GEMEENTERAAD. De Twaalfde Volkenbondsvergaderins:. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 HILLEGOM. De werkverschaffing en de steunregeling. De relletjes bij de Volksfeesten en het optreden der Politie. (Dinsdagmiddag kwam de raad in voltallige vergadering bijeen. De publieke belangstel ling is enorm, buiten de tribune staan de (toehoorders tot in de hall en vestibule. De heer C. de Wreede wordt beëedigd en neemt zitting. Zonder discussie worden os. de volgende punten goedgekeurd of vastgesteld: Rekening 1930 van Gas- en Waterbedrijf, Slachtbedrijf en bedrijf Openbare Werken en Gemeente- rekening. (In de commissie van nazien wor den door den Burgemeester benoemd de heer B. N. Loerakker, P. H. Fijma en C. ear lier. Gewijzigde verordeningen op precario rechten. Wijziging verordening tot regeling van het georganiseerd overleg voor ambtena ren^ Het verzoek van het bestuur der Christelijke Burgerschool om toekenning van gelden voor verbetering terrein-afscheiding lokt een lang durige discussie uit. Het prae-advies van B. en W. luidt afwijzend en wordt tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Bij het vorostel tot ingebruikgeving van een schoollokaal aan den Tuinbouwwinter- cursus doet de burgemeester voorlezing van een verzoek der EH.B.O., om eveneens twee avonden per week een schoollokaal te mogen gebruiken voor haar oefeningen en wenscht gelijktijdige behandeling. Beide verzoeken worden ingewilligd. Tot plaatsvervangend hoofd der O.L. school wordt benoemd den heer D. L. Hage. Met algemeene stemmen wordt de heer W. van Lingen gekozen als lid van de com missie van toezicht op het Lager Onderwijs. Voorstel salarisverhooging directeur slachthuis. B. en W. zijn overtuigd van de hoedanigheden van den heer Van Beekum; zij achten de tijd voor verhooging niet gunstig doch laten de beslissing aan den raad. Verschillende he eren voeren hierover het woord. Het voorstel om het salaris met f 300 te verhoogen wordt met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Mededeelingen. De burgemeester betreurt te moeten mede- deelen dat niet wordt overgegaan tot het stichten van een .arbeidrsbeurs voor de bloem bollenstreek. De Korfbalvereeniging Quick vraagt het terrein naast Openbare Werken 'te mogen huren voor f 10 per maand. Na korte discussie wordt dit goedgekeurd. Volgens de statuten van het Elecftriciteits- bedrijf Hiilegom, Lisse, Sassenheim, moeten 3 gemachtigden benoemd worden tot bij woning der vergaderingen der aandeel houders. De nieuwe wet op de N.V. bepaalt dat dit geen leden van den raad van beheer mogen zijn. Daar a.s. Vrijdag reeds verga derd wordt moet de benoeming nu geschie den. Er wordt besloten twee afgevaardigden en twee plaatsvervangers te benoemen. Als eerste afgevaardigde wordt met algemeene stemmen gekozen Burgemeester Pont. Na verschillende stemmingen wordt als tweede gekozen de heer C. de Wreede, als plaatsvervangers de hoeren P. Klaver en J. D. Jansen. Het optreden der politie bij de Volksfeesten. Hierna volgt de beantwoording der vragen van den heer Kerkhof. (Opgenomen in het nummer van Maandag). Alvorens tot beantwoording over te gaan, verklaart de burgemeester als hoofd der politie daartoe niet verplicht te zijn. Hij be treurt dat deze vragen reeds in de pers zijn gepubliceerd vóór zij beantwoord zijn. Hij leest een rapport voor, uitgebracht door den rijksveldwachter Boerema. Volgens dit rap port waren er in den beginne geen incidenten wel hoste en zong het publiek op straat. Tegen