Aan den vooravond van de beslissing. DE TOESTAND IN ENGELAND. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLADTWEEDE BLAD Buitenland. De jongste berichten uit Engeland. •- Macdonald bij den koning. Kabinetszitting van anderhalf uur. Vandaag de beslissingDe inzet van eventueele verkiezingen. Oneenigheid over de beschermende maatregelen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Vandaag zal waarschijnlijk de beslissing vallen over de vraag of er in Engeland al dan niet verkiezingen zulen worden uitge schreven. De algemeene opinie heeft deze vraag reeds lang in bevestigden zin beant woord, doch de regeering heeft zich tot nu toe in diepe stilte gehuld. MacDonald had in den loop van den Dinsdag een onderhoud van ruim een uur, met den koning en daar na kwam het kabinet gedurende anderhalf uur bijeen. De algemeene indruk is thans, dat MacDonald een beroep zal doen op het volk en uit naam eener gereconstitueerde nationale regeering blanco volmacht zal vra gen. Het schijnt dat MacDonald alleen onder deze voorwaarden ingewilligd door de meer derheid der drie partijen, 's lands belang ver der wil dienen. Toespelingen op een douane tarief werden tot nu toe niet gedaan. In den kring der reegering komt de tegen stand tegen de verkiezingen natuurlijk in de allereerste plaats van de zijde der libera len, die terecht waarschijnlijk vreezen, dat de kans op een douanetarief daarna, ten gevolge van den gegroeiden invloed der con servatieven veel grooter zal zijn. Dat de inzet der nieuwe verkiezingen van conservatief standpunt de invoering van een stelsel van douanetarieven is, behoeft geen betoog. Een feit is het echter, dat er niet alleen in de geheele regeering groote ver deeldheid van meening be'staat over den aard van een dergelijk alomvattend tarief, maar dat zelfs in het consrevatieve kamp de eensgezindheid ten aanzien van de protec tionistische plannen zoek is. En juist van de formuleering der beschermende maatrege len, zal het afhangen, of te elfder ure Mac Donald en de zijnen met de conservatieven mee zullen gaan en hoeveel Liberalen zich zullen laten overhalen de politiek der natio nale regeering te blijven steunen. Wie meer wil weten van de diepere beweegredenen, verwijzen wij naar het artikel op deze pa gina, van onzen Londenschen correspondent: ,.De toestand in Engeland". Intusschen heeft de arbeiderspartij haar nieuwe program bekend gemaakt. Het is in teressant, om de verstrekkende maatregelen die er in worden aanbevolen, maatregelen die in een geleidelijken overgang naar het staatssocialisme voorzien De resolutie, welke is voorbereid door de Lagerhuisfractie en door het partijbestuur en die aan het partijcongres te Scarborough zal worden voorgelegd, wenscht een volko men ommekeer in de bezuinigingspolitiek. Zoo wordt herroeping geëischt van de ver mindering in de uitkeering aan werkloozen en van de verlaging der salarissen van staats ambtenaren en onderwijzers. Het program verzet zich tegen bezuinigingen op de sociale diensten en tegen invoerrechten ook als die een fiscaal karakter dragen. Nationalisatie wordt geëischt van de mij nen landgoederen banken en het crediet- stelsel, alsmede controle op het ransportwe- zen en staalondernemingen, die bedrijven van openbaar nut moeten worden. Het pro gram verlangt instelling van een raad van toezicht op den in- en uitvoer en bovendien het bijeenroepen van een internationale con ferentie voor de annulee'ring van intergeal- lieerde oorlogsschulden. Tenslotte wordt de oprichitng van een nationalen beleggings- raad gevorderd, welke leiding zal moeten ge ven aan de belegging van kapitalen. De