DE PARIJSCHE AUTOMOBIEL-SALON. BUITENLAND. Schacht's Redevoering. HAARLEM'S DAGBLAD DTNSDAC 13 OCTOBER V931 TWEEDE BLAD De reactie in Duitschland. Groote verontwaar diging allerwege. De beschuldigingen aan het adres van de Directie van de Rijksbank. De laatste berichten uit China. De houding van 'Amerika. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Harzburg, de vergaderplaats van de natio nale oppositie, is belangrijk geworden door de rede van Dr. Hjalmar Schacht, de vroegere directeur van de Rijksbank, die zijn land reeds eerder compromitteerde, toen hij e-m perscampagne in Amerika ontketende, die 5?«isehland's crediet aanzienlijk schaadde. Schachts rede is aanvankelijk niet in ex- tenso in de couranten gekomen, omdat de rijksregeering de persbureaux genoodzaakt had, bij de verslaggeving soberheid te be trachten. Een dreigement met de noodveroi- dening, die de activiteit van een persbureau geheel lam kan slaan, moest de persbureaux doen zwichten. Toch was de hoofdzaak van de rede bekend. Schacht had 't bestuur van de Rijksbank venveten, onjuiste weekstaten te hebben gepubliceerd, een lagere raming van buitenlandsche schulden aan de commissie Layton te hebben opgegeven, kortom, mislei dende gegevens verstrekt te hebben, waar door het buitenland een gunstigeren indruk van den toestand heeft gekregen, dan de werkelijkheid gedoogde. Het zonderlinge van alles is echter dat een officieele tegenspraak zeer slecht gefundeerd is en eerder een bevestiging, dan een ontken ning lijkt. In den avond werd het publicatie verbod trouwens opgeheven, en konden de bladen uitvoerig van Schacht's rede g§wag maken. Een storm van verontwaardiging is opge gaan. De communisten eischen Schacht's ar restatie, het woord „economisch landverra der" komt vetgedrukt in een courant voor, en zooals men hieronder kan zien, hebben de sociaal-democraten, waarvan de pers zich ook ten hevigste tegen Schacht geweerd heeft, in hun vergadering ten scherpste te gen de actie van Zondag stelling genomen. Dr. Schacht heeft geantwoord. Hij heeft de volgende verklaring aan de pers afgege ven: „Ten aanzien van eenige door mij, op de bijeenkomst te Harzburg vermelde feiten, hebben zoowel het directorium van de Rijks bank als de rijksminister van financiën stelling genomen. Terwijl het directorium van de Rijksbank de feiten bevestigt, poogt de verklaring van den rijksminister van fi nanciën het belang ervan gering te doen schijnen. Ik kan slechts aannemen, dat den rijksminister van financiën de bedragen waarmede de verscheidene financieele in stellingen van den staat en van de Akzept- und Garantiebank in de boeken van de Rijks bank voorkomen, volkomen onbekend zijn, anders zou een publicatie van deze cijfers de benaming „van weinig belang" merkwaar dig belichten. Wanneer echter de rijksmi nister van financiën op mij het woord „on verantwoordelijk" toepast, wanneer de rijks minister van financiën van mij verlangt, dat ik reeds tüdens mijn vroegeren ambtstijd 't bedrag der buitenlandsche schulden had moe ten onderzoeken, terwijl hij weet, dat dit slechts door een wet mogelijk is en hij den tegenstand der vroegere regeeringen tegen mij in deze kwestie kent, wanneer hij ten slotte van meening is, dat ik, daar ik geen functie meer bekleed, ook geen meening tot uiting brengen mag. dan laat ik het oordeel over persoonlijke zaken gaarne over aan een lateren tijd. Mijn opvatting van de plichten van een staatsburger in een democratischen staat wijkt ook hier klaarblijkelijk af". In de verklaring van Schacht wordt gewag gemaakt, van een mededeeling van den mi nister van financiën, Dr. Dietrich. In deze mededeeling, die eveneens voor de journalis ten bestemd was, heeft Dietrich gezegd, dat Schacht's rede het aanzien van Duitschland in de wereld aanzienlijk moet benadeelen. Dietrich verklaarde, dat de bewering vol gens welke de Rijksbank hulp zou hebben verleend aan de financieele