Historische dag in Berlijn. DE LONDENSCHE GOUDMARKT. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 29 SEPTEMBER T93J Buitenland. Een Fransch'Duitsche commissie xal Fransch»Duitsche economische belangen behartigen. Het werk der com- missie xal echter nimmer tegen economische belangen van andere staten gericht xijn. Het lot van het voorste! tot het aangaan van een bewapeningsvacantie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In ons overzicht van gisteren hebben wij de groote moreele waarde besproken van het persoonlijke contact tusschen de regeeringen der mogendheden. Vooral' de niet becijferbare waarde, de beteekenis van de ontmoeting, ae gedachtenwisseling van mensch tot mensch, zonder diplomatieke tusschenschakels, heb ben wij in dit overzicht in het licht gesteld. Vandaag blijkt, dat er verheugend ver schijnsel! dit keer ook wel degelijk sprake is, van een tastbaar resultaat. Er is een Fransch-Duitsche commissie benoemd, die de economische belangen van beide landen zal behartigen! Dit is de vrucht, van den moel- zamen arbeid van Stresemann en Briand, Stresemann, die dit streven met den dood heeft moeten bekoopen (evenals Rathenau die op gewelddadige wijze uit zijn werk voor internationale toenadering gerukt werd». Aan Laval komt de eer toe, van het initiatief en van het begrip voor het juiste oogenblik De bijzonderheden over de werkzaamheden van de commissie, kan men hieronder vin den. Zij zijn van zuiver economischen aard, zijn niet gericht tegen andere naties en kun nen wanneer zij onbekrompen worden ten uitvoer gebracht zonder twijfel de basis worden van een geheel nieuw internationaal systeem, dat zijn ontstaan te danken heeft aan den dringenden nood van dezen tijd. Ed diat is de goede zijde van de Europeesche zor gen! Zij hebben het besef wakker gemaakt, dat het eigenbelang alleen gediend wordt, vla het belang van de andere naties. De eco nomische structuur van de wereld duldt geen eenzijdige ontwikkeling Wie wel eens gezien heeft, met hoeveel be kwamen spoed de spin zich uit het centrum van haar webbe losmaakt, om elders een on reinheid uit het net te verwijderen, zal de overeenkomst begrijpen, die er bestaat tus schen de wereldeconomie en het bouwsel van de spin. Er is een onderlinge samenhang, en een gelijkheid van spanning, die niet verbro ken mogen worden. Overbelasting aan den eenen kant, heeft scheuring aan den ande ren kant tot gevolg. Slechts internationaal inzicht en internationaal denken, kunnen 't economische net voor scheuring behoeden. Hoe lang is het geleden, dat een Fransch minister voet op Berlijnschen bodem zette? Laval en Briand hebben de diplomatieke isolatie van Berlijn ten opzichte van Parijs verbroken. Het resultaat is zeer verheugend. Het is een troost, na de teleur stelling die Genève ons bereid heeft, toen men er niet tot overeenstemming kon komen inzake het Italiaansche voorstel, 0111 onmiddellijk een bewapeningsvacantie te aanvaarden, tot de Groote Ontwapeningscon ferentie in 1932. Elders in deze rubriek kan men lezen, dat men een compromis heeft gevonden. Krach tens dit compromis, wordt aan de Assemblee verzocht, den wensch uit te spreken dat de staten van 1 November a.s. af van alle maat regelen, die hun bewapening zouden kun nen verhoogen, zullen afzien. Den staten zal worden verzocht, vóór 1 November een des betreffende verklaring aan het secretariaat- generaal te doen toekomen. Deze overeenkomst (die geen resultaat is) Js het gevolg van de manoeuvre van Lord Robert Cecil die toen hij zag dat het Ita liaansche voorstel geen kans had het beter vond uitstel te bedingen tot 1 November, dan gedwongen te worden een