STADSNIEUWS ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 13 OCTOBER 1931 VOLKSUNIVERSITEIT. LEZING OVER RUSSISCHE FOLKLORE. Dr. L. H Grondijs sprak Zaterdagavond voor de Vo'ksuniversiteit over de Russische folklore. Spreker gaf in groote trekken weer, het verschil tusschen de folklore vóór en na de revolutie. Dit verschil is slechts uiterlijk Het type „bevrijder" en „onderdrukker" der oude legenden en vo'ksliederen is hetzelfde gebleven, alleen de namen zijn veranderd- Iets nieuws heeft de revolutie aan die folk lore niet toegevoegd. Vervolgens ging spreker na. wat het verschil tusschen de Europeesche en de Russische* cultuur is. De Russische cultuur onderscheidt zich van de Euro- peesche vooral door de omstandigheid, dat zij uit twee deelen bestaat: een volks- en een elite cultuur. De eerste groep, met haar lokale tinten, heeft haar weerbarstige karak tereigenschappen, haar helden (die boeren zijn)"en is geheel gescheiden van de andere groep, die van Czarisme, kerk en staat. Tal van groote Russische geesten, vooral de schrijvers, werden, toen zij met de volkscul tuur in aanraking kwamen er ook door De- keerd- Spreker weidde uitvoerig over dezen invloed van de volkscultuur uit en behan delde vervolgens de wijze waarop die cultuur het Christendom verwerkte; hij zette uiteen hoe het. kwam, dat dit Christendom als het ware doorspekt werd met oude heidensche vormen, hoe de volkscultuur er een eigen specifiek karakter door kreeg, waartegen het verwaterd intellectualisme van eüte cuituur het moest afleggen. Een halve eeuw geleden ontdekte men feitelijk pas de ware gedaante en uitingswijze van de volkscultuur, toen een geleerde op het land de oude histories hoor de zeggen en zingen, door het volk. Het wa ren zeer primitieve liederen die meestal ech ter op prachtige wijze werden voorgedragen, door primitieve menschen die lezen noch schrijven konden. Deze dragers van een prachtige geestesgesteldheid hadden, van geslacht op geslacht, een schat van aller merkwaardigste geestelijke voortbrengselen bewaard, waarvan de makers onbekend zijn In deze oude liederen, van soms 10.000 en meer regels leeft de volkscultuur, die zich in die liederen zelf tot ideaal stelt. Het volkslied heeft zich in Rusland ge handhaafd, in tegenstelling met ons mid- deleeuwsch lied, dat niet meer gezongen wordt. Nadat Dr. Grondijs nog het een en ander over het karakter der Russische volksliede ren had meegedeeld, vertelde hij iets van de hoofdpersonen uit de oude epische zangen uit den cyclus van St. Wladimir, de eerste christelijke liederen, waarin de heidensche trekken bewijzen, hoe het Christendom zich bediende van oude vormen. De oude geeste lijke liederen werden vervolgens behandeld, de oude troubadours zijn pelgrims geworden, heidensche helden zijn christelijke helden geworden en later als de tochten naar het Heilige land onmogelijk geworden zijn, zijn het de broederschappen der armen, die het land rondtrekken „in navolging van Chris tus": verschoppelingen, mismaakten, bede laars. ongelukkigen, die leven van liefdadig heid en zingende Gods Woord verkondigen. Deze broederschappen zijn groepen, met een leider of een chef aan het hoofd. Zij zingen met de oogen gericht naar de kerk Spreker heeft tijdens den oorlog meermalen derge lijke broederschappen, die de gewijzigde voortzetting zijn van een eeuwenoude tradi tie en volkscultuur, gezien en gehoord. Mevrouw V. Grondijs-von Gontcharenko Petrenko, gediplomeerde van het Moskou- sche Conservatorium en de Scola Cantorum in Parijs, zong, ter illustratie van het ge sprokene, een aantal liederen. Voor de pauze Epische zangen uit den cyclus van Sint- Wladimir, oude geestelijke liederen, na de pauze, kozakken- en rooversliederen, Brui loftsliederen, Dans- en reiliederen en Wolga- liederen, waarbij