Toch nieuwe verkiezingen in Engeland? HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 Buitenland. Ontbinding van het Parlement verwacht. En nieuwe verkiexingen op 28 October. - De Engeïsche bexuinigings- wetten in werking. Sir Herbert Samuel bij Lloyd George. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In het Lagerhuis deelde MacDonald Woensdag mede dat het Lagerhuis de volgen de week Woensdag op reces zal gaan. Op de vraag van Henderson of de premier kon mededeelen wanneer het Huis zijn zittingen dan weer zou hervatten, als het de volgende week verdaagd wordt, antwoordde MacDo nald, dat wanneer hem deze vraag Woens dag gesteld zal worden, hij in staat zal zijn het Lagerhuis hierover in te lichten. Afgevaardigde Kirkwood zeide: ..Ik zou den pjremier willen vragen of hij het Huis niet van een zorg zou willen ontlasten door reeds thans mede te deelen of een nieuwe verkie zing zal plaats hebben". Toen vele leden hierop lachten, antwoordde de minister-presl dent: „Ik heb den indruk dat de wijze waar op ik de vraag van mijn vrienden heb beant woord, het Huis aanmerkelijk heeft ver licht". De Premier heeft dus nog niets willen los laten. Men denkt algemeen dat hij door een verdaging van het Huis tijd heeft willen win nen. Toch wint in parlementaire kringen de verwachting veld, dat de regeering zal beslui ten het Parlement op 8 October a.s. te ont binden, In gewoonlijk zeer goed ingelichte kringen sprak men Woensdagavond als zijn vaste overtuiging uit, dat het Parlement op dien datum ontbonden zou worden en dat de nieuwe verkiezingen dan reeds op 28 October a.s. zullen worden gehouden. Sir Herbert Samuel, die thans optreedt als leider der liberale partij heeft Woensdag opnieuw een bezoek gebracht aan Lloyd George te Churt, het landhuis van Lloyd George in Surrey waar hij tot herstel zijner gezondheid vertoeft. In het Lagerhuis deelde de premier Woens dagmiddag in antwoord op een vraag van den oppositieleider Arthur Henderson mede. dat de nationale bezuinigingswet in het Lagerhuis aangenomen is en dat de re geering hoopt dat einde der week het finan- cieele wetsontwerp en de noodzakelijke extra uitgaven ter beschikking zouden staan. Nader werd nog gemeld dat de bezuini- gi.ngswetten door den Koning zijn bekrach tigd en dus onmiddellijk in werking kunnen treden. Geneve. Nieuwe zitting van den Volkenbondsraad. De Volkenbondsraad is Woensdagmiddag voor een zitting bijeengekomen, waarin al lereerst besloten werd de 63 mogendheden welke zijn uitgenoodigd de Ontwapenings conferentie bij te wonen op te wekken te ver klaren of zij bereid zijn in den zin van de resolutie van de Volkenbondsvergadering met ingang van 1 November a.s. voor den tijd van een jaar haar bewapeningen niet te ver- hoogen. De Raad nam vervolgens een reso lutie aan. waarin werd vastgesteld dat van de 63 uitgenoodigde regeeringen tot nu toe slechts 25 de gewenschte inlichtingen nopens den stand der bewapeningen hebben gepu bliceerd. De overige staten worden nogmaals opgewekt de opgaven te doen voor 1 Novem ber. De Raad besloot voorts het definitief uitge werkte ontwerpverdrag inzake de maatrege len die ten doel hebben den oorlog te voor komen voor te leggen ter onderteekening aan de staten niet-leden van den Bond. Des avonds zou de Raad opnieuw bijeen komen. ten einde een resolutie te behande len inzake het Japansch-Chineesche geschil. In deze resolutie wordt kennis genomen van het terugtrekken der Japansche troepen uit Mandsjoerije. De Japansche regeering wordt verplicht haar troepen definitief terug te trekken uit de oorlogszone. De Raad zal dan worden bijeengeroepen in de maand Octo ber ter behandeling van het Japansch-Chi neesche conflict. Japan, China en de Volken bond. De sinds 19 September bij den Volken- bondsraad aaaihangige procedure betreffende de regeling van het Japansch-Chineesche ge schil is Woensdag geëindigd met