HOOVER'S PLANNEN. BUITENLAND. HET JUBILEUM VAN „VOORUITGANG". HAARLEM'S DACBLAD TWEEDE DONDERDAG BLAD 8 OCTOBER 1931 Door senatoren en financiers aangenomen. Steun voor de banken. Verlenging van het mora torium. Boodschap van MacDonald aan de kiezers. Zeer vergaande bepalingen in de Duitsche noodverordening. Opheffing van grondwettelijke rechten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In aansluiting op de berichten van giste ren, vandaag nadere bijzonderheden over Hoover's jongste plannen. Zijn besprekingen met financiers, senatoren en regeeringsleaen handelden oorspx-onkelijk over twee punten. Het eerste het verlengen van het morato rium der oorlogsschulden en het tweede be helst het vei'lichten van de bepalingen der gelden voor de Federal Reserve Bank, opdat makkelijker credieten in het algemeen en aan kleine banken, verleend kunnen worden. Het uitgangspunt van Hoover's gedachten- gang vindt men in zijn korte verklaring, die Dinsdagnacht gepubliceerd werd, en waaruit tevens blijkt, welke voorstellen uit de boven genoemde twee punten groeiden. Tevens kan men uit deze verklaring leeren, öat Hoover, als goed zakenman, het kwaad in den wortel tracht aan te tasten: „De crisis tengevolge van de gebeurtenissen in Europa en de daling der goederenprijzen in Amerika heeft een vrees veroorzaakt, die, gezien de rijke hulpbronnen van het land, in het geheel niet gerechtvaardigd is. Een ge meenschappelijke actie van bankiers en re geering is noodig om het vertrouwen te her stellen. Ik stel daarom voor, dat de bankiers der Vereenigde Staten een fonds van ten minste 500 millioen dollar bijeen zullen bren gen, teneinde de bankaccepten te discontee- ren. die tot nog toe door het disconto van de Federal Resex-ve banken niet waren toege laten. De voornaamste New-Yorksche ban ken zijn bereid de leiding hiervan op zich te nemen en de City Clearing House Associa tion heeft besloten 150 millioen dollar bij te dragen. Ook andere groote bankinstellingen hebben reeds toezegging gedaan". Voorts zal Hoover het Congres voorstellen om de wet op de Federal Reserve banken zoodanig uit te breiden, dat de activa dier banken grootere bewegingsvrijheid zullen krijgen. Daarna overweegt hij de vorming van een financie ringsconcern tot steun van het credietwezen, in vorm en werkwijze overeenkomend met de vroegere War Finance Corporation. De leden van het Congres, die Hoover hierover had ge raadpleegd, gingen naar hij verklaarde, met deze voorstellen accoord. De verklaring zegt verder dat Hoover tij dens het bezoek van den Franschen Minister president Laval de maatregelen zal bespre ken. noodig voor het treffen van een regeling der internationale schulden. Hierbij zal hij den door zijn moratox-ium aangegeven weg in principe blijven volgen. Aanpassing is thans meer noodig dan ooit en waar men er toe in staat is zal men steun aan anderen moeten verleenen. Hoover doet ten slotte een beroep op het Amerikaansche volk om gesloten te staan in den strijd tegen de huidige moeilijk heden en om een voorbeeld te geven aan de overige landen. I De reactie op deze voorstellen was zeer gunstig. Alle aanwezigen ter vergadering i gingen er mee accoord. Een telegram van hedennacht van Reuter, meldt, dat de Ame rikaansche bankiersvereeniging een resolutie I heeft aangenomen, waarin zij den, wensch j uitspreekt, dat de Amerikaansche regeering onverwijld het openen van ondei'handelingen zal overwegen, omtrent de verlenging van het uitstel der betaling van de oorlogsschulden. Dit uitstel dient te loopen tot het tijdstip, waarop een herstel van den tegenwoordigen