De aanslag bij Bia Torbagy. Het woord is aan... Loterijm. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14816 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 13 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD D^RoTeRTEPEERTb"oM. UITGAVEDER N.V. LOURENS COSTER. HoofdreJ.et*«r: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per weck /0.27K, per maand 1.20. per 3 maanden f 357%, franco per post 13.87J4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: oer week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. f 0.65, franco per post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame. 0 60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1regels 0.6< elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (iederen dag) 13 regels 10.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Gei 11. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. DE LICHTWEEK. Gedeeltelijke bekentenis van Matuschka. Ook mededader van den aanslag bij Jueterbog. WEENEN, 12 Oct. (V.D.) Sylvester Ma tuschka, die verdacht van het plegen van den aanslag bij Bia Torbagy, gearresteerd was, heeft thans een gedeeltelijke bekente nis afgelegd. Hij heeft n.l. verklaard der springstof aan een onbekend persoon gegeven te hebben. Het Hbld. meldt nog, dat Matuschka, na een grondig verhoor toegegeven heeft, dat hij aan twee mannen ecrasiet heeft gegeven om daarmede een trein in de lucht te laten vliegen. De namen dezer beide mannen heeft hij aan de politie medegedeeld, doch voor- loopig worden zij geheim gehouden, ten einde het verdere onderzoek te vergemakke lijken. Voorts heeft Matuschka verklaard op het oogenblik, dat de aanslag werd gepleegd, in den D-trein bij Jüterbog, bij Berlijn te hebben vertoefd, en ook zich in den laatsten wagon van den D-trein, die bij Bio Torbagy, in Hon garije, werd opgeblazen, te hebben bevonden. Deze wagon is naar men weet niet van den spoordijk naar beneden gestort, en Matuschka verklaart dientengevolge slechts licht in het gelaat te zijn gekwetst. Matuschka ontkent ten stelligste bij den aanslag op den D-trein van Weenen naar Pas- sau die in het voorjaar van dit jaar werd gepleegd betrokken te zijn geweest. De. mededeelingen van Matuschka hebben een verwarden indruk gemaakt. Zijn vrouw die vandaag van Weenen naar Boedapest reisde, om door de Hongaarsche autoriteiten ln verhoor te worden genomen, heeft in den trein getracht zelfmoord te plegen, welke po ging op het laatste oogenblik kon worden verijdeld. Vier aanwijzingen hebben de verdenking tergen Matuschka echter versterkt. Ten eerste was gebleken, dat hij het ecrasiet dat hij toegeeft te hebben in zijn bezit gehad, niet heeft gebruikt voor het omverhalen van een schoorsteen, gelijk hij had voorgegeven. Trouwens van de explosiestoffen is slechts een klein deel teruggevonden. Waar de rest gebleven is, staat niet vast. In een sportbroek van Matuschka vond men de zakken geel ver kleurd. Matuschka verklaarde dit aldus, dat hij zijn handen, toen zij dropen van perman- gaat. in de zakken had gestoken. De schei kundigen ontkenden de mogelijkheid daarvan en hielden vol, dat de vlekken alleen van ecrasiet afkomstig konden zijn. Matuschka gaf toen eindelijk toe, patronen in die zakken te hebben gehad en de broek op zijn reis van Boedapest naar Bia Torbagy te hebben gedra gen. Ofschoon Matuschka beweert zelf in den trein, die het ongeluk trof, te hebben gezeten, en zelfs cien naam noemt van een man, die met hem in denzelfden coupé zou hebben ge zeten en hem een paar minuten voor de ramp vuur zou hebben aangeboden, is de politie overtuigd, dat hij te Bia Torbagy uit een vorige trein is gestapt om daar de helsche machine op het viaduct te plaatsen. Na de ontploffing zou de man naderbij zijn geslopen en hebben gedaan of h3J bewuste loos