partij is tegen het herstel van den gouden stand aard. Ongetwijfeld een indrukwekkend program ma; de verwezenlijking er van komt voor- loopig echter niet aan de orde. L. A. Geneve. Genève en het conflict in het Oosten. GENèVE, 29 Sept. (V. D.) In de slotzitting van de Volkenbondsvergadering heeft de President van den Raad van den Volkenbond Lerroux een verklaring afgelegd, over het conflict t-usschen China en Japan in Mands- joerije en over de actie van den Raad tot bij legging van het conflict. De Raad van den Volkenbond zal de actie voor het behoud van den vrede, ook na het sluiten van de Volkenbondsvergadering voortzetten om een definitieve bij legging van het conflict te vergemakkelijken. President Titulescu sprak zijn voldoening uit over de verklaringen van Lerroux en con stateerde dat de debatten in de Volkenbonds vergadering over dit conflict niet wensche- lijk zijn, daar gegronde hoop bestaat dat binnenkort het tijdperk van vrede tusschen China en Japan hersteld zal zijn. De slotzitting van de Volkenbondsvergadering. OENëVE, 29 Sept. IV. D.) In de slotzitting van de Volkenbondsvergadering werd met algemeene stemmen de resolutie inzake den bewapeningsstilstand waarbij de regeerin gen worden uitgenoodigd van 1 November voor den tijd van één jaar de verplichting op zich te nemen hare bewapeningen niet verder te verhoogen. aangenomen. De Volkenbondsvergadering heeft be'sloten de begrooting voor den Volkenbond van 36 millioeu goudfrancs op 33.6 millioen te ver lagen. De voorgestelde verhooging van de uitga ven voor het Volkenbondspaleis van 28 op 36 millioen francs werd niet goedgekeurd. Engeland. Werkloozendemonstraties voor het Lagerhuis. LONDEN, 29 Sept. (V. D.) Hedenavond heeft een groote menigte werkloozen voor het Parlementsgebouw te Westminster gede monstreerd onder het zingen van commu nistische liederen. Eenige malen trachtten de demonstranten door het politie-cordon heen te breken en het Lagerhuis binnen te dringen. Eenige honderden agenten en be reden politie versterkten de gewone politie bewaking teneinde de menigte in bedwang te houden. Na eenigén tijd werd een dele gatie van werkloozen tot het Lagerhuis toe gelaten om een bespreking te hebben met eenige Lagerhuisleden. De Bezuinigingswet aan genomen LONDEN. 29 September. (V. D.) Het ont werp bezuinigingswet is in derde lezing in het Lagerhuis aangenomen met 297 tegen 242 stemmen. Stiiging van het werkloozen- cijfer. LONDEN, 29 Sept. (Reuter.) Het aantal werkloozen bedroeg 21 September 2,811,615 of 22,535 meer dan de voorfagaande week. 22,535 meer dan de voorafgaande week. Frankrijk. Verklaring van minister-presi dent Laval over 't bezoek aan Berlijn. PARIJS, 29 September. (V. D.) Minister president Laval heeft aan het grensstation Jeumont de volgende verklaring afgelegd: „Wij hadden te Berlijn de moeilijkste taak te vervullen, waarvoor zich ooit een Fransch minister gesteld zag. Met het bezoek, dat wij bij den Rijkskanselier en bij den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken brach ten, wilden wij de bétrekkingen tusschen beide landen door een daad verbeteren. Ik heb bij Rijkskanselier Dr. Bruening de tot standkoming van een Fransch-DuitSche eco nomische commissie aanhangig gemaakt. Dit plan kon in den loop van onze besprekingen verwezenlijkt worden. Er werd terstond een commissie gevormd, die de problemen moet onderzoeken, waarbij de twee landen belang hebben. Daardoor is een nieuwe methode toegepast. Ten aanzien van de huidige moei lijkheden en van de op den voorgrond tre dende vraagstukken mag dit alles misschien bescheiden lijken, doch men zal het