Uit de Omstreken HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 13 OCTOBER 1931 IJMUIDEN DE HAVENS EN SLUIZEN. DE SEMAPHORE-POST MET ZIJN VOOR HOEDE-WAARSCHUWINGSDIENST EN SEIN1NRICHTINGEN. Schakelkast voor de seinverlichtlng op sluizen en havens in het nieuwe haven kantoor. Boven op de schakelkast bevindt zich de plattegrond der havens en sluizen, waarop kleine contra-signaallampjes zijn aangebracht. De Semaphore-post neemt in het sein- systeem een voorname plaats in. Van deze post uit wordt eigenlijk voeling gehouden met hetgeen zich voor de haven voordoet. Van hieruit wordt de zee rondom de IJmuiderhaven met behulp van sterke optische instrumenten verkend en worden dikwijls de vaartuigen reeds op drie kwartier stoomen afstand van de buitenhaven ont dekt en telefonisch opgegeven aan de „sluis- bediening" zoodat vroegtijdig door deze laatste (n.l. door den hulpsluismeester) op gegeven kan worden welk buitenkanaal het vaartuig moet nemen. Vóór de opening van het Noorderbuiten- kanaal waren hiervoor geen seinen noodig. Wel waren seinen noodig den binnenkomen de- en uitgaande zeeschepen met elkanders aankomst in kennis te stellen. De seinen zijn; Overdag: twee seinarmen. één naar het Noorden en één naar het Zuiden wijzende, horizontaal gesteld: die naar het Noorden wijzende is aan de zeezijde wit, aan de landzijde rood; die naar het Zuiden wijzen de is aan de zeezijde rood en aan de land zijde wit geschilderd. Bij niet gebruik staan de beide armen vertikaal naar beneden. 's Nachts: vier roode electrische lichten, 'die twee aan twee naast elkander naar de zee en naar de landzijde kunnen schijnen. De waarschuwingsseinen en hunne be- teekenis zijn de volgende: Sein: Overdag: seinarm naar het Noorden wij- fcende. 's Nachts; twee roode lichten naar de landzijde schijnende. Beteekenis: Een zeeschip nadert de haven of vaart in Öe buitenhaven landwaarts. Sein: Overdag: seinarm naar het Zuide wijzende, 's Nachts: twee roode lichten naar de Zeezijde schijnende. Beteekenis: Een zeeschip zal de sluis verlaten of vaart in een der buitentoeleidingskanalen zee waarts. Sein: Overdag: één seinarm naar het Noorden en tegelijkertijd een naar het Zuiden wij zende. 's Nachts: twee roode naar de landzijde en twee roode naar de zeezijde schijnende lichten ontstoken Beteekenis: Een zeeschip nadert de haven of vaart in dc buitenhaven landwaarts en tegelijkertijd verlaat een zeeschip de sluis, of vaart dit in een der buitentoeleidingskanaal zee waarts. Deze seinen worden weggenomen: a. voor de aanduiding van uitgaande zee schepen, indien deze tusschen de lage dam men, wederzijds van de uitmonding van het buitenkanaal, gekomen zijn, of wanneer zij de sluis niet verlaten zullen, b. voor de aanduiding van binnen komende zeeschepen, indien deze den Sema- phone-post ruim gepasseert zijn, of wanneer het naar binnenkomend zeeschip zijn koers wijijzigt en ten slotte toch niet zal invaren. De seinen worden niet gegeven voor vis- schersvaartuigen, sleepbooten en andere kleine vaartuigen. Bij het vertoonen overdag van een roode vlag of 's nachts van een rood licht, is het aandoen van de haven voor alle vaartuigen verboden. Bij het vertoonen, overdag van twee roode vlaggen en 's nachts van twee roode lichten onder elkander geheschen, is de toegang tot de haven verboden alleen voor zeeschepen, doch niet voor visschers- vaartuigen, sleepbooten en andere kleine vaartuigen- Zoolang deze seinen aan de Semaphore- post zijn geheschen worden aldaar geen diepte-, spui- of andere seinen getoond. Zooals ook reeds gedeeltelijk gezegd, wor den door den Semaphore o.a. nog gegeven: diepte-, spui-, schutpeil-, storm- en hoog- en laagwaterseinen, Diepteseinen. Het