instellingen van het rijk. volkomen onjuist is. Noch door het verstrekken van contanten noch door discon teering van schatkistwissels heeft de bank deze instellingen gesteund. Ook is het niet waar. dat de Rijksbank de illiquiditeit dezer Instellingen verdoezeld zou hebben. Even onjuist is het, ging de minister voort, te beweren, dat de rijksregeering niet in staat zou zijn, haar verplichtingen na te ko men. Dit wordt het duidelijkst weerlegd door het feit, dat zij van de 420 millioen Mark vlottende schuld in de zes maanden, welke op 30 September jl. geëindigd zijn, 287 mil lioen heeft afgelost. Al zijn door den crisis toestand in de gemeenten zekree financieele moeilijkheden ontstaan, dan mag toch niet worden vergeten, dat van de 55.000 gemeen ten er slechts 2000 a 3000 in moeilijkheden verkeeren. Men vergeet steeds weer. dat de financieele toestand van 52.000 a 53.000 ge meenten gezond is. Met betrekking tot hetgeen dr. Schacht gezegd heeft omtrent Duitschlands buiten landsche schulden, herinnerde dr. Dietrich er aan, dat Schacht zelf president van de Rijksbank is geweest en toen gelegenheid heeft gehad, klaarheid omtrent de hoogte van deze' schulden te scheppen. Men heeft thans helaas moeten vaststellen, dat de bui tenlandsche schulden van Duitschland in werkelijkheid grooter zijn, dan men tot dus ver had aangenomen; de statistiek hierom trent is echter nog niet voltooid. Ten slotte protesteerde de minister tegen de manier, waarop in Duitschland politieke problemen worden behandeld. Hij noemde het een ongeluk voor het Duitsche volk. dat het zelfs in tijd van crisis niet in staat is. de partijgrenzen weg te vagen. Het geheele ge vaar voor het Duitsche volk is alleen gele gen in zijn zenuwachtigheid. De oogst, de veestapel, kolen- en suikervoorraden zijn al leszins voldoende, om de geheele bevolking door den winter heen te helpen en haar tot den volgenden oogst tegen honger te bescher men. Hoe dan ook: Schacht treft het ernstige tffirwjJt-, dat hij dcor zijn rede getracht heeft de zenuwachtig opwinding in binnen- en bui tenland, die de schuld is van zooveel ineen stortingen die vermeden hadden kunnen wor den, te vergrooten, met het doel er persoon lijke of partijbelangen mee te dienen. Te recht constateerde „Der Abend", dat Schacht's rede een oproep van het fascisme is, die nieuwe inflatie beteekent! Terecht noemt het „Berl. Tageblatt" de rede van Schacht daarom ook „misdadig"! Schacht heeft het programma van sabo tage der nationale groepen van een sensa tioneel nummer voorzien en hij heeft zijn land zelfs wanneer er waarheid aan zijn beweringen ten grondslag ligt, een zeer slechten dienst bewezen. Het eenige voordeel van Harzburg is, dat alles wat niet nationaal is, thans steviger om Bruening heen gedrukt wordt. L. A. Japan. Japan wijst inmenging van Amerika af. MOSKOU, 12 October (V.D.) Een Bus sisch bericht uit Tokio meldt dat in offi cieele Japansche kringen verklaard wordt dat Japan een inmenging van de Vereenigde Staten in het Chineesch-Japansche conflict niet zal dulden. De Japansche regeering is van meening dat een bijlegging van het conflict zonder de inmenging van Amerika en van den Volken bond mogelijk is. Elk vreemde interventie moet op een mislukking uitloopen. China. Nota van Stimson inzake het Japansch-Chineesche geschil. GENèVE, 12 October (V.D.) De Ameri- kaansche staatssecretaris van buitenlandsche Zaken, Stimson, heeft den secretarisgeneraal van den Volkenbond een nota laten over handigen inzake het Japansch-Chineesche geschil. Stimson legt er den nadruk op dat de samenwerking tusschen den Volkenbond en Amerika ook verder door de principes mogen worden geleid, welke reeds kenmerkend zijn geweest voor de tot nu toe gevolgde behan deling van het geschil door den Volkenbond. Aangezien de Japansche en de Chineesche regeering tegenover den Volkenbond ver plichtingen op zich hebben genomen, is het wenscheiijk dat de Volkenbond alle midde len welke ter beschikking staan, zal aan wenden tot regeling van dit geschil. De Amerikaansche regeering harerzijds zal onafhankelijk voortschrijden langs diploma- tieken weg. Zij streeft er volkomen naar het aanzien van den Volkenbond te versterken. De Amerikaansche regeering zal hierbij duide lijk naar voren brengen, dat zij geenszins de verplichtingen uit het oog zal verliezen, welke Japan en China bij internationale ver dragen op zich hebben genomen. Tsjang KaiTsjek dreigt met oorlog. LONDEN. 