bereikte p£s door zijn resultaten kunnen beoordeelen. Thans kan men slechts de bedoeling appre- cieeren, die er aan ten grondslag ligt» Alle maatregelen, die zijn ontworpen om hulp te brengen in de ellende, die op de wereld heerscht, zullen moeten bijdragen tot het vestigen van den vrede. Wij hebben niets van de belangen van ons land geofferd, om dat wij steeds rekening hebben gehouden met elke mogelijkheid om deze belangen in overeenstemming te brengen met de eischen der internationale solidariteit. Evenals giste ren te Berlijn zal ik binnenkort te Washing ton al het mogelijke doen om bij te dragen tot een oplossing van de moeilijkheden, die de wereldcrisis alle regeeringen oplegt". De verklaring van Laval werd door de ver zamelde bevolking ontvangen met den uit roep „Leve Frankrijk". LONDEN, 27 September. Een beslissing over de kwestie van do vorming van een nieuwe nationale regeering moet naar allen schijn vroeg in de week vallen. De twee belangrijkste Zondagsbladen, Observer en Sunday Times, hebben -met alle overtuigende kracht, waarover hun hoofdre dacteuren beschikken, hun lezers verteld, dat er werkelijk geen andere uitweg is dan een nieuwe nationale regeering, welke in Ver kiezingen een volledig mandaat voor invoe ring van een stelsel van invoertarieven van het volk zal hebben gekregen. Dat de ver kiezingen zulk een mandaat zullen verschaf fen wordt geen oogenblik betwijfeld. Maar Garvin, de luidruchtige en woordenrijke hoofdredacteur van de „Observer", waar schuwt in een betoog, waartusschen men vele spelden zou kunnen steken, dat er geen sprake mag zijn van een al-omvattend pro tectionistisch tarief, dat enkelen woekerwinst zou verschaffen, maar het volk zou doen lijden. Het is wel duidelijk dat in het con servatieve kamp een verscheidenheid van op vattingen bestaat over hetgeen onder een tarievenpolitiek moet worden verstaan. Voor zoo ver de conservatieve opvatting gematigd is (die opvatting is schaars vertegenwoordigd ln de partij) en dus gericht is op invoer tarieven op fabrikaten en weeldezaken, die de 1 andsindustrie kan maken, kan men aan nemen dat een flink aantal Liberalen bereid zijn met hen mede te gaan. Veel van den verderen loop van zaken moet dus afhangen. Laval en Briand te Parijs terug PARIJS, 29 September (V. D.) Minister president Laval en de minister van Buiten landsche Zaken Briand zijn hedenavond met den gewonen trein te ruim elf uur aan het Gare du Nord aangekomen. Reeds lang van te voren had zich een groote menschenme- nigte op en voor het station verzameld. Een uitgebreide politie-afzett-ing zorgde voor het handhaven van de orde. De beide ministers werden bij het verlaten van den trein door alle te Parijs aanwezige leden van het ka binet op het perron begroet. In de hal van het station had zich' het stedelijk muziek corps uit Auberville van welke gemeente Laval burgemeester was opgesteld en toen de ministers in de hal verschenen zette de muziek de Marseillaise in. Het publiek gaf uiting aan zijn bijval door uitroepen als „Leve Laval, „Leve Briand", „Leve de vrede". Duitschland. De arbitrale uitspraken in de mijnindustrie. ESSEN, 29 September (V. D l Vernomen wordt dat de mijnwerkersorganisaties de ar bitrale uitspraak inzake de loonen hebben aanvaard, doch die betreffende den arbeids tijd van de hand hebben gewezen. De vakvereenigingen hebben in een tele gram aan den Rijksminister van Arbeid ver klaard dat zij de uitspraak niet aanvaarden en den minister verzocht af te zien van een bindend verklaren van de uitspraak. Rijkssteun voor de beurzen BERLIJN, 29 Sept. (V. D.) Staatscommis- saris Dr. Neufeld deelde