ander voorstel te aanvaarden: Bewapeningsvacantie als punt van bespreking, vlak voor de Groote Ontwa peningsconferentie. Zullen Frankrijk, Polen en Japan 1 November mededeelen, dat zij de gewenschte verklaring niet kunnen afleggen, of acht de Engelschman het mogelijk, dat voor dien tijd, de kans op een werkelijk re sultaat aanzienlijk gestegen zal zijn? Indien dit laatste mogelijk is, dan zal de jongste Fransch-Duitsche vriendschapsbetuiging zijn goeden invloed intusschen ook wel hebben doen gelden. L. A. Een Fransch-Duitsche commissie aanvaard. BERLIJN, 28 September (V. D.) Van toon- aangevende zijde wordt met betrekking tot de te Berlijn gevoerde Duitsch-Fransche be sprekingen verklaard dat het verloop der be sprekingen beheerscht is gewee'st door de absolute noodzakelijkheid van nauwe Duitsch-Fransche samenwerking, niet alleen in het belang der beide landen, maar tot red ding van Europa en bovendien tot den weder opbouw van het wereldbedrijfsleven. Deze opvatting heeft alle besprekingen be zield. Dit is ook tot uitdrukking gekomen in het onderhoud dat Maandagmorgen tus schen den Rijkspresident en de beide Fran- ache ministers heeft plaats gehad. Men heeft ook gedacht aan de algemeene valutacrisis. Men heeft evenwel het besluit hiervoor een oplossing te zoeken voorloopig op den achtergrond gesteld. Na uitvoerige diplomatieke voorbereiding is men overeen gekomen een interministerieele commissie samen te stellen die een regeeringscommissie zal zijn. Zij zal bestaan uit leden der reegering die daartoe zullen worden aangewezen. Boven dien zal de commissie bestaan uit vertegen woordigers uit het bedrijfsleven ,de finan- cieele wereld en de vakvereenigingen die naar gelang van omstandigheden de com missiebijeenkomsten zullen bijwonen. Aan het hoofd der commissie staan een Duitscher of een Franschman, naar gelang de commis sie te Berlijn of te Parijs vergadert. Voorts zal een secretariaat-generaal worden inge steld, dat toezicht houdt op de organisatie yan de commissie. Er is, zoo wordt voorts verklaard, in de eerste plaats sprake van economische kwesties. De Commissie zal o.m. behandelen de ear- telkwesties en in het algemeen gesproken de kwesties van den wederopbouw van het be drijfsleven, den handel en de verkeersbetrek- kingen. Er wordt voorts beoogd geen een zijdige Duitsch-Fransche overeenkomsten te treffen, maar zich te houden binnen de be staande internationale verdragen. De Com missie zal zoo elastisch mogelijk zijn. De be teekenis van de Commissie mag niet onder schat worden. Zij heeft voor alles ook betee kenis voor de Duitsch-Fransche samenwer king. De interministerieele commissie zou na af wikkeling der noodige voorbereidende werk zaamheden midden October bijeen kunnen komen. Nader wordt nog gemeld: De Commissie heeft tot taak alle economi sche vraagstukken die voor beide landen van belang zijn te onderzoeken, zonder daarbij de belangen van andere landen en de nood zakelijkheid van internationale samenwer king uit het oog te verliezen. Zij zal voor alles de mogelijkheden nagaan de reeds be staande economische overeenkomsten te ver sterken en uit te breiden en nieuwe overeen komsten aan te gaan en wel eventueel in nieuwe organisatievormen. Zij zal den hui- digen stand van het handelsverkeer tusschen de beide landen onderzoeken om de snds het van kracht zijn van het handelsverdrag van 1927 opgedane ervaringen ten nutte te maken. Zij zal voorts gemeenschappelijk naar nieuwe afzet mogelijkheden zoeken. De vertegenwoordigers der beide landen stellen er prijs op duidelijk te verklaren dat haar optreden zich niet richt tegen het be drijfsleven van een of ander land. Zij