IJMUIDEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC 28 SEPTEMBER 1931 VIERDE BLAD Bijkantoor Kermemerlaan 42, Telef. 521. NOG ALTIJD MIJNEN. EEN VERZOEK OM DIE TE VERWIJDEREN. Naar wij vernemen is door H. van Pel en andere schippers van IJmuider stoomtraw lers, tot den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel een adres gericht, houdende een verzoek om de nog altijd op bepaalde plaatsen van den zeebodem zich bevindende mijnen, zoowel van Engelschen als van Duit- schen oorsprong, te willen doen verwijderen. Er wordt in dit adres gewezen op het mo gelijke gevaar, voor manschappen en sche pen, maar vooral op het verlies van mate- jiaal en arbeidstijd, welke steeds het gevolg zijn van aanraking met dergelijke oorlogs middelen. Onze zegsman verzekerde ons, dat gere geld één of twee maar soms vier of meer mijnen gevischt worden. Het heet. dat zij onschadelijk gemaakt 2ijn, maar toch.... men kan nooit weten. VONDEL'S MEESTERWERK LUCIFER Naar wij vernemen zal er van de uitbeel ding van Vondel's meesterwerk Lucifer, door het dappere troepje van de R. H. B. S. te Velsen, onder leiding van hun leeraar, den heer D. Fuldauer. een meer uitgebreide ver tooning plaats hebben voor het Departement IJmuiden en omstreken van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. „KERK EN VREDE" De algemeene ledenvergadering van de afdeeling IJmuiden „Kerk en Vrede", welke op 29 September gehouden zou worden, is uitgesteld en zal thans plaats vinden op Dinsdag 0 October in één der zalen van ho- t-ïl „Kennemerhof", WINTERLEZINGEN i Door het comité voor winterlezingen te IJmuiden (O.) worden de volgende lezingen georganiseerd: Donderdag 8 October: Dr. A. H. de Hartog uit Amsterdam; Donderdag 19 November: Ds. W. Le Roy van Sloterdijk; Donderdag 21 Januari Ds. H. Knoop van Rotterdam en de laatste in Maart door Dr. G. W. Oberman, uit Utrecht. De eerste twee lezingen zullen plaats vin den in de Geref. Kerk aan den Velserduin- weg en de twee laatste in de Ned. Herv. Kerk in de Kalverstraat te IJmuiden (O.). AANVOER PEKELHARING De stoomtrawler .Petrus en Paulus" IJM. 266 van de Vereenlgde Exploitatie Maat schappij kwam aan den Rljksvischafslag al hier met 30 last pekelharing. NED. REISVEREENIGING De afd. den Haag der Ned. Reisvereeniging hield Zondag j.l. een autotocht naar de Ruine van Brederode. Na deze bezichtigd te hebben, vereenigde men zich aan de koffie tafel in hotel „Velserend". Hierna werd over Santpoort en Driehuis haar IJmuiden gereden, waar de sluiswer- ken en de nieuwe sluis bezichtigd werden. F SPEELTUINVER. „IN VEILIGE HAVEN" n p Door B- en W. wordt voorgesteld aan de Speeltuinvereeniging „In veilige Haven" te IJmuiden (O.) over het jaar 1931 nog een subsidie te verleenen van f 600. SCHOOLFEEST P. W. A. CORT VAN DER LINDENSCHOOL Onder begunstiging van prachtig zomer weer had Zaterdag een schoolfeest plaats van de W. W. A. Cort van der Lindenschool der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken". Om half tien waren 150 a 160 leerlingen der school met een tiental leer krachten en geleidsters samengekomen in Velserbeek, waar de morgen werd doorge bracht met 't doen van spelletjes, waarvoor een 100-tal prijzen beschikbaar waren ge steld. Om half een begaf men zich naar de theeschenkerij van Hotel Velserbeek waar