12 October (V.D.) De Chinee- sche generaal Tsjang Kai Tsjek heeft Maan dag in een politieke vergadering te Nanking een redevoering gehouden, waarin hij het Chineesch-Japansche geschil besprak. Hij verklaarde o.m.: Mochten de Volken bond en de signatuurstaten van het Kellogg- pact hun heilige plichten tegenover China niet vervullen, dan zal China niet aarzelen ten oorlog te trekken, om de waardigheid en de geheiligde rechten van internationale ver dragen te handhaven en den wereldvrede te verzekeren, zelfs op gevaar af 't groote offer van een volkomen ineenstorting gedurende een halve eeuw te moeten brengen. Tsjang Kai Tsjek zeide voorts, dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend, om dat 'het als volkenbondslid verplicht is zich nauwkeurig te houden aan alle bijzonderhe den van het statuut. De Japansche onderstel ling dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend om bescherming, is onjuist. Voor het geval de Volkenbond te kort schiet, moet China de aangelegenheid zelf ter hand ne men. Duitschland. De Pruisische minister van financië n vraagt ontslag. BERLIJN. 12 Oct. (V.D.l Naar verluidt heeft de Pruisische minister van financien Hoepker Aschoff in een schrijven aan den minister van binnenlandsche zaken van Prui sen, Severing, die op het oogenblik den zieken minister-president van Pruisen vervangt, hedenavond laat zijn ontslag aangevraagd. Dit schijnt verband te houden met het be sluit van de Pruisische regeering het stop zetten der promoties voor ambtenaren weer op te heffen, zonder dat den minister van financiën geldelijke tegenwaarden geboden werden. Rijksdag fractie der sociaal democraten tegen Harzburg. BERLIJN. 12 October (VJD.) Betreffende de zitting der Rijksdagfractie der Sociaal-de- INGEZONDFK *TFT)ET>EFLïNGEX a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- mocratische partij, wordt het volgende mede gedeeld ,_De sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft Maandag kennis genomen van het rap port door afgevaardigde Dr. Breitscheid uitgebracht nopens den politieken toestand. Bij de uitvoerige debatten werd met nadruk gezegd dat de bijeeenkomst der z.g. nationale oppositie te Harzburg voor de geheele arbei dende bevolking heeft bewezen dat het ge vaar dat van de rechterzijde ontzaggelijk groot is. Onder leiding van groot-industriee- len, bankvorsten en prinsen hebben zich al daar alle krachten verzameld die de arbei ders, employé's en beambten de politieke rechten ontrooven, hun levenspeil brutaal drukken en ed sociale wetgeving en het ta rief recht willen vernietigen. Te Bad Harzburg is evenwel ook de oplos sing aan de har.d gedaan cm door een nieu we inflatie den industrieelen middenstand ei de breede massa's der kleine spaarders en renteniers ten tweede male te onteigenen ten bate van de grootkapitalisten. De sociaal-democratische fractie zal haar definitieve houding pas bepalen in een nieuwe bijeenkomst welke gehouden zal wor den na de redevoering van den Rijkskanse lier. In eenige voorstelle neischt de fractie een aanmerkelijke korting op de groote pensioe nen en de hooge salarissen, scherpe controle opu het bankwezen en de kartels en andere maatregelen ter bestrijding van den econo- mischen nood der breede massa's, in het bij zonder door een toereikende hulp in den a.s. winter aan werkloozen, kleine renteniers en andere hulpbehoeftigen. De Centrumfractie gesloten achter Bruening. BERLIJN, 12 October (VI).) De bijeen komst der Centrum-Rijksdagfractie heeft tot resultaat gehad, dat de factie, evenals tot nu toe, achter Rijkskanselier dr. Bruening zal staat en vastbesloten is hem en zijn politiek onvoorwaardelijk te seeunen. Het her-disconto-crediet voor Duitschland met drie maanden verlengd. BAZEL. 