ver klaren dat zij de oplossing niet zullen zoe ken op het gebied van tarievenverhooging. Zij .zullen de medewerking van andere lan den in ieder geval nagaan waar de omstan digheden zulks eischen. Zoo zou o.m. de door voerbaarheid van internationale verdragen inzake scheepvaart en luchtverkeer. De vertegenwoordigers der Duitsche en der Fransche regeering zijn er van overtuigd dat zij hiermede den hoeksteen voor een groot werk van opbouw hebben gelegd. Dit werk zal de eerste stap zijn tot een gemeenschap- pelijken arbeid welke een gebod van het uur is en waaraan allen moeten medewerken. De gebeurtenissen van de laatste maan den, die leidden tot groote onttrekkingen van goud aan Londen, hebben de aandacht gevestigd op de goudmarkt van dat finan cieel centrum. De Londensche goudmarkt is de belangrijkste ter wereld, Zij is dit geweest sinds Londen zich heeft ontwikkeld, gedu rende de laatste eeuwen, als het leidend in ternationaal financieel centrum der wereld. Haar positie is echter in de laatste vijftig jaren nog belangrijk versterkt, toen de Wit- watersrand-goudvelden de helft van de ge- heele wereldgoudproductie leverden. Zoo goed als de geheele goudproductie van den Rand komt te Londen, door Rothschild, aan de markt, het weinige dat er overblijft wordt direct uit Zuid-Afrika verkocht of voor plaat selijk gebruik aangewend. Andere gedeelten van het Britsche Rijk, in 't bijzonder West- Afrika. West Australië en Canada leveren nog 20 pet. van de goudproductie der wereld Een groot deel van de productie dezer stre ken (meer in 't bijzonder van West-Afrika en West-Australië) komt ook door bemidde ling van Londen aan de markt. Vier makelaarsfirma's vormen de Londen sche goudmarkt. Van deze is de oudste Mo- catta en Goldsmid, die gesticht werd in 1684 Samuel Montaga en Co. is bijna even bekend terwijl de andere twee huizen: Pixley en Abell en Sharps en Wilkins ook bekendheid hebben in alle financieele centra en beide ook al zeer lang bestaan. Deze vier firma's beheerschen zoowel de zilver- als de goud markt. Het goud wordt dagelijks verhandeld op een bijeenkomst bij Rothschild, des mor gens te 11.15 uur; des Zaterdags om 10 45 uur. Het goud wordt gewoonlijk verhandeld in staven van 400 Engelsche onsen (troy), gekeurd op een gehalte van 995 en hooger. Goud is echter voor verschillende doeleinden noodig in verschillende vormen. Voor Britsch Indië, bij voorbeeld, wordt goud voorname lijk gevraagd in kleine staven van precies 10 Engelsche onsen. Voor de industrie wordt dikwijls goud in korrels gevraagd, in 't bij zonder voor juweliers. Het goud in deze vor men wordt door de makelaars verschaft op basis van den marktprijs, alleen wordt na tuurlijk iets in rekening gebracht voor de kosten van het breken der groote staven. De vertegenwoordigers van de firma's ver gelijken de hoeveelheden die zij moeten koo- pen en verkoopen en dan wordt een prijs bepaald die geheel overeenkomt met de vraag en het aanbod waarover men het eens Genève. Schier waardelooze overeen stemming over bewapenings vacantie. In de vertrouwelijke zitting van de be- knopte redactie-commissie der Ontwape ningscommissie is overeenstemming bereikt inzake het Italiaansche voorstel tot het in voeren van een bewapeningsvacantie op een algemeene, niet-binderde formule, waarin de Assemble slechts den wensch uitspreekt, dat de mogendheden hun bewapeningen niet zullen verhoogen. Op Fransch verzoek is echter de uitdrukking .huidige bewapening" niet in de formule opgenomen. In een toege voegd rapport zal deze formule nader ge ïnterpreteerd worden. In dit rapport zal te vens de duur van de bewapeningsvacantie AGENDA Heden: DINSDAG 29 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Eerste ledenconcert H O- V. 0. 