was. Matusc'nka's advocaat is overtuigd van der: onschuld van zijn cliënt en zoekt thans den man, Matt genaamd, op wien Matuschka zich beroept en die bij de ramp evenmin als hij werd gedood. Ton derde heeft Matuschka geen alibi kun - nen verstrekken voor den tijd van 11 tot 15 Augustus waarbinnen de aanslag van Jüter bog is gepleegd. Te Weenen waren bij Anzbach stukken rail met schroeven aan het spoor be vestigd. Dergelijke stukken en schroeven heeft men gevonden in Matuschka's fabriek te Tat- tendorf. Bij Anzbach bezit Matuschka boven dien een kleine villa. Het onderzoek der grafologen Is nog slechts oppervlakkig geweest. Zij hebben dan ook nog maar één gelijkenis kunnen constateeren tusschen het schrift van Matuschka en dat van den schrijver van het briefje dat na den aanslag van Bia Torbagy aldaar is ge vonden. Ook is de ecrasietbom die men daar heeft gevonden van hetzelfde maaksel als die van Jüterbog, terwijl eindelijk in de fabriek te Tattendorf leidingdraad is gevon den, dat zeer veel gelijkenis vertoont met dat van Bia Torbagy. Matuschka is gewezen officier bij de genie. Toen hij in 1919 huwde trachtte hij zich op alle mogelijke manieren een bestaan te ver schaffen. Hij begon een winkeltje in groen ten en trachtte naderhand door het sjacheren in huizen aan geld te komen. Zijn huizen speculatie te Weenen mislukte echter en zijn zenuwen waren daardoor zoo in de war dat hij volgens verklaring van zijn vrouw, dagenlang geen woord sprak. Ondertusschen betwijfelt men thans te Boedapest nog indien inderdaad wordt uitgemaakt dat M. de dader is. men hem zal kunnen veroordeelen. MOORDAANSLAG EN P0CING TOT ZELFMOORD. Jongeman schiet op zijn vroeger meisje. Daarna op zich zelf geschoten. Maandagavond heeft zich in de St. Wille- brordusstraat te Amsterdam een ernstig dra ma afgespeeld. Tusschen kwart over zeven en half acht weerklonk in deze nauwe donkere straat, wel ke op den Amsteldijk uitloopt, het korte, scher pe geluid van een aantal schoten. Spoedig bleek dat deze gelost waren in de portiek van een tegenover de R. K. Kerk gele gen perceel. Bewoners van de woningen daarin en eenige voorbijgangers, die door dit lawaai hevig geschrokken waren, vonden ter plaatse het lichaam van een jongen man, die door een schot in het hoofd bleek ge troffen te zijn. Een revolver lag op eenige meters afstand op den openbaren weg. Vrijwel tegelijk werd eenige Meters voor bij het portiek op de straat een jonge vrouw gevonden, die eveneens zeer ernstig door re volverschoten was gewond. Onmiddellijk werd de politie van het bu reau Pieter Aertsstraat gewaarschuwd, welke op haar beurt den G. G. en G. D. van het voorgevallene in kennis stelde. Beide gewon den werden naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De man had, zooals gemeld is, een schot in het hoofd, de vrouw was door niet minder dan 5 schoten getroffen, waarvan vier in den borst en een in den rug. Ondanks zijn ern stige verwondingen is de man nog in staat geweest de toedracht van het gebeurde aan de politie te verklaren, waarbij is gebleken, dat hij. na eenige schoten op de vrouw te hebben gelost het wapen tegen zichzelf heeft gekeerd. Het betreft hier opnieuw het oude thema van een wraakneming van den kant van den man op het meisje, dat na zich eerst eenige tosnadering te hebben laten, welgevallen, zich van haar aanbidder afkeerde. Ook met de beide slachtoffers van dit dra ma is zulks het geval geweest. Het feit, dat de dader, die chauffeur van beroep is een ge laden revolver bij zich droeg, wijst er op, dat hij door de afwijzende houding van de vrouw, en buffetjuffrouw in een bar in de Govert Flinckstraat, van plan was een wan hoopsdaad te begaan. Vermoedelijk heeft hij haar opgezocht en haar bewogen een eind met hem te gaan wandelen om daarna, na begrepen te