een welvoorziene koffietafel de leerlingen wachtte. Hierna volgde de prijsuitreiking aan de gelukkige winnaars der spelen, terwijl al heel gauw vroolijke muziek weerklonk en een begin gemaakt werd met de voorstelling door 't ensemble Wins uit Amsterdam. Allereerst een poppenkastvertooning, die getuige het langdurig gejuich der kinderen buitenge woon in den smaak viel en welke gevolgd w.erd door goochelen. Leuk was, dat de kin deren zelf in de experimenten werden be trokken. In de pauze werden de kinderen onthaald waarna met het tweede gedeelte van het programma een begin werd ge maakt. Het nummer, dat nu volgde: „De wondere daden van het kleine Chineesje", 'n alleraardigst en amusant tooneelstukje was nauwelijks afgeloopen of er werd be gonnen met: „Tante Net in 't Rijksmuseum" Dit laatste vooral was kostelijk en uit volle borst zonge nde kinderen telkens het refrein mede. Het was in ééné woord voor de kin deren een heerlijke dag, waarop ze met ge noegen zullen terugzien. Om half zes gingen allen weer huis-toe. S CHEEP VAARTNIEUW S Het Nederl. motorschip „Tarakan" van de S.M.N, is Zondagmorgen beladen met stuk goederen van Hamburg en Bremen in IJmui den aangekomen en opgevaren naar Buiten huizen, alwaar het schip een partij ontplof bare stoffen zal bijladen. Genoemd motor schip zal niet naar Amsterdam opstoomen, doch Maandagmiddag van Buitenhuizen direct naar Ned. O. Indië vertrekken. Het Nederl. stoomschip „Fiesland" arriveer de Zaterdagmorgen met een lading steen kolen van New Castle aan het Hoogoven- bedrijf, te IJmuiden. Het Nederl. passagiersstoomschip „Van Henselaer" van de K.N.S.M. met passagiers en stukgoederen van West Indië met bestem ming Amsterdam vertrok Zaterdagmiddag 1 uur van Havre en wordt het schip Zondag morgen te IJmuiden verwacht. Het Nederl. s.s. ..Rozenburg" ligt momen teel te Bilbao in lading en zal binnen enkele dagen vandaar vertrekken met een lading ijzererts bestemd voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden. Het Duitsche s.s. „Werner Kunstmann" ligt momenteel te Lulea in lading en zal binnen enkele dagen vandaar vertrekken met een lading ijzererts bestemd voor het Hoogoven- bedrijf, te IJmuiden. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen. 20 September: Duitsch, Alk. Leningrad Zweedsch, Patria. Rotterdam. Spaansch, Santurxe, Tfan. Ned., Friesland, New-Castle. Duitsch, E. Russ, Transund. Duitsch. Brake, Duinkerken. Ned. Streefkerk. Rotterdam. Ned., Theano, Belfort. Engelsch, Plawsworth, Sunderland- 27 September: Duitsch. Udde Halm, Menstedt. Letlandsch, Gotland, Memel. Ned., Orion, Algiers. Ned., Lingestroom, Londen. Engelsch, Merel, Londen. Ned., Eos, Napels. Ned. Van Rensselaer, Paramaribo. Ned. motor, Tarakan, Bremen. Finsch, Barend Jorneborg, Londen. Ned-, Rijnstroom, Hull. NedHeemskerk, Hamburg. Duitsch, Porta, Bremen. VERTROKKEN SCHEPEN 26 September: Finsch, Savonia, Transund. Duitsch, Astarto, Bremen. Ned., Bussum, Archangel. Zweedsch, Vega, Rotterdam. Ned., Zaanland, Hamburg. Engelsch, Gateshead, New-Castle. Ned., Ajax, Hamburg. Engelsch, Stanislas. Leith. Zweedsch, Patria, Gothenburg. Ned., Saturnus, Vigo. Ned., Hontestroom, Londen. Engelsch, Mavis, Londen. Engelsch, Ipen, Goole, Ned,. Vechtstroom. Hull. Engelsch, Laertes, Makasser. 