Ontspanning inzake China en Japan. Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 Buitenland, Nog geen directe onderhandelingen. Japansehe troe pen worden echter verder teruggetrokken. -- Japan aanvaardt in ieder geval op alle punten de Geneefsche resolutie. «-• Laval gaat naar Hoover. Het Fransche ministerbexoeh aan Duitschland. Verhooging der invoerrechten in Italië! HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Japansch-Chineesche conflict is in Genève wederom in den Raad ter sprake ge komen. Ontspanning is thans ontegenzegge lijk ingetreden. Gebleken is, dat onder den druk der nervositeit menig feit schromelijk is overdreven. (Dat is overigens de oude er varing met het Oostersch driemanschap Ohina-Japan-Rusland). De Volkenbond heeft ontegenzeggelijk iets bereikt en dat is, bij alle teleurstellingen om het mislukte bewa peningsbestand, een verheugenis. Men heeft bereikt, dat de partijen zich ten spoedigste met een antwoord tot den Raad gericht heb ben en dat Japan langs dezen weg heeft medegedeeld, dat het er niet aan denkt, een militaire opmarsch tot een feit te ma ken. De eigenlijke terugtocht is reeds ge schied. Slechts enkele punten., waar Japan sehe onderdanen beschermd zouden moe ten worden, worden nog bezet gehouden. Van een actieven oorlogstoestand schijnt dus geen sprake meer te zijn. De verdere behandeling te Genève van dit pijnlijk incident werd dan ook door Lerroux uitgesteld. Een goed tee- ken. Het is nu maar te hopen, dat de Ja- panneezen en de Chineezen een weg zul len vinden om tot volledige overeenstemming te geraken en dat de hinderpaal die nu nog in den weg staat, uit den weg geruimd zal kunnen worden. Uit de verklaringen der Ge neefsche gedelegeeerden blijkt, dat er een principieel verschil bestaat tusschen het Ja pansehe en het Chineesche standpunt. Dr. Eze, de Chinees, heeft allereerst uiteenge zet, dat het hoogst onverantwoordelijk is. dat een staat grondgebied bezet houdt, omdat verondersteld wordt, dat daar onderdanen beschermd moeten worden. t „De positie van China, aldus dr. Sze, is op dit punt heel sterk; had Japan zich over de houding van China te beklagen, dan had het zich slechts tot den Volkenbond behoe ven te wenden." Dr. Sze heeft op grond van het Volken bondspact volkomen gelijk. Helaas is de Oostersche practijk niet evenredig gelijk waardig aan de Geneefsche stelregels. De Japannees diende vervolgens het voor stel in, dat indertijd terug getrokken moest worden, omdat China er niet aan wilde, vol gens hetwelk de partijen zich bereid verkla ren onmiddellijk in directe onderhandelingen te treden. Dr. Sze handhaafde echter zijn standpunt, op grond van het feit, dat alsnog gebieden in China door Japansehe troepen bezet zijn; „De Raad moet thans volgens art. 11 de volledige terugtrekking der Japansehe troe pen verzekeren. Hiervoor moet een neutrale enquête-commissie zoo spoedig mogelijk naar het betreffende-gebied vertrekken. Zij zou moeten nagaan of de status quo van vóór 18 September hersteld is. Deze commissie moet dan aan den Raad rapport uitbrengen." Toen aldus de Chineesch-Japansche ge- dachtenwisseling op het doode punt geko men was, greep Lord Robert Cecil in De kwestie is voor den Raad gebracht vol gens art. 11, zoo betoogde Cecil, zoodat het de plicht van den Raad is, ervoor te zorgen, dat de vrede wordt gehandhaafd, zonder dat beide partijen een methode van onder handelen kan worden opgedrongen. Alleen wanneer China of een der andere Raadsleden zich op art. 15 beroept, of wanneer de staten door een arbitrage ver drag gebonden zou den zijn, is het voorschrijven van een metho de aan beide partijen verplicht. Hij begreep daarom den Chineeschen gedelegeerde niet, vooral nu uit de Japansehe nota blijkt, dat de troepen