TRAM EN AUTOBUS. I; xj? W& m Italië verhoogt de invoerrechten. Over de vervanging van vier tram- door autobuslijnen. Princess' Room, MODERNE WONINGEN Pasmunt. Het Belangrijkste. 49e Jaaretanpr No. 14892 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 26 September 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. HooMwxUcteer: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, per maand f1.20. per 3 maanden 3.57 franco per post ƒ3.8754, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels f030. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400- Duim f250- Wijsvinger f I 50-Elkeande vinger f I 50- Arm- of Beenbreuk 1100- Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000- Overlijden f600- Verlies van Hand. Voel of Oog f400- Verlies Duim f75- Verlies Wijsvinger f75- Verlies andere vinger 130- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN EERSTE BLAD Nederland zal door dezen maatregel niet geschaad worden. Meest-begunstigingsclausule geldend. (Elders in dit nummer onder de rubriek Buitenland, hebben wij een bericht opgeno men, volgens hetwelk de Italiaansche regee ring besloten heeft de invoerrechten te ver hoog en met het oog op het tekort op de begrooting. Men heeft besloten dat de invoerrechten voor het meerendeel der goederen, met 15 pet. voor brandstoffen met 10 pet. verhoogd zullen worden en wel voor alle staten met welke geen handelsverdrag met de bepaling inzake meest begunstiging gesloten as. Bij informatie bij den Kamer van Koophan del vernamen wij, dat sedert 1863 tusschen Italië en Nederland, een verdrag geldende is met de meest begunstigings clausule; onze zeer belangrijke handel op Ibalië, zal door de nieuwe invoerrechten dus niet getroffen wor den. POOLSCH OUD-MINISTER VERONGELUKT. WARSCHAU, 25 Sept, (VU.) De voor malige Poolsche minister-president is he den het slachtoffer geworden van een ernstig auto-ongeval. In gezelschap van Overste Me- rawski keerde hij per auto van een jacht partij terug, toen op den weg tusschen Kro- tosjin en Ostrowo de auto is botsing kwam met een boerenwagen en vervolgens tegen een boom sloeg. Graaf Skrzynski liep zoo ernstige verwondingen op, dat hij na aan komst in het ziekenhuis te Ostrowo weldra overleed. Overste Morawski, die militair atta ché bij het Poolsche gezantschap te Berlijn is werd slechts licht gewond. PREDIKANTEN IN HAARLEM EN OMGEVING SAMENWERKING. Toen verleden jaar de Haarlemsche predi kanten tezamen waren ter bespreking van een gemeenschappelijke actie tegen de aan vallen op het geloof in Rusland, werd van verschillende zijden de wenschelijkheid uit gesproken in meer gevallen met elkander saam te werken en elkander geregeld te ont moeten. Gevolg gevend aan de behoefte aan geor ganiseerd contact, kwamen zoo meldt de Kerkbode dezer dagen een twintigtal pre dikanten van verschillende kerkgenootschap pen uit Haarlem en omgeving onder leiding van Ds. C. J. van Paassen bijeen. Allerlei terrein van werkzaamheid werd besproken, waarop men met vereende krach ten iets bereiken kon. Dus werd besloten een Kring te stichten, waarbij alle predikanten in en om Haarlem, afgezien van het kerkge nootschap of de richting, waartoe zij behoo- ren, zich kunnen aansluiten en die twee maal per jaar zal vergaderen. De algemeene leiding werd in handen ge steld van een moderamen, bestaande uit: Ds. van J. A. van Leewen, em. pred. van Bloe mendaal, Ds. F. C. Krafft, pred. van de Waal- sche Gemeente, Ds. J. W. Siertsema pred. van de Ger. Kerk en Ds. D. Drijver, pred. van de Evang. Luthersche Gemeente. De eerstvolgende vergadering, tot bijwo ning waarvan alle predikanten en em. predi kanten uit onze stad en hare omgeving zul len worden uitgenoodigd, zal gehouden wor den Maandag 16 November a.s. Welke financiëele opofferingen de gemeente Haarlem zich zou moeten getroosten. Perspectieven voor betere verbindingen met de buitengemeenten. In