IJMUIDEN. Bijkantoor Kenraemerlaan 42, Telef. 521. VELSEN BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLADWOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 SC HEEPVAARTNIEU WS Het Nederlandsche motorpassagiersschip „Marnix van St. Aldegonde" van de S.M.N. is hedenmorgen met passagiers en stukgoede ren Batavia binnen gekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 75 dM Het Nederl. motorpassagiersschip „P. C. Hooft" vertrekt hedenmiddag met passa giers en stukgoederen van Amsterdam naar Ned. O. Indië. Het Engelsche s.s. „Vale of Mowbray" ligt momenteel te Caen in lading en zal waar schijnlijk Dinsdag met een lading ijzererts vertrekken bestemd voor het Hoogovenbe- drijf, te IJmuiden. Het Nederl. s.s. „Clio" van de K.N.S.M. arri veerde Maandag aan het Hoogovenbedrijf, teneinde een partij ruwijzer voor Turkije ih te nemen, waarna het schip wederom naar Amsterdam vertrekt om stukgoederen bij te laden. Het Noorsche m.s. „Nina Borthen" met een lading petroleum en benzine van Port Arthur naar Amsterdam passeerde Maan dagavond de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 80 d.M. Het Noorsche s.s. „Corvus" vertrok Maan dagavond na lossing harer lading papierhout aan de Papierfabriek te Velsen, met restant lading stukgoederen naar Manchester. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 29/9 Ned., Orpheus, Dantzig. Noorsche motor, Nina Borthen, Port Arthur. Ned., Marnix van St. Aldegonde, Batavia. Ned., Brion, Bordeaux. Engelsch, Shief Water, Stettin. Zweedsch, Murjek, Stockholm. Ned,, Mame, Parijs. Vertrokken schepen. 29/9 Ned. opleidingsschip, Prinses Juliana, Rotterdam. Ned., Heemskerk, Rotterdam. Zweedsch, M. de Halm, Weston Point. Noorsch, Corsfen, Manchester. Ned. torpedojagers Z7 en Z8, Den Helder. Ned., Rijnstroom, Huil. Engelsch, Ravonia, Antwerpen. Ned. pantserdekschip, Heemskerk, Den Helder. Onderzeebooten 09 en 012, Den Helder. Duitsch, Porta, Antwerpen. Ned., Maasstroom. Leith Ned., Merel. Londen. Ned., Minerva, Hamburg. Ned., Lingestroom. Londen. Ned., Maaskerk, Bordeaux. Duitsch, Brake, Friederica. wed., oueerKerk, Antwerpen. GROOTE HARINGVANGST. De motorlogger „Marten Bernardus" IJm. 406 van de vereenigde exploitatie Maat schappij kwam binnen met 33 last haring. Door de zeer groote vangst bij het laatste schot was men vehplicht een groot ge deelte der vangst in verschen toestand aan te voeren. De helft der vleet had men over gegeven aan de „Martenshoek" IJm. 283 wel ke eerst Maandag uitvoer. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Door dc afdeeling IJmuiden/Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis zal Donderdag a.s. een avondoefening worden gehouden. De deelnemers zullen daartoe samenkomen des avonds 9 uur in het Duinterrein achter de Visscher ij school. „IN VEILIGE HAVEN". Dinsdagavond hield de Speeltuinvereni ging „In Veilige Haven" in het „Wapen van Velsen" haar buitengewone ledenvergadering, waar ongeveer 200 leden aanwezig waren. Op meer medewerking werd aangedrongen, al wordt de medewerking van gemeentebe stuur en particulieren dankbaar erkend. Uit gebracht werd het financieel verslag, waar uit bleek dat het tekort thans f 464 bedraagt. Verder werd uiteengezet de bedoeling en de indeeling der volksspelen welke gehouden wordt op Zaterdag 10 October a.s. Daarna zal een lampioenoptocht worden georgani seerd met muziek door IJmuiden (O). In de pauze werden een eigengemaakt kus sen en een fruitmand verloot, waarvan de op brengst 29 bedroeg. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door den heer Peer. De heer Luttik van Velsen-Noord ver toonde mooie films, waarmee hij veel succes oogstte NAGEKOMEN BESOMMINGEN 29 SEPTEMBER. Manden Trawlers: 460 Henriötte Jacoba 2626. 55 Dolfijn 1465. 450 Cornells 3724. 1050 Gerard 4389. 45 Johanna Marie 1471.. Versche haring: IJ.H. 479 1567, IJ.H. 138 1270. BESOMMINGEN 30 SEPTEMBER. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 18 stoomtrawlers, 1 kotter en 2 loggers. De besommingen waren: Manden Trawlers: 495 Ro 9. Wielingen 3000. 680 Caroline 4400. 255 Clara Nico 1900. 350 Kamperduin 1700. 210 Derika 15 1300. 410 En Avant 2200. 500 Adelante f 3800. 45 Mascotte 1200. 420 Azimuth 2200. 320 Libra 2100. 305—Maria 2200. 135 Rijnstroom 1600. 365 Zaanstroom 4 2500. 55 Tubantia 1200. 300 Olympia 3400. 350 Eli Chemvière f 1700. 65 Jenny Elza 1900. 50 Bruinvisch 1700. Kotter: FN 136 1190. JuOggers: KW 44 .1080, KW 112 f. 640. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.85—f 0.60. Griet per 50 K.G. f 45—f 25. Tongen per K.G. f 2.20—f 1.60. Groote schol per 50 K.G. f 33. Middelschol per 50 KG. f 34. Zetschol per 50 K.G. f 36—f 23. Kleine schol per 50 K.G. f 28—f 7. Bot per 50 K.G. f 10.50 Schar per 50 K.G. f 16f 3.40 Rog per 20 stuks f 36—f 33. Vleet per tuk f 3.80—f 3.13. Pieterman en poon per 50 K.G. f 26—f 1.40 Groote schelvisch per 50 K.G. f 36f 31. Middelschelvisch per 5 0K.G. f 28f 20.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 24— f 11. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 17f 3.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 68f 38. Gullen per 50 K.G. f 18—f 1.60. Leng per stuk f 1.20—f 0.60. Heilbot per K.G. f 1.50—f 1,40 Wijting per 50 K.G. f 3.80—f 1.05. Koolvisch per stuk f 0.60 Makreel per 50 K.G. f 7.10—f 3.90. LOOS ALARM. Wij werden Dinsdagavond opgeschrikt door de tijding dat de Visscherijschool in brand stond. Bij nader onderzoek bleek dat ©enige jongens in de onmiddellijke nabijheid van de Vissherijschool een vuurtje hadden ge stookt dat met ©enige schoppen zand ge- bluscht kon worden. De uitgerukte motorspuit kon onver richter zake huiswaarts keeren. Bij deze alarmeering is weer gebleken dat de brandweer paraat en zeer spoedig ter plaatse is. BEKNELD GERAAKT. Door dat de stoker van. den stoomtrawler „Derika 14" IJm. 271 zijn hand op de ver schansing had liggen, geraakte deze bekneld tusschen een uitgaande trawler welke naast de IJm. 271 lag. Hierdoor werden de vin gers ernstig gekneusd. Nadat een dokter de eerste hulp had ver leend, werd het slachtoffer naair zijn woning vervoerd. VAN EN NAAR DE HARINGVISSOHERIJ. Van de haringvisscherij kwamen binnen de „Brandeler" IJm. 33 met 33 last en de „Flora" IJm. 501 met 34 last pekelharing. Naar de haring visscher ij vertrokken de „Martenshoek" LTm. 283 en de „Victor" IJim. 149. DE HEER KLERCQ IN DE STAATS COMMISSIE. Naar wij vernemen wordt door de lang durige ongesteldheid van den heer S. Koster, diens plaats in de staatscommisise tijdelijk waargenomen door den heer Klercq, direc teur der Vereenigde Exploitatie Maatschap pij- RAADSVERGADERING Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemees ter W. G. Rijkens. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van den heer D. Zalm, aangewezen als opvolger van den heer H. Hennink (S. D- A. P.) worden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating wordt besloten. Aan de Wed. N. Schil'ing-Vliegop wordt ingaande 1 October a,s. een verhoogd wedu- wenpensioen verleend van f 938 per jaar. Uitbreiding aantal leden der financiecle commissie. Het voorstel van de raadsleden J. A. Dal- meyer, A de Waal en W. van Heyst, om de commissie van bijstand voor de gemeente- financiën met één lid uit te breiden, werd om prae-advies in handen van B. en W. ge steld. B. en W. deelen nu mede, dat zij er zich mede kunnen vereenigen. Wordt aangenomen. Instelling eener vaste commissie voor sociale aangelegenheden. Door het raadslid A. ten Broeke werd na mens de Chr. Hist, fractie een voorstel in de raadsvergadering van l September ingediend be'oogende de instelling van een commissie van bijstand voor sociale zaken. B. en W. achten het gewenscht dat wordt overgegaan tot instelling