een of- ficieele verdagingsresolutie. Bij de punten 1 tot 5 neemt de Raad oun. kennis van de verklaring der Japansche re geering, dat zij geenerlei territoriaal doel in Mandsjoerije nastreeft en met de in acht neming van de veiligheid voor leven en eigen dom der Japanners haar troepen binnen de spoorwegzone zal terugtrekken. Voorts neemt de Raad er kennis van dat de Chineesche re- geering de verantwoordelijkheid voor de veiligheid der Japanners en hun eigendom in het ontruimde deel overneemt en dat China en Japan de noodzakelijke maatregelen zal toepassen om een verscherping van den toe stand te voorkomen. Bij punt zes worden beide partijen ver zocht onverwijld het herstel der normale be trekkingen in te leiden en de boven ver melde verplichtingen door te voeren. Bij punt 7 worden de partijen opgewekt den Raad voortdurend volledige mededeelin- gen te verstrekken nopens den toestand. Vervolgens werd besloten voor het geval een vervroegde bijeenroeping van den Raad noodzakelijk zou zijn den 14 October as. te Genève opnieuw in zitting bijeen te komen •ter bespreking van den dan bestaanden toe stand. Deze zitting kan vervallen indien de over den itoestand ontvangen inlichtingen 1 de bijeenkomst overbodig zouden maken. De Raadspresident verklaarde vervolgens dat de Raad na de oproeping van China slechts verplicht was maatregelen te nemen ter handhaving van den vrede onder de natise Voor de terugtrekking der troepen moet aan Japan een zekere termijn worden toegestaan. De Japansche vertegenwoordiger verklaarde niet accoord te kunnen gaan met punt 7, aangezien het niet noodig is opnieuw mede- deelingen aan den Raad te verstrekken. Er zijn andere mogelijkheden voor de raadsleden om zich op de hoogte te houden van de ont- jvikkelmg van den toestand. De Chineesche vertegenwoordiger con stateerde dat het voor den Raad noodzake lijk is zich voortdurend op de hoogte te houden van den toestand in het Verre Oos ten. De Raad heeft onvoorwaardelijk te waken voor de terugtrekking der Japansche troepen en het herstel van status quo. Tot de Raadszitting van 14 October moet de status quo worden hersteld, anders moet de Raad opnieuw de mogelijkheden nagaan. China zal dan van alle rechten welke het Volkenbondsstatuut biedt, gebruik maken om de noodzakelijke reparaties te verkrijgen. Slechts onder dit voorbehoud zou hij de resolutie kunr.en aannemen. De Japansche vertegenwoordiger verwierp deze interpretatie van de Raadsresolutie door den Chineeschen vertegenwoordiger. In welingelichte kringen twijfelt men er aan of den 14en October de Raad opnieuw zal bijeenkomen. Amerika. De moeilijkheden t. a. v. de bezuiniging op de vloot. President Hoover heeft bij zijn voorstellen om te bezuinigen op de uitgaven voor de marine te kampen met het verzet in hoogcre marinekringen; de President zou dit nogal kwalijk nemen. Het zal met deze voorgestelde bezuinigingen trouwens niet zoo glad gaan. De voorstanders van een sterke Amerikaan- sche vloot zijn talrijk en machtig, ook in het Congres. .En de mentaliteit van den Ameri- kaanschen volksvertegenwoordiger is over het algemeen wel zoo, dat geld voor het op sterkte houden van de vloot, veelal grif wordt toegestaan. Men verwacht dan ook in het Congres oppositie tegen het streven van den President naar streng doorgevoerde bezuini ging in marinezaken, aldus de N.R.C. Duitschland. Ook Curtius tevreden. Dr. Curtius heeft aan den naar Berlijn ge zonden specialen verslaggever van La Répu- blique, het blad van Daladier, een schrifte lijke verklaring overhandigd, waarin hij o.a. zegt, dat hij met voldoening kan vaststellen, dat men een belangrijken stap op den weg der ontspanning tusschen Frankrijk en Duitschland heeft gedaan, aldus de N.R.C. Het is niet eenvoudig een beleefdheids bezoek, doch de voortzetting en uitbreiding van de te Parijs begonnen onderhandelingen. Men heeft niet alleen met