mede, dat den Beur zen voor de in moeilijkheden geraakte beurs bezoekers honderd duizend Rijksmark ter be schikking zal worden gesteld. Het Rijksmi nisterie voor financiën zal 50.000 Rijks Mark voor de Rijksbeurzen, het Pruisische Minis terie voor financiën zal eveneens 50.000 Rijksmark voor de Pruisische beurzen vo- teeren. Het grootste gedeelte van dit bedrag AGENDA WOENSDAG 30 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Negerrevue Louisiana, 8 u ur. Remonstrantenhuik Wïlhelmmastraat: Ver. van Spiritisten, Wetenschap en Religie. Drs. Tenhaeff over: „De Vrije Wil en Profe tie". 8.15 uur- De Nijverheid, Jansstraat: Haarlemsche Esperantisten Vereeniging, lezing van Sigis- mund Pragano. Palace: ..Het vroolijke Weeuwtje". Tooneel: Fran Klint, de handschoenen-koning, 2.30 en 8-15 uur. Luxor Theater: „De vlucht naar het Vreem delingenlegioen". Tooneel: Harrison, melange- act, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Monte Carlo",. Too neel: De Kaeths Accordeon kwartet. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG, 1 OCTOBER Groote Kerk, Orgelbespeling 3—4 uur. Gem. Concertzaal. Feestavond 75-jarig be staan Diaconiehuis Ned. Herv. Gemeente. 8 uur. Receptie 35 uur. Bioscoopvoorstellingen. Lis se. Groote Kortebaandraverijen, Aan moedigingsdraverij. 10 uur v.m. Draverij met handicap 1.30 uur. Kermesse d'Eté. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halspl. 1, tel. 11180. Bosch- en Vaartapotheek, Bosch en Vaart straat 26, tel. 13290. van de bewoordingen van het verkiezings manifest, dat naar het heet straks door Mac Donald, Baldwin en een alsnog rüet genoem den Liberaal zal worden gelanceerd. Inmiddels kan het op dit gewichtige oogen blik. dat men als vooravond van een nieuwen politieken storm moet voelen, van belang zijn te hooren wat politici van naam te zeggen hebben over een politieken toestand welke tot gisteren uitsluitend was geschapen door de pers en waarin tot dan geen enkel verantwoordelijk politicus zijn stem had laten hooren. Dan komt in de eerste plaats voor be spreking in aanmerking een rede, aan het einde van de week door Sir Donald Maclean, den liberalen minister voor Onderwijs, ge houden. Dit was de eerste uitlating van een lid der huidige regeering over de actie voor spoedige verkiezingen. Hij verzette zich met kracht tegen dit drijven en kenschetste een verkiezing vóór Kerstmis als „Herfstkrank- zinnigheid". De mededeelingen in de pers over verkiezingen, zoodra het wetgevend program der regeering zou zijn afgedaan, hadden het land geschokt. Men was tot rust gekomen door de instelling van deze re geering, een schepping van den Koning, en nu moesten er op eens weer verkiezingen komen. De spreker vreesde dat de beroering van verkiezingen onmiddellijk prijzen zou opjagen. Zoo lang de regeer mg daarop het oog kon houden bestond voor prijsstijgingen geen gevaar. Maar al bleef de regeering ge durende de verkiezingen technisch bestaan, zal aan de Berlijnsche Beurs worden toege kend. In de eerste plaats zullen de in moei lijkheden verkeerende makelaars, die door de sluiting van het beursverkeer elke mogelijk heid om te verdienen, was ontnomen, ge steund worden. Het lot Van den Pruisischen Landdag. BERLIJN. 