twaalf uur werd de politie met hoon gelach ontvangen, het bezadigde optreden van den burgemeester wakkerde dit mog aan. Het publiek begon op te dringen, zachte maat- iregelen hadden geen invloed, glas rinkelde. Er werd met glas en bierflesschen geworpen. iWiaarna een charge werd uitgevoerd. De antwoorden luiden als volgt: L Ja. 2. Aan zachte middelen werd geen aan dacht geschonken. Door een der brandmees ters is toen verzocht dit middel toe te pas sen. De burgemeester stelt er prijs op om er nadrukkelijk op te wijzen, dat hij dit volkomen onderschrijft-en brengt hulde aan die brandweerlieden. Brandmeester Smit heeft zich daartegen verzet; volgens artt. 446 en 484 B. W. is dit ongeoorloofd en daarom zal tegen hem een vervolging worden ingesteld. (Volgens deze artt. is ieder burger venplicht de politie te assisteeren op straffe van drie maanden gevangenisstraf). 3. Wordt in hooge mate betwijfeld. 4. Den brandmeester is gezegd dat hij van die dingen geen verstand had. Art. 188 Po litieverordening verplicht een ieder- tot as sistentie. 5. Ja. 6. Zie vorige antwoorden. 7. Integendeel. De politie heeft steeds met het plat van de sabel of met de hoes be slaan. De burgemeester kan zich na al die uitda gingen volkomen met het optreden der rijks politie vereenigen. 8. Zie vorige antwoorden. 9. Het is altijd mogelijk dat bij dergelijke incidenten rustige burgers klappen oploopen. 10. Integendeel, dan waren er nog erger dingen voorgekomen. Het was een voorop gezet plan en vooraf afgesproken. Men was van meening dat de burgemeester niet in de gemeente was en dan wel moedig voorschrif ten kan uitgeven, terwijl de loco-burgemeester Klaver dan wel toestemming zou geven voor een later sluitingsuur. Nu de burgemeester er wel was stond het vast dat de winkel ruiten der fa. Klaver ingegooid moesten wor den. 11. Heeft met dit geval niets te maken. was eerstens een economische en itwee-, dens een orde-maatregel. Hotel Van Dril werd eerst over twaalf ontruimd; dit gaf wei eenige moeite, doch ging overigens orde lijk. 12. Ja. De burgemeester meende dat het sluiten door zijn tegenwoordigheid vlugger zou gebeuren. Ware hij thuis blijven zitten had men natuurlijk in dit geval ook het noodige op te merken gehad. 13. Is in handen van den Inspecteur ge weest. 14. Dit is onwaar, geen enkel 'bericht heeft hem bereikt. 15 Het feest kon niet worden afgelast, daar de raad toestemming had gegeven. 16. De gelegenheid absoluut te sluiten of het gebruik van sterken drank te verbieden. De leiding is pas terug 'te krijgen als d:e menschen verstrooid zijn. De heer Kerkhof is door de beantwoording zijner vragen bevredigd. Het was niet de be doeling critiek op den burgemeester uit te oefenen. De toestand is niet door hem ge schapen, doch door den Lisseschen veldwach ter Boerema, die als een woesteling is op getreden. De burgemeester kan deze critiek op de politie niet toestaan. De heer Kerkhof weet dat de ruit van den auto is vernield door iemand naast wien een rijksveldwachter stond, zonder dat deze in greep. Waarvoor werden dergelijke elementen niet onmiddellijk ingerekend? Dan zou deze herrie niet plaatsgevonden hebben. De burgemeester antwoordt dat dan alle politie van de straat verdwenen zou zijn. Was een en ander op de Van den Endelaan geweest dan zou .er niets gebeurd zijn. De Hoofd straat is echter een onderdeel van het groote rij verkeer en moet vrij gehouden worden. Dat dronken kinderen, speciaal meisjes langs den weg liepen is hoogst ergerlijk. Hoe