vertrouwen en vrijmoedigheid de hangende kwesties onder zocht, doch ook tegelijk het middel gevonden om snel te verwezenlijken, wat als bereikbaar wordt beschouwd. Wij hebben, vervolgt dr. Curtius, een or ganisme geschapen, hetwelk de oeconomisch; betrekkingen tusschen beide landen 7>al ver beteren en door de samenwerking der regee ringen en oeconomische kringen de zeker heid voor een positief, practisch resultaat moet brengen. De nieuwe noodverordening in Duitschland. De besprekingen van het Rijkskabinet met verschillende vooraan staande instanties op financieel en politiek-economisch gebied, als mede met de verschillende politieke partijen zijn thans zoover gevorderd, dat, naar de ver schillende Berlijnsche bladen weten mede te deelen, Zaterdag a.s. de nieuwe noodverorde ning gepubliceerd zal worden, die de volgen de maatregelen zal afkondigen: Verlenging van het loopende begrootings- jaar van 1 April tot- 30 Juni 1932. Verminde ring van verschillende uitgaven voor zoover prijsdaling verlaging van kosten tengevolge zou hebben. Bezuiniging op de personeel- begrooting van 50 a 70 millioen ma\;k, voor namelijk "door een stilstand in de "promo ties van ambtenaren en verlaging der hoog ste pensioenen. De tabaksbelasting zal gewij zigd worden, terwijl de huurbelasting met een vierde zal worden verlaagd onder be paalde voorwaarden. Het l'onds voor noodlij dende gemeenten zal verhoogd worden van 60 op 230 milllioen mark, ten einde de so ciale lasten, die op de gemeenten drukken, te verlichten. Voorts zal werkverschaffing op het land worden geschapen, terwijl de vroe gere noodverordening inzake de werkloos heidsverzekering zal worden gewijzigd en verlicht wat betreft de ondersteuning van jeugdige werkloozen. Behalve deze maatregelen van financieelen aard zullen speciale rechtbanken worden in gesteld voor het behandelen van politieke uitwassen, en zal het automobiel-transport ln samenwerking met de Rijksspoorwegen opnieuw geregeld worden. In tegenstelling met het oorspronkelijke plan bevat de noodverordening geen maat regelen op het gebied van tarief- en kartel- politiek. evenmin als d£ verwachte maatre gelen tot verlaging der hoogste salarissen in het particuliere bedrijfsleven. Oostenrijk. De saneeringswetten in den Nationalen Raad. Op voorstel der sociaal-democraten be handelde de Nationale Raad in Oostenrijk Woensdag in eerste lezing de wetsvoorstel len inzake de financieele en economische saneering van Oostenrijk. Na een overzicht te hebben gegeven van de wijze van tot standkoming der voorstellen deed de Bonds kanselier op nieuw een beroep op het Par lement. Hij verklaarde o-a.: „De tijd is vol gevaren. Geen uur mag verloren gaan om redding te brengen. Handelt aleer het te laat is." Bij de discussies, die op de rede van den Bondskanselier volgden en die vier uur duurden, werd namens de sociaal-democra tische oppositie verklaard, dat men het de plicht der regeering achtte, om in zulk een critische periode orde op het gebied der be grootingen te willen scheppen. Het huidige voorstel was voor de sociaal-democratische partij echter niet aanvaardbaar. Ook de an dere partijen, zoowel de Christelijk-sociale partij als de Groot-Duitsche partij en het Heimatblock alleen de Landbond voerde het woord niet wenschten wijziging van het aanhangige ontwerp. Ter bestudeering van de mogelijkheid van wijziging werd een sub-commissie ingesteld. Finland. Woldemaras verdacht van verduistering? KOWNO, 20 September. (VD.) In ver band met de vastgestelde publicatie van het vonnis in het hoogverraadproces is prof. Woldemaras te Kowno aangekomen. Hij wordt niet streng bewaakt; ook is het verlof om te Kowno te vertoeven niet aan een be paalden tijd gebonden, zoodat men hierin een stilzwijgende opheffing van zijn ver banning ziet. Woldemaras zal tijdens zijn verblijf te Kowno de noodzakelijke maatre gelen treffen voor zijn verdediging