dieptesein geldt voor het vaarwater naar de Middensluis cn wordt alsvolgt door den Semaphore-post aangegeven: Als beginpunt wordt aangenomen een diepte van 70 d-M. Voor elke meerdere diepte san 3 d-M. wordt een kegel opgehangen tot een maximum van vier stuks. Bij meerdere diepte worden vijf kegels vervangen door een bol. Dit seinsysteem is voor den dagdienst. Bij nacht worden de kegels door groene, de bollen door witte lichten vervangen. Spuiseln. Deze seinen worden door den Semaphore- post aangegeven als volgt: Het spuien wordt zoo mogelijk een uur voor het begin aangegeven door de spuivlag bij dag halfstok en bij duisternis drie roode lichten op gelijke hoogte te hijschen. De spuivlag bestaat uit een blauwe vlag, waarin met wit letters „spuien". (Onder spuien wordt verstaan bij eb het met volle vermogen eener sluis aflaten loopen van water: hier ln IJmuiden ge schiedt dit uit het Noordzeekanaal door middel der spuisluis. liggende naast de Zuider sluis en door de Kleine sluis.) Begint het spuien, dan worden de lichten in een driehoek met den punt naar boven geplaatst of wordt de vlag in top geheschen. Wordt met meer dan een sluis gespuid, dan worden de bepaalde seinen verdubbeld. Uit zee komende schepen met meer dan 65 d.M. diepgang kunnen verzoeken het spuien door de Noordzeesluizen (oude) te matigen of te staken, overdag door het hijschen van vlag N uit het internationaal seinboek (een blauw-wit geblokte vlag) en des nachts door het vertoonen van één rood licht, bij een stoomschip onder het toplicht te hijschen. Door het al dan niet geheel of gedeelte lijk neerlaten van het spuisein bij den Sema phore-post wordt geantwoord of aan het verzoek al dan niet voldaan zal worden. Na het hijschen der spuiseinen aan de Noordzeesluizen is het verboden de sluizen, waarmede gespuid wordt, dichter te naderen dan 300 M. BOUW VAN EEN WARENHUIS. Het bouwen van een warenhuis aan de Kalverstraat te IJmuiden voor rekening van de firma Hoogerduyn alhier, is opgedragen aan den heer M. J. Rolvink te IJmuiden- Oost. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.20—f 0 70. Griet per 50 K.G. f 49f 25. Tongen per K.G. f 2.70f 2.15. Groote schol per 50 K.G. f 50f 35. Middelschol per 50 K.G. f 48f 36. Zetschol per 50 K.G. f 42—f 38 Kleine schol per 50 K.G. f 31—f 11. Bot per 50 K.G. f 11. Schar per 50 K.G. f 22.50—f 2.80. Tongschar per 50 K.G. f 45 Rog per 20 stuks f 28f 18.50. Vleet per stuk f 9f 2.40. Pieterman en poon per 50 K.G. f 11f 3.10 Groote schelvisch per 50 K.G. f 38f 32. Middelschelvisch per 50 K.G. f 27.50f 17.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 17.50 f 9.50 Kleine schelvisch per 50 K G. f 11f 3.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 83f 46. Gullen per 50 KG. f 19—f 4.70. Leng per stuk f 1.10f 0.50. Heilbot per KG. f 1.40—f 1.25. Wijting por 50 K.G. f 6—f 1.50. Koolvisch per stuk f 1.85f 0.18. Makreel per 50 K.G. f 16— f 2.25. Versche haring per mand f 3.50f 1.70. idem per kist f 2.30f 0.90. Gezouten haring per mand f 1.35. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. WEER 40 MAN ONTSLAGEN. Bij de Koninklijke (Ncd. Hoogovens en Staalfabrieken is wederom aan 40 arbeiders ontslag aangezegd. Zoo zijn er dus in het geheel reeds 100 arbeiders ontslagen hetgeen wij reeds eenigen tijd geleden in ons blad aan kondigden. ONEENIGHEID OP DE ROTTER- DAMSCHE VISCHMARKT. KOOPERS CONTRA IJMUIDENSCHE VISCHVERVOERDERS. Sinds eenigen tijd kwamen de auto's die op de vischmarkt te Rotterdam uit IJmuiden visch aanvoeren, zeer laat ter markt. De bestuurders stelden zich eerst op de hoogte van de prijzen, die bij het eind van de markt altijd wat oploopen. Zij profiteerden dan van die hoogere prijzen. Dit