Het Belangrijkste. Mensch en vogel. 49e Jaargang No. 14öUn Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 1 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2714, per maand 1.20. per 3 maanden 3.57)4, franco per post 3.87J4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75. elke regel meer 0-35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 1030. elke regel meer f 0.10. uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Vetlie- van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f I 50—, Elke ande vinger f I 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100 Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger (30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD HAARLEM, I October. Scheepsjournaal (III). Woensdag. Wind N.O. Het is nog steeds koud. De zon doet evenwel sympathieke po gingen. We zetten het wherry-mastje op, hijschen zeil en koersen lui over de Loos- drechtsche Plassen. Hier viert de zeilsport hoogtij. Roeiers zijn uitzonderingen. Tusschen sierlijke, wiskun dig-zuiver berekende klasse-jachtjes zeilen enkele vreemde eigen bouwsels. Eén is erbij dat wonderlijk hoog op het water ligt en niet meer dan een raar gevormde kist lijkt. Het heeft veel zeil op en schijnt onverklaarbaar stabiel, maar loopt niet. „Hang je hamer aan de wilgen en koop een moker", is des Assura deurs advies aan dezen scheepsbouwer. Hij mompelt het slechts, maar stemmen klinken ver over het water. Wij steken alle Plassen over, beleven een charmante ontmoeting met een schip dat ge heel bevrouwd is met lieve jonge meisjes en geraken in een snoezig weteringetje, over huifd van diepgroen lommer. In dit lommer verschuilen zich bekoorlijke zomerhuisjes, het eene nog schilderachtiger dan het andere. Hier is alles poëzij. Uit elk, der huisjes zou een teeder liefdesduet kunnen weerklinken. Maar het is helaas niet aldus. Het bepaalt zich tot een gramofoon, die den onvermijde- lijken kleinen gardeluitenant beëindigt met een venijnigen knars. Dan is het stil. Door het Tienhovensch ka naal, vol waterplanten en dansende libellen, langs malsche weiden waarin één eenzaam paard roerloos staat te slapen, bereiken wij de Vecht. Op dit punt leeft een vervaarlijke zeug in blijde verwachting, en de Laborant feliciteert den sluiswachter met „de aanstaande familie vermeerdering". Het wordt niet zoo best op genomen. Maarsen is een leelijk oud stadje, en het gebruikt de prachtige Vecht ais vuilnisbelt. Er drijven heele eilanden van tuinafval in, en bij de brug is het vol leege conservenblikjes. bossen houtwol, proppen papier en allerlei andere rom-v Een 5lorcÜg oord. Wij keeren langs een andere route naar Loosdrecht terug, na ons Rondvaart-toerboekje ook hier te heb ben laten afstempelen. Ik heb namelijk nog vergeten te zeggen, dat wij een stuk Rond- yaart door Nederland maken. Donderdag. Het is plotseling zomerweer. Stralende zon, koesterende warmte. Wind: zefir. Iedereen heeft ineens een positieve voorkeur voor den stuurstoel. Op dezen dag bereiken wij na langdurige omzwervingen via Nieuwersluis, Vinkeveen en Wilnis het schoone Nieuwkoop. Dit ligt aan Plassen waarop je volkomen verdwalen zou als er geen Bondswegwijzers in stonden. Het heeft een alleenstaanden toren die tot een kasteel behoord moet hebben, en van welks transen ge een schitterend uitzicht kunt genieten. Het bezit ook een oud hotel, met een wenteltrap en een massa kleine kamertjes. Hier ontmoeten wij een heer, die hier al drie maanden logeert om te visschen. Hij doet niets dan dat. Men zegt dat alle visschen in de Plassen hem persoonlijk kennen. Wij vinden het een beetje ontstellend. De Labo rant bekijkt hem en zegt dat hij waarschijn lijk een van die koppige hengelaars is, die wachten tot zij beet krijgen. De Laborant heeft iets tegen de hengel sport. 