DE ZUIDERZEE WERKEN. De huidige stand van het werk. TOURNOOIEN DE HOOFDSCHOTELS VAN EEN LUCULLUSMAALTiJD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD Afsluiting, drooglegging, afwatering. Circa de omtrek der aarde aan slooten, en greppels. Regelmatig keeren de uitnood igingen van de directie der Zuiderzeewerken aan de Nederlandsche .pers terug, opdat het publiek op gezette tijden keninis kan nemen van de vorderingen van het groote werk der land winning op de Zuiderzee. Voor wij in een tweede artikel de indrukken van het be zoek van vandaag aan het werk weergeven, eien overzicht van den huidigen stand: Zooals men weet bestaat de onderneming uit twee gedeelten: de drooglegging en de afsluiting. De afsluiting wordt bewerkstel ligd door een dijk van Van Ewtjcksluis langs den Westkant van Wie ringen, door het Am- steldiep (2 1/2 KM.) en door de Zuiderzee naai de Friesche kust bij Zurich (30 KM.) Het IJsseimeer, ontstaan na de afsluiting, zal twee keer in het etmaal bij eb op zee kunnen uitstroomen. door de in den afsluitdijk te bouwen uitwateringssluizen. Het meer moet een oppervlakte van minstens 100.000 H.A. houden, omdat bij rijkelijk afvloeiend water uit den IJssel. de waterstand'niet hinderlijk hoog mag worden. Vooral in perioden van hoogen zeestand en storm, waardoor uit watering van het IJsseimeer wel eens niet mogelijk kan zijn, zou bij een te kleine op pervlakte de uitvloeiing van het rivierwater hinderlijk worden. Bij den Oever, op de Oost punt van Wieringen, liggen 25 uitwaterings sluizen met een gezamenlijke wijdte van 180 Meter; 10 van dergelijke sluizen komen op het Kornwerderzand. 4 K.M. uit de Friesche kust. Groote schutsluizen bij den Oever en Kornwerderzand, zullen voorts het scheep vaartverkeer dienen. Wanneer wij nu nog vermelden, dat het IJsseimeer op den duur een zoetwaterreservoir zal worden, van groote beteekenis, voor het op peil houden van scheepvaartkanalen en de voorziening van drinkwater aan vee en dat de gansche in poldering 225.000 H.A. land' zal ©piefveren in vier stukken, samen vertegenwoordigende 7 pet. van de totale oppervlakte van Neder land, en 10 pet. van de bebouwde opper vlakte van ons land, dan heeft men een vol ledig overzicht van het grootsche schema, dat aan Lely's levenswerk ten grondslag ligt. Voltooid of in uitvoering. Aan de uitvoering werd ln 1920 begonnen. Aanvankelijk veroorloofde de toestand van de schatkist niet het betrachten van spoed. In 1927 eerst werd een groote sprong vooruit gemaakt, Wieringen werd aan het vasteland verbonden, maar bovendien kwam een dijkvak van 4800 M. beoosten Wieringen tot stand en uit de zee, aan den kant van de Friesche kust verrezen langzamerhand plompe ge vaarten, zich aaneensluitende tot een dijk vak van 4900 M. gericht naar het Westen naar Noord-Holland. Een dijkvak van 8200 M. werd tusschen beide eerste stukken in gelegd, voorzien van twee werkhavens, op en ter weerszijden van Breezand. Maar bovendien werden de ceulen ,J>e middelgronden" en „de Vlieter' op 3.50 A. P. beteugeld. Het vak Breezand van den grooten afsluitdijk wordt inmiddels naar West en Oost aanzienlijk uitgebreid. Ter voorziening in de, door de afsluiting van het Amsteldiep belemmerde afwatering, en de scheepvaartbeiangen werd hei- Balg- zandkanaal, langs de Noord-Hollandsche kust van Van Ewijckssluis tot het Nieuwe Diep, aangelegd. Door de verhooging. die de storm vloed in het, benoorden de afsluiting gelegen gedeelte der Zuiderzee, als gevolg van de afsluiting zal ondergaan, moesten de water- keeringen op Wieringen worden verhoogd. De verhooging langs de Friesche kust en op de Noord-Hollandsche wadden-eilanden is reeds ten deele voltooid of onderhanden. Van de uitwateringssluizen, waarvan in de inleiding sprake is, werden bij den Oever en bij Kornwerderzand, onderscheidenlijk 3 en 2 groepen, met de daarbij