Excursie naar de Zuiderzeewerken. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD Een tocht door den nieuwen polder. Wat eens de zee bespoelde. Het ontstaan der dorpen. In den driehoek den Oever (Oostpunt Wie- ringen) van Ewijcksluis (waar het begin punt van den dijk Noord-HollandWieringen ligt) en -Medemblik, ligt het gewonnen land. Een onafzienbare vlakte, duizenden hectaren, doorploegd met kanalen, slooten en greppels. Kaarten, plattegronden, maquettes, lichten ons in over de bestemming en de toekomst van dit land. Daar zullen dorpen verrijzen, gebouwd naar den ouden stijl om een brink heen, hier is een plaats uitgespaard voor een school, daar voor een postkantoor, elders voor een kerk, en ginds voor een begraafplaats. Op dit hoekje houdt een aannemer het oog, en op dat punt speculeert een garagehouder. Wonderlijk land, grijs, eentonig, kaal, met hier en daar spiksplinternieuwe arbeiders woningen en aardige, eenvoudige landbouw- schuren en arbeiderskampen. Wegen in aan leg, kanalen in wording en onafzienbare velden met onkruid, zeeasters, distels, kruid- kruid, belangrijke indicators overigens, hoogst nuttige raadgevers, die den ontginners den weg wijzen omtrent de gedragingen van den bodem. Wij zien bijvoorbeeld, dat de vegetatie van 't onkruid het dichtst is bij de sloot- en greppelkanten, waar ae ontzilting van den bodem dus het verst is doorgedrongen. De ingenieur die ons op de boottocht door het nieuwe kanalennet in dit drooggelegde ge deelte van de Zuiderzee vergezelt, vertelt dat hij zich herinnert dat er hier geen levend wezen, geen grassprietje te zien was, niets dan grijze moddervlakte, een eindeloos kaal wad, nauwelijks ontroofd aan de zee: nu scheren tiental sterntjes langs de bermen der kanalen waar het riet opschiet, zeemeeuwen zeilvlie gen voor ons uit en klein .gevleugeld gedierte neutraal getint, scharrelt langs de nog niet afgewerkte oevers der lange kanalen en slooten. Wie zal thans kunnien zeggen met zeker heid of net bepaald goed of bepaald verkeerd is. dat de Zuiderzee droog gelegd wordt? Zoo wel de argumenten van de voor- als van de tegenstanders onderscheiden zich door diep inzie'::b en groote bewijskracht en de leek gaat bij zijn gevoel te rade en vindt het jammer van die typisch-Hollandsche zee. omgeven door den krans van tallooze visschersdorpen wier bewoners spijtig en somber over het al gewonnen nieuwe land staren, maar hij koestert bewondering ook voor het reusachtige werk dat hier verricht wordt. Wij hebben het zien groeien, van het be gin af, van het vastplempen van Wieringen van Noord-Holland af, tot het maken van het begin van een grooten afsluitdijk die van den oever naar het Kornwerderzand, en naar Zurich op de Friesche kust loopt. Een prachtig stuk werk. De zware stoere dijk zal het volgend jaar in ieder geval gereed komen Slechts enkele honderden meters gapingen moeten nog gevuld worden, doch nu al heeft men varende van de kust van Noord-Holland naar Friesland, den indruk dat dat zware lichaam, dat de sterke stroomen beteugeld en het gesplitste Noorden van Nederland aan elkaar gekoppeld heeft, in zijn baaalten har nas en rustend op den keileemen flanken, al eeuwen zoo gelegen heeft. Men kan het zich niet voorstellen, dat deze rug in de Zui derzee het werk is van menschenhanden dezer generatie. Het programma dezer excursie, waarvoor wij verleden week Donderdag, een van platte gronden voorziene inleiding schreven, be helsde het volgende: Bezichtiging van elec- trische gemaal )rLely", dat met de ..Lee mans" de Wieringermeer drooglegde en droog houdt. Vandaar (Medemblik) een boottocht naar de Haukes, in het Noorden van de Wieringermeerpolder, onder de Zuidkust van Wieringen, waar de groote landbouwschuren liggen, die het resultaat van de eerste oogst herbergen. Van de Haukes naar het Oude Land. het heuvelachtige diluviale Wieringen en per auto, naar de Oostpunt van het voor malige eiland: Den Oever. Waar de uitwate ringssluizen voor het toekomstige IJsselmeer en de groote schutsluis liggen; een spiegel beeld van dit gansche imposante complex vindt ge aan het andere uiteinde van den grooten afsluitdijk, op het Kornwerderzand. dicht bij de Friesche kust: ook daar uit wateringssluizen en schutsluis. De boot- bracht ons er heen; en de autobus voerde ons over den betonweg, die op den grooten afsluitdijk ligt naar Workum (via oude Friesche dorpjes) waar een treintje wachtte voor Stavoren. Uit Stavoren vertrekt de boot naar Enk huizen, die aansluiting geeft op de treinen naar huis, aldus sluitende den cirkel. Straks zullen de hoofdwegen, aan welke voltooiing hard gewerkt wordt, door den nieuwen Wieringermeerpolder. over den dijk Van EwijcksluisWieringenFriesland, aan gesloten worden bij het primaire rijks wegen net van ons land. Op den kruin van de bijna honderd meter breeden grooten afsluitdijk zullen de gladde betonwegen een druk automobiel-verkeer ver werken. treinen zuilen elkander hier pas- seeren. Voorwaar geen geringe overwinning. En dan denke men zich eens in, dat de geulen die hier overbrugd werden met het k taaie keileem, in den ijstijd door gletschers in den bodem uitgeslepen werden, dat groote woeste rivieren hier haar weg zochten, en dat het keileem dat nu zulke onschatbare diensten aan de bouwers van de dijken heeft bewezen, een geschenkje is uit den zelfden ijstijd: want het ontstond onder den enormen druk van het gletschergeweld en bevindt zich nu nog op enkele plaatsen in de Zuider zee, benoorden Wieringen in het bijzonder. Bij Schoorl ligt dit zelfde keileem al 100 meter diep onder de oppervlakte. Een geschenk uit den ijstijd, dat daarom ook zoo goede d:ensten bewijst, omdat het niet de zeebodem bedekt die drooggelegd moet worden: voor vegetatie is keileem immers ten eencnmale ongeschikt. Directeur-Generaal Ir. de Block van Kuffcler. die ons langs de Zuiderzeewerken ieidde, mocht dus terecht opmerken, flat de eerste werkzaamheden van de Zuiderzee al in den LFstijd begonnen zijn Vervolgen wij deze vluchtige urn pressie thans, met eenige degelijke gegevens om trent de in cultuurbrenging van den nieuwen Wieringermeerpolder Het in cultuur brengen van de Wieringermeer. Aan het hoofd van den dienst voor het in cultuur brengen v-an den Wieringermeer polder, staat een Directie van drie leden. De werkzaamheden zijn nJ. in drie afdeelingen verdeeld: a. De landbouwkundige afdeeling; b. de cultuurtechnische afdeeling; c. de sociaal-economische afdeeling. De eerste afdeeling. die onder leiding staat van Ir. S. Smeding, leidt >iet landbouw- wetenschappelijk onderzoek in den Wieringer meerpolder, zorgt voor de samenstelling van de bodemkundige kaart en verzamelt alle ge gevens, die van landbouwkundige waarde zijn, De landbouwkundige afdeeling geeft het sein voor den inzaai. Zoodra het zoutgehalte beneden een bepaalden graad is gedaald, wordt daartoe overgegaan. De uitvoering komt bij de tweede afdeeling n.l. de cultuurtechnische afdeeling. Met de verzorging dezer afdeeling is be last, Ir. F. P. Mesu. Voor het volbrengen van zijn -taak zijn arbeiders en machines nood-ig. Begin Septem ber van dit jaar waren er in den polder 2223 arbeiders. Zij werken bij de NederLandsche