heeft het misnoegen der koopers opgewekt en Maandag is het tot oneenigheden gekomen. Ook Maandagmiddag verscheen eerst tegen half één een auto met visch, welke reeds om streeks elf uur in de stad was gesignaleerd. De koopers hebben naar wij in het Hbld le zen, zoodra de wagen op de markt verscheen pamfletten uitgegeven, waarin de omstandig heden van de laatste weken worden vermeld en waarin de koopers worden gewaarschuwd zich niet te laten misleiden. Zoodra de auto bij de markt aankwam zijn de koopers naar den marktmeester gegaan, om hem te ver zoeken den wagen niet toe te laten. De marktmeester mist hiertoe evenwel de be voegdheid. De vischsleepers sloten zich echter bij de verontwaardigde koopers aan en zij weiger den de aangevoerde visch naar de veiling te brengen. De marktmeester heeft toen eigen personeel aangewezen voor dit werk. Op de veiling was één kooper en zoodra dit onder de andere koopers bekend werd, is men ge zamenlijk met vischmessen gewapend naar de hal op de markt gegaan. Men wilde den kooper te lijf en ook keerde men zich tegen de menschen die de visch hadden aange voerd. De marktmeester riep de hulp van de po litie in, die de markt met behulp van den gummistok heeft ontruimd. De hekken wer den gesloten en geruimen tijd bleven er nog wat menschen bijeen rondom het gebouw van ce vischmarkt. Een deputatie van koopers is naar het stadhuis getrokken, om de bemiddeling van B. en W. in te roepen. I.O.G.T. LOGE „IN VEILIGE HAVEN". De Loge :,In veilige haven" I.O.G.T. te IJmuiden hield Maandag jl. een van haar gewone or-en zittingen voor leden en genoo- digden. Aanwezig waren ongeveer 60 belang stellenden, die genoten hebben van dezen avond, welke „elck wat wils" bracht en te vens een opbouwend propagandistisch ha- Bijkantoor van HAARLEM'S DAGBLAD KENNEMERLAAN 42 IJMUIDEN TELEFOON 521 rakter had. Als spreker deed zich hooren de heer J. C. Vermeulen van Uitgeest, die het onderwerp ..Is drankbestrijding nog noo dig?" behandelde. In verband met de meer en meer veld winnende meening, als zou het drankgebruik zoo erg niet meer zijn en dus drankbestrijding zoo langzamerhand over bodig worden, betoogde spreker aan de hand van gegevens, dat, ofschoon het drinken wel wat minder is geworden, het gebruik van al cohol nog lang niet tot het verleden behoort en drankbestrijding nog immer geboden is. Een en ander lichtte spreker met feiten en cijfers toe. De avond werd verder gevuld door decla maties van mevrouw Kerkhoff-Pet te Haar lem, die vóór en na de pauze voor de aanwe zigen optrad, terwijl eenige leden van de arbeidersmandolineclub „Excelsior" de aan wezigen vergastte op eenige nummers. VELSEN VER. KON. PAPIERFABR. DER Fa. VAN GELDER ZONEN. WERKTIJDVERMINDERING. Door de directie der Ver. Kon. Papierfa brieken fa. Van Gelder Zonen is thans of ficieel aan het personeel medegedeeld da van Vrijdag 16 October af tot wederaankondi- ging niet op Zaterdag zal worden gewerkt. De uren waarop niet gewerkt wordt, zullen tot wederopzegging toe betaald worden met het halve vaste uurloon. De arbeiders uit de mechanische- en elec- triciens werkplaats, zoomede de bouwafdee- ling en het centraal magazijn, zullen zoover als het noodig is, doorwerken voor zoolang als er werk voor deze arbeiders blijft. Het personeel van de motorbooten „Een dracht I" en „Eendracht IV" zal om de andere week 8 uur verzuimen. ALG. NEDERL. VROUWEN VREDEBOND. REDE VAN DS. N. J. C. SCHERMERHORN. Door de Vredesgroepen Beverwijk en IJmuiden van genoemden Bond was Maan dagavond een openbare bijeenkomst belegd in Hotel „de Prins" waar ds. N. J, C. Scher merhom. sprak met als onderwerp „Hoe lang nog laat het volk zich bedriegen? Na een kort welkomstwoord, waarbij dc