27 September: Russische motor, Bela Khun, Rotterdam. HET 10-JARIG BESTAAN DER R. H. B. S. RECEPTIE IN HOTEL „DE PRINS". Ter herdenking van het 10-jarig bestaan der Velser R. H. B. S. werd Zaterdagmiddag een bijeenkomst en receptie gehouden in de concertzaal van Hotel „de Prins", welke ge heel en al met belangstellenden gevuld was Onder de aanwezigen merkten wij behalve den Directeur en den oud-directeur nog op de oud-leeraren Dr. E. Fraenkel, M- van Veen en J. L. van Overbeeke, den directeur der Ambachtsschool H. J. Leeman, het raadslid A. ten Brucke, de gemeente-arts Dr. L. S. Limborgh-Meyer e.a. De voorzitter der feestcommissie, tevens Directeur der R. H. B. S., Ir. J. A. Spruyt, zeide dat het hem een genoegen deed deze feestelijke samenkomst te mogen openen met een welkom aan allen, doch in het bij zonder aan Dr. N. Bakker, eerste directeur der H, B. S. De herdenking van het 10-jarig bestaan der R. H. B. S. is niet alleen een feest voor onze school maar ook een feest voor U per soonlijk, zeide spr. tot Dr. Bakker, immers U bent de eerste directeur, bijna 10 jaar heeft U aan deze school uw beste krachten gegeven en ik weet dat de jeugdjaren van een school net als bij die van kinderen, niet altijd de gemakkelijkste zijn. Uit het feit dat wij meenen de voorbij gegane 10 jaren feestelijk te moeten herden ken, vervolgde spr., kan iedereen opmaken hoe U in het overwinnen van de moeilijkhe den geslaagd bent en de feest commissie heeft het genoegen U met het succes van dit stuk levenswerk hartelijk geluk te wen- schen. Na deze woorden steeg een minutenlang applaus op en zichtbaar geroerd besteeg Dr N Bakker het podium om de herdenkings rede uit te spreken. Herdenkingsrede. U zult begrijpen, dat ik deze gelegenheid dankbaar heb aanvaard, zei spr. en wel om tweeërlei redenen: In de eerste plaats ver heugde heb mij buitengewoon op deze wijze nog eens samen te komen met de leeraren der school, met vele ouders, oud-leerlingen en leerlingen der hoogere klassen, die zich. naar ik hoop, hun oud-Directeur nog wei zuilen herinneren, maar zeker niet minder omdat ik op deze wijze in de gelegenheid ben, het gem. bestuur, directeur en leeraren van deze school, de leerlingen van deze school, kortom de gemeente Velsen geluk te wenschen met het bezit van deze mooie in richting van onderwijs. Want inderdaad is het een oprechte ge- lukwensch waard, dat het gemeentebestuur van Velsen er na jarenlange aandrang bij de regeering ln geslaagd is een R. H. B. S. in deze gemeente gevestigd te krijgen. Het zou mij te ver voeren, zeide spreker, alle pogin gen om tot dit resultaat te komen in extenso le bespreken, maar toch meen ik goed te doen U een kort overzicht van deze pogin gen te geven. Nadat Dr. N. Bakker verschillende feiten heeft gememoreerd herinnerde hij er aan dat in zijn 10-jarige periode ook droeve din gen gebeurd zijn, ja onherstelbaar droevig. Het is mij echter een behoefte, zeide spr. op dezen herdenkingsdag ook hiervoor even uw aandacht te vragen. In deze 10-jarige pe riode verloor onze school door een noodlottig ongeval 4 harer leerlingen: Jacobus Bink, de Boer. Jacob Hart en Jan de Castro en bo vendien 2 van haar oud-leerlingen Roelof de Jong en Adriaan van der Linde. Spreker verzocht als tlaad van piëteit eenige oogen- blikken stille aandacht. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken dat de Velser Hoogere Burgerschool moge groeien en bloeien, dat deze school zich steeds meer en meer moge verheugen in de belangstelling van de autoriteiten, ook van de gemeente Velsen, dat deze inrichting van Onderwijs moge voortbrengen een breede schare van jonge vrouwen en mannen die niet alleen door hun geestelijke gaven maar ook door hun karaktereigenschappen een sieraad der gemeenschap mogen zijn. Na een Leve de Velser Hoogere Burger- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct«. per regel Jaar lang zijn de bekende Aspirin-TableHen in den handel. Sedert 30 jaar bestrijdt men ver- koudheidsziekten, rheumatiek en alle soorten pijn met Aspirin-Tabletten. U kunt dus het volste vertrouwen in dit middel stellen. PIRIN de wereld Let op dtn oranjeband. Prijs ?5 ets. school en een minutenlang applaus kregen een dertiental jonge dames gelegenheid eenige zangnummers ten gehoore te brengen oa- Lullaby van Mendelssohn; Heinrich der Vogler van Loewe; Lente van Cath. v, Rcn- nes en Schifferlied van Abt- Het moet ge zegd worden, de jonge dames kweten zich bijzonder goed van hun taak en oogstten een dankbaar applaus. Gedurende het oogenblik dat receptie ge houden en verfrisschingen werden rondge diend kwamen zeer velen den Directeur en de leeraren gelukwenschen. Joost van Vondel's Lucifer. Vervolgens werden door eenige leerlingen onder leiding van den heer Fuldauer het eerste en tweede bedrijf van „Vondel's Lu cifer" opgevoerd. Aankleeding en spel waren zeer goed,, zoo dat de medespelenden veel applaus oogstten- De heer Fuldauer en zijn leerlingen had den tenslotte een ovatie in ontvangst te nemen en wij willen dan ook van deze plaats een woord van hulde brengen aan de leera ren Dr. D. J. Broekens en D. Fuldauer, voor hetgeen door hen beiden is voorbereid. De directeur, de heer ir. J. A. Spruyt, deelde mede dat de suite voor orkest van .Poppy" wegens het vergevorderd uur niet meer ten gehoore gebracht kon worden. Hij dankte allen voor hun aanwezigheid en sloot hiermede dezen rechtgezelligen mid dag. MARKTPRIJZEN van vóór half tien. Tarbot per kilo f 1.20—f 0.90. Griet per 50 kilo f 55—f 25. Tongen per kilo f 2.35—f 1.80. Zetschol per 50 kilo f 30f 29. Kleine schol per 50 kilo f 31f 7. Schar per 50 kilo f 18—f 9. Tongschar per 50 kilo f 55. Rog per 20 stuks f 32. Vleet per stuk f 4.40—f 2.50. Pieterman en poon par 50 kilo f 18f 4. Groote schelvisch per 50 kilo f 41—f 28. Middelschelvisch per 50 kilo f 35—f 24. KI. middelschelvisch per 50 kilo f 19f 11. Kleine schelvisch per 50 kilo f 11f 4.50. Kabeljauw per 125 kilo f 70—f 59. Gullen per 50 kilo f 17.50—f 4.40. Leng per stuk f 1.25f 0.50. Heilbot per (kilo f 1.05—f 1.00. Wijting per 50 kilo f 5.80f 3.50. Makreel per 50 kilo f 9f G. Versche haring per mand f 4.95f 3.30 Idem per kist f 7f 2. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rljksvischafslag te IJmuiden 27 stoomtrawlers. De besommingen waren: Manden Trawlers. 100 Derika 12 f 1900 650 Derika 14 f 4200 65 Nelly Gezina f 1600 550 Jacquelirta Clasina f 3900 310 Gerbrig f 2100 265 Duyvis f 2000 495 Ommering f 3500 310 Gloria nog niet bekend. 400 Anna idem 405 Joh. Elisabeth idem 360 Balder idem 460 Christine idem 40 Holland n f 1500 240 Holland IV f 1500 150 Alcmaria f 2100 445 Adriatic f 3000 450 Petten f 4300 390 Proef II f 3000 295 Friesland f 2200. 