Heidemaatschappij, „Grootmij" en de N.V. I-r. Bureau v.h. J. v. Hasselt en de Koning. De arbeiders zijn, voor zoover zij gehuwd zij-n (500 in getal) is 5 kampen onderge bracht. Op het oogenblik zijn omstreeks 8500 H.A. begreppeld en de greppelgrond is uitgespreid over de akkers. Veilig kan worden aangeno men, dat eind 1932 de geheele polder be greppeld zal zijn. Verleden jaar werden 130 H.A. met rogee ingezaaid, die dienen moest als bovenvrucht der naderhand in tee zaaien gras- en klaver zaden. De gemiddelde opbrengst bedroeg 28 mud van een behoorlijke kwaliteit, per H.A., een 'opbrengst, die heel dicht bij een normale staat. Het grasgewas in den roggestoppel heeft zich voorspoedig ontwikkeld. Ongeveer 300 schapen werden geweid en de ontwik keling van deze schapen is goed te noemen. Thans zijn ingezaaid met gras- en klaverzaad ongeveer 900 HA.; ruim 100 HA werd met koolzaad ingezaaid. Het ligt in de bedoeling in dit najaar nog omstreeks 1000 HA. met rogge, enz. in te zaaien. De derde afdeeling van de Directie, die aangeduid wordt als de sociaal-economische staat onder leiding van Ir. A. Roebroek. Vooreerst heeft deze afdeeling te zorgen voor de administratie van het bedrijf. Ofschoon in gewonen Rijksdienst heeft de Directie een boekhouding, op commercieele basis rust. Elk kwartaal wordt een verlies- en winstrekening en balans opgemaakt en nagegaan in hoe verre de gemaakte onkosten in overeenstem ming zijn met de verwachtingen en met de perioden die reeds voorbij zijn. Vervolgens heeft deze afdeeling er zorg voor te dragen, dat alle maatregelen genomen worden, die kunnen strekken om den polder ook in economisch opzicht bouwrijp te ma ken. Een begin werd gemaakt met den bouw van een tweetal dorpen waarvan een gelegen is bij Sluis I en het andere bij Sluis m. In een verder stadium zal een begin worden gemaakt met het hoofddorp, hetwelk bij de „Terp" is gelegen. Gewerkt wordt volgens een vooropgezet, plan, hetwelk door Prof. Ir. M. J. Granpré Molière te Delft, in samenwerking met den Dienst der Zuiderzeewerken en de Directie van de Wieringermeer ds vastgesteld. Verwacht kan worden dat de dorpen bij de P.E.N. en het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland, zullen worden aangesloten. In het begin van het volgend iaar zal zich een medicus in den Meer vestigen en enkele kerkgenootschappen zullen een be dienaar van den godsdienst in den polder •plaatsen. Thans is reeds omstreeks de helft van den polder verkaveld, een groot deel van het ka nalen-net is bevaarbaar; binnen den polder kan door drie sluizen geschut worden en de aanleg van wegen vordert snel. Met een viertal reeds voltooide tocgangs- siuizen (bij Medemblik, Kolhorn, De Houkes, en Den Oever) staat het kanalennet met het buitenwater in verbinding. Binnen de Wieringermeer zijn 6 schutsluizen ontworpen. Het werd van belang geacht, _jo spoedig mogelijk eenige dezer sluizen te bouwen, omdat zonder deze, het verkeer tusschen de afdeelingen onderling en dus ook het door gaand verkeer te water door den polder niet mogelijk zou zijn. Ofschoon deze sluizen in ontwerp zoo een voudig mogelijk zijn gehouden, heeft de uit voering vrij wat moeilijkheden opgeleverd. Als werkterrein moest de pas drooggevallen aanvankelijk vrijwel onbegaanbare zeebodem worden gebruikt; maar in de vooraf op diepte gebaggerde fundeeringsputten had zich tijdens het riroogmalen een moddermassa af gezet, welke zich niet volgens een normale graafmetiiode liet verwijderen; de aanvan kelijk slechte bevaarbaarheid der kanalen maakte de aanvoer van materialen en ge reedschappen naar de