DE BILT HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 Zonderling bericht uit Japan. Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) GEREFORMEERDE KERK. DE „ZEPP" WEER THUIS- FRIEDRJCT*""TTAFEN. 28 Sept. (V-D Het luchtschip Zeppelin is heden van zijn vlucht naa- ^uid-Amerika, de 2e van dit jaar, teruggekeerd en na een vliegtijd van 79 uur om 11.47 uur vlot geland. ACTIE TOT ONTTRONING VAN DEN MAHARADJA VAN KASHMIR LONDEN. 20 SepUV.D.) Te Srinagar hebben 18000 Mohammedanen, die den Ma- haradja van Kashmir willen onttronen, hun tenten opgeslagen. Tegen middernacht werd een betooging tegen den Maharadja gehou den, waaraan 50.000 personen deelnamen. De regeering heeft de politie en de mili taire overheid zeer ver strekkende volmach ten gegeven. Naar verluidt zou de broer van den vroe- geren koning Amanoellah van Afghanistan achter de schermen tegen den Maharadja ageeren. BOTSING TUSSCHEN BUS EN VRACHTAUTO Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 3 heeft op den hoek van de Leidschestraat en Gasthuislaan een botsing plaats gehad tus- schen een Brockway-autobus van lijn 1 en een vrachtwagen, ontstaan, doordat de bus chauffeur geen voorrang verleende aan den vrachtwagen, dien hij aan zijn rechterhand had. Door den schok viel de 53-jarige J. M. van den vrachtauto en een voorwiel van de bus reed over zijn linkerbeen waardoor dat brak. De Ongevallendienst verleende de eer ste hulp, waarna de man per particuliere auto naar het St. Elisabeth's gasthuis is ver voerd. Tegen den autobusbestuurder is proces verbaal opgemaakt. meldt: Hoogste barometerstand 769.3 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 749.2 m-M. te Isafjord. (Waarnemingen verricht in den morgen van 28 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met- Inst. te De BUt.) en voorspelt: Meest matigen Noordelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tij delijke opklaring, waarschijnlijk eenige re gen, zelfde temperatuur. Uit het buitenland Over het geheele gebied is de luchtdruk ge daald. In het Noord-Westen en Oosten wer den de depressies dieper en ook in Spanje daalde de barometer terwijl het groote gebied van hoogen druk boven de Britsche eilanden tot een kleinen kern ten Zuiden,van Ierland ineenschrompelde. De dalingen zijn over het algemeen zóó ge lijk verdeeld, dat de- verandering in den weerstoestand waarschijnlijk gering zou zijn geweest, indien niet de depressie in het Oos ten over het Oostzeegebied een uitbochtlng had gevormd, die nu Zuid-Oostwaarts af trekt. Door de zware bewolking, die zich wnder krachtigen wind als gevolg van deze Ooste lijke depressie over ons land vormde, is de nachtelijke uitstraling geringer, dus de och- tendtemperatuur hooger geweest. Overigens Is op het vasteland de temperatuur meest nog onder de normale, vooral in Zuid-Frankrijk. Barometer Stand lieden middag 1 uur (Veranderlijk) Stand van gisterenmiddag Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL VAN HUIZEN. Kleine Houtstraat 13, Tel 14112 Thermometer 28 September. Hoogste gisteren 62 F. laagste heden nacht 48 F. Hoogste heden tot 12 uur 58 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 September. Ondertrouwd 26 September; J. H. H. Joos- ten en P. J. C. Nijhout. Bevallen 25 September: H. Faber—Reijers, z. Overleden 25 September: P. Eekhout, 72 j., Doelstraat: 26 September: H. M., 12 mnd., v. G. E. van Roode, Thorbeckestraat* IN 1932 DE TOESTAND NOG SLECHTER? DrH, Colijn over de crisis NERVOSITEIT BELET GOED