29 Spt. (V. D.) De president van den Pruisischen landdag heeft de agenda vastgesteld voor de eerste zitting van den landdag op 13 October a.s. na het zomerreces. Tijdens den eersten zittingsdag zullen slechts minder belangrijke voorstellen ter sprake ko men. doch op de volgende dagen zullen de Duitsch-Nationalc en Communistische mo ties van wantrouwen tegen de Pruisische re geering in behandeling komen. Daar hierbij alle belangrijke kwesties en voorstellen, die betrekking hebben op de bezuinigingsveror dening van de Pruisische regeering ter spra ke zullen worden gebracht, rekent men er op, dat de algemeene politieke beschouwin gen eenige dagen in beslag zullen nemen. De desbetreffende moties van wantrouwen tegen de Pruisische regeering zullen onder deze omstandigheden niet eerder dan 16 of 17 Oc tober in stemming worden gebracht. Seydewitz en Rosenfeld toch geroyeerd BERLIJN. 29 Sept. (V. D.) Het bestuur van de Sociaal-Democratische partij heeft de af gevaardigden Seydewitz en Dr. Rosenfeld als leden geroyeerd. Het royement geschiedde omdat Seydewitz en Rosenfeld als uitgevers van het tijdschrift Die Fakkel" geweigerd hebben, naar aanleiding van het besluit van de partijcommissie van 22 dezer, met deze uitgave op te houden In de Freie Verlagsgesellschaft zag de partijcommissie het begin van een afzon derlijke organisatie, welke na het besluit van den Heidelberger Partijdag van 1925 niet toe laatbaar is. De nadruk wordt er op gelegd, dat zij niet door hun critiek op de part ij tac tiek, doch door de uitgave van het weekblad, geroyeerd zijn. China. Ook de Nanking-regeering bereid tot onderhandelen? TOKIO, 29 September (V.D.) De Japansche bladen melden dat de Nanking- regeering besloten zou hebben, onderhande lingen met Japan te openen over den toe stand in Noord-Mandsjoerije. Fe Chineesche regeering zou zich bereid hebben ver klaard, een delegatie naar Tokio te zenden. Vredesonderhandelingen tus schen China en Japan. TOKIO, 29 September <VX>.) Volgens een officieel Japansch bericht uit Charbin is te Kirin een provinciale regeering gevormd, die zich bereid heeft verklaard met de Ja pansche regeering vredesonderhandelingen te voeren. De vertegenwoordigers der provinciale re geering zouden reeds op weg zijn naar Ja pan. CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING. EEN BAZAR. Verschillende invloeden, waaronder de mu- ziekuitzending door middel van de radio wel als de voornaamste mag worden be schouwd, hebben gedurende de laatstverloo- pen jaren zich doen gelden en een merkbare wijziging gebracht in de waardeering in het algemeen van zoowel vocale als instrumen tale muziek. Zeer zeker moet het een geluk kig verschijnsel worden geacht, dat de radio uitzending de waardeering voor goede mu ziek in breedere kringen gunstig heeft be- invlyoed. Te betreuren is het echter, dat ve len. die voorheen hun muzikale verlangens trachtten te bevredigen door het bijwonen van concerten, deze thans bij voorkeur door hun radiotoestel beluisteren. Het tengevolge hiervan verminderde concertbezoek heeft reeds meer vereenigingen in moeilijkheden gebracht. Ook aan de Chr. Oratorlumver- eeniglng zijn deze invloeden niet onopge merkt voorbij gegaan, niettegenstaande de door haar gegeven concerten altijd nog in belangrijke mate belangstelling weten op te wekken. In de ruim 20 jaren van haar be staan heeft zij dan ook een zekere reputatie weten te verwerven, welke voor een groot deel te danken is aan de superieure leiding waaronder zij steeds heeft gestaan (en nog staat) en de belangrijkheid der uitgevoerde werken. Met menig oratorium heeft zij het Haarlemsche publiek doen kennis maken. in werkelijkheid zouden de ministers over het land verdeeld zijn, redevoeringen houdend voor en tegen elkaar, Hoe moest de bevolking gedurende den verkiezingstijd en totdat het nieuwe bestuur aan het werk was gegaan be schermd worden tegen de jagers op winst bejag? Sir Donald Maclean betoogde verder dat de nieuwe economische wetgeving maanden van hard departementaal