1. v. den heer Schuurman. Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert. 8.15 uur. Protestantenbond, Berkenplein, Haarlem- Noord: Het witte Kruis, alg. ledenvergade ring. 8 uur. Palace: „Het vroolijke Weeuwtje". Tooneel: Fran Klint, de handschoenen-koning. 8.15 u. Luxor Theater: „De vlucht- naar het Vreem delingenlegioen". Tooneel: Harrison, melange- act. 8.15 ULir. Rembrandt Theater: „Monte Carlo".. Too neel: De Kaeths Accordeon kwartet. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 30 SEPTEMBER StadsschouwburgNegerrevue Louisiana. 8 uur. Demonstrantenhuis> Wilhelminastrcnt: Ver. van Spiritisten, Wetenschap en Religie Drs. Tenhaeff over: „De Vrije Wil en Profe tie". 8.15 uur. De Nijverheid. Jansstraat: Haarlemsche Esperantisten Vereeniging, lezing van Sigis- mund Pragano. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN: (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000. L. Schoorl. Fr. Halspl. 1, tel. 11180. Bosch- en Vaartapotheek, Bosch en Vaart straat 26, tel. 13290. is geworden. Er zijn evenwel zekere gren zen die in gewone omstandigheden de schommelingen in de Londensche markt prijzen van het goud beperken. De Bank van Engeland is door haar grondwet gebonden goud aan te nemen, dat haar wordt aange boden tegen den prijs van 3 pond, 17 shilling en 9 pence per ons „standaard", d.w.z. 1112 zuiver. Deze prijs komt ten naastebij over een met 84 shilling 9 1 2 pence per ons zui ver en dit stelt dus een lagere grens aan den marktprijs van goud- De Bank moet ook goud verkoopen tegen 3 pond, 17 shilling 101/2 pence per ons „standaard", hetgeen overeenkomt met 84 shilling en 111/2 pence per ons zuiver en dit stelt een maximum grens aan de schommelingen der marktprij zen. Deze verplichting is echter thans op geschort en Engeland heeft tijdelijk den gouden standaard laten varen. Terwijl de grondwet van de Bank de prij zen voor standaard-goud vastlegt, koopt en verkoopt de Bank feitelijk zuiver goud te gen daarmede gelijkstaande prijzen. Verle den jaar Juni echter, was haar voorraad zui ver goud belangrijk verminderd en geduren de eenigen tijd verkocht de Bank alleen standaardgoud. In dien tijd ging het mee- rendeel van het goud uit de Bank van En geland over in handen van Fransche koo- pers. De Bank van Frankrijk wilde slechts goud accepteeren van 995 gehalte. Dus moes ten Fransche koopers, die standaardgoud ge kocht hadden van de Bank van Engeland, de kosten van het zuiveren betalen, als zij in dat goud betalingen wilden doen aan de Bank van Frankrijk. Deze omstandigheden maakten dat er een premie kwam op zuiver goud en gedurende eenigen tijd kwam de marktprijs boven 84 shilling en 1112 pence; de hoogste noteering was die van 2 Decem ber 1930, n.l. 85 shilling en 2 pence. Deze toestanden waren evenwel van tijdelijken aard, want in Januari 1931 verklaarde de Bank van Frankrijk zich bereid goud te ac cepteeren van 900 gehalte, dus lager dan het gehalte van het Britsche standaardgoud. De tijdelijke toestanden hadden echter een ander belangrijk gevolg voor de goud markt. Tevoren was het goud altijd contant verhandeld, in tegenstelling met het zilver, waarvan de aankoopen op korten termijn altijd veel belangrijker waren dan die a contant. Als een gevolg van de premie op zuiver goud begonnen de Fransche koopers echter in Augustus 1930, ladingen Zuid-AIri- worden neergelegd en zullen eenige voorbe houden worden gemaakt. Het oorspronkelijke voorstel van Italië, dat o.a, gesteund werd door Engeland. Amerika en Duitschland, om terstond over te gaan tot het