INZICHT. DE VEILIGE GULDEN. Een redacteur van het Corr. Bureau heeft een onderhoud gehad met dr. H. Colijn, die dezer dagen uit Genève is teruggekeerd. „De stemming in Genève", antwoordde dr. Colijn op de eerste vraag, „was zeer gedrukt. Toen de Engelsche gedelegeerde opstond om zijn mededeeling van de opheffing van den gouden standaard af 'te leggen, was er een moment van groote stilte. Niet omdat het bericht voor allen een volslagen verrassing was. Er waren verschillende personen reeds van op de hoogte, ook voor mij kwam het niet onverwacht. Nu deed zich in Genève het merkwaardige' feit voor, dat men aan den eenen kant de gevolgen van dat be'sluit veel te ernstig inzag maar dat men aan den anderen kant ook weer geen oog had voor de werkelijke gevol gen welke uit de Engelsche crisis zullen voortvloeien. Een algemeene nervositeit had zich van de menschen meester gemaakt; van een juist aanvoelen der gevolgen was slechts in geringe mate sprake. Ik voor mij ben ei- zeker van, dat die nervositeit absoluut zon der eenigen grond is. De vorderingen op En geland aan korte schuld waren f 250.000.000 grooter dan de korte vorderingen van En geland op 't buitenland. Dit is een aanzien lijk bedrag, maar het valt geheel in het niet tegenover het tegoed, dat Engeland in an dere vormen heeft in her buitenland, en dat ongeveer 4 milliard pd.st. bedraagt. Nu, kan men toch van een land, welks positie zoo is, waarlijk niet zeggen dat het in een deplora- belen toestand verkeert. Dat men zooveel geld uit Engeland heeft teruggetrokken komt alleen door de grenze- looze nervositeit, waardoor de menschen on der dergelijke omstandigheden bevangen worden. Wij hebben hetzelfde medegemaakt in de eerste dagen van den oorlog. Nu echter deze moeilijke toestand voor Engeland is ingetreden zijn de gevolgen voor verschillende landen zeer belangrijk.. Enge land is sinds een paar eeuwen de centrale geldmarkt van de wereld, maar de wereld is niet bereid handelswissels te verhandelen in de munt van een land, waar de stabiliteit zoek is en nu is de groote moeilijkheid, dat er geen ander centrum is, hetwelk de plaats van Engeland kan innemen. En daar komt nog bij, dat Londen de groo te stapelmarkt is van goederen waarvoor men ook maar niet een andere gelegenheid kan zoeken. Al is het vei'band tusschen geld en goede renhandel niet meer zoo nauw als in vroegere eeuwen, ook nu nog gaat de beteekenis van Londen als centrum van den geldhandel niet om buiten het feit, dat Londen ook de be langrijkste goederenmarkt is. Nu dreigt dus het groote gevaar, dat de wereldhandeld tij delijk ontwricht zal worden, afgezien van was het Engelsche pd.st. doet. Het is niet de moeilijkheid, dat die pd.st. negen gulden of tien gulden waard is in plaats van twaalf gulden, maar liet gevaar schuil in het ge mis aan stabiliteit. Daar komt nog bij, dat het buitenlandsch bezit van Engeland tengevolge van de Pon dendaling sterk in waarde daalt. Op het oogenblik is dit bezit zeker al met 1.000.000.000 pd.st. gedaald. De meeste leenin gen op de Londensche markt toch zijn pd.st. leerlingen geweest. Ook één der Nederlandsch Indische leeningen is een pd.st. leening en het ongeluk is, dat deze voor een groot deel in Nederlandsche handen is. De Neder- landsch-Indische staat profiteert er nu van, wanneer zij de schuld afbetaalt maar de houders van stukken ontvangen een pd.st. terug, dat aanzienlijk minder waard is dan het pd.st., dat zij er voor gegeven hebben". „Aanvankelijk had ik wel