werk eischic cn dat dit werk niet zou kunnen plaatshebben met de vereischte snelheid indien het politie ke hoofd van het departement niet aanwezig was. Hij schatte het verlies dat daardoor zou worden geleden, op vele mlllioenen ponden sterling. De spreker vreesde odk dat het pond sterling gedurende de verkiezingen ernstig zou lijden. Snowden, de vertrouwde bewaker van de nationale financiën, zou in het meest kritieke oogenblik van het tooneel verdwijnen. De juiste tijd voor verkiezingen zou, volgens dezen spreker zijn over drie maanden, Dan zou, naar mocht worden ver wacht, het land over den crisistijd heen zijn. Deze uitspraak geeft ongetwijfeld de of- ficiee'.e liberale houding weer. Indien men •de „Observer" gelooven mag, hebben de jongste gebeurtenissen zelfs een verzoening bewerkt tusschen Lloyd George en Lord Grey, die tezamen een manifest zouden uitgeven, zoo Macdonald tot onmiddellijke verkiezin gen zou besluiten. Dat zou dan een Vrij handelsmanifest worden, waarin den Con servatieven zou worden verweten dat zij grove partijwinst willen maken uit den nationalen noodtoestand. Maar de conservatieve pers stelt vast dat liberaal verzet geen verkiezingen zal kunnen tegenhouden. De oud-minister voor Transport Norrison heeft in een rede eveneens verklaard dat de Conservatieven beproeven de moeilijkheden van het land uit te buiten tot hun voor deel. Zij gebruiken MacDonald als een stroo man, van wien zij zich zullen ontdoen zoo dra de tijd geschikt is. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Zoo heeft zij om. op het programma voor het te geven concert op 21 December a.s. ge plaatst Psaume 130 van Lili Boulanger. een compositie, welke elders reeds meerdere ma len werd ten gehoore gebracht, doch te Haar lem nog geen opvoering mocht beleven. Niettegenstaande het ernstige streven der C.O.V. steeds het beste te geven, heeft het verminderde concertbezoek eenerzijds, en de hooge lasten welke het uitvoeren van groote werken met uitsluitend eerste rangs solisten en orkesten anderzijds, de financleele basis der vereeniging verzwakt. Ten einde dit euvel te herstellen heeft de C. O. V. een bazar ge organiseerd, welke zal worden gehouden op 13, 14 en 15 October a.s. in het gebouw der Haarl. Jongemannenvereeniglng, Lange Mar- garethastraat 13. alhier. Een comité van aanbeveling heeft zich gevQrmd, bestaande uit: Mevrouw A. Röell— Baronesse de Vos van Steenwijk. C, Maarschalk, Burgemeester van Haarlem. Mevrouw A. Anema—Gcrtzcn, Mr. A. R. Baas. Ds. H. E. Beker. Mej. J. M. Bie- rens de Haan, mej. *M. A. Bierens de Haan, mevrouw P. Bierens de Haan -Fransen v. d. Putte, mevrouw S. Bierens de Haan Dudok de Wit. Ds. J. C. Brussaard. Ds. J C. van Dijk, Nico Gerharz. mevrouw A. J. J. Groe nendijkPoederbach. Jkvr. II. L. Hocufft, D. A. C. v. d Hoorn. Broeder F. H. Jonker, mevrouw A. KrusemanRobert, mej. H. de Petit. W. Roodenburg. wethouder van On derwijs. mevrouw G. Schoonderbeek -Vree- denberg, Ds. J. W. Siertsema. mevr. M. E. H. Stokhuvzende Flines. G. Wolzak Hzn., Het dagelijkseh bestuur van het comité van uitvoering, dat zich belast met het in ontvangst nemen van goederene velko bij voorkeur gaarne worden ingewacht, vóór 10 October a.s. bestaat uit: mej. J. B. Lasschuit, voorz.. Brederodestraat 38. W. Dal- huisen, secretaris Emmastraat 32 en A. J. Luitingh, penningmeester, Rlpperdastraat 20. Wij twijfelen niet of deze bazar zal zich in een groote belangstelling mogen verheugen. UIT DE PERS. DE AFSCHEIDING DER R.-K. JOURNALISTEN. In de Maasbode schrijft frater B. Kruitwagen, O.F.M. Geestelijk Adviseur van de Ned. R.