in leider ds. Schermerhorn een der pioniers noemde van het vredeswerk, nam ds. Scher merhorn het woord. Spreker brengt de vraag onder de aandacht „wat verstaan moet worden onder het volk". Dit 'is de groote massa, de lastdragers uit de maatschappij, die wij in de wereldgeschiedenis aantreffen onder de benaming lijfeigenen en hoorigen, die vrije arbeiders worden genoemd, maar voor wie in het leven de lasten en moeiten zijn. Hedenavond wil spreker aantoonen hoe de oorlog mogelijk is en hoe het militairisme het geweldige kwaad in de maatschappij, kan blijven voortbestaan, alleen omdat die zelfde groote massa voortdurend zulks toe staat. Wij leven in een land, waar wij dienst plicht hebben, maar het is geen plicht, iets dat men zich met eere aanrekent, neen. het is dienstdwang, Men voelt geen drang in zich voor het zich geven aan het lugubere werk; men wordt ertoe gedwongen. Men spiegelt het volk voor, dat het zich moet geven voor het vaderland: dat in tij den van oorlog gewaakt moet worden voor de onafhankelijkheid van het vaderland, men spreekt daarbij ook nog over nationale eer en over het behouden van de eigen taal. Maar. wanneer men in dat vaderland geen boterham kan verdienen en naar het bui tenland trekt, waar wel een bestaan te vin den is, moet men dan zich voor oorlog door het vaderland laten terugroepen en de wa pens opnemen tegen het land, dat eens ons huisvesting bood? En wanneer dan de oor log voorbij is dan moeten er vereenigingen opgericht worden om de oorlogsverminkten en verdere slachtoffers te onderhouden, want het vaderland kan daarvoor niet zor gen. Eerst dan merkt het volk, dat het be drogen is; dat het niet gaat om de voorge spiegelde idealen, maar s'echts het kapita lisme telt. De vroegere Amerikaansche pre sident heeft in het openbaar verklaard: Gij moet niet denken, dat de oorlog gevoerd wordt om ideale redenen, neen, de oorlog is niet anders dan een commercieele onderne ming. Wanneer millioenen hun leven hebben ge laten, de aarde gedrenkt is met menschen- bloed en het prachtige werk door menschc- lijk intellect en menschenhanden gewrocht, vernietigd is, dan komt de ontnuchtering. De kapitalisten, en vooral zij. die hun geld in de wapenindustrie hebben gestoken, be reiden den oorlog voor. Niet uit vaderlands liefde fabriceeren zij de wapenen. De oorlog toch van 1914 1918 heeft bewezen, dat Enge land via Zweden aan Duischland nikkel le verde, terwijl Duitsch ijzer en Duitsch staal verkocht werden aan de vijandelijke landen Het was zelfs zoo, dat het eigen land mee betaalde voor de wapenen en onderdeelen aan de vijandelijke landen. Behalve voor de wapenindustrie speelt geld een belangrijke rol met daaruit voort vloeiend machtsmisbruik voor de pers. Een belangrijk personage ziet kans door het lan- ceeren van berichten in diverse, onder zijn beheer zijnde bladen, een bepaalde stem ming onder het volk te brengen en het langzaam vertrouwd te maken met de ge dachte, dat een oorlog onvermijde'ijk is. En nu rijst de vraag: welk belang heeft het volk bij den oorlog? En het antwoord luidt: geen; noch stoffelijk, noch geestelijk. De oorlog brengt niets dan ellende, ontaar ding, van het zedelijk peil, toename van cri minaliteit. Het wordt tijd. dat het volk hieraan een einde maakt. Men voelt de economische schade van het militairisme wanneer men bedenkt, dat een putjesschepper nuttiger is dan een generaal, terwijl millioenen voor het leger uitgetrokken moeten worden. En. zal men vragen de volkenbond, kan het daaraan niet overgelaten worden den vrede te verzekeren? De toestand in het oos ten geeft hierop voldoende antwoord en in onze onmiddellijke omgeving voelen wij meer en meer een gespannen verhouding. Aan