BINN LAND HAARLEm s dagblad de afscheiding der r..k. journalisten. Teleurstelling en verwijten van DEN KRING-VOORZITTER. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Journalistenkring heeft de voorzitter, de heer D. Hans, namens het be stuur een mcdedeeling gedaan over het uit treden der R..K. journalisten. Hij oefende er crltiek op, dat het bisschop pelijk bevel niet is gemotiveerd. Het is een decreet, zonder meer. Eenlge motiveering èn tegenover de betrokken journalisten èn te genover den Kring ware behoorlijk geweest. Mocht men een beroep doen op het bekende feit, dat een neutrale vereeniging naar katholiek begrip dient te worden vermeden, zoo ligt het antwoord gereed, dat wij 47 jaar lang een neutrale vereeniging zijn geweest, zonder dat de bisschoppen ons in hun ge waardeerde aandacht hadden betrokken, en tevens dat den katholieken dagbladdirecteu ren blijkbaar wèl wordt toegestaan lid te zijn van de neutrale directeurenvereeniging, welke evenzeer voor vakbelangen en stoffe lijke aangelegenheden strijdt als wij. Waar om de kring nu plotseling gevaarlijk is ge worden, had, meen ik, aldus de heer Hans alleen reeds uit een oogpunt van be leefdheid aangetoond dienen te worden* Het was ons bekend, dat reeds vrij gerui- men tijd machten aan het werk waren, met name in de katholieke vereeniging zélf, die naar dit besluit dreven. Doch wij wisten dat er andere machten tegenover stonden, die uit gehechtheid aan den kring poogden de noodlottige beslissing te verhinderen, en die getracht hebben den bisschoppen duidelijk te maken, dat het dubbele lidmaatschap ge rechtvaardigd en met het oog op de beroeps- belangen der betrokkenen noodzakelijk was. Het uittreden noemde spr. méér dan een verlies voor den kring; ook aarzel niet te zeggen, aldus de heer Hans, dat het een ideëel verlies is voor ons nationale gemeen schapsleven. De Nederlandsche Journalisten kring was tot dusver, in ons verscheurde en versplinterde volk. een der laatste centrale organisaties, waarin aanhangers van alle overtuigingen, alle partijen, alle gods diensten samenwerkten in goede kameraad schap en in verdraagzame collegialiteit. Dit mocht niet meer. Ook deze organisatorische eenheid, gebouwd op de volstrekte eerbiedi ging van elkanders geloof en beginsel, moest verbroken worden. Dit beteelcent een moreel verlies voor ons volksleven. Dat de betrokken journalisten .katholiek georganiseerd" dienen te zijn, kan hier niet gelden. Zij waren het. Doch ze waren ook tot ons gekomen; ze hadden het dubbele lid maatschap, dus de dubbele contributie er voor over om te toonen dat ze bij ons wilden blijven en met ons wilden samenwerken. Ze waren dus geen kringlid ten koste van, doch naast de katholieke vereeniging. Dit wordt verboden. Daarom is het bisschoppe lijk besluit van louter afbrekende beteekenis, te bedenkelijker, daar de nauwe samenwer king met katholieken collega's meermalen onder ons het betere begrip van de katho lieke opvattingen' heeft bevorderd. Spr. dankte cte katholieke collega's voor den trouw, aan de vereeniging betoond. Wij weten, aldus spr., dat zij gaan tegen hun zin en daarom is de moreele, de ideëele winst tenslotte toch voor ons. Zij hebben verklaard met droefheid in het hart den kring te verlaten; ja, zonder namen te noe men mag ik zeggen dat er op mijn kamer hebben gezeten met naar hun eigen woord „een prop in de keel". Er zijn er onder hen Ik sohreef het reeds in ons orgaan die ons gevraagd hebben od middelen te zinnen om den geestelijken band niet geheel te verbreken. Het Kringbestuur zal de betrekking tot de katholieke vereeniging nader onder de oogen zien. Ingekomen waren brieven van eenige katholieke leden, die daarin op de harte lijkste wijze afscheid van den Kring nemen. Anderen hadden "bericht of eerst tegen Ja nuari a.s., of voorloopig nog niet te zullen bedanken. GUNSTIG RAPPORT OVER „BOETON" De commissie van aandeelhouders van de N.V. Mijnbouw- en Cultuur-Maatschappij „Boeton", ingesteld volgens besluit van de algemeene vergadering van aandeelhouders van 27 Augustus j.l. brengt ter kennis, dat zij bevonden heeft: c. dat de afdeeling Wegenbouw tot heden gelden bedrijfsgang' toereikend zijn; b. dat volgens rapport van ir. Mathyssen, administrateur van het eiland Boeton, de asphaltreserves voldoende zijn; c. dat de afleeling Wegenbouw tot heden met succes heeft gewerkt. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1931 de zomertijd eindigt zaterdag. Wij herinneren er aan dat de zomertijd eindigt den 4en October te 3 uur voormid dags, zoodat in den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October de klokken 1 uur moe ten worden achteruitgezet. door onvoorzichtigheid verongelukt. FIETSER MET ZIJN VROUW OP DEN BAGAGEDRAGER. Zondagavond reed op den weg tusschen Lichtenvoorde en Lievelde de heer J. A. de Vruchte per rijwiel met zijn echtgenoote op den bagagedrager in de richting Lichten voorde. Uit tegenovergestelde .richting kwam hem een auto tegemoet. Juist op het moment dat zij elkaar zouden passeeren stak de heer De V. die aan den linkerkant van den weg op het fietspad reed, den weg over, met het noodlottig gevolg dat hij en zijn echtgenoot door den auto gegrepen werden en over den weg geslingerd werden. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. In bedenkelijken toestand zijn beiden naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd. VERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEN JOURNALISTENKRING De Nederlandsche Journalistenkring heeft Zaterdag een algemeene ledenvergadering ge houden te Amsterdam. De voorzitter, de heer D. Hans herdacht in zijn openingswoord de overleden leden de heeren Joh. de Meester, C. A. Vieweg, en A. B.. van Tienhoven. Gehouden werd een bespreking van de on langs door de Indische regeering voorgestel de en in den Volksraad goedgekeurde ordon nantie inzake de pers. Na verwerping van een voorstel van de Haagsche Journalistenveree- niging om thans de bespreking niet te hou den hield de heer J. E. Stokvis, oud-lid van den Volksraad een inleiding over dit onder werp. Hij betoogde, dat het in Indië een min derheid is, die haar gezag oplegt aan een groofce meerderheid. Men heeft er feitelijk een permanente crisis. In dergelijke verhou dingen kan de samenleving door onbelem merde persvrijheid, door onbelemmerde vrij heid van uiting door noodelooze krenking van gevoelens, eenvoudig ondragelijk worden gemaakt. Is dus beperking van de persvrij heid in Indië goed en onvermijdelijk, spr, achtte de in Indië inzake de pers bestaande bepalingen scherp genoeg. Voor nieuwe re pressieve maatregelen is geen reden. Beslo ten werd het debat in een volgende vergade ring te doen houden. DE KONINGIN STELT DE BRUG BIJ KEIZERS VEER OPEN. Men meldt aan de N.R.Ct,, dat de Ko ningin bij de opening van de brug bij Kei- zersveer aanwezig zal zijn. BELANGRIJKE OPDRACHT AAN NEDERLANDSCHE NIJVERHEID De firma De Vries Robbé Co. te Gorin- chem heeft, naar de N. R. Crt. meldt, van de Zuid-Afrikaansche regeering opdracht ge kregen voor het leveren van dertien spoor bruggen. f 24.000 VOOR „ZONNESTRAAL De ,.Zonnestraal"-collecte van Zaterdag te Amsterdam heeft ongeveer f 24.000 opge bracht. L G. J. KAKEBEEKE -Te 's-Gravenhage is, na een korte onge steldheid, overleden de inspecteur van den landbouw I. G. J. Kakebeeke in den ouder dom van 64 jaar. Tot 1916 was hij Rijkslandbouwconsulent voor.de provincie Zeeland. Als zoodanig ging hij, in opdracht der regeering in 1912 naar Suriname en Curasao voor de bestudeering van landbouwkundige vraagstukken. In 1916 volgde zijn benoeming tot inspecteur van den landbouw. Deze functie bekleedde hij tot 