behoorende schut sluizen gebouwd. Een zeer belangrijke phase was de indij king van de Wieringermeer. Daar werd in 1927 mee begonnen. Van Medemblik naar Wieringen werd een dijk geiegd, waarvan in Juli 1929 het laatste gat gedicht werd. De in dijking maakt het natuurlijk noodzakelijk dat er maatregelen getroffen werden, voor de scheepvaart niet alleen, maar ook voor de afwatering der polders en boezems die voorheen op de Wieringermeer loosden. Daar- ÏNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN malen werd rond 4.000.000 M3. water per et maal weggepompt! Den 21 Augustus 1930, na omstreeks 6 maan den onafgebroken bemaling was in ce drie diepst gelegen polderafdeelingen het peil van 5 M. N. A. P. bereikt. Het heele maaiveld van den polder lag toen droog, de periode van droogmalen kon toen als geëindigd, die van het drooghouden, als begonnen beschouwd worden. In den polder moesten nog tal van werk zaamheden verricht worden om het land voor bebouwing en bewoning geschikt te maken. Behalve wegen, bruggen en sluizen moesten kavel- en wegslooten, iter totale lengte van ongeveer 1200 KM. worden ge maakt; het graven van greppels zal zich over een lengte van tenminste 20.000 KM. en ten hoogste 40.000 K.M. circa de aardomtrek uitstrekken. Hier heeft men dus, in korte trekken, den huidigen stand van het reuzewerk voor zich. De illustraties dienen ter verduidelijking van den tekst en behoevefi. niet nader beschreven te worden. VRIJHEIDSBOND. Maandagavond houdt de afdeeling Haar lem van den Vrijheidsbond een openbare vergadering in de groote bovenzaal van Brinkmann. Groote Markt, waar mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi en Mr. C. H. Gué- pin zullen spreken over: Crisis en Liberale Politiek. Werkplan ars/aitdijk. S.luati' scfaat 'j* -. voor werd langs de oorspronkelijke Noord- Hollandsche kust, aan de Westzijde dus van het Nieuwe Land, een kanaal gegraven van Oostpunt naar Aartswoud. een verlengstuk van het Balgzandkanaal waarvan hierboven sprake is. De schutsluis bij Kolhorn geeft toegang tot de polderkanalen van het oude Noord-Holland, die bovendien met het om ringende buitenwater in verbinding staan door de sluizen in Medemblik, Den Oever (Oostpunt van Wieringen) en de Haukes, (Westzijde van Wieringen). Het electrische gemaal „De Lely" en het Dieselgemaal „Leemans" te den Oever, malen het polderwater uit de Wieringermeer naar het IJsseimeer. De „Lely" heeft een normale opbrengst van ongeveer 12000 M3. water per minuut, te opbrengst van de „Leemans" te Den Oever is normaal omstreeks 500 M3. per minuut, zoodat beide samen in normale omstandig heden 1700 M3. per minuut of rond 2.500.000 M3. per etmaal kunnen uitslaan. Tijdens het droogmalen, waarmede 10 Februari 1930 werd begonnen, kon een grootere opbrengst worden bereikt; in de eerste maanden van het droog- SPORT EN SPEL DAMMEN. 0>I HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Uit Parijs bericht men ons de uitslagen der 14de en 15de ronde van den wedstrijd om het wereldkampioenschap. Deze luiden: Weiss wint van Poiroux; King wint van Vuille; Raichenbach wint van Fayet; Fabre wint van Garoute; Boissinot remise met Bizot; Reichenbach wint van Boissinot; Fayet wint van Vuille. Bizot wint van Garoute; Fabre wint van Poiroux; King remise met Weiss. De stand na deze ronden luidt thans: M. Fabre 23 punten; S. Bizot 21 punten (beiden Frankrijk); Raichenbach 21 punten (Polen); King 20 punten (China); I. Weiss 19 punten (allen Frankrijk); Poiroux 6 pun ten en Vuille 5 punten (beiden Zwitser land. DAMCLUB „ZANDVOORT". Te Zand voort iwerd opgericht de Dam club „Zanavoort". Het bestuur dezer nieuwe vereeniging verzoekt ons te willen berich ten dat het clublokaal gevestigd is in „Ons Huis" en de clubavonden gehouden worden eiken Woensdagavond. Een flink aantal damspelers heeft zich reeds als lid