hebben dat zij niets meer met 'm te doen wilde hebben, zijn daad te volvoeren. De vrouw heeft zich, nadat de schoten op haar gelost waren, nog eenige meters voort gesleept en is toen in elkaar gezakt. Bij in formatie naar den toestand van beide slacht offers vernamen wij, dat die van den man het ernstigst is. Er zou echter voor beiden geen direct levensgevaar bestaam ZAKKENROLLERS OP DE BOTERMARKT. Maandag heeft een heer aan de politie meegedeeld, dat hem op de Botermarkt een portemonnaie met f 4 onrold is. OFFICIEELE OPENING. De burgemeester, de heer C. Maarschalk heeft de raadsleden en andere autoriteiten uitgenoodigd op Vrijdag 16 October 1931 des namiddags om 7 uur ten stadhuize tegen woordig te zijn bij de officieele opening van de Lichtweek Haarlem 1931. VOORBEREIDENDE WERKZAAMHEDEN IN VOLLEN GANG. De voorbereidende werkzaamheden voor de a.s. lichtweek zijn nu in vele straten al in vollen gang. In de Groote Houtstraat trekken de vele houten tulpen niet weinig te aandacht. De meeningen hierover waren vrij verdeeld. Zoo als met bijna alle dingen op de wereld vond de één zoo mooi en de ander leelijk. Maar nu ze netjes geschilderd zijn, vindt men ze over het algemeen fraai. En dat zijn ze dan ook. Bovendien kunnen we de verzekering geven dat ze het in de avonduren, wanneer ze ver licht worden, heel goed zullen doen. Menig een heeft zich daarvan in den donkeren tuin achter het perceel aan de Nieuwe Gracht, waar het Lichtweekcomité gevestigd is, kun nen overtuigen. Op het Houtplein wordt druk gewerkt aan de eigenaardig gevormde zuilen en op de Groote Houtbrug komen eenige tulpen van dezelfde soort die in de Houtstraat staan. Ook op de Groote Markt wordt ijverig aan de lichtzuilen gewerkt. Dat zal daar een heel mooi effect geven, want er komen er vijftien. Veertig lichtornamenten komen in de Kruisstraat, dertig in de Generaal Cronjé- straat. vijf en dertig in de Spaamwouder- straat en twintig in de Paul Krugerstraat. Op het Nagtzaamplein is men eveneens druk bezig. nET FEESTCONCERT IN DE GROOTE KERK. Men schrijft ons: Ter luisterrijke inleiding van de Lichtweek. heeft het Lichtweek-Comité zich beijverd een feestconcert in de Groote Kerk te arran- geeren op Vrijdag 16 flezer. De medewerkende solisten zijn mevrouw Maartje Offers, mezzo-sopraan en de heeren Willem lWêkenrath, haryton en George Ro bert, organist. De keuze der solisten voor dit feestconcert mag buitenggewoon gelukkig genoemd worden. Wie kent niet Maartje Offers, eene onzer populairste zangeressen, een der uitverko renen onder hare kunstzusters: zingt zij niet op Donderdag d.a.v. op het Mengelbergcon cert te Amsterdam in de IHe symphonie van Mahler? Naar wij vernemen, zal het de eerste keer zijn dat Willem Herckenraths machtig geluid in onze oude Bavokerk zal weerklinken. Te zelden hooren wij in het kerkgebouw onze Hollandsche baszangers; men verzuime deze gelegenheid daarom niet, temeer, daar Her- ckenrath begiftigd is met zeldzame stemmid- delen. Over George Robert behoeven wij wel niet meer uit te weiden: het programma, dat hij zal voordragen, verdient evenwel vermelding, geïnspireerd als het is op datgene, wat ons in de komende dagen bij uitstek zal boeien en vervullen „het Licht". Wij treffen aan o.a. fragmenten uit Han del's Fire Music, een „Fiat Lux" van Th. Dubois; als openingsnummer gaat ..Crown with festal pomp the day" van Handel, dat wél als zeer toepasselijk mag gelden. Maartje Offers zingt een keur van Schu- bertliederen benevens de bekende zangen van J. W. Franck, ..Sei nur still" en „Auf. auf zu Gottes Lob". Willem Herckenrath brengt ons allereerst Handel's beroemd Largo daarnevens liederen van Widor, Schubert, Beethoven enz. De verwachting mag gekoesterd worden, dat dit concert zeer druk zal bezocht wor den. De toegangsprijs is voor alle