den volkenbonds mogen wij de ont wapeningsactie niet overlaten; het volk zelf moet zich ervoor spannen. Een verheu gend feit is het, dat er steeds meer dienst weigeraars komen. Dit is de eenvoudige op lossing, de jeugd moet op de verschrikkingen van den oorlog gewezen worden en dienst weigeren; liever 10 maanden opgesloten in een gevangenis dan in een kazerne en het voordeel is^ dat wanneer er al te veel dienst weigeraars komen, de gevangenissen te vol zullen worden, In de middeleeuwen kende men drie ver schrikkingenhonger, pest en oorlog. De beide eerste hebben wij kunnen overwinnen, de honger in hoofdzaak door internationaal verkeer, de pest door de wetenschap en het is nu aan dezen tijd om de derde ellende uit de wereld te werken. Het was jammer, dat er slechts geringe gelegenheid was tot debat, daar ds. Scher merhorn reeds vroeg weg moest. Slechts een der aanwezigen kon in debat treden cn werd door ds. Schermerhorn op duidelijke wijze beantwoord. De rede werd op verdienstelijke wijze op geluisterd door zang en pianospel van de dames M. Rem-Meyns en Ans Reitsma. Na afloop van zijn rede had ds. Scher merhorn van de talrijke aanwezigen (de zaal was overvol) een warm applaus in ontvangst te nemen. R.K. IIARMONIEVEREENIGING „St. CAECILLA". Bovengenoemde harmonievereeniging gaf een uitvoering in het Vereen igingsgebouw aan den Wijkerstraatweg te Veisen-N. Begonnen werd met de Florentiner Marsch waarna de geestelijke adviseur de harmonie vereeniging en haar verdienstelijke directeur complimenteerde met het behaalde succes op een concours. Spreker liet dit gepaard gaan met het overhandigen van een zilveren lauwerkrans. Na deze huldiging overhandigde de gees telijke adviseur den directeur een bloemen mand als blijk van sympathie voor alles wat hij voor de vereeniging deed. Wat de uitvoering betreft, heeft Caecilia bewezen een goede plaats in de muziekwereld in te nemen. Tenslotte werd opgevoerd de klucht „Tooneel triomphen". Deze klucht werd vlot en goed gespeeld. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND Zaterdagavond werd in Hotel „De Prins" een propaganda-avond gehouden voor den Ned. Blindenbond. Bij het begin liet het Con cordia orkest, onder leiding van den heer P. Visser, dat den geheelen avond verdien stelijk werkte, zich hooren. Hierna betrad de heer van den Berg het podium om dezen avond te openen. Spreker memoreerde dat een band is gekomen tusschen de zienden en den de blinden en bracht dank aan den heer Koopman voor het belangeloos afstaan der zaal. aan het Concordia orkest. Cabaret „Va ria" maar in de eerste plaats aan het da mescomité dat zoo gewerkt heeft om dezen avond zoo schitterend te doen slagen. Hierna werd door den blinden musicus, den heer Meyer, een polonaise in Cis. kl. 1 gege ven van T. R. Chopin. Hierna klonk een langdurig applaus. Vervolgens trad het Cabaret „Variaop. AJs altijd oogstte deze club veel bijval. „Proost". „Dc drie gebedjes", ..De Zoen", en ook „Als jc van elkaar gaat houden", waar bij de vele aanwezigen het refrein uit volle borst, meezongen, hadden een uitbundig succes. Dat, de blinden op een hoogen trap van ontwikkeling staan niet alleen op het gebied van muziek, maar ook op dat van decla matie. bewees de heer v. d. Heuvel met: „Het Geluk" van Adema van Sche'tema on ..Angstavond" van Samuel Falkland. Het dankbaar applaus was ten volle! verdiend. De rede van den heer Joh. v. d. Berg werd ook onder ademlooze stilte aangehoord. Spre ker memoreerde wat het doel van den Ned. Blindenbond was. Dat is in de eerste p'aats, dat de belangen der blinden bekend worden bij het Nederlandsche volk. Wij blinden, zeide spreker, willen niet beschouwd worden als stumperds of stakkerds, neen, ook