opgegeven, waaronder ver scheidene zeer goede spelers. WEDSTRIJDEN OM DEN WISSELPRIJS. Heden (Woensdag)-avond zal hi het club lokaal der Damclub „Haarlem", bovenzaal café Roodenberg. Spekstraat, de j aarlijksche ontmoeting plaats vinden tusschen de eerste tientallen der Damclub „Haarlem" en „Haar- lemsche Damclub", om den wisselprijs. Deze ontmoeting is in dit seizoen do eerste kennismaking tusschen onze beide Haarlem- sche hoofdklasse-clubs en tevens een goede oefening voor de a.s. competitie. De wedstrijd vangt te 8 uur aam OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Uit Parijs bericht men ons de uitslagen der 13de ronde van den wedstrijd om het wereldkampioenschap 1931. Deze luiden: J. Garoute wint van Vuille: I. Weiss remise met S. Bizot; Raichenbach wint van Poiroux; M. Fabre remise met King en M. Fayet wint van E. Boissinot. De stand na deze ronde luidt thans: Fabre 19 punten: Bizot 18 punten; Raichen bach 17 punten; (allen Frankrijk); King 17 punten (China); Weiss 16 punten; Garoute 12 punten; M. Fayet 11 punten; Boissinot 9 punten (allen Frankrijk)Poiroux 6 punten en Vuille 5 punten (beiden Zwitserland). LUCHTVAART DE GORDON-BENNETT-VLUCHT GAAT NIET DOOR. NEW-York. 29 September 'V.D.) Wegens de geringe deelneming en de hooge kosten gaat de Gordon-Bennett-ballo^vedstrijd dit jaar niet door. Lawn Tennis. Het trucje der „tournooi-trappers". Wat doet het districtsbestuur? Tennissend Haarlem in stijgende lijn. (Van onzen tennis-medewerker). Das Lied ist aus! De blaren duikelen als verschrikte snippen door de lucht; het tennisseizoen is ten einde. Nóg worden de roode en de witte banen be volkt, maar de blanke tenniskleedlj maakt al een vreemd figuur in de troosteloozo herfst omgeving. Het laatste tournooi, dat van Duinwijck, is afgespeeld en de wed strijdleiding heeft zich niet kunnen bekla gen over het weer, dat juist aan de Sani- poortsche grenzen welwillend was en dat in overleg met Pluvius (den regengod) zeer zuinig was met water. Zoo is weer een periode van spanning voorbij. Eerst de competitie, de wedstrijden waarin men kersversch tegen vreemde te genstanders werd geplaatst in het vooruit geschoven seizoen; de teleurstellingen dat spelers en speelsters, die het vorig seizoen bijna onverslaanbaar schenen, geheel uit vorm bleken te zijn, daarna de tournooien. waarvan enkele als de hoofdschotels van een Lucullusmaaltijd gelden. Niet in den haak. Het hierna volgende maakt misschien denzelfden indruk als mosterd na den maal tijd, maar omdat volgend jaar opnieuw ge serveerd wordt, willen wij het toch niet achterwege laten. De tournooien in Haarlem zijn nagenoeg alle gesloten, dat wil zeggen er wordt uitsluitend aan deelgenomen door speelsters en spelers die op een bepaald ba- nencomplex tennissen. Het ligt echter voor de hand dat men niet op de banen van „Vij- verhoek". zoowel als op die van „Groenen- daal". „Duinwijck", „Stoop". „Kennemer Ly ceum" en „Rijnegom" speelt. Hieruit zou men moeten opmaken dat men eiken dag tenniste en telkens op andere banen. Toch zijn er spelers die aan al deze toumamenten deelnemen, menigmaal tot ergernis van de B-spelers die op deze wijze iedere kans ver loren zien gaan om ooit meer dan een paar ronden te overleven. Men vraagt zich af hoe dit mogelijk is. Er bestaat een trucje voor. Tien, twintig of meer „tournooi-trappers" huren samen een tennisbaan voor een ochtend in de week op verschillende complexen. Door hun groote aantal behoeven zij slechts luttele guldens neer te tellen. Zij zijn dus bespelers van een baan in dat tennispark, ook al weten zij niet eens hoe de baan er uit ziet. Er is natuurlijk een sportief hiaat in dit systeem, maar het is een maas in de tenniswetten en er valt niets tegen te doen. Buitendien wordt er ook niet zoo nauw gekeken. De wedstrijdleidt'.? SCHIETEN. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Door de Haarlemsche Burgerwacht werden gedurende de zomermaanden wedstrijden ge houden in de Siadsdoelen. Deze wedstrijden hadden een vlot en aangenaam verloop, er werden veel maximums geschoten er was dan ook voortdurend spanning wie de eerste plaats zou bezetten. De extra wedstrijd werd gewon nen door den heer J. Jacobs die met 3 x 50 beslag op de ets legde, terwijl de heer LuLtik met 2 x 50 en 1 x 49 de fietsband verover de. De eindstand is als volgt. VOETBAL B-EX FT ALGECOMBINEERD ELFTAL (6—1). Ten aanschouwe van zeer weinig publiek heeft Woensdagmiddag op het Spartaterrein te Rotterdam het B-elftal van den K.N.V.B. een oefenwedstrijd gespeeld tegen een gecom bineerd elftal. In de aanvankelijke samen stelling der ploegen was een groote wijziging gekomen. Zij zagen er nu aldus uit: B-clftaJ. Doel; Odijk (De Hollandiaan). Achter; de Bruyn (HD.V.S.) en van Zcljl (P.S.V.) Midden: Verploegen (Xerxes), van der Wildt (V.U.C.), van der Eerde <Sparta). Voor: Hanse (R.C.H.\ Duynhouwer (Feijen- oord), Punt (D.F.C.), Post (D.H.C.), Mijnders (D.F.C.) Gecombineerd-elftal Doel: van der Male (Feijenoord). Achter: Peters (Blauw-Wit), v. d. Griendt (V.S.V.). Midden: Wilson (Sparta), Den Hoed (H.D. V.S.), Paulissen (P.S.V.). Voor: v. d. Berg (Sparta), v. d. Vaart (For- tuna), Zymni (West-Frisia), Frenk (Xerxes), Visser (P.S.V.) De wedstrijd. Dadelijk bleek, dat het B-elftal, gestoken in roode hemden, veel sterker was. De voorhoede combineerde vlot. Hanse en Mijnders waren snel en zetten goed voor en het binnentrio schoot hard en zuiver. Het was aan het goede werk van Van der Male te danken, dat het nog geruimen tijd duurde voordat van der Wildt Rood de leiding gaf. De backs van de Combinatie stonden daarna een tijdlang zoo te schutteren, dat Mijnders en Punt weinig moeite hadden er 30 van te maken. Na de rust hadden v. d. Berg en Den Hoed van plaats verwisseld. Het ging toen bij de gecombineerden wel iets beter, maar Rood bleef in de meerderheid. Duynhouwer maakte na fraai samenspel met Punt er 40 van en Post joeg daarna voor de vijfde maal den bal in het net. Uit een voorzet van Van der Vaart slaagde Zymni erin een tegenpunt te fabriceeren. Kort voor het einde bracht Duynhouwer den stand op 61. Bij de combinatie viel weinig te bewon deren. Vooral het spel van Zymni en Peters viel erg tegen. Bij Rood hebben Verploegen. de Bruyn en de voorhoede, speciaal Duynhouwer en Mijn ders, verdienstelijk gespeeld. van eenige tournaments heeft het dit jaar goed gevonden dat introducés meespeelden. Zoolang deze genoodigden in de eerste ron de sneuvelden was er niet het minste be zwaar dat zij hun inleggeld betaalden maar o wee! als zij eenge overwinningen boekten dan hoorden zij er niet bij en de overwonnenen putten zich uit ln afkeurende bewoordingen. Naar open tournaments. De eenige oplossing van dit vraagstuk schijnt ons, dat men alle toumamenten „open" maakt. Dan kan een ieder deelnemen en ontstaan er geen strubbelingen. Tegen woordig is vrijwel ieder tournooi in een A en een B-klasse gescheiden zoodat de minder sterke spelers en speelsters een eerlijke kans behouden op een overwinning. Het is onzin om boos te worden als men ln de eerste ron de dadelijk en overtuigend wordt uitgescha keld. dat is nu eenmaal het lot. Het ls ook absolute noodzaak dat tennissers van eenige beteekenis aan zoo'n wedstrijd reeks mee doen anders wordt men er niets wijzer door. Men wil toch trachten beter te gaan spelen? Bij een van de tournooien werd ecu tweede klasse speelster vriendelijk verzocht om niet in te schrijven en ook een gemengde dubbel voldeed (onder protest) aan dit verzoek. Dit is te gek om waar te zijn. Sterkere krachten moeten een tournooi juist kleur bijzetten. Voor het dlstrictsbestuur van den Ned. Lawn-Tennisbond is hier een goed werk te doen dat veel geschokte gemoederen weer tot