het geloof, dat het Engelsche Pond zich vrij snel zou kun nen herstellen, maar dit geloof is ernstig aan het wankelen gebracht door de berichten der laatste dagen, welke blijk geven van zonderlinge opvattingen, die omtrent deze quaestie in Engeland bestaan. De positie van den gulden is volkomen safe, vooropgesteld altijd, dat de regeering er voor zorgt een werkelijk goed sluitend budget te krijgen en dat het publiek zich niet aan een onzinnige angst overgeeft. In 1932 zal de toestand voor ons land veel slechter zijn, dan de regeering volgens de ingediende begrooting voor dat jaar heeft voorzien. Daarom zal met de maatregelen, welke in overweging zijn, wel niet kunnen worden volstaan. Er moet o.a. op gerekend worden, dat de ontvangsten in 1932 de ra ming niet zullen halen, mede tengevolge van hetgeen thans in Engeland is geschied. Men zal wel zien, dat een groot aantal personen wel gerekend zijn bij de belastingbetalers maar in 1932 in werkelijkheid geen belasting zullen betalen. De voorzieningen zullen in Engeland onder de huidige omstandigheden evenmin vol doende blijken. Men heeft bij de maatrege len gerekend met een pd.st. op goud basis en dientengevolge zullen de uitkomsten niet mee* kloppen". Vervolgens kwam het gesprek op de sa menwerking der groöte Europeesche mogend heden, voornamelijk in ecönomisch opzicht. „Wanneer er een stemming is in het goede renverkeer, brengt dit vanzelf een strem ming in het geldverkeer met zich mede. In Genève heb ik dit de vorige week ook uitvoerig betoogd: vrij geldverkeer is alleen mogelijk op een basis van vrij goederenver keer, Nu kan een land dat geld heeft een ander land wel een of twee maal helpen door middel van leeningen, maar dit is geen op lossing van het probleem. Alleen door vrije goederencirculatie kan er ook weer een vrije geldcirculatie ontstaan. Daarbij komt het vraagstuk der internationale schuldenrege ling. Dit vraagstuk acht ik niet alleen essen tieel, maar zelfs preliminair voor het herstel van het economisch leven, Een redelijke op lossing er van is dan ook dringend geboden. Indien Indië de Pondenleening dus zou con- vertceren, zou dit voor de schatkist een voordeel zijn? Dat zou het zeker, maar een andere vraag is of deze teleurstelling met een Indische leening ondervonden, het crediet van Indië zou bevorderen. Indië heeft nog veel te lee- ncn en ook nog dure leeningen te conver- teeren. Daarom komt de daling van het pd.st. hoewel oogenschijnlijk voor de Indische schatkist voordeelig, m.i. zeer ongelegen. Het aantal geldmarkten is thans zeer beperkt; alleen zijn nog overgebleven Nederland, Frankrijk en Amerika en het is moeilijk te zeggen, in hoeverre het publiek bereid is. om I in het licht der ervaringen in den laatsten I tijd niet buitenlandsclie leeningen opgedaan I Gedreigd met uittreding uit den Volkenbond Men seint ons: TOKIO, 28 September (V. D.) De Japan- sche minister van Oorlog zei in een onder houd met vertegenwoordigers der Japansche pers, dat het Japansche leger, ondanks de be sluiten van den Volkenbond in China blijft. Wanneer de Volkenbond verder in het Ja- pansch-Chineesche conflict intervenieert, dan zal de Japansche regeering gedwongen zijn te voldoen aan de verlangens van de Ja pansche openbare meening, en uit den Vol kenbond treden. Wij kunnen dit bericht slechts publiceeren met de aanteekening, dat het zeer onwaar schijnlijk klinkt. Japan en China hebben zich verleden week reeds bereid verklaard, het conflict op vreemdzame wijze bij