12 Oct. (ÏD.I De Baad van Beheer van de Bank voor Internationale Be talingen kwam hedenmorgen voltallig bijeen. Alle negentien leden waren aanwezig. o.a. ook dr. Vissering, de afgetreden President van de Nederlandsche Bank. Het her-disconto-cre diet van honderd millioen mark aan de Duit sche Rijksbank, dat per 6 November a.s. af loopt werd voor den duur van drie maanden verlengd. Bulgarije. Kabinetsreconstructie. SOFIA, 12 October (VJD.) Een koninklijk decreet bevestigt de reconstructie van het kabinet na het aftreden van Malinoff. Mu- schanoff, tot nu toe minister van Binnen landsche Zaken, heeft het premierschap en tegelijkertijd de portefeuille van Buiten landsche Zaken, overgenomen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken bezet Girginof, die tot nu toe minister van financiën was. Zijn opvolger aan financiën wordt de hui dige president der Sobranje, Stefanoff. Malinoff zal president der Kamer worden, doch eerst een buitenlandsche reis maken tot herstel zijner gezondheid. Engeland. De partijen wisselen hun krachten uit. LONDEN, 12 Oct. (V.D.) De onderhandelin gen tusschen de partijen, die de Nationale Regeering steunen om driehoeksverkiezingen te vermijden, zijn in de meeste gevallen, doch niet in alle, geslaagd. Tien liberalen zullen zich ten gunste van conservatieve candidaten terugtrekken. Acht conservatieven zullen zich ten gunste van liberale candidaten terugtrek ken en zes conservatieven ten gunste van Labour-candidaten, die de Nationale regee ring steunen. Waarschijnlijk zijn voor Vrijdag a.s., den dag waarop de candidaatstelling de finitief moet worden geregeld, nog meer ovreeenkomsten tot stand gekomen. Vermoe delijk zal het aantal conservatieve candidaten dan 504 bedragen, het aantal nationale-libc- ralen onder leiding van Sir John Simon 31. het aantal nationale labour-candidaten, die achter MacDonald staan 21. de liberale can didaten 119, het aantal candidaten van de Nieuwe Partij van Sir Oswald Mosley 19 en het aantal Labour-candidaten 480. Italië. Grandi op 25 October naar Berlijn? ROME. 12 October (VD I Het ..Giornale d'Italia" kondigt het bezoek van den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken aan per 25 October. Spanje. Algemeene staking te Granada MADRID, 12 October. (V.D.) Te Granada is door de revolut-ionnalren de algemeene staking afgekondigd. Politie en militairen hebben omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen en o.a. de belangrijkste punten van de stad en zelfs verscheidene daken bezet. Tot dusverre is het niet tot botsingen van beteekenis gekomen. VREDESPETITIONXEMENT DF.R AMERIKAANSCHE VROUWEN. WASHINGTON, 10 October (Reuter). Heden is aan president Hoover een petitie aangeboden, welke door 150.000 vrouwen is onderteekend en waarin een ingrijpende ver mindering der bewapening wordt gevraagd. De aanbieding geschiedde door een „vredes- karavaan" van vrouwen uit twee en twintig staten der unie. Bij het aanvaarden der petitie gaf Hoover uiting van zijn eigen geloof in ontwape ning. (Van onzen Parijschen correspondent). Wat zal de Salon van dit jaar ons bren gen? Dat is de groote vraag, welke over héél de wereld, reeds maanden voor de officieele opening wordt gesteld. Particulieren zoowel als handelaren wachten altijd om eerst te zien wat de Parijsche Salon ons zal bren gen; Parijs geeft ook den toon aan voor de tentoonstelling van Londen, Berlijn en Brus sel. En vandaar dat verwachtingen altijd hoog zijn gespannen wanneer de October- maand nadert, dat de meest wilde geruch ten over opzienbarende nieuwtjes de ronde