Brutale bankoverval te Amsterdam. Het Chineesch-Japansch conflict. Verzoek aan adverteerders Eén is genoeg. Het woord is aan... Het Belangrijkste. 49e Jaarganj? No. 14817 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 14 October 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: p. w. peereboom UITGAVF DFR N V I OIJRFNS TOSTFR •n ROBERT PEEREBOOM. U11ÜAVL IN.V. LV-MJKHiNd I LK. Hoofdredecteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week /0.27H, per maand 1.30. per 3 maanden 13SJH, franco per post /3.87J4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. f 0.65, franco per post 0.72Ü. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35- Reclames f 0-60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje® (lederen dag) 1—3 regels f 030. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger 130.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. De besprekingen in Genève. De drukke tijd nadert weer, ook druk door het toenemend adverteeren in Haarlem's Dagblad. Wij vreezen die drukte geenszins, integendeel, wij heeten haar uiteraard wel kom. Het is echter in het belang van onze adverteerders, wanneer wij hun verzoeken hunne advertentie-opdrachten en -teksten zoo vroeg mogelijk in te zenden. Als het eenigszins kan den dag voor de gewenschte publicatie. In den drukken tijd komt het her haaldelijk voor, dat wij 's ochtends annonces voor plaatsing op denzelfden dag wel moeten afwijzen, omdat zij in een paai' uur tijds in zoo grooten getale eenvoudig niet klaarge maakt kunnen worden. Gevolg: teleurstelling voor den adverteerder en voor ons. want de eerste wilde adverteeren en kan dat nu op dien dag niet en wij maken er ons vak van, om advertenties te plaatsen en niet om ze af te wijzen. Er zijn echter grenzen, zelfs aan dagblad-arbeidsprestatie. En dan: aan een laat gezonden annonce, die nauwelijks nog gemaakt kan worden, kan zeker geen bijzondere zorg worden besteed. Daarom: Zend ons uwe annonces s.v.p. op den dag voor plaatsing, tot uw eigen profijt. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD. HET KAMERLID SEVERIJN GAAT HEEN. De de Tweede Kamer is een bericht in gekomen van dr. J. Severijn, houdende mede- deeling, dat hij wegens zijn benoeming tot het hoogleeraarsambt te Utrecht, op 20 October zal ophouden lid der Kamer te zijn en als zoodanig bedankt. MATUSCHKA DE HOOFDDADER VAN DEN AANSLAG BIJ BIA TORBAGY. 1 BOEDAPEST, 13 October (VD.) Bij ver gelijking van het handschrift van den gear resteerden verdachte Matuschka met het briefje dat nabij het viaduct van Bia Torbagy werd gevonden, is gebleken dat het briefje van Matuschka afkomstig moet zijn, zoodat men er van overtuigd is dat Matuschka, de hooMdader van den spoorwegaanslag is. Nog een derde aanslag door Matuschka gepleegd? WEENEN, 13 October (V.D.) Het verhoor van Matuschka is heden voortgezet. Hij handhaafde zijn gedeeltelijke bekentenis en deed nog eenige verklaringen die echter nog onduidelijk zijn. De politie is zeer gereser veerd in hare mededeelingen ten einde het onderzoek niet te storen. Dit onderzoek wordt thans ook uitgestrekt tot den aanslag, die op 31 Januari j.l. bij Anzpach in Neder-Oosten- rijk is gepleegd. Daar waren zware blokken en balken op de rails gelegd. Matuschka heeft in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van den aanslag gewoond, zoodat men rekening houdt met de mogelijkheid, dat ook deze aanslag voor zij nrekening is geweest. DE TWEEDE DAG VAN HET CALMETTE-PROCES TE LUEBECK. LUBECK, 13 Oct. (V.D.) Het Calmette-pro- ces te Lubeck werd heden voortgezet met het verhoor van den geneesheer Altstaedt, nadat de president een beroep op alle bij het proces betrokkenen had gedaan om voortaan op tijd ter zitting te verschijnen. Voorts verzocht hij den deskundigen, zoo lang het getuigen- en beklaagdenverhoor zou duren geen voordrach ten over de zaak te houden. Tijdens het verhoor gaf dr. Altstaedt een uitvoerig overzicht van de literatuur vóór en tegen de Calmette-behandeling. Hij meende het met zijn plicht als arts te kunnen verant woorden, voor te stellen in Lubeck de Cal mette-behandeling toe te passen. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN ENGELAND. 2 DOODEN, 40 GEWONDEN. LONDEN. 13 October. (V.D.) Door een ern stige ontploffing in de spinnerij der firma Burnley en Sons bij Leeds werden twee vrou wen gedood en veertig anderen min of meer ernstig gewond. PRUISISCHE LANDDAG. DE NATIONALE MOTIE VAN WANTROUWEN BERLIJN, 13 October (VD - De Duitsch Nationale Landdagafgevaardigde Steinhoff ligt de door de Duitsch Nationalen ingediende motie van wantrouwen toe. In deze motie wordt verklaard dat: ..In overeenstemming met de te Harzburg afgelegde verklaringen der nationale oppositie de Duitsch Nations.e Fractie van den Pruisischen Landdag de on middellijke ontbinding eischt van dezen Landdag waarvan de samenstelling reeds sinds lang niet meer overeenkomt met de po litieke schakeering der Pruisische kiezers Tegelijkertijd eischt de fractie het onmid dellijk aftreden van het huidige ministerie van staat op grond van het algemeene, diep gewortelde wantrouwen dat in alle deelen van Pruisen tegen het bewind heerscht. Drie gemaskerde mannen binnengedrongen. Verdwenen in een auto. Greep in de brandkast, die niet veel opleverde. (Men zie de afbeelding op de fotopagina.) Tegen vier -uur Dinsdagmiddag zijn drie mannen met lange maskers het kantoor bin nengekomen van de Bank-Associatie op den hoek van den Koninginneweg en Amstel- veenscheweg te Amsterdam. Voor de ontstel de bedienden begrepen wat er gebeurde, wa ren drie revolvers op hen gericht, werd de deur naast de loketten geopend en waren de gemaskerden in de lokaliteit van de Bank. Toen werd gecommandeerd: Geef op geld! Vlug een beetje! Een van de drie liep vlug door het kantoor naar het privékantoor, waar de directeur van het bijkantoor aanwezig was en waar ook de brandkast staat. De zware deur van de kast, die half geopend was, werd verder opengeduwd, en in een geldtrommel werd een greep gedaan. Een hand met bankpapier verdween in den zak van een der bandieten. Deze keerde toen naar zijn kameraden terug. Op het oogenblik dat hij zich omdraaide nam de directeur van het bijkantoor de heer van den Berg een zware aschbak, die op tafel stond en kijlde die door de ruiten van zijn kantoor naar buiten. Hij deed dit om de aandacht van het publiek te trekken. Een van de bedienden heeft nog, toen de bandieten in allerijl vertrokken, den moed gehad een der kerels beet te pakken. Deze rukte zich echter los en sprong toen het laatste in een auto die snel langs den Koninginneweg verdween. Dit drama had zich in minder dan vijf mi nuten afgespeeld. Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat de greep in de brandkast voor de roovers geen goede is ge weest. Zij hebben een aantal vreemde bank biljetten van lage waarde meegenomen. Het was Fransch, Duitsch, Zwitsersch en Belgisch geld ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden. In de brandkast lag een zeer groot be drag aan Nederlandsche bankbiljetten. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek in gesteld. maar zij heeft weinig gegevens. De bankbedienden kunnen geen of een heel vaag signalement geven. Het gelaat van de man nen hebben ze niet gezien. Alleen is het num mer van de auto, die vermoedelijk een Che vrolet is, opgenomen. Het was 15115, Dit num mer kan ook niet helpen tot opsporing, want het is valsch. Het behoort aan een wagen buiten Amsterdam en de eigenaar heeft niets uit te staan met dezen roofoverval. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld in ver schillende garages. Hoe de bandieten ontkwamen. Over den overval lezen wij nog in het Hbld. dat na het inwerpen van de ruit door den di recteur de indringers direct de beenen na men, en dat inderdaad veel publiek kwam toeloopen. De roovers vertrokken ijlings langs denzelfden weg welken zij gekomen waren. Een der bankbedienden trachtte op straat nog een der mannen te grijpen, doch hij kreeg een klap, waardoor hij den man moest loslaten. In de auto zat één kameraad van de roovers achterin en eén achter het stuur: toen laatstgenoemde zijn vrienden zag na deren zette hij snel den motor aan, snel verdwenen de drie mannen, die hun maskers reeds hadden afgenomen in den wagen, welke al spoedig wegreed, den Koninginneweg af in de richting Willemsparkweg. Wel riepen de naar buiten gekomen bankbedienden „poli tie!", maar niemand in de buurt wist op dat moment het geen die kreten te beduiden had den en zoo kon de auto ontkomen. Onmiddellijk na den overval werd de po litie van het bureau Overtoom gewaarschuwd en zeer spoedig waren rechercheurs ter plaat se om de situatie op te nemen en hei, bank personeel te verhooren. Het onderzoek stond onder leiding van commissaris D. Dijkstra, bijgestaan door inspecteur L. M. van Pinx- steren. Later kwam ook de substituut officier van Justitie mr. H. W. Massink ter plaatse, evenals de directeur der Bank-Associatie mr. H. A. Hartogh. Een groote menigte nieuwsgierigen ver drong zich tusschen half vijf en zeven uur voor het bankkantoor; de politie had er een gedeelte van den weg afgezet. Binnen gingen de politiemannen alle achtergelaten sporen van den overval na en verschillende foto's werden er gemaakt. Nog ligt in het geheugen de overval op een postauto bij het postkantoor in de Saxen Weimarlaan, hier vlak in de buurt een paar jaar geleden, waarvan de bedrijvers ook nog niet gevonden zijn. Een paar verdachten zijn destijds wel gearresteerd, doch zij moesten weer vrijgelaten worden. Dit bij postkantoor is nu naar den Koninginneweg, één huis ver der dan de Bank-Associatie verplaatst. Uit Den Haag meldt men aan de Msb., dat daar gisteravond aan de in- en uitgangen der gemeente politieposten waren uitgezet, ten einde te kunnen optreden indien de auto der bankroovers hierlangs zou komen. Te 7 uur werd een politie-radiobericht ver spreid over het gebeurde. Nog geen overeenstemming. Ernstige berichten uit China. In aansluiting op het verslag onder het Buiten!andsch Overzicht, over den toestand in Mandsjoerije, nog het volgende: Genève, 13 October (V D.) De besprekin gen van den Volkenbondsraad inzake het Chineesch-Japansche conflict werden Dins dagmiddag voortgezet. De Japansche ambas sadeur Yoshisawa deed allereerst voorlezing van den inhoud eener nota van zijn regee ring aan den Raadspresident, waarin de Ja pansche regeering het volgend standpunt in neemt: Een regeling van het geschil, is evenals vroeger, slechts mogelijk door directe onder handelingen van Japan met China. De mi litaire operaties in Mantsjoerije zijn thans gestaakt. De situatie wordt uiterst bemoei lijkt door de voortgezette aanvallen op leven en goed van Japansche onderdanen. Er be staat geenszins een oorlogstoestand, maar de JaDansche troepen zijn gedwongen militaire veiligheidsmaatregelen te nemen ten einde in het bijzonder de zorgen voor de bescher ming der bedreigde Koreaansche bevolking. De anti-Japansche beweging in China heeft geleid tot een verscherping van den toestand De Japansche regeering is bereid direct recht streeksche onderhandelingen met China te openen, ten einde de principes vast te leg gen van een accoord dat zou kunnen leiden tot. de hervatting der normale betrekkingen. Zoodra inzake deze principes overeenstem ming zal zijn bereikt, zal het mogelijk zijn de troepen in de spoorweezone van Zuid- Man tsjoerije terug te trekken. Yoshisawa legde in dit verband een vrij lange verklaring af. waarin hij met den grootsten nadruk cM levensbelangen van Ja pan in Mantsioerije Besprak. Japan heeft tot nu toe 5 milliard Zwitsersche franken in Mantsjoerije belegd en bezit door verdragen gegarandeerde, vergaande rechten van eco- nomischen aard. De debatten ln den Volkenbondsraad werden gesloten met «en verklaring van Briand, die resumeerde dat de Japansche regeering bereid is over te gaan tot ontruiming der bezette gebieden, onder voorbehoud dat voldoende