's Nachts ontwaken wij allen door een dave rend geraas op zolder, en doordat het mot regent in onze bedden. Iemand is gaan slaap wandelen en heeft een zwaarbeladen wasch- tafel omver gewerkt. Provinciehötelletjes hebben zoo hun eigen aardige verrassingen. De Assuradeur keurt ze vrijwel alle af omdat ze geen waschbakken met stroomend water hebben. Hij oefent scherpe critiek uit op provinciale hötelhou- dertjes, die te weinig nadenken om hun be lang in te zien, en zich de kleinste uitgaven niet willen getroosten. Als dc Dokter en ik het primitivisme in het landelijk hotelwezen verdedigen geeft hij dc schuld aan de Pers, onder dewelker machtige pressie alle hotels en herbergen gemoderniseerd zouden wor den, als gezegde pressie maar op ze werd uit geoefend. Ik ben evenwel met vacantie, en neem geen ingezonden stukken in ontvangst. Vrijdagmorgen vertrek in nóg stralender zomerweer. Alle jassen en truien zijn in de beperkte laadruimten van de wherry gepropt. Wind: geen. Koers: Zwammerdam. Tempo: gezakt tot 20 slagen per minuut. De Labo rant critiseert de snelheid van den Dokter en den Assuradeur, die ons tragelijk voortzeu len, in krasse bewoordingen, en stuurt ons tegelijkertijd een verkeerd kanaal in. Alle leden van de ploeg vertellen elkaar wat zij van elkaar denken, op de meest vriendschap pelijke en openhartige wijze. Stemming aan boord: ideaal. Tijd: in onbegrensden mate voorradig. Dit is een schier-ideale vacantie gewor den. R. P. EXPLOSIESTOFFEN IN STIER MARKEN GEVONDEN. In het plaatsje Rottemann werden in een hout-opslagplaats tusschen boomstammen verstopt, twintig projectielen gevonden, welke uit precies dezelfde stoffen bestonden als die welke bij de jongste aanslagen in Duitschland, Joegoslavië en Hongarije ge bruikt zijn. De autoriteiten stellen een on derzoek in. COMMUNISTISCH RELLETJE TE AMSTERDAM. AGENT ONVERHOEDS AANGEVALLEN EN MISHANDELD. Eenige groepjes communisten, die de „In ternationale" zongen en geen toestemming voor een demonstratie hadden, zijn Woens dagmiddag op de Nieuwmarkt-, in de Dam straat en op den Dam te Amsterdam uiteen gejaagd, waarbij de politie van den wapen stok gebruik maakte. De werkloozen verzamelden zich naar het Hbld. meldt, omstreeks vier uur op het Wa- terlooplein bij de Zwanenburgerstraat. In laatstgenoemde straat werd een bewoner we gens huurschuld uit zijn huis gezet. Vier communisten vielen den politie-agent, die voor dat huis heen en weer liep, onverwacht van achteren aan, grepen hem beet. hielden zijn handen op den rug vast, trokken zijn sabel van den koppelriem en haalden den gummistok uit den broekzak van den agent. Vervolgens sloegen zij den agent in het ge zicht, zoodat de man een bloedneus kreeg en zijn bril doormidden brak. De deurwaarder, die de woninguitzetting leidde, kreeg een he- vigen stomp in den rug en daarna gingen de aanvallers er van door, tot nu toe zijn de lafaards-onbekend gebleven; van twee is het signalement bekend en per telegram aan alle politiebureaux opgegeven. De agent be gaf zich na den aanval naar het politie-bu- reau op het J. D. Meyerplein, doch inmid dels was reeds een detachement politie aan gerukt en even later kwam ook commissaris J. H. Quanjer ter plaatse. Met sabel en gum mistok werden de opdringende communisten verdreven, met behulp van ruiters werd de Zwanenburgerstraat gedeeltelijk afgezet; de betoogers werden nog herhaaldelijk verspreid doch incidenten deden zich verder niet voor. Na eenigen tijd kwam een bewoner van de Zwanenburgerstraat de stukgeslagen bril van den aangevallen agent op het bureau-J. D. Meyerplein brengen, hij had de stukken op straat gevonden. Een andere bewoner die dicht bij den Zwanenburgwal woont kwam de sabel terugbrengen; de aanvallers hadden dit wapen door het geopend raam van zijn woning op de derde étage naar bin nen geworpen. De gummistok is evenwel niet teruggevonden. DE BRAND AAN „DEN VIER SPRONG" TE BENNEBROEK. GéRANT VAN BRANDSTICHTING VRIJGESPROKEN. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den gérant van de voor hotel- bedrijf ingerichte villa „Vredenhof" te Ben- nebroek, die verdacht was van brandstichting in dat huis. De Officier had 2 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank heeft verdachte vrijgesproken KINGSFORD SMITH. HIJ HEEFT EEN VOORSPRONG OP MOLLISON. Op het vliegveld Heston nabij Londen heeft men Woensdag uit Aleppo een telegram ontvangen van Kingsford Smith, met het verzoek, alle maatregelen te willen treffen om het mogelijk te maken, dat zijn vliegtuig binnen den tijd van 36 uur zoo grondig mo gelijk nagezien, eventueel hersteld en in orde gemaakt kan worden voor de terugreis van Engeland naar Australië. Men verwacht, dat Kingsford Smith zoo spoedig mogelijk na zijn aankomst in Engeland de terugreis wil aan vaarden. Kingsford Smith, die verleden week Don derdag Australië verliet, heeft tot nog toe een voorsprong op den recordtijd van Molli- son, die de reis volbracht in ruim negen da gen. WERKLOOZE VERMOORDT ZIJN VROUW. DE DADER GEARRESTEERD. Uit Karlsruhe wordt gemeld: Woensdagmorgen vroeg heeft de 30-jarige werklooze mecanicien Karl Schnaiter vermoe delijk na een twist zijn 26-jarige vrouw met een scheermes den hals afgesneden. Het slachtoffer overleed korten tijd later. De moordenaar was in den loop van den nacht in beschonken toestand thuis gekomen en door de politie wegens het veroorzaken van burengerucht gearresteerd. Tegen drie uur des nachts werd hij in vrijheid gesteld en begaf hij zich naar zijn woning. Zijn vrouw had uit angst met haar 3-jarig kind toevlucht gezocht bij haar zuster. Toen zij weer thuis kwam pleegde de man den moord en vlucht te met een rijwiel. Tot nog toe kon hij niet worden opgespoord. Schnaiter, die Elzasser is, is in het bezit van een Fransch paspoort met visum, zoodat hij vermoedelijka wel zal trachten naar den Eizas te vluchten. Nader meldt men uit Karlsruhe: De mecanicien Schnaitzer is Woensdag avond te Karlsruhe gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. EEN MOOI KERKCONCERT. O.a. uitvoering van een mis van Palestrina voor mannenkoor. Op Maandag 5 October wordt in de Groote Kerk en concert gegeven, dat meer can gewone aandacht verdient. Annie Woud. Het zeer gunstig bekend staande mannen koor „Werkmanslust", onder leiding van on zen stadgenoot George Robert, zal zich doen hooren met medewerking van Jo Vincent en Annie Woud. Voorts zal de heer Klaas Bakker (Prix d'Excellence van het Conservatorium te Amsterdam) het orgel bespelen. Het volgende programma wordt afge werkt: 1. Choral. A. Honegger. (orgel.) 2. Psaume 121, D. Milhoud. (koor.) 3. a. Chant de Resignation. b. Chant de No: e. c.Chant de Sioi d. Chant du Lo;----ar (uit Poêrnes ;uu D. Milhaud. (alt.) 4. Fantasie a. t. J. P. Sweelinck. (orgel 5. Missa Iste Confessor, G. P. da Palestrina Kyrie. Gloria. Credo. Sanctus. Benedictus. Agnus Dei. (koor.) 6. a. Abendlied. J. Staden. e. Nun ruhen alle Walder B. Gesius. c. Aria uit Cantate 149, J. S. Bach. (sopraan.) 7. a. Let us Wander b. Lost is my quiet. c. Sound the Trumpet. H. Purcell. (sopraan en alt). 8. Gebed vóór den Tempel. (koor.) Fred. J. Roeske. Onze muziekresencent G. J. Kalt schreef over de laatste orgelbespeling in de Groote Kerk op 24 September 1929, waarbij het man nenkoor „Werkmanslust" medewerkte: „Daar waren allereerst de zangen van Pa lestrina en Vittoria, die, overschoen gezon gen door het mannenkoor „Werkmanslust" uit Krommenie, een onvergetelijken indruk maakten. Jo Vincent. Onvergetelijk wijl zij in uiterst verzorgde registreering der stemmen en in ongerepte zuiverheid weergaven de blankheid, die de muziek kenmerkt der grootmeesters van voor de muziekrenaissancc. Men mocht bij zulk een schoone weergave vergeten, dat deze koorwerken waren geschreven voor mannen- en knapenstemmen, waarvan de laatste, ook bij transpositie, zoo moeilijk zijn te benade ren door de tenoren. George Robert onder ving dit bezwaar, door zijn tenoren alles in een schoonklinkend falset te later, zingen. Hij gaf ook wonderwel weer de kiaarheid der structuur, die verrassende stemvoering, die in de kerkruimte zoo licht wil verdoezelen... Het geheel gaf ons een prachtigen kijk op het technisch en artistiek vermogen van het mannenkoor uit Krommenie, een der wei nige mannenkoren, die lust en volharding en toewijding bezitten om zich den Palest rina- stij! eigen te maken. Dus mochten wij met voldoening luisteren, hoe „Werkmanlust" al spelend de technische moeilijkheden van dit werk