men ook handelt, het is altijd fout. Een en ander hem heeft volstrekt geen bevrediging ge schonken. Bij dergelijke feesten moet zijn of een drankverbod of een grooter politie macht. De nu aanwezige macht van 12 man was veel te weinig. Rondvraag. De heer Fijma vraagt hoe het staat met het sportterrein, waarop geantwoord wordt dat liet kermisterrein wordt opgehoogd en op geknapt. Indien geen abnormale eischen worden gesteld en Hillinen werkt mede, kan op medewerking van B. en W. gerekend wor den. Het ligt niet in de bedoeling een hek en kleedkamertjes -te plaatsen. De heer Van Lierop bespreekt het aanplak- verbod van ontsierende reclame. Bij verkie zingen is dit verboden. Nu komen er circussen en het geheele dorp is volgeplakt. De burgemeester is verheugd dat dtt ter sprake kaant en zal daarop in het vervolg streng letten. De werkverschaffing. De heer Van Lierop heeft op zijn schrij ven inzake de werkverschaffing schriftelijk antwoord gehad. Hij betreurt dat de werk verschaffing eerst 15 December in werking treedt. Er wordt bittere armoede geleden. Kan dit niet vroeger? De Burgemeester antwoordt dat hierop nog steeds door de 6 samenwerkende gemeenten en de drie organisaties vergaderd kordit. Woensdag heeft wederom een vergadei-ing plaats en valt dan misschien de beslissing. Er moet worden gezorgd dat de eene gemeente niet aantrekkelijker is dan de andere. B. en W. van Hiilegom zullen met nieuwe voor stellen komen inzake een eerdere steunrege ling. Moch daarop afwijzend worden be schikt dan zou Hiilegom onder nadere goed keuring van den raad kunnen handelen. De heer Loerakker heeft bezwaar tegen een vroegere inwerkingtreding. Als er nu be gonnen wordt is er van den winter niets. De heer Fijma is door dit antwoord ont nuchterd. 29 Juni heeft de S.D.A.P.-fractie deze materie besproken. Toen het schrijven van den heer Van Lierop bekend werd was men verheugd dat ook de Katholieke fractie daarover geconfereerd had. De werkloozen zijn vol verwachting, hij had nu een beslissing verwacht. De heer de Wreede wijst naar Engeland waar de regeering geen oplossing weet voor het werkloosheidsvraagstuk. De heer Van Lierop leest wel een mooie brief voor. laat hij met een voorstel of een plan (komen. De heeren Kerkhof en Spilker dringen eveneens aan op het nemen van maatrege len. De burgemeester erkent dat wij in een ellen- digen tijd leven ook in andere klassen der bevolking vallen zware klappen. Binnen eenige dagen wordt een steunregeling ont worpen; of deze wordt aangenomen weet hij niet. Hoe groot deze steun zal zijn zal Hiile gom met de andere gemeenten moeten zien. Steunverieening is uit den booze, doch werk verschaffing alleen zal niet gaan, dus steun is noodig. MISSIE-COLLECTE. Zondag werd door Father S. P. Staats, ge boortig van hier, onder alle H. Missen een liefdadigheidspredikatie gehouden in de St. Josefskerk ten bate zijner Missie in Oeganda (Afrika). De daarop gevolgde collecte bracht 450 op. JUBILEUM. Dinsdag herdacht de Eerw. Zuster Egber- tine van Maria-oord den dag waarop zij voor 25 jaar alhier haar intrede deed en aan de bewaarschool werd verbonden. Wegens de tijdsomstandigheden werd dit feest op hoogst bescheiden wijze gevierd. LISSE 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Dinsdag herdachten de echtelieden Jacobus van der Hulst en Maria Jansen den dag dat zij voor 50 jaren in het huwelijk traden. Bij deze gelegenheid werd hun 's avonds een se renade gebracht door de Harmonie „Trou moet Blij eken" en „Adolf