in zijn tweede proces. Woldemaras ontving in 1919 een groot bedrag ter dekking van de uit gaven van zijn talrijke buitenlandsche rei zen. Hij wordt- ervan beschuldigd een ge deelte van dit bedrag 55.000 Deense he kro nen verduisterd te hebben, aldus de N. R. Ct. Na het proces in 1923 met de chris- telijk-democratische regeering werd het be drag aan de Litausche regeering toegewe zen, Woldemaras verklaart, dat hij nooit met de regeering heeft afgerekend en als dat ge beurt, moet hij nog 10.000 kronen ontvan gen. Het bedrag, dat hem in 1919 was toegekend in Oostmarken, welke hij in Deensche kro nen omzette, heeft Woldemaras in kronen moeten omzetten, omdat volgens hem de mark geen waarde meer had. Frankrijk. Constructief Europa plan van senator Le Troquer. PARIJS, 20 Sept. In het blad „L.'Oeuvre" ontwikkelt senator De Trocquer, als voorzit ter van de commissie voor een Europeesche tolunie, een „constructief Europa-plan". De Trocquer noemt het noodzakelijk, dat de twintig landen, die tot nog toe de handels- conventie van 24 Maart 1930 geratificeerd hebben, ook zullen toetreden tot de op 24 November 1930 ts Oslo gesloten handelsover eenkomst uit hoofde waarvan reeds zes lan den, nd. Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen. België en Luxemburg zich ver bonden hebben, onderling een douane-over eenkomst te sluiten. Verder is het noodzake lijk terstond te beginnen met de uitvoering van het voorstel, tot oprichting van een re gionale economische en douane-unie tus schen Frankrijk en Duitschland en hun na- buurstaten en parallel hiermede met de ver wezenlijking van een regionale tol-unie tus schen de staten van Midden- en Oost- Europa, nl. Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho- Slowakije. Joegoslavië. Polen en de nabuur- sta ten. welke het meest onder de huidige we reldcrisis lijden- Engeland. De uitgestootenen. LONDEN, 30 Sept. De Britsche Arbei derspartij heeft, zooals wij gisteren reeds meldden, vier ministers o.w. Ramsay Mac Donald en elf Labour-parlementsleden thans formeel uit de partij gesloten. Naar de .Daily Herald" nog mededeelt, heeft het nationaal uitvoerend comité, der Labour Party een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat alle leden der nationale regeering en haar aanhangers, binnen en buiten de beide Huizen, automa tisch en onmiddellijk ophouden lid te zijn van de arbeiderspartij. Het betreft hier alle socialistische leden der nationale regeering en de leden van Hooger- en Lagerhuis, die wel geen deel uitmaken van de regeering. maar die toch aan de regeerinszijde zitten en voor de regeering stemmen. De „Daily Herald" merkt nog op, dat de uitsluiting van MacDonald en zijn aanhan gers om dezelfde redenen geschiedt als in dertijd de uitzetting van Mosley en zijn aanhangers heeft plaats gehad. De poging om een nationale regeering te vormen is niet in overeenstemming te brengen met de op vattingen der Labour Party. Deze beslissing beteekent waarschijnlijk dat de Labour Party bij eventueelc nieuwe verkiezingen voor alle zetels, die thans door de socialistische le den var. de nationale regeering en hun aan hangers zijn bezet, eigen candidaten zal stel len. Natuurlijk kunnen de uitgesloten leden weer tot de partij worden toegelaten, wan neer zij de verzekering geven, dat zij niet meer tegen de partij-principes zullen han deden en opbouwend werk in de partij zul len verrichten. Van de uitgestootenen noemen wij MacDo nald, de ministers Snowden, Thomas en Jo- witt (attorney-general), voorts o.m. den zoon van den premier, Malcolm Mac-Donald. Hall Caine (den zoon van den onlangs overleden schrijver) lordt Sarkey en lord Amulree. De anderen zijn de parlementsleden Aitchison, Ber.net. Lovat Fraser, Gillett, Holfort Knight Markham en Rosbotham. H ONDERDEN KOREAANSCHE BOEREN GEDOOD? Volgens een bericht uit Tokio zouden ten Zuiden van Moekden 3000 Chineesche solda ten 400 Koreaansche farmers hebben neer gelegd. Uit Mandsjoerije zouden Japansche troe pen zün gezonden om hulp te bieden. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. De Kamermuziek-avonden van de Afd. Haarlem der M.t.B.d.T. De tijd ligt nog niet ver achter ons, dat de afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een zangkoor rijk was, dat tot de beste van ons land ge rekend mocht worden. Velen zullen zich nog levandig de uitvoeringen onder Willem Ro bert herinneren, en die onder Evert Cornelis liggen nog versch in het geheugen. Lange jaren was dit koor talrijk en wer den zijn uitvoeringen druk bezocht. Doch een tiental jaren geleden verminderde de bloei; het ledental en de belangstelling in de uit voeringen gingen steeds achteruit. Ik beschik niet over de gegevens, die noodig zouden zijn om de oorzaken van dien achteruitgang na te speuren; ik zou mij moeten beperken tot hypothesen, die uit den aard der zaak weinig positieve waarde zouden bezitten. Dat de splijtzwam, die in ons land weliger dan in eenig ander tiert, en die ook b.v. op radio- gebied toestanden veroorzaakt heeft, welke in het buitenland verbazing of spot wekken, tot het verval der in alle opzichten gemengde zangvereeniging meegewerkt heeft, daarvan houd ik mij. voor zoover ik de zaak beoor- deelen kan. overtuigd. Men kar. dit betreu ren. te verhelpen was het niet. Indien er een remedie tegen te vinden geweest ware had het afdeelingsbestuur, dat in elk opzicht diligent was en geen middel onbeproefd liet, die zeker ontdekt. Aan de leiding lag het ze ker niet: een man als Evert Cornelis behoef de wat bekwaamheid betreft, weinig concur rentie te duchten. Toen na Cornelis' abdicatie ook de samen werking met „Zang en Vriendschap" onder de gemeenschappelijke leiding van Lieven Duvosei geen verbetering bracht besloot het afc. bestutir na rijp beraad, de uitvoeringen te staken en het zangkoor op te heffen. Den leden der afdeeling werden als compensatie jaarlijks een tweetal belangrijke concerten gegeven door eerste-rangs-ensembles, gebo- den. Daarnaast bestonden sedert verscheidene jaren de Kamermuziekavonden der Afdeeling. Oorspronkelijk georganiseerd om wat orde te scheppen in den chaos der „wilde" concerten, mochten zij tot heden toe immer grootc be langstelling wekken, tot profijt van hoorders en uitvoerenden. Dc eersten konden hier solisten of ensembles hooren, die anders onze stad wellicht niet bezocht zouden hebben, dc uitvoerders waren verzekerd van een be hoorlijk vast honorarium en van een volle zaal, en behoefden dus geen deficit te duch ten. De lijst van hen die aan die concerten medewerkten bevat dan ook een aanzienlijk aantal namen van de meest beroemde muzi kale executanten van onzen tijd en die der abonné's toonde gewoonlijk vooruitgang of althans, in tijden van malaise, stabiliteit. Het Afd. Bestuur is nu voor het komende seizoen nog een stap verder gegaan om aan mogelijke wenschen van ernstige muzieklief hebbers tegemoet te komen en hun de bevre diging daarvan zoo gemakkelijk te maken, dat die zelfs in de tegenwoordige tijdsomstandig heden voor de meesten geen bezwaar zal op leveren. De Kamermuziekavonden, met één vermeerderd en dus nu ten getale van zes. zullen namelijk zonder meer toegankelijk zijn voor alle leden der Afdeeling Haarlem, die voor dit lidmaatschap een relatief luttel be drag hebben te storten en daarvan bovendien in het geheele land de voordeelen kunnen ge nieten die het lidmaatschap der M. t. B. d. T. met zich brengt. Dit schijnt me één zóó be langrijke maatregel, dat ik niet kan nalaten in deze rubriek er melding van te maken. Bij zonderheden omtrent het lidmaatschap kan men in het prospectus lezen. Reeds a.s. Vrijdagavond zullen wij gelegen heid hebben, in den Stadsschouwburg Jacques Thibaud. nog immer een der grootste levenden op vioolgebied. te hooren. Dat be looft een precieus