hij er toe overgaat de gemeente subsidie te verlee- nen dit geschiedt onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat er voortaan tusschen ge meente en departement een nauw contact moet bestaan ten aanzien van alles wat de werkloozenzorg in den breeden zin van het woord (ik doel hier dus niet het minst op voorzieningen, welke door aan u rekenplich- tige corporaties, zooals burgerlijke armbe sturen, diensten voor maatschappelijk hulp betoon enz., worden getroffen) betreft. Uw college dient zich daarom, aldus de brief, al vorens ik mijn definitieve toezegging doe, schriftelijk tegenover mij te verbinden, geen enkelen maatregel als hierbedoeld in te voe ren of te laten invoeren, vóórdat u zich ervan overtuigd heeft hoe de regeering tegenover de te nemen voorziening staat. Bestaat er bij de regeering tegen het voor gestelde plan bedenking, dan reken ik er op, dat niet tot invoering er van wordt overge gaan, ook niet door corporaties als hiervoren genoemd. Wordt echter wel tot invoering overgegaan, dan zal in den regel de subsidie toezegging worden ingetrokken. Ik stel mij voor, mij door een regelmatig toezicht ervan te overtuigen, hoe de werkloozenzorg iü uwe gemeente wordt toegepast. Zoodra ik van u de hierbedoelde schrifte lijke verklaring zal hebben, ontvangen, zal u mijn definitieve beslissing worden medege deeld. Mr. G. VISSERING TE AMSTERDAM. Het Hbld. verneemt, dat de president der Nederlandsche Bank, mr. G. Vissering niet in het buitenland vertoeft, doch te Amsterdam aanwezig is. doen, als een slank figuurtje, waarvan het beeld geen oogenblik uit zijn geest was, op eens tusschen de boomen zichtbaar zou wor den. Maar hij behoefde geen antwoord te vin den op deze gewetensvraag want het slanke figuurtje kwam niet te voorschijn en terwijl hij terugreed naar zijn kamers bezwoer hij zichzelf dat hij naar het buitenland zou gaan om daar te trachten zijn gemoedsrust terug te vinden. Maar den volgenden ochtend het was een stralende zomermorgen werd het ver langen om naar de „Heath" te gaan hem toch te machtig en hij herhaalde den tocht van den vorigen dag. En toen hij bij het plekje onder de dennen kwam waar hij met het meisje dat geen moment uit zijn gedffch- ten was, een maand te voren had gestaan, bevond hij zich plotseling tegenover Peggy, die met een droomerig, weemoedige uitdrukking op het gezicht, die zijn hart sneller deed kloppen in de wazig-blauwe verte staarde. Toen het meisje iemand hoorde naderen, schoot ze op uit haar gepeins en zoodra ze zag wie naderde was het alsof er een licht in haar oogen opvlamde. Een vuurroode blos kleurde haar gezichtje en op hetzelfde oogen blik versmolt in Guy's ziel elke zweem van twijfel omtrent hetgeen hij behoorde te doen en niet te doen. Hij stapte vastbesloten op haar toe en zei met een stem die heesch klonk van ontroe ring: „Ik heb je vader beloofd dat ik j£ niet meer zou ontmoeten. „Mijn vader?" stamelde Peggy verlegen, want opeens flitste het haar door den geest wat de woorden van haar vader haar in haar zelf hadden doen ontdekken. „Ja", bevestigde Guy. „Hij kwam dien Zon dagmiddag bij mij. Ik was heel boos om wat hij tegen mij te beweren had en ik geloof dat ik welbeschouwd nogal onhebbelijk tegen hem ben geweest. Eigenlijk gezegd heb ik mij laten overrompelen", INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel OPNIEUW MODELLEEREN. REGENJASSEN en ^MANTELS opnieuw Waterproof maken. Gr. Houtstraat 5 a - Telef. 