zekerheid zal worden gegarandeerd voor het leven en de bezittingen der Japansche onderdanen, en dat de Chineesche regeering zich verplicht geenerlei dwangmaatregelen te nemen te gen de Japanners en alle maatregelen te treffen om vijandig optreden tegen Japan ners te verhinderen. Briand legde er den nadruk op dat voor den Volkenbondsraad voldoende mogelijkheid bestaat met- de hem ter beschikking staande middelen den moei lijken strijd op vreedzame wijze te regelen. Briand verzocht de Japansche en Chineesche regeering tiidens de Raadsbehandeling geen nieuwe incidenten te verwekken, welke den toestand zouden kunnen verscherpen. Een nieuwe openbare Raadszitting zal eerst plaats hebben, indien de thans aan vangende vertrouweüike besprekingen van de Commissie-van-Vijf. zoomede de bespre kingen van Briand met de Janansche en Chi neesche regeerine de mogelijkheid van over eenstemming bieden. ■Imansch" "Uegtu'^en bombar deeren Chineesche troepen. LONDEN. 13 October ,V D Volltens te Nanking gepubliceerde berichten hebben Japansche vliegtuigen die Chineesche trei nen waarmede troepen werden vervoerd ge bombardeerd. Omtrent de verliezen is nog niets bekend. Bij de militaire attachés der ambassades te Peking is bericht ontvangen, dat Chinee sche troepen in vrij groote formatie van het Yangtsedal in Noordelijke richting opmar- cheeren. Het Chineesche antwoord op de Japan sche nota van Vrijdag jl. Is den Japanschen consul te Nanking overhandigd met het ver zoek dit door te geven aan den Japanschen ambassadeur die naar Shanghai is vertrok ken. In deze nota wordt verklaard dat wanneer Japan zich verder van oorlogsmiddelen zal bedienen het de verantwoordelijkheid zal moeten dragen voor de gevolgen. Wat de boycot van Japansche waren betreft, ver klaart de nota dat de Impopulariteit der Ja pansche waren in China veroorzaakt is door de onvriendelijke actie der Japansche regee ring. Chineesch spoorwegstation gebombardeerd MOSCOU. via Kowno, 13 October (V. D.) Naar het Sovjet. Russische telegraaf-agent- schap meldt hebben Maandag een veertigtal Japansche bombardementsvliegtuigen het Chineesche station Peiling, gelegen op het traject Moekden-Peking, gebombardeerd. Talrijke personen werden gedood. GENèVE. 13 Oct. (V. D.) In de kringen der Japansche delegatie heerscht een zekere ontstemming over het energieke optreden van de Vereenigde Staten in het Chineesch- Japansche conflict. De nota aan den Vol kenbond. waarin Stimson er op aandringt dat de Volkenbondsraad zijn volle autoriteit in de weegschaal werpt en druk on Japan uitoefent, alsmede de gelieele houding van de regeering te Washington heeft te Genève een uitstekenden indruk gemaakt. De Amerikaansche vertegenwoordiger, con sul-generaal Gilbert had hedenmorgen een onderhoud met den secretaris-aeneraal Gil bert had hedenmorgen een onderhoud met den secretaris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond over de verder te ne men maatregelen. (Een Engelsch geleerde ver klaart, vast te gelooven in het bestaan van andere bevolkte werelden.) Al zijn er duizend werelden. Waar ook een menschdom leeft, Dat is een vraagstuk dat voor mij Geen interesse heeft: Figuurlijk en ook letterlijk Kan ik er toch niet bij. De wereld die ons 't leven bood. Is al genoeg voor mij. Als er millioenen sterren zijn, Net zoo bevolkt als hier. 't Is mij geen reden tot verdriet En ook niet voor plezier. En of die wezens s'immer zijn Of net zoo dom als wij. De menschdomdomheid hier op aard Is ruim genoeg voor mij. Daar mogen dieren zijn op 't land En visschen in de zee. En zwermen vogels in de lucht, Ik heb er vrede mee. Of oorlog, afgunst, haat en nijd, En heel de rest er bij. Wat onze wereld daarvan heeft Is ruim genoeg voor mij. Leeft men er langer dan wij hier En gaat men er failliet? Ik hoef er heusch geen antwoord op. Het intresseert mij niet. Kent men er ook belasting als In onze maatschappij? Het laat me koud, want die van ons Is al teveel voor mij. P. GASUS. Etienne Rey Zij die