geleidelijk worden teruggetrokken. Cecil meende echter, evenals Lerroux, dat er een beroep gedaan moet worden op Japan om de troepen zoo spoedig mogelijk geheel terug te trekken. Men ziet hieruit, dat men in jGenève hoopt dat, nu Japan blijken heeft ge- geven van eenigen goeden wil, door de terug trekking der troepen geleidelijk te doen plaats vinden, China een stap in de goede richting zal doen, door directe onderhande lingen niet af te wijzen. Voorloopig is deze hoop niet in vervulling gegaan. De nerveuze spanning is echter geweken. In Genève begint men te herademen. Japan heeft in ieder geval alle punten van de in Genève aangenomen resolutie aan vaard. De formule voor de overeenstemming zal n.u toch ook wel gevonden kunnen wor den. L. A. Frankrijk. 'Laval gaat naar Hoover. PARUS. 25 September. (N.T.A.) De ministerraad heeft heden beraadslaagd over de uitnoodiging van president Hoover aan Laval! Volgens het over dezen kabinetsraad uitgegeven communiqué was de ministerraad eenstemmig bij de beoordeeling van de be- teekenis dezer invitatie, waarop de premier een toestemmend antwoord zal geven. In aansluiting hierop spraken Laval en Briand over hun reis naar Berlijn en de verschillende kwesties, die aldaar aange sneden kunnen worden. Een commissie van 40 voor Fransch-Duitsche betrekkin gen? De Parijschë correspondent van de Frankf. Ztg. heeft een onderhoud gehad met Laval, die verzekerde naar Duitschland te gaan, niet om slechts een beleefdheidsbezoek te bren gen, maar met het doel de betrekkingen tus schen de twee landen grondig te verbeteren. Laval is intusschen niet voornemens te Berlijn de zoogenaamde „groote politieke vraagstukken" te berde te brengen, daar deze thans toch niet zijn op te lossen. Hij wil veel eer een gemengde commissie van 40 leden stichten, die vooral op oeconomisch gebied werkzaam zal zijn en beide regeeringen met raad zal bijstaan. Van den goeden wil der regeeringen zal het dan afhangen, deze ad viezen in daden om te zetten. Laval verwacht voor de toekomstige samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland zeer veel van deze methode, aldus de N.R.C. Naar de Frankf. Ztg. verder meedeelt is te Parijs reeds een memorandum ontworpen, waarin het denkbeeld van Laval verder is uit gewerkt. De reeds boven genoemde commissie van 40 leden zal diensvolgens vijf subcommissies, elk van acht leden vormen voor de openbare be langen: a. openbare werken, gemeenschappelijk door Frankrijk en Duitschland te onderne men, c.q. ook in opdracht van andere landen; b. yerkeerscommissie voor het tot stand brengen van samenwerking van scheepvaart en luchtlijnen en herziening van het spoor wegverkeer; c. handelscommissie ter toetsing van het bestaande Duitsch-Fransche handelsverdrag; d. nijverheidscommissie, die de uitbreiding van de bestaande kartels zal overwegen; e. financieele commissie, welke de deelne ming van Fransch kapitaal aan Duitsche on dernemingen en omgekeerd zal behandelen. Duitschland. Nazi's verbieden anti-Fransche betoogingen. MiiNCHEN, 25 Sept. (W. B.) De rijksleiding van de nationaal soc. partij heeft allen le den verboden deel te nemen aan eventueeie betoogingen tegen de Fransche ministers. De overtreder van dit verbod wordt onmiddellijk uit de partij gezet. De „Völkische Beobachter", welke het ver bod publiceert, voegt er een mededeeling aan toe van de partijleiding, waarin wordt ge zegd, dat zulke betoogingen slechts door pro vocateurs zouden kunnen worden geënsce neerd teneinde reden te geven voor een op treden tegen de nat. soc. partij. Vriendelijke wenk aan de Nazi's. De leider der Duitsche Volkspartij, dr. Dingeldey heeft aan een vertegenwoordiger van de „Oeuvre" een onderhoud toegestaan. In zake de verhouding tot de nationaal-so- cialisten