te leggen. De eenige moeilijkheid bestond nog, in de omstandigheid? dat de Chineesche en Japansche vertegenwoordigers geen formule hebben gevonden, voor de wijze waarop deze zaak geregeerd moet worden. Mocht het bericht nochtans juist zijn. dan beteekent het, dat er een totalen ommekeer ls ingetreden, een ommekeer, die voor Genève zeer groote moeilijkheden zou ver oorzaken. hierin deel te nemen. Dit zal te meer klem men, daar de toestand in Indië niet bepaald gunstig is. Gevraagd naar zijn meening over den toe stand in ons eigen land, zei de heer Colijn deze crisis voorzien te hebben, natuurlijk niet in den omvang, waarmede zij zich doet gevoelen, maar dat zij komen moest, was lo gisch vast te stellen. Alle maatregelen in 1923 en 1924 genomen hadden ten doel ons terug te voeren naar een belangrijk lager liggend stabilisatievlak. Dit was drigend noodig om dat de liquidatie van den oorlog, welke zioh aan het eind van 1921 begon te openbaren, in 1924 nog niet beëindigd was. Wij hebben toen weliswaar van 1925 tot 1928 een opleving gekregen, maar deze' was slechts zeer tijde lijk. Deze opleving was voor een belangrijk deel het gevolg van groote leeningen welke niet alleen door Amerika ,maar ook door Engeland aan de verarmde Europeesche sta ten gegeven zijn. Als een sprekend voorbeeld hiervan wil ik er op wijzen, dat sinds 1924 door het buitenland aan Duitschland alleeir 15.000 mill, gulden is geleénd. De influx van dit kapitaal heeft natuurlijk een verlevendiging veroorzaakt, welke ook op Nederland terugsloeg. Men kon dus er ze ker van zijn, dat de gunstige jaren van 1925 1928 geen beeld van een blijvenden toe stand gaven. De daling van 1922'24 moest zich voortzetten en is dan ook in 1929 inge treden. Het is jammer, dat verschillende maatre gelen, welke in 1923'24 genomen zijn, in die latere jaren weer ongedaan zijn gemaakt. Ik zou als voorbeeld hierbij willen noemen de netto-uitgaven van het onderwijs. In 1923 bedroegen deze voor Rijk, provincie en ge meenten tezamen f 204.000.000. In 1926 f 164.000.000, een daling dus van f 40.000.000, waarvan ten bate van het Rijk is gekomen f 31.000.000 van de provincie f 1.000.000 en van de gemeenten f 8.000.000. Indien men die bezuinigingen niet grootendeels ongedaan had gemaakt, zou de toestand op het oogen blik voor ons heel wat 'gemakkelijker zijn dan hij nu is. De voortgezette daling dwingt ons naar een lager stabilisatievlak. Het is toch ook eigenlijk dwaasheid dat de wereld, die in den oorlog schuld ge'maakt heeft voor destructieve doeleinden, nu nog durft te pretendeeren beter te kunnen'leven dan vroeger, al houden wij er rekening me de, dat de productie is toegenomen. Dan zou men in het gunstigste geval kunnen zeggen, dat men even goed kan leven. Maar het door den oorlog ontstane deficit moet eerst ge heel zijn weggewerkt en vervangen door meerderen rijkdom eer wij ruimer zullen kunnen leven dan voorheen. JONGÊTJE GEDOOD OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Zaterdagmiddag is het 6-jarig zoontje van den arbeider Wobbers op den onbewaakten overweg aan den Kerkweg te Ede door een trein doodgereden, meldt de N.R.C. Het ventje had den trein van Utrecht afgewacht en is vervolgens door den trein van Arnhem, die eveneens in aantocht was, overreden. De verloren zoon. Door wolven opgevoed. In Turkije, bij Strandza, legde een arme boerin haar kindje van enkele maanden ergens in een bosch neer, terwijl ze zelf haar werkzaamheden ging verrichten. Toen ze daarmee klaar