werken steeds onzeker. Het is dan ook met inspanning geweest, dat drie sluizen werden voltooid. De in 193! tot uitvoering komende be stekken omvatten den aanleg van ca. 60 KAL klinkerweg en van oa. 25 K.M. steenslag, voor- nameSjk in het randgebied van. den pol der. Eenst in den aüerlaatsten tijd is de uit voering hiervan krachtig ter hand geno men- Een merkwaardige gedachte is het, dat, waar eeuwenlang water stond, nu de bodem wordt voor een nieuwe cultuur. En toch zijn er tijden geweest, dat ook de Wieringermeer op sommige punten droog was. Toen ik on zen geleider vroeg of er nog vondsten gedaan waren, op den drooggelegden grond, ver telde hij mij, dat er dicht onder ce Noord- Hollandsche kust, op een zandplaat, die toen boven het water uitstak, een klooster heeft gestaan. In de tiende eeuw moet deze neder zetting Gawijzent geheeten hebben. De in genieurs hebben er nu steenen doodkisten gevonden, en beenderen. Een en ander is in het West-Friesch museum opgeborgen. Een typisch detail van deze geschiedenis is, dat één der werklieden die de beenderen in han den kreeg het noodig oordeelde deze te was- schen alvorens zij naar het museum ge transporteerd werden! De lezer zal ontdekt hebben, dat er voor moderne landontbinning heel wat komt kijken. Pionierswerk is dit. in den scherp- sten zin des woor-ds. Naar voorbeelden kan ons land zich hier niet richten: de Haarlem mermeer heeft ons geleerd hoe het niet moest gedaan worden. Fouten die daar ge maakt zijn, zullen hier niet herhaald wor den en vooral de stichting der dorpen, zal volgens zeer moderne inzichten geschieden. Merkwaardig is het ,om te zien, hoe hier geleidelijk iets aan het worden is. Voor hen die het proces van den beginne af hebben gevolgd, is deze ervaring, die toch zeker niet meer dan eens in een eeuw zal voorkomen, een hoogst belangwekkende. En daarom ook raden wij onze lezers aan eens een kijkje te gaan nemen in den Wieringermeerpolder en op Wieringen. De directie der Zuiderzeewer ken is een goede gastvrouwe die belangstel ling op prijs stelt en daarvoor een speciale organisatie in het leven heeft geroepen. Wie er meer van wil weten vrage inlichtin gen in Den Haag. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Fritz Hirsch-Operette, Eerste Lustrum. Walzer aus Wien. Het kostte mij wel eenige moeite, met Beethoven's vioolconcert nog in de ooren, te acclimatiseeren bij de walspotpourri die de jubileumvoorstelling van het Fritz-Hirsch- gezelschap opende. Ik heb vaak genoeg ge tuigd hoe' hoog ik Strauss in zijn genre stel, en grooteren, zelfs een Johannes Brahms, hebben hem de tol hunner hulde en bewon dering betaald. En bij de ouverture „Der Zi geunerbaron" onlangs, heb ik de gewaarwor ding van een muzikale en algemeen artistieke eb niet gehad. Maar het orkest van de Hirsch-operette, hoe geroutineerd en slag vaardig ook, is reeds door zijn getalsterkte niet met het U.S O. op één lijn te stellen. Doch ik zou Hirsch en zijn getrouwen on recht doen, als ik vergat, dat men hun praes- taties niet in de eerste plaats uit een muzi kaal oogpunt moet beoordeelen. Fritz Hirsch heeft gedurende de vijf jaren van zijn verblijl hier te lande vroolijke. schitterend gemon teerde en altijd beschaafde amusementskunst gegeven en in dit genre ls hij door geen zijner concurrenten gee venaard. Operette goed. maar een soort operette die meer naar de zijde der bouffe, der vaudeville, der klucht- met-muziek dan naar die der opéra-comique overhelt, en die zelfs soms door de snedige in- lasschen-en toespelingen de revue nadert. Reeds de geaardheid van het vocale mate