overwon. Wij prijzen ook naast de goede wijze van zingen den zin voor kleur, die in liet laatst gezongen werk tot uiting kon komen." Tot zoover deze herinnering. Het geheel belooft, ook in verband met het optreden van de solisten, een mooi concert te worden, zoodat wij gaarne opwekken het te bezoeken. Het kerkgebouw moet Maandag avond vo! zijn!. ROOVER VAN DEN POSTZAK GEARRESTEERD? Oude bekende van de politie aangehouden. Gunstige plaats in Den Haag uitgekozen De Tel. heeft vernomen, dat als verdacht van den diefstal van een postzak te 's Gra- venhage reeds iemand gearresteerd is. die een oude bekende van de politie en een be ruchte persoonlijkheid zou zijn. De man ont kent echter beslist met den diefstal iets uitstaande te hebben en toont zich zeer ge sloten. Ook de vermiste postzak is terugge vonden met een klein deel van den oor- spronkclijken inhoud. Hij bevatte nog onge veer f 400 en de brieven. De rest van den buit was Woensdagavond nog niet terecht. Ook op den verdachte is niets, dat van den buit afkomstig kan zijn, gevonden. Het schijnt, dat de omstandigheid, dat de chauffeur van den postauto de tegenwoor digheid van geest had om het nummer van den wegrijdgnden auto. waarmede de dief verdween ojFte nemen, de politie op een spoor heeft gebracht. Zij is er namelijk in geslaagd den bedoelden auto op to sporen en in beslag te nemen. Zoodoende kreeg men een draad in handen, die tot de arrestatie geleid heeft. Het is zoo goed als zeker, dat de dader een medep'ichtige gehad heeft en dat het mis drijf nauwkeurig is voorbereid. Daar duidt in de eerste plaats het feit op. dat de deur van den postauto met een valschen sleutel is geopend. In .:c tweede puats moet de dader de werkwijze van de Pesterijen nauwkeurig be studeerd hebben. Hij heeft geweten op wel ken tijd de wagen zou aankomen, hoe hij ge woonlijk geladen werd en welke postzak de geldswaarde van het kantoor bevatte. Tenslotte heeft hij een p'aats uitgekozen, die voor een overval bijzonder gunstig is. De postwagen doet meer bijkantoren aan. doch dat aan den Van Lennepweg is wel eon van de eenzaamste. Het ligt in een „deftige woonwijk" de Van Lennepweg loopt met een boog van de Nieuwe Parklaan naar den Wagenaarweg waar het gemeenlijk zeer stil is. Bovendien kan het daar zeer donker zijn, daar alle huizen in die wijk vrijstaan de villa's zijn omgeven door tuinen, terwijl ook de straten met boomen beplant zijn. Het postkantoor is in een z.g. halve villa geves tigd. De dader had hier dus een uitstekende gelegenheid om zich te verbergen en een gunstig moment af te wachten om zijn slag te slaan, te meer daar dc kans om ge stoord te worden, gezien de geringe passage, die daar op dat uur is, uiterst miniem was. C. Wells werelddictator. Een twintigjarenplan. De Engelche schrijver H. G. Wells heeft een radio-rede gehouden over: Wat ik zou* doen met de wereld. Hierin zei hij onder an deren: „Ik geloof, dat de oorlog nooit volkomen uitgebannen zal worden, tenzij de staten hot oppertoezicht over hun betrekkingen en han delingen in handen geven van cén souve- rein gezag een Vredesraad. Ik zou de diplomatieke diensten en mi nisteries van buitenlandsche zaken ophef fen en de ministeries van Oorlog, dc vlo ten cn de luchtkrachten. Een 20-jaren-plan. Mijn economische wereldraad zou een 20- parenplan instellen voor de reorganisatie van dc wereld-productie en verdeeling daar van. Dat plan zou de tarlel-muren omver halen. niet inééns, want dat zou leiden tot vreeselijke verwarringen. Maar het zou hen langzamerhand sloopen. En het zou het handelsverkeer te land, ter zee en door de lucht in één systeem or- ganlseeren, het zou de gunstigste streken be stemmen voor landbouw en industrie, ver moedelijk arbeiders tot nieuwe soorten werk brengen en het zou woestijnen irrigeeren. Wij zouden een nieuwe wereldkaart maken voor den Raad, waarop de ouderwctsche po litieke indeeling niet voorkwam. Want wij zouden inplaats van koninkrijken en repu blieken de kopergebieden en kooldistricten aangeven, de korenakkers en weilanden de bosschen en katoenvelden. En dan zou aan het einde