minnen en zij die niet minnen icerpen elkander eeuivig afgunstige blikken toe. DuitschlandBruenings redevoering voor den Rijksdag. Hislorisctic dag. (2e blad, le pag.) Het Japansch-Chineeschc conflict. De be sprekingen in Genève. Nog geen overeen stemming. (le blad. le pag. en 2e blad, le pag.) ff et landgoed ..Meer cn Berg". De veiling is vandaag niet doorgegaan. (le blad, 2e pag, en 4e blad, le pag.) Brutale bank-overval te Amsterdam. Drie gemaskerde mannen binnengedrongen. Geringe buit. (le blad. le pag.) De verkeersregeling voor de Lichtweek. (le blad, le pag.) De opschorting van rentebetaling Hólland- Amerika-Hjn. Verontwaardiging van obli gatiehouders. (le blad. 3e pag.) Sarrasani komt niet in Haarlem. (4e blad, 2e pag.) Gemeenteraadsvergadering in Heemstede. (le blad, 3e pag.) ARTIKELEN. ENZ. Intimus: Staten Generaal. Vergadering der tweede Kamer. (4e blad. 2e pag.) C. J. v. T.; Het ontstaan der Haarlemsche arbeiderskwartieren. Over het Schoter kwartier. (2e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. Ie blad.) DE LICHTWEEK. VERKEERSREGELING. De Commissaris van Politie verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt eer. ieder, die zich tijdens de ko mende lichtweek op den weg bevindt, speciaal in de avonduren, te willen medewerken, dat "n ordelijk verloop, vooral van het te verwach ten drukke verkeer, plaats kan hebSen. Er ls voor uitgebreide politiemaatregelen gezorgd; het is voor een ieder van belang dat nergens, vooral niet in de verlichte stra ten. stagnatie in het verkeer of ophooping van menschen ontstaat. Het publiek wordt uitgenoodigd om zooveel mogelijk in beweging te blijven volgens de door de politie aangegeven route van Noord naar Zuid en Van Zuid naar Noord. Daarom ook zijn door Burgemeester en Wethouders gedurende het tijdvak van 16 tot en met 25 October 1931. des namiddags van 3 tot 12 uur, eenige straten geheel of ge deeltelijk gesloten verklaard voor het ver- terwijl op de Groote Markt niet ge parkeerd mag worden en het stilstaan van auto's in de verlichte straten niet kan wor den toegestaan. Als parkeerterrein voor de binnenstad is tijdelijk aangewezen het open terrein aan de Damstraat. Het verkeer zal ln de hieronder volgende straten alsvolgt worden geleid: Kruisweg en Kruisstraat alleen in de rich ting van het Stationsplein naar de Bartel- jorisstraat; Jansweg en Jansstraat alleen naar de rich ting Station; Stationsplein alleen van Jansweg naar Kruisweg; Nieuwe Gracht Zuidzijde alleen van Kin- derhuisvest naar Jansstraat; Nieuwe Gracht Noordzijde alleen van Jans weg naar Manegebrug; Groote Markt van Barteljorisstraat alleen naar Koningstraat en van Groote Houtstraat alleen naar Jansstraat; Groote Markt tusschen Jansstraat en Sme- destraat alleen in de richting Jansstraat; Zijlstraat tusschen Groote Markt en Nas- saulaan alleen van Groote Markt naar Nassaulaan; Spekstraat alleen van Groote Houtstraat naar Warmoesstraat; Leidschevaart alleen tusschen Emmabrug en Leidschebrug van de Leidschebrug in de richting Emmabrug; Paviljoenslaan alleen van Dreef naar Kleine Houtweg; Amsterdamstraat alleen van Heerensingel naar Nagtzaamplein; Barrevoetestraat en Keizerstraat alleen van Botermarkt naar Wilhelminastraat; Sp aam wouderstraat alleen van Amster- damschepoort naar Burgwal. Het Verwu'.ft zal gedurende meergenoemde dagen en uren aan beide zijden voor elk rij - verkeer zijn afgesloten. Geheel voor het verkeer wordt afgeslo ten: - Groote Markt, tusschen Smedestraat en Barle'.jo.iistraay cn de Smedestraat. De spoorweglijn Ruhpolding—Reit, in Winkel in Beieren, is zoo weinig „verdiènstelijk", dat de Staat cr van af wil. Wie wil kan de exploitatie ter ïrnd nemen, en de trein met toebehooren cadeau krijgen. De staat is zelfs bereid 10.000 Mark uil le keeren aan dengene die trek heeft in deze onderneming. Wij brengen in herinnering, dat P. Gasus onlangs een rijm aan dit merkwaardige onderwerp gewijd heeft.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1