van een vaste commissie van bijstand voor sociale zaken en bieden den raad een concept-verordening aan. Het voorstel wordt aangenomen nadat eerst nog wat gedebatteerd is over het aan tal leden der commissie in verband met de politieke samenstelling van den raad. Wijziging reglement van orde. B. en W. stellen den Raad voor, in het re glement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad eenige wijzigingen aan te brengen. Een der belangrijkste is de aanvul ling. waarbij de leden worden verplicht staande hun redevoeringen of toespraken te houden, waardoor zij voor allen beter ver staanbaar zullen zijn. De voorzitter deelt mede, dat het beter is om dit punt eerst in het senioren-convent te brengen. De heer Maas (R.K.) zegt niet veel ver trouwen in het senioren-convent te hebben, hij zag liever hiervoor een commissie be noemd. Eenige andere heeren steunen het voor stel. Met de stem van den heer v. Woensel te gen wordt besloten een commissie te benoe men. De voorzitter benoemt de heeren: Vis ser (S. D. A. P.), Vermeulen (A.R.)Hand- graaf (R.K.) Van Woensel (communist) en Sluyters (C. H.) Hotel Velserbcek. De pachter yan het hotel „Velserbeek" heeft medegedeeld, dat hij gebruik wenschte te maken van zijn recht van optie, over den duur van vijf jaren tegen een huurprijs van f 2000 per jaar. Verder vestigde hij er de aandacht op dat het voor een behoorlijke exploitatie noodig zal zijn over te gaan tot het aanleggen van een centrale verwarming. De pachter is bereid voor de aanlegkosten ad f 5300 gedurende 5 jaar 10 pet. terug te betalen. Hetvoorstel van B. en W. wordt aangeno men. Door den heer Vermeulen (A.R.) waren zooals onze lezers weten eenige vragen tot het college van B. en W. gericht over. de Visscherijwet. De heer Vermeulen (A.R.) deelt even wel mede, na een onderhoud met den voor zitter, besloten te hebben deze interpellatie aan te houden. Eenige punten worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen: o-a. het voorstel in zake de verlaging van het rentepercentage van vier geldleeningen, oorspronkelijk groot f 204.100.—; f 53.434.16; f 152.403.18 en f 52-522.85 van 5 pet op 4 1/2 pet., ingaande 1 Januari 1932 en het voorstel van B. en W. om sen eubsidie van f 600 over 1931 aan de speel tuinver. „In veilige Haven" te IJmuiden toe te kennen. Verkoop woning Wüstelaan no. 251 B. en W. stellen voor aan P. van Huizen te Amsterdam te verkoopen de woning Wüs- telaan no. 251 te Santpoort met bijbehoo- renden grond ter oppervlakte van ongeveer 770 M2„ tégen een koopprijs van f 7000. De heer v. Steen (A.R.) heeft bezwaren tegen verkoop van dit huis op deze manier. Het verwondert spr. dat dit huis niet te koop heeft gestaan, daar er anders zeer zeker meer gegadigden voor gekomen zouden zijn De heer van Heyst (Neutraal) zegt dat het zeer moeilijk zal zijn voor dit pand een kooper te vinden, die meer geld zal willen geven. Het is volgens spreker een zeer oud huis en er zullen zeer veel verbouwingskos- ten op komen. De heer Luykman (S- D. A. P.) zegt dat het neerkomt op een meterprijs van f 1-33 per Meter. De heer Sluyters (C.H.) deelt mede, dat het beter is om het huis niet te verkoo pen, doch de grond als tuin te verhuren. - De heer Vermeulen (A.R.) is er voor om voortaan de huizen voor verkoop aan te slaan, om meer gegadigden gelegenheid te geven mede te dingen in den verkoop- Wethouder Dunneboer (C.H.) zal voortaan met de verschillende opmerkingen rekening houden. De heer Sluyters (C.H.) doet het voor stel om het huis niet te verkoopen en aan de gemeente te houden. Dit voorstel wordt met 9 stemmen voor verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt met 11 stemmen tegen aangenomen Benoemingen. De heer van der Flier (S. D. A. P.) vraagt voor de benoemingen een besloten zitting. De voorzitter schorst onder algemeene in stemming de vergadering. Na heropening