genot! K. de J. HET TOONEEL. Neger-Theater. LOUISIANA. ..Er zijn nog altUd veel personen tegen het genre jazz en negerdans gekant, maar zoo ooit dan kan men thans door dit ensem ble van ongelijk overtuigd worden", las ik in een der kritieken, welke als reclame bij het programma van Louisiana waren ge voegd. Ik schijn dan wel onverbeterlijk te zijn en er den knobbel absoluut voor te mis sen, want zelfs de opvoering van deze neger revue-operette heeft mij niet bekeerd. En wanneer ik dan telkens weer een daverend applaus, ja zelfs bravo's om mij heen hoor en ik de zaal na de voorstelling aan deze negers een geestdriftige ovatie zie brengen, dan moet ik wel tot de conclusie komen, dat ik voor de neger-kunst te vroeg geboren ben. De ouverture werd door het publiek al zoo toegejuicht, alsof Mengelberg de Leonore III had gebracht. Het moet dus wel heel mooi zijn geweest, maar mij deed deze jazz-muziek nu en dan physiek pijn. Ik kreeg weer de sensatie, alsof een poes midden tusschen dc muziek door over de toetsen van een vleugel sprong en de tonen van de gestopte trom pet deden daarbij soms sterk aan katten- miauw denken. „Ja maar. het rhytme. het rhytme!" zeggen dan altijd weer de bewon deraars van de jazz-muziek. Ik heb een In- landschen jongen gehad, die sterk rliytmisch de messen sleep. Het deed mijn ooren on danks het rhytme even zeer pijn als de jazz-muziek. En de neger-dansen? Zij irriteeren mij. Ze maken mij kregel, omdat ik er altijd iets barbaarsch in voel. Al dat gepraat over oer driften en oer-krachten van een primitief volk, welke er in tot uiting heeten te ko men, het laat mij ijselijk koud. Ik kan nu eenmaal niet mooi noemen, wat ik esthetisch absoluut leelijk vind. O zeker, ik heb bewon dering voor de verbluffende virtuositeit, waarmee deze negers dansen, ik erken ook graag, dat Louis Douglas en Byron Jones su perieure neger-dansers zijn, maar ik kan onmogelijk in dit dansen kunst zien. Als Louis Douglas dansend een trap op en neer gaat, kijk ik er naar als naar een acrobaat, die zijn kunststukken behendig en knap uitvoert, maar het geeft mij geenerlei sen satie. En dat is toch wel het minste, wat ik van kunst verwachten mag. En wanneer deze negers cn blanke ne gerinnen gaan zingen, <ian hoor ik wel de gelijk goed, dat het soms allesbehalve fraai, ja van Marion Cook zelfs afgrijselijk leelijk is. Louisiana leek ook al een stopper in haar Réel te hebben en zong mot een eeuwig falset als een afgedekte trompet En zoowaarook dat vond het publiek mooi! .Maar de jubilee-singers dan!"zal men mij misschien toevoegen. Naar de enthou siaste zaal te oordcelen, was dit vocaal- quintet voor velen het summum van schoon heid. Ik zou het een verloochenen van mijn liefde voor muziek vinden, wanneer ik schreef dat ik het er mee eens was. Nu ja. het klonk niet onaardig, maar laten wij toch beken nen. dat dit sentimenteel gekweel niets met kunst te maken heeft. Waarschijnlijk zou ik anders over deze ne- ger-revue-operotte schrijven, wanneer men mij niet altijd maar weer ervan wilde over tuigen. dat dit k u n s t is en dit neger-thea ter niet als „wereld-beroemd" ware aange kondigd. Want in zijn genre is het zeker uit stekend. al kan ik het ook niet boven de ne ger-revue stellen, die wij vier jaar geleden hier hebben gehad. De Jazz Dance girls bij voorbeeld waren bepaald minder! Persoonlijk vind ik dit soort dansen van vrouwen altijd afschuwelijk leeüjk. ordinair en barbaarsch. maar door vergelijking ben ik toch in staat het genre te bcoordeelen en dan moet ik zeggen, dat deze dance-girls dikwijls zeer on gelijk en ook lang niet altijd rhytmlsch dansten! En het leek mij toe, dat in deze dansen de Westersche invloed o.a. van de oude cancan en de acrobatiek nu en dan sterk merkbaar was. Over het algemeen winnen de mannen het bij dit gezelschap ver van de vrouwen. Er zijn ik schreef dit reeds eenlge voor