was en haar kind wilde mee nemen kon ze dit niet terugvinden. Dit geschiedde ongeveer vier jaren geleden. Nu, dezer dagen, jaagden eenige mannen in dat bosch, toen ze in een wolfshol een kind van een jaar of 4, 5 ontdekten, dat geheel verwilderd was en dat ze meenamen naar het dorp in de buurt. Daar bleek, dat dat het in dertijd door de arme vrouw verloren kind was. Het was door een wolvin opgevoed! Le Journal teekent hierbij aan dat de aan genomen zoon van de wolvin hevig ontstemd is over het feit. dat hij nu in de maatschap pij der menschen is opgenomen! UIT DE OMSTREKEN LISSE BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. G. TICHELAAR. Zondag deed Ds. G. Tichelaar, van Gro ningen, zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier. In den morgendienst trad als bevestiger op Ds. Bakker van Am sterdam, die als tekst gekozen had Lucas 10 5. En in wat huis gij zult ingaan, zegt eerst: „Vrede zij u lieden". Na de predikatie vond de bevestiging plaats, waarna de ge meente zong Psalm 72 11. „Zijn naam moet eeuwig d'eere ontvangen" De mlddagdienst begon om half drie. Het ruime kerkgebouw was overvol. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: burgemees ter baron van Wijnbergen, afgevaardigden van de Gereformeerde kerk, de Chr. Geref. kerk en de Geref. Gemeente. Voorts vele pre dikanten uit de omgeving; de bevestiger, Ds. Bakker van Amsterdam, Ds. Coolsma uit Groningen, en vele bewoners van Leiderdorp, waar Ds. Tichelaar vroeger predikant was. Nadat Psalm 841 en 6 gezongen waren las Ds. Tichelaar voor Psalm 48 en Efeze 1 1523. Als tekst was gekozen Psalm 122: :9: „Om des Huizes des Heeren onze's Gods wil zal Ik het goede voor u zoeken". Het is, aldus spr. mijn innige begeerte om het goede voor u te zoeken. Spr. wenscht den vrede te brengen in elk hart en elk huis, het Evangelie te verkon digen naar de behoefte van dezen tijd in deze plaats en hoopt daai'bij voora lte denken aan heteconomische leven en de jeugd der ge meente, die aan groote verzoekingen bloot taat. Spr. hoopt ook op samenleving met de Geref. kerk, de Chr. Geref. kerk en de Geref. Gem. Het deed hem goed, afgevaardigde dezer kerken onder zijn gehoor te weten. Te hopen is, dat de gemeente haar be zwaren eerlijk met haar voorganger be spreken aal. De zorg der zieken ligt Ds. Tichelaar na aan het hart en hij verzoekt, vooral bij ziekte der gemeenteleden, hiervan in kennis te worden gesteld. Na een kort orgelspel richtte Ds. Tichelaar zioh in een korte toespraak tot de plaatse lij,keoverheid, tot ds afgevaardigden der plaatselijke kerken, collega's uit den Ring Nocrdwijk en in 't bijzonder tot den consu lent Ds. Mulder van Hiilegom, zijn vroegere ambthsbroeder Ds. Coolsma uit Groningen en tot den bevestiger Ds. Bakker uit Amster dam. Verschillende afgevaardigden voerde daarna het woord. HAARLEMMERMEER UITBREIDING SCHIPHOL In de naaste toekomst is een belangrijke uitbreiding van het dorp Schiphol in Haar lemmermeer te verwachten. Verschillende plannen zijn voor den bouw van huizen in die omgeving in bewerking. Ook aan de Burgemeester Amersfoortlaan zijn voor dit doel terreinen aangekocht. VREEMDE ARBEIDERS In den Haarlemmermeerpolder arriveer den reeds vreemde werklieden o.a. uit Noord-Brabant, om te trachten mede met het op de a.s. bietencampagnebij de boe ren werk te vinden. Sommigen hadden wel eenig succes, maar de meesten moesten toch weer gepakt en gezakt onverrichterzake te rugkoeren, omdat over 't algemeen de land bouwers