rust kan brengen en dat een onplezierige verhouding recht en zuiver kan zetten. Toch genoegelijk. Uit deze jeremiade zou men kunnen con- cludeeren dat het tennisspel in Haarlem en omgeving bezwaard wordt door gal-bittere omstandigheden. Met de hand op het hart dat is niet waar! Onze bedoeling is het ook niet om een zwart en akelig beeld op te hangen van maniakken die tennis onspor tief zouden maken. Een tikje maniak zijn sommigen wel, maar dat is voortgesproten uit overdadigen lust om in hun sport uit te blinken (menige tennisarm legt daarvan ge tuigenis af). Dat er excessen ontstaan vloeit voort uit de omstandigheden en de leiding kan de ietwat verzakte sportiviteit met spoed weer recht zetten. „Im Groszen und Ganzen" gaat tennissend Haarlem in stijgende lijn Tennis is een heer lijke sport en telken jure raken meer lieden daarvan overtuigd. Er bestaat een prettige verstandhouding in de meeste clubs, zij groeien in kwantiteit en kwaliteit. Zoo is het eind van het seizon 1931. En zoo als ieder Jaar. duikt er nu weer een gerucht op dat oen of andere exploitant het vaste voorne men heeft ons een banencomplex van 7 courts te laten bouwen, met de bedoeling om het in 1932 te verhuren. V.V. RIPPKRDA HEEFT EEN EIGEN 1IOME. Daar het Politieveld 'dat Ripperda jaren bespeeld heeft), niet meer voor Ripperda be schikbaar is, daar dit aan R.C.H. is afgestaan, omdat deze club haar voorterreinen aan den Middenweg moet missen, moest Ripperda vlak voor de competitie 1931—1932 zich van een ander terrein voorzien. Dit is het hard werkend bestuur gelukt en Ripperda heeft nu een eigen terrein, dat cok aan den Mid denweg ligt, en dat zich in uitstekenden toe stand bevindt, kurkdroog is en van groote afmeting. Ripperda moest echter ook een kleedhuis hebben, en hierbij Is gebleken, welke clubllefde bij Ripperda bestaat onder de leden en donateurs. Door dezen zijn gelden bijeengebracht en het kleedhuis is vakkundig gemaakt door eenige leden van Ripperda. Het ziet er keurig uit. Zondag 4 October wordt dit terrein offi cieel geopend, 's Morgens 10 uur de wedstrijd Ripperda 1Spaarnestad 1, om 2 uur Rip perda 4-T.H.B. 4. Belde wedstrijden zijn competitiewedstrijden. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN CONCORDIA. Onder leiding van den heer W. Chr. de Reus werden door Concordia onderlinge wed strijden gehouden voor de dames en voor de oudste meisjes. Bij de dames-wedstrijden fungeerden de heeren K. Hop. L. J. A. van Ekencn. A. W. Driessen, en D. Janssen als Jury-ieden. De wedstrijden hadden ais doel tot een zuivere gelldsindeeling te komen, waarom uitsluitend toestel-oefeningen werden ver werkt. Voor de meisjes waren bestemd oefe ningen aan brug. paard, ringen, horizontale en schuine ladder. De dames turnden aan dezelfde toestellen; bovendien was voor haar een paardsprong opgenomen. Het maximum aantal punten voor de dames was 60, voor do meisjes 50. De uitslagen luiden: Dames: le afdeeling (8 deelneemsters). 1. S. Smit 50 12 punt, 2. A. Wielart 49 p., 3. J. de Bruin 45 p. 2e afdeeling (12 deelneemsters)1. A. Osterthun 48 p., 2. M. Blok 46 1 2 p., 3. A. Wijt- kamp 43 1 2 p. 3e afdeeling: <22 deelneemsters). 1. A. van Loenen 48 p.. 2. N. v. EverdLngen 47 1/2 p., 3. C. Kamer 46 1/2 p., 4. J. Boerée 45 p. Meisjes: le afdeeling (8 deelneemsters). 1. J. van Herwerden. G. Akkers en R. Poorten allen 36 p. 2e afdeeling (9 deelneemsters). 1. A. Schenk 32 1 2 p.. 2. T. Priesman 31 p. 3e afdeeling (26 deelneemsters). 1. T. Pie- ters 36 1/2 p., 2. J. Bestenbreur 36 p., 3. T. Kemp 33 1 2 p. As, Vrijdag vangen de wedstrijden voor de jongens-afdeelingen aan. POSTDUIVEN. POSTDUIVEN HARWICH Tot slot van het vliegselzoen heeft het „Noorderkwartier" te Breda een nationaal concours uitgeschreven, dat gehouden zal worden op Zondag 11 October jus.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5