Kolping", MUZIEK. Eerste Ledenconcert der H. O. V. Voor een goedgevulde zaal, waarin we ook meerdere vooraanstaande persoonlijkheden uit de Amsterdamsche muziekwereld opmerk ten, had Dinsdagavond het met groote be langstelling tegemoet geziene zaaldebuut van den nieuwen dirigent onzer H.O.V., den heer Frits Schuurman, plaats. Tevoren hadden we slechts bij een openluchtconcert gelegen heid gehad den nieuwen leider werkzaam te zien, doch zulk een concert vormt een slecht critérium, vooral wanneer de wind door de boomkruinen jaagt. Het is een goed debuut geworden, gister avond. Van vreemdheid of onwennigheid was niets te bemerken; de rust in zijn houding, zijn expressief doch sober gebaar, zijn dui delijke indiceerlng toonden zich terstond en namen voor hem in. Maar er waren ook prij zenswaardige innerlijke kwaliteiten in zijn directie waar te nemen, teekenen van eru ditie en smaak, die aan zijn praestaties een persoonlijk cachet gaven en haar boven zuiver routinewerk verhieven. Deze kwaliteiten bleken direct bij de ver tolking der D-dur-symphonie van Haydn, de zelfde, die de vorige week op het concert te Velsen-Noord gespeeld werd. Ik merkte toen op dat de muzikale eigenschappen van dit werk haar niet in de eerste rijen harer zus ters plaatsen, doch hoeveel frisscher en be ter klonk het nu dank zij de grootere ruimte onzer zaal, maar ook dank zij de kleur en het wisselend spel van licht en schaduw, door 's leiders hand aangebracht. Over de tempo vrijheden, die Schuurman zich soms veroor looft, zal wellicht uiteenloopend geoordeeld worden: ongetwijfeld dragen zij bij om 'n in druk van pulseerend leven te wekken en de belangstelling der hoorders gaande te hou den. Was de uitvoering dezer symphonie voor de H. O. V. een novum, ook de twee werkjes van Debussy, die na de pauze gingen droegen het bijschrift „eerste uitvoering". De „Marche écossaise", uia 's componisten over gangsjaren, brengt in muzikalen bouw en in strumentatie vele verrassingen en een spoe dige herhaling der uitvoering zal door velen met mij vreugdig begroet worden. Een ge weldige tegenstelling met de deels ietwat me lancholieke, deels opgewekte Schotsche Marsch vormt de door gruwzame oorlogsher inneringen geïnspireerde „Berceuse he roïque", een wiegelied des doods uit den vree- selijksten tijd onzer wankelende Europeesche cultuur. De Berceuse heroïque" is oorspron kelijk voor piano uitgegeven, maar als kla vierstuk van twijfelachtig effect. Ik heb eens den toorn van een muziekkenner verwekt door te beweren dat vele van Debussy's latere klaviercomposities orkestraal gedacht zijn: ik meen na de gisteravond gehoorde orkestbe werking bij mijn meening van toen meer dan ooit te mogen volharden. Voorzeker zijn de nieuwe kleuren, waarmede Debussy het palet der piano verrijkt heeft hoogelijk te bewonderen, doch dat neemt niet weg dat een werkje als zijn Berceuse heroïque in or kestraal gewaad oneindig meer tot zijn recht komt. En laat men zoo'n overzetting eens met een rasecht pianowerk b.v. een Ballade of Fantasie van Chopin probeeren het re sultaat zou verschrikkelijk zijn! Ook Ravel's suite „Ma Mère l'Oye", reeds vroeger op het repertoire der H.O.V. aan wezig, doet het als orkestwerk minstens zoo goed als in de oorspronkelijke vierhandige pianozetting, maar toch geeft deze laatste aeen onbevredisendeu Indruk en suggereert zij het Instrumentale colöriet élgen^ijK van zelf. De uitvoering dezer werken was in menig opzicht te loven. Ongelijkhden in de accoorden der Berceuse moeten nog verdwijnen. Het tempo van „Petit Poucet" was iets langzamer dan de auteur voorgeschreven heeft. Ove rigens werd dc karakteristiek meestal goed getroffen. Met groote vreugde zagen we in het vierde nummer van Ravel's suite de majestueuze contrafagot boven het orkest uitsteken en hoorden wij de stem van „La Béte" zóó als Ravel dat bedoeld heeft. Een der vrome wenschen van Ed. van Beinum: de comple teering van het H.O.V.