de blin den kunnen met opgeheven hoofd door net leven gaan. De kansen op levensgeluk en onafhanke'ijkheid moeten ook ons blinden gegeven worden. Voor de ruim 4000 blinden wordt gewerkt enkel door particuliere lief dadigheid. Wij blinden, aldus spr., hebben het recht, evenals de zienden, dat wij een plaats krijgen aan den maatschappelijken disch. Vele blinden nemen een eervol'e po sitie in de maatschappij in. Beklaagt de blinden niet maar helpt hen, In de pauze zorgde het orkest weer voor goede muziek. Na de pauze kwamen dezelfde uitvoerenden weer aan de beurt. De heer v. d. Heuvel met declamatie, het Cabaret „Varia" met mooie nummers, waarvan „Geef me nog een reepje chocolade" veel succes oogstte. Hierna de sluiting door den heer v. d. Berg, die .allen dank bracht. DE WETHOUDERSPENSIONNEERING. Bij besluit van 23 September 1931 is dooi Ged. Staten van Noord-Holland goedgekeurd ce verordening betreffende de pensionneerlng van wethouders en hun weduwen en rol weezen en de toekenning van een vergoeding aan wethouders, welke verordening door den raad der gemeente in zijn vergadering van 30 Juni 1931 werd vastgesteld. BEVERWIJK MARKTPRIJZEN Noteering van den 12en October 1931. Spinazie per kist f 0.30f 0.50. Postelein per kist f 0.45f 0.50. Andijvie. 100 str f 1.50—l 3.50 Raapstelen 100 bos f 2 Koolrapen per zak f 1. Wortelen per K.G. f 0.07—f 0.10. Bieten per K.G. f 0.03—f 0.04. Aardappelen, klei, per K.G. f 0.04f 0.06 ld. zand per K.G. f 0.07. Doppers per Kilo f 0.32 Raspers per Kilo f 0.34f 0.36. Snijboonen per K.G. f 0.20—f 0.35. Heerenboonen per K.G. f 0.24. Trosboonen per K.G. f 0.20. Spruitjes per KG. f 0.06—f 0.08. Boerenkool per bak f 0.25. Roode kool per 100 f 2f 4. Savoyekool per 100 f 3. Bloemkool per 100 f 2f 4. Uien per Kilo f 0.02 1/2—f 0.03 1/2, Prei per bos f 0.18. Sla por 100 krop f 0.56f 0.60. Pieterselie per bos f 0.01. Selderie per bos f 0.02. Appelen per Kilo f 0.03—f 0.10. Peren per Kilo f 0.06—f 0.12. Druiven per Kilo f 0.36—f 0.52. DE STAKING IN DEN SCHOUWBURG AAN DEN JANSWEG Wij ontvingen een stuk van de stakers aan den schouwburg in den Jansweg. Zij wijzen met beslistheid de beschuldiging van den Di recteur van den Schouwburg af. als zou oen der stakers brutaal zijn opgetreden tegen dien directeur of den heer Wijnand Frans. Zij wijzen er verder op. dat de heer Kaart ge zegd zou hebben, na de staking, dat tóch eén man van het losse personeel ontslagen zou worden. Hij had al iemand anders, zeggen de stakers, die dien avond ook al aanwezig was. Het spijt de stakers, dat zij den heer Wij nand Frans niet hebben kunnen vinden om hem persoonlijk te vragen, of de bewering, dat een der stakers brutaal tegen hem ge weest zou zijn, juist is. Wij brachten dit stuk onder de aandacht van den heer Kaart, die blijft volhouden, dat de ontslagene wel degelijk onhebbelijk is opge treden tegenover den heer Wijnand Frans en den directeur. De heer Kaart heeft hier ge tuigen voor. Het andere lid van het personeel, waarover de stakers schrijven, was, aldus da her Kaart, een timmerman, in vasten dag dienst aan den schouwburg verbonden. De heer Kaart heeft reeds ander personeel en de voorstellingen gaan gewoon door. De directeur vestigde er voorts de aan dacht op. dat bij de voorstelling van „Mari- ken van Nieumegen" de heer Wijnand Frans voortdurend de leiding had en de tooneel- meester van den Schouwburg ook aanwezig was. Hij moet dus opkomen tegen de bewe ring der stakers, dat er niemand aanwezig was. die aanwijzingen kon geven. SLAAPKAMER VERRASSING, EEN EEKHOORN ONDER HET KUSSEN. Toen hi een woning in het Bosch en Vaart kwartier de twee dochters des huizes zich 's avonds half twaalf ter ruste begaven, werd én hunner even later met schrik wakker, doordat zij iets onder haar hoofdkussen voel de bewegen. Zij riep de hulp van haar vader in. die tot zijn groote verbazing een eek hoorn in het bed vond! Waarschijnlijk was het diertje langs het klimop naar boven ge klauterd, waarna het een warm plaatsje in bed had opgezocht. De vader deed het beste wat in dit geval gedaan kon worden: hij den eekhoorn in een kistje en bracht hem nog der.zelfden nacht naar den Hout, waar hij hem zijn vrijheid hergaf. LICHTWEEK. VERLICHTING KAZERNE MOTOR DIENST. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van den Commandant van de School- compagnie van den Motordienst om geduren de de lichtweek de kazerne aan den Schoter- weg te doen verlichten. Van de hierbij betrokken autoriteiten is reeds toezegging van hulp ontvangen. Al leen is nog het wachten op toestemming van den minister van defensie. BAZAR DER CHRIST. ORATORIUM- VEREENIGING Heden, morgen cn Donderdag wordt ïn het gebouw van dc Haarlemsche Jongemanncn- Vereeniging. Lange Margarethastraat 13, oen bazar gehouden ten bate van dc Christelijke Oratorium Vereeniging. Dc groote beneden zaal van het gebouw is voor dit doel ingericht Een groot aantal artikelen is hier bijeenge bracht van uiteenloopendcn soort, zooals dat op een bazar gebruikelijk Is. De talrijke handwerkjes, gebruiksvoorwerpen, consump tieartikelen. e.d. zijn op aantrekkelijke wijze geëtaleerd, zoodat de bezoeker al dade lijk een goeden indruk van deze expositie krijgt. Een deel van de zaal is in een knus- sen „theetuin" omgetooverd. Verder heeft men er natuurlijk dc diverse attracties. Ook voor muziek is gezorgd. Dinsdag en Woensdagavond worden film voorstellingen gegeven, terwij! voor Woens dagmiddag een marionettenspel voor de kin deren op het programma staat. Hedenmiddag tc drie uur zou de bazar ge opend worden door ds. H. E. Beker. De bazar is geopend heden van 3—5 en van 7.30 10.30 uur, Woensdag van 25 en van 7.30—10.30 uur en Donderdag van 2—5 en van 7-3011 uur. EEN FLINKE SNOEK. Maandagmiddag had een visscher het buitenkansje met dc hengel een snoek te van gen in de Houtvaart die naar schatting het gewicht haalde van 10 pond. Het was voor de man zeker een buitenkansje daar het werk loos is. DAMMEN. OM DEN HAARLEMSCHEN WISSELPJtIJS. Onder zeer groote belangstelling had Maan dagavond j.l. in het clublokaal der „Haaar- lemsche Damclub" de returnmatch plaats plaats tusschen dc hoofdklasse-tientallen der beide Haarlemsche damvereenigingen om den Haarlemschen wisselprijs. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: .Haarlemsche Damclub" I. Damclub „Haarlem" I. J. W. van Dartelen— H. W. Zitman 2—0 A. de JongF. A. Berkemeier x—x J. B. Sluiter Jr.—Chr. F. Visse x—x J. van der GiessenJ. Lvcklema 20 Joh. Fabel Jr.—G. P. Heek. J. Poppen—W. van Daalen o_2 J. van LooijH. A. van Abs 20 J. P. van Eijk—Th. van Wamel xx H. GreeuwJ. J. P, Kraayer ii H. van Lunenburg Jr.—J. van Berkum 0—2 Voorloopige uitslag 86 Dc met een x gemerkte partijen werden wegens het late uur afgebroken; deze worden op 19 October a.s. voortgezet. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „HAARL. DAMCLUB". Maandagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen lulden: Tweede klasse: W. van Pelt wint van J. Balk; A. Kiel remise met J. H. Reedijk; J. M. A. Minderhoud wint van Th. Wesselman. Dehde klasse. Groep A: H, G. J. Andriessen wint van H. Spilker; D. J. Erb wint van H. Spilker; A. Smit remise met G. J. Veen; J. Klaversteijn wint van F. G. Sterk; H. Rozijn wint van L. J. Hellingman. Derde klasse. Groep B: J. Roosen wint van H. W. C. van Rhoon; T. Kerkman wint van Ph. G. Amelung Jr,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13