der vergadering wordt tot hoofd van school C met 19 stemmen be noemd de heer J. H. van Dalen, onderwijzer aan school A te IJmuiden. Op den heer A. Hibma te Edam waren 6 stemmen uitge bracht, 2 stemmen waren van onwaarde. Tot hoofd van school F werd benoemd de heer D. J. Scholten te Genemuiden met 27 stemmen. Tot lid der commissie van bijstand voor de financiën werd benoemd de heer J. Dal- mayer (groep Schilling) tot ledon der com missi e van bijstand voor soclalè aangelegen heden de heeren C- v. d. Steen (C-H.), C. Diependaal (R.K.) H. Homburg (A.R.) J- v. d. Veer (S. D. A- P.) en A. de Waal (groep Schilling) Inzake het verzoek om subsidie voor 1932 ten behoeve van de bijzondere R.K. bewaar school te IJmuiden zegt de heer v. Woen- s e 1 godsdienst opium te achten voor het volk en daarom dit verzoek niet te kunnen steunen. Het verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld. De daghuishoudschool. Inzake de adressen betreffende de stich ting van een daghuishoudschool zeide de heer Daim ey er (groep Schilling) het antwoord van B. en W- wel een beetje een -valssch geluid te achten. Op 21 Juli werd deze zaak aangehouden en toen de heer Ver meulen dit voorstelde, verzette de wethouder van onderwijs zich daartegen, omdat hij meende dat het een uitstel ad calendum graecas zou zijn. Spr. zegt dat men niet drie weken gewacht heeft, doch ruim 2 maanden Bezuinigen acht spr. goed, maar het moet geen manie worden B. en W. hebben toen een uitspraak gewild en die is gegeven. De kosten zullen voor het eerste jaar slechts f 1200 zijn. Spr zegt, dat B- en W. aan het rijk subsidie hebben gevraagd en nog geen antwoord hebben gekregen. Doch als spr. goed is inge'icht, geeft het rijk eerst subsidie aan deze scholen, als ze eenige jaren bestaan Spreker acht het belangrijk, dat deze school er komt, er is een groep menschen voor, die anders naar een andere plaats zullen moe ten gaan voor dit onderwijs. De heer ten Broeke (C.H.) zegt dat deze zaak ook zijn warme sympathie heeft. Toch wil spr. haar niet dezen avond afhan delen, maar wil de zaak in de commigbiën behandeld zien. Echter zou spr. de school gaarne in November geopend zien. Mr. v. d. Flier (S. D. A. P.) sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Dal- meyer- Spr. wijst op het adres der Soc. Dem. Vrou wenclub te IJmuiden en zegt dat de gang van zaken een vreemden indruk in de gan- sche gemeente maakt. De heer Homburg (A.R.) zegt dat de raad toch uitgesproken heeft, dat behande ling der quaestie in de commissie gewenscht werd. Men zegt dat de kosten niet hoog zijn, maar spr. gelooft dat er nog wel kosten bij zullen komen. De heer Mans (R.K.) zegt ook aan het principebesluit meegewerkt te hebben, maar spr. dacht dat men zeker kon zijn v an rijks subsidie. Wethouder Tusenius (Vrijheidsbond) zegt te zijn voor spoedige tot standkoming der daghuishoudschool, ook zonder rijks subsidie. Bekend is trouwens, dat het rijk voor zulk© scholen de eerste jaren geen subsidie geeft. De heer Daljme yer (groep Schilling) zou stellig willen weten, dat B. en W. voor de vo'gen-de raadsvergadering met uitge werkte voorstellen komen. De voorzitter zegt geen beloften te willen doen. Maar vermoedelijk zal dit wel gebeuren. Mr. v. d. Flier (S. D. A. P.) zegt dat het. raadsbesluit niet afhankelijk is van het al of niet toekennen van rijkssubsidie. De voorzitte r zegt dat er wel iets ver anderd is. Spr. vraagt of niet allels tegen d© vlakte ligt. Er zal heel wat gedaan moe ten worden, om de begrooting sluitend te maken. De beste indruk, dien de raad naar buiten zal maken, zal zijn zuinig beheer. Het voorstel van den voorzitter., om de zaak naar de commissiën te verwijzen en met spoed te behandelen, wordt goedgekeurd De nieuwe steunregeling. De heer Visser (S. D. A. P.) krijgt dan toestemming tot het houden eener interpel latie over de invoering