verklaarde hij, dat men hen niet voor het hoofd moet stooten. Wanneer zij aan de regeering zouden medewerken, zou den zij minder gevaarlijk zijn, dan wanneer men hen aan hun lot overlaat. Dingeldey verklaarde zich ook voor een regeering van nationale verdediging, volgens het Engelsche voorbeeld, doch hij betwijfelde of dit bij het starre stelsel der Duitsche partijen te ver wezenlijken zou zijn. Carl Duisburg gehuldigd. Het Rijksverbond van Duitsche industriee- len heeft ter gelegenheid van den 70sten ver jaardag van zijn afgetreden president, ar. Carl Duisberg, een bijeenkomst gehouden, waaraan werd deelgenomen door de hoogste autoriteiten uit het geheele rijk. Nadat de plaatsvervangende president van het Rijksverbond, Albert Frowein, de bijeen komst had geopend, nam namens de rijks- regeering dr. Bruning het woord. Bedekt dreigement der Nazi's. De oud-minister van politie in Thüringen, dr. Frick, heeft namens de nationaalsoc. rijksdagfractie aan den rijkskanselier een telegram gezonden, waarin wordt gezegd dat de moorden door gewapende Marxisten op weerlooze nation aalsocialisten op schrik barende wijze toenemen. Bestraffing volgt geregeld niet. In een rechtsstaat is ten slotte de regeering verantwoordelijk voor de veilig heid van het volk. Daarom verklaren wij, al dus heet het aan het slot, dat wij voor on voldoende bescherming van onze partij- genooten de leden van de huidige regeering verantwoordelijk stellen en eventueel ter ver antwoording zullen roepen (aldus meldt het Hbld.) De „Vorwarts", die op deze bedreiging com mentaar levert en o.a. betoogt, dat voor de politieke moorden twee hoofdschuldigen zijn aan te wijzen n.l. de communistische partij en de nationaalsoc. partij, meent ten slotte in het telegram van dr. Frick een gevaarlijke politieke actie te moeten zien tegen de rijks- regeering, welke des te meer de aandacht verdient, daar de gebezigde bewoordingen op zettelijk dubbelzinnig zijn. Natuurlijk zal Frick eventueel met veront waardiging zich verdedigen tegen de verden king dat hij met de woorden „verantwoorde lijkheid stellen" iets anders zou hebben be doeld als parlementaire verantwoordelijkheid. Maar ongetwijfeld, zoo meent de „Vorwarts" heeft hij deze taal. die riekt naar den tijd van Erzberger en Rathenau, niet geheel zon der bedoeling gekozen. De ernstige moeilükheden in de Sociaal-Democratische partij. De linksche oppositie in de sociaal-demo cratische partij, de groep Seydewitz-Rosen- feld, heeft een verklaring gepubliceerd, die tot nu toe door acht socialistische Rijksdag afgevaardigden is geteekend. De „Rote Bü- cher" en „Die Fackel". aldus wordt gezegd in antwoord op het besluit van het partijbe stuur, dat aan deze' uitgaven niet door partij leden mag worden medegewerkt, zijn opge richt voor de vrije meeningsuiting en niet om tweespalt in de partij te brengen. Indien reeds de stichting van en de medewerking aan een critiek uitoefenend weekblad vol doende is, om met uitsluiting uit de partij te dreigen, dan beteekent dit het begin van een geestesterreur en een meeningsdictatuur, waartege nelke partijgenoot moet optreden. „Wij richten een oproerp tot allen, aldus de onderteekenaren. die meenen, dat de tijd is gekomen thans de basis te leggen voor het bereiken van het socialisme en die meenen dat de politiek der partij dienovereenkom stig georiënteerd moet zijn, om voor hun overtuiging uit te komen en ons te helpen in ons werk, nl. den weg te effenen voor de bevrijding van het proletariaat". Tusschen de partijen van het midden en van gematigd rechts wordt volgens de „Voss, Ztg." onderhandeld over een arbeidsgemeen schap in den Rijksdag, zooals in 1922 tot stand was gekomen. Terwijl dit blad schrijft, dat er geen sprake is van voorbereidingen voor een fusie