beurzen be rekend. HET TRAMPERSONEEL. Heden. Dinsdag zal er een conferentie plaats vinden tusschen de Directie van de N.Z.H.T.M. en de besturen van de vakorga nisaties. Bij de besprekingen zullen o.m. aan de orde komen, afschaffing carensdag, voor onderzoek bij straffen, ruimere verleening van verlof in den vacantietijd, Forensenbe lasting enz. De Ned. Vereen, van Spoor - en Tramweg personeel houdt Donderdag in het Gem. Con certgebouw een leden vergadering, op welke vergadering verslag zal worden uitgebracht van de Districtbesturenvergadering met het Hoofdbestuur inzake de loonactie. BIOSCOOPCONFLICT TE GRONINGEN GEëINDIGD. VRIJDAG HEROPENING DER THEATERS. Maandag is te Amsterdam een buitenge wone ledenvergadering van den Nederland- schen Bioscoopbond gehouden, waarin be sloten Is met ingang van Vrijdag 16 Octo ber de bioscooptheaters te Groningen weer te openen, zulks naar aanleiding van de door den Groningschen Raad met algemeene stemmen aangenomen motie, waarin de Raad uitsprak, dat het wenschelijk is, dat het bioscoopconflict wordt beëindigd en zich be reid verklaarde, mits de bioscopen werden heropend, de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen te verlagen tot twintig procent indien B. en W. meenen, dat tot die verla ging behoort te worden overgegaan, Otto Weiss Wanneer een dilettant voor zijn werken betaald wordt, wordt hij beschouwd als een vakman. (De 100.000 in de Staatsloterij is gevallen op no. 10130). Wel, de ton is weer gevallen Op een lot, met harden slag, En voor een der lotelingen Is het weer een grootsche dag. Wat zal ik er nog van zeggen, 'k Heb het al zoo vaak bedicht. Maar lk kan het niet goed laten 'k Voel het als een soort van plicht. Niets op aard is zoo prozaïsch, Vindt ge, als zoo'n loterij, Ja, dat is het voor den winnaar, Maar 't is poëzie voor mij. Ik kan zoo poëtisch droomen, Wat ik met zoo'n ton zou doen. Voor ik 'm geheel bestemd heb, Ben ik dichter aan 't millioen. Ik bouw heele luchtkasteelen En een jacht met tonnenmaat. Dat wil zeggen, u begrijpt wel, Dat 'k die dingen bouwen laat. Ik ga verre reizen maken Naar een land-van-altijd-zon. Dat wil zeggen, 'k laat me reizen, Want dat hoort zoo bij een ton, Dan koop ik een pak effecten Van een merk, dat laag noteert En ga daarna zitten kijken, Hoe mijn dividend passeert. Van wat over is gebleven Krijgt gij allen een geschenk. Dat is nog het meest poëtisch, Als ik er zoo eens aan denk. Maar verheug u niet te spoedig Op zoo'n gave in t verschiet. Want als loteling verdwijn ik Eiken keer weer in het niet. P. GASUS. WAGON VAN EEN HELLING GEREDEN. Botsing met een stoomtram. DE MACHINIST ZWAAR GEWOND. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam nabij Vogelenzang naar uit Bergen op Zoom aan de Msb. gemeld wordt, Maandagavond ongeveer 6 uur een wagon, geladen met mais, in beweging en reed in de richting Tholen, doordat de weg aldaar sterk helt. Op het zelfde oogenblik kwam uit de richting Tholen eoen tram, geladen met suikerbieten, aan. Door de duisternis bemerkten de machinist, en de stoker eerst den wagen, toen de tram dezen op eenige meters was genaderd. Aan stoppen viel niet meer te denken en beiden sprongen van de machine. De stoker kwam op den weg terecht, doch kwam met den schrik vrij. De machinist sprong tusschen de boomen door en viel op een partij straatsteenen. Hij kreeg in wendige kneuzingen, ernstige verwondingen aan het gelaat en een armbreuk. Na voorloo- pig te zijn verbonden werd hij naar het alge meen Burgergasthuis te Bergen op Zoom ver voerd. De botsing tusschen tram en wagon was zoo hevig, dat eenige wagons in elkaar schoven en de locomotief zeer ernstig werd beschadigd. Oorzaak van het gaan rollen van den wagon is het spelen van kinderen met het voertuig. STAKING BIJ DE N.S.F. Maandagmorgen is bij de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum een sta king uitgebroken onder 150 fabrieksmeisjes. Het conflict is ontstaan doordat de meisjes niet accoord gaan met de nieuwe tarieven, waardoor de loonen met 10?S werden vermin derd, terwijl de werkzaamheden vermeerderd werden. Het drakenschip van de Hollandsche Draad dc. Uchtweek yt fiel Duitschland: De redevoering van Schacht over dc Rijksbank. Hevige verontwaardi ging in Duitschland. (2e blad, le pag.)