16 September j.l. met ingang van dien datum werd hij benoemd tot adviseur van den landbouw. De heer Kakebeeke was voorzitter van de rijkscommissie voor de ontwatering, voorzit ter van het centraal comité voor de keuring van gewassen, te velde en onder-voorzitter van de Ned. Vereeniging „Landverhuizing". prof. piccard komt donderdag. DE K. L. M. BRENGT HEM NAAR WAALHAVEN. Prof. Piccard komt Donderdag 1 October des namiddags half vijf per vliegtuig uit Brussel op het vliegveld Waalhaven aan. De directie der K.L.M. heeft hem de luchtreis aangeboden. Op het vliegveld Waalhaven zal prof. Pic card door verschillende autoriteiten op luchtvaart en natuurkundig gebied worden begroet. Des avonds half negen houdt prof. Piccard in het Gebouw voor K. en W. te Rotterdam zijn eerste voordracht; hij spreekt op ver zoek in het Duitsch. Vrijdag 2 October spreekt hij in den Dierentuin te Den Haag. De gezanten van België en Zwitserland zijn genoodigd. De Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart biedt prof. Piccard na afloop een sou per aan. Zaterdag 3 October houdt in de groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam prof. Piccard de derde voordracht. DE AMSTERDAMSCHE BEURS VAN MAANDAG. De Beurs was Maandag kalm. Het com muniqué van de Nederlandsche Bank over haar pondenwissels en de gulden had een kalmeerenden invloed op den handel in obli gaties. Alleen Indische leeningen waren flauw. Unilevers waren vaster op het bericht over de dividendbetaling in guldens. Verder waren er weinig koersveranderingen. DE PARACHUTIST GU NERMANN SPRINGT WEER. De parachutist Gunermann is hersteld en heeft op den vliegdag te Vught gesprongen. de nieuwe nederlandsche kruiser. FEIJENOORD LAAGSTE INSCHRIJVER VOOR DE BEWAPENING. Naar het Corr. Bureau verneemt is bij de onlangs gehouden onderhandsche inschrij ving voor de hoofdbewapening van den nieuw te bouwen kruiser als volgt ingeschreven; N.V. H. I. H. Siderius voor f 1.818.500, Stork- Vickers voor f 1.700.000 en Feyenoord-Bofors voor f 1.056.000. BEDRIJFSAUTOHOUDERS TEGEN DE BENZINEBELASTING. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft, een protest tegen de benzine belasting gericht tot de Staten-Generaal. Aangevoerd wordt o.a. dat ook zoovele an dere producten in prijs gedaald zijn, dus een object zonder vormen voor belasting en dat vele houders van bedrijfsautomobielen onder den zwaren druk der tijden reeds tot af schaffing van hun auto's zouden zijn over gegaan als niet de verlaging van den ben zineprijs hun eenige verlichting had geschon ken. de moord in de haagsche wagenstraat. HET O. M. IN HOOGER BEROEP. Naar het Vad. verneemt, heeft de officier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de chauffeur is vrijgesproken van hem ten laste gelegden moord op den chauf feur Nieuwenburg, gepleegd in den nacht van 15 op 16 Juni j.l. in de Wagenstraat te 's-Gravenhage. De officier had 8 jaar gevangenisstraf geëischt. baanwachteres van blerik krijgt een maand. DE STRAF GEHANDHAAFD. Het gerechtshof te Den Bosch heeft de baanwach teres uit Blerik, die had nagelaten de boomen .te sluiten toen een trein naderde waardoor deze met een autobus in aanrij ding kwam tengevolge waarvan vijf per sonen om het leven kwamen, overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal en het vonnis der rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot een straf van één maand hech tenis. FEUILLETON. Het Huis op het Eiland Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden.) 25) Toen Peggy beneden kwam. schrok ze van mevrouw Greenfield's uiterlijk. Het gezicht was vaal en weggetrokken en ze had zware kringen onder de oogen. Zij zag er uit of zij doodziek was zonder iets te eten of te drinken zat zij aan de ontbijttafel, te afge mat zelfs, om te pogen haar verdriet te ver bergen, waarvoor