van werkkrachten reeds voorzien zijn of straks aan arbeiders uit eigen ge- meent ende voorkeur zullen geven. ERNSTIGE BOTSING Een wielrijder die Zondagavond tot be korting van z'n weg het langs den geniedijk alhier gelegen pad afreed en geen licht op had, kon op een gegeven oogenblik toen er op hetzelfde pad een motorrijder naderde door het felle licht van diens lantaarn de omgeving niet goed meer onderscheiden, waardoor hij in den graskant reed, het stuur niet meer meester kon blijven en ten slotte nabij een overweg tegen een hek botste. De man had daarbij het ongeluk een arm te breken en werd door de zorg van den chauf feur van een passeerende auto naar zijn woning gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. HILLECOM DE ONGEREGELDHEDEN. VRAGEN AAN DEN BURGEMEESTER. De heer G. J. Kerkhof, lid van den gemeen teraad iR.K.) heeft het volgende schrijven aan den Burgemeester gericht: Het zou ondergeteekende aangenaam zijn in de a.s. Dinsdag 29 September te houden raadsvergadering Uw gewaardeerd antwoord te mogen ontvangen op de hiernavolgende vragen: 1. Achtte U zich als Burgemeester, tevens hoofd van de fungeerende politiedienaren, verplicht 0111 tijdens en na de verloopen Hil- legomsche Volksfeesten op Woensdag en Donderdag j.l. tegen het publiek op te treden zooals dit door U is geschied? 2. Zoo ja, welke motieven leidden U er toe om na het sluitingsuur, door middel van een straal op de gemeentelijke waterleiding, het niets vermoedend publiek uit elkander te drijven op een wijze waarop het publiek on willekeurig moest reageeren? 3. Is U niet van meening dat door dit op treden een groot deel van het I-Iillegomsch publiek ten zeerste is gegriefd geworden, te meer daar zich feiten hebben voorgedaan welke ten nadeele van rustige burgers zijn gevallen? 4. Is het waar dat U door één onzer brandmeesters is opgemerkt dat d a t middel zonder zijn voorkennis niet geoorloofd was en dat een brandmeester eigenhandig U be lette met deze practijken voort te gaan? 5. Is U als Burgemeester of te wel als Hoofd van de plaatselijke politie wel gerech tigd dit middel zonder voorafgaande kennis geving ter hand te nemen? 6. Zoon neen, welke motieven gaven U dan aanleiding deze handelingen zonder meer aan één der brandmeesters te verzoeken of ge lasten. 7. Is het waar dat U, na in uw poging tot het ontruimen door middel van een straal op de waterleiding te zijn verhinderd, aan de po litie last te hebben gegeven om met getrok ken sabel op het publiek in té hakken? 8. Zoo ja, welke motieven gaven U aanlei ding om dit middel zonder meer te doen toe passen? 9. Is het U bekend, dat ook rustige en overigens kalme burgers door deze feiten in hun eer en wezen zijn aangetast, doordat zij als boosdoeners gevoelige klappen opliepen zonder hiertoe aanleiding te hebben gegeven? 10. Is U ook thans niet de meening toege daan dat dit ernstig optreden niet had plaatsgevonden wanneer niet door U was be gonnen met het uiteendrijven door middel van een waterstraal? 11. Is U ook thans niet van meening dat het motief als zou het een gemeenschapsbe lang zijn om elf uur te sluiten door dit gebeu ren geheel en al is komen te vci'vallen? 12. Oordeelde U het beslist noodig in dit optreden in eigen persoon de leiding op U te nemen en daadwerkelijk in alles mede te doen? 13. Zou het geheel geen beter verloop hebben gehad wanneer U de leiding In handen van Uwen inspecteur in samenwerking met de overige politie-autoriteiten en personeel zou hebben gegeven. 