-orkest door de aan schaffing van het kostbare instrument scheen dus nu eindelijk vervuld te zijn, al was het na Van Beinum's aftreden. Ik moest later tot mijn spijt ervaren, dat zoowel con tra-fagot als bespeler geen deel der H.O.V. uit maken: het was de heer v. Geest, lid van het Concertgebouworkest, die met zijn instru ment de Haarlemsche gelederen tijdelijk as sisteerde. Deze tijdelijkheid is teleurstellend, maar niettemin zijn we erkentelijk dat het Bestuur van ons orkest den heer Van Geest voor deze gelegenheid heeft willen engagee- ren en we hopen dat deze kunstenaar meer malen zijn gewichtige medewerking zal mogen verleenen. Voor een werk als l'Ap- prenti Sorcler van Dukas b.v., waarin, even als in dat van Ravel, de contrafagot solis tisch optreedt, is zij niet bevredigend door de tuba te vervangen. Het accompagneerende werk van Frits Schuurman is nog niet tot een volkomen succes geworden maar dat is nauwelijks aan hem te wijten. Een soliste als Mad. Marthe Girod in haar evoluties bij te houden is hek senwerk en Schuurman is blijkbaar nog geen heks. Het was alleen jammer dat de klavier- soliste Beethovens Vijfde Concert voor haar "stijllooze hekkenspringerijen gekozen had. Het begin gaf geen slechte beloften, maar verderop werd het een mengelmoes van Beet hoven en Chopin. In het Adagio werd het nog erger: het tempo werd ondragelijk ge trokken: arpeggios die in „Das Gebet einer Jungfrau" van Badarrewska op hun plaats zouden zijn vervingen een gezonde voor dracht; de sentimentaliteit strekte zich zelfs tot begeleidingsfiguren uit, die met handen- na-elkaar-aanslaand „gevoel" gespeeld wer den het was een verademing toen dit alles eindelijk, eindelijk doorstaan was. Maar we vervielen van Scylla in Charybdis, van den regen in den drup, want de finale werd een zinnelooze dooreenmengeling van tempo en stijlen, Geen wonder dat het orkest het vaak met de soliste niet eens was. Ik heb lust noch tijd al de artistieke tekortkomingen der pia niste te stipuleeren; dat haar spel technisch grootendeels bevredigend was doet bij een concert als dit dat den pianist van tegen woordig nauwelijks voor problemen stelt, weinig ter zake. Ik hoorde dat Mad. Girod in Parijs een grooten en goeden naam als pianiste heeft: als dit zoo is, pleit het niet voor de Fransche Beethoven-begrippen. Een krans was als welkom voor den diri gent aan zijn lessenaar gehecht; nog een werd hem later aangeboden. En de pianiste ontving eenige bloemstukken, die mooier wa ren dan haar Beethovenspel. Wanneer we de balans van Schuurmans de buut opmaken, kunnen we constateeren dat de evenaar in de goede richting wijst. Dat wekt schoonc verwachtingen. Mogen zij ver vuld wordenl KAREL DE JONG. Niets nieuws op economisch gebied. Nog steeds de oude strijd tusschen twee elkander tegenoverstaande opvattingen. Dat I ver- I Genève, 26 September 1931. Toen verleden Maandag Sir Arthur Sal ter in de tweede commissie der Volkenbonds vergadering zijn sensationeele, onder dood- sche stilte aangehoorde verklaring had afge legd, dat Engeland de