riaal van zijn gezelschap noodzaakt de muzi kale eischen niet te hoog op te voeren. Echte zangkunst hoort men daar weinig. Paul Har den heeft een aardige tenorstem en weet die behoorlijk te gebruiken: Albert May bezit een redelijke bariton, maar daarmee is, wat de heeren betreft-, dan ook het- meeste gezegd. De Herr Direktor brouwt zoo fürchterlich, dat elke zangspeclalist die hem zingen hoorde ter stond zou uitroepen: „Det halte ich nit aus!" en de overigen treden als zangers gewoonlijk weinig op den voorgrond. De prima donna Fridel Dotza is een aardige, charmante sou brette, maar haar charme komt meer voort uit haar verschijning en haar levendig en temperamentvol spel dat uit haar stem. die vaak naar den scherpen kant neigt. Ook de sopraanstem der nieuwe ..ster" Else Krasser de naam moge geen voorteeken zijn mist molligheid, en zij houdt zich bovendien heel weinig aan de voorgeschreven melodieën. Toch is er bij de uitvoering van „Walzer aus Wien" Zondagavond als gewoonlijk weer vol op gelachen en genoten. Daartoe was ook reden! De monteering was weer brillant, de dansen waren elegant, Frledl was charmant, Hirsch amusant. Weissbach pedant. Triebei falsettant. En Harden had het land. ten minste gedeeltelijk. Dat hoort er zoo bijeen boel dwaasheid, en een doslsje sentimentali teit. De aard van het gegeven en ook de uitwer king daarvan vertoonen een zekere overeen komst met die van „Das Dreimadlerhaus". In dit laatste werd Franz Schubert.ten tooneele gevoerd en werd uit diens muziek geput, in „Walzer aus Wien" speelt de familie Johann Strauss, Vater und Sohn de hoofdrol en heeft men hun melodieën gebruikt. Historisch ge trouw is waarschijnlijk het eene stuk even weinig als het andere. „Walzer aus Wien" be handelt, na een inleidend voorspel een con flict dat tusschen vader en zoon als concur- reerénde walstroonpretendenten ontstaat, te gelijk met een liefdesconflict tusschen Strauss jun. en de bekoorlijke Sefi, dochter van den koek- en suikerbakker Süssmeyer. De behandeling van dit gegeven heeft een aantal levendige, kleurige, afwisselende scènes in 't leven geroepen, waarbij voor muzikale ondergrond natuurlijk een kwistig gebruik van walsen en ook van andere bekende melo dieën van Joh. Strauss Sen. en Jun. gebruik gemaakt, was: een „Melodieënstrauss". die ais een ..Blumenstrauss" bijeengebonden was. Met het losmaken van den bindenden draad vallen beide uiteen. We hebben echter het voorrecht gehad Hirsch in een zijner aardigste rollen te" zien, en bovendien tot nog toe onbekende talenten in hem te kunnen bewonderen. Hirsch als confiseur, patissier, glacier hoe goed stond hem de hagelwitte kleedij met de hooge muts, maar ook welk een virtuositeit toonde hij in het garneeren van taarten met heusche crème: een vaardigheid alsof hij levenslang de glaceer- of roomspuit gehanteerd had! En als dirigent verrastte hij niet minder, zijn koor van bedienden leidend met roomklopper of spatel, en zelf hot slagwerk vervangend door een koperen pan met slagroom, die hier haar naam in dubbelen zin verdiende. Dat alles was hoogst- vermakelijk en bovendien was het koks- of banketbakkerskoor buiten gewoon goed. In het verloop van het stuk volgde de eene verrassing op de andere, vooral wat montee ring, costumeering en scènerie betreft. Talrijk waren de tooneelverwisselingen, doch zij ge- scheidden prompt en snel. Leverde het inte rieur der banketbakkerij een alleraardigst beeld, de woning met haar meubileering in onvervalschten biedcrmeyerstijl was niet minder aardig. Maar het- toppunt- van ver rassend tooneeleffect werd bereikt, toen