der kleine partijen, zooals de staatspartij en de conservatieven, meldt het ,3erl. Tageblatt" dat gestreefd wordt een rijks-burgerpartij op te richten. CMea. Stimson doet een beroep op het Oosten. Stimson heeft thans gelijkluidende nota's aan China en Japan gezonden, waarin hij zegt, dat, met het oog op het verlangen van het Amerikaansche volk naar vrede in de internationale betrekkingen, de Amerikaan sche regeering zich gedrongen ziet tegen over de Chineesche en de Japansehe regee ring de hoop uit te spreken, dat zij zich zullen onthouden van verdere vijanedlijk- heden, dat zij met hun troepen zullen han delen op een wijze, die in overeenstemming is met de eischen van het internationaal recht en dat zij zich zullen onthouden van handelingen die een vreedzame oplossing zouden kunnen bemoeilijken. Japansehe plannen uiteen- gezet PARIJS, 25 September (N.T.A.) De cor respondent van de „Peti Parisien" in Sjang hai meldt aan zijn blad, dat de volgende besluiten zijn genomen: Ten eerste zal Japan zijn standpunt in het Chineesch-Japansch conflict in een ma nifest uiteen zetten. Ten tweede zullen de Japansehe inwoners van Charbin, ingeval de toestand hier ver ergert, naar Tsjangtsjoen getransporteerd worden. De Oost-Chineesche spoorweg zal Japan evenwel niet bezetten. Ten derde zullen de Japansehe troepen zoo gauw de orde weer hersteld is, de stad Kirin ontruimen. De correspondent voegt hieraan toe, dat met de ontruiming van Kirin reeds een begin moet zijn gemaakt. Geen Russische mobilisatie. Het N.T.A. meldt uit Moskou, dat Worosji- low, de Russische volkscommissaris van oor log. die juist van een uitgebreiden tocht door het Russische Verre Oosten is terug gekeerd, tegenspreekt dat er Sovjettroepen langs de Mansjoerijsche grens zijn gemobili seerd. Engeland. Zullen 20 Labour-leden overloopen? Terwijl MacDonald in de aristocratische landelijkheid van het buitengoed van lord de la Warr in de heuvels van Sussex zich her stelt van de overspanning der laatste weken en zich in het hem sympathieke gezelschap van dezen jongen Labour-peer voorbereidt op de gewichtige beslissing, die men Maandag a.s. van hem verwacht, blijft de politieke si tuatie te Londen nog uiterst onzeker, aldus „De Tel-". De mogelijkheid, dat een tarievenpolitiek zou worden gevolgd zonder voorafgaande nieu we verkiezingen, werd weer druk besproken, als gevolg van het met groote stelligheid ver breide gerucht, dat circa 20 Labour-leden, o.w- één of twee oud-ministers, zich en bloc aan de zijde der regeering zouden scharen. Bij de debatten over de noodbegrooting is duidelijk gebleken, dat vele Labourleden zich weinig op hun gemak gevoelen in de oppositie tegen hun ouden leider MacDonald en de zwakke verdediging van Henderson, den nieuwe par tijleider, van het oppositioneele standpunt heeft dat onbehaaglijke gevoel nog verscherpt Intusschen is het gerucht betreffende den overgang der 20 Labour-leden laat op den avond weer tegengesproken. Volgens de „Daily Telegraph" zou men hier slechts te doen heb ben met een manoeuvre van eenige Labour- leden, die er naar streven het uitschrijven van nieuwe verkiezingen te doen uitstellen, opdat er een overeenkomst tusschen de regeering en de oppositieleiders tot stand zou kunnen ko men. In het begin van de week, zoo schrijft dit blad, hebben zich eenige Labour-leden tot minister Thomas gewend met een voorstel dat waarschijnlijk een concessie in zake de tariefkwestie behelsde. De Daily Telegraph" betwijfelt ten sterkste of deze concessie ver genoeg is gegaan en is van oordeel, dat de geheele manoeuvre thans mislukt is, daar aan dezen stap te vroeg ruchtbaarheid werd ge geven. Mocht het gerucht in zake den overgang der 20 Labour-mannen naar het regeerings- kamp niettemin op waarheid