10771. INCIDENT BIJ DE HERHALINGSOEFENINGEN. ONVERDIENDE STRAF VOOR EEN INSTRUCTEUR. De Tel. meldt uit Assen het volgende inci dent bij de herhalingsoefeningen: De gedurende de herhalingsoefeningen bJJ de troepen te Assen gedetacheerde sergeant- majoor-instructeur Mantel uit Amersfoort oefende de vorige week op het kazerneterrein met de manschappen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen waren geko men en met karabijn waren gewapend, in plaats van met pistolen, waarvan zij vroeger waren voorzien. Uit den aard der zaak ging de exercitie met het nieuwe wapen niet wat men in militaire kringen „gesmeerd" noemt, hetgeen dezen manschappen, noch hun in structeur kwalijk kon worden genomen. Kolonel v. d. Brandhof, commandant der 3de infanterie-brigade, die deze exercitie zag, zou toen naar den sergeant-majoor gekomen zijn en hem hebben toegesnauwd, dat het een groote bende was. De sergeant-majoor lichtte, voor zoover dit onder de woede van den kolonel mogelijk was, dezen omtrent de gewijzigde bewapening in en concludeerde dat het geen bende was. Een bevel van den kolonel aan den heer Mantel om op het rap port te verschijnen, volgde. Het resultaat van dit onderhoud was, dat de uit Amersfoort ge zonden sergeant-majoor, om de krijgstucht te Assen te handhaven, door den kolonel zonder vorm van proces in de cel werd ge- geplaatst. Hier werd door den door zenuwen overmanden heer Mantel alles kort en klein geslagen en ergere dingen zouden waarschijn lijk zijn geschied, wanneer niet de Militaire Geneeskundige Dienst den buiten zich zelf gebrachten onder-officier in het hospitaal had opgenomen. Daar bevindt hij zich thans nog. Een onderzoek naar de houding van den kolonel wordt ingesteld. FIETSER MET HET HOOFD DOOR MOTORRUIT. In den nacht van Maandag op Dinsdag keerde de 24-jarige wielrijder G. van Oefelen uit Hoogerheide met zijn meisje van de Hoogerheidsche kermis naar huis terug. Toen zij de gemeente Huibergen genaderd waren, kwam achter hen opgereden een personen auto. bestuurd door iemand uit Wouw, aldus het Hbld. Toen deze auto de wielrijders pas seerde, kwam op tot nu toe onverklaarbare wijze de wielrijder Van Oefelen in botsing met de auto. Daarbij sloeg hij met het hoofd de voorruit stuk en viel bewusteloos op den weg. Toen geneeskundige en geestelijke hulp was ingeroepen, bleek dat de man reeds was overleden. Het lijk alsmede de auto zijn in beslag genomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Wij etaleeren de nieuwste dessins de ideale draebt voor dag en nacbt. Prijzen van f 2.75 lot f 3.40 per meter „Ik wilde maar dat hij niets tegen je had gezegd", zei Peggy bedrukt. „Kom laten we gaan zitten", stelde Guy voor, wijzend naar een bank in de nabijheid. „Ikmoetik weet.nietbe gon Perry besluiteloos. „Als jijO, ik weet niet wat ik doen moet". Juist door Peggy's gejaagdheid en verwar ring, vond Guy zijn zelfbeheerschlng terug. „Ik heb er geen spijt van, dat je vader bij mij geweest is", zei hij. „Zijn bezoek heeft mij de oogen geopend, voor wat ik vroeg of laat toch zou hebben beseft. En wat ik nu ga zeggen is er alleen maar door verhaast; gezegd zou het toch eenmaal zijn. Ik heb, sinds dien middag dat hij bij mij geweest is, voortdurend aan jou gedacht, Peggy-lief, en ben tot de conclusie gekomen, dat ik niet meer zonder jou kan. Ik kan je eenvoudig niet zeggen hoeveel ik van je houd". Het geluksgevoel dat zijn woorden, die heendrongen door den nevel van verdriet en zorg, welke haar geest omhulde, haar gaf, overstelpte het meisje. Ze verborg haar ge zicht in de handen en snikte zachtjes. Guy fluisterde zoete woorden van troost en liefde. „Ik moest eigenlijk niet naar je luisteren, ondeugende jongen", zei Peggy na 'n poosje glimlachend door haar tranen heen, „maar ik kan er niets aan doen". „Natuurlijk kun je er niets sjan dgpn, lief ste!" verklaarde Guy met vuur. „Van het eerste oogenblik af, dat we elkaar leerden kennen was het bestemd dat we van elkaar zouden gaan houden, geloof je ook niet?" „Ik weet het niet", klonk het schuchter. „Maar", ze aarzelde even, en vervolgde blo zend: „ik vond je dien eersten keer wel al erg aardig". „En ik jou aanbiddelijk", beweerde Guy, die het verleden zag door den bril van het heden. Ze bleven een poos bij elkaar zitten op de bank onder de dennen verloren in het geluk van hun eerste ure?