150 Delfland f 1800 430 Aneta f 3300 410 Scheldemond nog niet bekend. 95 Avlla f 1400 85 Zeemeeuw nog niet bekend. Oentoeng nog nie.t bekend. Utrecht nog niet bekend. Donald nog niet bekend. Pekelharing: KW. f 3500, Petrus Paulus f 4500, Victor f 41000. Versche haring: drifter M. A. t 310. VELSEN DE BEDRIJFSTOESTAND AAN DE HOOGOVENS Dezer dagen heeft naar „Kcnnemer- land" meldt in het Casino bij de Hoog ovens een bijeenkomst plaats gehad van het personeel der Hoogovens en Mekog, voorzoo ver dit personeel vrij was. De vergadering werd toegesproken door den heer Ir. A. H. Ingen Housz, die een uit eenzetting gaf van den toestand van het bedrijf. Door middel van staten en grafieken werd met lichtbeelden aangetoond, hoever de productie was achteruitgegaan en met welke ontzettende moeilijkheden het bedrijf de laatste twee Jaar heeft te kampen gc- had. Een winst van f 300.000 van 1930, welke op het boekjaar 1931 was overgeschreven, is in de afgeloopen 9 maanden geheel opgeteerd. Met een en ander werd bewezen dat het bedrijf met verlies werkt en dat men in de toekomst tot bezuiniging zal moeten over gaan. Bij half zes werd de bijeenkomst met een slotwoord van Ir. v. d. Vegte, gesloten. R.K. FABRIEKS ARBEIDERSBOND De R.K. Fabrieksarbeidersbond hield een vergadering in het gebouw van den R.-K. Volksbond te Velsen iN.), welke door den voorzitter W. Laurent geopend werd. Dc benoeming van een bode voor Bever wijk werd aangehouden tot de volgende ver gadering. Hierna hield de heer van Brussel, lid van het hoofdbestuur een rede en over zicht over den internationalen toestand in het bedrijf der papierindustrie. De geestelijke adviseur deelde mede. dat met l Oct. een parochieblad zal verschijnen, hij hoopte dat dit blad mede zal werken tot de kennis verrijking op religieus gebied. IIUISHOUDONDERWIJS VOOR MEISJES Huis aan huis heeft de post het bericht bezorgd, dat de gemeentelijke cursussen voor dc rijpere jeugd en volwassenen 5 Oc tober hervat worden en dat de inschrijving van leerlingen op Maandag 28 September c.k. is gesteld. Naaien en knippen van onder- en boven goed, verstellen, koken, wasschen en strijken kan de jeugd hier loeren. Enkele cursussen zijn ingevoegd voor meisjes, die het onder wijs in vorige Jaren al gevolgd hebben. Be halve vervolgcursussen voor naaien zal er dit jaar een cursus worden gegeven voor wie zich verder in het knippen van patronen willen bekwamen. Wie al een kookcursus heeft gevolgd, kan nu óf een vervolgcursus koken óf een cursus voor de fijnere keuken kiezen. En dan is het veel waard voor de meisjes om te leeren wasschen en strijken: het wol len, gebreide, trlcotgoed, het gekleurde bo ven- en ondergoed, het is best zelf te was schen als men de geheimen kent om de kleurtjes goed te houden, het weefsel voor krimpen, leelijk uitzakken, vervilten en an dere narigheden te behoeden, de vlekken er uit te maken. Zoo kunnen de meisjes, die overdag haar werk hebben, 's avonds de voor iedere vrouw onmisbare huishoudelijke bekwaamheden zich eigen maken. We hopen dat de raad der gemeente Vel sen na A ook B zal zeggen en haar belofte van 21 Juli 1.1. zal houden om met bekwa men spoed een daghuishoudschool voor meisjes te openen, 't Zal wel niet meer luk ken in