van mijn dicta torschap alles gebeuren, waar dat het beste gebeuren kon. De geldkwestie. Slechts één soort geld zou in de wereld zijn Het is iedereen duidelijk, dat het huidige geld- en credietsysteem in zal storten. Eén soort wereldgeld. één soort gecontro leerd wercldcred ietsysteem zijn. zoo schijnt het me, de noodzakelijke inleiding voor hot economische leven, dat de eenige basis is voor wereldvrede en -welvaart." Toch nieuwe verkiezingen in Engeland? Ontbinding van het parlement verwacht. (3e blad, le pag.) De accountant R. Hcync wordt om redenen ran algemeen belang niet vervolgd wegens zijn brochure tegen dr. A. G. Kroller. (2c blad, 2c- pag.) Bollenschuur met inhoud te Lisse door brand verwoest. (3e blad, 2e pag.) Laion-tennis. Tournooien dc hoofdschotels van een Lucullusmaaltijd. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Scheepsjournaal III). (le blad, le pag.) De Zuiderzeetoerken. De huidige stand van het tcerk. (2e blad, le pag.) K. dc J.: De Kamermuziekavonden van dc afd. Haarlem van Toonkunst. (3e blad. le pag.) J. B. Schuil: Neger-theater Louisiana. (3e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) (Honderden zwaluwendie door het slechte weer niet over dc Alpen konden komen, zijn per vliegtuig uit Wecncn naar het zonnige Italië gebracht.) Vraagt u of 't vliegen vooruit Is gegaan Het vliegen dan van den mensch. Ik bied er u hier het bewijs van aan. Ver boven uw stoutsten wensch. Je kijkt naar een zwaluw, die scheert en zwenkt, Zoo luchtig boven een vliet. Je voelt je een tikje jalocrsch en denkt: Dkt. leeren wij toch maar r>iet. Hè, vrij als een vogeltje in dc lucht, Dat is een heerlijk idee, Zoo veilig en rustig in zwevende vlucht. Maar dat valt niet altijd mee. En als ons de wintorschc kou belaagt, Gaan zij er vandoor met spoed, Wij worden door vorst cn door sneeuw geplaagd, Zij hebben 't in 't Zuiden goed. Maar zelfs aan 't vermogen van 't vogelhelr In 't luchtgebied is een grens, Het wijkt verschrikt voor het stormende weer En vindt dan hulp bü den mensch. De mensch vliegt, hoe bar ook het weer mag zijn, Hoe zwak ook zijn vliegkunst zij, Hoe vreemd op zijn plaats in 't luchtdomein, Hoe weinig als vogels vrij En hij vergeldt daarbij het kwaad met goed, Een veete blijft ongewraakt, Want pas heeft dit zelfde zwaluwgebrocd Bij ons geen zomer gemaakt. P. GASUS. ROOFOVERVAL OP EEN SPAARBANK. Woensdagmorgen ls een man het kantoor van de Spaarbank te Meissen binnengedron gen, waar hij uit do brandkast een kistje In houdende ongeveer 1000 R.M. aan zilvergeld roofde, waarna hij trachtte te ontkomen. Een beambte die den man wilde beletten te ontsnappen, kreeg een schotwond in de hand. Dc roovcr rende naar zijn motorrij wiel dat hij den nacht te voren in de artillc- riekazeme te Dresden had gestolen. Dc mo tor ging evenwel niet direct aan. De dief loste nog een schot op de hem achtervolgen de bankemployé s en het publick, doch kon later worden gearresteerd. WERKOOZENDEMONSTRATIE TE LONDEN. TALRIJKE PERSONEN GEWOND. Ter gelegenheid van de behandeling voor den politierechter der excessen voor het par lementsgebouw te Londen, op Maandagavond j.l. is het Woensdag opnieuw tot botsingen gekomen tusschen demonstranten en politie, thans voor het gerechtsgebouw. Politie te paard ontruimde de aangrenzende straten. Daarbij werden talrijke personen o.m. eenige vrouwen gewond. Ook in Hyde Park heeft bereden politie een optocht van demonstreerende werkloozen ont bonden. Deze menschen waren van het ge rechtsgebouw naar het park getrokken om hun wrevel over de nieuw bf - "tigingsmr-at- regolen op dc gebruikelijke wijze door rede voeringen en gezang van verboden liederen :c uiten. Het ls dc politie pas na geruimen tijd gelukt de werkloozen te verspreiden. BLOEDIGE GEVECHTEN IN NICARAGUA. Bij Jinetoga in Nicaragua zijn opnieuw hevige gevechten ontstaan tusschen opstan delingen en soldaten van de Nationale Garde waarbij 25 man van de National- Garde, waaronder eenige officieren, werden gedood. Ook de ODstandeJingen leden ernstige ver liezen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1