in het danslokaal van Dommayer allg^, zelfs de guirlandes en pilaren, begon te draaien op de muziek der walsen, en toen uit gezegde pilaren gracieuze danseuses te voorschijn kwamen. Evenwel werd het ons toen een oogenblik draaierig voor de oogen Het zou ondoenlijk zijn alle vermakelijke gezegden of dolle tooneelen op te sommen, maar enkele wil ik nog noemen. Daar was de amusante pianoles van Strauss Jun. aan Resi met het incident van papa Süssmeyer die maar niet begrijpt wat een fis is, en eindelijk tot de slotsom komt, dat het- de f'scus moet zijn, die een kruis is. en telkens verhoogingen schept Daar was de inlasch, waarbij Hirsch beurtelings Hollandsch en Duitsch zong en zijn vorderingen in eerstgenoemde taal de monstreerde door een prachtige g en ch in gehecht; de inlasch die niet alleen een toe passelijke lustrum-toevoeging bleek, maar bovendien een soort van excuus wegens het halvecren van het gezelschap bij zijn vorige optreden alhier (dat allesbehalve gelukkig geweest hioet zijn), en een belofte om in 't- vervolg nooit meer te doubleeren. Fritz Hirsch' gehechtheid aan Holland's groene wel sprak er levendig uit. De dolle scènes in het laatste bedrijf met het hardnekkige „Freut euch des Lebens" kan ik alleen maar aanstippen. En de verschil lende spelers nog eens allen afzonderlijk te noemen mag overbodig heeten. We kennen Paul Harden. Albert May. Arthur Eugens. Walter Triebel. Herbert Weissbach. Friedel Dotza. Jula Rillo en anderen sedert meerdere jaren in hun praestaties; we weten dat bij het Hirsch-ensemble ieder op zijn plaats ls. dat het geheel steeds voortreffelijk loopt, dat de dansen, costumes en decors keurig ver zorgd zijn. En zoo heeft Hirsch met zijn persoon en zijn gezelschap zich ook een plaats veroverd, die hij bij leven en welzijn nog lang zal blij ven innemen. De krans die hem na het twee de bedrijf werd overhandigd mag als teeken van erkentelijkheid voor het tot dusver ge- gevene, van hoopvolle verwachting voor het toekomstige opgevat worden. K. DE JONG HELMA MYLIAN De jeugdige danseres Helma Mylian, die Vrijdag 9 October een dansavond geeft in den Stadsschouwburg te Haarlem, zal o.a- de volgende dansen uitvoeren- Lente (Joh. Strauss); Sylphide (Berlioz); l'Oiseau de feu (Delibes); Slavische dans van Dvorak; Valse brillant van Chopin; Spieluhr (Krome); Valse boston van Huber; Uit het verre Oos ten (Yoshitomo). De muzikale leiding is in handen van Geza Frid. Concert der H. O. V. JO JUDA. De roep omtrent den jongen violist Jo Juda was hem reeds vooruit gesneld, en heeft ons mij er toe gebracht onze traditioneele Zon- dagnamiddagrust prijs te geven. Het is geen opoffering gebleken: de kennismaking met een niet slechts veelbelovend, maar alreeds veelgevend talent was het offer ruimschoots waard en de balans der winste slaat zeker naar den kant der hoorders over Spel in grootenstijl, technisch geheel, geestelijk groo- tendeels rijp werd ons geschonken en Beet- hovens Vioolconcert, proefsteen zonder weer ga, bleek een keuze die allerminst aan een overmoedig te-hoog-grijpen deed denken. Bovendien kwam de voordracht van Juda steeds van binnen uit zoodat de cantilenes in de doorwerking van het eerste Allegro en aan het slot daarvan, en de heerlijke melodie van het Larghetto ontroerende kracht had den. Voeg daarbij groote gemakkelijkheid en absolute zekerheid in het passagewerk. le vendig gevoel voor tegenstellingen en ge hebt ongeveer een samenvatting van het spel van dezen jongen kunstenaar. Toch mag ik niet- verzwijgen dat zijn tempo-schakeeringen mij wel ee"ns te ver gingen: dat mij het accele