van de nieuwe steun regeling en over de vraag, op welke manier en hoe in den komenden winter in de be hoeften van de werkloozen moet worden voorzien. De voorzitter zegt een ernstig woord te willen spreken en wel dat men toch niet de verwachting moet wekken, dat de werk loozen hooger uitkeering zullen krijgen. De medewerking van de vakorganisaties in de zen tijd is zeer noodig en de Christelijke en de R.K. organisaties hebben die dan ook toegezegd. De heer Visser (S. D. A. P.) zegt dat hij geenszins bedoelt zulke verwachtingen op te wekken, Uitvoerig gaat spr. in op de kwes tie of de raad besloten heeft de nieuwe steunregeling in te voeren. Spr. ontkent dit. Uitvoerig spreekt de heer Visser (S.D.A P over de steunregeling in den as. winter. Hij vraagt instelling eener commissie voor maat schappelijk werk, vooral voor de verstrek king van kleeding. Ook brandstoffen zullen moeten worden verstrekt. Voor een goede regeling acht spr. overleg met de vakcentra- len noodig. De voorzitter zegt over het mee- ningsverschil inzake de invoering der nieuwe regeling niet meer te zullen spreken. Verder zegt spr. dat .B en W. gaarne met de vak- centralen overleg zul'en plegen. Op rijks subsidie kunnen we rekenen, thans tot 17 October en dan zijn de visschers al uitge sloten. Men weet in den Haag alles zeer goed. Wethouder Nijssen (R.K.) zegt dat hij blij is, dat de heer Visser lid der finan- cieele commissie is geworden. Spr. zegt dat dit jaar f 138.000 is uitgetrokken voor maat schappelijk hu'pbetoon, maar dat reeds is uitgegeven f 223.000, waarbij nog wel een ton zal komen. De voorzitter zegt dat de steunrege ling hier goed is. Er komen steeds werklooze arbeiders zich hier vestigen, die meteen vragen, waar ze kunnen stempelen. De heer v. d. Steen (C.H.) zeide van in terpellaties en moties niets te verwachten. Een goede medewerking van B. en W- is noo dig en deze hebben de vakcentralen verkre gen. De heer van Woensel (Communist) critiseert het optreden der S. D A- P. en noemt de uitkeeringen een aalmoes. Spr. wil voor de werkloozen het volle loon en dit de bourgeoisie laten betalen. Lang wordt nog over deze zaak gedebat teerd. Over de door den heer Visser (S. D. A. P ingediende motie wordt in tweeën gestemd. Het eerste deel, inhoudend afkeuring over de invoering der nieuwe regeling, wordt met 19 tegen 8 stemmen verworpen. Het tweede deel, inhoudend dat direct overleg met de vakcentralen noodig is, om de verslechteringen in de regeling weg te nemen, wordt met 20 tegen 7 stemmen ver worpen. Rondvraag. D© heer v, Ruramelen (S. D. A. P.) spreekt over den slechten toestand van den Brederoodschen weg te Santpoort. De heer de Waal (groep Schilling) vraagt of juist is dat de bouw van 23 woningen te Santpoort door de Schoonheidscommissie wordt tegengehouden. De heer Dunnebi er (C. H.) zegt dat de bouwvergunning voor die woningen door B. en W. vandaag geweigerd is, omdat zij meenen dat aan den Rijksweg geen ar beiderwoningen moeten komen. De heer Homburg (A.R.) vraagt of 't juist is, dat bij den Reinigingsdienst losse ar beiders ontslagen zijn. De heer Dunnebier (C.H.) zeide dat dit noodzakelijk was. Mr. v. d. Flier (S. D. A. P.) vroeg de nieuwe betonbrug te IJmuiden den naam te geven van Kennemerbrug. De Voorzitte r zeide dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer D a 1 m e y e r (groep Schilling) zeide vernomen te hebben dat er een auto busdienst zal komen van Haarlem naar Santpoort. Spr. vroeg B. en W. hieraan ad- haesie te betuigen. Verder zegt spr. verno men te hebben dat de Brockway Mij. den dienst HaarlemIJmuiden van een 40-mi- nuten op een 20-minuten dienst wil bren gen. Spr. vroeg ook hieraan adhaesie t- be tuigen. De voorzitter zeide dat inzake de laatste aanvraag B. en W. adhaesie hebben betuigd, doch wat den eersten dienst betreft, is daarop afwijzend beschikt, zulks met