j toestand zich voldoende heeft kunnen ontwik- kelen. Inmiddels dient de capaciteit tot be- taling van de desbetreffende landen te wor- den onderzocht. Hoover's daad zal zonder twijfel een krach - I tige stimuleerende werking tot gevolg heb ben. in de richting van het financieele her stel. L. A. Engeland. Het Lagerhuis ontbonden- LONDEN, 7 Ocotber (VD.) Bij Ko- ninklijke proclamatie is hedenmiddag het Lagerhuis ontbonden. In deze proclamatie, welke der traditie getrouw, in het Hooger- huis, waarheen zich de Lagerhuisleden had den begeven, werd voorgelezen, wordt om. verklaard, dat de betrekkingen van het Britsche Rijk met de vreemde mogendheden ook verder van vriendschappelijken aard zijn geweest. De koning spreekt vervolgens de hoop uit, dat de hervatte beraadslagingen der Ronde Tafelconferentie tot resultaat zul len leiden. Nopens de financieele en economische cri sis verklaarde de koning, dat hij de maatre gelen door de regeering genomen heeft goed gekeurd en spreekt Z.M. het vertrouwen uit, dat alle burgers zullen samenwerken ten einde de welvaart der natie te herstellen. Na de voorlezing van deze proclamatie in het Hoogerhuis verzamelden de Lagerhuis leden zich weer in het parlementsgebouw, waar de speaker mededeelde dat den 27sten I October a.s. nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden. Het manifest van MacDonald. LONDEN. 7 October (VD.l Aan het be- I gin der verkiezingscampagne heeft de Eerste I minister een ..oproep tot de natie" gericht, I waarin hij verklaart, dat de huidige natio- I nale regeering in haast is samengesteld ten einde snel het hoofd te kunnen bieden aan öe naderende crisis. Deze regeerixig maakte een einde aan het opnemen van leeningen, voerde bezuinigingen in en bracht de begroo ting in evenwicht. De omstandigheden en de binnenlandsche financieele zwakte maakten het de regeering evenwel onmogelijk haar onmiddellijk doel te voltooien. Het pond ster ling werd losgemaakt van den gouden stan daard terwijl het land thans een periode van herstel moet doormaken gedurende welken tijd stappen van buitengewoon belang, na tionaal en internationaal, moeten worden genomen ten einde de stabiliteit te verzeke ren en een terugkeer tot de recente bezoi'gd- heid te voorkomen. Een monetaire politiek, welke het pond sterling weer het vertrouwen zal weergeven zoomede het gezag in interxxa- tionale overeenkomsten, welke eenige der meest op den voorgrond tredende oorzaken yan economische misvattingen zullen wegne men zooals de oorlogsschulden en de her stelbetalingen waaronder de geheele we reld thans zoo ernstig lijdt, plannen welke een gunstige handelsbalans zullen terug doen keeren, zullen zonder verwijl moeten worden opgesteld. Op den achtergrond van deze werkzaam heden staat de kwestie der werkloosheid, er moet werk gevonden worden door uitbreiding der markten zoowel in binnen- als in bui tenland. Aangezien het onmogelijk is om bij de wis selende huidige omstandigheden te voor zien wat gebeuren kan, kan niemand een gedetailleerd program opmaken, waarop specifieke beloften kunnen worden gegeven. De regeering moet derhalve vrij blijven om ieder voorstel dat hulp kan brengen, gelijk tarieven, opvoering van den uitvoer en be perking van den invoer, hande 1 sverdragen en onderlinge economische overeenkomsten met de dominions in overweging te nemen. De regeering moet samenvattend nationaal zijn en niet aan partijen gebonden in de verplichtingen die zij op zich genomen heeft. In deze dagen van overgang en onzekerheid moeten wij ons allen aaneensluiten en door onze samenwerking thans streven naar