wetgeving inzake den gouden standaard tijdelijk moest schorsen, begon. Colijn zijn rede met de verzekering, dat hij kort zou zijn. Want „de gebeurtenis sen volgen elkander thans met zoodanigen spoed op, dat men bij het houden eener lange redevoering niet meer zeker ervan is. dat de wereldtoestand nog hetzelfde Is, als toen men begon!" Deze zelfde moeilijkheid ondervond ik ver leden week, toen ik mijn wekelijkschen brief over de Volkenbondsvergadering wilde schrij ven. De doodsche, althans slaperige atmos feer in de zes commissies der Volkenbonds vergadering was plotseling geweken. De debatten hadden weder een levendig karak ter aangenomen. Doch in geen enkele der groote kwesties (de economische en de finan- cieele crisis, de „bewapeningsvacantie", de bezuinigingen op <ie Volkenbondsbegrooting voor 1932) was reeds een beslissing gevallen en ook het.voor den Volkenbondsraad ge brachte Chineesch-Japansche geschil was nog slechts in zijn eerste stadium. Was het daarom maar niet beter nog even te wach ten, in plaats van het groote gevaar te loopen een brief te schrijven, die op den dag dei- plaatsing in dit blad reeds verouderd zou zijn? Ook thans aan het einde der derde week der Volkenbondsvergadering zijn wij nog niet zoo heel veel verder. Doch de economische besprekingen zijn tenminste reeds ge ëindigd, Flandin. Colijn en Posse zijn naar huis teruggekeerd, de Volkenbondsvergade ring heeft beslist, wat de werkzaamheden der economische Volkenbondsorganen in do naaste toekomst zullen zijn. Het oogenblik is thans dus aangebroken, om een terugblik op deze economische beraadslagingen in de Twaalfde Volkenbondsvcrgadcring te wer pen. Het was de tweede commissie, waar onder de leiding van den Belgischen oud-minster Janson, bijgestaan door Colijn als ondervoor zitter, de economische besprekingen plaats vonden. Het eindresultaat is helaas, zooals na de debatten in de Europeesche commissie en na de algemeene beraadslagingen ter Volken bondsvergadering ook niet anders te ver wachten was, geheel negatief ten opzichte van een actie voor onmiddellijke verzachting der economische crisis. De Volkenbondsver- gadering heeft zich ertoe bepaald den regee ringen eenige goede raadgevingen aan te bieden en verder aan de economische Vol kenbondsorganen enkele nieuwe studie-op drachten te verstrekken, zonder dat daarbij op de noodzakelijkheid van dringenden spoel aangedrongen wordt. Het ontmoedigende be wustzijn, dat de sinds de laatste zitting der Europeesche commissie zoo verscherpte fi- nancieele crisis verschillende toen in studie genomen groote plannen (de oprichting eener bank voor industrieele credieton vol gens het plan-Francqui, de uitvoering van belangrijke openbare werken, enz.) toch zou verhinderen, heeft natuurlijk ertoe bijgedra gen. dat de stemming bij de economische discussies uiterst mat geweest is. Een oogenblik scheen nog eenige kans op het vaststellen van een grootsch Volken bondsprogram te bestaan. Dit was. toen de Fransche minister van handel Rollin het Fransche plan van internationale economi sche samenwerking ontwikkeld had en de Duitsche gedelegeerde Posse zich met de groote lijnen daarvan vereenigde. Volgens het Fransch-Duitschc plan zou in de eerste plaats naar een organisatie der wereldpro ductie moeten gestreefd worden. Het econo misch Volkenbondscomité zou het initiatief moeten nemen tot do vorming van zooveel mogelijke internationale industriekartellcn. Hierdoor zou aan de verschillende landen voor iederen tak van