treffelijke neger-dansers bij en "n paar clowns, die ook vooral in het boksnum- mer in hun soort verdienstelijk werk ga ven! En Louis Douglas zelf is een artist. Dit geef ik onmiddellijk en volmondig toe! Hij brengt op het tooneel een eigen sfeer mee en onderscheidt zich van al deze echte» half- en gepotloodc negers door fijnheid, in getogenheid en distinctie. In Louis Douglas Is op sommige oogenblikken iets van Charly Chaplin! Want deze neger is ook een voor treffelijk acteur! Wanneer hij hulpeloos en verlaten in de stad New-York ronddwaalt, herinnert hij met zijn droeve melancholieken blik aan City Lights! En in zijn expressief ge zicht is iets. dat voortdurend sterk boeit en nu en dan zooals op het oogenblik. wan neer hij hoort, dat Louisiana gevlucht is, zelfs ontroert! Een kunstenaar is deze Louis Douglas zonder twijfel en zijn dansen is vederlicht. Louissiana begint als operette cn eindigt als revue. Het best geslaagde ensemble-nummer was verreweg het vertrek van den sneltrein in het tweede tafereel! Hierin werd in muziek en rhytme iets merkwaardig-suggestiefs be reikt! Wij kregen werkelijk bij dat steeds op voeren van het rhytme de sensatie van een sneltrein veel meer dan indertijd op Bach bij het beruchte „Rapid 169" heette het zoo niet? van Hondegger. En ook dient erkend, dat het jazz-orkest uitstekend is cn de neger van het slagwerk een virtuoos in zijn soort. Op 10 October komt het neger-theater met Louisiana in den Stadsschouwburg teru^. Laat niemand zich door mijn kritiek er van weerhouden er heen te gaan. Ik voelde mij gisteravond als een eenling op deze wereld cn wanneer ooit het bekende gezegde: lc journal, c'est un monsieur! geldt, dan is het zeker van deze kritiek. Ik verzeker u. dat het publiek het prachtig vond. De menschen hebben geklapt, gestampt, ge juicht, geschreeuwd en het is dus zcxer, dat het publiek mij ditmaal ongelijk geeft. Daarom raad ik u aan Louisiana te gaan zien. Te oordeelen naar het enorme succes, zult u er geen spijt van hebben. J. B. SCHUIL. UITGAAN. „Blonde Greet". Aangemoedigd door het grootc succes van Zondag jl. heeft het gezelschap van Gebr. Chanson besloten, Zondag 4 October alhier een opvoering te geven van de nieuwe succes klucht „Blonde Greet", waarin de bekende Jordaanvertolkers Mie en Ko dc hoofdrollen vervullen. EXTRA BEWAKING VAN DE SPOORLIJN NAAR MAASTRICHT. NA DE TREINAANSLAGEN IN LIMBURG. Na den gepleegden spoorwegaanslag te Susteren, waar oen zware ketting op de spoorlijn vas gelegd, is sinds korten tijd op het traject RoermondMaastricht een extra beveiligingsmaatregel getroffen, lezen wij in de Tel. De avond-sneltrein Amsterdam naar Maas tricht welke alhier om 10 uur 53 ver trekt. wordt thans iederen avond van Roer mond tot Maastricht voorafgegaan door een losse machine of machine met bagagewagen. Deze machine vertrekt slechts enkele minu ten voor den sneltrein te Roermond. Men hoopt op deze wijze onaangename er varingen als te Susteren te voorkomen. AGENDA _A)NDERDAG, 1 OCTOBER Gem. Concertzaal. Feestavond 75-jarig be staan Diaconiehuis Ned. Herv. Gemeente. 8 uur. Receptie 3—5 uur. Palace: .Het vroolijke Wccuwtjc". Tooneel: Fran Klint, de handschoenenkoning. 8.15 u. Luxor Theater: .De vlucht naar het Vreem delingcnlegioen". Tooneel: Harrison, melange- act. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Montc Carlo",. Too neel: De Kaeths Accordeon kwartet. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 2 OCTOBER Stadsschouwburg: Mij. tot bevordering der Toonkunst, Concert, Jacques Thibaud, viool 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Nieow programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. Grijseels cn van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000 L. Schoor], FT. Halspl. 1. tel. 11180. Bosch- en Vaartapothcck, Bosch en Vaart- straat 26, tci 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9