invoeren van een stilstand in de bewape ning, heeft men moeten opgeven. In de thans aangenomen resolutie, die mor gen de Assemblé ter goedkeuring zal worden voorgelegd, wordt o.a. gezegd: De Volkenbonds-Assembleé gelooft, dat een door alle staten aanvaarde verplichting, om hun bewapening niet verder te verhoogen, wezenlijk kan bijdragen tot het scheppen van een atmosfeer van vertrouwen, een einde kan maken aan den huidigen bewape ningswedstrijd en een gunstige omstan digheid zal beteekenen voor de werkzaam heden der Ontwapeningsconferentie. Om deze redenen verzoekt de Volken- bonds-Assemblé de tot de Ontwapenings conferentie uitgenoodigde regeeringen, deze conferentie voor te bereiden door stilstand in bewapening. De uitgenoodigde regeeringen moeten hun vasten wil om den vrede te orga- niseeren en op de conferentie tot practische resultaten te komen hierdoor bewijzen, dat zij zich thans zullen onthouden van alle maatregelen, die tot een verhooging van hun bewapening kan lelden. De Volkenbondsraad wordt derhalve uit- genooaigd, de regeeringen te verzoeken voor 1 November a.s. te willen verklaren, of zij bereid zijn, met ingang van dien datum voor den tijd van een jaar een dergelijken stil stand van hun bewapening te aanvaarden." China. Proclamatie van Mandsjoerije's onafhankelijkheid? GENEVE, 28 Sept. (V.D.) Een bericht over de voorgenomen proclamatie van de on afhankelijkheid van Mandsjoerije heeft in Volkenbondskringen groote onrust veroor zaakt, daar hierdoor in het Chineesch-Ja- pansche conflict een nieuwe ernstige toe stand zou worden geschapen. Van Chineesche zijde wordt verzekerd, dat het plan bestaat een schijnbare onafhatrke- lijkheid van Mandsjoerije uit te roepen om daarna Japan in de gelegenheid te sbellen een soort protectoraat uit te oefenen. In het secretariaat-generaal van den Vol kenbond was men heden van meening dat men de eischen van China iets beslissender moet steunen om te vermijden dat het resul taat der interventie van den Raad van den Volkenbond door het uitroepen van de on afhankelijkheid van Mandsjoerije te niet gedaan wordt. Japansch-Chineesch conflict opnieuw voor den raad. GENèVE. 28 Sept. (VJD.) Opnieuw heeft de Volkenbondsraad zich heden met het Japansch-Chineesche conflict bezig gehou den, zonder dat de urenlange discussies re sultaat hebben opgeleverd. De Chineesche vertegenwoordiger stelde verschillende eischen, die de Japansche regeeringsverte- genwoordiger echter afwees. De eerste be pleitte het instellen van een uitsluitend uit Chineezen en Japanners bestaande commissie om de kwestie der ontruiming van het door Japan bezette gebied te behandelen. De En gelsche vertegenwoordiger Lord Robert Cecil sloot zich bij dit voorstel aan en was van meening, dat de Volken bond slechts tot het nemen van maatregelen zou moeten over gaan. indien deze commissie niet tot een op lossing zou kunnen komen. Aangezien over de verschillende voorstellen geen overeen stemming verkregen kon worden werden de onderhandelingen opnieuw afgebroken. kaansch goud te koopen op korten termijn. Soms verkregen zij op deze wijze een geheele lading en gedurende vele weken kregen zij het meerendeel van wat aankwam, zoodat de voorraden op de open markt tot zeer kleine afmetingen werden teruggebracht. Hierbij moet evenwel in het oog worden ge houden dat deze wijze waarop de dingen zich ontwikkelden niet geheel veroorzaakt werd door de premie op zuiver goud. daar een andere factor ook was de premie, die een gevolg was van de Fransche wisselkoers in verband met de levering op korten ter mijn. Een herleving van contracten voor le vering van goud op korten termijn volgde dit jaar