- van liefde. Het meisje zag niet verder dan deze oogenblikken van zaligheid maar tot Guy drong langzamer- DE OPHEFFING DER ééNMANS- LIJNEN TE AMSTERDAM. TROLLEYBUSSEN OVER HET IJ? Over de bezuinigingsvoorstellen van wet houder Abrahams vóór de tram te Amster dam verneemt het Hbld. nog dat door de opheffing va» die lijnen, waarop éénmans- wagens rijden 170 a 180 beambten tijdelijk uit de algemeene arbeidsreserve bij de tram te werk gesteld, weer in die reserve, dus niet in de tramreserve, worden teruggeplaatst. De overstapjes blijven gehandhaafd. Het overstappen zelve zal, ten aanzien van de overstappunten worden vereenvoudigd. De autobussen blijven voorloopig rijden langs de bestaande routen; het is het voor nemen om in niet al te verre toekomst de overzijde van het IJ te doen bedienen door middel van een trolley-bus. Het tramtarief, zoowel voor de gewone als voor de overstapkaartjes, zal worden ge bracht van 10 op 11 cent. OPHEFFING VAN „DE VRIJE BLADEN". EEN NIEUW TIJDSCHRIFT Naar het „Vad." verneemt, zei met ingang van 1 Januari 1932 een nieuw maandblad verschijnen dat Forum heeten zal. Het blad komt onder redactie van dr. Menno ter Braak. E. du Perron en Maurice Roelants. Mr. H. Marsman zal in het nieuwe tijdschrift dat met een drama van den dichter J. Slauerhoff, „Coen", zal openen, de Kroniek der poëzie schrijven. De Vrije Bladen zullen met ingang van Januari ophouden te verschijnen. INLANDSCHE WAARDEERJNG VOOR JHR. DE GRAEFF. TEGENSTELLING MET DE EUROPEESCHE PERS. Aneta seint ons uit Batavia: In tegenstelling met de Europeesche bla den, welke weliswaar uiting gaven van hun eerbied voor de persoonlijkheid van den af getreden gouverneur-generaal, diens idalis- rne, diens werkkracht en volharding, betoont de Inheemsche pers op Java en Sumatra over de geheele linie de grootste waardee ring voor j'hr. mr. A. C. de Graeff, die algemeen als de beste gouverneur-generaal, die Indië ooit gehad heeft, genoemd wordt. STADSNIEUWS GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kort, L. Veerstraat 29, actetasch met in houd; H. Giljou, M. v. Heemskerkstraat 56, sigarettenpijpje; Hillebrand, Wilgenstraat 31 rijwieldynamo; v. Kampen, Dijkstraat 10, paardendek; J. Stam, Acaciastraat 76, kope ren gewicht; Roosma, Spijkermanslaan 17, hondenhalsband met penning; Baas, M. van Heemskerkstraat 47, dameshandschoen; J. P. v. Tongeren, Rembangstraat 12, hark; Ruur- da, Damiatenstraat 6, regenjas; Kennel Fau na, Parklaan, zwart katje, grijswit katje, zwartwit katje; C. v. Esmond, Padangst-raat 6, loterijbriefje; J. P. van Tongeren, Rem bangstraat 12, loterijbriefje; Wisbrun'en Liff mann, Groote Houtstraat, paar schoenen; Vroom en Dree'smann, Korte Veerstraaib, sleu telbos; S. Schut, Barenidsestraat 51, kinder- taschje m. inh., C. Wil'kes, Leidschestraat 22, pijpdoorsteker; Kervezee, Slachthuisstraat 31 zw., portemonnaie; Harren, Vooruitgang- straat. 89 rd., pakje inh. overhemd. Goes, Lan gendijkstraat 8 zw., pakje inh. fluweel; Beij- nen, Engelszstraat 34, portemonnaie m. inh. B. Goosen, Leidscheplein 28, kinderparapluie, Sombroek, v. O. de Bruynstraat 205, pak re clamebiljetten; M. v. Bruggen, Gen. de Wet straat 35, portemonnaie m. inh., Th. Thuis, v. O. de Bruynstraat 93, vulpen; A. Heins, Zijlstraat 54 rd., vogel; Th. Klinkenberg, Leidschestraat 53, rozenkrans in étui; Hen zen, Westergracht 17, rïjwielbelastingmerk in étui; Bergman, Anthoniestraat 85, idem, id. id,; A. Menk, Saenredamstraat 77, rijwiel- taschje met inh.; L. Althof f, Anslijnstraat 11, portemonnaie. Ds. W. BIJLEVELD. Ds. W. Bijleveld te Haarlem-centrum Is be roepen