doenen dat er zoo dikwijls, teleurgesteld wordt geklaagd: alles ist schon dagewesen. Laten we er onmiddellijk op doen volgen: des te beter. Al dat geëxperimenteer al dat gezoek naar iets anders deugt nergens toe. Het voornaamste is dat de groote. nu een maal deugdelijk gebleken principen alge meen worden toegepast en voor de rest ge ven we alles cadeau. Die fabrikanten die zich amuseerden hun motor tusschen de voor wielen op te hangen of die 't wel eens aardig vonden om wager.s op drie wielen te bouwen, of op twee. met kleine rolletjes er naast voor 't geval men de snelheid verliest, al die knoeiers (werkelijk het woord is niet te hard> hebben de energie versnipperd, het geld ver morst en 't is maar gelukkig dat er een we reldcrisis is gekomen om aan al dat gedoe radicaal een einde te maken. Zoo is er van zelf. door de omstandigheden, groote schoon maak gehouden in de automobielindustrie. Alleen wat goed en deugdelijk was is over gebleven. De geweldige Amerikaansche con currentie anderszijds heeft ook een handje meegeholpen om de Europeanen uit hun dwa ling te helpen, dat men elk jaar iets anders moest geven. Ford ongetwijfeld, die ondanks zijn geweldig serie-systeem een idealen wa gen heeft gebouwd en tegelijk toonde zich toch te kunnen aanpassen aan den Europee- schen smaak heeft er den grooten stoot aan gegeven. En Renault om er maar één te noemen die het menschdom tot wanhoop kon brengen met zijn gedurige verandering van radiator, zoodat men altijd „uit de mo de" was, heeft tenslotte, zelfs voor zijn groote modellen, Reinastella etc. het serie-systeem aanvaard. En om maar even bij dit voorbeeld te blijven: er is niets tegen. Renault, met zijn magnifieke producten, met zijn verfijnde carrosserieën maakt, werkelijk den indruk ligna recta uit het atelier van een grooten specialist-carrossier te komen. Serie-werk wil lang niet zeggen dat t inferieur is. Uit deze enkele regels kunt ge reeds op maken, dat de XXVste Parijsche Salon een indruk van groote soberheid maakt De tijds omstandigheden hebber er duidelijk 'n stem pel op gedrukt. Sober is al om te beginnen de decoratie van het Grand Palais. Sober zijn ook de lijnen en kleuren van de tentoonge stelde wagens. Ik meen dat er ook vee! min der inzendingen zijn (bij de accessoires zeker) dan vorige jaren en zoodoende wordt het makkelijker en aangenamer om een over zicht te krijgen Drie. vier jaar geleden was het groote, nieuwe principe in de autombbiel industrie remmen op de voorwielen. Nage noeg alle wagens, alle merken, zijn daar mede nu toegerust. Thans staan we aan het begin van de ontwikkeling van twee nieuwe ideeën die meer en meer in toepassing wor den gebrach, en waarvan we hier, op de ver schillende stands reeds talrijke specimen vinden; ten eerste voorwiel-aandrijving en ten tweede free-wheel. Er is ongetwijfeld voor deze beide nieuwtjes enorm veel te zeggen, en men kan dan ook, zonder zich aan ge waagde voorspellingen te wagen, zeggen dat deze beide uitvindingen een toekomst heb ben. Wat het eerste betreft, we hoeven de voordeelen er van niet op te sommen, ze spreken voor zich zelf; met free'-wlieel be spaart men ettelijke liters benzine, alhoewel de zuinige automobilist dit ook kan verkrij gen door uiit te schakelen. De free-wheel neemt den automobilist dit werk uit de hand automatisch wordt de bezuiniging verkregen. En in deze tijden waarin elke cent wordt ge keerd moet dit nieuwtje wel opgang maken. Zelfs de Amerikanen, die toch werkelijk niet op een druppel benzine hoeven te kijken, zijn cr toe overgegaan en de nieuwe Studebakcr b.v. demonstreert het op ideale wijze. De eerste Fransche. nationale fabriek. Re nault. wiens stand altijd het meest bezocht is komt dan ook nu weer eens met ..een nieuw front", verticaal, net zooals alle andere wa gens Het effect is buitengewoon gelukkig, en wordt zeer geroemd, we willen dan ook ho pen. dat Louis Renault er zich nu eens aan