het brengen van een nieuwen geest van energie en hoop in ons volk. De nationale eenheid door samenwerking van partijen en liefst alle partijen als dat mogelijk zou zijn is thans even essentieel als in Augustus. Thans, met deze vooruitzich ten voor ons en zoovele aanwijzingen in de wereld van onzekerheid die nog dreigt, is het van essentieel belang dat de steun van het volk van de regeer ingspolitiek buiten eeni- gen twijfel wordt gesteld. De wijze van werken der parlementaire in stellingen van democratische verantwoorde lijkheid en van de constitutioneele practijk eischt deze verkiezingen. De verkiezingen over het resultaat waarvan er geen onzeker heid moet bestaan is eveneons noodzakelijk om aan de geheele wereld de vastbesloten heid te toonen van het Britsche Volk om aan een gesloten te staan in tijden van nationale moeilijkheden en al die maatregelen te steu nen die noodig zijn om zich zelve en zijn crediet in een onaantastbare positie te plaat- Duitschland. Zeer belangrijke bepaling in de noodverordening. -BERLIJN, 7 Oct. De nieuwe noodverorde ning, die uit zeven deelen bestaat, is gepu bliceerd. Voor den komenden winter wordt den gemeenen een bedrag van 230 millioen ter beschikking gesteld. Veranderingen in den duur en de bedragen der werkloozenon- dersteuning zijn niet aangebracht, de ouder domspensioenen worden van 80 pet tot 75 pet verlaagd. De verlaging van de huisbelasting bedraagt- 20 pet. Verder wordt de woning bouw en het vestigen van kolonies in de voor steden geregeld. Voorts worden maatregelen getroffen betreffende de spaarbanken en giro-instellingen. Het zevende deel der noodverordening be vat bepalingen tegen politieke excessen. Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft hij, die met voorbedachten rade of ten gevolge van nalatigheid druk werken doet verspreiden van politieken in houd, welker inhoud niet overeenkomt met de opgaven van den uitgever of welker inhoud strafbaar is. Het uitgeven van nood-uit gaven in de plaats van verboden drukwer ken worden gestraft met gevangenisstraf van minstens drie maanden. Paragraaf zes van dit deel brengt tevens een wijziging in de filmwetgeving, waardoor ook het in gevaar brengen van de belangen van den staat door middel van de film, strafbaar is. Verder kuix- nen volgens paragraaf acht lokaliteiten, die gebruikt worden als uitgangspunt voor ge welddaden, gesloten worden, evenals drukke rijen, waar verboden geschriften worden ge drukt of andere plaatsen waar verboden handelingen plaats vinden Aan café's en her bergen kan in een dergelijk geval voor een tijdvak van drie maanden de vergunning ontnomen worden. Grondwettelijke rechten opgeheven. De slotbepalingen brengen de buitenge woon belangrijke buitenwerkingstelling van het tweede deel van artikel 48 der Rijksgrond wet, dat een aantal rechten bevat, die thans voor den duur der noodverordening buiten werking zullen treden. Het betreft hier de onschendbaarheid van de persoonlijke vrij heid en die van de woning, het briefgeheim, het recht van vrije meeningsuiting door mid del van woord en geschrift, het recht van vergadering zonder voorafgaande opgave en zonder vergunning, het x*echt van vereeni- ging en het waarborgen van den eigendom door de wet. De buiten werking stelling der grondrechten. BERLIJN, 7 October (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: In eenige bladen wordt het voorschrift der nieuwe hoofdverordening, welke betrek king heeft op de buiten werking stelling der grondrechten, aldus uitgelegd alsof thans alle in art- 48 genoemde grondrechten algemeen en voor alle ambtsverrichtingen