Dr. Grondijs wederom een hoogst belangwekkende uiteenzetting gaf. De pianiste, die mevr. Grondijs begeleidde, kweet zich voortreffelijk van haar taak en speelde nog eenige soli, om te laten hooren, dat de oude volksliederen herhaaldelijk in de nieuwe Russische muziek als motief wer den gebezigd. Het was een zeer belangrijke lezing die meenigeen dichter bij de eigenlijke betee- kenis van het begrip „Rusland" zal hebben gebracht. GEMEENTEAMBTENAREN. *Gelijk reeds werd gemeld zijn gedurende eenige maanden besprekingen gevoerd tus schen de afd, Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren en de Alg. Vereeniging van Gemeente-ambtenaren om te geraken tot een fusie van beide af dee lingen. Deze besprekingen hebben echter niet tot het beoogde resultaat geleid. Wij vernemen thans, dat, mede op verzoek van een 20-tal leden van het Nationaal Ver bond van Gemeente-ambtenaren, door het bestuur der afdeeling op Woensdagavond een ledenvergadering is uitgeschreven in de tuinsaal van het Concertgebouw om mede- deeling te doen van de gevoerde fusiebespre kingen en de meening hierover van de leden te vernemen. Ook de afdeeling van de Alg. Vereeniging van Gemeente-ambtenaren wordt door dat bestuur tegen Dinsdagavond in hotel Lion d Or ter vergadering opgeroepen teneinde verslag te doen van de gevoerde fusiebespre kingen en om de verdere beslissing van de ïeaen te vernemen. „HAERLEM". Onze oudheidlievende vereeniging zal Vrij dag 16 October in „De Hoofdwacht" vergade ren om een bestuurslid te kiezen. Men weet, dat door het overlijden van haar voorzitter den heer Vincent Loosjes een vacature in het bestuur is. Nederland kan zijn volwaardige kasteelen nog tellen. Eén daarvan is het kasteel Nijen- rode bij Breukelen, dat door zijn vele kunst schatten een groote aantrekkelijkheid vormt. Daarheen gaat Zaterdag 17 October de» tocht van een groep leden der vereeniging „Haerlem". Om half een vertrekt men met een autobus van de Groote Markt. TWEE EXCURSIES. De afdeeling Haarlem der Natuurhistori sche vereeniging zal twee excursies houden. De eerste heeft Zaterdagmiddag a.s. plaats onder leiding van den heer J. L. Bouwer en betreft een bezoek aan den Haarlemmerhout. De tweede zal een paddenstoelenexcursie zijn naar het Naaldenveld, op Zondag 25 October. Daartoe hebben de heeren Boting en Van i Eyndhoven de leiding op zich genomen. Voor den Politierechter. Recht en Plicht. Als een agent iemand op een overtreding van een ofczc-r tallooze wetten en verordenin gen betrapt, heeft hij het recht dien overtre der staande te houden, waaruit is af te lei den, dat hij iemand, die in het gras ligt, rechtop mag zetten. Er staat echter niet voorgeschrtveri dat de agent den overtreder naar diens naam moet vragen, wel dat hij het recht heeft dit te doen. Maar nu is er ook al weer niet gezegd, dat de overtreder verplicht is zijn naam te zeggen; doet hij dit niet, dan kan hij echter worden meegenomen om ver hoord te worden, maar dan is de commissa ris verplicht den ander te zeggen, dat deze het recht heeft niet te antwoorden, enz. De spiegel des Rechts heeft vele facetten en het is niet te verwonderen, dat de een er anders in ziet dan de ander. Zoo gebeurde het dan heden, dat de Offi cier van Justitie op grond van een procesver baal der Velser politie een caféhouder had gedagvaard om zich te verantwoorden, om dat deze, na sluitingstijd bezoekers in zijn zaak hebbende, de deur niet voor den agent had geopend, toen deze het vorderde. De Of ficier en de politie zagen daarin een straf baar feit, maar de politierechter bekeek de zaak anders, want deze redeneerde aldus: de agent heeft niet het recht om te vorderen, dat de deur worde opengemaakt: dat staat nergens, maar de agent mag wel in het café gaan( dus hij had de deur mogen intrap