houdt. Citroen is er zoo waarlijk in geslaagd om zijn toch zoo zeer comfortabele wagens nog wat geriefelijker te maken. In de klasse van fabrikanten van de kleinere, economi sche wagens neemt deze ex-Nederlander wel een zeer bijzondere plaats in. In nog geen tier. jaar tijd heeft hij zich van beginneling weten op te werken tot een van de allervoor naamste leveranciers op de wereldmarkt. En waarom? We hebben het jaren geleden reeds in deze zelfde kolommen, bij de beschrijving van een voorgaanden Salon gezegd. Citroen was de eenige die de noodzakelijkheid van een serie-svsteem heeft begrepen en toege past, Daarbij komt nog iets anders, de vraag naar kleine, goedkoope en economische wa gens. die in hun prestaties toch de grooten naderen, wordt steeds grooter. Men hoeft het ook al weer niet te overdrijven, zooals die fabrikant, die thans voor nog geen 8000 fres. een 4 PK. levert, een wagentje waarbij de Rosengarth een reus in vergelijking is, maar 't Ls zeker dat de toekomst voor den kleinen wagen is. Men moet dan ook den moed bewonderen van de talrijke niet-Fransche constructeurs, die ondanks het feit dat ze al gehandicapt worden door een invoerrecht van 45 procent, toch hun magnifieke weg-locomotieven naar hier zonden. Dat er prachtig materiaal en magnifiek koetswerk bij is. zooals bij Pierce Arrow, bij Mercedes, bij Packard, bij Horch (om maar enkele te noemen) laat zich be grijpen. Toch blijven we. wat het koetswerk be treft nog steeds de voorkeur geven aan het Fransche product en zonder eenig voorbe houd kan men zeggen dat de licht-grocne Hispano Suiza (licht-groen en toor-blauw zijn dit jaar de modekleuren) het mooiste is wat er én op den Parijschen Salon, én op de markt wordt geboden. Ford we moeten nog even op hem terug komen heeft op zijn wagens het laatste nieuwtje uit de accessolres-wercld gemon teerd: een automatlschen aansteker gedre ven door een wekkersysteem waarmede van zelf op een vasteestekl uur de lampen wor den ontstoken. Ook dit nieuwtje zal er wel komen: men kan er de tientallen absoluut onnoodige accessoires zooals men vroeger op de meeste tentoonstelling-exemplaren vond gemonteerd, voor cadeau geven. En toen we nu onzen rondgang hadden gemaakt en tot onze groote vreugde de al gemeene vereenvoudiging hadden geconsta teerd, iets waaraan we gaarne den prikkel om sensationeelc nieuwtjes te zien opoffe ren, hebben we getracht te weten te komen hoe 't met de economische toestanden stond. We kregen den indruk dat de zaken niet brillant zijn en dat dit een geringe prijsver laging met zich heeft gebracht. Ook alweer een verschijnsel waarover we niet al te rou wig zijn. Maar wat ons het meeste frappeer de op dezen Salon, en wat ons tenslotte voor do ontwikkeling van het automobilisme en voor die van de Europeesche industrie het meest verheugde, dat is die concentratie van werkkrachten, geld en energie. Daardoor on derscheidt. deze Jubileum-Salon zich van die van vorige jaren. HENRY A. TH. LESTURGEON. LANGS DE STRAAT. Uit den mond der kinderen Kijkt u eensIk weet dat het niet paedagogisch van me is. Ik weet het. en ik kan er niets aan doen. En als ik er niets aan doen kon. dan zou ik het, geloof ik. niet wil len Ik vindt het te amusant zoo. Het is waarschijnlijk een tekort in mijn eigen op voeding, (met mijn nederig excuus aan al len, die mijn opvoeders waren) maar ik amu seer me zelden zoo goed. als wanneer een kind op een psychologisch uitgezocht oogen blik blijkt geeft lak te hebben aan alle op voeding en wel ingeprente manieren van va der en moeder en juffrouwen en mer.eeren op school, en zijn eigen zienswijze op onver stoorbare wijze handhaaft en zonder eenigen schroom nog met luider stemme publiek maakt ook. Ik weet, dat een kind geen eigen oordeel hebben mag. en dat „zijn willetje achter de deur staat". Niettegenstaande dat ben ik er van overtuigd, dat kinderen met een eigen oordeel en met een eigen wil de meest