het oog op de concurrentie. De heer ten Broeke (C.H.) vraagt hoe het staat met objecten voor werkverschaf fing. Verder vraagt spr. waarom het gemeente bestuur bij de viering van het jubileum der Rijks H. B- S. afwezig was. De voorzitte r zegt dat in dezen tijd te veel jubilea kunnen worden gevierd en spr. meent dat men wel 2 1/2 jaar had kun nen wachten. Verder wil spr. wel zeggen, dat 'men moei'ijk beleefdheden van het ge meentebestuur kan verwachten, als de nieuwe directeur het niet noodig acht zijn op wachting bij B. en W. te maken. Om kwart voor 12 werd de vergadering ge sloten. Deze samenwerking is niet bedoeld om uit sluitend tijdens en speciaal met het oog op de wethoudersverkiezingen te dienen. Over eengekomen is, deze samenwerking te hand haven gedurende deze geheele vierjarig© pe riode en indien gewenscht en mogelijk, ook daarna, evenwel zonder een omlijnd pro gram; elk lid der groep behoudt zijn vrijheid wat betreft principieele kwesties. Het eenig doel is, door samenwerking de verdeeldheid in den Raad tot de kleinst mogelijke propor tie terug te brengen. „Het ware wellicht gemakkelijker geweest," aldus schrijft de groep, „ons in de oppositie te stellen, evenals andere leden gedaan heb ben. Wij meenen echter, dat wij daarmede geen gemeentebelang zouden hebben gediend juist en vooral in de moeilijke tijdsomstan digheden, waarin wij verkeeren en voorloopig nog verkeeren zullen. Het is noodzakelijk, dat een college van B. en W., dat gedurende de komende vierjarige periode het uitvoerend bewind moet voeren, op zoo breed mogelijke basis in den Raad kan steunen. Om daartoe te kunnen medewerken hebben wij zekere verlangens moeten uiten; het verheugt ons, dat die ten slotte een gewillig oor gevonden hebben. Wij willen niet nalaten, onze bij zondere voldoening er over uit te spreken, dat ook aan andere zijde eigen wenschen zijn opgeofferd om tot samenwerking te kun nen geraken." De groep begrijpt, dat het bereikte resul taat haar verantwoordelijkheid voor dit col lege van B. en W. oplegt; zij hoopt dat het college haar het dragen hiervan gemakkelijk zal maken. Bij de debatten in de Raadsvergaderingen zullen de onderwerpen door de groep on derling verdeeld worden; en zal steeds zoo veel mogelijk slechts één namens de groep het woord voeren. Voorzitter van deze groep is de heer Dal- meyer, secretaris de heer Heykoop. EENDRACHT MAAKT MACHT. MOTIE TEGEN SALARISVERLAGING. De afdeeling Noordzeekanaal van de ver- eeniging „Eehdracht maakt macht" nam in haar laatst te IJmuiden gehouden vergade ring de volgende motie aan: „De afdeeling, kennis genomen hebbende van de plannen der Regeering om de salaris sen van het Rijkspersoneel te verlagen; gezien het feit, dat nog steeds geen recht is gedaan door de onrechtvaardige klassificatie te handhaven, waardoor velen nog steeds aan den rand van haar menschwaardig bestaan verkeeren; dat ten aanzien van de in uitzicht gestelde vermindering der pensioen heffing voor eigen pensioenheffing nog niet werd voldaan; dat de salarieering van het rijkspersoneel in het algemeen en dat van het waterstaats- personeel in het bijzonder ver ligt beneden de gemiddelde salarieering van de ambtena ren in de Provincie en verschillende gemeen ten; van meening, dat de Regeering een crisis heffing. indien deze noodig is, behoort te ver halen op eiken Nederlander naar draag kracht en niet alleen op haar ambtenaren^ protesteert ten sterkste tegen de plannen van de Regeering, draagt het Centraal en het Hoofdbestuur op met alle wettige middelen den strijd aan te binden om deze onrecht matige plannen der Regeering te voorkomen; brengt deze motie ter kennis van het hoofd- en Centrale bestuur met vermelding in cle plaatselijke pers". DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat op Zaterdag 19 September 662 bedroeg, is thans weer geste gen tot 709. De bouwvakarbeiders stegen van 206 op 225, de metaalbewerkers van 113 op 114, het kantoorpersoneel van 35 op 41 en de diverse beroepen van 75 op 83. De arbeiders zonder vakkennis stegen van 231 op 247 Hierbij zijn niet inbegrepen de werklooze zeevisschers, welke steun ontvangen uit het Fonds voor sociale voorzieningen. A. V. R. O.