berusten, dan zou de regeering zich met veel meer recht dan tot dusver „nationaal" kunnen noemen. De li berale „Star" verklaart, dat, wanneer Mac Donald een beroep zou doen op den steun der liberalen voor een tijdelijk tarief, dit in ern stige en sympathieke overweging zou worden genomen, wanneer daardoor nieuwe verkie zingen vermeden kunnen worden. Toch spoedig verkiezingen? LONDEN, 25 Sept. De Britsche premier MacDonald. die eenige dagen rust heeft ge nomen, is heden naar Londen teruggekeerd, waar hij een kabinetsraad heeft gepresi deerd. De terugkeer van den premier versterkt den indruk, dat de volgende maand algemee- ne verkiezingen zullen worden gehouden. Vermoed wordt, dat deze kwestie in den ka binetsraad is besproken. De ..Evening Stand ard" weet zelfs reeds mede te deelen, dat de ontbinding van het parlement Woensdag in het Lagerhuis bekend zal worden gemaakt. Passage-tarieven weer verhoogd. LONDEN, 25 Sept.. De .Southern Rail- way" deelt mede, dat de nieuwe passage-ta rieven voor reizen naar het continent, die Woensdag jl. ingevoerd zijn, door de verdere koerswijziging van het pond Maandag as. weder iets verhoogd moeten worden. (N.TA.) Italië. Verhooging van de Invoer rechten. ROME. 25 Sept. (VJJ.) Officieel wordt medegedeeld: Met het oog op het tekort op de staatsbegrooting, hetgeen een snel ingrij pen eischt, is besloten tot verhooging der invoerrechten. Bij Koninklijk Besluit, dat heden (Vrijdag) in werking treedt, zullen de invoerrechten voor het meerendeel der goederen met 15 pet., voor brandstoffen met 10 pet. verhoogd worden en wel voor alle staten met welke geen handelsverdrag met de bepaling inzake meest begunstiging geslo ten is. Van de verhooging der invoerrechten zijn uitgesloten o.a. oliezaden (lijnzaden) e.d. en de graansoorten, waarvoor reeds eenige weken de invoerrechten verhoogd zijn, ver der edelsteenen, die tot sieraden verwerkt worden en bemestingsstoffen. Verder is voor den binnenlandschen handel een prijsverhoo- ging voor benzine en petroleum vastgesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165.— dooi KAREL DE JONG. Bij het doorbladeren der radioprogram ma's voor aanstaande week krijgt men even den indruk alsof een hernieuwing of althans opflikkering van den Mendelssoh n - cultus plaats vindt. Meldde ik de vorige maal de uitvoering van diens tweede Trio op. 66, in Engeland, ditmaal vind ik die van het eerste, op. 49, aangekondigd en wel niet minder dan drie maal: voor Maandag door Kalundborg en door Midland reg., voor Dinsdag door Brussel! Het zal natuurlijk wel een toevallig samentreffen zijn, maar het bewijst toch dat deze muziek nog niet dood is, en dat zelfs het „dilettanten trio" nog levensvatbaarheid, ook voor de mi crofoon, bezit. Zijn weinig vereerend epithe ton dankt het werk wel aan ae omstandig heid, dat het naast smeltende melodiek een groote hoeveelheid brillant doch relatief niet moeilijk passagewerk bevat, en daar door een dankbaar object voor musiceeren- de liefhebbers werd, die in dit werk hun technische vaardigheid kunnen doen schit teren en tegelijkertijd de ooren hunner om geving kunnen streelen. Het zou evenwel onbillijk zijn, daaruit te concludeeren dat muziek als deze alle waarde mist: al is de inhoud in vergelijking met Beethovens en Brahm's kamermuziek ook vrij oppervlak kig, er zit toch tintelende geest en pak kende melodiek in, en de vorm is, als steeds bij Mendelssohn, zeer verzorgd. Het Scherzo is weer een van die lichte, gra cieuze. fladderende elfenstukjes, waarin Mendelssohn onovertrefbaar was. En wat de melodiek betreft: nog onlangs merkte de grootste onzer jongere cellisten, terwijl hij spontaan het aanvangsthema op zijn in strument begon te spelen, bewonderend op: „wie vindt tegenwoordig nog zoo'n