zij zich anders altijd de grootste moeite g.af. Peggy knielde- haast haar neer. „Moeder,lieve moeder", zei ze vol teeder- held, „u bent op de hoogte van mijn verdriet en moeilijkheden, kunt u mij de uwe niet toevertrouwen?" De arme vrouw verloor haar zelfbeheer- sching. liet haar hoofd tegen dat van het geknielde meisje steunen en brak in tranen uit. Peggy zei niets, maar liefkoosde haar zonder woorden. „Zeker heb ik moeilijkheden, kindlief", er kende zij. en misschien zouden ze gemakke lijker te verdragen zijn als ik je er deelge noot van kon maken. Maar ik kan je niet vertellen, wat de oorzaak van mijn verdriet is". „Heeft het iets met George te maken?" vroeg Peggy plotseling angstig. Ze voelde bij Intuïtie dat mevrouw Greenfield zich over iets dat aleen haar zelf betrof, niet zoo over stuur zou maken. „George zou er in betrokken kunnen wor den", antwoordde zij, „het voornaamste is dat hij er niets van hoort". En ondanks haar verder aandringen, moest Peggy zich hiermede tevreden stellen; mevrouw Greenfield was niet te bewegen, verder ook maar iets los te laten. De volgende dagen gingen rustig voorbij; het leven op de kleine villa ging zijn effen, wat trïestïgen gang maar ongeveer een week later herhaalde zich de gebeurtenissen van dien vreeselijken nacht. Maar tot Peggy's onuitsprekelijke opluchting scheen mevrouw Greenfield ditmaal minder geschokt na het bezoek, er was zelfs iets van ontspanning in haar gezicht. De eene nacht na de andere ging nu zon der incident voorbij; in bijna veertien dagen had Peggy de sluipende voetstappen en het geheimzinnige gefluister beneden niet ge hoord. Ze begon te hopen dat deze verschrik king voorgoed voorbij was, maar laat op den avond werd deze illusie wreed verstoord en ditmaal zei een onweerstaanbare en onfeil bare intuitie het meisje dat zij moest han delen om haar moederlijke beschermster te bevrijden van een ondragelijken last. De geheimzinnige bezoeker kwam naar de deur sluipen, zijn hoed over het gezicht ge trokken en dezen keer werd het teeken meer malen en dringender dan anders gegeven voor het antwoord kwam. Dat bewees dat het een onver-wacht bezoek gold, maar het derde signaal werd zoo luid gegeven, dat Peggy zelfs vreesde, dat het dienstmeisje, dat aan oe achterzijde van het huis sliep er wakker door zou worden. Maar op hetzelfde ooge'n- blik opende mevrouw Greenfield de deur van haar slaapkamer en glipte naar beneden om den rustverstoorder binnen te laten. Het stemmengemurmel was thans luider, dan het ooit te voren geweest was; Peggy kon enkele woorden opvangen, doch de zin drong niet tot haar door. Het onderhoud duurde korter dan gewoonlijk; nauwelijks tien minuten. Maar toen de voordeur werd geopend, kon het meisje duidelijk verstaan wat er gespro ken werd. „Dus je weet wat ik zal doen", zei de man op luiden toon. Peggy herkende nauwelijks de stem van mevrouw Greenfield zoo heesch van ontzet ting klonk die, toen zij antwoordde: „Zoo wreed zul je toch niet zijn, na alles wat ik voor je gedaan heb!" „Alles wat je voor me gedaan hebt", hoon de de ander, „wat be'teekent hetgeen je voor mij gedaan hebt, in vergelijking met alles wat voor jou al die jaren is gedaan". „Ik heb gedaan wat ik kon het uiterste" hernam mevrouw Greenfield, „en ik wil nog meer voor je doen als je geduld hebt en me tijd geeft. Wanneer je me nog verder drijft, zul je me dooden! Ik voel me ziek, ik kan niet langer onder een dergelijken druk leven als ik me niet had staande gehouden ter- wille van mijn kinderen, zou ik er al lang onder bezweken zijn". „Je kinderen!" echode de man met een ge smoorde verwensching en hij zou nog meer hebben gezegd, als de gemartelde vrouw niet plotseling in hartstochtelijk snikken was uit gebarsten. „Ja, mijn kinderen", snikte ze, „als je me van hen scheidt, zullen alle folteringen