September, maar In October, laat staan op 2 November, stellig toch nog wel! In twee jaren kunnen dan meisjes die de lagere school hebben afgeloopen, een volle dige opleiding voor het huishouden krijgen. Na die twee jaar kunnen ze dan een goede hulp thuis worden: een hulp aan wie moe der wat heeft, aan wie ze wat kan overla ten, die zelfstandig een deel der huishoud- taak kan overnemen. Of ze kunnen een be trekking zoeken, intern of extern, in een ge zin of in een inrichting. En naar goed on derlegde huishoudelijke krachten is nog steeds vraag, op dat gebied dreigt nog geen werkloosheid voor wie haar vak verstaan. Steeds meer meisjes kiezen tegenwoordig kan ook een huishoudelijk beroep, hetzij na het verlaten van de lagere school, hetzij na het afloopen van M.U.L.O,- of Hoogere Bur gerschool, nu kantoren en fabrieken minder handen gebruiken kunnen. Daar in de gemeente Velsen voor jongens een Ambachtsschool open staat, is een dag huishoudschool met tweejarigen cursus toch wel het minste wat de gemeenschap voor de vrouwelijke jeugd kan doen! J. VAN DEN BERGH VAN EYSINGA ELIAS Santpoort, 24 September 1931. INTREDE DS. J. TH. MEIJER Zondagmogen is Ds. J. Th. Meyer, gekomen van Gendt (Het.), bij de Ned. Herv. Ge meente alhier bevestigd door Ds. H- Kluin, predikant-directeur der Weesinrichting te Neerbosch. Des middags deed Ds. Meyer voor een overvolle kerk zijn intrede. Als tekst had hij gekozen Mare. 9:24. Aanwezig waren vele ringpredikanten, n.l. Ds. W. Kroese te IJmuiden-Oost, Dr. L. W. Erdman en Ds. J. W. Swaan te IJmuiden. Ds. Jac. Poort te Beverwijk, Ds. J. A. L. Hovy te Wijk aan Zee en Duin, Ds. Joh. IJzerman te Heemskerk, Ds, A. Snethlage te Spaarndam, terwijl ook aanwezig waren Ds. W. S. van Leeuwen en Ds. J. Ph. Eggink, belden te Rot terdam cn belden voorgangers van Ds. Meyer, alhier. Ook was een deputatie van de Verecnlging van Vrijzinnig-Hervormden aanwezig. Na de predikatie hield Ds. Meyer de ge bruikelijke toespraken, waarbij hij dank bracht aan zijn vriend, Ds. Kluin, die hem had willen bevestigen en aan Ds. Kroése te IJmuiden-Oost, die bij zijn drukke gemeen te nog een jaar lang consulent van Velsen is geweest. Tot de afgevaardigden der Ver. van Vrijz. Hervormden zeide Ds. Meyer te hopen, dat men iets voor elkander kon zijn. Spr. dankte ook de kerkeraads- en gemeente leden, die uit Gendt gekomen waren. Een ouderling uit Gendt sprak woorden van dank voor den trouwen arbeid van Ds. Meyer aldaar, waarna Ds. Kroese namens de g emeente, ringcollega's enz. den nieuwen predikant een welkom toeriep. Op zijn ver zoek zong de gemeente Ds. Meyer Gezang 91:3 toe. Tenslotte sprak nog Ds. Eggink. mede na mens Ds. van Leeuwen. Hij zeide, dat beiden eerst gevreesd h adden, dat de gemeente in geestelijk opzicht verminderd was. maar ver heugde zich er over, dat de traditie van 50, 60 jaren (sinds Ds. Doedes) wordt voortge zet, De plechtigheid werd geëindigd met het zingen van Gezang 274:3 en 4. CREMATIE J. DE CRASTO Onder zeer veel belangstelling heeft Za terdagmiddag in het crematorium op Wes- terveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J, de Crasto. boekhouder te Amsterdam, overle den te Haarlem. De overledene woonde te Driehuis en heeft geijverd voor de stichting van een openbare school aldaar en toen dit filet gelukte, voor