der autoritei ten ouiten werking worden gesteld. Hiervan is geen sprake. Het voorschrift bevat zakelijk niets nieuws. In de zelfde bewoordingen kwam het reeds voor in de Noodverordening van 28 Maart. Ook de nieuwe noodverordening be paalt zich er slechts toe de grondrechten in zooverre buitenwerking te stellen als noodig is voor de uitvoering der in de noodveror- dering toegelaten maatregelen. De buiten werking stelling geldt, derhalve slechts voor ambtsverrichtingexx van den aard als in de verordening zal genoemd en slechts voor die autoriteiten die met de uitvoering ervan belast zijn. Practisch betreft het feite lijk slechts de bevoegdheid personen die op heeierdaad betrapt worden de wapenwet te hebben overtreden tot hun veroordeeling in verzekerde bewaring te stellen en het recht van onschendbaarheid der woningen in zoo verre te beperken dat woningen zullen wor den misbruikt als plaatsen van bijeenkomst van gevaarlijke vergaderingen. De Communisten stellen intrekking der Nood verordening voor. BERLIJN. 7 October (VX>.) De Com- marxistische Rijksdagfractie heeft thans het voorstel ingediend de Noodverordening van den Rijkspresident d.d. 6 October direct in te trekken. Het verluidt dat de fractie in de zitting van het seniorenconvent op Maandag as. zal eischen dat dit voorstel veroonden zal wor den aan de beraadslagingen over de regee- ringsv er klaring in den Rijksdag. Bruening onderhandelt. BERLLJN. 7 October (VD.) Dr. Bruening heeft in den loop van heden de noodzakelijke stappen gedaan voor de vorming der nieuwe regeering. Met verscheidene persoonlijkheden werden onderhandelingen gevoerd. Men verwacht echter geen beslissingen vóór Donderdag.. Frankrijk. Het bezoek van Lord Reading aan Parijs. PARIJS, 7 October (V.D.) De Britsche minister v.an Buitenlandsche Zaken, Lord Reading, heeft Woensdagmorgen met Briand aan de Quai d'Orsay een onderhoud gehad dat ongeveer een uur heeft geduurd. Vei-volgens begaf de Britsche minister zich naar 'het kabinet van den Franschen pre mier, waar hij zich meer dam een uur met Laval onderhield. Hierna had een samenkomst met den minister van Financiën Flandin plaats. Nopens het gesprokene zijn voorloopig slechts zeer vage officieele communiques verstrekt. In een communiqué van den eersten minis ter wordt verklaard, dat de gedachtenwis- seling van Laval en Lord Reading betrek king heeft gehad op een onderzoek naar den algemeenen toestand. In het ministerie van financiëm daaren tegen zijn de financieele kwesties welke voor beide landen van belang zijn, zoomede de laatste berichten uit Amerika uitvoerig be sproken. De Fransche vertegenwoordi gers in de Fransch-Duitsche Commissie. PARIJS. 7 October (V. D.) Woensdagavond zijn de Fransche vertegenwoordigers ïn de Fransch Duitsche studiecommissie officieel benoemd. Aan het hoofd staat onderstaatssecretaris Gignouz, Colondre zal secretaris-generaal der Fransche delegatie worden. China. Boycot van Jaoansche goederen in China. MOSKOU, 7 October (V. D.) Uit Shanghai wordt gemeld, dat de Chineesche organisa ties van kooplieden besloten hebben, alle Japansche goederen te boycotten. Maatregelen zijn getroffen om den ge- heelen invoer van Japansche waren in China stop te zetten om de Japansche kolonies in China te dwingen door middel van econo- nomischen boycot China te verlaten. Verder zal men trachten Japan de scheepvaart in de Chineesche wateren onmogelijk te maken. Officieel wordt gemeld, dat zich acht Ja pansche schepen op de Yangtse bevinden, zonder levensmiddelen en kolen, aangezien de Chineezen weigeren de Japansche schepen van