van de hel nog niet voldoende straf voor je zijn". „Ik zal niets meer zeggen", gromde de man norsch, „maar je moet doen wat ik je zeg, over twee nachten kom ik antwoord halen". De deur werd zacht gesloten de sluipen de voetstappen verstierven in de stilte bui ten. Peggy sliep dien nacht weinig; verschei dene malen liep ze naar de deur van haar kamer met de bedoeling naar mevrouw Greenfield te gaan, maar zij schrok er op het laatste oogenblik telkens voor terug, zich onbescheiden te mengen in het vreeselijke mysterie, dat aan de' gezondheid en het le vensgeluk van de oudere dame scheen te knagen. Toch besefte ze dat er iets gedaan moest worden Den volgenden dag was mevrouw Green- field niet in staat het bed te verlaten, ver drie twistpartijtjes tusschen jongelui. Een dood en twee gewonden. ONDER VRIENDEN EN BROERS. Drie betreurenswaardige twisten tusschen jongelui zijn in Nederland voorgevallen. Twee broers, resp. 22 en 25 jaar oud, die in den nacht van Zondag op Maandag twis tende hun woning in de 3de Oosterpairk- straat .te Amsterdam bereikten, zetten de twist in de keuken voort. De jongste greep daar een aardappelmesje en heeft daarmee vermoedelijk, naar zijn ouderen broeder gestoken; deze zakte althans met een bloe dende wonde in de zijde in een. De getrof fene is naar het O.L. Vrouwe Gasthuis ver voerd. De vermoedelijke dader as aange houden. Vrijdagavond is te 's Heerenberg een vecht partij voorgevallen tusschen twee jongens van 17 en 19 jaar, waarbij ze elkaar zoo danig met klomp en fietspomp bewerkt heb ben, dat de eene jongen Zaterdag onwel was en Maandag aan de gevolgen is overleden, meldt het Hbld. Te Caubauw bij Schoonhoven is Zondag een ernstige twist ontstaan, waardoor de 19-jarige G. de W. door een zijner vrienden, beiden afkomstig uit Lopik, zoodanig met een mes is gestoken, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Utrecht moest worden gebracht waar hij in zorgwekkenden toestand is op genomen. De twist is te Schoonhoven ont staan, waar men bij het verlaten van een café tegen het sluitingsuur ruzie kreeg over de betaling van het gelag. De jongens be gaven zich met nog eenige kameraden per fiets huiswaarts. De twist liep onderweg even wel zóó hoog. da-t één hunner zijn mes trok en G. de W. daarmede een steek in den buik en in de borst toebracht, waarop hij zich ijlings uit de voeten maakte. Het slacht offer trachtte nog verder te fietsen, doch uitgeput door bloedverlies zakte het spoedig ineen. Zijn kameraden ontboden een ge neesheer, die overbrenging naar het zieken huis (noodzakelijk achtte. nieuwe moeilijkheden met banken. TWEETAL TE KAMPEN VRAAGT SURSéANCE. De N.V. Kamper Bank te Kampen heeft naar de N.R.C. meldt surséance van betaling aangevraagd, tengevolge van de groote uitbe talingen en vele opvragingen van den laat- sten tijd. De aanvraag is, naar de directie meedeelt, in het belang van de crediteuren en spaarders. Ook de iil hetzelfde gebouw gevestigde Boaz Spaarbank is gesloten. De directeur vertrok Maandagmorgen met den commissaris en een inspecteur van politie naar den rechter commissaris te Zwolle. Verdere bijzonder heden ontbraken toen nog. het gestolen schilderij terug. HET WAS VERKOCHT AAN EEN KUNSTHANDELAAR. Het schilderij van Toorenvliet, dat Zater dagmiddag uit de Lakenhal te Leiden gesto len is, is Zondagochtend bij een kunsthande laar in Den Haag teruggevonden, meldt de N.R.C. Deze heeft het stuk te goeder trouw voor een klein bedrag gekocht van iemand, die, naar achteraf is gebleken, een valschen naam had opgegeven. Zoodra de koooer van den gepleegden diefstal in de Lakenhal ken nis kreeg, heeft hij zich met de politie in ver binding gesteld, die het stuk in beslag heeft genomen. De dader is nog niet opgespoord. Het blad bericht, dat op het oogenblik* dat de diefstal werd gepleegd er 8 