ons nummer van 19 September heb ben wij een uitvoerig overzicht gegeven van het voorstel van B. en W. van Haarlem in zake de reorganisatie van het tramnet. Wij herinneren er aan, dat afgezien is van de uitvoering van het reorganisatieplan dat de Haarlemsche raad op 5 Juni 1929 in be ginsel had aangenomen. Dit kwam neer op een vervanging van alle lijnen met smal spoor door breed spoor, waardoor op het Stationsplein alle trams op twee stel rails konden rijden, waardoor een einde zou komen aan de chaos op dit plein, dat nu voor een deel rangeerplaats voor de tram is. De N. Z. H. T. M. was tenslotte alleen bereid deze reorganisatie tot stand te torengen als haar voor 30 jaar concessie werd verleend en zij tegen concurrentie van autobussen beveiligd zou worden. Dit leek B. en W., in verband met de snel-wijzigende verkeersomstandig heden niet gewenscht. Toen is het plan geopperd om de smal spoor-lijnen door Trolley-bussen te vervan gen, maar dit bleek onuitvoerbaar, omdat het gemeentebestuur van Bloemendaal er bezwaren tegen heeft, temeer omdat het voor nemen bleek de lijnen op Bloemendaal's grondgebied te verlengen. Wethouder J. C. Laan van Bloemendaal, die de onderhande lingen met de directie der N.Z.H.T.M. en zijn collega van Haarlem Mr. J. Gerritsz voerde, verzekerde, dat de gemeenteraad van Bloemendaal er absoluut op tegen is, dat het natuurschoon van Bloemendaal nog meer ontsierd wordt door het boven grondsche net van draden. Er blijft dus niets anders over dan de be- staanden toestand te bestendigen of de trams niet door Trolley-bussen maar door auto bussen te vervangen. De smalspoor-lijnen die dan door bussen vervangen zullen worden zijn; StationspleinBloemendaal. StationspleinOverveen. StationspleinLeidschevaart. De lijn VerwulftOverveen is met breed spoor, maar de N.Z.H.T.M. zou, in verband met het geringe vervoer, ook die lijn door een autobus willen laten vervangen. Als tramlijn blijft dus alleen behouden, de lijn SoendapleinHeemstede, die binnen kort, door de electrificatie van de stoom tram, een onderdeel wordt van de groote lijn HaarlemLeiden. Wij hebben hooren verluiden, dat vele Haarlemsche raadsleden vrij koel tegenover dit nieuwe plan staan. De opmerking werd gemaakt: Hebben wij nu zekerheid dat het reorganisatieplan dat wij nu aannemen in derdaad zal worden uitgevoerd? Er zal van de zijde van het Haarlemsche gemeentebe stuur een financieel offer gevraagd worden voor de verwezenlijking van het reorgani satieplan, maar hoe groot zal dit zijn? Er is door B. en W. met de tramdirectie voor- loopig overeengekomen, dat als het plan doorgaat, de overbodige rails wordt opgebro ken. De N.Z.H.T.M. zal de „zuivere spoor kosten" voor haar rekening nemen, maar alle bestratingswerken, met inbegrip van het opbreken der verharding, komen voor reke ning der gemeente. De toelichting in het voorstel van B. en W. is zoo zei een raadslid ons sober. In de raadszitting waarin het voorstel van B. en W. behandeld zal worden zal ongetwijfeld de vraag ge steld worden, hoeveel dit in totaal aan de gemeente zal kosten, om daarna te kunnen overwegen of het te verkrijgen voordeel op weegt tegen de kosten. Temeer omdat B. en W. in het voorstel ook schrijven, dat de tramdirectie er op rekent, dat wat de asphal- teering der wegen betreft, in de allereerste plaats in hoofdzaak die wegen zullen worden geasphalteerd waarop de autobussen der N. Z. H. T. M. rijden. Ook hoorden wij de volgende opmerking maken: Het zou dem Haarlemschen raad ongetwijfeld wel wat waard zijn, als de tram uit de smalle binnenstad door een goed an der verkeersmiddel vervangen werd, maar de trams op de buitenwegen zijn niet zoo hinderlijk. Het zou niet gewettigd zijn om belangrijke offers aan de gemeentekas te vragen, om die buitenlijnen door autobus sen te laten vervangen. Misschien is het mogelijk om den toestand op het Stations plein aanmerkelijk