dc totstandkoming eener neutrale school Onder de aanwezigen waren de heéren J. P. van Nlfterick en H. Hennink, beiden oud lid van den gemeenteraad. Gesproken heeft Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eyslnga, Ned. Herv. predikant te Sant poort, die woorden van troost richtte tot de weduwe on dc familie. Mr. M. A. J. Moltzer zeide als buurman en dorpsgenoot ook een woord te willen spreken Wij, Driehuizers, zeide spr., vormen een eigenaardige dorpsgemeenschap, vooral ver bonden door liefde tot de natuur en de za ken in Amsterdam. Spr. herdacht, hoe de overledene geslagen was door een groot leed maar in den trein was hij toch altijd goed en vriendelijk voor allen. Mevrouw de Crasto dankte voor de groote belangstelling, waarna de kist daalde onder liet spelen van „Heer, neem mijn beide han den". HOTEL „VELSERBEEK" B. en W. schrijven aan den Raad dat de pachter van het hotel ..Velserbeek" er de aandacht van het gemeentebestuur op heeft gevestigd, dat Jaet voor een behoorlijke ex ploitatie noodig zal zijn, over te gaan tot het •aanleggen van centrale verwarming De pachter is bereid van de aanlegkosten ad f 5300 gedurende 5 jaar 10 pet. terug te be talen. B en W. stellen den raad voor hiertoe te besluiten. BEVERWIJK SOCIALE ZONDAG Ter opening van het winterprogramma had de plaatselijke afdeeling van den Ncd. R.K. Volksbond een Socialen Zondag geor ganiseerd. welke gisteren werd gehouden. Na dc kerkelijke Inleiding met een plechtige Hoogmis ln de St. Agathakerk aan de Brce- straat, werd ln het K. S. A -gebouw een sec tievergadering gehouden, waarin als spre ker optrad de lieer F. Kcesen, lid van het Centraal Bureau te Rotterdam, dio als on derwerp behandelde „Wij. Katholieke arbei ders en onze sociale taak Spr schetste de plichten van de R.K. arbeiders ten opzichte van het sociale leven en gaf de richting aan, welke zij zouden moeten volgen, om meer invloed te krijgen ln de beweging ep even zeer in het politieke leven. In dit verband wees de inleider op het. groote nut van het instituut, dat gevormd wordt door den be stuursraad. omdat hierin de mogelijkheid Is gelegen de belangen van stads- cn vakor ganisatie gezamenlijk goed te behartigen. Hij spoorde verder de volksbonders krachtig aan om zich aan te sluiten bij de verschil lende instellingen van het Werkliedenver bond en beval aan door het volgen van so ciale cursussen voor een behoorlijke ontwik keling zorg te dragen. Nadat Deken J. M. Lucasscn en dc gees telijke adviseur dor afdeeling. Rector Th. Boonekamp een slotwoord hadden gespro ken, werd dc bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Ter bespreking van maatregelen voor hot verleenen van steun aan de noodlijdendo tuinders ln midden-Kennemerland zal op Vrijdag 2 October a s. op initiatief van den burgemeester van C&strlcum ten raadhuize dier gemeente een vergadering worden ge houden van de gemeentebesturen van Bever wijk, Castrucum, Egmond-Binnon, Heems kerk, Heilo, Schoorl cn Wijk aan Zee en Duin. OPBRENGST SPELDJESDAG. De Zondag alhier gehouden speldjesdag ten bate van het R.K. Drankbest rij dlngswerk heeft opgebracht de som van i 100,56. ZIEKTEVERLOF. Aan den heer G. Scheltema, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Beverwijk is voor den tijd van een Jaar verlof verleend wegens