-AVOND. In de destijds met veel succes alhier ge houden A.V.R.O.-avond georganiseerd door het plaatselijk A.V.R.O.-comité, waarbij het A.V.R.O.-octet en Hélème Cals waren uïtge- noodigd, werden pogingen in het werk ge steld om ook det A.V.R.O.-orkest te Beverwijk te doen optreden. De financieele verantwoor ding van een dergelijk concert was in ver band met de daarvoor beschikbare zaalruimte voor het comité echter te zwaar om aan heit voornemen gevolg te geven. Naar wij thans echter vernemen, heeft de leiding van de omroeporganisatie besloten dezen A.V.R.O.- avond te Beverwijk onder haar ausipïciën en financieele verantwoording te doen plaats vinden. Het concert werd door de A.V.R.O. vastgesteld op Maandag 22 Februari 1932 in het Kennemer Theater aan de Zeestraat al hier. Aan dezen avond zullen medewerken het A.V.R.O.-orkest onder leiding van Nico Treep en de soliste mevrouw Lotty Sleurs. EEN SCHRIFTELIJKE VERKLARING VAN R.AADSLEDEN. Door de raadsleden J. A. Daimeyer (groep Schilling) J. Heykoop (O.-K.); p. Bosman (V.-D.), F. v. Heyst (neutraal), Tusenius (Vrijheidsbond) en A. de Waal (groep Schil ling) werd bij den Raad een schriftelijke verklaring ingediend; waarin zij er in de eerste plaats de aandacht op vestigen, dat zij geen fractie, maar een samenwerkende groep vormen. Toen tijdens de voorbesprekingen over de bezetting der Wethouderszetels het zich liet aanzien, dat men in een impasse zou gera ken, heeft de eerste ondergeteekende contact gezocht met de zes overige leden, die tot dat oogenblik, althans voor zoover gebleken was, buiten die discussies gehouden waren. Hij vond hen op één na bereid om. wanneer de wenschelijkheid daarvan zou blijken, met elkander overleg te plegen. Nadat ten slotte de door de andere groepen onderling gevoerde onderhandelingen tot geen resultaat bleken te kunnen voeren, heeft tusschen de zes raadsleden een be spreking plaats gehad, waarbij zij de geheele situatie in overweging nemend, tot de con clusie kwamen,, dat het gemeentebelang eischte, dat zij, met opoffering ieder van bepaalde wenschen en verlangens zouden besluiten tot samenwerking in een federatief verband, ten einde de differentatie in den Raad in te perkenaldus de mogelijkheid te scheppen, dat er een voldoend breede basis ontstond, waarop een college van B, en W. zou kunnen steunen en zoodoende een vruchtdragend ^verken te helpen bevorde ren, DE POLITIEKE CONTACTCOMMISSIE. Naar aanleiding van het onlangs genomen besluit door de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" om een z.g. contactcommissie in het leven te roepen is thans tot alle R.K. vak- en standsorganisaties een uitnoodiging gericht om uit haar midden afgevaardigden aan te wijzen, die in deze commissie zitting zullen nemen. De commissie heeft tot taak om regelmatig contact tot stand te brengen tusschen het R.K. organisatiewezen eener- zijds en de R.K. raadsfractie anderzijds. De vraagstukken, welke in den gemeenteraad ter behandeling aanhangig worden gemaakt, zullen voor zoover zij daarvoor in aanmer king komen, door deze contactcommissie en de R. K. raadsleden worden besproken. VELSEN. Geboorten; C. W. WesselsVan Rijn, d.; F. MeinemaKoen d.; K. de BeursGrave- maker d.; T. v. d. NieuwendijkWijker z.; A. M. L. RutteKramers d.; M. Jongeling; v. d, Horst z.: C. L. Staalvan Eist z.; A. Kostermans—Wijs z.; A. M. Bonariusv. d. Berg z.: H. Blanken—Hendriks d.; E. Kuiper- Dijkhuis d. Overleden: Adriana Noordzij, weduwe vam E. Dijkhuizen 60 J.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10