te verbeteren zonder de vervanging van de smalspoor-trams door autobussen. Trouwens het zal toch noodig zijn om nog op het Stationsplein een oplossing te zoeken, want de tramhalte op den Jans- weg bij het viaduct kan niet gehandhaafd worden met het oog op de vele gevaren die daaraan verbonden zijn. Voorts werd de opmerking gemaakt, dat de gemeente geen zeggingschap heeft over in- terlocale autobuslijnen, daar die geheel aan het toezicht van Gedeputeerde Staten on derworpen zijn. Alle buslijnen die de N. Z. H. T. M. zou openen, komen in twee gemeen ten. zoodat die onder de catagorie interlocale lijnen komen te vallen. Tenslotte vingen wij op, dat in den raad weer een pleidooi geleverd zal worden voor gemeentelijke exploitatie. Tot zoover wat den Haarlemschen kant van het reorganisatieplan betreft. Nu iets over Bloemendaal. Als de bedoelde tramlijnen door auto bussen vervangen zouden worden, bestaat ge legenheid om de lijnen door te trekken, waardoor een betere verbinding met de ver schillende deelen van Bloemendaal verkregen kan worden. De lijn StationspleinKleverparlkBloe mendaal zou door het Kinheimpark kun nen worden doorgetrokken naar het einde van het dorp Bloemendaal. Daardoor zou die lijn nog meer tot haar recht komen. De lijn StationspleinJulianalaanOver veen zou doorgetrokken kunnen worden tot het begin van den Zeeweg, of misschien zelfs tot het einde van dien weg. Evenzeer is doortrekking van de lijn StationspleinLeidsche vaart tot Aerden- hout gewenscht. Misschien zou het zelfs mo gelijk zijn de villa-parken in Aerdenhout ook in die lijn op te nemen. Zelfs werd door onzen zegsman te Bloemendaal op de moge lijkheid gewezen om een groote ringlijn te maken StationspleinZijlwegKorte Zijl- wegAerdenhou tZ andvoortschel aan(Leid - sche vaar tSta tionsplein Maar zoo werd ons verzekerd van die plannen staat nog niets vast, alles is slechts heel voorloopig besproken. Indien het begin sel-besluit genomen is, om de tram door de autobus te vervangen, kan over deze detail punten nader gesproken worden. Indien de autobusplannen zouden door gaan, ikan Bloemendaal natuurlijk, als het contract afgeloopen is, de bestaande overeen komst met de ondernemer van de autobus lijn StationAerdenhout opzeggen. Dit zou voor Bloemendaal een financieel voordeel zijn, want de gemeente moet voor een deel het exploitatie-tekort dekken. Van den kant van het Bloemend-aalsche gemeentebestuur wordt op spoed aangedrongen, omdat het plan bestaat de Julianalaan te verbeteren. De oude Charlie in een nieuwe film? De Nederlandschc Bank zal binnenkort nieuwe bankbiljetten van 500 en van 100 gulden in omloop brengen. Het bankje" van 500 gulden, ivaarvan de afmetingen 22 x 12112 cM. zijn, heeft een blauw-grijze kleur. Charles Spencer Chaplin geniet op het oogenblik van de grootste vacantie. die hij tot nu toe in zijn leven gehad heeft. Langen tijd reeds vertoeft hij in Europa, in Frankrijk ,.Ik heb geen haast", zeide hij en thans is hij weer naar Londen gereisd. Het afge loopen week-end bracht hij bij Winston Chur chill door. Aan een verslaggever van de News Chro nicle deelde hij iets over zijn plannen mede. Vermoedelijk zal hij in Engeland een film maken, maar het is niet waar, dat. hij daer- voor aanbiedingen heeft gekregen: het is zijn eigen plan. Hoe de film worden zal, weet hij nog niet, hoewel hij al wel een globaal idee heeft. Ook voor de vrouwelijke hoofd rol heeft hij nog geen geschikte actrice ge vonden. In elk geval verschijnt hij zelf weer als de oude Charlie, met z'n afgetrapte schoe- 211, z'n hoed en stokje. In die rol zal hij •>oit spreken. „Maar", voegde hij hieraan „als ik een ernstige film ga maken waar groote kans op is en waarin ik als een ge heel ander persoon, als een gewoon mensch in een ernstige rol optreed, dan zou he* best kunnen zijn, dat het een talkie wordt". INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN Kalverstr. 