-K. Journalistenvereeniglng over den wensch der Bisschoppen, dat de R.-K. journalisten zullen uittreden uit den Neder- landschen Journalistenkring o.a. liet volgen de ter verdediging van het besluit, dat de gevallen Bisschoppelijke beslissing niet ge richt is tegen den Journalistenkring, en na tuurlijk nog veel minder tegen den heer Hans. maar enkel en alleen bedoeld is als een veiligstelling van de katholieke journa listen in het algemeen, en als gevolg ook van de geheele Nederlandsche katholieke journalistiek. Noch aan de persoonlijke colle giale verhouding tusschen de leden van den Kring en de leden van de R.-K Vereeniging onderling, noch aan de gestadige", loyale sa menwerking tusschen beide lichamen als gelijkgerechtigden, wordt door de bisschop pelijke beslissing ook maar Iets te kort ge daan. Maar die samenwerking is uitsluitend beooeia m.-i ren f^ttrrntii«vo. dus tusschen be stuur cn bestuur, tusschen vereeniging en vereeniging. De heer Hans zet boven zijn artikel in ..Do Journalist" het opschrift: Verdeeld Vader land. Die titel is geheel en al bezijden de waar heid. Niet het „Vaderland" wordt verdeeld, maar alléén de wijze van samenwerking wordt „verdeeld", dat wil zeggen: zij Is thans ook officieel (feitelijk was het reeds zoo) op zulk een wijze geregeld, dat ook het katho lieke volksdeel van Nederland, dat toch meer dan een derde van do geheele bevolking be slaat. in zijn R.-K. Journalistenvereeniglng het uitsluitende en officleele orgaan bezit, waardoor zijn belangen behooren te worden behartigd, in zooverre de journalistiek daar bij betrokken is. En dat. na de gevallen bisschoppelijke be slissing, ons katholieke volksdeel thans in staat is gesteld, zijn krachten op journalis tiek gebied ten volle en ongehinderd te or- ganiseeren en te ontplooien, kan voor het algemeen welzijn slechts een voordeel we zen". INCEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. EEN LANDHUIS VOOR ééN GULDEN. De Vereeniging tot bevordering der Ge zondheid ln de Grafische Vakken in Neder land, die nu al ruim 20 jaren de verzor ging van de gezinnen dor werkers In liet Grafische bedrijf in tijden van ziekte op zich heeft genomen, laat thans voor dit doel in de Gemeente Zeist een Herstellingsoord, voor volwassenen en een Kinderhuis bouwen. Deze gebouwen, die uitgevoerd worden onder leiding van de architecten E, Verschuijl en Zoon te Hilversum, naderen met rassche schreden hun voltooiing, cn het bestuur der vereeniging zal zich dus nu met de aan kleeding er van hebben bezig te houden. De bouwkosten, die zoo ongeveer f 150.000 bedragen, heeft de vereeniging geheel uit eigen middelen bestreden, maar voor het in terieur vraagt zij de medewerking van ieder die iets voor de verpleging van zieke en zwak ke medemenschen gevoelt, en van hen die er gaarne Iets voor over hebben om te trach ten op bleeke kinderwangen weer een ge zonden blos te voorschijn te roepen. Zij heeft gemeend, landgenooten daartoe m de gelegenheid te kunnen stellen, door het houden van een verloting, waarvan do hoofdprijs zal bestaan In een landhuis, dat opgeleverd zal worden in een gemeente, aan te wijzen door hem of haar, die de gelukkige winnaar er van zal zijn. De loten zijn verkrijgbaar bij het bestuur der afd. Haarlem: C. C. v. d. Bergh, Assendelverstraait 48;| J. A. Wagner, Papetorenvest 54; H. v. Delden, Potgieterstraat 26; P. M. Bakker.Emmastraat 23 rood; A. v. I-Ieijningen, Kastanjeplein; J. A. Uittenbogaard, Roliandstraat 86; L. Arends, Diederikstraat 20 en verder bii de boekhandel en vele wederverkoopers. Aan den vooravond van een politieken storm.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5