ziekte. BENOEMINGEN. Tot tijdelijke leeraren aan de gemecntelijko Nijverheidsavondschool voor Ambachtslieden zijn door B en W. benoemd: Ir. C. van Rooyen te Haarlem voor de vakken natuur- en werktuigkunde. H. J. de Rooy. alhier, voor het vak electrlclteit en C. J. Trompet, alhier, voor de vakken voortgezet Lager Onderwijs. BLOEMENDAAL DE NIEUWE BRUG OVER DE BROUWERSVAART. WORDT 30 METER BREED. Nadat reeds voor eenige weken eenige voor bereidende werkzaamheden zijn verricht voor den bouw van de nieuwe Hospesbrug, is er dezer dagen weer voortgang mee gemaakt. Het terrein ls nu met een een prikkeldraad- afzetting omgeven. Dit was wel noodlg. Want de jeugd had al danig hulsgehouden bij de steenen en het opzichterskeetje. Over de nieuwe overbrugging kunnen we het. volgen de melden. Deze zal plm. 30 M. breed worden met Inbegrip van de reeds bestaande Hos pesbrug. Als het Westelijk gedeelte zoover gereed ls, dat 't verkeer daarover kan plaats hebben, dan wordt de oude brug gesloopt en opnieuw opgebouwd tot een aanéénsluitend geheel met het nieuwe gedeelte. De Korte Zijlweg zal tot, 16 M. verbreed worden. Aan weerskanten komt een fiets- en een voet pad, elk van' plm. 2 M. breedte. De sloot langs „Vaart en Duin" wordt dichtgegooid, nadat er eerst een rioleerlng door heen ls gelegd. BLOEMPJESDAG JEUGDWERK. De bloempjesdag ten bate van de Ver. voor Jeugdwerk, welke Zaterdag is gehouden heeft een bedrag van S 243 opgebracht. BENNEBROEK HULDIGING VAN DEN HEER J. VAN SNIPPENBERG. De heer J. van Snlppenberg. oud-hoofd der O.L. School te Vogelenzang, die na volbrach ten diensttijd het onderwijs met pensioen heeft verlaten, heeft zich te Bennebroek ge vestigd. Zaterdag J.l. gaven leerlingen cn oud-leerlingen benevens tal van ingezetenen te Vogelenzang, uiting aan hun dankbaar heid voor wat de heer Snlppenberg als Hoofd der O. L. School voor de Jeugd en in ver schillende andere functies te Vogelenzang heeft gedaan. Door ongesteldheid van den heer Snippenberg kon deze huldiging eerst thans plaats hebben. Do leden van het Comi té met enkele dames kwamen Zaterdagavond ten huize van den heer v. Snlppenberg. Het woord werd gevoerd door den heer Joh. E. Tillema oud-gemeente-secretaris van Benne broek. Spr. gewaagde van den werkzamen geest van den heer van Snippenberg en van de vele wederwaardigheden die zich geduren de zijn 42-Jarlgc ambtsvervulling hadden voorgedaan. Nu dc tijd van rusten was inge treden heeft het Comité gemeend, goed tc doen met een radio-toestel aan te bieden, zoodat het afgetreden hoofd der school met de buitenwereld ln contact kan blijven. Spr. uitte den wensch dat de heer Van Snippen berg nog vele Jaren van het toestel zou mogen genieten. Zichtbaar aangedaan aanvaardde de heer Van Snippenberg dit schoone ge schenk. Vervolgens nam de heer J. Lenzen het woord om den heer Van Snippenberg namens de bevolking van Vogelenzang zijn dankbaarheid te betuigen cn daarbij de ver zekering te geven dat de scheidende „mees ter" steeds in dankbare herinnering te Voge lenzang zal blijven. De heer Stammes, schoonzoon van den heer Van Snippenberg, bracht hartelijk dank aan het comité en aan allen, die aan dc totstand koming van de vriendelijke huldiging cn aan het mooie geschenk hadden bijgedragen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13