nijverheid een redelijk aandeel in de productie worden verzekerd, waardoor van zelf ook de invoerrechten be langrijk zouden verlaagd worden. Zoo zou men door ordening der voortbrenging einde lijk weder tot tariefverlagingen komen. De Volkenbondsorganen zouden toezicht op de werkzaamheden der kartellen moeten hou den, opdat hun prijspolitiek met de belan gen der verbruikers behoorlijk rekening hou- de. In de tweede plaats was het Fransch- Duitsche plan op de uitvoering van belang rijke openbare werken, van nationaal en in ternationaal karakter gericht, opdat do werk loosheid daardoor wat zou verminderen. En eindelijk zouden de staten, die in het ge not der meestbegunstigingsclausule zijn. hun goeden wil en solidariteitsgevoel moeten too- nen door hun stem te geven aan een reso lutie, houdende goedkeuring van de in <ie Europeesche commissie ontworpen regeling, waardoor uitzonderingswijzc de andere Euro peesche staten voorkeurrechten aan bij hen ingevoerde granen uit dc noodlijdende Oost-Europeesche landbouwstaten zouden verleenen. De hier opvolgende discussies leerden spoe dig, dat van dit Fransch-Duitsche plan, dat een belangrijke schrede in dc richting dor „Planwirtschaft" was, niet veel zou over blijven. De ge<Vlegeerden van Engeland, Italië, Ne derland, de Scandinavische staten en Zwit serland bleken hun voorliefde voor een zoo vrij mogelijke internationale industrieele concurrentie nog niet op te geven en toonden zeer geringe sympathie voor bemoeiingen van Volkenbond en Staat met de productie. Zij gaven toe. dat in sommige gevallen inter nationale industrieele kartellen nuttig kon den zijn, doch deze moesten dan uit de wen schen der industrieele voortbrengers zelf voortkomen en niet onder druk van den Vol kenbond of van regeeringen. Wat de voor keurrechten betrof, verklaarden deze gede legeerden, dat zij als uiting vari hun goeden wil bereid waren ieder geval afzonderlijk wel willend te overwegen. Tegen een algemeene goedkeuring, eens voor &1, van de ontworpen voorkeurrechtenregeling voor Oost-Euro- peesch graan door de Volkenbondsvergade ring moesten zij zich echter blijven verzet ten. Wat eindelijk het derde punt van het Fransch-Duitsche programma betreft, de uitvoering van openbare werken, hier was deze groep staten minder afwijzend. Zij er kenden het nut van openbare werken, ook van internationalen aard, voor de bestrij ding der werkloosheii. Doch Colijn en an deren zeiden, dat het puur tijdverlies was hierover te spreken, daar onder de tegen woordige omstandigheden het benoodigde kapitaal niet te vinden zou zijn! Tegenover hun kritiek op het Fransch- Duitsche plan wisten de bovengenoemde ge delegeerden hunnerzijds niets positiefs te bepleiten dan het aloude: „Eerbiediging van de aanbevelingen der economische Wereld conferentie van 1927! Grooter vrijheid van goederen-, kapitaal- en arbeidskrachten- verkeer' lDc Britsche gedelegeerde was op dit punt natuurlijk zeer voorzichtig, gezien de onzekerheden van den Engelschen politie- ken toestand!) Daar zij echter wel begrepen, dat op het oogenblik aan tariefverlaging toch niet te denken is, stelden Colijn en zijn economische geestverwanten zich tevreden met een bescheiden eersten stap. eerbiedi ging althans van de beginselen der nooit in het leven getreden Geneefsche handelscon ventie van Maart 1930! Het gevolg der discussies werd natuurlijk weder een compromis. De groep-Coüjn werd zoet gehouden met de aanneming van de door Nederland en de andere Oslo-staten voorge stelde