pen of door een raam, desnoods door het dak mogen gaan door de woning echter weer niet. De agent had dit niet gedaan, maar had rechtsomkeerd gemaakt en zoodoende was er volgens den politierechter geen wederspan- nigheid gepleegd, waarom de caféhouder vrij uit ging in tegenstelling met zijn komst, die niet vrij was geweest, want omdat hij een vo rige keer niet op de dagvaarding was ver schenen, was hij nu naar de rechtszaal ge bracht, ook weer een van die mogelijkheden, dat iemand, die geen strafbaar feit heeft gepleegd, met gewield voor den rechter kan worden gebracht. Een oneenig Dagelijksch Bestuur. Neen, het was niet het Dagelijksch Be stuur van een der gemeenten in dit arrondis sement, dat voor de rechtbank moest ver schijnen; dit zou welhaast een onmogelijk heid zijn, want de eensgezindheid in onze ge meenteraden is daarvoor te groot. Het waren de voorzitter en de secretaris van een ver eeniging, waarvan het doel voor ons verbor gen bleef, die hier getuigden van hun lang jarige veete in hun voornoemde kwaliteit, want ze waren mu geen voorzitter en secreta ris meer en hadden buiten die functies met elkaar niets te maken, zoodat het eigenlijk geen zin meer had mekaar kwaad aan te kij ken. 't Had den voorzitter, die blijkens zijn ge haspel niet het redenaarstalent had, dat men van een goed voorzitter mag verwach ten. altijd gestoken, dat de secretaris, wiens administratieve kwaliteiten ik ook wel eenigs- zins in twijfel trek, alles naar zijn hand had willen draaien, zooals de eerste zich uit drukte en daarom had hij bedankt voor het presidium. Hij was vroeger echter penning meester geweest en had behoorlijk décharge ontvangen, maar nu had die secretaris" die hem eruit had gedraaid, liggen stoken, dat de exvoorzitter en ex-penningmeester nog eens met de papieren op tafel zou komen en toen was de ex-voorzitter ter vergadering getogen en niemand had wat durven zeggen, maar achteraf hoorde hij, dat die infame secretaris hem een verrader had genoemd. En dat was nu de veete en die duurde al vier jaar, toen de beide gewezen best uurderen el kander in Velsen tegemoet fietsten. Je kan zoo van die oogenblikken hebben, dat je er behoefte aan hebt, je gemoed te luchten: een ruzie met je vrouw of je baas kan een zekere hoogspanning veroorzaken en dan slaat de vonk wel eens op een derde over. Misschien was dit hier ook het geval, want anders is net moeilijk te verklaren, waarom de voorzitter juist nu den secretaris van zijn fiets moest smijten, wat den secretaris pijn lijk aandeed, zoodat deze meende, den politie rechter over het onbetamelijk gedrag te moe ten raadplegen. Deze vond het niet in over eenstemming met de gangebare meening om trent de wijze, waarop je iemand, die je per fiets tegenkomt, om een onderhoud moet ver zoeken, zoodat de gewezen voorzitter zijn pen ningmeesterskwaliteiten naar voren kan brengen om te zien een week met tien gul den minder rond te komen. Mystificatie. „De conducteur zat op den bok van Am sterdam naar Leiden", is de eerste regel van een gedichtje van Nicolaas Beets. Tegen woordig zijn er geen conducteurs op den bok meer op den Heerenweg, maar in de Brock- waybussen zitten chauffeurs, die tevens con ducteur zijn en het is niet ongebruikelijk, dat men hun boven het. verschuldigde tarief een kleinen toeslag geeft. Dat wilde een dame, die met haar schoonzuster van Hillegom naar Haarlem buste, dan ook doen, maar ze had, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel Laat de gelegenheid om den hoofdprijs van f 5000,cf één der andere 1190 geldprijzen te winnen, niet voorbijgaan! Gelijke kans voor iederen kooper van een pond Sanella. Vraag bij Uw winkelier meerdere gratis-exemplaren voor deelname. Iedere deelnemer ontvangt in December een Verkeerskalender. wat ieder gebeurt, geen