melodie? Tegenover zulke kwaliteiten nemen wij de te drukke, vaak rommelige piano-partij in de Allegro en de suikerovervloed in het Andante maar op den koop toe. Op zijn tijd smaken taartjes en confituren ook wel eens als men ze maar met mate gebruikt. Dit trio is nu echter niet het eenige Men- delssohn-verschijnsel. Ook een zijnor sym- phonieën, en wel de z.g. „Schottische" staat op eenige programmas en wel op die van verschillende Duitsche stations voor Zon dagnamiddag (uitvoering te Wiesbaden) en van Brussel voor Dinsdagavond; hier zal zelfs een heele Mendelssohnavond gegeven wonden, waarop ook het bovengenoemde trio gespeeld wordt. De Schotsche Symphonie, op. 56. is de derde en volgens velen de meest beteeke- nende van Mendelssohn's symphoniecn. Zij dankt haar ontstaan aan de indrukken die M. als jongeling bij een reis naar de Schotsche Hooglanden en de fjordachtige kust deed. Ook voor de Ouverture „Die Hc- briden oder die Fingalsihahle ontstonden toen de kiemen. Het zwaarmoedige coloriet van het Schotsche landschap vindt vooral in het eerste hoofddeel uitdrukking. De in- strumenteering is voor zijn tijd nieuw, de vorm schoon evenwichtig: een meester stuk van symphonischc romantiek. Het vivace laat vroolijker tonen hooren. Natio nale motieven schijnen er een rol in te spe len; de behandeling der blaasinstrumen ten is voor dien tijd ongewoon. Meer sen timenteel klinkt het Adagio, waarvan het middengedeelte een ernstig dramatisch karakter heeft. De Finale vangt met een strijdbaar, onvriendelijk thema aan, maar de muziek verliest haar duister en barsch karakter in het verloop van dit stuk en eindigt in een hymneachtigen slotzang. Ik wil omtrent de muzikale persoon van Mendelssohn (18091847) nog enkele zinnen citeeren. „Zijn door klassieke kunstidealen gelouterde zin voor vorm scheptoonwerken van onnavolgbare uiterlijke volkomendheid en innerlijk evenwicht. Zijn melodische vin- dingsgave, zijn fijngeschakeerde instrumen taal coloriet verleenen aan zijn muziek een specifieke bekoring. Maar in die in 't oog vallende goede eigenschappen liggen ook de onmiskenbare gebreken besloten, die zijn muziek reeds vóór vele jaren problematieke waarde ten opzichte van het tegenwoordige gaven. Juist muziek als de zijne, die geen probleem kent, waarin alles zonder rest op gaat, moet in onzen met spanningen, opwin dingen en conflicten overladen tijd als anachronistisch gevoeld worden. Mendels sohn, wien het tijdens zijn kort, gelukkig en harmonisch leven aan innerlijke conflicten ontbrak, bleef wat hij van den aanvang af was: een sensitieve aristocratische natuur, een .Apollinisch meester" volgens Nletsche's uitspraak, met zijn eigen, helaas eenlgszins beperkte gevoelssfeer". Zouden we misschien in onzen oncvenwichtlgen tijd Juist naar zulke kunst gaan terug verlangen? Ik waag nog geen conclusie. Moderne muziek zal men Zondagavond uit Hilversum kunnen hooren: Cyril Scott, Voor molen, Pijper en anderen. Een zeer belangrijk werk. waarin zoowel klassieke als modernere invloeden zich doen gelden, wordt Maandagnam. door Da- ventry uitgezonden; de tweede sonate voor piano en viool van Fcrrucio Busonl. Een chromatisch motief e, cis f, eis, e, opent als een motto het werk, welks eerste deel den neventltel „quasi uma fantasea" zou kunnen dragen. Als improvisatorische volgen hier de onderdeelen elkaar op. Eerst in het mar kante Scherzo met zijn galoppeerende ryth- men, door een mooie melodie afgewisseld, neemt de muziek vastere vormen aan. Een nieuw intermezzo bereidt op het thema der slotvariaties voor: dit thema komt in de bas schoorvoetend opdagen, ook de Scherzo melodie komt „wie eine Erinnerung". Alles vervaagt meer en meer totdat het klavier de heerlijke koraalmelodie van Bock: „Wie wohl 1st mir, o