14. Is het waar dat men U t.jjdig heeft ge waarschuwd tegen de gevolgen welke zouden kunnen voortvloeien uit de door U te voren genomen maatregelen omtren het vervroegde Sluitingsuur op dc beide feestdagen?. 15. Zoo ja, oordeelde U het dan niet beter» mede in verband met de slechte tijdsomstan digheden, de feestdagen af te gelasten om hierdoor alle onregelmatigheden te voor komen? 16. Welke maatregelen denkt U te moeten, nemen om dergelijke (onverkwikkelijke) voorvallen niet meer te doen plaats vinden In Hiilegom? Ondergeteekende is streng de meening toe gedaan dat er op dat moment groot gebrek in de leiding bestond, waardoor het publiek op meer dan gevoelige wijze in hun overigens niet ongepaste feeststemming werd gekrenkt! Inmiddels dankend voor Uw gewaardeerd antwoord bij voorbaat Hoogachtend, G. J. KERKHOF. raadslid. GOED AFGELOOPEN. Zaterdagmiddag reed D. v. d. W., per rij wiel in de Hoofdstraat ter hoogte der Meer straat toen een achter hem komende auto trachtte te passeeren. Hij raakte daardoor de kluts kwijt en zig-zagde over de straat, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. De man kwam met zijn fiets geheel onder de auto te liggen. Nadat, hij daaronder was weg gehaald bleek dat hij er met eenige lichte onevellingen aan hoofd en handen was af gekomen, terwijl zijn rijwiel geheel vernield was. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug' te bekomen bij: Bureau van Politie, een roode lakriem, een witte schort, een pantoffel, een zwarte rozenkrans, een roode ceintuur met gesp. een vischbak, een auto- slinger, een portemonnaie met inhoud (twee dubbeltjes en twee buitenlandsche munten), een belastingmerk in étui; Chr. Gabel. Van. Vlietstraat 28, een portemonnaie, inhoudende een rozenkrans; J. H. Siecker, Julianastraat 7, een damesparaplu; A. Groekspoor. Hille- gommerdijk 327, een schooltasch inhoudende boeken en schriften; C. van Saasen, Am bachtstraat 6, een barnsteenenketting (hals); G. de Jong, Hoofdstraat 63, een defecte vul penhouder; P. A. de Jong, Weeresteinstraat 46, een heerenportemonnaie (bruin) met in houd: J. Vijfhuizen, Leidschestraat 124, een verrekijker; J. Kwast, Wilhelminalaan 16, een bruine portemonnaie. SCHIETWEDSTRIJD. Voor den schietwedstrijd, welke Zaterdag middag door den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm werd gehouden, bestond veel ani mo. Het maximum aantal punten bedroeg 150. De prijzen werd gewonnen als volgt; 1. Verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer A. H. Copini, alhier, G. Schra- ma, 146 pnt.; 2 H. Markman, 140 p.; 3 J. v. Kampen. 137 p.; 4 Th. A v. d. Reep, 137 p.; 5. TI. Polman, 136 p.; 6 D. van Egmond, 135 p.; 7 A. Polman, 134 p.; 8 P. A. van Kesteren, 134 p.; 9 P. Weyers, 134 p.; 10 J. van Roode, 132 p.; li C. Weyers, 129 p.; 12 C. Juffer mans, 128 p.; 13 C. de Groot, 122 p.; 14 P. Engel, 121 p.; 15 J. Schrama, 120 p. ZANDVOORT DE WERKLOOSHEID. Als werkzoekenden stonden heden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven 32 grondwerkers, 18 opperlieden, 10 timmerlie den, 3 metselaars, 7 schilders, 27 ongeschool de krachten, diversen 21, zoodat in totaal 118 namen op de lijst geplaatst zijn. SCHOOLTANDARTS. In het verslag van de schooltandarts, mevr. R. de Boer Joosten, wordt gemeld, dat van alle scholen, de eerste drie klassen behan deld zijn en onder toezicht blijven. Dit jaar zijn, alle kinderen twee maal nagezien en voor zoover noodig behandeld. Een besliste vooruitgang valt te bespeuren, wat de