bezoekers in de Krönerzaal waren: twee Duitsche dames, twee Fransche heeren, twee Fransche dames en twee Nederlandsche heeren. Een der twee laatsten bekeek in de Krönerzaal met meer dan gewone belangstelling een groote Lucas van Leyden, maar doordat de overige bezoe kers zich over de drie zalen verspreidden, was het den suppoost niet mogelijk, dezen man voldoende in het oog te houden. Het vermoe den bestaat nu. dat deze via de Krönerzaal de Harteveldzaal is ingeloopen, toen net deed, alsof hij door de deur de gang inging, terug- is gekomen en daarna achter het scherm het stuk uit de lijst lichtte om het vervolgens onder zijn jas verborgen buiten het gebouw te brengen. bijsterd van ellende lag ze maar voor zich uit te staren; haar stroef stilzwijgen werd zoo nu en dan onderbroken door krampach tig snikken. Ze moest handelen, geen oogen blik mocht ze langer aarzelen een eind te maken aan dezen vreeselijken toestand, dacht Peggy, want wat moest er gebeuren wanneer de man terug kwam? Haar eerste opwelling was natuurlijk om George bericht te sturen, maar mevrouw Greenfield had uitdrukkelijk het verlangen uitgesproken dat George hier buiten gehouden zou worden. Maar wat moest ze dan doen? Deze geheim zinnige persoon scheen de macht te hebben mevrouw Greenfield van haar en George te scheiden. Maar hoe? Alles wat Peggy begreep van het gesprekfragment dat ze had opge vangen, was dat er een geheim in mevrouw Greenfield's leven moest zijn, niet "ets slecht dat zou ze nooit gelooven maar in ieder geval, een geheim, waarvan deze man den sleutel bezat. Hij had geld gekregen om te zwijgen en zijn eischen werden nu te hoog dat was de conclusie, waartoe het meisje kwam. Den heelen dag tobde ze, ziek van onzeker heid en besluiteloosheid over de vraag wat het beste zou zijn. En langzamerhand rijpte haar besluit om George er toch maar niet buiten te laten wat het zwaarste was, moest het zwaarste wegen. En tegen den avond, toen mevrouw Greenfield vroeg, haar een poosje alleen te laten, ging ze uit om George het telegram te zenden dat hem vroeg in den volgenden morgen bereikte, in het groote huis tusschen de heuvels van Cumberland. HOOFDSTUK XVTI. „Mijn zoon voor altijd",..ê Mevrouw Greenfield stond den volgenden morgen op haar gewonen tijd op. Zij zag er vreeselijk slecht uit en het was duidelijk, dat zij al haar energie noodig zou hebben om onvoorzichtigheid van ein fietser. HIJ EN VIJF ANDEREN HET SLACHT OFFER. Zondagavond reed ter hoogte van den Wil denberg te Weert de 30-jarige F. v. Winkel uit Budel met zijn rijwiel in de richting Weert, toen uit de tegenovergestelde richting een auto uit Hoensbroek naderde. De fietser, die links van den weg reed stak plotseling voor den auto over naar rechts, aldus de Msb. Hij werd door den auto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van den auto remde zoo krachtig dat een band van een der wielen vloog, met het gevolg, dat de wagen in een sloot terecht kwam. De vijf inzittenden wer den gewond door glasscherven. Een hunner, een heer uit Hoensbroek zal daardoor het oog moeten missen. Allen werden in het Gast huis te Weert verbonden. Het lijk is eveneens naar het Gasthuis vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. eenige tientallen millioenen verlies. OP DE PONDENWISSELS VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Over de verklaring van de Nederlandsche Bank inzake de geleden verliezen op de pon denwissels, vernam de N.R.C. op aanvraag nader, dat de nadeelige verschillen, gerekend naar den huidigen stand van het pond, welis waar zeer belangrijk zijn eenige tientallen millioen guldens doch beneden de alge meene taxatie liggen. Er schijnt geen zekerheid te bestaan be treffende de juiste grootte der eventueel toch. te lijden verliezen en of deze uiteindelijk uit sluitend bepaald zullen