op de groote goudafvloeiingen In het laatste deel van Juli. Zulke toestanden zijn evenwel altijd van tijdelijken aard en op de goudmarkt zal steeds onder normale omstandigheden contant betaald worden. Dit neemt intusschen niet weg. dat nu het ijs gebroken is er tusschenbeide nog wel leve ringen op korten termijn zullen voorkomen. De voornaamste dag' op de goudmarkt is Dinsdag. Op dien dag wordt de goudaanvoer uit Zuid-Afrika, die de Bank van Engeland des Maandags laat bereikt, verhandeld. In 't algemeen hebben de handel en de Indische koopers het eerst aanspraak op de beschik bare voorraden. Deze „goudconsumenten" nemen ongeveer de helft van de geheele we reldproductie, maar het deel van de weste lijke voorraden der Londensche markt, dat zij noodig hebben, is in 't algemeen veel kleiner Nadat in hun behoeften is voorzien is het overschot beschikbaar voor de vraag van den overkant van den oceaan. De groot te van deze vraag hangt er natuurlijk van af, of het voordecllg is, goud uit te voeren en dit hangt weer hoofdzakelijk af van de wisselkoersen en of zij binnen of buiten de gouduitvoergrenzen vallen. Indien, zooals herhaaldelijk gebeurt, de beschikbare voor raad de vraag naar goud overtreft, dan wordt het surplus verkocht aan de Bank van Engeland, die altijd bereid is tot koopen op de basis van haar statuair vastgestelden koopprijs. Wanneer goud noodig is voor export wordt het bijna altijd gekocht door bemid deling van een der vier genoemde make laarsfirma's. De makelaars maken al de noo dige schikkingen, waartoe ook behoort het verzamelen van de staven, het inpakken er van op de manier die het best geschikt ls met het oog op het doel der verzending en de route, die zal worden gevolgd. Tenslotte zorgen zij ook voor het eigenlijke transport. Zij hebben hun connecties overal op het vasteland en ook vertegenwoordigers die ge heel op de hoogte zijn van wat er noodig is, om het goud met zoo weinig mogelijk op onthoud over de grenzen te krijgen. Tegen woordig wordt voor korte afstanden het meest gebruik gemaakt van vliegtuigen, daar deze wijze van vervoer goedkooper en vlug ger is dan andere en dit beteekent weer, dat' er rente wordt bespaard. (Nadruk verboden*. INGEZONDEN MEDEDEEI.1NGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- Weer terugtrekking van Japansche troepen. SJANGHAI. 28 Sept. 'Reuter». Het gros der Japansche troepen is in de Japansche spoorwegzone van Mandsjoerije teruggetrok ken. Te Kirln, Tsjangtsjoen en Sjangsjia- toeng. gelegen aan Chineesche spoorweg- lijnen. die op het oogenblik door Japansche functionarissen van de Zuid-Mandsjocrljsche spoorwegen beheerd worden, zijn nog deta chementen achtergebleven. Een tweede Serajewo". Het Haagsch Correspondentiebureau seint ons: Een groot aantal rectoren en professoren van Chineesche Universiteiten heeft gepro testeerd tegen de daden van geweld door (ie Japanneezen bedreven en welke zeer ernstige gevaren voor den wereldvrede kunnen heb ben. Dc vrees wordt uitgesproken dat de Ja- paneesche bezetting van Chineesch gebied een tweede Serajewo zal kunnen beteekenen. Dc eerste onderteekenaar van dit protest is Tsjal Yuan Pei. oud-minister van onderwijs in China en oud-president van de Kamer van Toezicht. Engeland, MacDonald wil geen tarief- campagne LONDEN, 28 Sept. Hoewol door MacDo nald of de regcering nog geenerloi beslissing Ls genomen ten aanzien van de kwestie der uitschrijving van algemeene verkiezingen, kan toch worden medegedeeld, dat wanneer er onverwijld verkiezingen zullen worden uitgeschreven, MacDonald niet bereid zal zijn zich te leenen voor de plannen van de egne of andere partij. Personen uit zijn omgeving verklaren onomwonden, dat- MacDonald geen verkiezingscampagne zou leiden, welke zich zou baseeren op een ander program. Het is duidelijk, dat een verkiezingspro gram, dat zich volledig en ondubbelzinnig ten gunste van een tarief zou verklaren niet door MacDonald zou worden verdedigd. Opperbevelhebber der Atlan tische vloot neemt ontslag. LONDEN. 