rando vóór de reprise in het eerste hoofddeel te groot, de inzet van het Rondo iets te snel scheen, doch dit zijn betrekkelijk kleinighe den, die aan de groote totaalwaarde der voordracht weinig afbreuk deden. Juda. oud leerling van Alexander Moszkowsky, werd daarna begiftigd met het Staatsstipendium en voleindigde zijn studiën bij Carl Flesch, wiens invloed in de opvatting van Beetho- vens concert wel te bemerken was, maar ook zijnen vroegeren meester strekt Juda's spel tot eer. We hopen dezen violist spoedig eens op een der ledenconcerten te begroeten. En we wenschen hem toe. dat hem door een of anderen Maecenas eenmaal een instrument geschonken moge worden, van zoodanige kwaliteiten, dat hij tegenover zijn beroemde kunstbroeders met gelijke wapenen in het krijt zal kunnen treden. In dit opzicht is een jong violist of cellist meestal sterk gehandi capt. Als onze defensie eens één zes-centi meter-veldkanon. dat naar ik onlangs las ongeveer een ton gouds kost en nog voor drie maal zooveel aan munitie verslindt, minder aanschafte, en de beschikking van dat be drag aan het dep. van O. K. en W. overliet, dan kon dit daarvoor enkele mooie instru menten aan jonge kunstenaars verstrekken. Onzé weerkracht tegenover den vijand zou er wellicht weinig door geschaad worden. Maar ik vrees 'dat O. K. en W., dat ge woonlijk meer voor O. dan voor K. voelt, er een mooi allerbijzonderst schooltje voor zou laten zetten Het orkest was Zondagmiddag in de eigen lijke orkestnummers over 't algemeen goed op dreef. Schuurman gaf een indrukwekken de vertolking van de Coriolan-Ouverture en de Russische muziek na de pau2e werd met kleur en brio gespeeld. Minder goed was het orkest bij het vioolconcert. Ik kreeg niet- den indruk dat dit aan den dirigent te wijten was, maar het was nu en dan of deze som mige instrumentengroepen haast niet mee kon krijgen. Eenmaal bracht het koper zelfs een vrij ernstige stoornis teweeg door een maat te vroeg in te vallen. Gelukkig stonden daar ook weer verscheidene momenten, te genover, waarin de samenwerking zeer goed was en waarin een mooie stemming bereikt werd Somtijds was het orkest wat te sterk tegenover de op de g- en de d-snaar niet zeer krachtige solo-viool. Een vrij talrijk auditorium was opgeko men; lang en hartelijk waren de toejuichin gen. KAREL DE JONG. INGEZONDEN MEDFDFFLTNGKIf a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- Valsche aangifte van 42 babies. De vader-dader tot 10 maanden veroordeeld. Mevrouw René Beyer te Parijs heeft het leven geschonken aan 42 kinderen, van Januari 1931 tot Mei van datzelfde jaar! Een record! Maar toch kreeg ze daar niet het Legioen van Eer voor of de belooningen die in Frankrijk aan moeders van groote gezin nen worden uitgereikt. Integendeel, haar man had zich tengevolge van die merkwaar dig snelle gezinsuitbreiding te verantwoorden voor de rechtbank. Hier bleek, dat hij in plaats van do be weerde 42 spruiten.er slechts één bezat. Bij de geboorte van dat kind had Beyer, arm schoenmakertje, toelagen gekregen van de steun en deze waren hem zóó welkom, dat hij plannen smeedde nog meer vair dergelijke buitenkansjes machtig te worden. Hij maakte zich meester van de daarvoor benoodigde pa pieren en schiep in 4 maanden t-ijds nog 41 „kinderen", waarvoor hij zich met de keurig ingevulde formulieren tot steun wendde. Het leverde hem 60.000 francs op. Maar het kon niet onopgemerkt blijven. De geboorte van 42 kinderen van één paar ouders in vier maanden i s te veel. Het viel op. Niet alleen in medische kringen maar ook in juridische kreeg men belangstelling