! China: Het ChineeschJapanschc conflict. De laatste berichten. (2e blad. le pag. en le blad. 2e pag.) De spoorwegaanslag in Hongarije. De dader gevonden? (le blad. le pag.) Moordaanslag en poging tot zelfmoord in Amsterdam. (le blad. le pag.) Be zuiniging op het L. O. Brochure van de bezuinigingscommissie der Mij. van Nijver heid. (le blad. 2e pag.) Sport en Spel: Onze prijsvraag: „Wie is die voetballer?" (3e blad. 2e pag.) HaarlemmermeerVrachtauto door een trein gegrepen. Bestuurder ernstig gewond. (le blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: In het verr eOosten. (le blad. le pag.) Henry A. Th. LesturgeonDc Parijsche automobielsalon. (2e blad. le Dag.) TV. T. Langs de Straat „Uit den mond der kinderen". (2e blad. le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) HAARLEM, 13 October. In het Verre Oosten. Vanmorgen zijn de nieuw besprekineen in Genève over het Mandsjoerijsche conflict, waarin Japan zoo agressief tegen China op treedt, aangevangen. De laatste nota van China aan den Volkenbond is nogal gepeperd, en de toestand in Mandsjoerije Is in de laat ste dagen ongetwijfeld veel verergerd. In middels hebben de Vereenigde Staten al een ■^mmLssie van onderzoek naar het bedreigde *ebied gezonden, en bovendien aan den Vol kenbond bij voorbaat medegedeeld, dat zij alle krachtige maatregelen, die deze nemen zal, zullen steunen. En de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Shidehara heeft besprekingen geopend met den Chlneeschcn gezant te Tokio, Tsjang-so-lin. Voor den Volkenbond is het, evenals ln de vijf vorige gevallen van dergelij ken aard .waar in zijn bemiddeling succes had. Imperatieve noodzaak een oorlog te voorkomen. Practisch zal dat vrijwel zeker mogelijk zijn door, in dien noodzakelijk, de sancties toe te passen die artikel 16 van het Statuut voorschrijven. In het kort komen die sancties op het vol gende neer: „Als eenig lid van den Volkenbond oorlog zou gaan voeren, zal dit lid ipso facto worden beschouwd als pleger van een oorlogsdaad jegens alle overige leden van den Volken bond. die hierbij de verplichting op zich ne men de volgende maatregelen tegen dat lid ten uitvoer te brengen; le. Verbreking van alle handels- en finan- cieele betrekkingen. 2e. Verbod van alle verstandhouding tus schen de individueele leden hunner naties en die van de natie welke het Statuut over treden heeft; 3e. Het voorkomen van iedere financieele, commercieele of persoonlijke verstandhou ding tusschen de individueele leden van be doelde natie en die van alle andere naties, of deze laatsten leden zijn van den Volken bond of niet". Het is misschien wel goed even aan deze sancties te herinneren. Velen zijn dermate sceptisch over de macht van den Volken bond, en zóo slecht van zijn machtsmidde len en hun toepassing bij vorige gelegenhe den op de hoogte, dat zij in een situatie als de huidige maar meteen de ergste onheilen voorspellen. Waarbij zij dan volkomen ver geten, dat reeds vijf oorlogen door het in grijpen van den Volkenbond voorkomen zijn. Of het werkelijk zal komen tot een mede- deeling aan de vijftig Staten, die deel uit maken van den Volkenbond, dat zij artikel 16 van het Statuut op Japan moeten toepasser. en Kabelfabriek te Amsterdamdat gedurende Spaarne zal liggen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1