mond- reiniging betreft. Dit jaar worden alle nieuwe klassen onderzocht, zoodat dan van elke school 4 klassen omder toezicht zijn. In ver band met de uitgebreidheid van haar werk verzoekt de tandarts haar een 3en ochtend, nu wordt er twee ochtenden per week ge werkt-, in functie te doen zijn. VROUWENAVOND. De Zanidvoortsche Kring houdt dezen avond. Maandag, een vrouwenavond in de Brugstraat. COMMISSARIS VAN POLITIE. Reeds in Augustus 1930 heeft dc Broeder schap van Commissarissen van politie een schrijven gericht aan den Zandv. Raad aan gaande het salaris van den commissaris. Daar de taak van Commissaris van Poli tie te Zandvoort, vooral in de zomermaan den, gelet op het bijzonder drukke interna tionale vreemdelingenverkeer en de buiten gewone verkeersdrukte, stellig niet minder belangrijk en verantwoordelijk is dan dio van zijn ambtgenooten te Bloemendaal en Hoorn, dringt de Broederschap er ten sterk ste op aan, dat ook het salaris van den Com missaris van politie te Zandvoort zal worden herzien. STRAATMAKER. S. Schilpzand is van 1 October 1929 in tij- delijken dienst bij de gemeente als straatma ker. In verband met het werkliedenreglement en met het feit, dat Schilpzand ten volle voor zijn werk is berekend, stellen B. en W. voor hem tot straatmaker in vasten dienst te benoemen. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Voor de benoeming tot onderwijzeres aan. de voorbereidende school waren 29 sollici tanten. Op de voordracht staan thans: mej. A. C. M. Craanen te Leeuwarden, mej. M. Wiersma Leeuwarden, mej. J. N. Bogaerts, Schiedam. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De Zandvoortsche Feestcommissie had Zaterdag met den autotocht met de ouden van dagen groot succes. Kwart voor twee vertrokken van het tehuis een. twaalftal auto's, beschikbaar ge steld door particulieren en garages. Begun stigt door prachtig weer ging de tocht over Elswout, Bloemendaal de ruïne van Bredero- de en Alkmaar naar Bergen-binnen, waar „afgestegen" werd. Eenige hulpbehoevenden bleven in de auto's maar genoten ook daar van het in ruime mate aangebodene. Over Bergen aan Zee en Egmond a.d. Hoef ging de tocht weer naar huis, waar allen, wel vermoeid, maar vol verheugenis over den mooien tocht, tegen 7 uur aankwamen. GEHEELONTHOUDING. In de vergadering van de afdeeling Zand voort van de Nederlandsche Vereeniging, in Ons Huis gehouden, is op voorstel van den heer de Bruin besloten cursusavonden te ov- ganiseeren, van welke de eerste gehouden, wordt begin November. Ook een hulpkerk in Haarlem- Noord, A.S. ZONDAG BEGINNEN DE DIENSTEN. De Gereformeerde Kerk te Haarlem heeft twee vaste kerkgebouwen, namelijk aan de Gedempte Oude Gracht en aan den Klop persingel. Eenige jaren geleden werd in het Amsterdamsche kwartier aair de Jacob Geel- straat, een houten hulpkerk geplaatst. Het ligt in de bedoeling om als de financiën hot toelaten in die wijk in de komende jaren een nieuw kerkgebouw te zetten. In verband met de zich sterk uitbreidende bevolking van Haarlem-Noord is thans be sloten ook daar een hulpkerk te vestigen. De beschikking werd gekregen over het gym nastieklokaal van de Dr, Bavinckschool in de Ambachtsstraat. A.s. Zondag zullen die dir m in Haarlem-Noord beginnen. 'o Gereformeerde kerk 4 kerken en 3 p. aten heeft, is het noodig, dat elke wet., oen predikant van buiten komt. De drie vaste predikanten zullen om beurten in de vier kerken prediken. 762 m.M. 765 mM.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2