28 Sept. (V D.) In het Lagerhuis deelde de Eerste Lord der Admiraliteit Sir Austen Chamberlain mede. dat de Opperbe velhebber der Atlantische vloot. Admiraal Sir Michael Hodges, om gezondheidsredenen om ontslag uit zijn functie heeft verzocht. Als zijn opvolger heeft de Koning tot opperbe velhebber dor Atlantische vloot benoemd Ad miraal Sir John Kelly. Wat Indië zelf moet doen LONDEN. 28 September (V. D.) Bij do ope ningszitting van de subcommissie voor het Minderhedenvraagstuk verklaarde MacDo- nald dat de oplossing van de Indische pro blemen dor gemeenschappen de eerste taak is voor de Indiërs zelf. De verschillen tus schen de Minderhedcngroepcn moeten door hen zelf uit den weg worden geruimd. Dc Britsche regeering moet niet gemengd wor den in de binnenlandsehe Indische kwesties. Het belangrijkste van de Indische problemen Ls de kwestie van overeenstemming tusschen de Hindoes en de Mohammedanen. De nieuwe verkiezingen. LONDEN. 28 September (V. D.» Do Eerste Minister zal Woensdag a.s. in het Lagerhuis den datum bekend maken waarop de hui dige zitting van het parlement zal worden geëindigd. Algemeen Is men van meening dat in de eerstvolgende dagen schikkingen zullen wor den getroffen voor nieuwe verkiezingen. De minister voor de Dominions J. H. Thomas zeide heden bij zijn terugkeer te Londen dat hij niet gelooft dat een dergelijke oproep nog lang op zich zal laten wachten. Duitschland. Zin tot sparen moet versterkt worden. BERLIJN. 28 September (V. D.) In de ver gadering van het Spaarkassen Verbond heeft de Rijkskanselier dr. Brucning heden een rede gehouden, in welke hij o.a. het volgende zeide De regeeringen staan voor belangrijke be slissingen, welke misschien de economslche ontwikkeling voor vele Jaren kunnen bepalen. Hier moet een vaste lijn worden gevolgd en moeten voorbarige besluiten worden vermeden. De valuta moet in Duitschland onverzwakt gehandhaafd blij ven. Geen volk dat, als het Duitsche. dat het vreeselijke van een dergelijke inflatie heeft moeten ondergaan, zal het opnieuw kunnen verdragen, wanneer in tijden van groote on zekerheid en angst opnieuw het vertrouwen in de waarde van het gespaarde vermogen zou worden geschokt. De regeering zal daarom in samenwerking met de Rijksbank alles doen om de valuta op haar tegenwoordig peil te handhaven. Zeker mogen vele kringen van een daling van de waarde der valuta nieuwe impulzen voor het economische leven verwachten. Zij mogen ln hun opvatting versterkt worden door de gevolgen van de daling van het Engelsche Pond. doch daarbij moet onmid dellijk worden opgemerkt, dat dergelijke gevolgen voor voorbij gaanden aard zullen zijn. Doch in Duitschland staan de zaken ge heel anders dan in het Britsche RUk. Een arm land moet verstandig zijn. Wanneer men er in slaagt, hetzelfde te bereiken zon der daling van de valuta, dan zal de toe stand beter zijn. De zin tot sparen zal wor den versterkt. De Rijkskanselier besprak daarna uitvoerig de functie der spaarkassen. Hf) zeide, dat het noodzakelijk is den zoo zeer gestegen rentevoet bij alle financieele instellingen tc verlagen. Terugkeer tot het peil van voor de crisis is een eerste stap. Door W. T. HART, den bekenden Engelschen journalist en financiëele specialiteit.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5