bij de Chr. Ger. Kerk te Den Haag- West. hand het besef door, dat er iets gedaan zou moeten worden. „Hoe zal ik het tegen je vader verantwoor den, dat ik je hart gestolen heb, liefste?" vroeg htf, nadat hij zich voldoende over tuigd had, dat over dit feit geen twijfel kon bestaan. Peg'gy, door deze vraag tot de kille, nuch tere werkelijkheid teruggebracht, keek be drukt. „Jaje moet het hem natuurlijk gaan vertellen, hè? Wanneer ga je naar hem toe?" „Hij is zeker in Glasgow op 't oogenblik, nietwaar? Ik ga vanavond en zal hem zeg gen, dat ik niets liever wil dan zoo spoedig mogelijk met jou trouwen!" „Moet je al zoo gauw gaan?" „Hoe eerder hoe beter. Zooals de toestand nu is, hebben we niets aan elkaar. Ik ver lang ederen dag in Highgate te zijn en ik heb beloofd nKt in Highgate te komen. Hier is 't wat andersik heb je hier toevallig' ontmoet en kon toen niets anders doen dan je vertellen dat ik van je houd!" „Toch ben ik bang dat vader erg kwaad zal zijn", meende Peggy angstig. En daarop: „Zal ik het moeder vertellen?" „Dat moet je zeker doen. En George ook! Of zal ik hem het nieuws meedeelen? Ik zou op weg naar het Noorden van een bezoek op Wetstones kunnen brengen. Maar neen, laat ik dat toch maar net doen, dat zou me een dag langer van jou verwijderd houden, lieve ling. Ik kan George beter schrijven nadat ik je vader heb gesproken". Hun teeder afscheid werd gestoord door het verschijnen, op den hoek van Hampstead van een blinden man met een hond; toen sloeg Peggy den weg naar Highgate in en Guy, met een hart vol jubel reed terug naar zijn kamers in de stad. Opnieuw bracht een express hem noord waarts, ditmaal was het eén nachttrein en den volgenden morgen zat hij aan 't ontbijt in een der groote hotels van de Schotsche industriestad. Peggy had hem bij 't afscheid het adres van haar vader gegeven. DE GEMEENTE-WATER- LEIDING. DE TOESTAND IN 1930. Aan het verslag van den toestand der Ge meente Waterleiding van Haarlem over 1930 is het volgende ontleend: De lage waterstand in het geheele jaar vorderde een krachtiger werken van de mid delen tot het winnen van het duinwater. Daarenboven werden de electrisch gedre ven centrifugaalpompen tot de bemaling van de serie diepe bronnen ter verkrijging van diep duinwater lager geplaatst, ter vermin dering van de zuighoogte en vermeerdering van de opbrengst. In het machinegebouw op het pompstation werd een electrisch aangedreven centrif u- gaalpomp geplaatst met twee electrisch aan gedreven vacuumpompen, om zoo nocdig des nachts de wateronttrekking te kunnen voortzetten, zonder extra bediening. Door deze onttrokking van duinwater in den nacht wordt het mogelijk des daags de noodige hoeveelheid water op te voeren. De groofcere diepwateronttrekking ver oorzaakte een zoodanige wijziging in de sa menstelling van het gewonnen water, dat in het voorjaar in de waterreiniging moei lijkheden ontstonden, die inmiddels weer overwonnen zijn. Voor Haarlem was 'het gebruik 2,106.167 M3. (tegen 2,133,003 in 1929). Het gemid delde dagverbruik per hoofd der bevolking te Haarlem is 48,69 L. (vorig jaar 50,23). Bij de beoordeeling van deze cijfers most in het oog worden gehouden, dat in het jaar 1930 zeer veel regen is gevallen, waardoor in de tweede helft van den zomer bijna geen tuinbesproeilng plaats vond. Op 31 December 1930 was er een batig saldo van f 34.118,71. OPMERKINGEN VAN LEZERS* GEVAARLIJKE BRUG TE BEN NEB ROEK. Wij ontvingen een klacht van een abonné betreffende de brug over de Leidschevaart tusschen Bennebroek en Vogelenzang, de zoo genaamde „centehbrug". Inzender heeft 25 a 30 jaar geleden a3s chauf feur, reeds de onmogelijkste capriolen met zijn a ui to moeten maken om op die brug geen ernstige ongelukken te krijgen En nog steeds krijgen meer dan eens per jaar de brugleuningen