klein geld en daarom zei ze tegen den conducteur-chauffeur dat hij den toeslag te goed hield. Daar had niemand zich mee te bemoeien, zou je zoo zeggen, 't was iets tusschen de dame en den chauffeur en de andere buspa tiënten reageerden er dan ook niet op, be halve echter een juffrouw, die meende hierin een geval van oplichting te moeten zien; ze zei ten minste oplichtster tegen de dame. Daar bleef het niet bij, want toen allen bij de Tempeliersstraat uitstapten, vervolgde de juffrouw haar afgebroken rede. door de toe voeging van viezerik en nog een paar van die fraaiigheden.. Men voelt wel dat daar iets anders achter zat en dat ar.dere was, dat een dochter van die Juffrouw bij de dame in kwestie in betrek king was geweest, zoodat het alleszins geloof waardig was, dat de dame wist, wie haar had uitgescholden. En wat voerde de juffrouw tot haar verweer aan? Dat ze niet had geschol den, want dat ze niet in de bus was geweest en ze kwam met personen en tijdstippen om dit te bewijzen, dat wil zeggen: de personen had ze wijselijk maar thuis gelaten en de tijdstippen zijn voor discussie vatbaar. Noch de Officier, noch de politierechter lieten zich in de luren leggen, wat trouwens geen kenmerk van die heeren is en de juf frouw kan met haar mystificatie en f 15 boe te naar huis gaan. SOEFISME. Mej. S. A v. Braam, leidster der Soefl-Be- weging Holland, zal Donderdagavond 15 Oc tober spreken in het Remonstrantenhuis, Wil- helminastraat, over „het Soefisme als be antwoording van de vragen van dezen tijd". VEERTIG JAAR BIJ DE FIRMA J. J. BEYNES. Maandag was de heer P. J. van Baak veer tig jaar in functie bij de firma J. J. Beynes, Stationsplein, alhier. De jubilaris werd 's morgens ontvangen door de directie, die hem ae gebruikelijke enveloppe met inhoud ter hand stelde. HEROPENING RIJWIELZAAK CORNELISSEN. Do zaak in rijwielen van den heer J. J Cor- nelissen aan de Kampervest, hoek Kleine Houtstraat heeft een groote verandering on dergaan. Door een uitbreiding in artikelen op het gebied van haarden en radio o.a., zag de heer Cornelissen zich genoodzaakt de winkel ruimte ook te vergrooten. Hij kon dit doen door de naast de vroegere winkel gelegen werkplaats te verbouwen zoodat een zeer ruime winkel is verkregen. De werkplaats is nu achter in het pand gevestigd met een uitgang naar het achter de zaak gelegen straatje Waren de rijwielen voorheen wat achteraf gezet, door de radio en haarden, thans zijn die in een fraaie groote etalage tentoonge steld.. De zaak maakt zoowel uiterlijk als wat het inwendige betreft een frisschen indruk. Wij wenschen den heer Cornelissen, die al 20 jaren in het bedrijf is, waarvan de laat ste 8 aan de Kampervest, in zijn verbeterde zaak veel succes toe. Vele bloemstukken waren geschonken. 50 JAAR WERKZAAM OP „ELSWOUT". EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Zaterdag was de heer W. Jansen 50 jaar werkzaam als tuin arbeider bij de familie Van Vliet op „Eiswout". Hem is toegekend de bron zen eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Zaterdag heeft een huldiging van den heer Jansen plaats gehad. E>es morgens ont ving hij van de familie Van der Vliet eenige bloemstukken: 's Middags werd het personeel in de gelegenheid gesteld den jubilaris te feliciteeren. De heer Uiterwijk, boschbaas van „Eis wout" hield een korte toespraak en bood den heer Jansen namens zijn collega's eenige cadeaux aan. De jubilaris dankte voor de be toonde belangstelling. In den middag kwam de rentmeester, de heer J. S. M. Vrijland:, namens de familie Van der Vliet zijn felicitaties aanbieden. Te vens bood hij den jubilaris een enveloppe met inhoud aan. De dag werd verder in huise- lijken kring doorgebracht. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER VAN LIEMT. De heer W. van Liemt, wethouder, zal ln plaats van as. Donderdag, zijn gewone spreekuur houden op Woensdag a.s. van 11.30 tot 12.30 uur. HET VERKEER OP IIET STATEN BOLWERK Men schrijft ons: Wij waren Zondagavond getuige van een ongeval dat boven verwachting goed is afge- loopen. Aan het Statenbolwork nl. reed een wiel- rijdster. komende uit de richting Kennemor- plein. behoorlijk rechts van den weg. ter lin kerzijde van de tramrails naar de richting Bloemendaal en Ovcrveen. (Voldoende ruimte ontbreekt voor het rijden aan den rechterkant van deze rails). Een achter haar komende tram naar die be stemming, kon zij zonder gevaar laten voor bijgaan. Echter, even vóór den zijweg naar de M. van Heemskerkstraat komt een tram van de tegenovergestelde richting. Uitwijken naar rechts, zoowel als naar links zou de wielrijdster ongetwijfeld onder een tram hebben gebracht. Zij bleef dus rechtuit rijden. Aangezien er tusschen b^ide trams ter hoogte van het brandsein aldaar. waar van de lantaarn den laats ten tijd niet meer brandt weinig ruimte voor passage bestaat werd de fietsrijdster door den achter haar ko menden tramwagen aangereden en daardoor tegen de andere tram geduwd. Wonder boven wonder kwam de juffrouw er met een paar schaafdwoivdjes en den schrik af. Alleen het rijwiel was totaal onbruikbaar geworden. Dit ongeval geeft ons aanleiding ook langs dezen weg er nog eens op te wijzen hoe noo- dig het is aan den rechterkant, van het Sta- tenbolwerk in de richting Ken nemer plein- Verspronckweg. een behoorlijk rijwiel- en wandelpad te bezitten. „NIEUW LEVEN". Deze gehee'.onthouders-toonee".vereeniging opent het seizoenprogramma mot de opvoe ring van „Gekocht en Betaald", door Chr. Laurentlus, op 13 en 14 October in dcc Schouwburg Jansweg. NED. RE1SVEREENIGING. Woensdagavond 14 October .i s. zal in do bovenzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw voor de leden der afdeeling Haarlem, van de Nee. Reisvereeniging en introducés, de heer J. Panman, algemeen secretaris der vereeniging spreken over het onderwerp: „Het Bemer-Overland en Het Vierwoudstedcn meer". RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 14 OCTOBER. HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend VARA-uitzending. 10 uur v.m. V.P.R.O. 6.45—7.00 en 7.40—7.45 Gymnastiek onder leiding van G. Kleerekeoper. 8.00 Gramofoon platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu-bedrijven. Mlnny Erfman (voordracht) en het Trio Drukker iviool, cello, piano». 12.00 Concert. VARA-septet on der leiding van I. Eyl en gramofoon platen. I.45 Pauze. 2.15 P. J. Kers: Onze Keuken. 3.00 Maak het zelf door mevr. C. Schaake Verkozen. 3.30 „De gouden Kastagne'kin- dertooneelstukje door L. Roggeveen. Leiding W. van Cappellen. 4.30 Vraaguurtje door Oom Henk. 5.30 Concert. VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl. 6.55 Mededeelingen inzake „Het Groote Volk" door Veenstra. 7.00 Joodsch uurtje m. m. v. I. Alther <teno), Amsterd. Joodsch koor onder leiding van S. H. Englander (te vens piano-begeleiding). 8.00 Concert VARA- orkest onder leiding van H. de Groo M. m. v. mevr. Hartog-Horneman. zang. 9.00 De wet liegt nooitvan R. Betsch. Het Groot Volks- toonet'l. 10.30 Vervolg en slot concert. 11. Nacky Mulder (Humorist). 11.30 Gramofoon. HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend N C.R.V.-Uitaending. 8.00 Schrift lezing. 8.13 Gramofoon platen. 10.0b Zang NCRV Dameskoor. 10.30 Zieken- dienst. 11.oo Harmoniumconcert door M. P. Jurjaanz. Mej. A. Geest (sopraan». 12.00 Po- litieber. 12 15 Gramofoonplater.. 12.30 Concert Mej. N. Biersteker, sopraan, P. v. d. Hurk, fluit, W. Clemens, fluit, J Monlsscn. piano. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Lezen van Chr. lectuur door mej. Wentink. 3.00 Concert mevr. M. Hoving-van Driel. sopraan. C. van Driel. viool. H. Duinker. piano. 