deze goederen te voorzien. Protesten tegen de anti- Japansche beweging. TOKIO, 7 October (V. D.) Het Japairsche kabinet heeft den minister van Buitenland sche Zaken opgedragen een nota te richten tot de regeering waarin Japan protesteert tegen de anti-Japansche beweging welke den laatsten tijd in China wordt gevoerd. De Japansche regeering eischt in deze protest- nota dat de Centrale regeering direct alle maatregelen zal treffen ter bescherming van de Japansche belangen. Vorming van een nieuwe cen trale regeering in Mantsjoerije. PEKING, 7 October (V. D.) Naar uit Moekden wordt gemeld, zullen Donderdag vertegenwoordigers der drie Mandsjoerijsche provinciën bijeenkomen ten einde de vorming van een nieuw centrale regeering voor te bereiden. Spanje. Communistische onlusten. MADRID, 7 October (V. D.) Te Vlllanuova in de provincie Cordoba is het heden tot ernstige onlusten gekomen onder eenige honderden landax-beiders. Onder communis tische leiding maakten de landarbeiders zich met geweld meester van goederen, slachtten het vee en verdeelden het land onder elkaar. Op sommige plaatsen werd zelfs de Sovjet republiek uitgeroepen. De regeering heeft ter vermijding van uit breiding der onlusten krachtige politieafdee- lingen geconcentreerd. Tc Madrid is een menigte wcrklooze ar beiders met geweld het Palace hotel binnen gedrongen. 50 werkloozen werden door de politie gearresteerd, Tevens Van Dokkum's afscheid. Herinneringen aan eenige goede vertooningen. „De Grond", 24 November 1925. 14 October 1906 werd de tooneelvereeni- ging „Vooruitgang" te dezer stede gesticht en nu 25 jaar later, mag men zich met recht •opmaken voor de herdenking van dezen datum. Aanstaanden Zaterdagavond komen leden en donateurs bij elkaar en de feest commissie heeft voor een klinkend pro gramma zorg gedragen. Helaas is dit feest tevens een afscheid. H. v. Dokkum. die de vereeniging aan zich verplicht heeft (hij was organisator, speler, regisseur en altijd: een stuwende kracht) heeft elders (bij de Hoogovens) zijn terrein van werkzaamheid gevonden en al is hij voor het dllettanten- tooneel niet verloren (regisseur is hij nog van de IJmuidensche vereeniging P.A1V.U.) van „Vooruitgang" moet hij nu toch defini tief scheiden. De afstand en zijn drukke werkzaamheden beletten hem. zijn krach ten langer aan de geliefde vereeniging te geven. Dit is de schaduwzijde van een feest, dat overigens zooveel redenen tot dankbare her innering geeft. „Vooruitgang" werd 19 October 1906 door een groepje dilettanten opgericht. Het lag hoofdzakelijk in de bedoeling dat de ver eeniging medewerking aan feestavonden van de moderne arbeidersbeweging zou ge ven, en wel om te beginnnen in het gebouw St. Bavo. Met veel succes werden stukken als „Koningsmacht", „Getrapten", „Uit 't leven'' ,,'t Schootsvel" enz. vertoond. Het aantal donateurs bedroeg toen onge veer 50; reeds in 1908 was het tot over de twee honderd gestegen. Van dien tijd af H. van Dokkum. werd in het Brongebouw gespeeld, totdat de vereeniging zich in 1910 combineerde met de muziekvereeniging „Vooruitgang", waar later „Excelsior" uit groeide. Het aantal kunstlievende leden steeg hierdoor tot over de vijf honderd! Het is te begrijpen, zegt van Dokkum, dat de vereeniging toen twee avonden achtereen hetzelfde stuk kon ver- toonen en zich daardoor ook genoodzaakt zag naar een andere zaal uit te zien. Zto viel het oog op den schouwburg aan den Jansweg- Ernstig werd van dien tijd af ge tracht de tooneeluitvoeringen op een hoo- ger niveau te brengen en men zag niet op kosten om dit te bereiken. In het jaar 1911 oogstte „Vooruitgang" met „Mottige Janus" van Justus van Maurik veel succes, want twee maal werd dit stuk opgevoerd voor een stampvolle zaal (circa 1300 menschen) in de sociëteit „Vex-eeniglng" Bij het uitbreken van den oorlog kwam een inzinking die in 1918 echter al tot het ver leden behoorde. Want de vereeniging groeide en bloeide weer en in hetzelfde Jaar werd viermaal voor een uitverkochte zaal in den schouwburg aan den Jansweg „Het licht in den Nacht" gegeven. „Vooi'uitgang" speelde ook vele malen buiten de stad en wel te Velsen, IJmulden, Hillegom en vele andere plaatsen. Op wed- stiijden werden verscheidene prijzen be haald. o.a. met de opvoeringen van „In eigen hutje" en „Verleden", waarbij eenige zilve ren medailles verdiend werden. In 1929 was door den bond van Arbeiders Tooneelvereenigingen in Nederland een wed strijd uitgeschreven, waaraan door de Haar- lemsche Arbeiders Tooneelvereeniging „Voor uitgang" was deel genomen met het stuk „Ora et Labora". en waarmede heel veel succes was bereikt. „Vooruitgang" won den ecreprljs. Met het hoogst aantal punten over den geheelcn wedstrijd en ontving een zilveren wisselbe ker, een eersten prijs A, een zilveren lau werkrans. pe regie prijs was voor mevr. Sanders- Herzberger; een verguld zilveren medaille. Den eersten heerenprijs kreeg den heer H. van Dokkum. in de rol van Watze: een eer volle vermelding voor Mevr. Ammerlaan— Jansen in de rol van Jeltje; voor Mej. C. Am- merlaan in de rol van Froukje en voor Mej. H. M. van Meeren in de rol van Sytskc. Was het wonder, dat vele belangstellenden zich op Zondag 12 Mei 1929 opmaakten om „Voor uitgang" bij den uitgang van het station op te wachten? De vroegere regisseurs, de hoeren Berg man, van Elten, Stroucken, C. Bakker, en de dames Mevr. SmitTernièrc. Mevr Sanders hebben er zeer veel toe bijgedragen om „Vooruitgang" te maken tot datgene wat zij nu presteert. Wij willen nog memoroeren wat onze re censent. de heer J. B. Schuil ln de rubriek „Onze tooneel-dHettanten", over van Dok kum schreef op 25 Mei 1926: „Bij deze twee opvoeringen heb ik een aangename herinnering bewaard aan het spel van den heer H. van Dokkum, die in „de Grond" den ouden Jobk Dost en in „Onder één dak" den stuggen harden vader ■speelde. Beide rollen had ik vroeger wel in sterker handen gezien, maar het spel van der heer van Dokkum paste volkomen in de opvoering van „Vooruitgang". Van Dokkum heeft in deze twee rollen ge toond, dat hU voor de vereeniging „Voor uitgang" een zeer te waardeeren kracht is. Hij past volkomen in dit milieu en weet zich bij het spel van zijn medeleden uitstekend aan te passen. Ik heb den heer van Dokkum als vertegen woordiger van „Vooruitgang" in de rubriek van onze tooneeldilettanten opgenomen, vervolgde onze tooneel-criticus. niet alleen, omdat hij tot de meest verdienstelijke spe lers van zijn vereeniging behoort, maar ook vooral, omdat hij als voorzitter van Vooruit gang en als algemeen secretaris van den ..Bond van de Axbeiderstooneelvereenigingen in „Nederland" een der steunpilaren van de arbelders-tooneelbeweging hier in den zin van het dilettanten-tooneel is. De heer van Dokkum heeft zich jaren lang reeds op het gebied van het liefhebberij-tooneel be wegen. Kort na de oprichting van de arbcl- ders-tooneelvereenlging in 1996 is hU tot deze vereeniging als lid toegetreden en heeft er achtereenvolgens de functies van secre taris en penningmeester en in de laatste ja ren van voorzitter bekleed. En wie de op voeringen van Vooruitgang volgt, weet ook, „De recrmtV', n Aprü 1930.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5