Freund der Seelen" inzet. De enorme Bachkenner en contrapunticus, die Busoni was. komt nu aan het woord in een reeks variaties, die in de moderne kamer- muzieklitteratuur moeilijk hun weerga zou den vinden. Eerst wordt het thema zacht wiegend geparafraseerd, dan komt een mar tiaal rythme gevolgd door een variatie in brlllante vioolfiguren, waartegen het klavier het thema in korte accoordslagen brengt. Daarna zet zich de toondichter tot medida- ties in Bach's geest; de melodische lijnen slingeren zich dooreen als in een aria van den grooten cantor, maar de geest van de twintigste eeuw mist de bevrediging van dien uit Bach's tijden. In een kunstig fugato wordt evenwicht gezocht: de modernere tijd doet zich In gewaagde samenklanken gelden; de bevrijding komt eerst daarna: een dreu nend Allegro, een terugkeer der koraal melodie. Het beglnmotto besluit ook het werk dat den componist van zijn beste en grootste zijde toont en vrij is van de excessen waartoe Basonl's speculatieve geest hem later voerde. De geweldige contrapuntiek van Bach zal men in de Tripelfuga ffuga met drie themas) voor orgel kunnen hooren. die Dinsdagavond door Heilsberg uitgezonden wordt. De kwintetten, die Daventry deze week uit zendt, behoeven geen bespreking, daar ik kort geleden nog over die werken schreef. Het Bachprogramma van Woensdagavond (Londen reg.) is de moeite van het luiste ren waard: ook een der concerten voor twee klavieren komt cr op voor. Brussel vergast ons weer eens op humor, door het „Dorfmuslkkantenscxtet" van Mo zart aan te kondigen als; Muzikanten in het dorp. Snaren en 2 hoorns". Mozarts koste lijke parodie zal menigeen zeker gaarne willen genieten: hoe de hoorns zich vergis sen, de soloviool een toon te hoog uitkomt, enz., maar ook hoe de slechte componisten aan de kaak gesteld worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Bil MAAG- en DARMKWALEN, tegenzin in eten, tragen stoelgang, opgeblazenheid, maag- branden, oprispen, benauwdheden, pijn in 't voor hoofd, neiging tot braken, bewerken 12 glazen natuurlijk „Franz-Josef-bittcrwatcr grondige reiniging van het spijsverteringskanaal. AGENDA ZATERDAG 26 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Mainzer Btadttlieatcr „Der Zigeuner Baron", operette v. Strauss. 7.30 uur. Jansschouwburg: Revueavond van de ont spanningsvereniging Ons Genoegen. 8 uur. Protestantenbond: „De Plassen van Hol land", lezing door dr. Jac. P. Thijsse, voor Volksuniversiteit. 8 uur. Palace: ,Het vroolljke Weeuwtje". Tooneel: Fran Kllnt, de handschoenen-koning. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De vlucht naar het Vreem delingenlegioen". Tooneel: Harrison, melange- act. 2-30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Monte Carlo".. Too neel: De Kaeths Accordeon kwartet. 2 30, 7 en 9.15 uur. Vel sen: Hotel de Prins, dansen. Amsterdam: Circus Sarrasani, Sta dion, 2 en 7.30 uur. ZONDAG 27 SEPTEMBER In den Hout: H. O. V„ laatste middagcon cert. Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtoonecl „Elias weet het beter". 8 uur. Jansschouwburg: Ensemble Jacq. Sluytcrs „De kleine Lord", 2.15 uur. „'t Kikkertje", 815 uur. Gem. Concertzaal: Gezelschap Mie en Ko. „Waarom zijn de bananen krom?" Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Amsterdam: Circus Sarrasani, Sta dion, 2 en 7.30 uur. MAANDAG 28 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaame 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Amsterdam: Circus Sarrasani, Stadion 7.30 uur. APOTHEKEN: (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. Grijseels en van Hees, L. Vecrstraat 14. tel. 11000. L. SchoorI, Fr. Halspl. 1. tel. 11180. Bosch- en Vaartapotheck, Bosch en Vaart* straa. 26, tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5