veel- belovenden onder de jeugd zijn. Ik weet dat een klein kind geen opmerkin gen mag maken over groote menschen. ik weet. dat een groot mensch niet lachen mag als hij het toch doet, ik weet, ik weet, ik weet Maar mijn hemel, wat kun je er aan doen, dat je tenslotte zelf ook maar een vrij slor dig opgevoed mensch bent, en dat je bij tij den opstandig wenscht, dat opvoeding en pae dagogie dingen waren, die niet bestonden? Is er wel iets verrukkelijkers ter wereld dan de zuivere kijk op de dingen van een klein kind. onder woorden gebracht op zoo n rake ma nier. dat de grootste litterator er niet aan tippen kan? Gisteren dan wandelyde ik met den 2-jari- gen zoon van één mijner kennissen dat zijn van die vriendendiensten, die Je in het begin in allen gevalle met een glimlach op je gelaat en een onwelvoegelijk woord op je lippen aanvaardt, door Haarlem's dreven, en toen de jonge mar., waarschijnlijk geieid door zijn onfeilbaar instinct op dat gebied, van de gelegenheid gebruik had gemaakt om de eetbaarheid van kiezelsteenon proefon dervindelijk te onderzoeken en mij mijn ver bod om zijn proeven voort te zetten zoo kwa lijk nam. dat hij mij opgewonden voor een ..vleeselijke aap" uitmaakte, en toen besluite loos ging loopen peinzen over de kwestie of hij nu zou gaan huilen of niet, zorgde de juffrouw voor de inderdaad zeer noodige af leiding. De juffrouw was dan ook inderdaad een juffrouw die de moeite waard was. Groot, zelfs heel groot; zwaar, bijzonder zwaar zelfs, gekleed in het koninklijk purper met overal en nergens bont en gedekt door een hoed, die het geheel beter kroonde dan de ko- nir.klijkstc kroon had kunnen doen. Achter haar aan sleepte zij een omvangrijk, bultend boodschappennet, en achter het boodschap- pennet sukkelde een beetje verlaten de bij behoorende heer aan, zoodat het geheel er werkelijk bedrieglijk veel op leek. alsof niet alleen het boodschappennet aan do juffrouw, maar ook de meneer weer aan het boodschap pennet hing. De processie was de hoek nog niet om. of het recalcitrante stukje mensch naast me bleef staan en vouwde In zwijgende aan dacht zijn handen op zijn rug. terwijl zijn oogen niet Ln het minst verwonderd maar ten hoogste geïnteresseerd, de kolossale purperen gestalte met haar aanhang geen oogenblik loslieten. ,3ang-ban-bang!" zelden de naderende voetstappen van do Juffrouw met als rwak echotjc er achteraan het schuchtere schui- felstapje van den heer. „Hu paard!" zei de onverlaat naast me te gen de juffrouw, op 'net oogenblik. dat ze met geweldige stappen haar boodschappennet en de heer langs ons zeulde blijkbaar van meening dat zulk een aanmoediging verre van onverdiend was. De juffrouw zei niets. Maar de heer bloos de. „Maar Jantje.zei ik zwak verwijtend. „Hu paard!" zei Jantje nog eens achterom kijkend. Wat begin je daartegen? Niets toch im- mers. Maar uit den mond der kinderen W. T. AGENDA DINSDAG 13 OCTOBER Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Kunst zy ons Doel. 104 uur. Lange Margarcthastraat 13: Bazar Chr. Oratoriumverecniglng. 35 en 7.3010.30 u- Kloppersingclkerk: Openbare samenkomst Ned. Middernachtzending. 8 uur. Palace: „Tamkanova". Tooneel: Emil Glaas. 8.15 uur. Luxor Theater: „Stormvloed der Liefde" en „De jonge rat". Tooneel: Les Essiew. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „D-trein 13 heeft vertraging". Tooneel: Amelo and Partner. 7 en 915 uur. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur namiddag. WOENSDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel- ling. „Vrouwen op Kantoor". 8 uur. Restaurant „De Kroon": Lezing M. Marcel Aubert. 8.30 uur. Lange Margarethastraat 13. Bazar Chr. Oratorlumvereeniging 25 en 7.3010-30 u. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Kunst zij ons Doel, 104 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th A. Klinkhamer, Koninginneweg ö3, tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5