een knak en een duw en auto's en andere voertuigen raken daar be kneld en worden beschadigd. Er moet in den toestana hoog noodig verandering komen; de brug is voor den te- genwooiïdigen toestand te smal, vooral voor autobussen en vrachtauto's is de oprit van de Westzijde (den kant van Vogelenzang) onvoldoende en zeer gevaarlijk. Verbree ding van de brug is het eenige middel. Dat er al jaren plannen bestaan voor het leggen van een andere brug tegenover de Beks- laam behoeft die verbroed'ing niet tegen te houden, want het kan nog wel zeer lang du ren, eer die nieuwe brug er komt. Inzender hoopt, diat de K.N.A.C. de A.N.W.B. en de B.B.N. ook het hunne zullen doen om tot verbetering van den toestand te geraken. DE HOOIMARKT EN DE FRIESCHE VARKENSMARKT Bij raadsbesluit van 13 Juni 1928 is de in- deeling van de Hooimarkt en de Friesche Var- kensmarkt gewijzigd. Voor de uitvoering van de werkzaamheden van de Zanderbrug af tot aan de Parklaan is indertijd f 6350 ter be schikking gesteld. Nu de bij de firma Gonnermann m huur geweest zijnde loods aan de Friesche Var kenmarkt is ontruimd, zal deze worden ge sloopt en zou de wijziging van de indeeling kunnen worden voltooid. Het komt B. en W. echter gewenscht voor het plan slechts uit te voei-en tot de noorde lijkste straat van de Parklaan en het verdere gedeelte voorloopig b.v. met oude klinkers te doen bestraten. De aan de uitvoering verbonden kosten worden geraamd f 9000. B. en W. stellen den raad voor genoemd be drag ter beschikking te stellen. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 27 September zal door het Ensem ble Jacques Sluyters in bovengenoemden schouwburg opgevoerd worden, ,,'t Kikkertje", eexx klucht in drie bedrijven met zang en mu ziek van Frans Bogaert. Dit stuk wordt reeds vier weken achtereen met groot succes te Den Haag opgevoerd. Zondagmiddag 27 September zal door het zelfde gezelschap een opvoering worden ge geven van „De Kleine Lord", het tooneelspel naar het bekende boekwerk. Guy moest zichzelf bekennen dat hij wel eenigszins tegen het onderhoud opzag, maar dat weerhield hem niet om, zoo gauw hij zich opgeknapt had en verzadigd was, het bezoek te gaan brengen, waarvoor hij de lange reis had ondernomen. Richards bleek al 'n poosje geleden van huls gegaan; een sombere, saaie woning in een sombere, saaie straat. Meneer was op kantoor werd hem medegedeeld en kort daarop vex-voegde Guy zich aan de lo ketten van de firma McDougall, Richards Co., Makelaars in Assurantiën. Het scheen een bedrijf van beteekenis, gevestigd op de eerste verdieping van een der groote kan toorgebouwen in een drukke straat van de handelswijk der stad en Guy zag, toen het loket waaraan hij had geklopt werd geopend, een menigte personeel. Guy overhandigde zijn kaartje aan den be diende, die hem te wooi-d stond. Hij hoefde slechts even te wachten en werd toexx in een groote kamer gelaten, waar Richards aan de eene zijde van een groot, dubbel schrijfbu reau zat te wei-ken, en zijn compagnon McDoxxgall aan den anderen kant. Deze laat ste verliet, na een belangstellend-nieuwsgie rigen blik op den hem onbekenden bezoeker, het vertrek en Guy was alleen met Peggy's vader, die hem een stoel wees en zwijgend afwachtte wat de jongeman te vertellen zou hebben. „Ik heb uw dochter gesproken", viel Guy, die vertrouwend op zijn gelukkig gesternte niet precies bij zichzelf had overlegd hoe hij van wal zou steken, plompverloren uit. Er kwam een norsche, stroeve uitdrukking op Richards toch al niet bijster vriendelijk gezicht en Guy haastte zich er bij te voegen, dat hij het meisje op Hampstead Heath had ontmoet, toen hij daar toevallig wandelde. „Wandelt u dikwijls op Hampstead Heath?" informeerde Richards met grimmie sar casme. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6