in het geval. En René Bever werd als gevolg daar van voor de rechtbank gehaald. Van de 60.000 francs is niets meer over. Hij heeft er mee gespeeld en gewed en tenslotte alles verloren. De rechtbank veroordeelde hem tot 10 maanden gevangenisstraf, wat dus neerkomt op ruim 7 dagen per gefingeerd kind. Er is dan ook niet voor niets een spreek woord als „Schoenmaker blijf bij je leest!" JUBILEUM VOORWAARTS Den 2en Augustus 1932 zal het 25 Jaar ge leden zijn. dat de Harmonie-Muzickvereeni- ging „Voorwaarts" dir. A. Vermeer, werd op gericht. Dit jubileum zal op grootsche en waardige wijze herdacht worden. Op een dezer dagen gehouden vergadering van „Voorwaarts" werden eenige plannen voorgesteld en aangenomen. Een comité van Uitvoering werd gekozen, dat deze plannen zal uitzoeken. Het Comité bestaat uit de volgende perso nen: P. Boeree, voorz.. C J. Veldkamp, vice- voorz.. J. Wildschut, penningmC. Bogaert, F. Grüter, G. Reemer, leden. Henri F. van Bodengraven, secretaris. SALARISVERLAGING BIJ HET ..NED. TOONEEL". Naar de Tel. verneemt is Vrijdag door de Kon. Ver. Het Nederland.sch Tooneel een vergadering gehouden met het personeel, waarin het voorstel tot salarisverlaging medegedeeld is. Het personeel heeft Zaterdagnacht in den Stadsschouwburg een vergadering belegd waarin het voorste! tot de salarisverlaging, die 16 October zou ingaan, in principe ls aan genomen. STEEKPARTIJ IN DEN IÏAAG. Op de Groote aMrkt te Den Haag heeft in den afgeloopen nacht een steekpartij plaats gehad. Na ech korte woordenwisseling tusschen den 22-jarigen smid D. C. alhier en den 19- jarlgen J. A. M. van de koloniale reserve te Nijmegen, stak laatstgenoemde den ander met een dolkmes in de lever. D. C. ls door den Geneeskundigen Dienst ter verpleging naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuldwal overgebracht. Zijn toestand is ern stig. hoewel er geen direct levensgevaar ls. M. is door de politie in bewaring gesteld TI VEE BRANDSTICHTERS GEARRESTEERD Te Nijmegen zijn naar de Crt. meldt twee gebroeders gearresteerd, die verdacht worden van brandstichting in hun woning, waarin een zeer schamele inboedel was opgenomen, <iie echter voor f 10.000 verzekerd was. Bij den brand is een oude dame van schrik overleden. De gebroeders hebben bekend. AGENDA DINSDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg: N V. Het Schouwtoo- neel, „De baas in huis". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Haarlem's Tooneel. 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Lezing Sipsma uit Rotterdam. 8.15 uur. Stadhuis: Vergadering commissie van toe zicht op het L, O. 8 uur. Gebouw Protestantenbond Berkenstraat: Tentoonstelling van handwerken 2—5 uur. Gem. ConcertzaalAbonnementsconcert H. O. V. Solist Frits Vonk (viool). Luxor Theater: „Jeugd-tragedle" en „De Vondeling van Singapore". Tooneel: Tera- bachi en Co.. Chin, spelen. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in Lon den". Tooneel: Los Senelags. Spaansche mu ziek. zang en dans. 7 en 915 uur. Palace: „Bevrijding". Tooneel: Stutzbart, antipoden sportspelen. 8.15 uur. V e 1 s e n: .De Prins" tooneel voorstelling „De duivel in huis". 8 uur. WOENSDAG 7 OCTOBER Statenzaal (Prinsenhof): Raadsvergade ring, 1.30 uur nam. StadsschouwburgRotterdamsch-Hofstad Tooneel. „De Wonder-Dancing". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Tcyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrtf. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat 6. tel. 10378. Fa. H. Remmers en Zn. Kruisstraat 6. teL /A$64,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5