worden door den te maken koers van het pond sterling. Er is n.l. juist vóór de ineenstorting van het pond, met de Bank van Engeland over de pondenwissels in de deviezenportefeuille van de Nederlandsche Bank gesproken. Vandaar de passage in de verklaring, dat de Neder landsche Bank „alle reden (heeft), om aan te nemen, dat voor ons in de toekomst geen verlies op dit bezit is te duchten". JUBILEUM. Den eersten October hoopt de heer P. Fort- gens den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als poetser in dienst trad aan de Cen trale Werkplaats. Via teer, appelboom en sigaretten naar een opvoedings-* gesticht Voor den Aldershot-reehter verscheen de zer dagen een jongetje van 6 jaar met zijn moeder, die aan den magistraat hevig haar nood klaagde over den onhandelbaren rak ker, meldt de News Chronicle. Een inspecteur van politie heelt hem zwer vend aangetroffen en thuis gebracht Hij ontsnapte eenige dagen later weer aan de moederlijke macht (zijn vader is zeeman) ging naar Farnborough en: maakte een airedate terrier van zijn ket ting los en liep er mee weg; smeerde zichzelf en den hond vol teer; bond den hond aan een appelboom en klom er zelf in; dreigde de boerin met den hond op haar af te zulten sturen, als ze hem niet onge hinderd liet gaan; stak zijn zakken vol appels en vertrok; waarna 'hij door de politie naar huis werd getransporteerd. Op een anderen dag liep hij in Aldershot een sigaret te rooken. Hij had nog ee"n doosje sigaretten bij zich, lucifers en ruim twee gul den. Hij wilde niet zeggen, hoe hij daaraan kwam. Een paard, dat ergens in de weide graasde, bevrijdde hij en flaneerde er mee door de plaats. Toen een agent hem hierover aan sprak, voer hij hevig tegen dezen uit. Éénmaal is hij reeds naar een verbeterhuis gebracht. Vijf minuten na zijn entree daar ontsnapte hij. En tweemaal is hij al van huis weggeloopen. De rechter besloot den kwajongen tot zijn 16e jaar naar een opvoedingsgesticht te zen den. den dag door te komen. Peggy deed wat ze kon om haar wat af te leiden en op te beu ren, maar ze had bedroevend weinig succes. In den middag ging mevrouw Greenfield weer naar haar kamer. Peggy stuurde het dienstmeisje uit om eenige boodschappen te doen en ging aan het raam van haar kamer zitten om de komst van eGorge af te wach ten. Zij had nagezien op welk uur de eerste trein vertrok, dien hij zou hunnen nemen: dat was wel heel vroeg, maar zij dacht dat haar telegram hem nog wel tijdig genoeg zou hebben bereikt om hem met dien trein te doen gaan en als hij nergens een aansluiting miste, zou hij tegen vijf uur thuis kunnen zijn. En in deze verwachting werd zij niet bedrogen, want even voor vijven slaakte Peggy een kreet van dankbare voldoening toen ze een huurauto Voor het hek zag stil houden. Zij liep snel, maar zacht naar be neden om den jongeman te ontvangen, en hem op de hoogte te brengen, vóór zijn moeder iets van zijn komst zou merken. George zag er vermoeid en ontdaan uit toen hij, met zijn valies in de hand, over het tuinpad naar haar toekwam. „Wat is er gebeurd, Peggy"', vroeg hij on rustig. „Is er iets met moeder? Waar is zij?" „Zij is nog boven; ik hoop dat zij slaapt. Ik zal haar straks gaan vertellen dat je hier bent, dan komt ze weLzoo gauw mogelijk be neden". George luisterde zwijgend naar haar relaas van de gebeurtenissen van de laatste weken. Zijn gezicht verstrakte en er kwam een on heilspellende blik in zijn oogen, naarmate haar verhaal vorderde. Toen zij uitgesproken had, stelde hij een vraag die haar heviger deed ontstellen, dan alle ellende van den afgeloopen tijd had ver mogen te doen. „Je weet natuurlijk wie het is", vroeg hij kort. „Neen", stamelde zij, „weet jij dat dan?" „Ja," zei George, „het is mijn vader". i (Wordt vervolgd.), j

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6