motie, waarbij de Volkenbondsverga dering een dringend beroep op de regeerin gen <ioet om zich te onthouden van zooda nige veranderingen van hun tarief- en handelspolitiek, dat daardoor het economisch evenwicht nóg meer zou verstoord worden. Iedere Volkenbondsvergadering, iedere eco nomische conferentie der laatste jaren heeft een dergelijke wensch reeds geuit. Zal het resultaat thans beter worden? Ook de Franschen en Duitschers hebben een stukje gekregen, van wat zij wenschten, doch veel is ook dat niet! Het economische Volkenbondscomité mag industrieelen bijeen roepen om hen over <ie mogelijkheid van kartelvorming in hun tak van nijverheid tc raadplegen. Bepaalde aandrang in de rich ting van kartelvorming blijft den Volken bond echter verboden. Ten aanzien van de uitvoering van openbare werken wordt goed gevonden, dat de verkeersorganlsatle van den Volkenbond, desnoods met medewerking van het economische en het financleele Vol kenbondscomité eventueele plannen van re geeringen in deze richting zal onderzoeken. En wat de voorkeurrechten betreft, bepaal de de Volkenbondsvergadering zich ertoe „kennis te nemen" van de in de Europee sche commissie ontworpen regeling, zonder daarover echter eenig goedkeurend oordeel uit te spreken. Zoo heeft, het compromis de voorstellen van beide zijden (eenerzijds de stelselmatige ordening van productie en openbare werken, anderzijds de zooveel mogelijke eerbiediging van het vrije spel der economische krachten) zoodanig verzwakt, dat van de aangenomen resoluties nóch in de ééne, nóch in de an dere richting eenige kracht zal kunnen uit gaan. Drie bladzijden lange resoluties kunnen helaas het feil. niet verduisteren, dat het praktische resultaat der economische bespre kingen opnieuw vrijwel „nul" Is! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DE MOORDAANSLAG TE NIJMEGEN. Tegen een los werkman uit Nijmegen die een moordaanslag heeft gepleegd op een man die met zijn vrouw omging, is vijf Jaar gevan genisstraf geëischt. SPORT EN SPEL VOETBAL PROGRAMMA AS. ZONDAG. Van het voetbalprogramma voor a.s. Zon dag, opgenomen in de Sportkroniek, ver melden wij de volgende wedstrijden. EERSTE KLASSE. Af deeling I; Enkhuizen: West FrlsiaStormvogels. 's-Gravenhage: H.V.V.—H.D.VB. Hilversum: 't GooiR.C.H. Koog a. d. Zaan: K.F.C.—H.B.S. Rotterdam; Sparta—Ajax. Afdeeling II. Amsterdam; Blauw WitHilversum. Rotterdam: FeyenoordAD.O. IJmulden; V.S.V.—ZF.C. Haarlem: H.F.C.—Xerxes. 's-Gravenhage: V.U.C.—D.F.C. TWEEDE KLASSE. Afdeeling I; Amsterdam: V.V.A.Bloemendaal. Haarlem; HaarlemD.W.S. Helder: H.R.C.—W.F.C. Zaandam: Z.V.V.Alcm. Vlctrix. Amsterdam: De SpartaanKlnheim. Amsterdam: D.E.C.Hercules Amsterdam: T.O.G.Zeeburgla. Utrecht; Velox—Zandvoort. Bussum: B.F.C.—E.D.O. Baarn; BaarnA.F.C. DERDE KLASSE. Afdeeling I; De KennemersHelder. K.V.V.—Zaandijk. Q.S.C.Assendclft. O.S.V.—Hollandia. S.D.W.—O.V.V.O. D.S.V.—Rapiditas. OosterparkD.J.K. Dc Zeémeeuwen—D.W.V. Schoten—ZR.C. NED. B.-ELFTAL-COMBINATIE. Zooals men weet speelt hedenmiddag te Rotterdam op het Sparta-terrein het Neder- landsch B-elftal tegen een combinatieploeg. In het B-elftal zal alsnog de R.C.H.'er Hanse spelen op de rechtsbuitenplaats. HOCKEY PROGRAMMA A.S. ZONDAG In de Westelijke eerste klasse zullen Zon* dag as. worden gespeeld: Bloemendaal—Amsterdam. HilversumM.H.C. HD.M.Haagsch Lyceum. Togo—H.O.C. In de tweede klassa o.a.: Hilversum III—Bloemendaal n. M.H.C. II—Laren. KievitenH.B.S,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11