4.30 Gramo foonplaten. 5.0»i Kinderuurtje 6.'O Voor de landbouwers. L. Eigeman: „Algemcene raad gevingen op het gebied van zlektenbesinj- ding bij planten". 7.00 Afgestaan 7.30 Poli- tleber. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Vanuit de Nieuwe Zuiderkerk te Den Haag: „De Arbeid onder de verstrooide Gereformeerden in Ned. Indië". 9.30 Concert H. Herman, viool H. v. d. Horst Jr., cello. mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode, piano. 10.00 Vaz Diaz. 11.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein Berich ten. 11.05 Causerie. 12.20 Orgelconcer door Ouentln MacLean. 1.05 Gramofoonplaten. II.50 Orkestconcert. 2.40 Berichten. 2.45 Uit zending voor scholen. 3.50 Symphonie-orkest 5.05 Orgelconcert door Reginald New 5 35 Kinderuur. 6:20 Berichten. 6 50 Plano-recital. 7.10 7.30 en 7.50 Causerie. 8 35 B. B. C. Sym phonic-concert Orkest en solisten. 10.40 Le zing. 10.55 Dansmuziek. LANGENBERG 473 M. 6.25 10, 10.20 en 11.20 Gramofoonolaten. 12.25 Orkest en solistenconcert. 4.20 Orkest- concert. 7.20 Afscheidsavond van Richard Tauber m. m. v. Orkest onder leiding van Bruno Seidler Winkler (tevens begeleiding a. d. vleugel). 9.30 Avondconcert. 10.35 Dansmu- zoek. BRUSSEL 508.5 M. en 338.2 M. 5.20 Orkestconcert. 6:50 Gramofoonplaten 8.20 Vocaal concert door het. Zlmmer-kwar- tet. 9.25 Gramofoonplaten. 10.10 Gramofoon platen. 338 Meter: 5.2'i Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten 7.20 Orkestconcert m. m. v. solisten. 10.20 Berichten en sluiting. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05. 12.50, 1.25 6.20 Gramofoonplaten. 9.05 Wagner-concert. Gramofoonplaten van de Bayreuth-Opera onder leiding van Fr. v. Hoesslin. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.20 Orkestconcert. 4.20 Gramofoonplaten. 7.20 Werken van G. Bizet. m. m. v. het omroeporkest. 7.55 Korsikaneren eller Casar de yngre. comedic in 1 acte van G. B. Shaw. 9.4,i Europeesche uitzending. Iersch concert door het radio-orkest. ZEESEN, 1635 M. 5.05 Berichten, ca. 6.00 Gramofoonplaten. 9.55 en 1.29 Berichten. 11.20 Gramofoonpl. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonpl. 2.05 Le zingen. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Lezingen, lessen enz. 7.20 Concert door het Pro Arte kwartet uit Brussel. 7.5o Richard Tauber zingt. 9.35 Berichten en hierna Dansmuziek uit Leipzig. Voor hun stond in de kast niet de taart, maar de kok zelf. „Och, meneer de kok," zei Tuimeltje bedremmeld, „we wilden maar eens even kijken, wat U vandaag gebakken hebt," en toen verwachtten de dieven natuurlijk, dat de kok hun een uitbran der zou geven, maar neen, de kok bleef staan waar hij stond cn verroerde zich niet. De kok was zeker erg boos en daarom ypnden ze het raadzaam maar stilletjes >vcg-4c.£aau« Ze draaiden zich om, maar toen bleven ze van schrik staan, want nu stond de kok weer voor hen cn ze hadden hem toch zoo duidelijk in de kast gezien. „Ik heb jullie daar even betrapt,zei de kok tegen de deug nieten. „cn daarvoor zal ik jc laten straffen. Kom mee naar de kbst, dan zal ik jc eens laten zien wat ik gedaan heb," cn met verbaasde gezichten volgden zc den kek, die de kastdeur open gooide. Tn dc kast stond nog steeds dezelfde kok, dien de bengels enkele minuten geleden <»<k hadden gezien. De kok greep zijn evenbeeld vast en draaide dit met het gezicht naar dc kijkers cn Tuimeltje, die nu pas zagen dat het een pop was. „Ik wist. dat jullie zouden komen stelen," zei dc kok. „cn daarom maakte ik deze pop om jullie te verrassen, (ia nu maar uv c. dan zei ie van den koning uwel wat meer vcrr.i»>::igcn kriigen." En bang voor hetgeen zc te hooren zouden krijgen, volgden zc den opperkok*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7