28 A'dam HET RESTAURANT VOOR DEN ZAKENMAN Prima koffie en thee, tot 2 uur, IS cent Aan de Weteringstraat b. d. Stuyvesantstraat staan thans nog eenige prachtige woonhuizen, bevatt.: Vestibule, 6 Kamers, zolder en prach tige tuin op het Zuiden. Koopsom 6600. Huur 45.per maand. S. VELDKAMP, Duinoordstraat 3, Telefoon 22646. DE H. O. V. HET EERSTE LEDEN-CONCERT ONDER F. SCHUURMAN. Dinsdag 29 dezer zal de H.O.V. haar eerste leden-concert van dit seizoen geven, ter wijl ook dan de heer Schuurman officieel voor het eerst het orkest in het publiek zal leiden. Het programma belooft veel goeds. Het bevat, behalve orkest-nummers van Haydn, Debussy en Ravel, het vijfde piano concert van Beethoven uit te voeren door de bekende pianiste Marthe Girod. Ongetwijfeld zal dit concert druk bezocht worden. Het is het begin van een nieuwe periode in het in artistiek opzicht zoo voorspoedig op bloeiende Haarlemsche muziekleven. Bij deze entree van een nieuwen jongen dirigent met groote artistieke plannen past één wensch: dat hij niet met de financieele moeilijkheden voor zijn orkest te kampen zal hebben, waar onder de musici vroeger geleden hebben. Wanneer dit het geval is, en hieraan staat niets in den weg dan een gerechtvaardigde belangstelling van het publiek in Haarlem e l een In dit geval wel zeer wijde omgeving, zal het orkest met nog meer waardigheid de be langrijke plaats kunnen innemen, die het thans reeds bekleedt. De heer Fnts Schuur man zal het werk van Eduard van Beinum met enthousiasme voortzetten, waarbij zijn talent een waarborg is voor de wijze, waarop dit geschieden zal. Het eerste concert is de introductie van den heer Frits Schuurman bij de leden en de heer Schuurman zal zijn vaste en getrouwe gehoor leeren kennen. Hoe talrijker dit ge hoor. hoe aangenamer wederzijds de kennis making moet zijn. De heer Schuurman zal er steun in vinden bij zijn streven naar uitbrei ding van het repertoire en verhooging van het artistieke peil er van. En tegelijkertijd zal dit zijn gehoor wederom ten goede komen. Voor de 19 concerten, welke de H.O.V. haar leden biedt in het lidmaatschap niet duur. En daarom wagen wij het om zelfs in dezen tijd de hoop uit te spreken, dat nog vóór het concert van Dinsdag zooveel leden toetreden, dat de ontmoeting van Dinsdag een zeer vreugdevolle wordt en een belofte voor de toekomst. (De Nederlandsche Bank brengt een bankbiljet van 500 in omloop.) Eindelijk en te langen leste Is het dan per slot gelukt, Voortaan worden er ook bankjes Van vijfhonderd pop gedrukt. Van driehonderd zoo op duizend Was als sprong te groot gesteld. Er was dringende behoefte Aan wat kleiner wisselgeld. En nu komt er een ^biljetje Dat in dit gemis voorziet. Laat ons nu ook dankbaar wezen, Het is beter laat dan niet. 'k Zweer u toch dat het wei voorkomt, Dat de tram of orgelman, Als je een biljet van duizend Aanbiedt, dat niet wisselen kan. Dat is vreeselijk onhandig, Dat bemoeilijkt vlot verkeer, Dank zij 't bankje van vijfhonderd Loop ik nu die kans niet meer. Verder zijn een duizend tientjes Zoo ontsierend in je zak, Zij bederven met hun omvang Zoo de taille van je pak. Dat is een bezwaar waar tevens 't Nieuw papiertje in voorziet Twintig briefjes van vijf honderd Geven je zoo'n omvang niet. (Noot aan onze hoofdredactie) Wilt u toezien, dat voortaan Mijn gerijm slechts ln coupures Van vijfhonderd wordt voldaan? P. GASUS. Zij, die zich voor aanvang 1 October 1931 als kwartaal- abonné opgeven ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD Ontspanning in Genève inzake het Chi- neeschJapanschc conflict. (2e blad, le pag.) Italië gaat over tot verhooging van invoer rechten. (2e blad, le oag.) Nederland zal geen ongunstigen invloed ondervinden van de verhooging der Itali aansche invoerrechten. Meest-begunsti- gingsclausule geldend. (le blad, le pag.) Tram en autobus. Over de x>ervanglng van vier tram- door autobuslijncn. (2e blad, le pag.) Lichtweek 1931. Een l\jn van licht vatNoord naar Zuid. Belangstelling in heel Neder land. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. Karei dc Jong: Radiomuziek der toeck. Een voorbespreking. (2e blad. le pag.) Aga: Aan den rand v.aji den Balkan. (5c blad, le pag.)' Op een uitlooper van de Himalaya. Darjee- ling, 3000 M. hoog. De stad Benares. (5e blad. le pag.) Het Haarlemsche Stadsbeeld. Hoe het eens toas, hoe het geioordcn is. (5e blad. 2e pag.) Weekends in Italië. Vacanties tusschen twee nachten. Goedkoope reisgelegenheid voor „kleine luyden". (5e blad, 2e pag.) Bep Otten: H. D. Vertelling: Bezit (5e blad, 2e pag.) Biographieën iti een notedop; J. Itnmerzecl (5e blad, 2e pag.) Zeven jaar vluchten op Indië. En een jaar 14-daagsche dienst. Bij het begin van den weekdtenst. (3e blad, le pag.) Laatste berichten 2e pag. le blad.f DE WAARDEVERMINDERING VAN HET ENGELSCHE POND. INVLOED OP DEN BLOEMBOLLENHANDEL. Wij lezen in het Weekblad' voor Bloem bollencultuur: Midden in het verzendseizoon, terwijl de uitvoering der orders naar Engeland en Dultschland enz. in vollen gang is, komt de valutadaling van het Engelsche pond de risi co van den export van bloembollen, dit jaar toch al zoo groot, nog vergrooten. Het als gevolg van de opheffing van den Gouden Standaard gedeprccieerde pond sterling is, doordat Groot-Brittannië de grootste verbrui ker van onze bloembollen is. een der be langrijkste buitenlandsche betaalmiddelen, waarin tientallen exportfirma's hun léverin gen betaald krijgen. En de waardeverminde ring die het pond thans moge het niet blijvend zijn ondergaan heeft, beteckent de kans op een teloor gaan van een belang rijk deel der handelswinst, die dit jaar toch al niet groot is geweest. Daarbij komen nog de gevolgen van de door de Engelsche regeering getroffen maat regelen, waardoor de nabestellingen uit Engeland zullen verminderen, maatregelen waarvan de particuliere handel in de eerste plaats de gevolgen ondervindt. De toch reeds zeer gedrukte stemming in de bloembollenstreek ls door een en ander allerminst verbeterd. Het zijn wel donkere wolken die zich samenpakken boven ons vak, dat door snel op elkander volgende gebeurtenissen een. crisis doormaakt, die hooge eischen stelt aan het weerstandsvermogen van al zijn beoefe naren. Slechts contante zaken. De inhoud van een beurscommuniqué uiu Londen luidt als volgt: Met ingang van 26 September mogen slechts contante zaken worden gedaan, die op den dag van afsluiting moeten worden afgewikkeld. Nieuwe termijnaffaires of pre mie-affaires mogen niet worden uitgevoerd. Transacties die in de thans geldende rescon- tre-periode reeds zijn tot stand gekomen, moeten voor 8 October zijn afgewikkeld. Verder meldt het Hbld.: Dit verbod van termijnzaken is niet uit voerig genoeg om alle moeilijkheden uit te schakelen. Men weet b v. niet wat geschiedt, wanneer een kooper zijn vóór den 26en dezer en gedurende de thans loopende rescontre- periode verworven aandeelenbezit vóór 3 October van de hand wil doen. Volgens de nieuwe bepalingen zou hij de verkochte stukken reeds den dag na verkoop moeten leveren, terwijl de desbetreffende fondsen eerste per 8 October aan hem moeten zijn geleverd. Wat wil men voorts doen met ge durende deze rescontre-perlode aangegane verplichtingen, die in de nieuwe afreke ningsperiode zouden moeten worden gere geld? Deze en vele andere vragen mochten wei in een aanvullend bericht van het beurs- comité worden opgehelderd. De koersstijging der meeste industrieele aandeelen overtreft nauwelijks de depreciatie van het De positie van de Duit sche Rijksbank. BERLIJN, 25 Sept. (V. D.) Volgens den Staat van de Rijksbank va n23 September is het kapitaal der Bank ln de derde week van September aan wissels, cheque's, beleeningen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1